تفاوت درد قلب و درد اضطراب: نکاتی که باید بخاطر بسپارید

با وجود اینکه درد یکی از مهم‌ترین علامت‌های اکثر بیماری‌ها به حساب می‌آید ولی گاهی تشخیص انواع درد کار دشواریست. از مرسوم‌ترین آنها تفاوت درد قلب و درد اضطراب است. در این مقاله در مورد نحوه تشخیص درد قلب از دردهای ناشی از اضطراب شما را راهنمایی می‌کنیم.

درد قلب معمولا در آقایان بالای ۵۰ سال و بانوان بالای ۶۰ سال بیشتر بروز پیدا می‌کند. درد قلبی به صورت دوره‌ای است و احساس ناراحتی در قفسه سینه را به همراه دارد؛ وضعیتی شامل: احساس سنگینی و فشار روی قفسه سینه، احساس تنگی نفس و خفگی

مهم‌ترین ویژگی‌های درد قلب چیست؟

درد قلبی در مردان نسبت به خانم‌ها شایع‌تر است. شما برای نشان دادن محل درد قلب و ناراحتی قفسه سینه ممکن است دستتان را به صورت مشت‌شده روی استخوان جناغ و قفسه سینه نگه دارید.

شدت درد قلب ثابت نیست یعنی ماهیت افزایش‌یابنده- کاهش‌یابنده دارد؛ به این معنی که از زمان شروع احساس درد قلب، ابتدا شدت درد بیشتر می‌شود و سپس درد کم می‌شود تا زمانی که درد قطع شود.

درد قلب معمولا بین ۲ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد. اگر سابقه چنین دردهایی که تا ۵ دقیقه طول بکشد در شما وجود داشته است و به تازگی درد قلب‌تان مدت زمان طولانی‌تر از ۵ دقیقه، با شدت بیشتر بروز پیدا کرده است؛ این یک علامت هشدار است که باید خیلی فوری به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

درد قلب مهم‌ترین نشانه بیماری انسداد سرخرگ تغذیه‌کننده قلب (سرخرگ کرونری) است.

گاهی درد قلبی ممکن است به شانه‌ها و یا بازوها انتشار پیدا کند. ممکن است درد قلب در قسمت‌های دیگری از بدن به جز قفسه سینه احساس شود. محدوده‌ای از زیر فک تا بالای ناف از قبیل: بین دو کتف، گردن، فک، دندان‌ها و شکم.

در آغاز علامت‌دار شدن بیماری انسداد سرخرگ کرونر، درد قلب ممکن است در هنگام فعالیت‌های بدنی از قبیل ورزش کردن، با عجله کاری را انجام دادن، فعالیت جنسی و یا هیجان و استرس‌های روانی شامل عصبانیت و خشم ایجاد شود. با چند دقیقه نشتن و استراحت کردن معمولا درد قلب برطرف می‌شود.

آستانه درد قلب در هر فرد و بسته به شرایط مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در یک فرد دیابتی که تحت درمان مناسب نیست؛ عصب‌های بدن ممکن است تحت آسیب قرار گرفته باشند. در چنین شرایطی فرد درد را دیرتر و با شدت کمتر نسبت به دیگران احساس می‌کند.

بروز درد قلبی در اوایل صبح، در سرما و فصل زمستان و یا بعد از خوردن غذاهای سنگین بیشتر است. کمتر شدن آستانه درد در این شرایط می‌تواند دلیل بیشتر شدن درد قلب باشد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر با پزشک متخصص ارتباط برقرارکرده و مشاوره دریافت کنید. برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک (یا لمس) کنید.

اضطراب و درد اضطراب

اضطراب از سنین کودکی شروع می‌شود و در نوجوانی و جوانی هم وجود دارد ولی در سنین میانسالی و سالخوردگی کمتر می‌شود.

اضطراب از شایع‌ترین ناهنجاری‌های روان به حساب می‌آید که با توجه به شیوه نادرست زندگی ما انسان‌ها به یکی از اختلالات زمینه‌ساز انواع بیماری‌ها تبدیل شده است. اضطراب از نظر روحی و روانی می‌تواند مساعد‌کننده شروع افسردگی و وسواس باشد.

اگر شما فرد مضطربی هستید؛ ممکن است احساس ترس و نگرانی کنید، دست و پاهایتان سرد شود، قلبتان تندتر بتپد و همچنین با سرعت و تعداد بالاتری نفس بکشید، احساس دردهای پراکنده در سر و گردن، اندام‌ها، قفسه سینه و شکم داشته باشید.

تفاوت درد قلب و درد اضطراب

 • درد قلب در سنین بالاتری نسبت به درد اضطراب ایجاد می‌شود.
 • درد قلب در هنگام فعالیت و یا هیجان و استرس ناگهانی ایجاد می‌شود ولی درد اضطراب اصولا در هنگام شدت گرفتن اضطراب و افسردگی ایجاد می‌شود.
 • درد قلب معمولا در قفسه سینه و کتف‌ها و بازوها احساس می‌شود ولی درد اضطراب پراکنده است و هر بار در بخش‌های متفاوتی از بدن احساس می‌شود.
 • درد قلب معمولا چند دقیقه طول می‌کشد ولی درد اضطراب لحظه‌ای و به صورت نقطه‌ای است.
 • درد قلب معمولا با قرص زیر زبانی بهبود پیدا می‌‌کند ولی درد اضطراب با داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی

هنگامی که مبتلا به درد سینه می‌شوید؛ دانستن مشخصه‌های تفاوت درد قلب و درد اضطراب به شما در برخورد مناسب با درد کمک قابل توجهی می‌کند.

در اولین تجربه‌های درد قلبی ممکن است درد در هنگام فعالیت‌های فیزیکی مثل راه رفتن و یا در هنگام هیجان و استرس نمود پیدا کند.

نگاهی کلی بر درد قلبی در اثر اضطراب

اگر گهگاهی احساس نگرانی، عصبانیت یا ترس کنید امری طبیعی است و برای اغلب افراد رخ می‌دهد. این واکنش‌ها نسبت به لحظات غیرمعمول زندگی روزانه است.

برخی افراد احس اضطراب را به وفور تجربه می‌کنند. علائم می‌توانند فراتر از احساس نگرانی به سایر واکنش‌های جسمی منجر شود. گاهی اوقات این علائم به اشتباه با سایر شرایط همراه است.

به عنوان مثال، برخی اوقات درد قفسه سینه نشانه‌ای از اضطراب است. اغلب درد ناشی از پنیک اتک یا افزایش واکنش‌ها که درد در قفسه سینه است به دلیل ارتباط احتمالی با حملات قلبی . سایر بیماری‌های قلبی نگران‌کننده است.

اگر شما بیش از حد معمول حس اضطراب را تجربه می‌کنید، یادگیری و فهم درد قفسه سینه شما میتواند به شما در یافتن علائم و رهایی از درد کمک کند. هم‌چنین می‌توانید با دریافت اطلاعات بیشتر در این باره متوجه شوید که چه زمانی نیاز به کمک اورژانسی دارید.

درد قلبی بر اثر اضطراب چگونه است؟

نشانه‌های اضطراب به ندرت در افراد مختلف مشابه است. برخی اوقات، حتی خود همان فرد نیز علائم مشابه را در زمان اضطراب بروز نمی‌دهد. اضطراب به چندین روش نمایان می‌شود که این امر شناسایی و فهم علائم را دشوار می‌کند.

درد قفسه سینه که با اضطراب همراه است در افراد گوناگون متفاوت است. برخی افراد ممکن است درد قفسه سینه را به صورت تدریجی تجربه کنند. برخی دیگر ممکن است درد ناگهانی و غیرمنتظره را تجربه کنند. درد قلبی بر اثر اضطراب را می‌توان به صورت زیر شرح داد:

 • تیر کشیدن و درد شدید و تیز
 • درد قفسه سینه به صورت مداوم
 • پیچیدگی غیرمعمول عضله یا اسپاسم قفسه سینه
 • سوزش، بی‌حسی یا درد مبهم
 • فشار ضربه
 • فشار یا گرفتگی قفسه سینه

اگر سابقه درد قلبی بر اثر اضطراب را ندارید هم مراقب این موضوع باشید. بسیاری از افرادی که درد قلبی بر اثر اضطراب دارند گمان می‌کنند که دچار حمله قلبی شده‌اند و به بخش اورژانس بیمارستان برای درمان مراجعه می‌کنند.

محققین در مطالعه‌ای دریافتند که اختلال اضطراب در افرادی که درد قفسه سینه نامشخص داشتند رایج بود. درد قفسه سینه نامشخص به عنوان دردی غیرمعمول به همراه دیگر علائم شناخته می‌شود که نتیجه واقعه قلبی نیستند.

اگر به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کردید و پزشکان برای درد قفسه سینه شما علتی نیافتند از پزشک خود درباره دیگر دلایل محتمل، نظیر اضطراب مشورت بگیرید.

درد قلبی در اثر اضطراب در مقابل درد قلبی در اثر حمله قلبی

درد قفسه سینه می‌تواند هشداری برای حمله قلبی باشد. در اینجا نکاتی را برای کمک به تشخیص اینکه دچار حمله قلبی شده‌اید یا درد شما بر اثر اضطراب است ذکر می‌کنیم:

 • درد قلبی ناشی از کار زیاد و سخت نشانه حمله قلبی است.
 • درد قلبی در هنگام استراحت نشانه اضطراب است.
 • افزایش ضربان قلب هم نشانه حمله قلبی و هم نشانه اضطراب است.
 • درد قلبی که همراه با اضراب باشد نشانه اضطراب است.
 • درد قلبی مداوم نشانه حمله قلبی است.
 • درد قلبی که تیز و شدید است و تنها ۵ الی ۱۰ ثانیه طول می‌کشد نشانه اضطراب است.
 • تنگی نفس نشانه حمله قلبی است.
 • درد شدیدی که از قفسه سینه به مناطق دیگری نظیر بازوها یا فک کشیده می‌شود نشانه حمله قلبی است.

اگر به این مسئله شک کردید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید حتما با اورژانس تماس بگیرید. اورژانس می‌تواند با بررسی دقیق تشخیص دهد که دچار واقعه قلبی شده‌اید یا برای درد قفسه سینه شما دلیل دیگری وجود دارد.

چه عواملی سبب ایجاد درد قلبی بر اثر اضطراب می‌شود؟

زمانی که دچار اضطراب و نگرانی می‌شوید بدنتان اغلب واکنش‌های جسمانی بروز می‌دهد؛ نظیر عرق کردن یا تنگی نفس.

زمانی که مضطرب می‌شوید مغز و بدن شما شروع می‌کند به نشان دادن واکنش‌های استرسی. این عامل سبب می‌شود که تغییرات فیزیولوژیکی در شما ایجاد شود. ممکن است بدن شما منقبض شود.

واکنش استرسی هم‌چنین می‎تواند شامل واکنش روانی یا احساسی باشد. ممکن است شما راحت‌تر از قبل پرخاشگر یا پریشان شوید. این واکنش‌ها به عنوان پاسخ‌های ستیز و گریز نیز شناخته می‌شوند. زمانی که شما دچار استرس و اضطراب می‌شوید، بدنتان یا برای مبارزه آماده میشود یا به دنبال راه فرار از این مشکل است.

اگر واکنش استرسی ستیز و گریز را زیاد تجربه نمی‌کنید، بدن شما باید در طول ۳۰ دقیقه به طور کامل بهبود یابد. اگر این مورد را بسیار تجربه می‌کنید، بدن شما توانایی ریکاوری و بهبود را نخواهد داشت. این امر منجر به منقبض شدن عضله‌ها شده و در نهایت سبب درد قفسه سینه می‌شود.

هم‌چنین در لحظاتی که استرس بیشتری را متحمل می‌شوید ممکن است ضربان قلبتان افزایش یابد و نیروی کوبش ضربان قلب نیز افزایش می‌یابد. این امر به همراه انقباض عضله ها سبب ایجاد دردی غیرمعمول می‌شود.

درمان خانگی درد قلبی بر اثر اضطراب

اگر احساس اضطراب می‌کنید می‌توانید با انجام روش‌هایی ساده ذهن و بدن خود را کنترل کنید. ممکن است این روش‌ها همیشه کارآمد نباشند، اما می‌توانند شروع خوبی برای کنترل کردن اضطراب در مواقع لزوم باشند.

نفس عمیق بکشید

نفس عمیق همراه با تمرکز می‌تواند هم بدن و هم ذهنتان را آرام کند. اتاق یا محیطی آرام بیابید و نفس عمیق بکشید و تا ۱۰ بشمارید. ثانیه‌ای صبر کنید و سپس عمل بازدم را انجام دهید و دوباره تا شماره ۱۰ بشمارید. این روند را چندین بار تکرار کنید تا ضربان قلب شما به حالت عادی بازگردد.

وضعیت را بررسی کنید

احساس اضطراب خود را بپذیرید، آن‌ها را بشناسید و سپس آن‌ها را در معرض دید خود قرار دهید. آیا شما نگران مسئله‌ای هستید که تحت کنترلتان نیست؟ آیا از نتیجه‌ای که بعید است می‌ترسید؟ آیا از وضعیتی می‌ترسید که نتوانید نتیجه آن را کنترل کنید؟ راه خود را از طریق احساسات خود پیدا کنید تا منبع را بیابید، و سپس تلاش کنید تا آن‌ها را در معرض دید خود قرار دهید.

منظره‌ای زیبا را ترسیم کنید

اگر دچار حس اضطراب هستید سعی کنید مکانی را تجسم کنید که می‌تواند به سرعت شما را آرام کند. این مورد بسیار می‌تواند به شما کمک کند تا آرامش خود را به دست آورید؛ مخصوصا در شرایطی استرس‌زا که غیر قابل اجتناب است، نظیر یک ملاقات پر از استرس. سعی کنید در حالی که این تصویر را برای خود مجسم می‌کنید در همان حال نفس عمیق هم بکشید.

استفاده از اپلیکیشن‌های آرامش‌دهنده

اپلیکیشن‌های موبایل‌های هوشمند می‌توانند به شما در جهت کاهش استرس کمک کنند. هم‌چنین اپلیکیشن‌هایی برای مدیتیشن روی گوشی‌های هوشمند وجود دارند که باعث آرام شدن ذهن شما در زمان اضطراب می‌شوند. بسیاری از این اپلیکیشن‌ها به صورت رایگان در دسترس هستند و شما می‌توانید از میان چندین برنامه گزینه‌ای که برای شما موثر است را بیابید.

درباره سلامت جسمانی خود پیش‌قدم باشید

آیا از بدن خود به خوبی مراقبت می‌کنید؟ آیا به اندازه کافی می‌خوابید؟ آیا تغذیه خوبی دارید؟ مراقبت درست از بدن شما کمک بزرگی به مراقبت ذهن شما می‌کند. اگرچه این کار به درد قفسه سینه بر اثر اضطراب کمکی نمی‌کند اما ممکن است به شما در کاهش خطر اضطراب و درد قفسه سینه در آینده کمک کند.

به پزشک متخصص مراجعه کنید

اگر اضطراب و درد قفسه سینه شما شدید یا مزمن باشد، ممکن است نیاز به مشورت با یک تراپیست داشته باشید. تراپیست‌ها می‌توانند با شما درباره شرایطی که سبب ایجاد اضطراب و استرس در شما شده صحبت کنند و روش‌های کنار آمدن با این شرایط را به شما بیاموزند. این روش‌ها در حالت استرس و اضطراب به صورت طبیعی به ذهن شما خطور نمی‌کند. در این موارد شخصی حرفه‌ای باید به شما کمک کند.

تراپیست یا پزشک می‌تواند به شما روش‌هایی را بیاموزد تا با کمک آن‌ها بتوانید اضطراب خود را کنترل کرده و حس امنیت داشته باشید. زمانی که شما شروع به بازیابی آرامش می‌کنید، علائم شما نظیر درد قفسه سینه فروکش می‌کند.

اگر آموزش روش‌ها و تمرینات ذهنی برای شما کارآمد نباشد، ممکن است نیاز به تجویز دارو داشته باشید. داروهای ضد اضطراب و استرس عوارض جانبی و خطراتی را به همراه دارند. اما استفاده از آن‌ها به عنوان جایگزینی موقت زمانی که در حال کنار آمدن با علائم و نشانه‌های درد اضطراب هستید می‌تواند مفید و چاره‌ساز باشد.

درد قلبی چیست؟

درد قلبی یکی از دلایل رایج مراجعه افراد به بخش اورژانس بیمارستان‌هاست. درد قفسه سینه در افراد مختلف متفاوت است. این درد در موارد زیر نیز متفوت است:

 • کیفیت
 • شدت
 • طول مدت
 • محل

ممکن است حس درد تیز و برنده یا دردی مبهم داشته باشید. ممکن است درد قفسه سینه نشانه مشکل جدی قلبی باشد. بسیاری از دلایل رایجی که خطر مرگ ندارند هم ممکن است سبب این درد در قفسه سینه شده باشند.

چه عواملی سبب درد قفسه سینه می‌شود؟

زمانی که در قفسه سینه خود درد دارید، اولین حدسی که می‌زنید ممکن است حمله قلبی باشد. در حالی که درد قفسه سینه نشانه قاطعی برای حمله قلبی است، اما ممکن است این درد بر اثر شرایطی به وجود آمده باشد که حساسیت بالایی ندارند و بسیار جدی نیستند.

براساس گزارش مرکز ملی مطالعات بهداشتی،برای حدود ۱۳ درصد از مراجعین اورژانس بیمارستان‌ها تشخیص مشکل جدی قلبی داده می‌شود.

دلایل درد قفسه سینه مربوط به قلب

موارد زیر دلایل مرتبط با درد قفسه سینه و مشکلات قلبی هستند:

 • حمله قلبی، که همان مسدود شدن جریان خونی به سمت قلب است
 • درد موضعی شدید، که همان درد قفسه سینه در اثر مسدود شدن رگ‌های خونی به سمت قلب است
 • پریکاردیت، که همان التهاب کیسه اطراف قلب است
 • میوکاردیت، که همان التهاب عضله قلب است
 • ·         کاردیولوژی، که همان بیماری عضله قلب است
 • شکاف آئورت، که شرایط نادری است که در آن آئورت (رگ بزرگی که از قلب خارج می‌شود) دچار شکاف می‌شود

دلایل درد قفسه سینه مرتبط با معده و روده

موارد زیر دلایل مرتبط با درد قفسه سینه مرتبط با معده و روده است:

 • رفلاکس اسید یا سوزش سر دل
 • مشکلات بلع مرتبط با اختلالات مری
 • سنگ صفرا
 • تورم کیسه صفرا یا پانکراس

دلایل درد قفسه سینه مرتبط با ریه

موارد زیر دلایل مرتبط با درد قفسه سینه مرتبط با ریه است:

 • ذات‌الریه
 • برونشیت ویروسی
 • پنوموتوراکس (وجود هوا یا گاز در پرده جنب)
 • لخته خون یا آمبول ریه
 • برونش اسپاسم

برونش اسپاسم به صورت معمول در افرادی بروز می‌کند که مبتلا به آسم و اختلالات مرتبط هستند، نظیر بیماری انسداد ریوی.

دلایل درد قفسه سینه مرتبط با عضله یا استخوان

موارد زیر دلایل مرتبط با درد قفسه سینه مرتبط با عضله یا استخوان است:

 • دنده‌های کبود یا شکسته
 • زخم عضلات، ناشی از فشار یا سندروم درد مزمن
 • شکستگی‌هایی که باعث ایجاد فشار بر عصب می‎شوند

دیگر دلایل درد قفسه سینه

زونا می‌تواند سبب ایجاد درد در قفسه سینه شود. قبل از اینکه زخم‌های زونا ظاهر شوند، ممکن است در ناحیه کمر یا قفسه سینه خود احساس درد کنید. پنیک اتک نیز می‌تواند سبب ایجاد درد در قفسه سینه شود.

چه علائمی همراه با درد قفسه سینه بروز می‌کنند؟

ممکن است همراه با درد قفسه سینه علائم دیگری نیز داشته باشید. شناسایی علائم شما می‌تواند به پزشک متخصص در تشخیص درست کمک کند. این علائم شامل موارد زیر هستند:

علائم مرتبط با قلب

در حالی که نشانه اصلی مشکل قلبی درد در آن ناحیه است، برخی افراد دیگر علائم را نیز تجربه می‌کنند که ممکن است همراه درد قفسه سینه باشد یا خیر. به خصوص زنان، علائم غیر معمولی را گزارش کرده‌اند که بعدها مشخص شده است که نتیجه یک بیماری قلبی است:

 • فشار یا گرفتگی قفسه سینه
 • درد کمر، فک یا بازو
 • خستگی مفرط
 • ضعف
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • درد شکمی
 • حاست تهوع
 • درد در هنگام ورزش و فعالیت

دیگر علائم

علائمی که ممکن است نشان‌دهنده آن باشند که درد قفسه سینه شما به مشکل قلبی مرتبط نیست:

 • طعم ترش یا اسیدی در دهان شما
 • دردی که تنها پس از بلع یا خوردن چیزی حس می‌کنید
 • مشکل در بلع
 • دردی که با توجه به موقعیت قرارگیری بدن شما کم یا زیاد می‌شود
 • دردی که در هنگام تنفس عمیق یا سرفه بیشتر می‌شود
 • دردی که همراه با زخم است
 • تب
 • درد
 • لرز
 • آبریزش بینی
 • سرفه
 • احساس ترس یا اضطراب
 • تنگی نفس
 • درد کمری که به سمت قفسه سینه کشیده می‌شود

درد قفسه سینه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر احساس می‌کنید که دچار حمله قلبی شده‌اید و درد قفسه سینه شما دردی جدید است که قبلا وجود نداشته و غیرقابل منتظره است و هم‌چنین بیش از چند لحظه طول کشیده حتما با اورژانس تماس بگیرید.

پزشک شما چند سوال می‌پرسد که جوابتان به این سوال‌ها به تشخیص پزشک در یافتن علت درد قفسه سینه شما بسیار کمک می‌کند. آماده باشید که تمامی علائم مرتبط را برای پزشک شرح دهید. هم‌چنین باید تمامی اطلاعات مرتبط با داروها، درمان، یا دیگر بیماری‌هایی که دارید را در اختیار پزشک قرار دهید تا پزشک بتواند به درستی علت را تشخیص دهد.

تست‌های تشخیصی

پزشک شما ممکن است از شما درخواست کند تا آزمایش‌هایی را بدهید که به تشخیص یا از بین بردن مشکلات مرتبط با بیماری‌های قلبی به عنوان یکی از دلایل درد قفسه سینه شما کمک کند. این آزمایش‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • نوار قلب، که فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می‌کند
 • تست خون، که سطح آنزیم را بررسی می‌کند
 • ایکس-ری قفسه سینه، که برای بررسی قلب، ریه و رگ‌های خونی شما استفاده می‌شود
 • اکوکاردیوگرام، که از امواج صوتی برای ثبت تصاویر متحرک قلب استفاده می‌کند
 • ام‌آر‌آی، که برای بررسی ضربه به قلب یا آئورت استفاده می‌شود
 • تست استرس، که برای بررسی عملکرد قلب شما پس از ورزش و کار سخت به کار می‌رود
 • آنژیوگرام، که برای جستجوی انسداد شریان‌های خاص استفاده می‌شود

درد قفسه سینه چگونه درمان می‌شود؟

پزشک شما ممکن است درد قفسه سینه را با دارو، روش‌های غیرتهاجمی، جراحی یا ترکیبی از این روش‌ها درمان کند. درمان به علت و شدت درد قفسه سینه شما بستگی دارد.

روش‌های درمانی دلایل درد قفسه سینه مربوط به قلب عبارتند از:

 • داروها، که ممکن است شامل نیتروگلیسیرین و سایر داروهایی باشد که شریان‌های نیمه بسته، داروهای تجمع‌دهنده لخته یا رقیق‌کننده‌های خون را باز می‌کند
 • کاتتریزاسیون قلب، که ممکن است شامل استفاده از بالون یا استنت برای باز کردن شریان‌های مسدود شده باشد
 • ترمیم جراحی عروق، که به عنوان پیوند عروق کرونر یا جراحی بای پس شناخته می‌شود

درمان‌های دیگر دلایل درد قفسه سینه عبارتند از:

 • تورم مجدد ریه برای ریه از کار افتاده، که پزشک با قرار دادن لوله قفسه سینه یا دستگاه مربوطه آن را انجام می‌دهد
 • آنتی اسیدها یا روش‌های خاصی برای ریفلاکس اسید و سوزش معده، که برای درمان علائم استفاده می‌شود
 • داروهای ضد اضطراب، که برای درمان درد قفسه سینه مربوط به حملات وحشت استفاده می‌شود

اتفاقات محتمل برای افراد مبتلا به درد قفسه سینه چیست؟

پزشک شما می‌تواند درد قفسه سینه ناشی از بسیاری از شرایط شایع را درمان و برطرف کند. این‌ها ممکن است شامل ریفلاکس اسید، حملات اضطرابی و آسم یا اختلالات مرتبط باشد.

با این حال، درد قفسه سینه همچنین می‌تواند علامت یک بیماری تهدید کننده باشد. اگر فکر می‌کنید دچار حمله قلبی یا مشکل قلبی دیگری شده اید، به سرعت به دنبال درمان پزشکی باشید. این کار می‌تواند جان شما را نجات دهد.

همه حملات قلبی یکسان نیستند

آیا می‌دانید بدون احساس درد در قفسه سینه می‌توانید حمله قلبی داشته باشید؟ نارسایی قلبی و بیماری‌های قلبی علائم یکسانی را برای همه، به ویژه زنان نشان نمی‌دهد.

قلب عضله‌ای است که به منظور پمپاژ خون در سراسر بدن منقبض می‌شود. حمله قلبی (که اغلب سکته قلبی نامیده می‌شود) زمانی اتفاق می‌افتد که عضله قلب خون کافی دریافت نکند. خون، اکسیژن و مواد مغذی را به عضله قلب می‌رساند. وقتی خون کافی به عضله قلب شما نرسد، قسمت آسیب‌دیده می‌تواند آسیب ببیند یا از بین برود. این مسئله خطرناک و گاهی کشنده است.

حملات قلبی به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد، اما در حالت عادی ناشی از بیماری قلبی طولانی‌مدت است. به طور معمول، یک پلاک مومی بر روی دیواره‌های داخل رگ‌های خونی شما ایجاد می‌شود که عضله قلب را تغذیه می‌کند. گاهی اوقات یک تکه پلاک، به نام لخته خون، از بین می‌رود و از عبور خون از رگ به عضله قلب شما جلوگیری می‌کند و در نتیجه حمله قلبی ایجاد می‌شود.

به ندرت اتفاق می‌افتد که چیزی مانند استرس، تحرک بدنی یا هوای سرد باعث انقباض یا اسپاسم رگ شود و در نهایت که باعث کاهش حجم خونی می‌شود که به عضله قلب شما می‌رسد.

عوامل خطرساز زیادی در بروز حمله قلبی نقش دارند، از جمله:

 • سن
 • وراثت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف بیش از حد الکل (به طور منظم: بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و بیش از دو نوشیدنی در روز برای مردان)
 • فشار
 • بی‌تحرکی جسمی

حمله قلبی یک فوریت پزشکی است. اگر فکر می‌کنید ممکن است یکی از این‌ها را داشته باشید، بهتر است به دنبال فوریت‌های پزشکی باشید؛ حتی اگر حس شما غلط باشد.

درد، فشار و ناراحتی در قفسه سینه

بیشتر افراد مبتلا به حملات قلبی نوعی درد یا ناراحتی قفسه سینه را تجربه می‌کنند. اما مهم است که درک کنیم درد سینه در هر حمله قلبی رخ نمی‌دهد.

درد قفسه سینه علامت شایع حمله قلبی است. مردم این احساس را اینگونه توصیف کرده‌اند که احساس می کنند گویی فیل روی سینه آن‌ها ایستاده است.

بعضی از افراد درد قفسه سینه را به هیچ عنوان درد توصیف نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها ممکن است بگویند که احساس سفتی قفسه سینه یا فشار دادن دارند. گاهی ممکن است این ناراحتی برای چند دقیقه بد به نظر برسد و سپس برطرف شود. گاهی اوقات ناراحتی ساعت‌ها یا حتی یک روز بعد برمی‌گردد. همه این‌ها می‌تواند نشانه‌هایی باشد که عضله قلب شما اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند.

اگر درد قفسه سینه یا گرفتگی دارید، شما یا کسی که در اطراف شماست باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

نه فقط درد قفسه سینه

درد و گرفتگی می‌تواند در مناطق دیگر بدن نیز نمایان شود. بیشتر افراد حمله قلبی را با درد مرتبط با بازوی چپ مرتبط می‌دانند. این مسئله ممکن است اتفاق بیفتد، اما درد می‌تواند در نقاط دیگری از بدن نیز ظاهر شود، از جمله:

 • بالای شکم
 • شانه
 • کمر
 • گردن / گلو
 • دندان یا فک

طبق بررسی‌های انجمن قلب آمریكا، زنان بیشتر حملات قلبی را گزارش می‌كنند كه باعث درد بخصوص در ناحیه تحتانی شکم و قسمت پایین سینه می‌شود.

درد ممکن است به هیچ وجه در قفسه سینه متمرکز نشود. این می‌تواند مانند فشار در قفسه سینه و درد در سایر قسمت‌های بدن باشد. کمردرد یکی دیگر از علائمی است که زنان بیشتر از مردان به آن اشاره می‌کنند.

تعریق در روز و شب

تعریق بیش از حد معمول -به خصوص اگر ورزش نمی‌کنید یا به اندازه کافی فعالیت ندارید- می‌تواند نشانه هشدار زودرس مشکلات قلبی باشد. پمپاژ خون از طریق عروق مسدود شده تلاش بیشتری را از قلب شما می‌گیرد. بنابراین بدن شما بیشتر عرق می‌کند تا درهنگام انجام اعمال اضافی سعی کند دمای بدن را پایین نگه دارد. اگر عرق سرد یا پوست نرم دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

تعریق شبانه نیز یکی از علائم رایج در خانم‌هایی است که دچار مشکلات قلبی می‌شوند. زنان ممکن است این علامت را با اثر یائسگی اشتباه بگیرند. اما اگر بیدار شوید و ملحفه‌هایتان خیس شده باشد یا به دلیل تعریق نتوانید بخوابید، این مسئله می‌تواند نشانه حمله قلبی به خصوص در خانم‌ها باشد.

خستگی مفرط

خستگی می‌تواند علامتی برای حمله قلبی باشد که در زنان کمتر شناخته می‌شود. طبق بررسی‌های انجمن قلب آمریکا، برخی از زنان حتی ممکن است فکر کنند علائم حمله قلبی آنها علائمی شبیه به آنفولانزا است.

حمله قلبی به دلیل استرس اضافی که بر قلب شما وارد می‌شود، می‌تواند باعث خستگی شود در حالیکه منطقه‌ای از جریان خون مسدود است. اگر غالباً بدون دلیل احساس خستگی می‌کنید‌، می‌تواند نشانه آن باشد که مشکلی پیش آمده است.

خستگی و تنگی نفس در زنان بیشتر از مردان است و ممکن است ماه‌ها قبل از حمله قلبی شروع شود. به همین دلیل مهم است که هر گاه علائم خستگی را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس

تنفس و قلب شما به طور موثر خون را پمپاژ می‌کند و بسیار با هم ارتباط دارند. قلب شما خون را پمپاژ می کند، بنابراین می‌تواند به بافت‌های شما گردش یابد و هم‌چنین از ریه‌ها اکسیژن دریافت کند. اگر قلب شما نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند (مانند مورد حمله قلبی)، ممکن است احساس تنگی نفس کنید.

تنگی نفس گاهی اوقات می‌تواند یکی از علائم همراه با خستگی غیرمعمول در زنان باشد. به عنوان مثال، برخی از زنان اظهار می‌کنند که به دلیل فعالیتی که انجام می‌دهند به طور غیرمعمول دچار تنگی نفس و خستگی می‌شوند. رفتن تا صندوق پست می‌تواند آن‌ها را خسته کند و کار کند که نتوانند نفس بکشند. این مسئله نیز می‌تواند نشانه شایع حمله قلبی در زنان باشد.

سبکی سر

سبکی سر و سرگیجه می‌تواند با حمله قلبی رخ دهد و اغلب علائمی است که زنان توصیف می‌کنند. برخی از زنان اظهار می‌کنند که اگر بخواهند از جای خود بلند شوند یا بیش از حد تحمل کنند احساس می کنند ممکن است غش کنند. این احساس قطعاً یک احساس طبیعی نیست و اگر آن را تجربه کردید نباید از آن چشم پوشی کنید.

تپش قلب

تپش قلب می‌تواند از احساس اینکه ضربان قلب شما افزایش یافته باشد تا  تغییراتی در ریتم ضربان قلب که حس خفقان به شما می‌دهد. قلب و بدن شما به یک ضربان ثابت متکی هستند تا خون را به بهترین وجه در بدن حرکت دهند. اگر ضربان از ریتم خارج شود، این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی شما باشد.

تپش قلب به دلیل حمله قلبی می‌تواند احساس ناراحتی یا اضطراب به خصوص در خانم‌ها ایجاد کند. برخی از افراد ممکن است تپش قلب را احساسی توصیف کنند که قلب آن‌ها در گردن آنها می‌تپد، نه فقط در سینه.

سوء‌هاضمه، حالت تهوع و استفراغ

اغلب افراد قبل از حمله قلبی سوءهاضمه خفیف و سایر مشکلات دستگاه گوارش را تجربه می‌کنند. از آن‌جا که حملات قلبی معمولاً در افراد مسن رخ می‌دهد که معمولاً مشکلات سوءهاضمه بیشتری دارند، این علائم می‌توانند به دلیل سوزش معده یا عارضه مرتبط با غذا از بین بروند.

اگر به طور معمول به اصطلاح معده آهنین دارید، سوءهاضمه یا سوزش معده می‌تواند نشانه‌ای از اتفاقات دیگری باشد.

تغییرات در ریتم قلب شما نباید نادیده گرفته شود؛، زیرا وقتی قلب به طور مداوم از ریتم خارج شود، برای بازگشت به ریتم نیاز به مداخله پزشکی دارد. اگر تپش قلب شما با سرگیجه، فشار قفسه سینه، درد قفسه سینه یا غش همراه باشد، می‌تواند تأییدی بر وقوع حمله قلبی باشد.

آنچه در هنگام حمله قلبی باید انجام دهید

اگر فکر می‌کنید دچار حمله قلبی شدید، شما یا شخصی که در آن نزدیکی است باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید. رانندگی تا مقصد بیمارستان در هنگام حمله قلبی ایمن نیست، بنابراین با یک آمبولانس تماس بگیرید. در حالی که ممکن است برای رانندگی احساس بیداری و هوشیاری کافی داشته باشید، اما درد قفسه سینه می‌تواند به حدی باشد که ممکن است در تنفس مشکل داشته باشید.

بعد از تماس با خدمات اورژانس

هنگامی که با خدمات اورژانس تماس می‌گیرید، ممکن است شخصی که برای بررسی وضعیت شما اعزام شده از شما در مورد داروهایی که می‌خورید و آلرژی‌های شما سوال کند. اگر در حال حاضر رقیق‌کننده خون مصرف نمی‌کنید و به آسپرین حساسیت ندارید، ممکن است به شما توصیه کند که در حین مراقبت پزشکی آسپرین را بجوید. اگر قرص نیتروگلیسیرین دارید، ممکن است بخواهید از این داروها طبق دستور پزشک برای کاهش درد قفسه سینه استفاده کنید.

اگر لیستی از داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید یا اطلاعاتی در مورد سابقه پزشکی خود دارید، ممکن است بخواهید این اطلاعات را با خود همراه داشته باشید. این موضوع می‌تواند سرعت مراقبت‌های پزشکی شما را افزایش دهد.

در بیمارستان

هنگام ورود به بیمارستان، می‌توانید از پرسنل فوریت‌های پزشکی انتظار انجام نوار قلب (EKG) را داشته باشید. این یک روش بدون درد برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی قلب شماست.

اگر دچار حمله قلبی شدید، EKG برای یافتن الگوهای الکتریکی غیرمعمول در قلب شما انجام می‌شود. EKG می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد عضله قلب یا کدام قسمت از قلب شما آسیب دیده است. یک پزشک هم‌چنین احتمالاً خونگیری را تجویز می‌کند. اگر دچار حمله قلبی شدید، بدن شما معمولاً پروتئین‌ها و آنزیم‌های خاصی را در نتیجه استرس قلب شما آزاد می‌کند.

اگر دچار حمله قلبی شدید، پزشک گزینه‌های درمانی را با شما در میان می‌گذارد. اگر چند ساعت پس از بروز علائم شروع به درمان کنید، خطر آسیب شدید قلبی کاهش می‌یابد.

چگونه می‌توان از مشکلات قلبی در آینده جلوگیری کرد؟

طبق بررسی‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری که منبعی مطمئن است، تخمین زده می‌شود ۲۰۰۰۰۰ مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی قابل پیشگیری باشد. حتی اگر فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری قلبی را دارید یا قبلاً دچار حمله قلبی شدید، مواردی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر حمله قلبی در آینده انجام دهید.

افرادی که قبلاً دچار حمله قلبی شدند باید اطمینان حاصل کنند که همه داروهایی را که پزشک برایشان تجویز کرده است، استفاده کنند. اگر پزشک شما استنت‌های قلبی را برای باز نگه داشتن رگ‌های قلب شما قرار داده یا مجبور به جراحی بای پس برای قلب خود هستید، مصرف داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است برای جلوگیری از حمله قلبی در آینده ضروری است.

گاهی اوقات اگر برای بیماری دیگری به جراحی نیاز دارید، ممکن است پزشک توصیه کند برخی از داروهایی را که برای قلب خود مصرف می‌کنید را متوقف کند. به عنوان مثال ممکن است داروی ضد پلاکت (ضد لک) مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس)، پراسوگرل (Effient) یا تیکاگرلور (بریلینتا) باشد. همیشه قبل از قطع مصرف هر داروی دیگر، با پزشکی متخصص قلبی که مراجعه می‌کنید، مشورت کنید. قطع ناگهانی بسیاری از داروها ایمن نیست و قطع ناگهانی می‌‎تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

سخن آخر:

اگر درد قلب شما بیشتر از پنج دقیقه طول کشید و شدت آن از دردهای قلبی که قبلا تجربه کرده‌اید بیشتر بود؛

 • استراحت کردید و درد قطع نشد
 • قرص زیر زبانی هم مصرف کردید و این درد هنوز ادامه داشت
 • به همراه درد قلب احساس تهوع و استفراغ و تپش قلب هم پیدا کردید

خیلی فوری به اورژانس مراجعه کنید زیرا ممکن است درد قلب با این ویژگی‌ها نشانه‌ای از وخیم شدن بیماری سرخرگ کرونری باشد. در چنین شرایطی لازم است وضعیت درد قلب شما در اسرع وقت توسط پزشک مشخص شود و در صورت نیاز از شما نوار قلب گرفته شود.

درد قلبی ناشی از فعالیت یا استرس در عرض یک تا پنج دقیقه بعد از متوقف کردن فعالیت بدنی و یا دور شدن از استرس برطرف می‌شود. گاهی بیماران قرص‌های زیر زبانی را به منظور بهبود سریع‌تر درد قلب مصرف می‌کنند.

منابع:

healthline

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

859 دیدگاه در “تفاوت درد قلب و درد اضطراب: نکاتی که باید بخاطر بسپارید

 • باسلام .مدتیه ک درطول روز و اغلب شبها یک طرف بینیم میگیره بعد خودش خوب میشه ولی ادامه داره …به صورت کیپ شدن نیست ولی احساس گرفتگی دارم .

  پاسخ
 • سلام من ۲۴ سالمه ۴ماهی هست که مشکل ورم معده پیدا کردم از اون وقت گاهی احساس درد قفسه سینه و هر از گاهی احساس قلنج در ناحیه قلبم می کنم و عرق میکنم رفتم نوار قلب و اکو کاردیو گرافی گرفتن چیز خاصی نیست و فقط کمی استرس داری واون موضوع برای. مدتی حل شد اما دوباره در ناحیه قلبم احساس قلنج می کنم چه دستوری میدید

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  دختری ۱۷ ساله هستم مدت ۶ ماه هستش که سمت چپ سینم،دست چپم درد میگیره تقریبا این اتفاق هر روز میفته و من درد دارم بعضی مواقع به شدت ضربان قلبم بالا میره و احساس گیجی و بی حالی بهم دست میده دکتر گفت هولتر نصب کنم ک اقدام نکردم،تا بحال ۲ بار زیر سرم و اکسیژن رفتم نفس هام کوتاه و سریع میشه، اکو دادم سالم بود
  میشه راهنمایی کنین؟!نمیدونم تو این وضعیت کرونا رفتن به دکتر درست هست یا نه
  درد اضطرابی میتونه باشه؟!
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   بله باید هولتر نصب شود تا آریتمی ها بررسی شود

   پاسخ
 • سلام من ۲۲ ساله هستم ، از ۲۰ فروردین ماه بخاطر کرونا استرس شدید و مداوم رو تجربه کردم ، که باعث شد در سمت چپ قفسه احساس درد و فشار داشته باشم همراه با تبش قلب و تنگی نفس متوسط ، نوار قلب و اکوی قلب انجام دادم گفتن که افتادگی دریچه میترال داری و مشکل جدی نیست
  دکتر فقط بهم کلردیازپوکساید ۵ داد _ ولی بعضی اوقات این احساس درد و فشار در سمت چپ برام هست که گاهی اوقات به سمت راست قفسه سینه هم میزنه
  از تنگی نفس واقعا می ترسم
  خواهشا راهنماییم کنید

  پاسخ
 • سلام من چند روزه دلم و دستم درد میکنه تنگی نفس دارم هم دست راستم و هم دست چپم درد میکنه تپش قلب دارم بعضی وقتا وقتی دراز گشیدم هم ثپش دارم وقتی غدا میخورم بیشتر دستم درد میکنه این روزا خیلی وسواس شدم وحشتناک با کوچک ترین چیز میترسم عصبانی میشم خیلی زود

  پاسخ
  • سلام
   ابتدا برای معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید
   در صورت سلامت جسمانی به روانپزشک مراجعه نمایید

   پاسخ
 • تنگی نفس سرفه درد هیچی ندارم فقط سوزش در قفسه سینه و‌گاها گرفتگی و حالت انقباض و انبساط سینه راستم شایدم لرزش بشه گفت
  نوار قلب و تست ورزش و اکو نرمال بوده

  پاسخ
 • باسلام و عرض خداقوت
  از اوایل اسفند من یک دردی که نمیشه گفت حالتی روی سینه ی راستم ایجاد شد جدیش نگرفتم بلحاظ تیپ شخصیتی جزو گروه Aو استرس و اضطرابم در شرایط بحران و تنش زا زیاده این حالت بعد مدتی بصورت نقطه ای در سینه راستم مثلا بین دنده های ۳ و۴ بود و اخبار کرونا و این حالتی که برام پیش اومد اوضاع بدتر شد بگونه ای که حالت سوزش دائمی و انتقال بسمت چپ اتفاق افتاد…من دائما تبمو فشارمو ضربان قلب و spo2رو چک میکردم که نرمال بود در شدیدترین حالتم که تا فرودینم طول کشید سی تی ریه انجام داد که گفتن سالمی و از اضطراب و علایم پانیکه و کلرودیازپوکساید۱۰ پروپرانول ۱۰ استفاده کردم بعد دو هفنه این حالت رفع شد وبا اتمام مصرف دارو دوباره سوزش رو قفسه سینم برگشته راهنمایی بفرمایین ممنون میشم

  پاسخ
 • سلام من ۲۲سالمه چند وقت پیش اکو نوار قلب دادم چیزی نشون نداد دکتر گفت مشکلی نیست قلبت سالمه بعدش حساس شدم ب دلیل تپش قلب واکودیوگرافی وتست ورزش دادم گفتن خیلی خفیف افتادگی دریچه میترال داری ک گفتن مشکلی نیست
  از نظر ما در آقایان قلبت سالمه خواستم بدونم
  شماهم موافین با این نظر دکتر
  خیلی میترسم وسواس فکری گرفتم
  خواستم نظر شما هم بدونم لطفا

  پاسخ
  • سلام
   پرولاپس خفیف دریچه میترال شایع است و مشکل خاصی ندارد

   پاسخ
 • سلام دختري ۱۵ ساله هستم که اخیرا هرازگاهی قفسه سینه ام درد میگیرد و ناحیه قلبم میسوزد و تیر می کشد و گاهی به معده و کتفم هم میزند و بعد از مدتی آرام می شود و گاهی تنگی نفس هم دارم… که به دکتر عمومی رفتم و قرص هایی مثل پرانول و آنتی هیستامین تجویز کردند و من مدتی مصرف کردم…
  اخیرا کمی اضطراب و غصه و نگرانی هم دارم و زیاد به مرگ و اینها میکنم. این درد ها که تقریبا هر روز سراغ من می آیند و بعد مدتی آرام می شوند منشا روانی دارد یا مشکلات جسمی؟ میشه کمکی کنید

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیزم
   بهتر است ابتدا از نظر قلبی بررسی شوید اگر مشکلی نبود جهت درمان مشکلات روحی به متخصص روانپزشک اقدام کنید
   هر چند علایم به نفع مشکلات روحی است اما بررسی قلب ضروری است

   پاسخ
 • سلام.۴۲ سالمه.۱۵ اسفند ماه به کرونا مبتلا شدم.دارو استفاده کردم.بهتر هستم..ولی طپش قلب بالا دارم.پروپرانوتول ۲۰ میخورم.ولی الان چند روزه در ناحیه حنجره تا کمی پایین تر احساس سوزش و فشار دارم.دردی موقع فعالیت ندارم.فقط احساس سوزش و فشار ….ناگفته نباید بسیار بسیار مضطرب و پر استرس شدم.مخصوصا بعد از کرونا.آیا مشکل قلبی دارم یا خیر.ممنون

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   علایم و شرح حال شما کامل نیست و میتواند بدلیل گوارشی و یا استرس و یا قلبی باشد
   جهت بررسی بیشتر علایم و تشخیص دقیق از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

   پاسخ
   • سلام پسر ۱۴ ساله هستم که مدتی پشت سرم و خود سرم قلبم درد میکنه مشکل از استرسه

   • سلام
    دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
    جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 • سلام من ۲۹ سالم و همیشه استرس دارم و استرسم حالت دل اشوب و دلشوره هست طوری که تمام سمت چپم به خصوص سمت چپ شکمم و کتفم رو درگیر کرده .مدام قلبم میریزه پایین وهیچ دلیل و منبع بیرونی هم براش ندارم….اما الان اینقدر شدید شده حتی دیازپوکساید ۱۰ هم جواب نمیده .‌‌.الان ۸ سال قرص پرانول ۱۰ هم میخورم روزی ۳ تا .پارسال تست نوار قلب و اکو دادم مشکلی نبود فقط افتادگی دریچه خفیف ‌….زیر سینه و بالای سینه چپم خیلی تیر میکشه ….یه مدت سرترالین هم مصرف کردم کمی بهتر بود…..اما در کل این حالت میاد سراغم هرچندوقت و هربار یه مدت طولانی موندگاره…مدام دلم میریزه پایین انگار یه جور هیجان ولی چیزی درو واقع وجود نداره .ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   در وهله اول اضطراب و استرس شما باید با دقت زیر نظر متخصص روانپزشک درمان شود.به متخصص روانپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید . آقایی سی ساله هستم که چند روزی در معرض تنش های روحی و درگیری و عصبی شدن بودم . الان احساس ضعف و بی حالی دارم و انگار قفسه سینم توش فشار و درد داره . همش انگار میخواد فشار خونم افت کنه ممکنه این استرس ها سریعا منجر به ناراحتی قلبی بشه ؟ البته چهار ماه پیش نوار قلب و اکو گرفتم که هر دو نرمال بوده . ولی به بیماری های قلبی حساس شدم

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   جهت بررسی علایم و تکمیل شرح حال از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

   پاسخ
 • با سلام…
  من ۲۹ سالمه،یه کودک ۱۰ ماهه ک از شیر خودم تغذیه میکنه هم دارم؛از بچگی بابت هر چیز کوچیک ناراحت میشدم و حرص میخوردم؛تو زندگیم هم کم نیستن بهانه هایی ک بابتش اذیت نشم و حرص نخورم؛الان یه هفته ایی قفسه ی سینم درد میگیره؛گاهی وقتا درد به پشت و حتی کتف میرسه؛گاهی درد ب گردن و چونم هم میرسه؛امروز حتی با شروع درد سینم حتی کمرمم درد میکنه،چند ساعت درگیرشم بعد کم کم برطرف میشه،از ترس ویروس کرونا پیش متخصص نرفتم؛امکان داره این دردها ناشی از مشکلات قلبی باشه؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز با توجه به محل درد و انتشار آن باید از نظر قلبی بررسی شوید
   به متخصص قلب مراجعه کنید

   پاسخ
   • سلام،من۲۱سالم هست و ورزشکارم ،قبلا بصورت معدودی وقتی تمرین انجام میدادم درحین یا بعداز ورزش احساس تیرشدید در سمت چپ قفسه سینه حس میکردم و نمیتونستم نفس بکش و ای تیر مانع میشد ،الان دو روز هست که دوباره همچین حسی بهم دست داده و در نقاط مختلف قفسه سینم فقط سمت چپ جابجا میشه و حس تیرتیزی بهم دست میده و تنفس عمیق نمیتونم بکشم ،آیا امکانش هست که به عارضه ی قلبی دچار باشم ؟ممنون میشم راهنمایی فرمایید

   • سلام
    اگر درد لحظه ای و در حد ۳-۴ثانیه است اسپاسم عضلانی مطرح است
    اما چون دردها اغلب حین ورزش رخ میدهدجهت اطمینان خاطر به متخصص قلب مراجعه کنید

 • سلام خسته نباشین من حدود یه ماهی هست که حالت عادی ندارم راه میرم بعضی وقتا احیاس میکنم تعادلم میخاد بهم بخوره ولی در حد صدم ثانیه اس وهمچنین در ناحیه های مختلف بدنم به طور گذرا احساس درد میکنم که بعد یه مدت کوتاه رفع میشه بعضی وقتام انگار خارش میگیره ولی خودش رفع میشه رفتم آزمایش خون دادم همه چی اوکی بود فقط دکتر گفتم یه کم عفونت تو خونته که یه هفته قرص خوردم حتی سی تی اسکن از مغزم گرفتم همه چی نرمال بود الان مشکلی که دارم موقع خواب نمیتونم بخابم احساس سنگینی تو قفسه سینه م دارم وهمچنین شکمم موقع خواب خیلی بالا پایین میکنم که بتونم بخابم احساس میکنم نفس کشیدنم سخت میشه وقلبم تندتر میزنه دوس دارم مثل قبل راحت بخابم کلافه شدم همش احساس میکنم یه چیزیم هست که این علائمم خوب نمیشه به نظرتون از استرسه واضطرابه راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  • سلام
   دوست گرامی علایم شما بیشتر مطرح کننده استرس و اضطراب است
   به روانپزشک جهت کنترل ان مراجعه کنید

   پاسخ
 • باسلام من چندین ساله که دچار اضطراب هستم .وقتی اتفاقی میفته قلبم شروع میکنه تند زدن انگار که میخواد از سینم بزنه بیرون.هر از گاهی دچار حملات هراس میشم وحالم‌خیلی بد میشه در اثر همین ترسها مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر شدم از زیر سینه چپم‌تا روی شکمم درد دارم‌گاهی هر روز هست وگاهی مدتها نیست .تواین چند سال مرتب پیش متخصص قلب رفتم‌وهمش گفته چیزی نیست فقط افتادگی میترال داری.سه ماه پیش سه چهار باری درد خنجری تیزی دقیقا زیر پستان چپم‌داشتم که‌نقطه ای ولحظه ای بود وخیلی میترسیدم‌دیت وپام‌کرخت میشد وعرق سرد میکردم نوتر قلبم‌کمی مشکل داشت اکو‌گرفتم‌گفت مقداری چربی توی مویرگهای قلبم هست قرار شد برم سی تی آنژیو بدم ولی به خاطر کرونا نرفتم‌ آزمایش ات تخصصی قلب دادم‌که‌اونا رو‌هم‌تا جایی که‌سوادم قد میده نرمال دیدم.الان هم‌دوباره اون‌درد نقطه ای که‌گفتم اومد سراغم انگار دارن باچاقو میزنن‌تو‌اون‌نقطه از بدنم .خیلی میترسم‌لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • اصلا فکر نمیکردم‌جواب بدین .بینهایت سپاسگذارم خدا خیر دنیا وآخرت بهتون بده .همیشه‌تنتون سالم‌ودلتون خوش باشه.

   پاسخ
   • ???

 • سلام وقت شما بخیر
  جوانی۲۹ ساله هستم.
  من چند روز جلوتر برای سر کار گواهی سلامت نیاز داشتم که به پزشک مراجعه کردم یکی از تست ها نوار قلب بود که دکتر از من نوار قلب گرفت که یکم نرمال نبود و گفتن برای سن شما مشکلی نیست ولی بهتره به متخصص قلب مراجعه کنید البته من قبل تست یک درگیری کاری داشتم و پیاده روی هم کرده بودم و اضطراب زیادی داشتم و بعد از اون هم یک دکتر دیگر عمومی نوار قلب من نگاه کرد گفت مشکلی نیست لازم نیست که نگران باشی…ولی من الان ۳ روزه وسواس فکری گرفتم خیلی نگرانم به نظرتان به متخصص مراجعه کنم و حساسیت بیشتر نمیشه.

  پاسخ
  • سلام
   جهت اطمینان به متخصص قلب و عروق مراجعه فرمایید

   پاسخ
 • مرسی و تشکر.

  پاسخ
 • سلام چن وقتی میشه ک قلبم میسوزه و درد میکنه.میشه گف دچار ضربه روحی شدم و از اون حادثه ۲ سال میگذره.ب روانشناس مراجعه کردم و بم گف ک افسردگی گرفتم.این مشکل رو تا ۲ سال پیش حتی در اون اوقات سخت تا یک هفته پیش نداشتم اگ داشتم خیلییی درد جزئی بود و یا اصلا دردی حس نمیکردم فقط سینه ام درد میگرف ک اونم بعد اروم شدنم خوب میشد.اما الان چن روزیست ک این درد با من است و ممکن است در سینه و قفسه سینه درد را حس کنم.دختری ۲۱ ساله هستم.اگ الان ناراحت شوم سریع قلبم واکنش نشان میدهد و درد میگیرد

  پاسخ
  • سلام
   با وجود اینکه علایم شما می تواند ناشی از صدمات روحی و افسردگی باشد ولی بهتر است جهت اطمینان با مراجعه به متخصص قلب معاینه و بررسی صورت گیرد
   در صورت سالم بودن از نظر قلبی بت روانپزشک مراجعه فرمایید

   پاسخ
 • سلام من یک ماه دچار قلب درد و درد در قفسه ی سینه شدم که بافعالیت بدنی بیشتر میشه و سرفه هم درام تک سرفه که گردن درد و درد درشانه ها هم احساس میشود و صبحا هنکام بیدار شدن تپش قلب دارم

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   با توجه به تشدید درد هنگام فعالیت باید بررسی از نظر قلب انجام شود
   به متخصص قلب مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام.من خانمی ۴۵ساله هستم متاسفانه درخانه با درگیری ها ونارحتی های زیادی روبه رو هستم.
  مدتی هست که قلبم خیلی درد میگیره تاحدی که تنفس کردن هم برام سحت میشه این وضعیت حداقل یک روز ادامه پیدا میکنه.این حالت بخاطر چیه آیا میتونه بخاطر نارحتی هایی که داذم باشه؟

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز و محترم علایم گفته شده می تواند ناشی از درگیری های ذهنی شما باشد
   ولی این موضوع بررسی از نظر قلبی را رد نمی کند
   جهت معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید

   پاسخ
 • باسلام و خسته نباشید..چند روزیه احساس میکنم گوش درد دارم البته برا معده قرص کلدینیوم سی قبل ازناهارو قبل از شام هم استفاده میکنم و اندکی سردرد دارم سردردم بعد از شروع قرص بوده..

  پاسخ
 • باسلام و خسته نباشید .من دختری ۱۹ ساله هستم و همیشه دچار اضطراب و استرس میشم .تقریبا دو روزی میشه که سینه چپم به سمت زیر بغل و کمی هم دست چپم درد میکنه و گاهی اوقات میسوزه ولی به طور مداوم نیست و هر چند ساعتی اینطور میشه .ایا این درد به قلب مربوط میشه یا اظطراب ؟؟با تشکرفراوان از شما

  پاسخ
  • سلام
   دوست گرامی با توجه به سن کم شما به احتمال زیاد درد شما مربوط به اضطراب شما می باشد
   ولی این موضوع مراجعه به متخصص قلب و بررسی بیشتر را رد نمی کند
   به همین دلیل ابتدا به متخصص قلب و عروق مراجعه کرده و در صورت سالم بودن جهت کاهش اضطراب به روانپزشک مراجعه نمایید

   پاسخ
 • سلام عرض ادب خانم ۳۱ ساله هستم هفته قبل فشار و استرس کاری شدیدی داشتم به حدی که در حین کار متوجه سنگینی روی قفسه سینه از استرس میشدم حالا که اون استرسها تمام شده این هفته دچار گرفتگی و دردهای عضلانی استخوانی شدم که خیلی اذیتم میکنه و روی قفسه سینه و ستون فقرات و گردن درد دارم البته این در روی سینه همیشگی نیست اگر کوچکترین استرسی بهم وارد بشه دوباره رو قفسه سینه سنگین میشه و حالت انقباض بهم وارد میشه نگرانم که الان که اون شدت استرس رو ندارم دردها علتش چیه چون وسواس فکری دارم خیلی میترسم و درد بیشتر مثل گرم و سرد شدن هست هیچ سرفه یا تنگی نفس هم ندارم ولی واقعا نگران هستم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام
   به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا بررسی بیشتر صورت گیرد
   در صورت سالم بودن جهت کاهش اضطراب و استرس به روانپزشک مراجعه نمایید

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر
  من ۲۸سالمه چندروز پیش دچاراضطراب شدم که ازاون روز تا حالا احساس فشار وکمی درد دربین قفسه سینه میکنم کمی تنگی نفس دارم
  خیلی ممنون که راهنمایی میکنید

  پاسخ
  • سلام
   ابتدا برای بررسی از لحاظ قلبی به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر
  برای درد قلب و درد قفسه سینه اغلب اوقات ولی نه صورت شدید و غیرقابل تحمل و ناتوانی در تنفس عمیق چه چیزی مصرف شود؟

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیزم ابتدا باید علت و منشا درد شما مشخص شود تا بتوان داروی مناسب تجویز کرد
   لطفا جهت معاینه و بررسی به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید

   پاسخ
 • با سلام من ۱۹ سالمه و اگه از چیزی ناگهانی بترسم باعث میشه دست چپم درد کنه و سمت چپ احساس سنگینی مثل کوفتگی عضله بکنم و از صبح تا شب درد میکنه و چند بار به دکتر مراجعه کردم اکو و نوار سالم بود اما میترسم
  این دردا وقتی استرس دارم بیشتر میشه قبلا اینجوری نبودم جدیدا این حالات موقع ترس و استرس و شوک بهم دست میده حتی اگه خیلی شدید باشه تنگی نفس و درد دست چپ دیوونم میکنه

  پاسخ
 • سلام اقای دکترمن درد در ناحییه نای وقفسه سینه وپشت کتف ام هست فشار بیشتر روی نای وگردن ام هست لطف می کنید راهنمایی کنید باتشکر

  پاسخ
  • سلام
   جهت معاینه و بررسی بیشتر لطفا به متخصص داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • با سلام.بنده ی دو سالی هست که گاهی اوقات تنگی نفس داشتم و هنگام نفس عمیق درد در قسمت چپ سینم حس میکردم و البته تا ۳۰ دقیقه یا کمتر برطرف میشد و در سال گذشته بسیار استرس داشتم الان هم چند وقتی هست که بعضی اوقات نمیتونم نفس عمیق بکشم و تپش قلب میگیرم و کمی درد حس میکنم ک البته شب ها و موقع خواب بیشتر میشه و اینم بگم که بعضی اوقات سمت راست قفسه سینم هم درد داره.نوار قلب و عکس هم گرفتم دکتر گفت مشکلی نیست.میشه راهنماییم کنید؟

  پاسخ
 • با سلام
  هفته قبل دچار استرس و فشار کاری شدید بودم به حدی که خودم متوجه سنگینی رو قفسه سینه میشدم الان که از اون شرایط دور هستم ولی حالت انقباض و درد عضلات قفسه سینه و پشت دارم حتی گردن و کمر و ستون فقرات البته شدید نیست ولی ناراحتم میکنه و اگر دوباره در اون شرایط استرس قرار بگیرم همین حالت میشم چکار کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام
   ابتدا جهت اطمینان و بررسی به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید
   در صورت سالم بودن از لحاط قلبی برای کنترل استرس و اضطراب خود به روانپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام دکتر من خانم ۲۴ ساله هستم که افتادگی دریچه قلب خفیف دارم رفتم پبش متخصص قلب نوار و اکو دادم گفت چیزی نیست دارو هم نداد از ترس درد قلب زد به بازو سمت چپ ام درد گرفت و بی جون شد زد به اطراف فک دهانم و بی جون شد رفتم دکتر شل کننده عضلات هم دارو داد هم تزریق ولی خوب نشدم الان زده به سرم پیشانی و گیچ گاه ها پشت سرم چند روزه درد میکنه رفتم متخصص اعصاب نوار مغز هم دادم گفت سالمی …هم نوار قلب خوب بوده هم نوار مغز میگن از وسواس فکری و استرس یکبار هم دچار پانیک شدم …سر دردم خوب نمیشه چیکار کنم ??? دکتر بهم پرانول ۱۰ و قرص اهن و ویتامین ب ۳۰۰ داده با یه قرص ضد استرس سرم درد میکنه چیکار کنم??????

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیزم
   بررسی های شما نرمال بوده پس مشکل جسمی ندارید
   جهت درمان اضطراب خود به متخصص روانپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
توصیف بسیاری از تجربیات و احساساتی که در طول زندگی با آن‌ها...
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
یبوست از بیماری‌های شایع است که گاهی برای بسیاری از افراد مشکل...
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
آندوسکوپی ریه، آزمایشی است که به پزشکان امکان بررسی ریه‌ها و مجاری...
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
تخمدان‌ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آن‌ها در قسمت پایین شکم...
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است، که باعث ایجاد التهاب در نواحی...