تفاوت درد قلب و درد اضطراب: نکاتی که باید بخاطر بسپارید

با وجود اینکه درد یکی از مهم ترین علامت های اکثر بیماری ها به حساب می آید ولی گاهی پیش می آید که مردم بین انواع درد تمایز قائل نمی شوند که از مرسوم ترین آنها درد تفاوت درد قلب و درد اضطراب است.

مهم ترین ویژگی های درد قلب چیست؟

درد قلب مهم ترین نشانه ی بیماری انسداد سرخرگ تغذیه کننده قلب (سرخرگ کرونری) است.

شدت درد قلب متغیر است به این معنی که  شما در زمان شروع احساس درد قلب, احساس دردتان بیشتر می شود و سپس آرام آرام  کم شده تا حدی که درد قطع گردد.

درد قلب معمولا بین 2 تا 5 دقیقه طول می کشد.

گاهی درد قلب در قفسه سینه, شانه ها و یا بازوها انتشار پیدا کند. ممکن است شما درد قلب را ناحیه ای از محدوده ی زیر فک تا بالای ناف از قبیل بین دو کتف, گردن, فک, دندان ها, شکم احساس کنید.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

در اولین تجربه های درد قلبی ممکن است که درد در هنگام فعالیت های فیزیکی مثل راه رفتن و یا در هنگام هیجان و استرس ایجاد شود.

درد قلب ناشی از فعالیت یا استرس در عرض یک تا پنج دقیقه بعد از متوقف کردن فعالیت بدنی و یا دور شدن از استرس برطرف می شود.

مصرف قرص های زیر زبانی می تواند در اسرع وقت, درد قلبی تان را فروکش کند.

اگر درد قلب زمانی بیشتر از پنج دقیقه طول بکشد و شدت آن از دردهای قلبی که قبلا تجربه کرده اید بیشتر بود و با استراحت و قرص زیر زبانی هم بهتر نشد و حال عمومی شما رو به بدتر شدن بود شما باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید زیرا ممکن است درد قلب با این ویژگی ها نشانه ای از وخیم شدن بیماری سرخرگ کرونری باشد.

 

اضطراب و درد اضطراب

اضطراب از سنین کودکی شروع می شود و در نوجوانی و جوانی هم وجود دارد ولی در سنین میانسالی و سالخوردگی کمتر میشود.

اضطراب از شایع ترین ناهنجاریهای روان به حساب می آید که با توجه به شیوه نادرست زندگی ما انسانها به یکی از اختلالات زمینه ساز انواع بیماری ها تبدیل شده است.اضطراب از نظر روحی و روانی می تواند مساعد کننده ی شروع افسردگی و وسواس باشد.

اگر شما فرد مضطربی هستید, ممکن است احساس ترس و نگرانی کنید, دست و پاهایتان سرد شود, قلب تان تندتر بتپد و همچنین با سرعت و تعداد بالاتری نفس بکشید, احساس درد های پراکنده در سر و گردن, اندام ها,قفسه سینه و شکم داشته باشبد.

نوبت دهی اینترنتی روانپزشک

 

تفاوت درد قلب و درد اضطراب

در قلب در سنین بالاتری نسبت به درد اضطراب ایجاد می شود.

در قلب در هنگام فعالیت و یا هیجان و استرس ناگهانی ایجاد می شود ولی درد اضطراب اصولا در هنگام شدت گرفتن اضطراب و افسردگی ایجاد می شود.

درد قلب معمولا در قفسه سینه و کتف ها و بازو ها احساس می شود ولی درد اضطراب پراکنده و هر بار در قسمتی متفاوت ایجاد می شود.

درد قلب معمولا چند دقیقه طول می کشد ولی درد اضطراب لحظه ای بصورت نقطه ای است.

درد قلب معمولا با قرص زیر زبانی بهبود پیدا می کند ولی درد اضطراب با داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی

دانستن مشخصه های تفاوت درد قلب و درد اضطراب به شما در برخورد مناسب در هنگامی که مبتلا به درد سینه می شوید کمک قابل توجهی می کند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی تصویر زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی رایگان با پزشک

دیتابیس اطلاعات پزشکی Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «تفاوت درد قلب و درد اضطراب: نکاتی که باید بخاطر بسپارید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

398 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و احترامات خاصي خدمت دكتور و بزشكان عزيز.لطفا جوابم بدين اين مسله مرك و زندكي ام است اسمم كل آقا است ٢٧سالم,من دو ماه قبل يك شب با استرس وقتي نزديك خواب بودم صدايي خفيفي از بيرون خانه شنيدم ناكهاني از خواب بريدم و بيدار شدم خيلي وحشت كرده بودم موجي از ترس همه جانم را فرا كرفته بود و قلبم شروع به تبيدن نمود در حدي كه نفس كشيده نميتوانستم هر دو دستم را روي قلبم كذاشتم مثليكه دارد از جسمم بيرون ميشه اما اون مي تبيد ديكرشب دوباره اون حمله آمد تاجاييكه فكركردم الان ميميرم بعد از آن هرروز دردي روي قلبم حس ميكنم فكر ميكنم اون شب تبش زياد قلبم باعث شده اين درد هميشكي بكيرد نفس راحت و عميق كه ميكشم برأي ٢ ثانيه كم ميشه درد كاهي ميره تو سرم يا شكمم اماخيلي زود برميكرده رو قلبم و قفسه سينه ام ,كاهي احساس سنكيني كاهي خيلي سبكي رو قلبم دارم ميترسم,مبادا ايست قلبي كنم ميترسم از خنديدن از حرف زدن زيرا با كمي استرس و عكسالعمل فيزنيكي اينكار هشدار ميده كه ميميري يا اون درد نميذاره من الان با اين وضح و درد دارم زندكي ميكنم بسيارخسته كن,رفتم دكتور نوارقلب كرفتم نورمال بود دوباره رفتم ايكوي قلب كرفتم نورمال بود كفتند از استرس زياد و حمله بانيك يا وحشت بودنميدانم منبع اين درد كه در يك جاي مشخص است جيست جه اتفاقي برام در آينده ميفته,با نتيجه تست نوار و ايكوي قلب صددرصد واضح ميشه كه حمله اون شب قلبي بوده يا بانيك جيكاري كنم از بزركي و كرمتان راهنماييم كنيد در بناه خداوند بي نياز باشيد.

  • سلام
   دوست عزیز
   علایمتان به نفع حمله پانیک است
   به متخصص روانپزشک مراجعه کنید

 2. با سلام و تشکر از مطالب مفید تون. مادرم که حدود ۷۵ سالشه، دو روز است در ناحیه کتف چپ خود احساس درد می‌کنه. از امروز دردش پیوسته و شدیدتر شده است. وقتی ساکن است و حرکتی نمی‌کنه، احساس درد هم ندارد، ولی وقتی خود را تکان می‌دهد، احساس درد هم می‌کنه. وقتی دست خود را تکان می‌دهد، احساس درد ندارد. آیا این ممکنه هشدار حمله قلبی باشه؟به دلیل سن بالای ایشان و از ترس کرونا نتونستم به دکتر ببرمش. خدا خیرتون دهد، اگه ممکنه زودتر جواب بدید.

  • سلام
   مشخصات درد به درد قلبی نمیخورد
   ولی با توجه به سن بالا و احتمالا سابقه بیماری زمینه ای لازم است توسط پزشک ویزیت شوند

 3. سلام ، مدتی به خاطر استرس و اضطراب قفسه سینه و معدم اذیت می کرد ، تا اینکه دکتر پرپرانولول ۲۰ و نورتیلیپتیلین ۲۵ و کارودیازپوکساید نوشت ، دیازپوکساید کمتر خوردم ولی اون دو تا رو خوردم خیلی بهتر شدم ، ولی در حال حاضر وقتی به قلبم فک می کنم احساس می‌کنم گرفته ‌و سمت رگ گردنم هم انگار می گیره یه حالتی هستم این چیه ؟ ضمنا نوار قلب گرفتم دکتر عمومی بود گفت خوبه ، نوار قلب و دکتر عمومی می تونه بخونه ؟

