علت لکه‌های سفید بیضه مردان

بسیاری از چیزها می توانند باعث ایجاد لکه های سفید روی بیضه ها شوند. برای مثال، ممکن است ناشی از بیماری باشد که با آن متولد شده اید، یا اگر به اندازه کافی حمام نکنید، این لکه ها ممکن است ایجاد شوند. لکه های سفید همچنین یکی از علائم رایج برخی از عفونت های مقاربتی (STI) هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چه چیزی ممکن است باعث علائم شما شود و چگونه آن را درمان کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

موهای در حال رشد

موهای در حال رشد زمانی اتفاق می‌افتند که موهای کوتاه شده یا تراشیده شده، فر می‌شوند و در پوست رشد می‌کنند. این منجر به تحریک می شود و تحریک می تواند منجر به عفونت شود. اگر عفونت رخ دهد، می تواند چرک پر از باکتری تولید کند که باعث می شود لکه های سفید به نظر برسند. این لکه ها ممکن است خارش ایجاد کنند، اما از خاراندن یا تلاش برای تخلیه آنها اجتناب کنید. انجام این کار می تواند عفونت را بدتر کند.

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

موهای در حال رشد معمولا موقتی هستند و اغلب بدون درمان برطرف می شوند. اگر می خواهید روند را تسریع کنید، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از یک لایه بردار ملایم در ناحیه مورد نظر استفاده کنید تا به شل شدن سلول های مرده پوست کمک کند و موی در حال رشد را از بین ببرد
 • از یک پماد برای تسکین التهاب استفاده کنید
 • از کرم های استروئیدی بدون نسخه مانند هیدروکورتیزون (Cortizon-10) برای کاهش خارش استفاده کنید.

اگر پس از یک هفته درمان خانگی، از روی پوست برطرف نشدند، با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها می توانند با استفاده از یک سوزن استریل موها را بردارند و یک کرم آنتی بیوتیک برای کمک به جلوگیری از عفونت تجویز کنند. برای دریافت نوبت پزشکان متخصص به صورت آنلاین می توانید به سایت  دکتردکتر؛ سامانه نوبت‌دهی اینترنتی پزشکان مراجعه کنید

جوش

جوش ها زمانی ایجاد می شوند که بافت مرده یا چربی در منافذ پوست گیر کند و باعث انسداد شود. این به باکتری ها اجازه می دهد تا رشد کنند و منافذ را با چرک پر کنند. چرک عفونی همان چیزی است که سر یک جوش را سفید به نظر می‌آورد. جوش ها معمولا بی ضرر هستند و به مرور زمان از بین می روند. بهتر است جوش نزنید زیرا این می تواند التهاب را بدتر کند یا منجر به زخم های دائمی نیز بشود. سعی کنید اجازه دهید جوش ها خود به خود ناپدید شوند.

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

شما می توانید با استفاده از بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک در ناحیه آسیب دیده به بهبود اکثر جوش ها کمک کنید. این به پاکسازی باکتری ها، چربی و سلول های اضافی پوست کمک می کند. با این حال، از استفاده از داروهای آکنه که برای صورت یا سایر قسمت های بدن استفاده می شود، در بیضه ها خودداری کنید.

اگر فکر می کنید که ممکن است در ناحیه بیضه یا کشاله ران خود دچار افزایش ناگهانی جوش شده باشید، با یک متخصص پوست صحبت کنید.

خارش ژوک

در صورتی که قارچ ها ناحیه اطراف اندام تناسلی، باسن و ران شما را آلوده کنند، خارش ژوک که به عنوان کچلی نیز شناخته می شود، می تواند ایجاد شود. این عارضه معمولاً با تعریق بیش از حد همراه است، به همین دلیل است که اغلب ورزشکاران به آن دچار می شوند.

خارش ژوک همچنین می تواند به دلیل رشد بیش از حد قارچ در اطراف اندام تناسلی ناشی از عدم رعایت بهداشت یا چاقی باشد. علاوه بر لکه های سفید، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

 • برجستگی ها یا لکه های قرمز رنگ
 • بثورات قرمز دایره ای
 • تاول های کوچک در اطراف بثورات
 • پوست خشک و پوسته پوسته شده

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

اتخاذ شیوه های بهداشتی خوب می تواند به رفع سریع خارش جوک کمک کند. این امر شامل موارد زیر است:

 • شستشوی منظم، به خصوص بعد از فعالیت هایی که باعث تعریق می شود
 • پوشیدن لباس زیر نخی گشاد برای جریان هوا
 • استفاده از پودر یا اسپری جاذب عرق

همچنین می توانید از کرم ضد قارچ بدون نسخه (OTC) مانند کلوتریمازول (Lotrimin) یا پماد استروئیدی مانند هیدروکورتیزون (Cortizon-10) برای کمک به کاهش علائم خود استفاده کنید. اگر علائم شما بعد از یک یا دو هفته از بین نرفت، با پزشک صحبت کنید. آنها ممکن است یک ضد قارچ مانند تربینافین (Lamisil) را برای از بین بردن عفونت تجویز کنند.

لکه های سفید روی بیضه

کیست پیلار

کیست‌های پیلار زمانی ایجاد می‌شوند که فولیکول مو با کراتین، پروتئینی که ناخن‌ها و موها را می‌سازد، پر شود. این می تواند باعث شود یک برآمدگی سفید یا قرمز در جایی که فولیکول است، ظاهر شود.

این کیست ها معمولاً در نواحی پر از موهای متراکم مانند پوست سر یا کیسه بیضه ایجاد می شوند و اغلب به صورت خوشه ای ظاهر می شوند. اگر عفونی شوند ممکن است متورم شده و بزرگ‌تر و تحریک‌کننده‌تر یا دردناک‌تر شوند.

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

اگر شک دارید که کیست پیلار دارید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:

هسته زایی. یک متخصص مراقبت های بهداشتی از ابزارهایی برای بیرون کشیدن کیست از فولیکول استفاده می کند. این فرآیند نباید به پوست یا بافت های اطراف آسیب برساند.

جراحی میکرو پانچ. یک متخصص مراقبت های بهداشتی از دستگاهی استفاده می کند که از پوست عبور می کند تا کیست و بافت های اطراف آن را از طریق دهانه فولیکول خارج کند.

فولیکولیت

فولیکولیت زمانی اتفاق می‌افتد که فولیکول‌هایی که موها را نگه می‌دارند ملتهب یا عفونی شوند. این ممکن است ناشی از عفونت باکتریایی، عفونت قارچی یا رشد مو باشد. اگرچه فولیکولیت می تواند خارش دار باشد، اما معمولاً مضر نیست مگر اینکه ناشی از عفونتی باشد که درمان نشده باشد. اگر شروع به تجربه موارد زیر کردید، فوراً با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید:

 • سوزش یا خارش
 • چرک یا ترشح از برجستگی ها یا تاول های سفید
 • درد یا حساسیت در اطراف برجستگی ها

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

فولیکولیت معمولاً با کرم ضد باکتری یا ضد قارچ OTC مانند نئوسپورین یا تراسیل قابل درمان است. اگر وضعیت شما در عرض یک هفته بهبود نیافت، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها ممکن است آنتی بیوتیک های تجویزی مانند سفالکسین (کفلکس) یا داکسی سایکلین (ویبرامایسین) را توصیه کنند.

در موارد شدید، ممکن است به روش هایی برای تخلیه و پاکسازی عفونت های بزرگتر نیاز باشد. اگر اغلب به فولیکولیت مبتلا می شوید، یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند لیزر درمانی را برای برداشتن فولیکول های مو توصیه کند.

لکه های فوردایس

لکه‌های فوردایس زمانی اتفاق می‌افتند که غدد چربی، که پوست را مرطوب می‌کنند و معمولاً توسط لایه بیرونی پوست پوشانده می‌شود، بزرگ شده و به صورت لکه‌های سفید ریز ظاهر می‌شوند. این لکه ها بی ضرر هستند. آنها می توانند تقریباً در هر نقطه از بدن از جمله کیسه بیضه و آلت تناسلی ظاهر شوند. شما معمولاً با آنها متولد می شوید، اگرچه ممکن است تا زمانی که به بلوغ نرسیده اید ظاهر نشوند.

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

معمولاً درمان توصیه نمی شود مگر اینکه بخواهید آنها را حذف کنید. گزینه ها برای حذف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

لیزر درمانی. یک متخصص مراقبت های بهداشتی از لیزر برای برداشتن بافت و به حداقل رساندن ظاهر لکه های Fordyce استفاده می کند جراحی میکرو پانچ. یک متخصص مراقبت های بهداشتی از دستگاهی برای عبور از پوست و برداشتن بافتی که باعث ایجاد لکه های Fordyce شده است استفاده می کند.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در نتیجه HPV ویروس پاپیلومای انسانی HPV ایجاد می شود. این بیماری یک بیماری مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم یا سایر روش های مانع منتقل می شود. این زگیل ها شبیه برجستگی های سفید یا قرمز هستند و ممکن است در اطراف کیسه بیضه و ناحیه تناسلی ظاهر شوند. زگیل تناسلی معمولا طولانی مدت باقی نمی ماند یا عوارض طولانی مدت ایجاد نمی کند. اگر سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد، یا اگر عفونت را با چندین شریک جنسی منتقل کنید، ممکن است مدت بیشتری باقی بمانند.

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

اگر مشکوک به زگیل تناسلی یا HPV هستید، برای تشخیص به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. آنها ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:

 • داروی موضعی
 • یک متخصص مراقبت های بهداشتی از راه حلی استفاده می کند که می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند تا زگیل را پاک کند.
 • جراحی لیزر. یک متخصص مراقبت های بهداشتی از جراحی لیزر برای شکستن و برداشتن زگیل ها استفاده می کند.
 • کرایوسرجری. یک متخصص مراقبت های بهداشتی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل ها استفاده می کند که باعث می شود آنها از ناحیه تناسلی شما جدا شوند.

تاول های ناشی از تبخال

تبخال یک عفونت ویروسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. تاول‌هایی که شبیه برجستگی‌های سفید یا قرمز هستند، یک علامت رایج هستند.

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرخی
 • تحریک
 • خارش
 • تاول هایی که می ترکند و مایع آزاد می کنند

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

اگر مشکوک به تاول های ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس هستید، برای تشخیص به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. یک متخصص مراقبت های بهداشتی احتمالاً داروهای ضد ویروسی را برای کمک به بدن برای مبارزه با عفونت تجویز می کند. اگرچه این داروها نمی توانند ویروس را از بین ببرند، اما می توانند به سرعت بخشیدن به زمان بهبود زخم ها و کاهش درد کمک کنند. گزینه های رایج عبارتند از:

 • والاسیکلوویر (والترکس)
 • آسیکلوویر (Sitavig، Zovirax )
 • فامسیکلوویر

این داروها ممکن است در اولین علائم شیوع برای کمک به کاهش علائم مصرف شوند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی همچنین ممکن است پمادهای بی حس کننده مانند لیدوکائین (Lidoderm) را برای کمک به کاهش ناراحتی شما توصیه کند. جلوگیری لکه‌های سفید روی بیضه‌ها می‌تواند به دلیل تعدادی از مشکلات، از خوش‌خیم تا جدی‌تر، ایجاد شود. بسیاری از مسائل مربوط به فولیکولیت است که فولیکول های مو ملتهب می شود. عفونت های مقاربتی و قارچ ها (مانند خارش جوک) نیز می توانند باعث ایجاد لکه های سفید شوند. از آنجایی که لکه های سفید روی بیضه ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، پیشگیری از آنها ارتباط مستقیمی با پیشگیری از علل خاص دارد. رعایت بهداشت خوب (به ویژه پس از اصلاح و فعالیت بدنی) با استفاده از روش های بازدارنده در حین رابطه جنسی، دو راه موثر برای جلوگیری از بسیاری از علل معمول لکه های سفید است.

مشاهده لیست پزشکان متخصص اورولوژی و دریافت نوبت آنلاین

درمان لکه های سفید روی بیضه

درمان این لکه ها به علت آن بستگی دارد. در حالی که بسیاری از علل لکه های سفید را می توان به صورت موضعی در خانه درمان کرد، برخی از آنها مانند تبخال باید توسط پزشک درمان شوند. درمان های لیزری یا جراحی نیز گزینه های موجود هستند

چه زمانی به پزشک خود مراجعه کنید؟

لکه های سفیدی که روی بیضه ها ظاهر می شوند همیشه دلیلی برای نگرانی نیستند. آنها معمولا در عرض چند روز یا چند هفته ناپدید می شوند. اگر علائم شما بیش از یک یا دو هفته طول بکشد، برای تشخیص به پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. اگر شروع به تجربه موارد زیر کردید، صحبت با پزشک بسیار مهم است:

 • درد
 • ورم
 • پوست خشک و ترک خورده
 • تحریک یا قرمزی
 • راش
 • ترشحات شفاف یا سفید
 • برآمدگی قرمز یا سفید

در صورت عدم درمان، STI می‌تواند منجر به عوارض طولانی‌مدت شود، بنابراین اگر مشکوک هستید که علت آن باشد، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. مجتبی می گوید

  سلام، بعد از اینکه از پودر موبر استفاده کردم همون موقع احساس سوزش کردم در ناحیه بیضه و روز بعد دیدم خوارش پیدا کرده و دو سه تا دونه ریز سفید زده بیرون، اذیت نمیکنه و خوارش چندانی هم نداره، حدود دو ماه گذشته اما هنوز هست، آیا نیاز به مراجعه پزشک داره؟ اگر داره پزشک با چه تخصصی

 2. Mohammd می گوید

  سلام رویه پوست بیضم یک زخمی هس مثل افت دهانی بعد خیلی درد میکنه وقتی سایش پیدا میکنه با پاهام چیکارش کنم

 3. مهدی محمدی می گوید

  سلام من چند سال قبل اینگار ی خالی داشتم بر روی طرف کناری آلت بعدش سوراخ د و ی ماده سیاه رنگ ازش درآمد بعد مدتی ی دانه سفید روی جاش درامد
  اصلا نمیدونم چیه لطفا علتش چیه ؟ هیچ درد یا خارشی هم نداره

 4. علی می گوید

  با سلام
  من یک زخم در کنار ک…رم بر روی پوست بیضه دارم مدت زیادی ازش میگذره
  زخمش خوب میشه ولی بعد از یک الی دو هفته در همون ناحیه دوباره زخم میشه
  زخمش ب صورت دو خط افقی نزدیک هم دورش ب اندازه یک سکه سفیده زده
  کمی هم خارش داره
  برای درمان چکار کنم
  با تشکر

 5. Mahdi می گوید

  سلام
  اگه لکه های قرمز هیچکدوم از علائم درد و خارش و… رو نداشتع باش جای نگرانی داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نیاز به معاینه و بررسی داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر