راه کارهایی برای بهبود هضم غذا و کارایی سیستم گوارش

شیوه زندگی و انتخاب غذاها، می‌تواند بر نحوه هضم غذا تأثیر بگذارد. در این مقاله به بررسی راه‌های کمک به هضم بهتر غذا می‌پردازیم.

نوشیدن آب آشامیدنی کافی، اضافه کردن فیبر و ورزش همه به سلامت جسمی بهتر و هضم غذا کمک کننده هستند. علاوه بر انتخاب مناسب غذا، خوردن روی یک برنامه منظم، ماندگاری هیدراته و ورزش کافی، در هضم غذا توسط بدن نقش دارند. سیستم گوارش غذاها را به مواد مغذی مورد نیاز بدن، تجزیه می‌کند. اگر سلامت گوارشی خود را نادیده بگیرید، بدن شما مشکلاتی را برای جذب این مواد مغذی خواهد داشت.

نقش سلامت گوارشی و هضم غذا در بدن

سلامت گوارشی، به طور مستقیم تحت تأثیر غذاهای خورده شده و شیوه زندگی شما قرار می‌گیرد. در نظر گرفتن راه‌های مفید برای بهبود سلامت گوارشی، به سیستم گوارش کمک می‌کند تا کارایی بیشتری داشته و سلامت کلی شما را بهبود ببخشد. دستگاه گوارش نقش مهمی در سلامت شما دارد، زیرا مسئول جذب مواد مغذی و از بین بردن مواد زائد است.

متأسفانه بسیاری از افراد از مشکلات مختلف گوارشی، از قبیل نفخ، گرفتگی روده، درد شکم، اسهال و یبوست رنج می‌برند. شرایط خاصی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری ریفلاکس معده (GERD)، بیماری کرون، دیورتیکولیت و سوزش سر دل، می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به مشکلات گوارشی سنگین قرار دهد. با این حال، حتی یک فرد سالم نیز می‌تواند مشکلات گوارشی را به دلیل عوامل مختلف مانند کمبود فیبر و مواد غذایی غنی از پروبیوتیک در رژیم غذایی خود تجربه کند.

مسائل مربوط به گوارش می‌تواند چالش برانگیز باشد، از طرفی برخی از غذاها در کاهش نشانه‌های ناراحت کننده کمک می‌کنند. در این مقاله راه‌های تقویت سیستم گوارشی و در نتیجه هضم غذا را بررسی می‌کنیم. اگر به دنبال تسکین و بهبود هضم گوارشی خود هستید، اضافه کردن برخی از این موارد و غذاها به رژیم غذایی، کمک کننده خواهد بود.هضم غذا

 

 

راهکارهایی برای بهبود هضم غذا

رژیم غذایی با فیبر بالا بخورید. مصرف رژیم غذایی با فیبر بالا و غنی از غلات کامل، سبزیجات، حبوبات و میوه‌ها می‌تواند سلامت گوارشی شما را بهبود ببخشد. یک رژیم غذایی با فیبر بالا باعث می‌شود که غذا از طریق دستگاه گوارش شما نگه داشته شود و در نتیجه باعث کاهش احتمال ابتلا به یبوست می‌شود. اضافه کردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا، می‌تواند به جلوگیری یا درمان بیماری‌های مختلف گوارشی مانند دیورتیک، هموروئید و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک کند. علاوه بر این، می‌تواند به شما در دستیابی یا حفظ وزن سالم کمک کند.

فیبر محلول و غیر محلول را دریافت کنید. مهم است که هر دو نوع فیبر را مصرف کنید، زیرا آنها به روش‌های مختلف به سیستم گوارش کمک می‌کنند. فیبر نامحلول (همچنین به عنوان مواد چرب شناخته شده است، نمی‌تواند توسط بدن هضم شود. بنابراین کمک می‌کند تا دفع مدفوع به راحتی انجام گیرد. منابع خوب فیبر نامحلول شامل سبوس گندم، سبزیجات و غلات کامل هستند. فیبر محلول را از سبوس جو، آجیل، دانه و حبوبات دریافت کنید.هضم بهتر غذا

محدود کردن غذاهایی که چربی زیاد  دارند. به طور کلی، غذاهای چرب به کاهش سرعت حرکت مواد در روده می‌انجامند و شما را به یبوست گرفتار می‌کند. خوردن غذاهای چرب همراه با مواد غذایی با فیبر بالا، می‌تواند به بهبود سیستم گوارش شما کمک کننده باشد و در هضم غذا نقش کاربردی ایفا کند.

کم‌تر گوشت مصرف کنید. پروتئین بخش مهمی از رژیم سالم است؛ اما کاهش چربی گوشت می‌تواند منجر به ناراحتی گوارشی شود. وقتی گوشت می‌خورید، برش‌های نازکی از گوشت قرمز و مرغ بدون پوست را انتخاب کنید.

پروبیوتیک را در رژیم غذایی خود قرار دهید. پروبیوتیک ها همان باکتری‌های سالم هستند که به طور طبیعی در دستگاه گوارش شما وجود دارد. آنها با مبارزه با اثرات رژیم غذایی ضعیف، آنتی بیوتیک‌ها و استرس، بدن را سالم نگه می‌دارند. علاوه بر این، پروبیوتیک‌ها می‌توانند جذب مواد مغذی را افزایش دهند. به‌علاوه، این مواد به تجزیه لاکتوز کمک کرده، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کنند و حتی ممکن است به درمان IBS نیز کمک کنند. توصیه می‌شود مردم روزانه منابع خوبی از پروبیوتیک‌ها مانند ماست کم چرب را مصرف کنند.هضم بهتر غذا

 

به موقع غذا بخورید. مصرف وعده‌های غذایی و تنقلات در برنامه منظم می‌تواند سیستم گوارش شما را در بالاترین عملکرد حفظ کند. هدف این است که هر روز صبحانه، ناهار، شام و میان وعده‌ها را بخورید.

حفظ آب بدن. نوشیدن مقدار زیادی آب برای سلامتی گوارشی شما مفید است. فیبر، آب را به داخل روده بزرگ می‌کشد تا مدفوع‌های نرم‌تر و مداوم ایجاد کند، به طوری که دفع آنها، به‌راحتی صورت بگیرد.

 عادت‌های بد را از بین ببرید. سیگار کشیدن، کافئین بیش از حد و الکل. مشروبات الکلی، قهوه و سیگار می‌تواند، عملکرد دستگاه گوارش را مختل کند و منجر به مشکلات زخم معده و سوزش سر دل شود.

 ورزش منظم. ورزش منظم، به هضم غذا و بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و از ابتلا به یبوست جلوگیری می‌کند. ورزش همچنین می‌تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند که برای سلامت دستگاه گوارش شما مفید است.

مدیریت استرس. استرس بیش از حد یا اضطراب می‌تواند سیستم گوارش شما را مختل کند. فعالیت‌های کاهش استرس را به طور مرتب، انجام دهید و خود را از محیط‌های استرس‌زا دور کنید.هضم بهتر غذا

 مواد غذایی مفید برای هضم غذا

آنچه که می‌خورید و کیفیت سلامت جسمی شما در هم آمیخته است. پس مواد غذایی سالم و مقوی بخورید، شما می‌توانید از لیست زیر استفاده کنید و مواد ضروری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ماست: ماست از شیر ساخته شده که معمولاً توسط باکتری‌های اسید لاکتیک تخمیر شده است. این ماده شامل باکتری‌های مفید شناخته شده به عنوان پروبیوتیک‌ها است که در دستگاه گوارش شما زندگی می‌کنند و می‌تواند در بهبود هضم غذا و حفظ سلامت روده شما تأثیر گذار باشد.

سیب: سیب یک منبع غنی از پکتین یا همان فیبر محلول است. پکتین، در روده کوچک هضم را تسریع می‌کند و سپس توسط باکتری‌های موجود در روده، شکسته می‌شود. پکتین، حجم مدفوع را افزایش می‌دهد و بنابراین معمولاً برای رفع یبوست و اسهال استفاده می‌شود. همچنین این میوه خطر عفونت‌های روده‌ای و همچنین التهاب در روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

رازیانه: رازیانه، یک گیاه دارویی است که برای افزودن عطر و طعم به غذا استفاده می‌شود. محتوای فیبر آن به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند و دستگاه گوارش شما را بهبود می‌بخشد. رازیانه همچنین حاوی عامل ضد اسپاسم است که ماهیچه‌های صاف در دستگاه گوارش شما را شل می‌کند. این عمل می‌تواند علائم گوارشی منفی مثل نفخ و گرفتگی عضلانی را کاهش دهد.هضم بهتر غذا

دانه‌های کامل غلات: دانه‌های غلات شامل سبوس و جوانه هستند. دانه‌های غنی از فیبر غلیظ عبارت‌اند از جو، گندم، عدس و محصولات ساخته شده از گندم. فیبر موجود در این دانه‌ها می‌تواند به دو روش، به بهبود هضم غذا کمک کنند. اول، فیبر به افزایش حجم مدفوع شما کمک می‌کند و یبوست را کاهش می‌دهد. دوم، بعضی از فیبرهای دانه مانند پروبیوتیک عمل کرده و به افزایش باکتری سالم در روده کمک می‌کنند.

چغندر: چغندرقند که به اسم چغندر شناخته می‌شود، منبع خوبی از فیبر است. یک فنجان (136 گرم) چغندر حاوی 3.4 گرم فیبر است. فیبر هضم غذا را سرعت می‌بخشد و از ابتلا به یبوست جلوگیری می‌کند.

زنجبیل: زنجبیل ماده‌ای سنتی در طب شرقی است که به بهبود هضم غذا و جلوگیری از تهوع کمک می‌کند. بسیاری از زنان باردار از آن برای درمان بیماری تهوع استفاده می‌کنند. زنجبیل خطر ابتلا به سوزش سر دل، تهوع و ناراحتی معده را کاهش می‌دهد.

سبزیجات سبز تیره سبزیجات منبع عالی فیبر نامحلول هستند. این نوع فیبر به میزان زیادی به حجم مدفوع شما اضافه می‌کند و سرعت حرکت آن را از طریق دستگاه گوارش شما افزایش می‌دهد. سبزیجات سبز نیز منبع خوبی از منیزیم هستند که می‌توانند با کاهش انقباض عضلات در دستگاه گوارش، باعث کاهش یبوست شوند. برخی از شایع‌ترین سبزیجات سبز تیره که این مزایا را تأمین می‌کنند عبارت‌اند از اسفناج، کلم برگ، کلم بروکلی و دیگر سبزیجات.

ماهی سالمون: ماهی آزاد منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است که می‌تواند باعث کاهش التهاب در بدن شما شود. افراد مبتلا به مواردی همچون عدم تحمل غذا و سایر اختلالات گوارشی اغلب التهاب روده دارند. اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش این التهاب کمک می‌کنند و در نتیجه هضم را بهبود می‌بخشند.

مکمل دارویی گیاهی برای بهبود هضم غذا

داروهای گیاهی می‌توانند برای بهبود سوءهاضمه مفید باشند. مکمل‌های گیاهی عوارض ندارند و با مصرف منظم، مشکلات هضم را بهبود می‌دهند.

منابع:

healthline

everydayhealth

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در جریان اینستاگرام دکتردکتر باشید

ممکن است شما دوست داشته باشید
99 نظرات
 1. ایمان می گوید

  ممنون مطلب خوبی بود

  1. کوثر مهدی زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از حسن نظرتون

 2. مهدی نوری می گوید

  برای درمان بواسیر و دیر هضم غذا توضیح دهید

 3. حسين می گوید

  سلام ،چند وقتي است پس از خوردن غذا ، غذاداخل معده هضم نمي شود و سردرد مي گيرم .براي رفع سردرد بايد غذائي داخل معده را بالا بياورم و معده را خالي كنم تا سردرد م خوب شود . لطف مي كنيد مشكلم را حل كنيد.

  1. مریم می گوید

   با سلام و خداقوت
   مدت چندسال است که اغلب تا غذا میخورم مجبور به اجابت مزاج نه تنها در یک مرحله حتی در دو یا چند مرحله نیز میگردم‌ در یک مهمانی که همه از یک نوع غذا میخورند و بعد مینشینن بنده به محض خوردن دچار علائم نفخ و نیاز به اجابت مزاج میگردم تغییر و اصلاح در شیوه غذایی و حتی نخوردن هم نتوانسته مشکلم را حل کند .ممنون میشوم راهنماییم کنید .

  2. چالاک می گوید

   سلام ی مدتی هست یبوست شدید دارم موقع دفع بالای معدم درد میگیره. آزمایش میکروب معده هم دادم. مشکوک ب میکروب معده بودم ولی دکتر دارو نداد گفت ی تست باید بدی ک دیگه نشد برم.معدمم ورم میکنه. چیکار کنم؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام لطفا از نظر عفونت معدتون بررسي شبد تا درمانتون شروع شه

 4. مریم منصوری می گوید

  سلام من سوزش سردل دارم و شکمم خیلی ورم می‌کنه به شکلی که انگار چند ماهه باردارم و اسهال دارم و در اسهال غذا هضم نشده بیرون میاد سوزش تا بالای گلوم میاد و گلودرد دارم و مرتب عاروق میزنم مشکلم چیه خیلی نگرانم نکنه بیماری سختی باشه

 5. فرهاد می گوید

  سلام خانوم دكتر خسته نباشيد
  به مدت يك هفته است كه هر غذايي ميخورم هضم نميشه
  يبوست ندارم اصلاو رودل هم نميكنم فقط انگار بدنم نميتونه غذارو هضم كنه و معده ام سنگينه چيكار بايد بكنم؟؟ ممنون ميشم راهنماييم كنين

 6. Ainaz می گوید

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید من دندون درد داشتم کپسول500میخوردم بعد این الان دو هفته ای میشه هر چی میخورم معدم نمیتونه قبول کنه حتی اب روده هام شل شده,عذر خواهم بابت این حرفم (باس سریع برم سرویس)خیلی اذیتم باید چیکار کنم,مشکلش چیع ممنون میشم بابت راهنماییتون?

 7. ناشناس می گوید

  سلام دکتر این یک هفته غذا میخورم یک لقمه سر دولقمه نمیتوانم بخورم غدا از گلو پایین نمی رود بعد دستشوئ تخلیه کامل نمیتوانم بکنم میام خانه احساس میکنم دستشوئیم میاد میروم دستشوی خیلی فشار بهم میاد نمیتوانم تخلیه کنم ببخشید سوزش معده هم دارمچکارکنم راهنمایی کنید

 8. باران می گوید

  سلام خانم دكتر من دختری ۲۶ساله با سابقه آسم اما اواخر به علت مصرف شیر الاغ آسمم خوب شد و من مصرف شیر را قطع کردم اما الان یک ماه بعد قطع مصرف حالم خیلی وخیم شده و این نشانه هایی که دارم نمیدانم گوارشی هستش یا تنفسی این مدت چه در خواب چه در بیداری چه با شکم خالی چ با شکم پر ابتدا یک خارشی در گلو احساس میکنم سپس نفسم تنگ میشه و شکمم سفت و فوق العاده شکمم بزرگ میشه که انگار شکم یک خانم باردار و با خوردن زنجیبل و آب غوره و آدامس کندر بعد پنج الی ده دقیقه شکمم به حالت اول برمیگرده و تنگ نفسم قطع میشه و جالب موقع هیجان چه خنده چه گریه باز این اتفاق میفته تو رو خدا کمکم کنید واقعا برام آزار دهنده شده چون در روز از دو الی چهار بار این اتفاق برام تکرار میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست گرامی با توجه به سابقه اسم باید به متخصص داخلی مراجعه کرده
   و ریه شما سمع گردد
   در صورت نیاز باید جهت بررسی سیستم تنفس اسپیرومتری انجام دهید

 9. فرید می گوید

  سلام خانوم دکتر من قبلا تریاک کشیدم چن سال الان چند ماهه ک نمیکشم هیچ وقت معده درد نداشتم الان شکمم باد میکنه و نفسم سنگین وقفسه سینم درد میگیره وبعضی از صبح ها از درد معده ساعت ۶صبح بیدارم میکنه خیلی ضعف میکنم یه لقمه بخورم خوب میشم ولی تقریبا از ساعت۱۰صبح به بعد اکثر وقتا معده درد میگیرم چکار کنم ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ترياك خيلي عارضه داره بدليل داشتن سرب ميتونه حتي خدايي نكرده سرطان معده و روده را ايجاد كنه
   بنظرم با توجه به شرايطي كه داريد توسط
   متخصص گوارش ويزيت شين و اندوسكوپي بدين

 10. سلطانی می گوید

  سلام خانم دکتر الان حدود دو هفته است که غذا کم.میخورم و اشتهایم به غذا کم شده همین قدر هم که میخورم معده ام سنگین میشود وهضم به درستی صورت نمگیرد یبوست هم دارم ممنون از راهنمایی شما

 11. دهقانی می گوید

  سلام خسته نباشید من دارای زخم معده هستم و حالا هرچیزی حتی کوچیک و کم هم که میخورم ورم شدید معده پیدا میکنم میشه راهنمایی کنید از چه دارویی استفاده کنم

 12. حمیدرصا می گوید

  سلام خانم دکتر احساس میکنم یه چیزی سردل معده مونده احساس سنگینی هرچی اب میخورم انگار یه چیزی مونده گلوم

  1. لیلا نادیان می گوید

   من قبلا درد روده داشتم بعد از لمس حس میکردم همراه با نفخ زیاد روده صبح ها الان بعد از غذا خوردن معدم درد میگیره و الان یبوست دارم با اینکه ملین گیاهی استفاده میکنم علتش چیه؟

   1. علی شریفی می گوید

    سلام خانم دکتر من اشتها غذا خوردنم خوبه اما وزنم اضاف نمیشه چکار کنم که وزنم اضاف بشه چاق بشم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     آزمایش ،UA,s/E,CBC,tsh,ESR بدهید
     تا از نظر اختلالات تیرویید ،عفونت روده و … بررسی شوید

 13. Baran می گوید

  سلام خانم دکتر من رفلاکس شدید دارم و معده ام اصلا غذا رو هضم نمیکنه سه ساله یبوست دارم
  معده ام بعد از غذا خیلی اذییت میکنه لطفا راهنمایی کنید
  البته معده درد تو خانواده مادری من ارثیه و مادرم زخم مری و خواهرم هم زخم معده داشتن

  1. زهرا می گوید

   سلام برای رژیم غذایی از خوردن چه میان وعده هابی باید خودداری کرد

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام مواد قندي ساده مثل خرما و شيريني
    لبنيات بايد فاقد لاكتوز باشه
    نوشابه و فست فود هم نخوريد

 14. کاوه جعفری می گوید

  سلام
  خانوم دکتر غذا ک میخورم کامل هضم نمیشه،وغذا رو دلم میمونه ،تپش قلب هم میگیرم ،لطف میکنی برام توضیح بدین جریانش چیه ؟
  چیکار باید بکنم

 15. یاور می گوید

  سلام….من نمی‌دونم مشکل از معده یا از روده….غذا که میخورم هضم نمیشه…بخصوص اگه تو غذا لوبیا..عدس …لپه…باشه …اصلا اینارو خرجی هم میگویم انگار نه انگار…ببخشید میخورم موقع سرویس رفتم همینطور خارج میشن…بعد من یه دوهفته یبوست میشم یه دوهفته میبینی بیرون روی خیلی زیاد چه کار باید بکنم؟؟ممنون میشم کمک کنید….

 16. مینا می گوید

  سلام من 19 سالمه یک دوسالی هست که لاغرمیشم از 60 اومدم به 55 واحساس میکنم نمیتونم غذا زیاد بخورم شکم درد میگیرم و دیر کار میکنه میشه راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لازمه از نظر عفونت هليكوباكتر معده بررسي شيد و توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 17. مینا می گوید

  سلام خانم دکتر من مشگل یبوست دارم احساس پری در معقد دارم ولی دفع نمیشه با انگشت بخوبی دفع میشه 6 ماه اینطور شدم اب فراوان ومیوه وسبزی میخوررم گاهی قرص سی لاکس

 18. روژین می گوید

  سلام خسته نباشید. من امروز معده درد شدیذی گرفتم و فقژ معده ام درد داره و حالت تهوع و اینها ندارم.اینم بگم که سابقه ریفلاکس هم دارم.الان هم ریفلاکس دارم. باد گلوی بد بو و گاز معده ی بد بو هم دارم.میشه لطفا راهنماییم کنیید؟ ممنون

 19. ناشناس می گوید

  سلام. پدرم به دلیل ساییدگی زانو قرص های زیادی میخوره، الان به شدت معده درد داره میگه احساس میکنم چیزی مثل گچ مونده تو دلم و غذام هضم نمیشه. به نظرتون چیکار کنه؟

 20. ستایش می گوید

  سلام خسته نباشبد من درطول روز وقتی پرخوری میکنم ونمیتونم جلوشو بگیرم چیکارکنم امروزم خیلی خیلی پرخوری کردم؟؟؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام علت پرخوري اضطرابه ، بايد از نظر اضطراب بررسي شيد، و اينكه بيشتر مواد غذايي كم كالري بخوريد مثل سبزي و سالاد و ميوه
   آب هم بيشتر بخوريد در طول روز

 21. مسعود می گوید

  سلام الان حدود 7ماه میشه بعد خوردن هر غذایی تنگی نفس میگیرم تا غذا هضم شه بعدش خیلی خیلی دیر غذا هضم میشه غذا تا ته گلو بالا میاد اذیت میشم لطفاً راهنمایی کنین

 22. علی می گوید

  سلام مشکل نفخ معده دارم که باعث افزایش ترشح بزاق دهان شده؛ عسل و زنجبیل خوب و تاثیر گزاره ولی کافی نیست چه کنم و به چه دکتری باید مراجعه کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 23. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من ۱۳هفتست باردارم هر غذایی که میخورم تو معدم سنگینی میکنه و هضم نمیشه چیکار کنم خانوم دکتر؟؟؟

  1. زرباتو زربيتي می گوید

   هیچ کاری نکن بشین بزن تو سرت والا

 24. محدثه می گوید

  سلام من بعد از غذا احساس سنگینی دارم احساس میکنم هر چی میخورم میاد سر دلم میمونه هضم نمیشه غذا هم یکی دو قاشق بیشتر نمیتونم بخورم میشه کمکم کنید

 25. علی می گوید

  سلام من وقتی غذامیخورم بیشتر موقع هضم نمیشه انگاری همشون زیرگلوم گیرکردن وهی پشت سرهم اروق میزنم تااستفراق نکنم خوب نمیشم سرمعدم طرف چب نزدیک ۱ساله که خیلی سوزمیده خواهش میکنم راهنمایی بفرمائید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لازمه ك اندوسكوپي بديد و از نظر هليكوباكتر معده بررسي شبن

 26. لیلا می گوید

  سلام خسته نباشید من همیشه،حالت تهوع دارم خسته شدم همش وزن کم میکنم غذای که میخورم هضم نمیکنم و بالا میارم آندوسکوپ شدم مشکلی نبود چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ممكنه رفلاكس معده به مري باشه
   بهتره كه

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   و تست آنتي ژن مدفوعي از نظر هليكوباكتر انجام بديد

 27. ابراهیم می گوید

  سلام خسته نباشین من مشکل رفلاکس معده داشتم عمل فندو رفلاکس انجام دادم بعد عمل هر غذایی که میخورم همراه اسهال و اروغ هست چند ماه خوب نشدم غذاییم که صبح میخورم هضم نمیشع و که گاهی عصر استفراغش میکنم و به صورت ژله ای بیرون میان هر غذایی که میخورم شاید تا ده دوازده ساعت بعدش اروغش میزنم ومدفوع با مخاط علتش چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لازمه كه از نظر تغذيه اي رعايت كنيد غذاهاي چرب و حجيم نخوريد
   و در صورت عدم بهبود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 28. ثنا می گوید

  سلام خسته نباشید من۱۸ ساله هستم.همیشه بعد از غذا احساس سنگینی و ناراحتی می کنم گاهی موقع ها هم بخصوص بعد از خوردن برنج حالت تهوع دارم .خیلی احساس بدی دارم لطفا پاسخ بدهید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اين حالت بدليل رفلاكس معده به مري هست
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 29. پیمان تالش می گوید

  سلام.مادرم چند وقت هست که غذا میخوره هضم نمیشه.اروغ میزنه بالا میاره.قاشق غذا را میزاره دهنش احساس تهوع بهش دست میده…میل غذا ندارن..

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ايشون بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شن و اندوسكوپي دهند
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 30. هدایتی می گوید

  ?سلام من وقتی غذا میخورم بیشتر موقع ها هزم نمیشه انگاری همش زیر گلوم گیر کرده و هی پشت سر هم اورق میزنم تا استفراغ نکنم خوب نمیشم
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید ?

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد اندوسكوپي بديد و از نظر زخم معده بررسي شيد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.