  • سلام
   بله،پزشک می تواند نوار قلب را بررسی کند
   برای نتیجه بهتر به روانپزشک مراجعه کنید

 4. سلام من ۵ اسفند کرونا گرفتم از همونموقع درد پشتم شروع شد ، الان ازونموقع که تموم شده درد پشتم اروم نشده احساس میکنم توی کتفم یچیزی که فشار میاره به مری و قفسه سینم حتی احساس میکنم که چندتا سیخ میره تو مهرهای پشتمو گردنم ، خیلی درد دارم ، حتی درد چرخشی هم دارم سمت راستم‌ثابته ، اما درد سمت چپ درد استخونای لگن ، درد عضلات پشت ساق پام که دیونه کنندست ، بعضی اوقات سرم هم درد میگیره تا پشت گردنم،اما سمت راستم ثابته درد، البته بعد از خوردن دارو اونموقع اسید معدم خیلی زیاد شد نمیدونم شاید اسید مری منو اذیت کرده ، هرچی هست خیلی درد رو اعصابیه بنظرتون من باید چکار کنم ؟

  • سلام
   به مدت ۴ هفته از داروهای زیر استفاده کنید
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا
   قرص کلیدینیوم سی هر شب یک عدد

 5. باسلام.
  حدود یک ماهیه ک انگار ی چیزی بین جناغ سینم سنگینی میکنه از وقتی کرونا اومد همش استرس داشتم هرروز دمنوشای گیاهی میخوردم بعدش یکی از بستگان فوت کردن البته ن برای کرونا ولی ازون روز همش احساس درد دارم توکمرم معدم ی مدت شبا احساس میکردم دارم خفه میشم و نمیتونستم بخوابم و انگار ی چیزی توگلوم بود .

  • سلام
   قرص پروپرانولول ۱۰ هر صبح یک عدد
   قرص کلرودیازپوکساید هر شب یک عدد میل نمایید

 6. سلام یه چند وقته احساس درد و سوزش درقلبم حس میکنم و سر بودن دست چپ و درد بعضی وقتا

 7. سلام من ۴۰ سالم هستش و از حدود ۵ ماه پیش استخوان دنده زیر سینه راستم درد گرفت که با مراجعه به دکتر و انجام سونوگرافی گفتن کبد چرب گرید دو دارم و با کنترل تغذیه حدود دو کیلو کم کردم ولی این درد اصلا خوب نشد گاهی وقتها این درد وسط جناق سینه احساس میشد انگار ی زخمی داخل شکمم هست و می‌سوخت که با مراجعه به پزشک ورم معده تشخیص دادن و قرص لنسوپرازول مصرف میکنم دو هفته پیش به مدت ده روز احساس تنگی نفس شدید داشتم که با نفس های عمیق یا خمیازه برطرف می شد و درد قفسه سینه و پشت در سمت راست داشتم دکتر گفت از استرس هستش و الان ۴ روز هستش که ی نقطه در بالای قفسه سینه سمت راست درد میکنه و تا پشتم هستش و وقتی دولا میشم بدتر میشه و گاهی با دراز کشیدن بهتر میشه و حالت سوزش داره و گاهی وقتها ب جابجا کردن بدن خیلی دردش بدتر میشه و در کل روز این درد رو حس میکنم وقتی دست روی اون نقطه میزارم دردش بدتر میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. سلام من 18سالمه و آسم خفیف دارم
  مدتیه که قلبم در روز چندین بار درد میگیره و کم کم آروم میشه
  گاهی حالت تهوع و تپش قلب شدید دارم و قسمت چپ بالای معده ام و زیر قلبم ناگهانی درد میگیره
  گاهی هم زیر بغلم سمت چپ
  دو سال پیش به خاطر نفس تنگی دکتر قلب رفتم گفتن مشکل نداره الان با این شرایط چه دکتری باید برم؟

  • سلام
   ابتدا جهت بررسی بیشتر به متخصص قلب مراجعه کنید در صورت سلامت قلب برای کاهش استرس به روانپزشک مراجعه کنید

 9. سلام، یک درد خفیف در قسمت چپ بالای قلبم دارم که هر از گاهی بروز میکنه ولی تنگ نفس ندارم ضمنا بسیار استرسی و بی قرار و وسواسی هستم ، لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   قرص پروپرانولول ۱۰ هر صبح یک عدد
   قرص کلرودیازپوکساید هر شب یک عدد استفاده کنید

 10. سلام من هفته پیش بعد استرس شدید حالت تپش قلب نامنظم یا ضعیف که هرچندروز یبار تو حالت استراحت دارم امروز درد توی شونه چپ وگردنم دارم که با حرکت دادن گردن قلبم به شدت تیر میکشه..

  • سلام
   قرص پروپرانولول ۱۰ هر صبح یک عدد
   قرص تری فلوئوپرازین هر شب یک عدد میل کنید

 11. سلام خسته نباشید من یدفعه تپش قلب میگیرم و استرس شرید وه حس میکنم دارم میمیرم نوار قلب گرفتم مشکلی نداره اوندلحصه فشارمم خوبه نمیدونم چرا همه چی نرمال ولی این حال دارم هر چی میگن چیزیت نیست نمیتونم خودم و اروم کنم میشه بگید پیش چه دکتری برم یا دارویی بخورم جدیدا زیاد این حالت بهم دست میده ارامبخش بهم میزنن
  ممنون میشم از راهنمایتون

  • سلام
   علایم شما بیشتر نشان دهنده حملات پانیک می باشد
   جهت درمان و شروع دارو به روانپزشک مراجعه کنید

 12. سلام من ۲۷ سالمه یک سال پیش تنگی نفس داشتم رفتم دکتر گفتن بخاطر استرسه و یسری دارو دادن بعد یه مدتی داروهارو قطع کردم تا شیش ماه خوب بودم ینی گهگاهی بعد از پریود شدنم دچار تپش قلب و تنگی نفس میشدم ولی در حدی نبود ک بخام ب پزشک مراجعه کنم ولی الان قسمت راست و چپ بالای شکمم درد میکنه وقتی میرم دکتر میگن از استرسه ولی کاملا میسوزه از داخل و اینکه قلبمم خیلی درد میکنه و شانه چپم گاهی ب حدی ک نمیتونم دستمو بیارم بالا نوار قلبم گرفتن گفتن قلبت مشکلی نداره چیکار کنم کبدم مشکلی نداره یا رودم؟

  • سلام
   دوست گرامی اگر تشخیص پزشک شما استرسو اضطراب می باشد
   جهتدرمان به روانپزشک مراجعه کنید

 13. سلام من 34سالمه ويه ماهي ميشه همسرم رو از دست دادم.گاهي اوقات كه ب اين موضوع فك ميكنم قلبم درد ميگيره علائم ديگه اي ندارم.بنظرتون قلبم مشكل داره؟

 14. سلام..چندی پیش به علت مصرف گل دچار حال خرابی شدم و مرگ رو تجربه کردم…والان حدود یکماه بعد از اون اتفاق دیگه اون ادم سابق نیستم..دکتر قلب رفتم اکو دادم نوار قلب و ازمایش ها خوب بود..ولی از صبح تا شب احساس بد دارم.انگار پانیک میشم استرس و اضطراب شدید دارم…فقط واسم پروپرانول ۲۰ تجویز شد به مدت ۲۰ روز…لطفا خواهش میکنم یه قرص تجویز کنید که من حالم خوب بشع..متشکرم

 15. سلام خسته نباشید من دانش اموز پشت کنکوری هستم و از فرت استرس و هیجان کنکور قلبم درد میگره اما مثل همون چیزی که در متن امده بعد از فروکش کردن استرس درد قلبم فروکش میکنه البته سابقه هیچ بیماری قلبی رو ندارم میخواستم بدونم الان باید چی کار کنم

  • سلام
   هنگام استرس شدید قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی(نصف قرص)مصرف شود

 16. باسلام.
  ایا امکان دارد کمردرد از علائم کرونا باشد یا گرفتگی یک سوراخ بینی ؟ک خودبخود باز میشود و سمت دیگر میگیرد .تقریبا گرفتگی بینی به دوهفته میرسه زمانش و خوب نشده .قطره نفازولین استفاده کردم روزا خیلی خوبه ولی صبح ک از خواب بیدارمیشم یک طرفش گرفته بسته نیس ولی تنفس ازون سوراخ سخته.

  • سلام
   گرفتگی بینی عللی همچون آلرژی،سینوزیت مزمن،پولیپ و…دارد.
   علایم شما بدون تب و درد عضلانی و خستگی و ضعف بعید است کرونا باشد

 17. باسلام .مدتی است بزاق دهان هرچند دقیقه یکبار جم میشود و تخلیه زود به زود باعث اذیت شدن است.ایا به خاطر استرس است؟

  • سلام
   تجمع بزاق میتواند به دلیل ریفلاکس معده و آلرژی و یا عفونت دهان و گلو و…باشد

 18. سلام مدتی تنگی نفس ودرد قفسه سینه دارم دکتر قرص پرانول تجویز کرده حالا قفسه سینه سمت چپم و دستم درد می‌کنه ممکنه از قلبم باشه دکتر گفت همش از استرس هست

 19. سلام. ۲۸ ساله هستم. سال گذشته دچار اختلال اضطرابی شدم که با دارو درمانی بهد از مدتی به بهبودی نسبی دست پیدا کردم. با شیوع کرونا و اثرات روانی مخرب اون مجددا علامت های بیماری از جمله سنگینی های مکرر در سمت چپ قفسه سینه و احساس ناراحتی در سمت چپ معده برگشتن. ۷ روز پیش بعد از چند دقیقه اضطراب ،احساس سنگینی و گرفتگی تقریبا در همه نواحی سر( برای اولین بار در یک سال گذشته)به همراه پرش پلک مداوم پیدا کردم که همچنان ادامه داره و با فعالیت بدنی از جمله ورزش تشدید هم میشه. نگران این موضوع هستم و میخوام بدونم این هم از عوارض اضطراب میتونه باشه یا نشون دهنده مشکل جدی در سر هست؟ میتونم به ورزش کردن ادامه بدم؟ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام
   البته باید معاینه شوید
   اما علایم میتواند بعلت اضطراب باشد

 20. سلام،من دیروز یه سی تی انجام دادم گفتن ریهات درگیره مشکوکی به کرونا،امروز قفسه سینم درد میکنه وسط سینم،البته یکم خم استرس دارم ولی نه سرفه میکنم نه تنگی نفس دارم

 21. باسلام. به دلیل مشکل معده ای ک داشتم به مدت تقریبا یک هفته قرص کلدینیوم سی مصرف کردم مشکل ک برطرف شد قرص را قطع کردم بعد از قطع قرص لرزش دست و همچنین سردرد درناحیه شقیقه هرزگاهی ایجاد شد ایا به دلیل کلردیازپوکساید ک ترکیب این دارو هست وابستگی ایجاد میشود؟والان باید چیکارکنم؟

  • سلام
   البته یک هفته مدت کمی است
   منتها قرص را ابتدا به مدت یک هفته روزانه نصف
   و بعد یک هفته یک چهارم
   و بعد یک روز درمیان یک چهارم و سپس قطع شود

 22. سلام ۲۴ سالمه حدود ۶ ماهه هربار که ناراحت میشم و استرس میگیرم قفسه سینم درد میگیره بعضی اوقات همزمان شانه چپم هم درد میگیره انقدری که کلافه میشم و نمیتونم کاری انجام بدم.نیاز به مراجعه ب پزشک هست؟

  • سلام
   علایم شما میتواند بعلت استرس باشد
   قرص کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۱۰ روز مصرف شود
   اما با توجه به احساس درد قلب بهتر است به متخصص قلب نیز مراجعه کنید

 23. سلام منم مدتی که استرس داشتم و به دکتر مراجعه کردم بهم قرص پروپرانول ۱۰ و کلرودیازپوکساید ۵ نوشتن که بعد ۵ روز مصزف مت جه شدم به پروپرانول حساست دارم دور لبم پوسته شده و میخاره و دارومو قطع کردم الان این علائم دارم سوزش قفسه سینه درد.کمی بی حسی در دست چپم.و علاوه بر اون این حساست ها که زدم خوب نشده و میخاره

 24. سلام وقتتون بخیر بنده ۳۹ساله چندساله استرس واضطراب بالای دارم وضربان قلب بسیاربالابخصوص درمحیط کاری .نوارقلبم مشکلی نداره ولی مدتیست که بهمراه استرس قلبم دردمیگیره وچندساعت ادامه داره البته چندین ساله روزانه پرانول ۴۰مصرف میکنم چ دستور میفرماید.تشکر

  • سلام
   علایم سما میتواند بعلت استرس باشد
   قرص کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۱۰ روز مصرف شود
   اما با توجه به احساس درد قلب بهتر است به متخصص قلب نیز مراجعه کنید

 25. سلام من ۲۳ سالمه و توی این مدت کرونا زیر استرس بودم و احساس تپش قلب و گرفتگی سمت چپ سینه بهم دست داد، هر از چندی در ناحیه های متفاوتی از سمته چپ بدنم احساس صعف و درد خفیف میکنم گاهی یک نقطه از بازوی چپم گاهی هم انگشتان و.. 2 روز اینجور شدم
  ممنون میشم بهم کمک کنید

  • سلام
   میتواند بعلت استرس باشد
   قرص کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۱۰ روز مصرف شود
   اما با توجه به احساس گرفتگی سمت چپ بهتر است به متخصص قلب نیز مراجعه کنید

 26. سلام من حدود دو ماه که از ترس کرونا استرس و اضطراب دارم
  بخاطر همین تنگی نفس و درد به صورت نقطه‌ای که شدید نیست، دارم
  عکس سی‌تی اسکن انداختم دیدن گفتن چیزی نیست بخاطر استرس و اضطراب
  از وقتی فهمیدم که بخاطر استرس و اضطراب هست بهتر شدم ولی
  درد قفسه سینه بصورت نقطه‌ای بیشتر در سمت راست بدن بخاطر استرس و اضطراب هست؟ گاهی وقتا تو شکم معده یا سر این درد نقطه‌ای احساس میکنم ولی بیشتر تو سبنه‌ام احساسش میکنم
  بخاطر استرس و اضطراب؟

  • سلام
   میتواند بعلت استرس باشد
   قرص کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۱۰ روز مصرف شود

 27. حدود دو ماهه سوزش سر دل دارم. یک دوره دو هفته ای هم پنتاپرازول ۴۰ هم صب هم شب و چند قرص کاهنده اسید تجویز کرد ولی متاسفانه خوب نشدم. الان حدود یک هفته است علاوه بر سوزش سر دل . وسط قفسه سینه هم درد میکنه *بطور مداوم* نمیدونم مال معده است یا قبل. حسابی پکر شدم
  لازم به ذکره که تو برج یک از ترس کرونا آب ولرم زیاد میخوردم . دمنوش زنجبیل هم میخوردم و به مدت یک ماه هم روزی یک حبه سیر صبح ناشتا با دو لیوان آب میخوردم

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر