تفاوت کامپوزیت با لمینت چیست و کدام بهتر است؟

تفاوت کامپوزیت با لمینت چیست؟ این روزها، این دو مورد طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند اما بسیاری  هستند که هنوز به‌تفاوت میان این دو اصطلاح دندانپزشک واقف نیستند و نمی‌دانند که هریک چه ویژگی‌هایی دارد. لمینت و کامپوزیت دندان هر دو درمان زیبایی برای دندان هستند. در هر یک از این روش‌های درمانی، لایه نازکی به دندان‌ها می چسبد و باعث تغییر رنگ، اندازه و شکل دندان می‌شود. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در موادی است که از آن ساخته می‌شوند. این تفاوت باعث می شود که مراحل این درمان‌ها و همچنین ویژگی‌های هر کدام متفاوت باشد. با مراجعه به دندانپزشک خبره می‌توانید مورد مناسب برای دندان‌هایتان را تشخیص بدهید. در این مقاله از مجله دکتردکتر هم درباره تفاوت‌های دو شیوه مذکور برایتان گفته‌ایم.

محتوای مقاله توسط دکتر کوروش وکیلی متخصص دندانپزشکی بررسی و تایید شده است.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ونیر پوشش نازکی است که روی دندان قرار می‌گیرد. در فرایند کامپوزیت‌کردن، مقدار کمی از مینای دندان برای قراردادن روکش روی آن تراشیده می‌شود.

ونیرهای کامپوزیت به دلیل رنگ‌پذیری و شکنندگی تقریبا زیاد، از محبوبیت کمتری نسبت به لمینت‌ها برخوردارند. با‌این‌حال، هنوز افرادی هستند که ترجیح می دهند از این مورد استفاده کنند. چرا؟ چون زمان کمتری برای آماده‌سازی و چسباندن آنها روی دندان‌ها صرف می‌شود. برای آگاهی از تفاوت لمینت با کامپوزیت باید هریک از این دو را به خوبی بشناسید.

به عکس کامپوزیت دندان در تصویر زیر دقت کنید:

تفاوت میان لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت چیست؟

لمینت در واقع شکل جدیدی از روکش سرامیکی است که هر دو از نظر کارایی و فواید تقریبا یکسان هستند. با این تفاوت که لمینت نازک‌تر است. برای چسباندن آنها روی دندان باید مقدار کمی از آن تراشیده شود.

برای نصب آنها روی دندان باید مقدار کمتری از مینای دندان برداشته شود. اگرچه تراش کمتر دندان برای سلامت دندان‌ها بهتر است، اما معایبی هم دارد؛ از جمله تغییرنکردن اندازه و شکل دندان‌ها که باعث می‌شود لمینت‌ها از جمله لمینت سرامیکی ظاهر نسبتا برجسته‌ای داشته باشند. قیمت لمینت‌ها بیشتر از روکش‌های چینی است. تفاوت کامپوزیت با لمینت در ظاهر هم مشخص است.

به عکس لمینت دندان در تصویر زیر دقت کنید:

لمینت دندان

تفاوت کامپوزیت با لمینت در چه مواردی چیست؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت سرامیکی در چیست و چطور این دو از یکدیگر متمایز می‌شوند؟ از نقطه‌نظرات زیر به تفاوت‌های این دو نگاهی خواهیم داشت:

  • میزان طبیعی‌بودن
  • دوام و ماندگاری
  • قیمت

میزان طبیعی‌بودن

لمینت‌ دندان طبیعی‌تر از کامپوزیت است. ذرات پرسلن بهتر از کامپوزیت نور را بازتاب می‌دهند و لعاب سطح روی لمینت‌های دندانی زیباتر، صاف‌تر و درخشان‌تر از کامپوزیت است. اگر به دنبال این هستید که دندان‌هایتان سفید و زیبا و در عین حال طبیعی به نظر برسند، باید از میان این دو گزینه، به‌سراغ لمینت بروید.

دوام و ماندگاری

تفاوت کامپوزیت با لمینت در ماندگاری چیست؟ دوام این دو وابسته به شیوه نگهداری دندان‌ها از سوی شما است. بااین‌حال، دوام مورد انتظار لمینت‌ها و ونیرهای چینی دو برابر کامپوزیت ونیر است. طول عمر کامپوزیت دندانی حدود ۵  تا ۷ سال است اما دوام لمینت‌ها و ونیرهای چینی حدود ۱۰  تا ۱۵ سال عنوان می‌شود. کامپوزیت به شدت در معرض تغییرات انبساط حرارتی است.

قطعا به همین دلیل است که کامپوزیت‌ها نسبت به لمینت‌ها رنگ بیشتری به خود می‌گیرند و حتی پس از مدتی درمان ونیر دندان باعث لک‌شدن لبه‌های دندان می‌شود. در مقابل، ویژگی بسیار مثبت لمینت‌ها این است که انبساط حرارتی آنها شبیه مینای دندان است. دلیل ماندگاری‌شان هم همین عامل به نظر می‌رسد.

از آنجایی که روکش‌ها و لمینت‌های چینی در کوره آزمایشگاهی در دمای بالای ۷۰۰ سانتی‌گراد پخته می‌شوند، ساختاری مستحکم و بادوام را تشکیل می‌دهند. در عوض، کامپوزیت با استفاده از نور آبی در دهان سفت و سخت می‌شود، بنابراین استحکام ونیرهای کامپوزیت به وضوح کمتر از لمینت‌ها و روکش‌های چینی است. پس فرق کامپوزیت ونیز با لمینت در ساختار و شیوه تولید هم هست.

تفاوت کامپوزیت با لمینت در قیمت

تفاوت کامپوزیت ونیر با لمینت سرامیکی و چینی از نظر قیمت چیست؟ کدام به‌صرفه‌تر هستند؟ هزینه لمینت بیشتر از کامپوزیت است. در حوالی تابستان ۱۴۰۲، قیمت هر واحد دندان که با روش لمینت سفید و زیبا می‌شود در حدود ۷ میلیون تومان است.

این نرخ برای کامپوزیت هر عدد دندان در حدود ۲ میلیون تومان است. بنا به اینکه نیاز دهان و دندانتان چیست، باید درباره انتخاب روش مناسب‌تر به نتیجه‌گیری برسید. برآورد هزینه‌ها را هم در مقایسه و ارزیابی تفاوت کامپوزیت با لمینت فراموش نکنید.

کامپوزیت کنید یا لمیبنت فرقی نمی‌کند، شما لازم باید در هر شرایطی در بهترین شرایط ممکن بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.

معایب کامپوزیت و لمینت چیست؟

با مرور تفاوت کامپوزیت با لمینت باید به معایب احتمالی این دو هم نگاهی داشته باشید تا راحت‌تر به تصمیم بهینه برسید. از معایب احتمالی کامپوزیت و لمینت به موارد زیر دقت کنید:

  • حساسیت دندان؛ مینای دندان برای چسباندن لمینت و کامپوزیت تراشیده می‌شود. ممکن است به غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم حساسیت پیدا کنید. البته حساسیت خفیف دندان در ۳ هفته اول شایع است. اما اگر ۳  تا ۶ ماه طول بکشد، بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید چون امکان دارد که عصب دندان در حین عمل ملتهب شده و باعث عفونت شود.
  • تورم لثه؛ ممکن است کمی طول بکشد تا بافت لثه با لمینت یا کامپوزیت روی دندان سازگار شود. بنابراین التهاب لثه در این دوران طبیعی است اما با گذشت زمان این التهاب باید کمتر و کمتر شود.
  • درد؛ لمینت و کامپوزیت بدون درد هستند، اما برخی از افراد در این روند دچار درد هم می‌شوند.

تفاوت لمینت با کامپوزیت

انتخاب نهایی کدام باشد؛ لمینت یا کامپوزیت؟

کامپوزیت و لمینت‌های دندان هر دو راه‌های خوبی برای بهبود ظاهر دندان‌ها و طراحی لبخندی زیبا هستند. علاوه بر این، درمان‌های غیر تهاجمی به شمار می‌روند و در زمان بسیار کمتری نسبت به روش‌هایی مانند ارتودنسی به نتیجه خواهند رسید.
با‌این‌حال، همانطور که در بخش‌های قبلی خواندید، روکش‌ها و لمینت‌های دندان از نظر مواد اولیه، هزینه و نتایج متفاوت هستند، پس اینکه کدام درمان ببهترین است، کاملا به وضعیت شما و نظر دندانپزشک وابسته است.

به طور کلی اگر به دنبال اصلاحات کوچک و سریع در طراحی لبخند یا شکل تعداد کمی از دندان‌های خود هستید، کامپوزیت ونیر گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. زیرا سبک است و نیازی به برداشتن مینای دندان ندارد.
اما اگر برای اصلاح شکل، اندازه و فاصله بین دندان‌ها نیاز به تغییرات اساسی دارید یا به دنبال ثبات رنگ بالا  یا بلیچینگ زیاد دندان‌ها هستید، لمینت‌ها و روکش‌های چینی گزینه بهتری خواهند بود.

مراجعه به پزشک متخصص به شما در رسیدن به نتیجه‌گیری و تصمیم نهایی کمک می‌کند. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت نوبت ملاقات پزشکان هم استفاده از سیستم نوبت دهی اینترنتی سایت دکتردکتر است.

اگر درباره تفاوت کامپوزیت با لمینت سوال دیگری هم دارید، ما را در جریان بگذارید تا در رسیدن به نتیجه به شما کمک کنیم.

منابع:

ariamedtour.com

drnakhlaghi.ir

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر