تشخیص و درمان فشار خون پایین

 • 1397-06-03
 • 20
درمان فشار خون پایین

فشار خون پایین می‌تواند موجب سرگیجه و غش کردن شود. در این مقاله راه‌هایی برای تشخیص و درمان فشار خون پایین را بررسی کرده‌ایم.

فشارخون به کمک مقدار خوني که توسط بطن چپ درون رگ‌ها پمپ می‌شود و مقاومت ديواره رگ‌ها در برابر جريان خون، تشخيص داده می‌شود. به طور کلي فشار خون، زماني که مقدار خون بيشتري پمپاژ می‌شود و يا زماني که ديواره رگ‌ها تنگ و سخت شده باشد، بالاتر است و زماني که خون کمتري پمپاژ شود يا مقاومت رگ‌ها کمتر باشد فشار خون پايين، ایجاد می‌شود. فشارخون نيرويي است كه توسط جريان خون به دیواره‌ی عروق وارد می‌شود و يكي از علائم حياتي اصلي محسوب می‌شود.

در فشار خون پايين (هيپوتانسيون) فشاري خون به حدي كم است كه باعث ايجاد علائم و نشانه‌های ناشي از كاهش جريان خون در عروق می‌شود. وقتي فشارخون به حدي كم باشد كه سبب ايجاد نقصان در رسيدن اكسيژن و مواد مغذي به اندام‌های مختلف مثل مغز، قلب، كليه شوند اندام‌ها نمی‌توانند عملكرد طبيعي خود را انجام داده و به مرور زمان صدمه می‌بینند.درمان فشار خون پایین

فشار خون پایین

برخی افراد به طور طبیعی دارای فشار خون پایین هستند که هیچ علامتی ندارد. با این حال، هنگامی که فشار خون بالا به طور ناگهانی پایین می‌آید، می‌تواند باعث نگرانی شود. با این حال، اگر فشار خون بیش از حد کم باشد، می‌تواند بر روی جریان خون در سراسر بدن اثر بگذارد و فرد احساس سرگیجه یا ناپایداری کند. علل فشار خون پایین ممکن است از کمبود آب تا اختلالات جدی پزشکی یا جراحی باشد.

افرادی که فشارخون پایین‌تری دارند خطر کمتری آنها را برای ابتلا به بیماری کلیوی، سکته، بیماری قلبی تهدید می‌کند. ورزشکاران، افرادی که وزن مناسبی دارند و افرادی که سیگار نمی‌کشند اکثراً فشارخون کمتری دارند. فشارخون پایین تا زمانی که ایجاد علائم نکند و به اندام‌های بدن آسیب نرساند بی خطر می‌باشد. زماني که جريان خون به قدري کاهش می‌یابد که اکسيژن و مواد مغذي کافي را به ارگان‌های حياتي بدن نظير مغز، قلب و کليه نمی‌رساند در عملکرد اين ارگان‌ها اختلال ايجاد می‌شود.

فشار خون پایین‌تر از 90 میلی متر جیوه (mmHg) برای شماره بالا (سیستولیک) و 60 میلی متر جیوه برای تعداد پایین (دیاستولیک) را معمولاً فشار خون پایین را در نظر می‌گیرد. علل فشار خون پایین ممکن است از کمبود آب تا اختلالات جدی پزشکی یا جراحی باشد. مهم است که ابتدا بفهمید که علل فشار خون پایین شما چیست تا بتوانید آن راهکار مناسب درمان فشار خون پایین را انجام دهید.

اکثر مردم با درک شرایط و آگاهی در مورد درمان فشار خون پایین، می‌توانند به طور مؤثری فشار خون پایین خود مدیریت و کنترل کنند. یادگیری عوامل ایجاد فشار خون پایین و تلاش برای جلوگیری و درمان فشار خون پایین می‌تواند سلامت فرد را تضمین کند. به یاد داشته باشید، با ارتباط مداوم با پزشک معالج خود و پیگیری درمان فشار خون پایین و میزان فشار خون خود، می‌توانید از روند بهبودی و سلامت خود مطمئن باشید.

افراد در خطر فشار خون پایین

فشار خون پایین (افت فشار خون) می‌تواند در هر کسی رخ دهد، هرچند انواع مختلفی از فشار خون پایین، بسته به سن شما و سایر عوامل، وجود دارد، اما عوامل زیر باعث افزایش خطر و ایجاد عوارض در افراد می‌شود:

سن. افت فشار خون در هنگام ایستادن یا بعد از خوردن غذا عمدتاً در بزرگ‌سالان بالای 65 سال اتفاق می‌افتد. فشار خون پایین به طور غیرمستقیم بر روی کودکان و نوجوانان جوان تأثیر می‌گذارد.

داروها. افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند، مانند داروهای ضد فشار خون مانند مسدود کننده‌های آلفا، خطر ابتلا به فشار خون پایین‌تر را دارند.

برخی بیماری‌ها بیماری پارکینسون، دیابت و بعضی از بیماری‌های قلبی شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به فشار خون پایین قرار می‌دهد.

درمان فشار خون پایین

عوارض جانبی

حتی شکل متوسط فشار خون پایین می‌تواند سرگیجه، ضعف، خستگی و خطر صدمه در اثر سقوط را ایجاد کند. فشار خون پایین مزمن می‌تواند بدن شما را از اکسیژن کافی برای انجام عملکردهای طبیعی خود محروم کند که باعث آسیب به قلب و مغز شما می‌شود.

تشخیص فشار خون پایین

کلید تشخیص یک تاریخچه خوب و معاینه فیزیکی شخص بیمار است. اگر فشار خون پایین اتفاق بیافتد و علائم دیگری وجود نداشته باشد، پس از تائید فشار خون پایین به آزمایش‌ها تکمیلی در جهت درمان فشار خون پایین نیاز است. عمده‌ترین آزمایش‌هایی که در این موارد انجام می‌شود عبارت است از:

آزمایش خون می‌تواند اطلاعاتی در مورد سلامت کلی شما و همچنین اینکه آیا شما دارای قند خون پایین (هیپوگلیسمیقند خون بالا (هیپرگلیسمی یا دیابت) یا کم خونی گلبول های قرمز خون (کم خون) هستید که این می‌تواند باعث پایین آمدن فشار خون طبیعی شود، بدهد.

الکتروکاردیوگرام (ECG). در طول این آزمایش بی‌درد و غیر تهاجمی، تکه‌های نرم و چسبنده (الکترود) به پوست سینه، دست‌ها و پاها شما متصل می‌شوند. این تکه‌ها سیگنال‌های الکتریکی قلب شما را شناسایی می‌کند در حالی که یک ماشین آنها را بر روی کاغذ گراف و یا بر روی یک صفحه نمایش می‌دهد، سیگنال‌های الکتریکی قلب ثبت می‌شوند. با یک ECG که می‌توان بی نظمی‌های ریتم قلب، اختلالات ساختاری در قلب شما و مشکلات مربوط به عرضه خون و اکسیژن به عضلات قلب شما را تشخیص داد و روند درمان فشار خون پایین را شروع کرد. همچنین از این طریق می‌توان فهمید که شما آیا دچار حمله قلبی در گذشته یا حال شده‌اید یا نه.

اکوکاردیوگرام آزمون غیر تهاجمی است که شامل سونوگرافی قفسه سینه می‌شود و تصاویری دقیق از ساختار و عملکرد قلب را نشان می‌دهد. امواج اولتراسوند انتقال می‌یابند و انعکاس آنها با یک دستگاه به نام یک مبدل ثبت می‌شود که خارج از بدن شما است. یک کامپیوتر از اطلاعات مبدل برای ایجاد تصاویر متحرک بر روی مانیتور استفاده می‌کند.دلایل انجام تست ورزش

تست ورزش یا استرس. برخی از مشکلات قلبی که می‌توانند موجب فشار خون پایین شوند، از طریق تست ورزش (زمانی که قلب شما سخت تر از زمان استراحت کار می‌کند) مشخص می‌شود.

درمان فشار خون پایین

اگر فردی علائم یا نشانه‌های فشار خون پایین را ندارد یا تنها نشانه‌های خفیفی دارد، به ندرت نیاز به درمان فشار خون پایین دارد. اگر علائم و نشانه‌ها شدید باشد درمان فشار خون پایین بستگی به علت اصلی ایجاد آن دارد. به عنوان مثال، زمانی که فشار خون پایین توسط داروها ایجاد می‌شود، درمان فشار خون پایین معمولاً شامل تغییر یا توقف دارو یا کاهش دوز داروها می‌شود. اگر علت اصلی فشار خون پایین روشن نباشد، بسته به سن، سلامت و نوع فشار خون پایین شما می‌توانید این کارهای مختلفی را برای درمان فشار خون پایین انجام دهید. معمولاً فشار خون پایین بدون علائم نیازمند مداخلات کم‌تری است. راهکارهای درمان فشار خون پایین عبارتند از:

پوشیدن جوراب ساق بلند. جوراب‌های الاستیک معمولاً برای از بین بردن درد و تورم وریدهای واریسی استفاده می‌شوند، این جوراب‌ها می‌توانند با ایجاد فشار در پاها، فشار خون شما را بالاتر ببرند و یک راه حل کمکی برای درمان فشار خون پایین شما باشند.

از نمک بیشتر استفاده کنید. کارشناسان معمولاً توصیه می‌کنند که نمک را در رژیم غذایی خود محدود کنند، زیرا سدیم می‌تواند فشار خون را افزایش دهد. برای افراد مبتلا به فشار خون پایین، این راه می‌تواند راهی برای درمان فشار خون پایین باشد؛ اما چون سدیم زیاد می‌تواند به نارسایی قلبی منجر شود، به ویژه در افراد مسن، قبل از افزایش نمک در رژیم غذایی، با پزشک خود مشورت کنید.

آب بیشتری بنوشید مایع‌ها حجم خون را افزایش می‌دهند و به جلوگیری از کم‌ آبی کمک می‌کنند که هر دو درمان فشار خون پایین هستند.

مصرف داروها برای درمان فشار خون پایین که در هنگام ایستادن اتفاق می‌افتد، می‌توانید از داروهای متعددی استفاده کنید به عنوان مثال، fludrocortisone دارویی که میزان خون شما را افزایش می‌دهد اغلب برای درمان فشار خون پایین این فرمی استفاده می‌شود. پزشکان اغلب از داروهایی که سطح فشار خون را بالاتر می‌برد جهت درمان فشار خون پایین، تجویز می‌کنند.درمان فشار خون پایین

تغییر شیوه زندگی برای درمان فشار خون پایین

بسته به علت فشار خون پایین شما ممکن است قادر به کاهش یا پیشگیری از علائم باشید.

 • آب بیشتری مصرف کنید، کمتر الکل مصرف کنید. از سوی دیگر، مصرف آب از کمبود آب بدن جلوگیری می‌کند و حجم خون را افزایش می‌دهد.
 • یک رژیم سالم بخورید انواع غذاها، از جمله دانه‌های کامل، میوه‌ها، سبزی‌ها و مرغ و ماهی را برای سلامتی خود و درمان فشار خون پایین مصرف کنید.
 • اگر در هنگام ایستادن علائم فشار خون پایین در شما شروع شد، ران را در حالت قیچی بچرخانید و فشار دهید، یا یک پا را روی یک لبه یا صندلی قرار دهید و تا آنجا که ممکن است به سمت جلو حرکت کنید. این مانورها جریان خون را از پاها به قلب شما افزایش می‌دهد.
 • خوردن غذاهای کوچک و کربوهیدرات کم. برای جلوگیری از کاهش شدید فشار خون پس از غذا، چندین بار در روز غذا بخورید و مصرف غذاهای با کربوهیدرات بالا مانند سیب زمینی، برنج، ماکارونی و نان را محدود کنید.
 • پزشک شما همچنین ممکن است مصرف قهوه یا چای کافئین را به شما توصیه کند تا به طور موقت فشار خون خود را افزایش دهد؛ اما چون کافئین می‌تواند باعث مشکلات دیگر شود، قبل از مصرف نوشابه‌های کافئین دار، با پزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم

اگر فشار خون شما همیشه پایین است و شما هیچ کدام از علائم بالا را ندارید، معمولاً هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. طبیعی است که فشار خون شما در طول زمان افزایش پیدا کند و بدن شما معمولاً قادر به فشار خون شما به حالت عادی است. اگر فشار خون شما به طور ناگهانی کاهش پیدا کند و علائم مانند سرگیجه را تجربه کردید، باید حتماً برای تشخیص عوامل و علل و درمان فشار خون پایین به پزشک مراجعه کنید. آنها می‌توانند وضعیت شما را ارزیابی کنند و مشکلات اساسی مانند خونریزی داخلی، عفونت جدی یا واکنش‌های آلرژیک را رد کنند. ما در سایت دکتر دکتر برای آسایش و راحتی شما و دسترسی آسان به پزشکان متخصص قلب و عروق، لیست بهترین و متخصص‌های قلب و عروق را برایتان فراهم کردیم، شما می‌توانید از این لیست پزشک معالج خود را انتخاب کنید.
بر گرفته از:

healthline

mayoclinic

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «تشخیص و درمان فشار خون پایین»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

20 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام۔مدت۔یکماہ۔است۔معدہ۔ام۔بزور۔دفع۔داشتم۔دچار۔نفخ۔وافت۔فشار۔شدم۔سہ۔بار۔بہ۔پزشک۔مراجعہ۔وسوزن۔تقویتی۔دادن۔چہ۔کنم

  • سلام ، قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد
   هر روز ظهر قرص منيزيم
   هر ١٢ ساعت ساعت شربت لاكتولوز ٥ سي سي
   تا ٢ هفته مصرف كنيد اگر بهتر نشديد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

   • سلام ببخشید اگ کمک کنید ممنونم
    من چن وقته یهو با حالت تهوع و سرگیجه و ناپایداری کل بدنم از خاب پامیشمو دیگ سرگیجه و حالت تهوع امونمو میبره
    انگار بین زمین و اسمونم
    ممنون میشم کمکم کنید
    علت چی میتونه باشه
    مادر شیرده هستم و فشارم اکثر اوقات رو ۸

    • سلام عزيزم بخاطر اينه فشارتون پايين هست
     شما كع شير ميدين بايد مرتب قرص آهن ، اسيد فوليك و مولتي ويتامين حاوي يد مصوف كنيد
     همچنين مايعات اياد مصرف كنيد وناگهاني بلند نشويد

 2. سلام
  من سرگیجه دارم خیلی هم لاغرم هر چقدر هم غذا زیاد میخورم چاق نمیشم رنگ پریدگی هم همیشه دارم دست و پامم همش سرده همیشه خسته و کسلم موقع ورزش هم نفس کم میارم
  اینا برای فشار پایین میتونه باشه ؟

  • دوست عزیز
   شما ابتدا باید آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca، mg , , EsR, crp, vit d انجام دهید

 3. سلام
  من ۱۷ سالمه مدام سرگیجه دارم چشمم سیاهی میره
  موقع ورزش کردنم نفس تنگی دارم
  این علائم میتونه خطرناک باشه

  • سلام اين علائم افت فشار خون و كم خوني هست هر شب قرص آهن يك عدد بخوريد مايعات هم زياد مصرف كنيد

 4. سلام ممنونم برای پاسخگویی.من 24سالمه احساس سرگیجه و سیاه رفتن چشم دارم چندبار هم افتادم روی زمین.دست و پام سوزن سوزن میشه.سرد میشه و چند علایم دیگه.. .به داخلی مراجعه کردم آزمایش نوشت بعدش توی آزمایش گفت مشکلی نداری.رفتم پیش متخصص قلب علایم رو برای گفتم اصن معاینم نکرد و گفت اصلا مشکلی نداری.در ضمن مادرم عمل قلب باز داشته الانم قرص فشار و وارفارین مصرف میکنه و اینکه 9ساله سیگار میکشم و خیلی ضعف دارم و لاغر شدم خصوصا صورتم رنگ پریدگی ام دارم.خواهش میکنم راهنماییم کنید نمیدونم چیکار کردم من شاید یادم بره برایرفتن جوابم به این سایت برگردم اگه میشه به این شماره پاسخ رو بفرستید از تلگرام .واقعا ممنونم لطف بزرگی در حقم میکنید.09182109512

  • سلام، اين حالت بخاطر افت فشارتونه ، حالا يا بخاطر مشكل قلبتونه يا بخاطر خونريزي خفيف معده در اثر مصرف وارفارين
   اكو قلبي شويد، نوار قلب بگيريد
   و همراه با وارفارين قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت مصرف كنيد
   اين آزمايشات را هم انحام دهيد:
   Cbc.diff
   Ferritin
   Stool exam

 5. سلام خسته نباشید. من حدود یه هفته هست فشار خونم 9 میشه سرگیجه دارم و احساس ضعف میکنم. آزمایش خون داده بودم که فقر آهن دارم. ولی چون ناراحتی معده دارم قرص های آهن معدم و خیلی اذیت میکنه. برای بالا بردن فشارم باید چیکار کنم؟ و به جای قرص فیفول چه دارویی برای کمبود آهن هست که معده رو اذیت نکنه؟

  • سلام
   دوست گرامی مایعات فراوان مصرف کنید
   از کپسول فروفورت دئودنال شرکت عبیدی استفاده کنید
   سعی کنید شب ها قبل از خواب کپسول را استفاده کنید تا کمتر دچار عوارض گوارشی شوید

 6. سلام.این چند روزه خیلی بیحالم و بدن درد و سرگیجه دارم و تاری دید هم که موجب درد چشم میشود .چکار کنم

 7. سلام من 29 سالمه بچه 8 ماهه دارم از بعد زایمانم خوردن مکمل هام کمتر شده بخاطره مشغله هایی که دارم و فشارم همیشه پایین و سرگیجه و چشمام سیاهی میره به مدت دو هفته هر دو روز آمپول بکمپلس و ب 12 زدم ولی هیچ اثری نکرد اگر آمپول نزن و قرص دیمیترون نخورم همش حالم بد میشه و الان 6 روز گذشته اما عادت ماهانه نشدم ولی همه علائم رو دارم صورت پر از جوش و همه درد های زیر شکم و کمر درد و مطمن هستم که باردار نیستم

  • سلام
   دوست عزیز باید چکاپ از نظر کم خونی و تیرویید و ویتامین د۳ و قند و آزمایش هورمونی زنانه بدهید

 8. سلام مادرم ۵۳سالشه و فشارشو ک کنترل میکنم گاهی ۸ میشه
  و خودش میگه احساس ضعف و لرزش بدن داره
  مشکل کم خونی و دیابت نداره
  باید چه اقدامی رو انجام بدیم و ب چه دکتری مراجعه کنیم

 9. بسیار عالی

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر