آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟

درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره

زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر موجودات زمین است. صحبت با دیگرانی که دوستشان داریم و به آن‌ها اعتماد کرده‌ایم، یکی از نیازهای ماست و افسردگی در پس برآورده نشدن این نیاز نهفته است. پس برای درمان لازم است کسی باشد که بشنود، درک کند و بدون قضاوت فردی که بخاطر شنیده نشدن یا دلایل دیگر افسرده شده را به درمان هدایت کند. این کاری است که دکتر روانشناس در فرایند درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره انجام می‌دهد. در این مقاله توضیح می‌دهیم روان درمانی افسردگی چیست، چطور انجام می‌شود و برای چه افرادی مناسب است.

روان درمانی چیست؟

روان درمانی (Psychotherapy) که به اختصار با نام تراپی هم شناخته می‌شود، یکی از اولین متدهایی است که برای بهبود حال افراد افسرده به آن‌ها توصیه می‌شود. درمانگر در این متد یک دکتر روانشناس است که مدرک معتبر دارد و مجوزهای لازم برای مشاوره را دریافت کرده است. این روش بخاطر اینکه جزو متدهای درمان افسردگی بدون دارو محسوب می‌شود، کاربرد بسیاری دارد.

فرد افسرده در جلسات درمانی خود با پزشک صحبت می‌کند. این صحبت‌ها درباره گذشته، احساسات، افکار، رفتارهای اطرافیان و هرچیزی است که احتمال دارد روی فرد تأثیر داشته باشد. این اولین بخش از درمان بیمار است، زیرا احساس می‌کند شنیده می‌شود و صحبت‌هایش برای کسی اهمیت دارد.

روانشناس بعد از شنیدن صحبت‌های بیمار، علت‌های احتمالی افسردگی او را پیدا می‌کند و روش‌های مناسب برای کنار آمدن با وضعیت و بهبود حال بیمار را به او ارائه می‌دهد.

روان درمانی چیست

مشاوران تکنیک‌های مختلفی برای درمان افسردگی با روان درمانی دارند. آن‌ها با توجه به وضعیت و تجربه‌های هر شخص، متد منحصر به فردی را برای او در پیش می‌گیرند. به همین دلیل نمی‌توان روال کلی و دقیقی برای کار آن‌ها مشخص کرد.

دکتر روانشناس به روش‌هایی که در ادامه توضیح می‌‌دهیم به بیماران افسرده کمک می‌کنند.

 • آن‌ها رفتارها، افکار و احساساتی که به واسطه افسردگی ایجاد شده را شناسایی می‌کنند.
 • آن‌ها جنبه‌های مختلف زندگی بیمارانشان را بررسی می‌کنند تا متوجه شوند چه عاملی در افسردگی بیمار نقش داشته. همچنین بررسی می‌کنند که کدام دسته از مشکلات فرد قابل حل هستند و کدام مسائل خارج از اختیار هستند و باید با آن‌ها کنار آمد.
 • آن‌ها به بیمار کمک می‌کنند کنترل احساساتش را در دست بگیرد و دوباره بتواند از زندگی لذت ببرد و حس‌های خوب را هم تجربه کند.
 • آن‌ها تکنیک‌های مقابله با مشکلات و حل مسئله را به بیماران افسرده آموزش می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کنند مسائلشان را حل کنند.

در لیست بالا، به صورت کلی عملکرد روانشناسان را توضیح دادیم تا به شما کمک کنیم به درک بهتری درباره پاسخ به سوال روان درمانی چیست، برسید. در قسمت‌های بعدی با جزئیات بیشتری درباره فرایند درمان افسردگی با روانشناسی ارائه می‌دهیم.

روش‌های برگزاری جلسات درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره

شیوه‌های درمان افسردگی شدید با روان درمانی را می‌توان با توجه به افرادی که در جلسات مشاوره حضور دارند، تقسیم‌بندی کرد. در ادامه روش‌های مختلف برگزاری این دسته از جلسات را نام می‌بریم.

 • جلسات شخصی: در این جلسات فقط بیمار و درمانگر حضور دارد و باهم صحبت می‌کنند.
 • جلسات گروهی: در این روش چند بیمار به همراه درمانگر حضور دارند. بیماران در این جلسات می‌توانند احساساتشان را با افرادی که تجربه‌های شبیه به خودشان داشته‌اند، به اشتراک بگذارند. این کار می‌تواند تا حد زیادی تسکین دهنده باشد.
 • جلسات زوجی: در این جلسات، بیمار افسرده به همراه همسر یا شریک عاطفی‌اش حضور دارد. شرکا در این جلسات متوجه می‌شوند چه چیزی باعث افسردگی همسرشان شده و چه تغییراتی در روابط و رفتارها می‌تواند به بهبود وضعیت موجود کمک کند.
 • جلسات خانوادگی: خانواده یکی از مهم‌ترین گروه‌هایی است که باید به درمان افسردگی کمک کند. اعضای خانواده با صحبت با مشاور متوجه می‌شوند که عزیز افسرده‌شان با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند، چطور می‌توانند او را درک کنند و برای کمک به او چه کارهایی باید انجام دهند.

 

روش‌های درمان افسردگی با مشاوره

روانشناس بعد از برگزاری چند جلسه ابتدایی مشاوره روانشناسی، رویکرد مناسبی برای بهبود حال بیمار در پیش می‌گیرد. این رویکردها با آنچه در قسمت قبل درباره روش‌های برگزاری جلسات (به صورت شخصی یا چند نفره) گفتیم، تفاوت دارد. در ادامه به متداول‌ترین رویکردهایی که برای درمان افسردگی مزمن وجود دارد، اشاره می‌کنیم.

روان درمانی پویشی

در این بخش به صورت خلاصه و ساده توضیح می‌دهیم روان درمانی پویشی چیست. روان درمانی تحلیلی یا پویشی نوعی گفتار درمانی عمیق است که روانشناس با استفاده از آن می‌تواند مشکلات زمینه‌ای فرد افسرده را پیدا کند. این مشکلات شاید تعارض‌های حل نشده‌ کودکی فرد باشند که هنوز در ناخودآگاهش باقی مانده‌اند و آزارش می‌دهند. گفتگوی درمانگر و بیمار در این متد، بر اساس اصول و تئوری‌های روانکاوی پیش می‌رود. هدف رویکرد پویشی این است که بیمار با صحبت عمیق و هدایت روانشناس بتواند احساسات و تعارضاتش را بشناسد و بتواند آن‌ها را حل کند.

رزرو نوبت از دکتر روانشناس

دوره‌های روان درمانی پویشی کوتاه مدت و بلندمدت هستند؛ یعنی ممکن است وضعیت فرد افسرده بعد از یک دوره سه الی چهار ماهه بهتر شود و دیگر نیازی به ادامه جلسات نداشته باشد. اما افرادی هم هستند که ممکن است برای مدت طولانی تحت روان درمانی پویشی قرار بگیرند و جلساتشان تا چند سال هم ادامه داشته باشد.

روان درمانی بین فردی

این روش درمان افسردگی با روان درمانی روی تعامل افراد با خانواده و دوستانش متمرکز است. در این روش، مشاور به بیمار کمک می‌کند مهارت‌های ارتباطی و عزت نفسش را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارتقا دهد. این روش برای بیمارانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بخاطر یک واقعه سخت و انزوای اجتماعی، افسرده شده‌اند؛ در ادامه می‌توانید چند مثال در این زمینه را بخوانید:

 • تمام شدن ناگهانی یک رابطه عاطفی عمیق
 • از دست دادن یک عزیز
 • از دست دادن شغل یا ورشکستگی
 • تغییر نقش در زندگی (مثل مادر یا پدر شدن)

درمان شناختی

روانشناسی شناختی می‌گوید افکار ما می‌توانند روی احساساتمان تأثیر بگذارند. به عنوان مثال در یک واقعه منفی، افرادی که با خوش‌بینی به دنبال نکات مثبت و درسی که در آن نهفته می‌گردند، نسبت به افرادی که فقط جنبه‌های منفی را در نظر می‌گیرند، احساس بهتری خواهند داشت.

افکار منفی، افسردگی را تشدید می‌کنند. وقتی بیمار در رشته‌ای از افکار منفی گیر کرده، نمی‌تواند حس خوبی داشته باشد و از چیزی لذت ببرد. درمان شناختی به افراد افسرده کمک می‌کند الگوهای رایج افکار منفی را پیدا کنند، الگوهای مثبت را با آن‌ها جایگزین کنند و حال بهتری داشته باشند.

رویکرد شناختی برای درمان افسردگی با روان درمانی معمولا کوتاه مدت است (بین ۲ تا ۴ ماه) و هر جلسه حول محور یک موضوع متفاوت می‌چرخد. این جلسات معمولا تمریناتی دارند که به درمان افسردگی در خانه هم کمک می‌کند.

رفتار درمانی

شیوه‌های درمان شناختی به از بین بردن افکار منفی که منجر به افسردگی می‌شود، تمرکز دارد. رفتار درمانی، یک متد تکمیل‌کننده است و روی رفتارهایی تمرکز دارد که احساسات را تحت تأثیر قرار می‌دهند. به عنوان مثال گوش کردن مداوم به آهنگ‌های غمگین، رفتاری است که به افسردگی دامن می‌زند و فرد افسرده توانایی ترک آن را ندارد. مشاور در رفتار درمانی به بیمار کمک می‌کند فعالیت‌های لذتبخش و مرفه را با فعالیت‌های تحریک‌کننده افکار منفی، جایگزین کند.

درمان شناختی رفتاری

گاهی اوقات افراد به این دلیل افسرده می‌شوند که درک و تصوراتشان از دنیا و انسان‌های اطرافشان اشتباه است. درمان شناختی رفتاری به این دسته از بیماران کمک می‌کند خطاهای شناختی‌شان را پیدا کنند و آن‌ها را تغییر بدهند. در این رویکرد درمانگر روی «درست» یا «غلط» بودن فرضیاتی که بیمار درباره خود و اطرافیانش دارد، متمرکز می‌شود و سعی می‌کند آن‌ها را اصلاح کند.

درمان شناختی رفتاری

درمانگر در این رویکرد درمان افسردگی با روان درمانی از بیمار می‌خواهد واکنش‌های منفی که نسبت به وقایع مختلف داشته را در نظر بگیرد و الگوهای پاسخش را پیدا کند. بعد از آن بیمار به همراه درمانگر شیوه‌های جدید تفکر و واکنش دادن را یاد خواهد گرفت. درمان شناختی رفتاری، با تمرین همراه است. بیمار برای هر جلسه باید چند اقدام مختلف برای بهبود وضعیتش انجام بدهد و نتیجه را به درمانگر گزارش کند.

این شیوه برای گروه‌هایی که در ادامه نام می‌بریم کاربرد دارد:

 • افرادی که فکر،‌ احساسات و رفتارشان به افسردگیشان دامن می‌زند و باعث تداوم و وخامت آن می‌شود.
 • افرادی که به افسردگی خفیف مبتلا هستند (رویکرد شناختی رفتاری برای این افراد یا تنها گزینه است یا به همراه درمان با دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد)
 • افرادی که تمایلی به خوردن داروهای ضد افسردگی ندارند و مصرف آن‌ها امتناع می‌کنند
 • افرادی که از افسردگی شدید رنج می‌برند و زندگی روزمره و روابطشان به این خاطر، دچار مشکل شده است.

روان درمانی دیالکتیکی

این رویکرد را می‌توان به عنوان زیرمجموعه‌ای از متد شناختی رفتاری در نظر گرفت. در این روش، درمانگر از بیمار می‌خواهد احساسات و افکار منفی‌اش را بشناسد و آن‌ها را بپذیرد. بیماران افسرده در این رویکرد یاد می‌گیرند با افکار منفی و استرس‌هایشان کنار بیایند، در شرایط مختلف واکنش درستی نشان بدهند و روی بهبود روابطشان با اطرافیان هم کار کنند. این فرایندی است که به درمان افسردگی با روان درمانی کمک می‌کند.

درمانگرهایی که از شیوه دیالکتیکی برای بهبود حال بیمارانشان استفاده می‌کنند، همیشه در دسترس هستند. یعنی به بیمار اجازه می‌دهند زمانی که در یک موقعیت بحرانی قرار گرفت، تماس بگیرد و راهنمایی بخواهد، حتی اگر از قبل زمان مشاوره رزرو نکرده باشد. درمانگر به مرور زمان تمرین‌های چالشی‌تری به بیمار می‌دهد تا به نتیجه نهایی که بهبود افسردگی با مدیریت اضطراب‌ها و بهبود واکنش‌هاست، دست پیدا کند.

 

روان درمانی برای کدام یک از انواع افسردگی مناسب است؟

این شیوه درمان افسردگی بدون دارو، می‌تواند برای انواع افسردگی مناسب باشد. روانشناس بر اساس علائم، نوع بیماری و صحبت‌های بیماری، برای او رویکرد مناسبی در پیش می‌گیرد تا بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیماری‌اش را درمان کند و به زندگی عادی برگردد.

در ادامه به لیستی از کاربردهای روان درمانی افسردگی اشاره می‌کنیم.

 • درمان افسردگی ماژور
 • درمان افسردگی بعد از زایمان
 • درمان افسردگی در مردان
 • درمان افسردگی شدید در زنان
 • درمان افسردگی ناشی از وقایع مهم در زندگی (مانند از دست دادن یک عزیز)

البته در مواردی که بیمار افسردگی مزمن دارد، ممکن است به درمان ترکیبی نیاز داشته باشد، یعنی در کنار جلسات مشاوره، از داروهای ضد افسردگی هم استفاده کند.

چه زمانی باید برای درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره اقدام کنید؟

زمانی که احساس می‌کنید افسرده هستید و زندگی روزمره‌تان تحت تأثیر این مسئله قرار گرفته، باید برای مشاوره اقدام کنید. مراجعه به روانشناس، اولین گامی است که باید برای درمان افسردگی انجام بدهید. برای راهنمایی بیشتر شما، علائمی که نشان می‌دهند شما برای درمان افسردگی با روان درمانی به ملاقات با تراپیست نیاز دارید را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 • نمی‌توانید احساساتتان را کنترل کنید.
 • عملکردتان در مدرسه، دانشگاه یا محل کار نسبت به قبل افت کرده و نمی‌توانید به اندازه قبل خوب باشید.
 • در خواب (کم‌خوابی یا خواب زیاد) و اشتهایتان (پرخوری یا بی‌اشتهایی) تغییرات ناگهانی و شدیدی ایجاد شده و شبیه به قبل نیستید.
 • در ایجاد روابط جدید یا حفظ روابط کنونی به مشکل خورده‌اید.
 • غم و اندوه شدیدی را احساس می‌کنید.
 • از انجام فعالیت‌هایی که همیشه برایتان لذتبخش بوده، لذت نمی‌برید.
 • مشکلات جسمی پیدا کرده‌اید که قبلا سابقه نداشته و دلیل خاصی هم ندارد؛ مثل مشکلات گوارشی، تپش قلب یا سردرد.
 • دوست دارید برای بهبود حالتان کاری انجام دهید، اما نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید.
 • برای مقابله با وضعیتتان به اعتیاد روی آورده‌اید؛ اعتیاد به مواد مخدر، الکل، فضای مجازی یا حتی رابطه جنسی

بهترین زمان مراجعه به روانشناس

افراد افسرده، همه علائم بالا را تجربه نمی‌کنند. اگر بیش از سه مورد را تجربه کرده‌اید، بدین معنی است که شما به روان درمانی نیاز دارید. فراموش نکنید که صحبت با تراپیست به معنی بیماری یا اختلال روانی و رفتاری نیست. تحت تأثیر دیدگاه اشتباه جامعه درباره ملاقات با روانشناس و روانپزشک قرار نگیرد و تمام اقدامات لازم برای درمان افسردگی را انجام بدهید.

 

 

آماده شدن برای اولین جلسه درمان افسردگی با روان درمانی

 • موقعیت‌هایی که در آن مضطرب می‌شوید را یادداشت کنید.
 • هرآنچه تصور می‌کنید می‌تواند در تشخیص دکتر روانشناس موثر باشد را مرور کنید تا هنگام برگزاری جلسه، فراموش نکنید.
 • ذهنتان را برای اعتماد به روانشناس و صحبت با او آماده کنید.
 • با آمادگی برای جلسات دنباله‌دار، روند درمان را آغاز کنید. دو یا سه جلسه معمولا تأثیری در بهبود حالتان نخواهد داشت.
 • مشخص کنید که از جلسات تراپی چه انتظاراتی دارید و می‌خواهید به چه نتیجه‌ای برسید.
 • مشخص کنید که به جلسات تراپی حضوری راحت‌تر هستید یا دوست دارید جلسات آنلاین داشته باشید.

درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره چقدر طول می‌کشد؟

بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که در تمام جلسات تراپی خود حاضر باشید، با درمانگر همکاری کنید و کارهایی که از شما می‌خواهد را کامل انجام بدهید. احتمالا بعد از اولین جلسه، درمانگر برای روند بهبود حال شما اهدافی را در نظر می‌گیرد و جلسات را برای دستیابی به این اهداف پیش می‌برد. نمی‌توان به صورت دقیق تعیین کرد که بعد از چند جلسه تراپی، افسردگی بهتر می‌شود؛ بازه زمانی درمان در اشخاص مختلف باهم متفاوت است.

تعدادی از بیماران، به درمان کوتاه مدت جواب می‌دهند و بعد از چند ماه دیگر نیازی به برگزاری جلسات تراپی ندارند. اما اکثر افراد به درمان طولانی مدت نیاز دارند تا علائم افسردگیشان بهبود پیدا کند، سطح رضایتشان از زندگی بیشتر شود و بتوانند عملکرد بهتری در اجتماع داشته باشند. درمان‌های بلند مدت همچنین خطر عود دوباره بیماری را کاهش می‌دهد. در جلسات طولانی، درمانگر و بیمار می‌توانند الگوهایی که باعث تشدید افسردگی فرد می‌شود را پیدا کنند و اقدامات لازم برای اصلاح یا پذیرششان را انجام بدهند. در نتیجه بیمار یاد می‌گیرد چطور در برابر شرایط مختلف واکنش نشان دهد و احساسات و افکارش را مدیریت کند.

۶ روش تشخیص مشاور خوب برای درمان افسردگی

انتخاب درمانگر یکی از مهم‌ترین نکات برای درمان افسردگی با روان درمانی است. بخش مهمی از فرایند انتخاب به شما بستگی دارد؛ انسان‌ها باهم تفاوت دارند، ممکن است درمانگری که از نظر یک فرد، بهترین است، از نظر دیگری، توانایی لازم برای بهبود افسردگی را نداشته باشد.

روانشاس خوب برای درمان افسردگی

اگر احساس کردید بعد از گذشت چند جلسه، نتیجه تراپی با انتظاراتتان تفاوت دارد، این موضوع را با دکتر روانشناس مطرح کنید. در چنین شرایطی درمانگر یا انتظارات شما را متعادل می‌کند یا رویکرد درمان را تغییر می‌دهد. اگر بعد از این کار هم نتیجه‌ای که می‌خواستید را نگرفتید، نیازی نیست به مشاورتان متعهد بمانید. در این موقعیت بهتر است با روانشناس دیگری مشورت کنید. اما هیچوقت روند درمان را به صورت ناگهانی متوقف نکنید.

در ادامه به ۶ نکته‌ای که به شما برای پیدا کردن مشاور خوب برای روان درمانی افسردگی کمک می‌کند را توضیح می‌دهیم.

 • نظر دیگران را بشنوید، به خصوص افرادی که در زمینه درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره تجربه دارند.
 • شبکه‌های اجتماعی و پروفایل پزشک مورد نظرتان در سایت‌های معتبر را بررسی کنید.
 • در اولین جلسات، مشخص کنید که آیا با درمانگر راحت هستید و می‌توانید به او اعتماد کنید یا خیر. اعتماد شما به روانشناس، نقش مهمی در فرایند درمانتان خواهد داشت.
 • در صورت امکان ملاقات یا تماس کوتاهی با پزشک داشته باشید و قبل از جلسه اول با او آشنا شوید.
 • در جلسه اول درباره نکاتی که برایتان اهمیت دارد با روانشناس صحبت کنید تا متوجه شوید آیا می‌تواند انتظاراتتان را برآورده کند یا خیر.
 • از پلتفرمی که تنها نوبت پزشکان متخصص معتبر را ارائه می‌دهد، برای رزرو نوبت دکتر اقدام کنید.

سایر روش‌های درمان افسردگی

درمان افسردگی با روان درمانی، تنها متد نیست. این روش ممکن است در کنار متدهای دیگری که در ادامه نام می‌بریم مورد استفاده قرار بگیرد.

 • مصرف داروهای ضد افسردگی
 • افزایش تحرک جسمانی و فعالیت‌های ورزشی
 • اصلاح رژیم غذایی
 • اصلاح سبک زندگی
 • خود درمانی مثل انجام کارهای لذتبخش، مدیتیشن، صحبت و هم‌نشینی با دوستان و اعضای خانواده
 • مراجعه به تیم‌های روان درمان شامل روانشناس، روان‌پزشک، کار درمانگر و پرستاران متخصص
 • ذهن آگاهی و خودشناسی
 • درمان‌های گیاهی افسردگی مثل مخمر سنت جان (St John’s wort)
 • مصرف لیتیوم کربنات یا لیتیوم سیترات
 • تحریک مغز با جریان‌های الکترومغناطیسی (این روش برای افسردگی شدیدی که به سایر شیوه‌های درمان جواب نداده است).

افسردگی خود به خود بهبود پیدا نمی‌کند

افسردگی یک بیماری است و نیاز به درمان دارد. ادامه دادن به روال معمول زندگی، شما را افسرده‌تر می‌کند. پیشرفت این بیماری ممکن است به مشکلات بزرگی مثل خودکشی یا افسردگی مقاوم به درمان، منتهی شود. با رزرو نوبت دکتر روانشناس و شروع جلسات روان درمانی می‌توانید راهکارهای تازه برای مدیریت استرس‌هایتان را یاد بگیرید، دیدگاهی تازه درباره مشکلات به دست آورید، با دیگران ارتباط برقرار کنید و عوارض احتمالی داروهای ضد افسردگی را مدیریت کنید؛ در نتیجه هم از پیشرفت این بیماری پیشگیری می‌کنید و هم به سمت درمان و بازگشت به حالت عادی گام برمی‌دارید. درمان افسردگی با روان درمانی اولین و مهم‌ترین چیزی است که یک فرد افسرده برای نجات زندگی‌اش به آن نیاز دارد.

سوالات متداول

۱. کدام یک از روش‌‌های روان درمانی برای درمان افسردگی موثرتر است؟

درمان‌های شناختی- رفتاری به بیماران کمک می‌کند احساسات و رفتارهایی که باعث تشدید افسردگی در آن‌ها می‌شود را شناسایی و مدیریت کنند.

۲. آیا روان درمانی برای درمان افسردگی موثر است؟

روان درمانی اولین گزینه‌ای است که برای درمان افسردگی پیشنهاد می‌شود. گاهی این درمان به تنهایی جواب می‌دهد، اما در بعضی بیماران لازم است به صورت ترکیبی با متدهای دارویی یا تحریک مغز ترکیب شود.

۳. برای درمان افسردگی با روان درمانی به چند جلسه نیاز داریم؟

مدت زمان مورد نیاز برای درمان افراد مختلف باهم متفاوت است و به میزان مشارکت بیمار برای شرکت در جلسات روان درمانی و انجام تمرینات بستگی دارد. به طور کلی بیماران حداقل ۶ هفته زمان برای مشاهده تأثیرات جلسه تراپی زمان نیاز دارند و گاهی ممکن است فرایند درمان افسردگی چند سال هم طول بکشد.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
بزرگ شدن پروستات یک بیماری شایع است که با افزایش سن در...
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
درمان بزرگی پروستات می‌تواند از ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و...
دلایل اضافه وزن بعد از یائسگی؛ ۱۰ راهکار لاغری در این دوران
دلایل اضافه وزن بعد از یائسگی؛ ۱۰ راهکار لاغری در این دوران
بسیاری از افراد با افزایش سن، اضافه وزن و چاقی را تجربه...
نکات ضروری برای کنترل بهداشت قاعدگی
نکات ضروری برای کنترل بهداشت قاعدگی
پریودها معمولاً برای زنان زمان دشواری است. از نوسانات خلقی گرفته تا...