تفاوت درد قلب و درد اضطراب: نکاتی که باید بخاطر بسپارید

 • 1396-11-02
 • 558

با وجود اینکه درد یکی از مهم‌ترین علامت‌های اکثر بیماری‌ها به حساب می‌آید ولی گاهی تشخیص انواع درد کار دشواریست. از مرسوم‌ترین آنها تفاوت درد قلب و درد اضطراب است. در این مقاله در مورد نحوه تشخیص درد قلب از دردهای ناشی از اضطراب شما را راهنمایی می‌کنیم.

درد قلب معمولا در آقایان بالای 50 سال و بانوان بالای 60 سال بیشتر بروز پیدا می‌کند. درد قلبی به صورت دوره‌ای است و احساس ناراحتی در قفسه سینه را به همراه دارد؛ وضعیتی شامل: احساس سنگینی و فشار روی قفسه سینه، احساس تنگی نفس و خفگی

مهم‌ترین ویژگی‌های درد قلب چیست؟

درد قلبی در مردان نسبت به خانم‌ها شایع‌تر است. شما برای نشان دادن محل درد قلب و ناراحتی قفسه سینه ممکن است دستتان را به صورت مشت‌شده روی استخوان جناغ و قفسه سینه نگه دارید.

شدت درد قلب ثابت نیست یعنی ماهیت افزایش‌یابنده- کاهش‌یابنده دارد؛ به این معنی که از زمان شروع احساس درد قلب، ابتدا شدت درد بیشتر می‌شود و سپس درد کم می‌شود تا زمانی که درد قطع شود.

درد قلب معمولا بین 2 تا 5 دقیقه طول می‌کشد. اگر سابقه چنین دردهایی که تا 5 دقیقه طول بکشد در شما وجود داشته است و به تازگی درد قلب‌تان مدت زمان طولانی‌تر از 5 دقیقه، با شدت بیشتر بروز پیدا کرده است؛ این یک علامت هشدار است که باید خیلی فوری به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

درد قلب مهم‌ترین نشانه بیماری انسداد سرخرگ تغذیه‌کننده قلب (سرخرگ کرونری) است.

گاهی درد قلبی ممکن است به شانه‌ها و یا بازوها انتشار پیدا کند. ممکن است درد قلب در قسمت‌های دیگری از بدن به جز قفسه سینه احساس شود. محدوده‌ای از زیر فک تا بالای ناف از قبیل: بین دو کتف، گردن، فک، دندان‌ها و شکم.

در آغاز علامت‌دار شدن بیماری انسداد سرخرگ کرونر، درد قلب ممکن است در هنگام فعالیت‌های بدنی از قبیل ورزش کردن، با عجله کاری را انجام دادن، فعالیت جنسی و یا هیجان و استرس‌های روانی شامل عصبانیت و خشم ایجاد شود. با چند دقیقه نشتن و استراحت کردن معمولا درد قلب برطرف می‌شود.

آستانه درد قلب در هر فرد و بسته به شرایط مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در یک فرد دیابتی که تحت درمان مناسب نیست؛ عصب‌های بدن ممکن است تحت آسیب قرار گرفته باشند. در چنین شرایطی فرد درد را دیرتر و با شدت کمتر نسبت به دیگران احساس می‌کند.

بروز درد قلبی در اوایل صبح، در سرما و فصل زمستان و یا بعد از خوردن غذاهای سنگین بیشتر است. کمتر شدن آستانه درد در این شرایط می‌تواند دلیل بیشتر شدن درد قلب باشد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر با پزشک متخصص ارتباط برقرارکرده و مشاوره دریافت کنید. برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک (یا لمس) کنید.

اضطراب و درد اضطراب

اضطراب از سنین کودکی شروع می‌شود و در نوجوانی و جوانی هم وجود دارد ولی در سنین میانسالی و سالخوردگی کمتر می‌شود.

اضطراب از شایع‌ترین ناهنجاری‌های روان به حساب می‌آید که با توجه به شیوه نادرست زندگی ما انسان‌ها به یکی از اختلالات زمینه‌ساز انواع بیماری‌ها تبدیل شده است. اضطراب از نظر روحی و روانی می‌تواند مساعد‌کننده شروع افسردگی و وسواس باشد.

اگر شما فرد مضطربی هستید؛ ممکن است احساس ترس و نگرانی کنید، دست و پاهایتان سرد شود، قلبتان تندتر بتپد و همچنین با سرعت و تعداد بالاتری نفس بکشید، احساس دردهای پراکنده در سر و گردن، اندام‌ها، قفسه سینه و شکم داشته باشید.

تفاوت درد قلب و درد اضطراب

 • درد قلب در سنین بالاتری نسبت به درد اضطراب ایجاد می‌شود.
 • درد قلب در هنگام فعالیت و یا هیجان و استرس ناگهانی ایجاد می‌شود ولی درد اضطراب اصولا در هنگام شدت گرفتن اضطراب و افسردگی ایجاد می‌شود.
 • درد قلب معمولا در قفسه سینه و کتف‌ها و بازوها احساس می‌شود ولی درد اضطراب پراکنده است و هر بار در بخش‌های متفاوتی از بدن احساس می‌شود.
 • درد قلب معمولا چند دقیقه طول می‌کشد ولی درد اضطراب لحظه‌ای و به صورت نقطه‌ای است.
 • درد قلب معمولا با قرص زیر زبانی بهبود پیدا می‌‌کند ولی درد اضطراب با داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی

هنگامی که مبتلا به درد سینه می‌شوید؛ دانستن مشخصه‌های تفاوت درد قلب و درد اضطراب به شما در برخورد مناسب با درد کمک قابل توجهی می‌کند.

در اولین تجربه‌های درد قلبی ممکن است درد در هنگام فعالیت‌های فیزیکی مثل راه رفتن و یا در هنگام هیجان و استرس نمود پیدا کند.

سخن آخر:

اگر درد قلب شما بیشتر از پنج دقیقه طول کشید و شدت آن از دردهای قلبی که قبلا تجربه کرده‌اید بیشتر بود؛

 • استراحت کردید و درد قطع نشد
 • قرص زیر زبانی هم مصرف کردید و این درد هنوز ادامه داشت
 • به همراه درد قلب احساس تهوع و استفراغ و تپش قلب هم پیدا کردید

خیلی فوری به اورژانس مراجعه کنید زیرا ممکن است درد قلب با این ویژگی‌ها نشانه‌ای از وخیم شدن بیماری سرخرگ کرونری باشد. در چنین شرایطی لازم است وضعیت درد قلب شما در اسرع وقت توسط پزشک مشخص شود و در صورت نیاز از شما نوار قلب گرفته شود.

درد قلبی ناشی از فعالیت یا استرس در عرض یک تا پنج دقیقه بعد از متوقف کردن فعالیت بدنی و یا دور شدن از استرس برطرف می‌شود. گاهی بیماران قرص‌های زیر زبانی را به منظور بهبود سریع‌تر درد قلب مصرف می‌کنند.

منابع:

healthline

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «تفاوت درد قلب و درد اضطراب: نکاتی که باید بخاطر بسپارید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

558 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانم دکتور اتش زر خسته نباشید. حدود ۳۴ سالمه یک هفته میشه شب ها قبل از خواب سینه ام درد میکنه یا تیر میکشه به مدت زیاد بعد خوب میشه . بعضی وقت ها درد تو یک نقطه است بعضی وقت ها هم پراکنده است .

  • سلام يك هفته هر شب قرص كلرديازپوكسايد ٥ ميلي گرم بخوريد همراه با قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد
   اگر بهتر نشديد بايد توسط متخصص قلب ويزيت شوبد

 2. سلام من قلبم درکودکی سوراخ داشته وتحت نظردکتربودم وبعدهاگفتن سوراخ قلب بسته شده،وچندوقت پیس سرما خوردم وداروهای خشک کن وانتی بیوتیک مصرف کردم که یهوتپش قلب شدید گرفتم وباقرص پروپرانول بعدنیم ساعت تپش قلبم خوب شد،ولی ازهمون موقع گاهی وقتا دردکمی درقفسه سینه وکتف ودستم احساس میشه پیس دکترم نرفتم

 3. سلام
  ۲۷ سالم هست، هفته پیش چند بار احساس تپش قلب داشتم که برطرف شد الان چند روز هست که در سمت چپ بالای سینه احساس درد میکنم که این درد تا زیر بغل و بعضی وقتها به زیر سینه و دست چپ هم میرسد.

 4. سلام , خسته نباشید
  درد در قفسه سینه احساس میکنم , این درد بعضی وقت ها به دست چپم میزنه و گاهی اوقات انگار دست چپم بی حس هست و گاهی اوقات سرم نیز بی حس میشه , تنگی نفس هم پیدا میکنم . دلیلش چیه و چیکار کنم ؟؟؟؟

  • سلام دردتون شبيه درد قلبي هست بايد توسط متخصص قلب ويزيت شويد

   • سلام
    برای اولین بار پارسال اینجوری شدم , پیش متخصص قلب رفتم . فشار خونم گرفتن , نوار قلبم گرفتن , اکو گرفتن , تست ورزش دادم , دکتر گفت توی هیچ کدوم از تست ها مشکلی نبود فقط گویا مشکلت از دهلیز قلب هست اگه اشتباه نگم و یادم نرفته باشه .
    خیلی بهتر شدم بعد از تجویزهاش ولی هر از گاهی این درد رو احساس میکنم . دکتر گفت از استرس و اضطراب هست و به خاطر عصبی بودنه .

    • سلام درد قلبي مبهم هست با تهوع و استفراغ ميتونه همراه باشه
     درد اضطرابي تيز هستش

     • سلام
      حالت تهوع و استفراغ ندارم , علائمش همونایی هست که قبلا گفتم و دردش تیز هست و انگار تیر میکشه , خودم احساسم اینه که به خاطر استرس و اضطراب و عصبی بودن هستش , چون هر وقت مضطرب و عصبی میشم دردش شدیدتر میشه و انگار که عضلات و ماهیچه های دور قلبم گرفته باشه

     • درد عضلاني هستش
      قرص باكلوفن هر شب يك عدد بخوريد هر شب يدونه كلرديازپوكستيد ٥ ميلي گرم هم مصرف كنيد

 5. با سلام و عرض ادب
  بنده حدود ۱۰ روز پیش با علایم تب خفیف و سوزش گلو به دکتر مراجعه کردم و با توجه به اینکه کورتون مصرف میکنم، تست pcr دادم که منفی بود و حالم خوب شد.
  از اون روز استرس خیلی زیادی دارم که بنا به دلایلی، مجدد استرس شدیدی بهم وارد شد. تپش قلب شدید و بعضی اوقات درد پشت بین دو کتف و یا قفسه سینه دارم. آیا بهتره دارو مصرف کنم؟ و اینکه از نظر قلبی باید بررسی بشم با خیر؟
  ممنون

 6. سلام پدرم یک هفته است که درد قلب دارد به این صورت که ۲ تا ۳ دقیقه طول میکشد و با قرص زیر زبونی خوب میشود هفته پیش بردیم دکتر و تست نوار قلب و تست ورزش خوب بود

  • سلام قرص آسپرين٨٠ ميلي گرم و اتورواستاتين ٤٠ ميلي گرم مصرف كنند هرشب يك عدد از نظر فشار خون بررسي شوند اگر باز هم درد داشتند از نظر انجام آنژيو گرافي بررسي شوند

 7. سلام من ۱ ماه مرکز قفسه سینم درد میکنه چکاب کلی دادم تست کرونا دادم فست خون کردم ولی خوب نشده همش احساس میکنم‌یه چیزی تو گلومه نفسمو میدم بیرون درد میگیره بعضیاوقات نفس عمیق نمیتونم بکشم راهنمای میکنید

 8. سلام خسته نباشید
  ۴۰سال دارم و یک ماه هست قیمت سمت چپ سینه ام حساس درد دارم وقتی ناراحت میشود بیشتر میشود هنگام استراحت هم درد دارم تنگی نفس ندارم

 9. سلام. خسته نباشین.
  من ۳۰سالمه. بعضی اوقات دلم میگیره و احساس نفس تنگی میکنم. جوری که انگار هر لحظه ممکنه قلبم از تو سینم در بیاد. مخصوصا شبا یا هنگام خواب بشدت آزارم میده
  قبلا آلپروزولام آرومم میکرد و میتونستم بخوابم.
  ولی الان خیلی زمان میبره تا آروم بشم. وقتی گرفتارش میشم، فقط راه میرم. نمیتونم حتی بشینم

  • سلام اين حالت حمله اضطرابي هستش
   هر شب يك عدد قوص كلرديازپوكسايد ٥ ميلي گرم مصرف كنيد

 10. سلام،خسته نباشید بنده ۳۸ سال سن دارم،و چند روزی است که درد قفسه سینه شدید و درد در پشت جناغ دارم و انگار رگهای پشت سرم وکتفم مثل چوب خشک شده،ضمنا تنگی کانال نخاع و دیسک گردن دارم،قرص پرانول۱۰،پوکساید۱۰،وفاموتیدین۴۰ هم هرشب دوسال است که میخورم ،ومدت دو هفته هم هست که فشار عصبی شدیدی،دارم،لطفا راهنمایی کنید،هر مسکنی هم مصرف کردم،افاقه نکرد
  باتشکر

  • سلام بايد از نظر قلبي بررسي شويد
   آنديم هاي قلبيتونو چك كنيد
   اكو قلب دهيد و تست ورزش انجام دهيد

 11. سلام خسته نباشید من بیست و یک سالمه چند وقته بخاطر امتحانای آنلاین خیلی فشار روم هست. نزدیک یک هفته است که در ناحیه کتف چپ و گردن احساس درد دارم و گاهی اوقات یه حالت سوزش مانندی داره و بعضی وقتا احساس گرسنگی تقریبا شدید دارم و بازوی چپم گهگاهی درد داره و صبح ناگهانی از‌ خواب پامیشم و تپش قلب و استرس دارم میشه راهنماییم کنید ممنون

  • سلام قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد
   همراه با قرص باكلوفن هر شب يك عدد
   اگر اضطرابتون زياده شب ها ٢ ساعت قبل از خواب قرص كلينديوم سي بخوريد

 12. عالی است

 13. سلام عفونت گلو دارم سه روره ازکورونا وحشت کردم سینم میسوزع ولی نفس کشیدنم راحت برای چیه این ظهر هم در حد یک دقیقه یه سوزش خیلی بدی داشتم

  • سلام اين آزمايشات را انحام دعيد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Covid -19 pcr

 14. سلام وقتتون بخیر.من چندین ساله ریفلاکس معده و مقداری التهاب مری دارم.چندوقتی هست دیگه قرص مصرف نمیکنم.تیروئید پرکار و مقدار خیلی خفیف افتادگی دریچه میترال.به شدت استرسی هستم و دوسال پیش با دستور پزشک سیتالوپرام و پرفنازین میخوردم.الان چند ماهه قبل از شروع قاعدگی سردرد و بدن درد و یکی دو روز هم درد قفسه سینه میگیرم.۲۹سالمه.خیلی روزا با سردرد و درد گوش بیدار میشم که گوشام رو هم دکتر چک کردن و گفتن بخاطر ریفلاکسه چون هرروز با طعم بد توی دهان و حالت چسبندگی اسید توی دهانم بیدار میشم.امروز روز اول قاعدگی منه و از چندروز قبل درد قفسه سینه و حالت تنگی نفس در گلو دارم و حس میکنم فشار توی گلومه.توی چندماه گذشته چندبار پانیک هم داشتم.من این روزا خیلیییی استرس زیادی دارم.از طرفی نمیدونم این علائم بخاطر مشکلاتیه که دارم یا کرونا.خیلی ممنون میشم جواب بدید لطفا.تشکر

  • سلام قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت مصرف كنيد همراه با قرص كلينديوم سي هر شب مصرف كنيد

 15. سلام
  من نزدیک ۵ ماهه که در طول شبانه روز به جز خوابیدن شب تنگی نفس دارم نفس عمیق نمیتونم بکشم و تپش قلب ودرد قفسه سینه دارم و دکتر قلب رفتم اکو دادم ونوار قلب اکو مشکل جدی نداشت و ضربان قلب بالایی داشتم ولی مشکل قلبی نداشتم وبشدت عصبی هستم تنگی نفسم خیلی اذیتم میکنه ممکنه که تنگی نفسم به خاطر اعصاب باشه چون ۲ ماه برای قلبم قرص مصرف کردم هیچ تغییری در تنگی نفسم ایجاد نشد

  • سلام لطفا از نظر آسم هم بررسي شويد و توسط متخصص ريه ويزيت شويد و اسپيرومتري انحام دهيد

 16. سلام من امروز اینجوری شدم شروع میکنم به راه رفتن هر قدم که رر میدارم قفسه سینم سنگینتر میشه جوری که نفس عمیق به رور میکشم وقتی استراحت میکنم آروم میشه ولی تا راه میرم هر قدم قفسه سینم ینگینتر میشه برا چیه

  • سلام
   درد قفسه سینه و تنگی نفسی که با فعالیت بدتر شود نیاز به معاینه و بررسی نوارقلب و….دارد.به متخصص قلب مراجعه کنید

   • سلام وقت بخیر
    32ساله هستم.ازون روزی که بیماری کرونا وارد کشور شده خیلی استرس و اضطراب دارم.خیلی نکات بهداشتی رو رعایت میکنم ولی بازم یه ترسی تو وجودم هست.الان چند روزی هست که قفسه سینه م میسوزه گردن پاها دست هم درد میگیره همه این درد ها به صورت لحظه ای
    و به صورت نقطه ای از بدن میباشه چند روزه شب ها 1دونه قرص پروپرانول میخورم البته چند ساعت قبلش هم کلرودیازپوکساید5 میخورم نیاز هست به پزشک مراجعه کنم؟یا دز داروها رو تغییر بدهم ممنون از شما

    • سلام
     کلرودیازپوکساید هر ۱۲ ساعت یکی مصرف شود
     اگر بهتر نشدید جهت کنترل اضطراب با متخصص روانپزشکی مشورت کنید

 17. باسلام. دوهفته است درد درقسمت شانه ها تا گردن و همزمان در قفسه ی سینه دارم در 24 ساعت حدود دوساعت طاقت فرساست ما بقی درد هست ولی قابل تحمل فقط مسکن قوی خوردم ژلوکسفن چه دکتری مراجعه کنم. ممنون.

  • سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست و نمیتوان با توجه به توضیحات بین درد قلبی و عضلانی افتراق داد
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 18. خانم ۳۲ ساله هستم
  مبتلا به اپیلپسی کاربامازپین مصرف میکنم
  تحت نظر روانپزشک هم هستم برای افسردگی
  داروهایی که مصرف می کنم لاکسور فلوکستین و ترازودون هست
  هفته گذشته بعد از ۴ سال بدون حمله یه حمله گرندمال داشتم به دلیل آسیب به سر بیمارستان رفتم
  تو بیمارستان دچار درد شدید قفسه سینه تپش قلب شدید تنگی نفس و سرگیجه شدم
  سابقه قلبی خودم و خانواده اصلا نداشتیم
  تست ها نرمال بود و بهم گفتن علت استرس بالا هست ولی تا چند ماه بهتره تحت نظر دکتر قلب باشم
  هنوز هم احساس ناراحتی می کنم تو قفسه سینم راحت نمیتونم نفس بکشم
  جای نگرانی داره؟

  • سلام
   اگر از نظر قلبی بررسی شدین و اکو و نوار قلب و تست ورزش خوب بوده نگران نباشید

   • ممنونم
    اکو و نوار سالم بود
    الان هنوز تپش قلب و تنگی نفس دارم
    با فعالیت تشدید میشه
    گاهی هم سرگیجه دارم
    لازمه تست ورزش هم بدم؟

    • سلااگر تنگی نفس با فعالیت تشدید میشود بله

 19. سلام خسته نباشید بعضی وقتا که خیلی ناراحتم و اعصابم خورد میشه قلبم درد میگیره وقتی نفس میکشم تیر میکشه باید به پزشک مراجعه کنم؟

  • سلام
   جهت رفع استرس قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر ۱۲ ساعت یکی تا یک هفته مصرف شه
   اگر بهتر نشدید به متخصص قلب مراجعه کنید

 20. سلام خسته نباشید..من حدود چندماهی میشه که سمت چپم(قلبم)دردمیکنه.نوارقلب رفتم گفت هیچ مشکلی وجود نداره..تپش قلب هم ندارید.فقط بخاطر استرسیه که بهتون وارد شده.یه قرص برای اضطراب بهم دادن که هیچ تاثیری نداشتن.ولی با گذشت زمان بهترشدم..ولی دوباره همون حالت بهم دست داده.بیشترصبح ها اینطوری میشم.وقتی ازخواب بیدارمیشم قلبم تند میزنه و استرس و دلشوره دارم..تازگی ها هم بدنم مثل حالتی که قولنج داشته باشم هستش.وقتی هم ازیه موضوعی ناراحت بشم فورأ اینطوری میشم..الان نمیدونم واقعا چیکارکنم خیلی نگرانم..راهنماییم کنین

  • سلام
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر ۱۲ ساعت یکی تا یک هفته مصرف شه
   اگر بهتر نشدید جهت رفع استرس به روانپزشک مراجعه کنید

 21. با عرض سلام خدمت پزشکان زحمت کش 4 ماهه از قفسه سینه احساس درد شدید دارم که مدام نه ولی اکثره ساعت های روز باهام هست اکو قلب دادم نرمال بود ، سیتی اسکن ریه دادم نرمال بود ، آزمایش کرونا دادم منفی بود آیا میتونه از رفلاکس معده باشه ؟ یا از استرس های گذشته ؟ علاعم هایی که دارم شامل : درد قفسه سینه گاه از جلو گاه از پشت مخاط بیش از حد که به رنگ سفید است خس خس سینه هنگام باز دم احساس خستگی بیش از حد سیاه رفتن چشم ها هنگام بلند شدن گاهی هم گلو درد این علاعم همه به صورت مدام همراهم هست ولی از سرفه و تب هیچ نشونه ای نیست ممنون میشم راهنماییم کنید 28 ساله هستم .

  • سلام
   جهت رفع استرس و ریفلاکس احتمالی
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر ۱۲ ساعت یک عدد
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   شربت آلمینیوم ام جی قبل خواب یک قاشق
   شربت برم هگزین هر ۱۲ ساعت یک قاشق
   تا ۲ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. سلام چند روز درد شانه وکتف و زیر سینه ام درد میگیره مشکل آریتمی و تپش قلب هم دارم این درد قلب هست یانه

  • سلام
   با توجه به سابقه آریتمی باید اکو و نوار قلب انجام شود.به متخصص قلب مراجعه کنید

 23. سلام من ۲۱ سالمه چند روزه که قلبم می سوزه و به سمت راست و پشت و دست و زیر فکم می زنه ادم به شدت استرسی هستم یه وقت هایی به پام هم می زنه به دکتر داخلی مراجعه کردم گفتن از اضطرابه و پروپرانول خوردم ولی تاثیر زیادی نداشت ولی شب موقع خواب اروم شدم و خوابیدم نمی دونم تاثیر اون دارو بود یانه ولی دوباره از ظهر شروع شده

  • سلام
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر ۱۲ ساعتم میل شه
   اگر علایم بهبود نیافت به متخصص قلب مراجعه کنید

 24. سلام ببخشید من دست چپم بیحس میشه بعضی وقتا ودردش میزنه به کتفم وگردنم افسردگی داشتم والان داروهامو قط کردم بعضی وقتا ضربان قلبم بالا می ره خواستم ببینم که به خاطر عصابه یا ناراحتی قلبی

  • سلام
   با توجه به درد گردن و کتف که همراه با بی حسی دست است بیش از هر چیز دیسک گردن مطرح است
   بنظر بنده جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
   همچنین جهت اطمینان خاطر نوار قلب انجام و درصورتی که احساس طپش دارید از نظر قلبی هم ویزیت شوید

 25. سلام.
  مادر من سرما خوردن و همزمان دست و کتف چپشون درد میکرد ما چون نگران کرونا بودیم‌مواظبتهای کرونایی کردیم تا اینکه یه شب خیلی استرس گرفت و دست و پای چپش درد گرفت و میگفت از نگرانی ضربان قلبم بالا رفته بود.صبح پیش متخصص قلب ویزیتش کردم و نوار و اکو داد.نوار و اکو هردو سالم بودن ولی دکتر گفت چون دیابتی هست بهتره دو روزی بستری بشه بخاطر کرونا قبول نکردیم و نگران شدیم دارو داد و بیماری فشار هم نداره اما دکتر گرفت ۱۵ بود.دنبال نوبت برای گاما اسکن هستم که چکاپش کامل شه.خودش میگه برای معده ام هست چون حدود یک هفته یبوست داشت و درد از سمت چپ به راستم انتقال پیدا کرد و کتف هر دو طرفش انگار کوفته اس بعدش گفت پهلوهام و انگار کوفتن و همش میگه حس میکنم گوشتهای بدنمن.من الان خیلی نگرانم با وجود نوار و اکوی سالم ممکنه قلبش مشکلی داشته باشه؟؟؟
  این دکتر که گفت بهتره تحت نظر باشه چون گفت شب درد داشتم منو خیلی نگران کرده لطفا جواب بدین ممنون میشم.

  • سلام عزيزم بله در ديابتي ها ممكنه اصلا ختي درد هم نداشته باشن
   بايد اسكن قلب بدهند حتما

 26. سلام من ۲۴ ساله هستم، مدتی هست بخاطر استرس زیاد دچار درد در ناحیه شانه و دست چپ میشوم و به طور کل بدنم بهم میریزه دست و پام میلرزه و نمیتونم کنترل کنم خودمو،البته چند وقت پیش تصادفی داشتم ک به گردنم آسیب وارد شده وگاهی اوقات در ناحیه گردن و شانه این درد رودارم
  میخواستم نظرتون رو درباره ی درد دست و شانه چپ بدونم؟ بنظرتون عصبی هست؟ چندسال پیش نوار قلب دادم ک بهم گفتن استرس داری

  • سلام، ميتونه عصبي باشه اما بايد از نظر قلبي هم بررسي شويد
   اكو قلب بديد و اسكن يا تست ورزش هم انحام دهيد

 27. سلام.۳۶سالمه چند سال پیش بخاطر افسردگی،در در قسمت چپ سینهو کل دست سمت چپم داشتم،فک و گلوم هم حالت قفل شدن داشت فلوکستین مصرف میکردم و خوب شدن،یه سالی هست دیگه نمیخورم،الان اون حالتا دوباره برگشته،غلظت خون دارم،پروتئین سی بالا دارم،الان ریفلاکس معده هم دارم و احساس سوزش در قلب دارم،بی حال هستم و عصبی میشم زود و ناتوان از انجام کارها شدم و تپش قلب زیر ۶۰ دارم و فشارم هم اکثرا پایینه،سقط مکرر داشتم و دربارداری هپارین تزریق میکردم.
  به چه دکتری مراجعه کنم؟

  • سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما پراکنده است و دقیقا مشکل اصلیتان مشخص نیست
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 28. باسلام و ادب و احترام
  بنده حدو دو سال پیش آنژیو کردم و استنت گذاشتم
  حتی رنگ دیگر هم کمی گرفتگی داشت که نیاز به استنت نبود حال هر چند وقتی در یک نقطه در شانه چپ درد تیز بسیار شدیدی احساس می کنم که درد مثل اینکه یک مته داخل دقیقا همون نقطه رو داره سوراخ می کنه از شما بزرگواران راهنمایی می خوام این درد قلبی یا درد عضله ممنون میشم پاسخگو باشید با توجه به شرایط موجود در بیمارستانه

 29. سلام دکتر
  من گاهی اوقات همینجوری که نشستم یهو قلبم یه تپش کوبنده داره که کاملا حس میکنم و از ترس عرق میکنم،شاید یک یا دو،سه بار در روز رخ بده و گاهی اوقات هست ،سریع از ترس قرص پرانول ده میخورم ولی چندساعت پس از خوردن درد قفسه سینه و بازوی دست چپ و درد پشت سمت چپ میگیرم…نمیدونم علت چیست…بیماری قلبی دارم؟

  • سلام
   جهت معاینه ابتدا به متخصص قلب مراجعه کنید

  • سلام درد خفیف مدوام در کتف چپ وزیر بغل دارم رفلکس معده هم دارم

   • سلام
    دوست عزیز علایم و شرح حال شما از جمله سن و مدت ابتلا و علایم همراه و….کامل نیست
    جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 30. سلام خسته نباشید من 14 سال است استرس دارم 2 ماه قبل یهو گلونم شروع به سوزش کرد وقفس سینه ام شروع کرد به درد بعدازیک ماه رفتم داکتر نوار قلب گرفتم گفت مشکلی نیست حالا دوماه میشه دارو مصرف میکنم ودرعین حال سینه ام درد نداره فقط سنگینی درسینه ام احساس میکنم) بعضی مواقع تنگی نفس دارم با فعالیت فیزیکی هیچ مشکلی ندارم میخوام بپرسم مشکل من خیلی جدی هست وآخر های حیات من است گرچه من دل ازدنیا بریدم شما به من واقعیت را بگویید خواهش میکنم؟ 32 سال دارم

  • سلام
   دوست گرامی شما باید جهت درمان اضطراب خود زیر نظر متخصص روانپزشک دارو مصرف کنید
   مشکلات جسمی شما با رفع اضطراب برطرف خواهند شد

   • سلام خانم دکتر مدتی است که کتف درد دارد و

    سرکارخانم دکتر یه ماهی میشه که همسرم درد کتف و سینه دارد بعضی اوقات هر دو طرف سینه و کتف درد دارد مراجعه به پزشک کردیم و گفت که باید آنژیوگرافی بشه بعد آنژیوگرافی درد ها همانطور ادامه دارند در ضمن مراجعه به چند دکتر داخلی کردیم گفتن که خوبه ولی متأسفانه مدتی است دوباره آن درد سراغش آمده از ناحیه کتف و سینه لطفا جوابی به ما بدهید

    • سلام
     ایا درد با حرکت کردن بدتر میشود؟سینه منظورتان قفسه سینه است ؟
     اگر درد با فعالیت بدتر میشود جهت معاینه به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر