راه کارهایی برای بهبود هضم غذا و کارایی سیستم گوارش

شیوه زندگی و انتخاب غذاها، می‌تواند بر نحوه هضم غذا تأثیر بگذارد. در این مقاله به بررسی راه‌های کمک به هضم بهتر غذا می‌پردازیم.

نوشیدن آب آشامیدنی کافی، اضافه کردن فیبر و ورزش همه به سلامت جسمی بهتر و هضم غذا کمک کننده هستند. علاوه بر انتخاب مناسب غذا، خوردن روی یک برنامه منظم، ماندگاری هیدراته و ورزش کافی، در هضم غذا توسط بدن نقش دارند. سیستم گوارش غذاها را به مواد مغذی مورد نیاز بدن، تجزیه می‌کند. اگر سلامت گوارشی خود را نادیده بگیرید، بدن شما مشکلاتی را برای جذب این مواد مغذی خواهد داشت.

نقش سلامت گوارشی و هضم غذا در بدن

سلامت گوارشی، به طور مستقیم تحت تأثیر غذاهای خورده شده و شیوه زندگی شما قرار می‌گیرد. در نظر گرفتن راه‌های مفید برای بهبود سلامت گوارشی، به سیستم گوارش کمک می‌کند تا کارایی بیشتری داشته و سلامت کلی شما را بهبود ببخشد. دستگاه گوارش نقش مهمی در سلامت شما دارد، زیرا مسئول جذب مواد مغذی و از بین بردن مواد زائد است.

متأسفانه بسیاری از افراد از مشکلات مختلف گوارشی، از قبیل نفخ، گرفتگی روده، درد شکم، اسهال و یبوست رنج می‌برند. شرایط خاصی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری ریفلاکس معده (GERD)، بیماری کرون، دیورتیکولیت و سوزش سر دل، می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به مشکلات گوارشی سنگین قرار دهد. با این حال، حتی یک فرد سالم نیز می‌تواند مشکلات گوارشی را به دلیل عوامل مختلف مانند کمبود فیبر و مواد غذایی غنی از پروبیوتیک در رژیم غذایی خود تجربه کند.

مسائل مربوط به گوارش می‌تواند چالش برانگیز باشد، از طرفی برخی از غذاها در کاهش نشانه‌های ناراحت کننده کمک می‌کنند. در این مقاله راه‌های تقویت سیستم گوارشی و در نتیجه هضم غذا را بررسی می‌کنیم. اگر به دنبال تسکین و بهبود هضم گوارشی خود هستید، اضافه کردن برخی از این موارد و غذاها به رژیم غذایی، کمک کننده خواهد بود.هضم غذا

 

 

راهکارهایی برای بهبود هضم غذا

رژیم غذایی با فیبر بالا بخورید. مصرف رژیم غذایی با فیبر بالا و غنی از غلات کامل، سبزیجات، حبوبات و میوه‌ها می‌تواند سلامت گوارشی شما را بهبود ببخشد. یک رژیم غذایی با فیبر بالا باعث می‌شود که غذا از طریق دستگاه گوارش شما نگه داشته شود و در نتیجه باعث کاهش احتمال ابتلا به یبوست می‌شود. اضافه کردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا، می‌تواند به جلوگیری یا درمان بیماری‌های مختلف گوارشی مانند دیورتیک، هموروئید و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک کند. علاوه بر این، می‌تواند به شما در دستیابی یا حفظ وزن سالم کمک کند.

فیبر محلول و غیر محلول را دریافت کنید. مهم است که هر دو نوع فیبر را مصرف کنید، زیرا آنها به روش‌های مختلف به سیستم گوارش کمک می‌کنند. فیبر نامحلول (همچنین به عنوان مواد چرب شناخته شده است، نمی‌تواند توسط بدن هضم شود. بنابراین کمک می‌کند تا دفع مدفوع به راحتی انجام گیرد. منابع خوب فیبر نامحلول شامل سبوس گندم، سبزیجات و غلات کامل هستند. فیبر محلول را از سبوس جو، آجیل، دانه و حبوبات دریافت کنید.هضم بهتر غذا

محدود کردن غذاهایی که چربی زیاد  دارند. به طور کلی، غذاهای چرب به کاهش سرعت حرکت مواد در روده می‌انجامند و شما را به یبوست گرفتار می‌کند. خوردن غذاهای چرب همراه با مواد غذایی با فیبر بالا، می‌تواند به بهبود سیستم گوارش شما کمک کننده باشد و در هضم غذا نقش کاربردی ایفا کند.

کم‌تر گوشت مصرف کنید. پروتئین بخش مهمی از رژیم سالم است؛ اما کاهش چربی گوشت می‌تواند منجر به ناراحتی گوارشی شود. وقتی گوشت می‌خورید، برش‌های نازکی از گوشت قرمز و مرغ بدون پوست را انتخاب کنید.

پروبیوتیک را در رژیم غذایی خود قرار دهید. پروبیوتیک ها همان باکتری‌های سالم هستند که به طور طبیعی در دستگاه گوارش شما وجود دارد. آنها با مبارزه با اثرات رژیم غذایی ضعیف، آنتی بیوتیک‌ها و استرس، بدن را سالم نگه می‌دارند. علاوه بر این، پروبیوتیک‌ها می‌توانند جذب مواد مغذی را افزایش دهند. به‌علاوه، این مواد به تجزیه لاکتوز کمک کرده، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کنند و حتی ممکن است به درمان IBS نیز کمک کنند. توصیه می‌شود مردم روزانه منابع خوبی از پروبیوتیک‌ها مانند ماست کم چرب را مصرف کنند.هضم بهتر غذا

 

به موقع غذا بخورید. مصرف وعده‌های غذایی و تنقلات در برنامه منظم می‌تواند سیستم گوارش شما را در بالاترین عملکرد حفظ کند. هدف این است که هر روز صبحانه، ناهار، شام و میان وعده‌ها را بخورید.

حفظ آب بدن. نوشیدن مقدار زیادی آب برای سلامتی گوارشی شما مفید است. فیبر، آب را به داخل روده بزرگ می‌کشد تا مدفوع‌های نرم‌تر و مداوم ایجاد کند، به طوری که دفع آنها، به‌راحتی صورت بگیرد.

 عادت‌های بد را از بین ببرید. سیگار کشیدن، کافئین بیش از حد و الکل. مشروبات الکلی، قهوه و سیگار می‌تواند، عملکرد دستگاه گوارش را مختل کند و منجر به مشکلات زخم معده و سوزش سر دل شود.

 ورزش منظم. ورزش منظم، به هضم غذا و بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و از ابتلا به یبوست جلوگیری می‌کند. ورزش همچنین می‌تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند که برای سلامت دستگاه گوارش شما مفید است.

مدیریت استرس. استرس بیش از حد یا اضطراب می‌تواند سیستم گوارش شما را مختل کند. فعالیت‌های کاهش استرس را به طور مرتب، انجام دهید و خود را از محیط‌های استرس‌زا دور کنید.هضم بهتر غذا

 مواد غذایی مفید برای هضم غذا

آنچه که می‌خورید و کیفیت سلامت جسمی شما در هم آمیخته است. پس مواد غذایی سالم و مقوی بخورید، شما می‌توانید از لیست زیر استفاده کنید و مواد ضروری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ماست: ماست از شیر ساخته شده که معمولاً توسط باکتری‌های اسید لاکتیک تخمیر شده است. این ماده شامل باکتری‌های مفید شناخته شده به عنوان پروبیوتیک‌ها است که در دستگاه گوارش شما زندگی می‌کنند و می‌تواند در بهبود هضم غذا و حفظ سلامت روده شما تأثیر گذار باشد.

سیب: سیب یک منبع غنی از پکتین یا همان فیبر محلول است. پکتین، در روده کوچک هضم را تسریع می‌کند و سپس توسط باکتری‌های موجود در روده، شکسته می‌شود. پکتین، حجم مدفوع را افزایش می‌دهد و بنابراین معمولاً برای رفع یبوست و اسهال استفاده می‌شود. همچنین این میوه خطر عفونت‌های روده‌ای و همچنین التهاب در روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

رازیانه: رازیانه، یک گیاه دارویی است که برای افزودن عطر و طعم به غذا استفاده می‌شود. محتوای فیبر آن به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند و دستگاه گوارش شما را بهبود می‌بخشد. رازیانه همچنین حاوی عامل ضد اسپاسم است که ماهیچه‌های صاف در دستگاه گوارش شما را شل می‌کند. این عمل می‌تواند علائم گوارشی منفی مثل نفخ و گرفتگی عضلانی را کاهش دهد.هضم بهتر غذا

دانه‌های کامل غلات: دانه‌های غلات شامل سبوس و جوانه هستند. دانه‌های غنی از فیبر غلیظ عبارت‌اند از جو، گندم، عدس و محصولات ساخته شده از گندم. فیبر موجود در این دانه‌ها می‌تواند به دو روش، به بهبود هضم غذا کمک کنند. اول، فیبر به افزایش حجم مدفوع شما کمک می‌کند و یبوست را کاهش می‌دهد. دوم، بعضی از فیبرهای دانه مانند پروبیوتیک عمل کرده و به افزایش باکتری سالم در روده کمک می‌کنند.

چغندر: چغندرقند که به اسم چغندر شناخته می‌شود، منبع خوبی از فیبر است. یک فنجان (136 گرم) چغندر حاوی 3.4 گرم فیبر است. فیبر هضم غذا را سرعت می‌بخشد و از ابتلا به یبوست جلوگیری می‌کند.

زنجبیل: زنجبیل ماده‌ای سنتی در طب شرقی است که به بهبود هضم غذا و جلوگیری از تهوع کمک می‌کند. بسیاری از زنان باردار از آن برای درمان بیماری تهوع استفاده می‌کنند. زنجبیل خطر ابتلا به سوزش سر دل، تهوع و ناراحتی معده را کاهش می‌دهد.

سبزیجات سبز تیره سبزیجات منبع عالی فیبر نامحلول هستند. این نوع فیبر به میزان زیادی به حجم مدفوع شما اضافه می‌کند و سرعت حرکت آن را از طریق دستگاه گوارش شما افزایش می‌دهد. سبزیجات سبز نیز منبع خوبی از منیزیم هستند که می‌توانند با کاهش انقباض عضلات در دستگاه گوارش، باعث کاهش یبوست شوند. برخی از شایع‌ترین سبزیجات سبز تیره که این مزایا را تأمین می‌کنند عبارت‌اند از اسفناج، کلم برگ، کلم بروکلی و دیگر سبزیجات.

ماهی سالمون: ماهی آزاد منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است که می‌تواند باعث کاهش التهاب در بدن شما شود. افراد مبتلا به مواردی همچون عدم تحمل غذا و سایر اختلالات گوارشی اغلب التهاب روده دارند. اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش این التهاب کمک می‌کنند و در نتیجه هضم را بهبود می‌بخشند.

منابع:

healthline

everydayhealth

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
110 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  سلام مدفوع من بوی بد میده چکار کنم بوی خوب بده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر قوام مدفوع لجنی و کشسان
   چسبنده، چرب هست نیاز به بررسی دارد
   ابتدا باید s/e و. S/c جهت بررسی انگل و باکتری
   و همچتین بررسی مدفوع از نظر چربی انجام شود
   جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 2. زهرا می گوید

  سلام وقتتون بخیر من بعد از مرگ عزیزانم گوارشم بهم ریخت و حس میکنم خوب هضم نمیکنم و اشتهایم بسیار کم شده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دستگاه گوارشی به شدت تحت تاثیر حالت روحی هست
   و ممکن است حالت تحریک پذیری ایجاد شود
   جهت درمان به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. شقایق می گوید

  سلام من یه تایمی استرس زیاد کرفتم بخاطر شرایط زندگیم که حملات پنیک بهم دست میداد کلی دکترای خوب رفتم داخلی روانشناس روانپزشک و….. متخصص داخلی به من گفتن که ibs روده گرفتم در حالی که فقط انزیمای کبدیم کمی بالا بود قرص اوسوفار۳۰۰ دادن بهم سونو دادم هیچ مشکل کبدی و…. نبود اما الان تقریبا یک هفتس که روزا پوکساکیم و شبا زولپیدم ۵ مصرف دارم چون دانشجوم و استرس امتحان دارم اما مدفوعم شل یا دارای خلطه و بعد از رفتن به دسشویی دستام و بدنم از داخل لرزش میگیره هر سری دسشویی میرم بهبودیم بهتر میشه تا به مرحله گرسنگی و خضم کامل برسم تا حالت اضطراب ازم کم شه یا از بین بره میشه بگین من باید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   عدد آنزیم کبدی چند بوده؟
   در یک خانم جوان حتما و حتما انزیم ها به طور طبیعی در رنج تحتانی طبیعی هست
   و هرگونه افزایش انزیم کبدی نیاز به بررسی دقیق دارد
   در ضمن سونو کبد برای بررسی کافی نیست
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 4. امیر می گوید

  سلام غذا میخورم دیر هضم میشه و احساس سنگینی میکنم و نمیتونم زیاد غذا بخورم که دفع بشه
  دکتر رفتم قرص پنتوپرازول و نورتریپتیلین و کلیدینیوم سی بهم داد میخورم و شربت آلومینیوم جی هم میخورم بعد غذا … نظر شما چیه باید چیکار کنم زودتر خوب بشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   داروها رو ۳ هفته مصرف کنید و در صورت عدم بهبود جهت بررسی
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 5. Mrym می گوید

  سلام وقت بخیر
  چند وقتی هست ک وقتی غذا میخورم احساس سیری زیادی دارم اما بازم ضعف دارم و دفع هم دو روز سه روزی یکبار هست
  اشتهام با وجود سیریم بازم زیاده
  باید چیکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نیاز به معاینه و بررسی بیشتر شرح حال هست
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 6. بسی می گوید

  سلام من پودر جینسینگ با عسل مصرف میکنم احساس میکنم که جذب بدن نمیشه دفع میشه چون داخل مدفوع دیده میشه میخواستم بدونم مشکلی هست یا عادیه من اشتباه میکنم ممنون

 7. کاوه می گوید

  با عرض ادب
  فقط نکته ی کوچکی رو بگم و مابقی سپاس است از مطالبی که ارائه شده. غذا خوراک اعراب است، خوراک دارو یا هر چیز دیگه ای که بخشی از زندگی اعراب رو تشکیل داده، ما ایرانیان خوراک میخوریم

 8. علی کرمی می گوید

  سلام و درود،بنده اکثر اوقات بعد از خوردن غذا ترش میکنم و سوزش معده میگیرم و شکمم حتی اگه زیادم غذا بخورم حالت تو رفتگی پیدا میکنه،بعد وقتی خم میشم یا خودمو جمع میکنم یکم دردش کمتر میشه،خیلی عصبی میشم و احساس خستگی زیاد میکنم،خیلی کم پیش اومده با عرق نعنا بهتر شم،قرصهای مربوط به معده اصلا کمکی نمیکنه بهم،مجبور میشم قرص خواب بخورم به زور بخوابم،طعم اسید معده رو تو گلوم حس میکنم و معدم همش قار و قور میکنه جوری که خجالت زده میشم،دلیلش چی میتونه باشه بنظرتون؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در ابتدا ریفلاکس معده و اچ پیلوری باید بررسی شوند

 9. پوریا انصاری می گوید

  مطالب مفید بود

 10. ناشناس می گوید

  سلام من ی دو ماهی میشه یه وعده غذا میخورم تا ۱۷ یا۱۸ ساعت احساس سنگینی دارم وانگار سنگ تو معده ام گذاشتن دکتر هم رفتم جوابی نگرفتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   آندوسکوپی و بررسی عفونت اچ‌پیلوری انجام شده؟

  2. اصغر می گوید

   اب گرمک بخور

  3. بنفشه نیازی می گوید

   تشکر از معلومات شما
   من نزدیک یک ماه میشه دوای توبرکلوز استفاده میکنم مشکل معده هم زیاد شده غذا هضم نمیشه و همیشه بالا میایه همیشه دلبد هستم میشه مشوره لازم را برایم ارایه کنید

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    ابتدادازمایش انزیم کبدی و کارکرد کلیه بررسی شود
    اگر همه چی نرمال بود ، به پزشک معالج خودتون یا مرکز بهداشت محل سکونتتون جهت تجویز دارو مراجعه کنید

  4. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرح حالتون کامل نیست
   سن شما و اینکه چه داروهایی مصرف کردین
   با توجه به شرح حالتون جهت معاینه و بررسی تکمیلی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 11. سعیده می گوید

  سلام من ۸ سال پیش معدم سوراخ شد وجراحی کردم.خیلی چیزارو دیگه نتونستم بخورم وخیلی خیلی رعایت میکنم ولی همون چیزایی که میتونم بخورم نمیتونم بخورم معدم انگار جا نداره چیکار کنم؟ از اینور آب میخورم معدم اذیت میشه سوءتغذیه گرفتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید مجددا ویزیت شوید
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 12. art می گوید

  درسته که میگن نبات و ادامس برای هضم غذا خوبه،؟یا نه هیچ تاثیری نداره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر علمی خیر
   اما در برخی افراد اثر تسکینی داره
   با توجه به اینکه عوارضی نداره مصرف کنین ببینین روی شما اثر داره یا خیر

 13. مینا می گوید

  سلام وقت بخیر
  من معدم مشکل هضم داره هیچ غذایی رو نمیتونه هضم کنه ازونور معدم سرده و عصبیم هست اسید معدم بعضی وقتا میزنه بالا الانم دیشب ماکارانی خوردم معد درد شدید به همراه دل درد دارم و معدم متورم شده چیکار کنم؟!

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چای و قهوه و ادویه و غذای سرخکردنی و سنگین خصوصا شب ها نخورید
   بعد از خوردن غذا تا یک ساعت دراز نکشید و همراه غذا آب و مایعات نخورید
   از داروهایی مثل پنتوپرازول صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام و فاموتیدین بعد غذا میشه کمک گرفت،زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگر بعد از ۴ هفته با مصرف داروها خوب نشدین به متخصص” داخلی مراجعه کنید

 14. نيلوفر می گوید

  سلام من چند روزيه سوزش سر دل به خصوص طرف راست شكم زير سينه ام رو دارم كه ميزنه به پشتم انگار قلنج كرده باشم و معدم هم ورم داره و صداهاي خيلي زيادي ميده خيلي بادگلو دارم و همينطور نفخ شكم ، از طرفي هم همش احساس دسشويي دارم ولي وقتي ميرم چيزي نمياد و بايد زور بزنم وقتي هم زور ميزنم خيلي شل و آبكي مياد رنگ مدفوع و ادارم مقل هميشس.
  همش احساس ميكنم معدم پره ولي نميتونم خاليش كنم يبوست هم نيستم چون مدفوعي كه ميكنم اسهال ماننده . حالت تهوع و استفراغ ندارم و كلا مشكل ديگه اي ندارم . ميشع بگيد چي كار كنم معدم خالي شه ؟ مثه زناي حامله شده شكمم .

 15. علی از کرمانشاه می گوید

  سلام من ماری جوانا مصرف کرده ام الان ۲۰ روز است که مصرفش را ترک کردم ۱سال است که مصرف میکنم مدام مصرف کردم خیلی لاغر شدم فک.کنم از جزب غذا جلوگیری میکنه مصرف ماری جوانا الان باید چکار کنم.سر حال بشم ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   فعلا قرص زینک پلاس بخورید
   و درصورت عدم بهبود ویزیت شوید

 16. Ty می گوید

  سلام وقت بخیر من مشگل روده داشتم یوبس میشدم رفتم قرص دارو داد خوب شدم حالا دوباره چند روزه غذا میخورم حالت تهوه میگیرم تا نیارم بالا خوب نمیشم چکار کنم چی خوبه

 17. اشرفی می گوید

  سلام من هر وقت که غذا میخورم توی معده ام هضم؟نمیشه و فکر میکنم یه چیزی توی معده مه گاهی وقت ها یکم کف سفید بیرون مییارم و زود خسته میشم شانه هام درد میکنه مدفوع کم میکنم کم اشتهام حالا باید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به تعدد علایمتون و اهمیت اون ها و با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر