درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد

روش‌های درمان خانگی گوش درد

گوش درد احساسی ناخوشایند و آزاردهنده است. احتمالا شما در سنین مختلف تابه‌حال درد گوش را تجربه کرده‌اید. در این مطلب سعی داریم روش‌های درمان خانگی گوش درد را به طور کامل بررسی کنیم. آیا درمان خانگی و گیاهی همیشه برای تسکین درد گوش کافی است؟ چه زمان برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید.

درمان خانگی گوش درد

فرض می‌کنیم در منزل هستید که ناگهان دچار گوش درد می‌شوید؛ می‌توان حدس زد که واکنش اولیه شما چیست؟ اگر فقط درد گوش داشته باشید احتمالا به دنبال این هستید که چه چیز‌هایی در منزل دارید که می‌شود به عنوان درمان خانگی گوش درد از آن‌ها استفاده کرد.

طبیعی است که ما به شما توصیه نمی‌کنیم در هنگام گوش درد، درمان خانگی گوش درد را به درمان‌های طبی پزشک معالج ترجیح دهید. گوش درد می‌تواند یک نشانه از ده‌ها علت بیماری‌زا باشد که فقط توسط پزشک قابل تشخیص است. صرفا به عنوان یک اقدام موقت و کمک‌کننده، درمان خانگی گوش درد را برای کم کردن شدت درد استفاده کنید.

اگر همراه درد گوش؛ سردرد، سرگیجه و عدم تعادل داشته باشید احتمالا شدت علائم را طاقت نمی‌آورید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه می‌کنید.

درمان خانگی گوش درد با استفاده از کمپرس سرد یا گرم

کمپرس سرد یخ و یا کمپرس دستمال یا حوله گرم هم برای بزرگسالان و هم اطفال قابل استفاده است. کمپرس‌ها را روی گوشی که درد می‌کند به مدت چند دقیقه نگه دارید. بهتر است بدانید که شما می‌توانید ابتدا کمپرس سرد بگذارید و بعد از ده دقیقه کمپرس گرم را جایگزین کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که یخ را به طور مستقیم روی گوش نگذارید که سرمای بیش از حد یخ به گوشتان ضربه بزند. همچنین حوله و دستمال گرم شده آنقدر گرم نباشد که گرمی بیش از حد دستمال به گوش شما آسیب برساند.

آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) در درمان خانگی گوش درد

پراکسید هیدروژن برای سال‌های متمادی به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری گوش استفاده شده است. با استفاده از قطره‌چکان چند قطره پراکسید هیدروژن در گوشتان بریزید. در صورت لزوم، چند ساعت پس از بار اول دوباره این روش را تکرار کنید.

آب اکسیژنه توانایی پاک‌کنندگی دارد و به تخلیه مواد گیرکرده در گوش کمک می‌کند.

نقش تمرین‌های ورزشی در درمان خانگی گوش درد

گاهی با انجام حرکات ورزشی گردن فشار موجود در کانال گوش کمتر می‌شود و شدت درد گوش کاهش می‌یابد.

اگر شما قصد انجام حرکات ورزشی گردن دارید؛ اینگونه عمل کنید:

 1. سعی کنید هر دو پا را روی زمین بگذارید
 2. به آرامی گردن خود را بچرخانید و سر خود را به سمت راست و سپس چپ به آرامی بچرخانید. به صورتی که سرتان به موازات شانه‌هایتان قرار بگیرد
 3. شانه‌های خود را بالا بیاورید و به آرامی شانه هر طرف را به گوش همان طرف برسانید.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از انگشتان خود، گوش و اطراف گوش را به آرامی ماساژ دهید.

درمان خانگی گوش درد با فشار نیاوردن به گوش هنگام خواب

بعضی از مدل‌های خوابیدن باعث تشدید درد گوش در هنگام عفونت می‌شوند، درحالی که بعضی دیگر باعث تسکین درد می‌شوند. هنگام خواب گوشی که عفونت کرده را روی بالش قرار ندهید.در این حالت اگر در گوش آب جمع شده باشد راحت‌تر خارج می‌شود.

فشار نیاوردن به گوش هنگام خواب

هم‌چنین می‌توانید هنگام خواب سر خود را با قرار دادن بالش اضافی در موقعیت بالاتری قرار دهید. این حالت نیز به خشک شدن سریع‌تر گوش کمک می‌کند.

ماساژدرمانی؛ درمانی خانگی برای گوش درد

اگر عادت به ماساژ دارید، متوجه می‌شوید همانگونه که ماساژ درد کمر را رفع می‌کند باعث تسکین گوش درد نیز می‌شود.

ماساژدرمانی

در سال ۱۹۹۶ میلادی روی ۴۶ کودک پنج ساله و کوچکتر تحقیقی انجام شد، نتایج تحقیق حاکی از آن است که ۹۳ درصد آن‌ها پس از ماساژدرمانی رو به بهبود رفته‌اند و ۴۳ درصد نیز تنها پس از یک یا دو جلسه ماساژدرمانی احساس بهتری داشته‌اند.

درمان گوش درد با داروهای شیمیایی

اگر گوش درد به اندازه‌ای است که شما را ناراحت کرده، این گوش درد ناگهانی شروع شده و شما قبلا سابقه چنین دردهایی نداشته‌اید؛ نگران نباشید، آرامش خود را حفظ کنید و یک مسکن ضد درد از قبیل استامینوفن یا بروفن بخورید.

مسکن برای درمان دارویی گوش درد

به شما توصیه می‌کنیم از مصرف زیاد مسکن‌های ضد درد به شدت خودداری کنید. توجه به این نکته هم ضروری است که مصرف دارو برای اطفال با مصرف دارو برای شما فرق می‌کند. برای کاهش گوش درد اطفال از همان ابتدا به پزشک مراجعه کنید.

آیا پس از درمان خانگی گوش درد باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی درمان خانگی گوش درد می‌تواند به کاهش درد گوش کمک کند. اگر گوش درد شما ادامه‌دار شد یا همراه آن علائمی از قبیل سرگیجه و عدم تعادل پیدا کردید، درمان خانگی گوش درد را کنار بگذارید و به پزشک مراجعه کنید.

این طبیعی است که درمان اصلی توسط پزشک به شما توصیه می‌شود. درمان خانگی گوش درد صرفا یک اقدام اولیه و بیشتر بر پایه تجربه است.

چه زمانی برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنیم؟

این مسئله که چه زمانی برای گوش درد به پزشک مراجعه کنیم احتمالا یکی از سوالاتی است که هنوز جوابش را نمی‌دانید. گاهی اگر علت گوش درد، یک بیماری مهم همانند عفونت گوش باشد و شما در زمان مناسب مراجعه نکنید، شاید به عوارض جدی و تهدیدکننده‌ای دچار شوید.

درمان گوش درد تحت نظر پزشک

گاهی شما می‌توانید صبر کنید و در منزل اقدامات اولیه‌ای برای درمان خانگی گوش درد انجام دهید. مانند کمپرس سرد و گرم بر روی گوش، مصرف مسکن و پیگیری روند بهبودی در منزل. اما این حالت‌ها اصولا زمانی قابل اجراست که شما فقط گوش درد داشته باشید و همزمان با گوش درد، علائم دیگری بروز نکرده باشد.

درمان خانگی گوش درد همراه با سرگیجه

اما به شما توصیه می‌‌کنیم در بعضی شرایط خاص حتما درمان گوش درد را تحت نظر پزشک انجام دهید. از جمله:

 • اگر شما اخیرا سرماخوردگی و عفونت دستگاه تنفسی و ریه‌ها داشته‌اید و همزمان گوش درد پیدا کرده‌اید، ممکن است با برطرف شدن علائم عفونت تنفسی، گوش دردتان برطرف شود. اگر گوش درد برطرف نشد و احساس کاهش شنوایی و پرشدگی گوش در شما باقی مانده است، توصیه می‌کنیم حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر از زمان گوش درد چندین ساعت گذشته است و هنوز بهبودی پیدا نکرده‌اید.
 • اگر همراه گوش درد، تب و لرز پیدا کرده‌اید، احتمال دارد عفونت گوش مطرح باشد که مراجعه به پزشک الزامی است.
 • اگر به همراه گوش درد، از گوشتان مایع زردرنگ و یا خون خارج می‌شود؛ برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنید و زمان را صرف اقدامات تسکین‌دهنده خانگی نکنید.
 • همراهی گوش درد با سرگیجه، کاهش شنوایی و وزوز گوش، شما را نا آرام و بی‌قرار و تحمل گوش درد را برای شما ناخوشایند می‌کند. در این مورد، خود را برای امتحان کردن راهکارهای خانگی به زحمت نیاندازید؛ شما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر دچار درد نسبتا شدید در سر و گردن شده‌اید و احساس سفتی گردن و حالت تب و لرز پیدا کرده‌اید، همزمان گوش درد امان شما را بریده است؛ ما به شما توصیه شدید می‌کنیم زمان را از دست ندهید و برای درمان مناسب و بررسی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر اخیرا ضربه‌ای به سر و ناحیه گوشتان وارد شده است و اکنون دچار گوش درد شده‌اید، بهتر است توسط پزشک ابتدا معاینه کانال و پرده گوش شوید و سپس درمان گوش درد برای شما تجویز شود.

درمان گوش درد نوزادان و اطفال که بیشتر با نا آرامی و بی‌قراری کودک بروز می‌کند را به پزشک بسپارید و از اقدامات خانگی تسکین درد استفاده نکنید.

درمان خانگی گوش درد نوزاد

سخن آخر

شدت گوش درد مهم‌ترین عامل هدایت‌کننده شما در تصمیم‌گیری برای انتخاب روش درمان است. شاید شما ترجیح دهید که در شروع علائم گوش درد به راهکارهای تسکین‌دهنده خانگی بسنده کنید یا به دنبال درمان گوش درد تحت نظر پزشک بروید.

اگر به بیماری‌هایی از قبیل دیابت و نقص سیستم ایمنی مبتلا هستید؛ ممکن است توانایی بدنتان در مبارزه با عفونت‌ها کم شده باشد. در این شرایط درمان گوش درد توسط پزشک بر هر راه‌حل دیگری برای گوش درد برتری دارد.

اگر گوش درد شما جز مواردی بود که لازم است به پزشک مراجعه کنید و به هر دلیل امتناع کردید و خود را به تسکین‌دهنده‌های خانگی مشغول کردید؛ خطر بروز عوارضی همچون: آسیب پرده گوش و گسترش و انتشار عفونت گوش وجود دارد.

گوش درد مشکل شایعی است که بیشتر پزشکان با درمان آن آشنایی دارند. اما برای بررسی دقیق و تخصصی‌تر می‌توانید به متخصصان گوش، حلق و بینی مراجعه کنید تا در اسرع وقت بهبودی خود را به دست بیاورید.

در صورتی که شما هم از روش‌های درمان خانگی برای درمان گوش درد استفاده کرده‌اید، تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. همانطور که می‌دانید روش‌های درمان خانگی تجربی هستند؛ با اشتراک تجربه‌های خود به ما در بهبود این مقاله کمک کنید.
در صورتی که هرگونه سوالی از گوش درد و روش‌های درمان آن دارید در بخش پرسش و پاسخ انتهای همین مطلب از ما بپرسید؛ کارشناسان و پزشکان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منابع:

Every Day Health

WebMD

Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

265 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانم دکتر گوش درد دارم به دکتر مراجعه کردم،۳ تا آمپول پنی زدم
  و کپسول آموکسی ۲۵۰با بروفن نوشتن ۲ روز خوب تر شدم و مجدد دردم شروع شده ،لطفا راهنماییم کنید

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 2. بادرودباتوجه به کرونا وجهت جلوگیری از مراجع به مراکز درمانی بسیار کار آمد می باشد با تشکر ازشما

  • بادرودازدیشب کوش سمت راستم وحلقم درد گرفته وصبح مقدار کمی سردرد داشتم با توجه به کرونا چه دارویی مصرف کنم با تشکرازشما پزشکان محترم

   • با سلام
    دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
    اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
    و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 3. باسلام.
  مدتی هست که دندان عقلم شکسته ودرد داشت که به دلیل بیماری کرونا نتوانستم دندان پزشکی بروم.الان چند روزاست که گوش همان سمت (سمت راست )درد میکند وازشب گذشته دردش خیلی بیشترشده بطوریکه از شدت گوش درد نتوانستم بخوابم.با توجه به شیوع کرونا امکان رفتن به پزشک را ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید .ممنون.

  • سلام
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ و قرص مترونیدازول و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد همراه با معده پر و آب زیاد و همچنین قرص فاموتیدین جهت پیشگیری از ایجاد ناراحتی معده مصرف شود

 4. سلام من ۲ روز گوش درد شدید دارم جوری گوشم ورم کرده که یه گوشم بزرگتر از اون یکی گوشم شده و مجاری گوشم از ورم زیاد باعث شده چیزی نمیشنوم ، ترشحات زرد پررنگ دارم و گوشم مثل نبض میزنه یکم تبم دارم یه دوره قرص سفکسیمم استفاده کردم ولی هنوز خوب نشدم ، البته چون گوشم اگزما داره وقتایی که از حموم میام زیاد میخارونم بعضی وقتا ورم میکنه ولی این سری دیگه خیلی زیاد و دردناکه ، الان چه دارویی رو توصیه می کنید ؟

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 5. سلام.خدا قوت سال نو مبارک .چند روزی بود که فک سمت راست من درد داشت.یک روز صبح که از خواب بیدار شدم.درد گوش ناگهانی از سمت راست داشتم.بطوری که می تونستم گردنم را حرکت بدم.ممنون از راهنمایی

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   گاهی درد گوش بعلت جوش و کورک مجرای داخلی،زونا گوش و….رخ میدهد که تشخیص آن نیاز به معاینه دارد
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید جهت درمان عفونت گوش
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و
   قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و
   شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 6. سلام هر‌موقع‌میرم‌حمام‌شب‌گوشن‌درد‌میکنه‌دکتر‌رفتن‌شست‌شو‌داد‌بدتر‌شد‌راهنمایی کنید‌لطفا خداخیرت‌بده

  • سلام
   قبل از حمام رفتن قطره گلیسرین فنیکه بریزید و مراقب باشیدآب داخل گوش نرود

  • سلام
   قبل از حمام رفتن قطره گلیسرین فنیکه بریزید و مراقب باشیدآب داخل گوش نرود
   اگر دچار درد گوش شدید کپسول آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 7. سلام
  با عرض پوزش گوش راستم درد زیادی داره ، کپسول سفالکسین هم استفاده کردم ولی اصلا تاثیری نداره. گردن و گلوم رو هم درگیر کرده ، ممنون میشم با توجه به این شرایط که نمیشه دکتر رفت راهنمائی بفرمائید.

  • با سلام
   دوست گرامی
   با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش
   و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد
   و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
   در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 8. سلام ، و با عرض تبریک سال نو
  از دیروز عصر به طور ناگهانی گوش راستم درد شدید گرفته و احساس می کنم شنوایی همین گوشم کمتر شده
  حوله گرم هم استفاده کردم

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 9. سلام.ازشدت دردگوش نمتونم غذا بجوم وبخورم دکتر رفتم گفتند تا سه روز قطره بریز بعد بیا الان نمتونم اب دهان قورت بدهم چکار کنم.ممنون

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز مصرف شود

 10. سلام وقتتون بخیر ببخشید من امروز از صبح که بیدار شدم گوش درد داشتم درد دائمی نبود و مثلا چند ثانیه یا چند دقیقه یکبار دردش رو حس میکردم و اینکه خودم فک میکنم بخاطر ساعت های زیاد استفاده از هندزفریه میشه ی راهکار سریع برا تسکین این درد بهم بدین …سیر رو هم زدم اما اروم نشد

  • سلام
   فعلا از قرص نووفن هر ۸ ساعت استفاده کنید
   اگر گوش درد ادامه دار شد‌ کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز مصرف شود

 11. با سلام و تبریک سال نو

  ۳روزی هست گوشم چپم درد میکنه البته نسبت ب گوش سمت راستم بیشتر.با توجه به اینکه دندونم هم عفونت کرده ودرد میکرد فرداش گوش دردم شروع شد که عفونت دندونم ب مصرف نشاسته رفع شدولی ن کامل..چند بار گوشم تیر کشید و سوت کشید.سردرد هم داشتم گاهی اوقات.قسمت چپ سرشانه ام هم درد گرفته و گوشم به شدت داغ و سرد میشه و گاهی اوقات بدنم هم همینطور.حتی ب موبایل هم صحبت میکنم گوشم داغ میشه و به سرم میزنه..سینوزیت دارم فقط..سابقه بیماری خاصی ندارم.۳۲ ساله هستم و در ضمن گاهی اوقات احساس ترشح مایع داخل گوشم میکنم

  ممنون میشم راهنماییم کنید چون فعلا نمیشه به دکتر مراجعه کرد

  • با سلام
   دوست گرامی
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود

 12. سلام من گوشم از ديروز گرفته انگار آب توش جمع شده و گير كرده چه راهكارى ميدين؟

  • با سلام
   دوست گرامی
   با توجه به اهمیت گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید شربت دیفن هیدرامین و کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص سودوافرین هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۳روز

 13. سلام خسته نباشید .
  حدود ۶ روز پیش گلو درد داشتم و الان از دیروز گوشامم درد میکنن و یکم سر درد هم گرفتم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   دوست گرامی
   اگر امکان ویزیت ندارید قرص سیتریزین شب ها یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق و کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود

 14. سلام من چند وقته گوشام خیلی درد میکنه این چند روز اخیرم دردش شدیدترشده دیشبم با یه سر درد خیلی شدید از خواب بیدار شدم چندساعت ادامه داشت هم گوشم هم سرم درد میکردن الانم همش سر دردم با گوش درد

  • با سلام
   دوست گرامی
   اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف شور

 15. سلام سال نو مبارک
  ۳ روزی هست که گوش سمتم چپم درد میکنه البته نسبت به گوش سمت راستم بیشتر .با توجه ب اینکه ک دندونم هم عفونت کرده ک از نشاسته استفاده کردم بهتر شده. ولی هیچ قرصی نخوردم ..بعد از دندون دردم گوش دردم شروع شده..گوشم چند بار تیر کشیده و چند بار سوت کشیده..احساس داغی زیاد داره ک اذییتم میکنه ..همش گرم و سرد میشه تو طول روز..حتی با موبایل هم صحبت میکنم اذییت میشم اگه لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم ک فعلا به دکتر مراجعه نکنم..
  با سپاس

  • سلام
   کپسول آموکسی سیلین و قرص مترونیدازول و قرص نووفن هر ۸ ساعت مصرف شود

 16. سلام و تبريك سال نو
  چند روز پيش از گوش پاكن استفاده كردم،فرداش با درد گوش از خواب پا شدم،مايه گوشمم بعد هربار كه ميخوابم داخل گوشم ريخته ميشه و ميبنده،كيپي و درد دارم بعد،پشت گوشم از بيرون يك برامدگي ايجاد شده درد ميكنه،فكمم بازو بسته ميكنم گوش و اون برامدگيه درد ميگيرن.(گوش سمت راست)
  تو اين وضعيت ميترسم برم دكتر
  راهنماييم كنين ممنون

  • با سلام
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت۲ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و قرص سودوافدرین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 17. با عرض سلام وتشکر بابت زحماتی که می کشید
  از دیروز گوش راستم درد می کنه واحساس گرفتگی گوش دارم وصبح یه خورده مایع مثل اب ازش میومد چکار کنم برای درمان ؟

  • سلام
   به پزشک عمومی مراجعه کنید
   اگر امکان ویزیت ندارید قرص استامینوفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق و کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود

 18. با سلام خدمت شما وقتتون بخیر.من دو هفته پیش سرما خوردم و هردو گوشم دچار گرفتگی شد.الان گوش سمت چپ خوب شده ولی گوش سمت راست همچنان کیپ هست.در ضمن من همیشه هنگام سرماخوردگی گوشام کیپ میشه و بعد از نهایتا یک هفته برطرف میشد ولی این دفعه طولانی شد.ممنون میشم راهنماییم کنید

 19. بزرگ سال هستم ، چند روز گوش درد داشتم ، به روش سنتی ساکت شده ، اما کیپ شده کمی هم ترشح دارد کمی سرفه هم از قبل داشته ام ، لطفا” راهنمایی کنید .

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت و قرص سودوافدرین هر ۱۲ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف شود

 20. سلام و خسته نباشید.دو روزی میشه که من و خانومم یکمی گوش درد گرفتیم.انگار که استخوان گوش درد کنه.تو حالت عادی درد نداریم فقط دست میزنیم به گوش درد میگیره.لطفا راهنمایی کنید که چه دارویی استفاده کنیم؟بخاطره کرونا دکتر نمیتونیم بریم..

  • سلام

   اگر امکان ویزیت ندارید قرص استامینوفن ۵۰۰ و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق و کپسول آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت یک عدد مصرف و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش

 21. سلام امروز به طور ناگهانی گوش راستم شروع به درد وتیر کشیدن کرد بخاطر کروناهم نمیخوام به درمانگاه مراجعه کنم میشه راهنمایی کنید؟

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش

 22. سلام
  يك روز از خواب كه بيدار شدم احساس كردم گوشم سنگين شده و درد كوفتگي ك انگار روي گوش زياد ميخوابي،گرفت.
  حالا دو روز درد دارم و داخل گوشم آب جمع ميشه و خشكيش و ميتونم احساس كنم،پشت گوشم يك برامدگي ايجاد شده كه فكمو بازو بسته ميكنم درد ميگيره،نميدونم درد گوشمه يا اون برامدگي (بالا گردن پشت گوش).لطف كنين راهنمايي كنين چه دارويي استفاده كنم،درد و گرفتگي كلافم كرده.
  ممنون

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص سودوافدرین هر ۱۲ ساعت یک عدد

 23. سلام
  تبریک سال نو
  مامانم درد گوش داره وسرش هم سنگینه چندساله که دیابت دارن ودردگوش هم باسابقه هست باچراغ قوه دیدیم عفونت داره چکارکنیم ممنون

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش

 24. با سلام و احترام
  بنده از چند سال پیش سابقه گوش درد دارم البته فقط گوش چپ.آخرین بار ۴ ماه پیش با سرماخوردگی گوشم درد گرفت و با دارو برطرف شد که البته دکتر با معاینه گفتن چیزی نیست شاید از سینوزیت باشه.ولی در حال حاضر چند روزیه گوشم درد میکنه در کل یکطرفه صورتم به خاطر درد گوشم درد میکنه و باید عرض کنم که من همیشه مخاط پشت حلق دارم.لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید چون در حال حاضر ترجیح میدم بخاطر ویروس از منزل خارج نشم

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت وقرص استامینوفن ۵۰۰ و شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق

 25. سلام ببخشيد من گوش سمت چپم تا گردنم وگلوم يه كم درد داره وچون بخاطر اين ويروس نميشه دكتر رفت ممنون ميشم راهنماييم كنيد.

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق

 26. با سلام ببخشید دو هفته پیش رفتم حموم آب تو گوشم رفت اوایل فقط کیپ شده بود ولی الان درد خیلی شدید دارم طوری که نمیتونم بخوابم یه صداهایی هم گاها تو گوشم میپیچه ولی دردش خیلی اذیتم میکنه چکار کنم

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص سودوافدرین هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۳ روز و کپسول نووفن هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود

 27. من شب خوابیدم صبح بیدار شدم گوش خارجی درد می‌کنه و توی گوشم احساس آب داشتن است ولی گوشم خشک هست.
  باتشکر
  برای کرونا هم نمی خورم دکتر برم

  • سلام
   قطره سیپروفلوکساسین و بتامتازون هر ۱۲ ساعت ۲ قطره مصرف شود

 28. سلام ودرود برشما.همسرم شبها هنگام خواب بادرو گوش از خواب بیدارمیشه.البته ن همیشه.هفته ای چندبار.حالت خواب رفتن.که بعداز ماساژدادن اروم میشه.الان۳ماهه بارداره و دوباره دیشب از دردگوش ازخواب بیدارشد.متاسفانه ایران نیستم و دسترسی به دارو ندارم.ومشکل کرونا اجازه رفتن به دکتر رونمیده.ایامشکل خاصی هست؟

  • سلام
   میتواند درد مفصل فک یا دندان باشد که به گوش نیز میزند.کمپرس گرم و عدم مصرف غذاهای سفت انجام شود

 29. سلام واقعا جای تحسین داره که جواب همه رو میدید
  اجرتون با خدا
  دخترم ۹سالشه یهویی نصف شب بیدارشده میگه گوشم درد میکنه فقط گوش راستش

  چه کاری انجام بدم ؟

  • سلام
   اطفال نیاز به ویزیت دارند اگر اصلا امکان ویزیت ندارید شربت کوآموکسی کلاو ۳۱۲ هر ۸ ساعت ۵ سی سی و شربت استامینوفن هر ۸ ساعت ۵ سی سی داده شود

 30. با سلام
  تبریک سال نو
  من از دیروز گوش سمت راستم خیلی خیلی درد میکه لطفا بگید چیکار کنم تا خوب بشه؟

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت و قرص ناپروکسن هر ۱۲ ساعت یک عدد

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر