راه کارهایی برای بهبود هضم غذا و کارایی سیستم گوارش

هضم بهتر غذا
اشتراک گذاری 86 نظر

شیوه زندگی و انتخاب غذاها، می‌تواند بر نحوه هضم غذا تأثیر بگذارد. در این مقاله به بررسی راه‌های کمک به هضم بهتر غذا می‌پردازیم.

نوشیدن آب آشامیدنی کافی، اضافه کردن فیبر و ورزش همه به سلامت جسمی بهتر و هضم غذا کمک کننده هستند. علاوه بر انتخاب مناسب غذا، خوردن روی یک برنامه منظم، ماندگاری هیدراته و ورزش کافی، در هضم غذا توسط بدن نقش دارند. سیستم گوارش غذاها را به مواد مغذی مورد نیاز بدن، تجزیه می‌کند. اگر سلامت گوارشی خود را نادیده بگیرید، بدن شما مشکلاتی را برای جذب این مواد مغذی خواهد داشت.

نقش سلامت گوارشی و هضم غذا در بدن

سلامت گوارشی، به طور مستقیم تحت تأثیر غذاهای خورده شده و شیوه زندگی شما قرار می‌گیرد. در نظر گرفتن راه‌های مفید برای بهبود سلامت گوارشی، به سیستم گوارش کمک می‌کند تا کارایی بیشتری داشته و سلامت کلی شما را بهبود ببخشد. دستگاه گوارش نقش مهمی در سلامت شما دارد، زیرا مسئول جذب مواد مغذی و از بین بردن مواد زائد است.

متأسفانه بسیاری از افراد از مشکلات مختلف گوارشی، از قبیل نفخ، گرفتگی روده، درد شکم، اسهال و یبوست رنج می‌برند. شرایط خاصی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری ریفلاکس معده (GERD)، بیماری کرون، دیورتیکولیت و سوزش سر دل، می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به مشکلات گوارشی سنگین قرار دهد. با این حال، حتی یک فرد سالم نیز می‌تواند مشکلات گوارشی را به دلیل عوامل مختلف مانند کمبود فیبر و مواد غذایی غنی از پروبیوتیک در رژیم غذایی خود تجربه کند.

مسائل مربوط به گوارش می‌تواند چالش برانگیز باشد، از طرفی برخی از غذاها در کاهش نشانه‌های ناراحت کننده کمک می‌کنند. در این مقاله راه‌های تقویت سیستم گوارشی و در نتیجه هضم غذا را بررسی می‌کنیم. اگر به دنبال تسکین و بهبود هضم گوارشی خود هستید، اضافه کردن برخی از این موارد و غذاها به رژیم غذایی، کمک کننده خواهد بود.هضم غذا

 

 

راهکارهایی برای بهبود هضم غذا

رژیم غذایی با فیبر بالا بخورید. مصرف رژیم غذایی با فیبر بالا و غنی از غلات کامل، سبزیجات، حبوبات و میوه‌ها می‌تواند سلامت گوارشی شما را بهبود ببخشد. یک رژیم غذایی با فیبر بالا باعث می‌شود که غذا از طریق دستگاه گوارش شما نگه داشته شود و در نتیجه باعث کاهش احتمال ابتلا به یبوست می‌شود. اضافه کردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا، می‌تواند به جلوگیری یا درمان بیماری‌های مختلف گوارشی مانند دیورتیک، هموروئید و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک کند. علاوه بر این، می‌تواند به شما در دستیابی یا حفظ وزن سالم کمک کند.

فیبر محلول و غیر محلول را دریافت کنید. مهم است که هر دو نوع فیبر را مصرف کنید، زیرا آنها به روش‌های مختلف به سیستم گوارش کمک می‌کنند. فیبر نامحلول (همچنین به عنوان مواد چرب شناخته شده است، نمی‌تواند توسط بدن هضم شود. بنابراین کمک می‌کند تا دفع مدفوع به راحتی انجام گیرد. منابع خوب فیبر نامحلول شامل سبوس گندم، سبزیجات و غلات کامل هستند. فیبر محلول را از سبوس جو، آجیل، دانه و حبوبات دریافت کنید.هضم بهتر غذا

محدود کردن غذاهایی که چربی زیاد  دارند. به طور کلی، غذاهای چرب به کاهش سرعت حرکت مواد در روده می‌انجامند و شما را به یبوست گرفتار می‌کند. خوردن غذاهای چرب همراه با مواد غذایی با فیبر بالا، می‌تواند به بهبود سیستم گوارش شما کمک کننده باشد و در هضم غذا نقش کاربردی ایفا کند.

کم‌تر گوشت مصرف کنید. پروتئین بخش مهمی از رژیم سالم است؛ اما کاهش چربی گوشت می‌تواند منجر به ناراحتی گوارشی شود. وقتی گوشت می‌خورید، برش‌های نازکی از گوشت قرمز و مرغ بدون پوست را انتخاب کنید.

پروبیوتیک را در رژیم غذایی خود قرار دهید. پروبیوتیک ها همان باکتری‌های سالم هستند که به طور طبیعی در دستگاه گوارش شما وجود دارد. آنها با مبارزه با اثرات رژیم غذایی ضعیف، آنتی بیوتیک‌ها و استرس، بدن را سالم نگه می‌دارند. علاوه بر این، پروبیوتیک‌ها می‌توانند جذب مواد مغذی را افزایش دهند. به‌علاوه، این مواد به تجزیه لاکتوز کمک کرده، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کنند و حتی ممکن است به درمان IBS نیز کمک کنند. توصیه می‌شود مردم روزانه منابع خوبی از پروبیوتیک‌ها مانند ماست کم چرب را مصرف کنند.هضم بهتر غذا

 

به موقع غذا بخورید. مصرف وعده‌های غذایی و تنقلات در برنامه منظم می‌تواند سیستم گوارش شما را در بالاترین عملکرد حفظ کند. هدف این است که هر روز صبحانه، ناهار، شام و میان وعده‌ها را بخورید.

حفظ آب بدن. نوشیدن مقدار زیادی آب برای سلامتی گوارشی شما مفید است. فیبر، آب را به داخل روده بزرگ می‌کشد تا مدفوع‌های نرم‌تر و مداوم ایجاد کند، به طوری که دفع آنها، به‌راحتی صورت بگیرد.

 عادت‌های بد را از بین ببرید. سیگار کشیدن، کافئین بیش از حد و الکل. مشروبات الکلی، قهوه و سیگار می‌تواند، عملکرد دستگاه گوارش را مختل کند و منجر به مشکلات زخم معده و سوزش سر دل شود.

 ورزش منظم. ورزش منظم، به هضم غذا و بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و از ابتلا به یبوست جلوگیری می‌کند. ورزش همچنین می‌تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند که برای سلامت دستگاه گوارش شما مفید است.

مدیریت استرس. استرس بیش از حد یا اضطراب می‌تواند سیستم گوارش شما را مختل کند. فعالیت‌های کاهش استرس را به طور مرتب، انجام دهید و خود را از محیط‌های استرس‌زا دور کنید.هضم بهتر غذا

 مواد غذایی مفید برای هضم غذا

آنچه که می‌خورید و کیفیت سلامت جسمی شما در هم آمیخته است. پس مواد غذایی سالم و مقوی بخورید، شما می‌توانید از لیست زیر استفاده کنید و مواد ضروری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ماست: ماست از شیر ساخته شده که معمولاً توسط باکتری‌های اسید لاکتیک تخمیر شده است. این ماده شامل باکتری‌های مفید شناخته شده به عنوان پروبیوتیک‌ها است که در دستگاه گوارش شما زندگی می‌کنند و می‌تواند در بهبود هضم غذا و حفظ سلامت روده شما تأثیر گذار باشد.

سیب: سیب یک منبع غنی از پکتین یا همان فیبر محلول است. پکتین، در روده کوچک هضم را تسریع می‌کند و سپس توسط باکتری‌های موجود در روده، شکسته می‌شود. پکتین، حجم مدفوع را افزایش می‌دهد و بنابراین معمولاً برای رفع یبوست و اسهال استفاده می‌شود. همچنین این میوه خطر عفونت‌های روده‌ای و همچنین التهاب در روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

رازیانه: رازیانه، یک گیاه دارویی است که برای افزودن عطر و طعم به غذا استفاده می‌شود. محتوای فیبر آن به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند و دستگاه گوارش شما را بهبود می‌بخشد. رازیانه همچنین حاوی عامل ضد اسپاسم است که ماهیچه‌های صاف در دستگاه گوارش شما را شل می‌کند. این عمل می‌تواند علائم گوارشی منفی مثل نفخ و گرفتگی عضلانی را کاهش دهد.هضم بهتر غذا

دانه‌های کامل غلات: دانه‌های غلات شامل سبوس و جوانه هستند. دانه‌های غنی از فیبر غلیظ عبارت‌اند از جو، گندم، عدس و محصولات ساخته شده از گندم. فیبر موجود در این دانه‌ها می‌تواند به دو روش، به بهبود هضم غذا کمک کنند. اول، فیبر به افزایش حجم مدفوع شما کمک می‌کند و یبوست را کاهش می‌دهد. دوم، بعضی از فیبرهای دانه مانند پروبیوتیک عمل کرده و به افزایش باکتری سالم در روده کمک می‌کنند.

چغندر: چغندرقند که به اسم چغندر شناخته می‌شود، منبع خوبی از فیبر است. یک فنجان (136 گرم) چغندر حاوی 3.4 گرم فیبر است. فیبر هضم غذا را سرعت می‌بخشد و از ابتلا به یبوست جلوگیری می‌کند.

زنجبیل: زنجبیل ماده‌ای سنتی در طب شرقی است که به بهبود هضم غذا و جلوگیری از تهوع کمک می‌کند. بسیاری از زنان باردار از آن برای درمان بیماری تهوع استفاده می‌کنند. زنجبیل خطر ابتلا به سوزش سر دل، تهوع و ناراحتی معده را کاهش می‌دهد.

سبزیجات سبز تیره سبزیجات منبع عالی فیبر نامحلول هستند. این نوع فیبر به میزان زیادی به حجم مدفوع شما اضافه می‌کند و سرعت حرکت آن را از طریق دستگاه گوارش شما افزایش می‌دهد. سبزیجات سبز نیز منبع خوبی از منیزیم هستند که می‌توانند با کاهش انقباض عضلات در دستگاه گوارش، باعث کاهش یبوست شوند. برخی از شایع‌ترین سبزیجات سبز تیره که این مزایا را تأمین می‌کنند عبارت‌اند از اسفناج، کلم برگ، کلم بروکلی و دیگر سبزیجات.

ماهی سالمون: ماهی آزاد منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است که می‌تواند باعث کاهش التهاب در بدن شما شود. افراد مبتلا به مواردی همچون عدم تحمل غذا و سایر اختلالات گوارشی اغلب التهاب روده دارند. اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش این التهاب کمک می‌کنند و در نتیجه هضم را بهبود می‌بخشند.

منابع:

healthline

everydayhealth

برچسب‌ها:
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

86 دیدگاه در “راه کارهایی برای بهبود هضم غذا و کارایی سیستم گوارش

 • Avatar

  درسته که میگن نبات و ادامس برای هضم غذا خوبه،؟یا نه هیچ تاثیری نداره

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   از نظر علمی خیر
   اما در برخی افراد اثر تسکینی داره
   با توجه به اینکه عوارضی نداره مصرف کنین ببینین روی شما اثر داره یا خیر

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر
  من معدم مشکل هضم داره هیچ غذایی رو نمیتونه هضم کنه ازونور معدم سرده و عصبیم هست اسید معدم بعضی وقتا میزنه بالا الانم دیشب ماکارانی خوردم معد درد شدید به همراه دل درد دارم و معدم متورم شده چیکار کنم؟!

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   چای و قهوه و ادویه و غذای سرخکردنی و سنگین خصوصا شب ها نخورید
   بعد از خوردن غذا تا یک ساعت دراز نکشید و همراه غذا آب و مایعات نخورید
   از داروهایی مثل پنتوپرازول صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام و فاموتیدین بعد غذا میشه کمک گرفت،زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگر بعد از ۴ هفته با مصرف داروها خوب نشدین به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من چند روزيه سوزش سر دل به خصوص طرف راست شكم زير سينه ام رو دارم كه ميزنه به پشتم انگار قلنج كرده باشم و معدم هم ورم داره و صداهاي خيلي زيادي ميده خيلي بادگلو دارم و همينطور نفخ شكم ، از طرفي هم همش احساس دسشويي دارم ولي وقتي ميرم چيزي نمياد و بايد زور بزنم وقتي هم زور ميزنم خيلي شل و آبكي مياد رنگ مدفوع و ادارم مقل هميشس.
  همش احساس ميكنم معدم پره ولي نميتونم خاليش كنم يبوست هم نيستم چون مدفوعي كه ميكنم اسهال ماننده . حالت تهوع و استفراغ ندارم و كلا مشكل ديگه اي ندارم . ميشع بگيد چي كار كنم معدم خالي شه ؟ مثه زناي حامله شده شكمم .

  پاسخ
 • Avatar

  سلام من ماری جوانا مصرف کرده ام الان ۲۰ روز است که مصرفش را ترک کردم ۱سال است که مصرف میکنم مدام مصرف کردم خیلی لاغر شدم فک.کنم از جزب غذا جلوگیری میکنه مصرف ماری جوانا الان باید چکار کنم.سر حال بشم ممنون

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   فعلا قرص زینک پلاس بخورید
   و درصورت عدم بهبود ویزیت شوید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر من مشگل روده داشتم یوبس میشدم رفتم قرص دارو داد خوب شدم حالا دوباره چند روزه غذا میخورم حالت تهوه میگیرم تا نیارم بالا خوب نمیشم چکار کنم چی خوبه

  پاسخ
 • Avatar

  سلام من هر وقت که غذا میخورم توی معده ام هضم؟نمیشه و فکر میکنم یه چیزی توی معده مه گاهی وقت ها یکم کف سفید بیرون مییارم و زود خسته میشم شانه هام درد میکنه مدفوع کم میکنم کم اشتهام حالا باید چیکار کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   با توجه به تعدد علایمتون و اهمیت اون ها و با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  مشکلی از بابت غذا خوردن ندارم روزی سه وعده غذا میخورم البته گرسنمم میشه ولی فکر میکنم غذایی که میخورم کلا جذب میشه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   قرص فاموتیدین همراه غذا تا ۲ هفته و قرص امپرازول صبح ناشتا بخورید

   پاسخ
 • Avatar

  ببخشید من چای زیاد میخورم واسترس زیاد دارم پیش دکتر رفته بود م دکتر هم برام قرص امپرازول نوشته داده بود خوب شده بودم ولی بهد از مدتی که دوباره استرس میگرم باز این حال میشوم چه کار باید کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   قرص فاموتیدین هر وقت این خالت شدین بخورین
   استرستون اگه قابل کنترل نیست درمان شه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام سردل گیر غذایی دارم که باعث در شکم شده چه کار کنم از این مشکل رها شوم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  من یه وقتایی میوه هایی مثل پرتقال و کیوی و موز میخورم یا یه وقتایی بدون خوردن این ها هم ممکنه این حالت بهم دست بده ک
  ب شدت قفسه ی سینم تیر میکشه ب پشتم میزنه بعد میزنه ب گلوم و سردرد وحشتناک میگیرم
  قبلا دردش ۱۰دقیقه تا نیم ساعت بود اما جدیدا تا چندین ساعت اذیتم میکنه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   با توجه به شدت درد ویزیت لازمه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
   • Avatar

    سلام منم همیشه احساس سنگینی دا رم بعد خوردن غذا یعنی ناهار که می خورم طول می کشد شود نفخ زیاد هم دارم باد تو دلم می پیچد تا هضم شود حالت تهوع دارم موقعی که ماست یا اب می خورم این حالت بیشتر

 • Avatar

  سلام من از بچگی زخم معده دارم یهو معده درد میگیرم بعضی اوقات دردشدیدی ته معدم احساس میکنم بعض شب هاهم قرص های امپرازول مصرف میکنم.

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   قرص امپرازول رو صبح ناشتا باید مصرف کنید

   پاسخ
   • Avatar

    درود و سلام
    یه مدتی هست که مشکلات معده دارم
    با اینکه یک ماه میشه پیش متخصص رفتم
    واسم پنتو پرازول ، ( لیبرو c ,کلیدنیوم c ) و شربت آلمینیوم/ منیزیم/سایمتیکون نسخه کرد و بیست روزه مصرف کردم اما بازم افاقه نکرد .
    میخواستم بدونم به عادت خواب هم بستگی داره یا نه؟
    چون شبا تا صبح بیدارم و صبح (ساعتای ۵ میخوابم)
    سن: ۲۳

   • مشاور سلامتی

    سلام
    اگر اضطراب و استرس ندارین و شب ها قهوه و جای نمیخورین نمیشه به ساعت خواب نسبت داد

 • Avatar

  سلام من وقتی غذا میخورم احساس سنگینی میکنم و غذا تو معدم خیلی دیر هضم میشه باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • Avatar

   نعناع تازه بخور ریحان تازه بخور

   پاسخ
  • مشاور سلامتی

   قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای چرب است
   شب ها خصوصا نان سنگک و حجیم مانند باگت نخورید و شام رو زود بخورید، تا یک ساعت بعد غذا دراز نکشید
   هنگام خوابیدن سرتون رو روی سطح بالاتری نسبت ب همیشه بزارین
   اگه با موارد فوق خوب نشدین باید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام، بخاطر بیماری کرونا دوسال میشه ورزش نکردم، یکسال و نیم اول حجم غذام مثل قبل بود دیدم چاق دارم میشم چند ماهی میشه حجم غذا رو کم کردم،اما با وجود اینکه کم غذا میخورم همش معدم سنگینه و نفاخ و همش ضعف دارم.چیکار کنم؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای چرب است
   شب ها خصوصا نان سنگک و حجیم مانند باگت نخورید و شام رو زود بخورید، تا یک ساعت بعد غذا دراز نکشید
   هنگام خوابیدن سرتون رو روی سطح بالاتری نسبت ب همیشه بزارین
   اگه با موارد فوق خوب نشدین باید داروی آنتی ریفلاکس با نظر پزشک بخورید

   پاسخ
   • Avatar

    سلام من هرچی میخورم زود حضم میشه و همش احساس گشنگی میکنم

   • مشاور سلامتی

    سلام
    قرص فاموتیدین همراه غذا تا ۲ هفته و قرص امپرازول صبح ناشتا بخورید

 • Avatar

  سلام من چند وقتی هست غذا سره معده ام میمونه و سرگیجه می گیرم و تا دو روز غذا نمی توانم بخورم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای چرب است
   شب ها خصوصا نان سنگک و حجیم مانند باگت نخورید و شام رو زود بخورید، تا یک ساعت بعد غذا دراز نکشید
   هنگام خوابیدن سرتون رو روی سطح بالاتری نسبت ب همیشه بزارین
   اگه با موارد فوق خوب نشدین باید داروی آنتی ریفلاکس با نظر پزشک بخورید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من چند وقتی هست ک هرچی میخورم سره معدم میمونه احساس میکنم چیزی جلوی پاین رفت نه غذا رو میگیره

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای چرب است
   شب ها خصوصا نان سنگک و حجیم مانند باگت نخورید و شام رو زود بخورید، تا یک ساعت بعد غذا دراز نکشید
   هنگام خوابیدن سرتون رو روی سطح بالاتری نسبت ب همیشه بزارین
   همچنین داروی آنتی ریفلاکس مثل امپرازول با نظر پزشک بخورید
   اگه ۳ الی ۴ هفته رعایت کردین و خوب نشدین باید آندوسکوپی بدین

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من دو هفته پیش مسموم شده بودم ،،،همه آزمایش هم دادم مشکلی نبود ،،،،،الان غذای چرب میخورم استفراغ میکنم ،ولرز میکنم دکتر گفتن از استرس هست ،،،،ولی من احساس میکنم مشکل از معدمه چیکار کنم ؟?

  پاسخ
  • Avatar

   سلام رژيم غذايتونو يك مدت رعايت كنيد
   غذاي سبك مصرف كنيد
   در صورتي كه بعد از دو هفته بهتر نشديد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  ?سلام من وقتی غذا میخورم بیشتر موقع ها هزم نمیشه انگاری همش زیر گلوم گیر کرده و هی پشت سر هم اورق میزنم تا استفراغ نکنم خوب نمیشم
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید ?

  پاسخ
  • Avatar

   سلام بايد اندوسكوپي بديد و از نظر زخم معده بررسي شيد

   پاسخ
 • Avatar

  سلام.مادرم چند وقت هست که غذا میخوره هضم نمیشه.اروغ میزنه بالا میاره.قاشق غذا را میزاره دهنش احساس تهوع بهش دست میده…میل غذا ندارن..

  پاسخ
  • Avatar

   سلام ايشون بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شن و اندوسكوپي دهند
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید من۱۸ ساله هستم.همیشه بعد از غذا احساس سنگینی و ناراحتی می کنم گاهی موقع ها هم بخصوص بعد از خوردن برنج حالت تهوع دارم .خیلی احساس بدی دارم لطفا پاسخ بدهید

  پاسخ
  • Avatar

   سلام اين حالت بدليل رفلاكس معده به مري هست
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشین من مشکل رفلاکس معده داشتم عمل فندو رفلاکس انجام دادم بعد عمل هر غذایی که میخورم همراه اسهال و اروغ هست چند ماه خوب نشدم غذاییم که صبح میخورم هضم نمیشع و که گاهی عصر استفراغش میکنم و به صورت ژله ای بیرون میان هر غذایی که میخورم شاید تا ده دوازده ساعت بعدش اروغش میزنم ومدفوع با مخاط علتش چیه

  پاسخ
  • Avatar

   سلام لازمه كه از نظر تغذيه اي رعايت كنيد غذاهاي چرب و حجيم نخوريد
   و در صورت عدم بهبود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید من همیشه،حالت تهوع دارم خسته شدم همش وزن کم میکنم غذای که میخورم هضم نمیکنم و بالا میارم آندوسکوپ شدم مشکلی نبود چیکار کنم

  پاسخ
  • Avatar

   سلام ممكنه رفلاكس معده به مري باشه
   بهتره كه

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   و تست آنتي ژن مدفوعي از نظر هليكوباكتر انجام بديد

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من وقتی غذامیخورم بیشتر موقع هضم نمیشه انگاری همشون زیرگلوم گیرکردن وهی پشت سرهم اروق میزنم تااستفراق نکنم خوب نمیشم سرمعدم طرف چب نزدیک ۱ساله که خیلی سوزمیده خواهش میکنم راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
  • Avatar

   سلام لازمه ك اندوسكوپي بديد و از نظر هليكوباكتر معده بررسي شبن

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من بعد از غذا احساس سنگینی دارم احساس میکنم هر چی میخورم میاد سر دلم میمونه هضم نمیشه غذا هم یکی دو قاشق بیشتر نمیتونم بخورم میشه کمکم کنید

  پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید من ۱۳هفتست باردارم هر غذایی که میخورم تو معدم سنگینی میکنه و هضم نمیشه چیکار کنم خانوم دکتر؟؟؟

  پاسخ
 • Avatar

  سلام مشکل نفخ معده دارم که باعث افزایش ترشح بزاق دهان شده؛ عسل و زنجبیل خوب و تاثیر گزاره ولی کافی نیست چه کنم و به چه دکتری باید مراجعه کنم

  پاسخ
 • Avatar

  سلام الان حدود ۷ماه میشه بعد خوردن هر غذایی تنگی نفس میگیرم تا غذا هضم شه بعدش خیلی خیلی دیر غذا هضم میشه غذا تا ته گلو بالا میاد اذیت میشم لطفاً راهنمایی کنین

  پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشبد من درطول روز وقتی پرخوری میکنم ونمیتونم جلوشو بگیرم چیکارکنم امروزم خیلی خیلی پرخوری کردم؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • Avatar

   سلام علت پرخوري اضطرابه ، بايد از نظر اضطراب بررسي شيد، و اينكه بيشتر مواد غذايي كم كالري بخوريد مثل سبزي و سالاد و ميوه
   آب هم بيشتر بخوريد در طول روز

   پاسخ
 • Avatar

  سلام. پدرم به دلیل ساییدگی زانو قرص های زیادی میخوره، الان به شدت معده درد داره میگه احساس میکنم چیزی مثل گچ مونده تو دلم و غذام هضم نمیشه. به نظرتون چیکار کنه؟

  پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید. من امروز معده درد شدیذی گرفتم و فقژ معده ام درد داره و حالت تهوع و اینها ندارم.اینم بگم که سابقه ریفلاکس هم دارم.الان هم ریفلاکس دارم. باد گلوی بد بو و گاز معده ی بد بو هم دارم.میشه لطفا راهنماییم کنیید؟ ممنون

  پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم دکتر من مشگل یبوست دارم احساس پری در معقد دارم ولی دفع نمیشه با انگشت بخوبی دفع میشه ۶ ماه اینطور شدم اب فراوان ومیوه وسبزی میخوررم گاهی قرص سی لاکس

  پاسخ

نوبت اینترنتی متخصص گوارش و کبد