بارداری بدون دخول؛ ترس‌هایتان واقعی است؟ شایعه‌ها درست می‌گویند؟

خلاصه این مقاله را بشنوید

شاید شما هم داستان‌هایی درباره بارداری بدون دخول خانم‌ها شنیده باشید؛ این‌که در حمام باردار شده‌اند و ماجراهایی از این دست. به‌طور کلی، بارداری زمانی رخ می‌دهد که اسپرم مردان با تخمک زنان لقاح پیدا می‌کند.

با این اوصاف، آیا بارداری بدون دخول هم ممکن است؟ در این مقاله از مجله دکتردکتر، برایتان درباره امکان حاملگی بدون دخول گفته‌ایم. به پرسش‌هایتان درباره این موضوع پاسخ داده می‌شود. در ضمن، یادتان باشد که برای حل مشکلات مربوط به بارداری و پرسش‌های مختلف باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

بارداری بدون دخول؛ اصلا بارداری چطور اتفاق می‌افتد؟

با بارورشدن تخمک از سوی اسپرم بارداری رخ می‌دهد. جال اینکه چطور اسپرم و تخمک به هم می‌رسند و چنین چیزی رخ می‌دهد، از روش‌های مختلفی ممکن است.

در طول فرایند دخول، یعنی ورود آلت مردانه به واژن، مایع منی ترشح می‌شود. این مایع از آلت مردان بیرون می‌آید و حاوی میلیون‌ها اسپرم است. به محض اینکه آلت مرد در اوج رابطه جنسی (ارگاسم) سفت و برافراشته می‌شود هم مایعی موسوم به پری‌کام (pre-cum) یا پیشاب از آن خارج می‌شود.

این مایع هزاران اسپرم در خود دارد. از سوی دیگر، تخمدان‌ها هم در زمان تخمک‌گذاری یعنی ۱۲ تا ۱۶ روز پیش از شروع هر دوره قاعدگی (پریود)، یک یا تعداد بیشتری تخمک آزاد می‌کنند.

اسپرم از راه واژن وارد بدن زن می‌شود و با عبور از دهانه رحم و رحم به لوله‌های فالوپ می‌رسد. در اینجا است که معمولا تخمک بارور می‌شود. تخمک یا با اسپرمی بارور می‌شود که در زمان انزال در مایع منی موجود است یا در پیشاب (pre-cum) وجود دارد.

بارداری بدون دخول

بارداری بدون دخول ممکن است؟

حالا که از روند بارداری گفتیم، این پرسش پیش می‌آید که آیا بدون دخول هم امکان رسیدن اسپرم و تخمک به هم وجود دارد یا خیر؟ حاملکی بدون پنتریشن (penetration) یا دخول ممکن است؟ پاسخ مثبت است.

امکان بارداری بدون داخل‌شدن پنیس یا آلت مردانه به واژن هم وجود دارد. مطالعات و تحقیقاتی نشان داده‌اند که حتی امکان بارداری زنان مبتلا به واژینیسموس (Vaginismus) هم وجود دارد.

در این بیماری، واژن در هنگام رابطه جنسی دچار انقباض می‌شود و اجازه دخول را نمی‌دهد اما گاهی راه نفوذ اسپرم به رحم باز می‌شود. با این اوصاف، برای بارداری حتماً نیازی به دخول نیست.

رسیدن اسپرم به تخمک به شیوه‌های مختلف باعث حاملگی می‌شود. در واقع، برای لقاح فقط بارورشدن تخمک از سوی اسپرم نیاز است.

اگر قصد باردارشدن ندارید، باید با بهترین روش‌های پیشگیری از بارداری کاملاً آشنا شوید. این موضوع برای زوج‌های جوان اهمیت زیادی دارد. بیشتر آنها هنوز در اوایل رابطه، آمادگی و میلی به بچه‌دارشدن ندارند.

علائم بارداری بدون دخول چیست؟

علائم بارداری ربطی به شیوه بارورشدن ندارد. حتی اگر بدون دخول هم باردار شده باشید، با بروز علامت‌هایی مانند موارد زیر متوجه اوضاع می‌شوید:

 • خستگی
 • تکرر ادرار
 • عقب‌افتادن پریود
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تورم و حساس‌شدن پستان

اگر رویارویی و لقاح اسپرم و تخمک رخ بدهد، باردارشدن بعید نیست. گاهی حتی با وجود پرده بکارت هم امکان چنین رخدادی وجود دارد. پرده بکارت که پوسته‌ و حجابی در واژن و حوالی آن است، شکل‌های مختلفی دارد. بعضی از انواع آن، راه نفوذ اسپرم به تخمک در داخل رحم را باز می‌گذارند.

علائم بارداری بدون دخول

روش‌های حاملگی بدون دخول چگونه است؟

به‌طور کلی، لقاح تخمک بالغ و اسپرم منجر به بارداری می‌شود. این فرایند فقط از راه رابطه جنسی با دخول ممکن نمی‌شود. روش‌های دیگری هم به‌میان است. برای مثال:

 • بارداری با انزال ناشی از روش‌های تحریک غیر از دخول
 • بارداری با پیشاب
 • تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI)
 • باروری آزمایشگاهی (IVF)

بارداری با انزال ناشی از اسباب‌بازی‌های جنسی و دست

اگر اسپرم زنده از راه انزال ناشی از دست یا اسباب‌بازی‌های جنسی وارد بدن یعنی رحم زن شود هم بارداری رخ می‌دهد. درست است که در این حالت، رسیدن اسپرم زنده به بدن زن کمی سخت است اما ناممکن نیست.

گاهی دست آغشته به مایع منی بدون دخول به واژن راه پیدا می‌کند و باعث رساندن اسپرم به تخمک می‌شود. یادتان باشد که اسپرم در شرایط خاصی زنده و فعال می‌ماند.

حجم اسپرم‌های ورودی و توانایی‌ حرکتی‌شان روی بارورکردن تخمک اثرگذار هستند. از این‌ها گذشته، اسپرم در مدت زمان کوتاهی می‌تواند خارج از بدن زنده بماند.

بارداری بدون دخول با پیشاب

پیشاب یا همان مایعی که در طول رابطه جنسی و قبل از رسیدن مرد به انزال ترشح می‌شود هم حاوی مقادیری اسپرم است که می‌توانند باعث بارداری شوند. این را هم بدانید که اسپرم‌ها در محیط خشک و خارج از بدن تنها چند دقیقه دوام می‌آورند.

برای همین است که انزال خارج از واژن معمولاً نمی‌تواند مایع منی حاوی اسپرمی مؤثر را به بدن زن انتقال بدهد و باعث باروری شود. با همه این‌ها، چنین چیزی همچنان امکان‌پذیر است.

انزال مرد در محیطی مانند آب داغ و حمام شانس از بین‌بردن اسپرم‌هایش را بالا می‌برد. سلول‌های اسپرم در آب استخر و حمام زیاد زنده نمی‌مانند.

امکان باردارشدن بدون دخول

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI)

اگر به هر دلیلی دخول برایتان ممکن نیست، مثلاً با درد و ناراحتی همراه است از روش‌های دیگر برای بارداری استفاده کنید. با تلقیح داخل رحمی اسپرم که خبری از دخول در فرایندش نیست هم امکان بارداری وجود دارد.

در این روش، اسپرم‌ها در ظرفی مخصوص و استریل جمع و در طول تخمک‌گذاری وارد رحم می‌شوند. با وجود چنین روش‌هایی مشخص می‌شود که بارداری بدون دخول هم ممکن است.

بارداری آزمایشگاهی (IVF)

روش‌های آزمایشگاهی هم برای بارداری وجود دارد. در بارداری آزمایشگاهی، تخمک‌ها و اسپرم‌ها جداگانه برداشت (harvest) می‌شوند و در ظرفی مخصوص با هم لقاح پیدا می‌کنند. در صورتی که این فرایند با موفقیت طی شود، تخمک بارورشده به رحم انتقال پیدا می‌کند.

بارداری بدون دخول در دوران پریودی ممکن است؟

امکان بارداری در صورت شکل‌گیری لقاح وجود دارد. فرقی نمی‌کند که در دوران پریود هستید یا خیر. در هر حال، این امکان وجود دارد. در واقع، این موضوع می‌تواند در تمام طول چرخه قاعدگی اتفاق بیافتد.

در دوران پریود و بعد از آن هم می‌توانید باردار شوید؛ حتی اگر دخول صورت نگیرد. در واقع، فارغ از اینکه پریود هستید یا خیر، در صورتی که اسپرم به هر شکل و شیوه‌ای بدون دخول به واژن برسد، احتمال بارداری وجود خواهد داشت.

راه‌های جلوگیری از بارداری بدون دخول چیست؟

برای اینکه بارداری بدون دخول انجام نشود، باید تمام راه‌های انتقال اسپرم به واژن و رحم مسدود شوند. حواستان باشد که اگرچه امکان انتقال اسپرم بدون دخول آلت مردانه به واژن زن اندک است اما بعید نیست.

پس فرقی نمی‌کند که چطور انزال و ترشح مایع منی رخ می‌دهد، باید حواستان را جمع کنید که این مایع اصلا به واژن و دهانه رحم راه پیدا نکند.  روش‌های طبیعی جلوگیری از بارداری یا استفاده از ابزارها و تجهیزات مختلف را هم بدانید تا در طول رابطه جنسی باردار نشوید.

بارداری بدون دخول

بارداری بدون دخول کامل هم ممکن است، مراقب باشید…

بارداری بدون دخول هم ممکن است. هر راهی که اسپرم را به تخمک می‌رساند، امکان باردارشدن را به وجود می‌آورد. با این حال، باید حواستان باشد که اسپرم خارج از بدن و در محیطی بدون رطوبت یا با دمای بالا مانند حمام زنده نمی‌ماند.

چنانچه به فکر پیشگیری هستید، حواستان باشد که هیچ راهی برای تماس مایع منی با واژن باقی نگذارید. در این صورت، تاحد زیادی می‌توانید از باردارنشدن مطمئن شوید.

اگر هرگونه پرسش یا مشکلی درباره این موضوعات دارید، باید به پزشک زنان مراجعه کنید. برای دریافت نوبت از بهترین متخصصان، استفاده از سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر به شما توصیه می‌شود.

در صورتی که پرسشی درباره حاملگی بدون دخول در ذهنتان وجود دارد یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، ما را در جریان بگذارید.

منابع:

nhs.uk

healthline.com

nhs.uk

insider.com

insider.com

flo.health

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
187 نظرات
 1. زهرا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  احتمال بارداری از طریق رابطه لاپایی و از طریق پیشاب وجود دارد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در صورت تماس مستقیم ترشحات پیشاب با واژن با احتمال کم احتمال بارداری هست

 2. زهرا می گوید

  سلام مایع منی پارتنر من در جایی دور از واژن ریخته شد، با دستمال تمیز و خشک کرد، دست هاش آلوده شد و با آب خالی شست و بعد به واژن و ناحیه تناسلی من دست زد، امکان بارداری وجود داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بعید است عزیز

 3. مبینا می گوید

  سلام من با نامزدم دو هفته ی قبل رابطه ی بدون دخول داشتم و در دوران تخمک گذاری بودم، مقداری مایع منی روی دستم ریخت و با دستمال همشو پاک کردم بعدش به واژنم دست زدم ولی سریع شستمش البته باکره هستم و قرص اورژانسی نخوردم
  امکان حاملگی هست؟؟
  توروخدا بگید خیلی استرس دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیلی بعید هست

 4. Gray می گوید

  سلام رابطه لاپایی و پارتنرم وقتی آلت.ش به قسمت پشت لباس زیرم رسید همون جا کام شده
  آیا امکان بارداری وجود داره؟؟؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام، بدون رابطه بعیده مگر اینکه ترشحات در تماس مستقیم با واژن باشند، در هر حال، در صورت تعویق پریود ازمایش bhcg جهت بررسی بارداری بدهید

 5. علی می گوید

  سلام من و خانومم دوران عقد هستیم خانومم بکارت داره ودر زمان پریودی رابطه بدون دخول داشتیم مایع منی بنده رویه قسمت بالای مقعد یا بهتر رویه کمر ریخته شد بیشاپ در اطراف واژن بود ولی با دستمال خشک تمیزش کردم احتمال بارداری هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بدون رابطه همراه با دخول احتمال بارداری بعیده مگر اینکه ترشحات در تماس مستقیم با واژن باشند، در هر حال، در صورت تعویق پریود ازمایش bhcg جهت بررسی بارداری بدهند

 6. مریم می گوید

  سلام
  در روز اول پریودی بدون دخول فقط مایع منی روی واژنم ریخته شده آیا احتمال بارداری هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر در تماس مستقیم با واژن بوده ممکن است .

 7. كاربر می گوید

  سلام وقتتون بخير من با نامزدم رابطه بدون دخول داشتيم ايشون التشون رو به الت من ماليدن ولي خشك بود و اتفاقي نيفتاد و مايع مني ايشون حدود ٥ دقيقه بعد از اين اتفاق در جايي كاملا دور از واژن و محيط واژن ريخته شد
  ايا احتمال بارداري وجود دارد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر بعید است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر