پنج توصیه کلیدی برای رهایی از خشکی و خارش پوست بعد از استحمام

  • 1396-12-02
  • 0

خشکی و خارش پوست، علاوه بر اینکه یک احساس ناخوشایند ایجاد می کند، بر شفافیت و زیبایی پوست صورت و سایر نواحی بدن هم تاثیر منفی می گذارد. خشکی و خارش پوست بعد از استحمام نسبتا شابع می باشد و احتمالا این سوال را برای شما ایجاد می کند که در حین استحمام چه اتفاقی برای پوست می افتد که دچار خشکی می شود.

احتمالا برای شما پیش آمده است که بعد از استحمام، پوستتان احساس خشکی می کند و روی گونه ها و اطراف دهان خشکی و ترک های سطحی و گاهی سفیدک می زند یا اینکه پوست دستتان از ناحیه مچ تا آرنج دچار خشکی سطحی می گردد.

پیشگیری از خشکی و خارش پوست بعد از استحمام

عواملی که باعث ایجاد خشکی و خارش پوست بعد از استحمام می شوند می توانند ذاتی یا اکتسابی باشند.

توصیه اول: جنس پوست خود را بشناسید.

اگر جنس پوستتان خشک و فاقد چربی و رطوبت کافی باشد، احتمالا بیش از سایرین از بروز خشکی و خارش پوست بعد از استحمام رنج می برید.

پوست خشک با تماس با شوینده ها و آب اضافی، همان مقدار چربی سطحی را موقتا از دست می دهد و خشکی بیشتر شده و پوست حالت سفیدک سفیدک می شود و شروع به خارش می کند.

توصیه می شود که به پزشک مراجعه نمایید تا با انجام معاینه بر روی پوست شما، جنس پوستتان را تشخیص دهند و شوینده ها و صابون های مناسب را تجویز کند.

توصیه دوم: شوینده مناسب پوست انتخاب کنید.

صابون های قلیایی و معطر که منجر به برداشته شدن لایه چربی سطح خارجی پوست می شوند ، یکی از مهم ترین عوامل خشکی و خارش پوست بعد از استحمام به حساب می آید.

اگر پوست صورت شما چرب است چندان مانعی ندارد که در حین استحمام از صابون های قلیایی استفاده کنید اگر چه توصیه نمی کنیم. اگر جنس پوستتان ذاتا خشک است، سریعا به پوستتان آسیب می رساند و ایجاد خشکی و خارش می کند.

بهترین شوینده پوست صورت، صابونی است که متناسب و سازگار با نوع پوست شما باشد.

توصیه سوم: با آب ولرم استحمام کنید

توصیه می شود که برای جلوگیری از بروز خشکی و خارش پوست بعد از استحمام، با آب ولرم استحمام کنید بدین دلیل که استحمام با آب داغ یا سرد می تواند پوست را خشک و پوسته پوسته کند و رطوبت پوست را کاهش دهد.

توصیه چهارم: استحمام در مدت کوتاه

تماس بیش از اندازه و طولانی مدت آب با سطح پوست باعث از بین رفتن چربی و رطوبت پوست می گردد. به شما پیشنهاد می کنیم که تعداد دفعات استحمام کردن در طول هفته را بیشتر کنید ولی مدت استحمام کمتر از ده دقیقه باشد.

توصیه پنجم: لوسیون و مرطوب کننده مناسب استفاده کنید

عدم استفاده از کرم های مرطوب کننده یکی از شایع ترین عوامل خشکی و خارش پوست بعد از استحمام است که اکثریت با بی تفاوتی آن را نادیده می گیرند.

بهتر است بدانید که بلافاصله بعد از استحمام که پوست بدن را خشک کرده اید ولی حالت نم روی پوست هنور وجود دارد، بهترین زمان برای مالیدن لوسیون مناسب و یا کرم های مرطوب کننده است.

پیشنهاد می کنیم که در طول روز استحمام کنید و لوسیون را هم در طول روز بر روی پوست بدن خود بمالید بدین دلیل که شب ها فرصت اکسیژن گیری پوست از محیط است و حضور مواد لوسیون بر سطح پوست از اکسیژن گیری پوست جلوگیری می کند.

توصیه می شود که بعد از هر بار استحمام, لوسیون بدن را روی سراسر پوست خود بمالید.

دوست عزیز، رعایت کردن پنج توصیه ساده و کاربردی فوق به شما کمک می کند که به راحتی از خشکی و خارش پوست بعد از استحمام رهایی یابید و شفافیت و زیبایی پوستتان دچار آسیب نشود.

برگرفته از: مجله سلامت و زیبایی Health.howstuffworks

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پنج توصیه کلیدی برای رهایی از خشکی و خارش پوست بعد از استحمام»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر