درمان دل پیچه

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می دانیم، این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. این امر می تواند به خصوص در طول غذا قابل توجه باشد، هرچند تعداد زیادی از علل برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می گیرید، تنها به خلاصی شدن از شر آن می اندیشید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. ما در این مقاله به علائم، دلایل و نحوه درمان دل پیچه می پردازیم.

تعریف دل پیچه

دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلاتی  گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می کند و با درگیر کردن او باعث کاهش کیفیت زندگی او می شود. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا، در آن دخیل هستند. در این مطلب دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم. البته جای نگرانی نیست، معمولا دل پیچه خطری برای سلامتی شما ندارد و درمان دل پیچه خیلی سخت نیست، فقط باید دلیل اصلی بروز این حالت را پیدا کرده و آن را درمان کنید.

علائم دل پیچه

شایع تری علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

در چه صورت به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، جهت بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکمی، شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالا

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

علت ایجاد دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییرات در رژیم غذایی، باعث بروز آن می شود. عفونتها یکی دیگر از علل شایع هستند و می توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر شرایط، مشکل با اعضای معده و دستگاه گوارش است. گاهی اوقات این علت ناشناخته باقی می ماند. بیایید برخی از علل را بر اساس طبقه بندی بررسی کنیم.

1- اختلالات گوارشی

Overeating پر خوری: خوردن بیش از حد باعث تحریک معده می شود تا مقدار زیادی از مواد غذایی را جای دهد.

غذا های تند و چرب: غذاهای سنگین، به خصوص غذا هایی که معمولا در رژیم غذایی شما نیستند، اغلب باعث ناراحتی معده می شوند.

محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به تجزیه محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.

گلوتن: این یک نوع پروتئینی است که در دانه هایی مانند گندم و جو یافت می شود افرادی که دارای بیماری سلیاک هستند، باید از خوردن آن اجتناب کنند.

درمان دل پیچه

2-مشکلات گوارشی

نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه باعث ایجاد دل پیچخ می گردد.

یبوست: بدون حرکت منظم روده، همه چیز در روده ها به کندی حر کت می کنند و منجر به درد و ناراحتی شود.

زخم معده: این زخم های دردناک در پوشش معده اغلب توسط باکتری ایجاد می شود.

بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد در روده شما دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر: افراد مبتلا به این بیماری ریسک بیشتری برای دل پیچه گرفتن دارند، آنها باید رژیم غذایی مخصوص خود را رعایت کنند، هر گونه زیاده روی در خورد و خوراک باعث ایجاد دلپیچه در آنها می شود

3-دلایل عفونی:

عفونت های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می شود و منجر به استفراغ یا اسهال می شود. این بیماری ها در کودکان مخصوصا رایج هستند.

مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری هایی باشد که موجب بیماری می شود. مراقب باشید که غذای بیرون از یخچال ن یا از تاریخ انقضا گذشتهرا مصرف نکنید.

درمان دل پیچه و راه های جلوگیری از آن

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته کننده و زجر آور باشد، اما خبر خوب این است که شما می توانید راه حل های مناسبی برای درمان دل پیچه پیدا کنید. بسیاری از علل دل پیچه پس از چند ساعت از بین می روند و دلیلی برای درمان دل پیچه وجود ندارد، البته بهتر است برای جلوگیری از بروز مجدد آن، دلایل و علل آن را بررسی کنید.

غذا را کم کنید: کسانی که تمایل به پرخوری دارند و بعد از خوردن یک وعده دچار دل پیچه می شوند، بهترین راه حل برای درمان دل پیچه آنها کم کردن غذا است، این افراد باید غذا را به آرامی بخورند و آن را خوب بجونند.

با احتیاط غذا بخورید: در صورتی که غذای تازه را که قبلا مصرف نکردید را می خورید، مراقب باشید که تند و چرب نباشد و با رژیم غذایی شما اختلاف چندانی نداشته باشد.

اجتناب از مواد غذایی درد آور: کسانی که نمی توانند شیر یا گلوتن را تحمل کنند، باید از این مواد اجتناب کنند و مطمئن شوید که برچسب غذا را به دقت بررسی کرده اید.

وقتی که دل پیچه گرفتید، قبل از مراجعه به پزشک جهت درمان دل پیچه تکنیک های زیر را انجام دهید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرما ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم برای تسکین دادن استفاده می کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می تواند این فریب را انجام دهد و از شدت درد بکاهد، به خصوص در کودکان.
 • داروها: نقش مهمی در درمان دل پیچه دارند. البته قبل از ویزیت پزشک به هیچ وجه خود سرانه دارویی را برای کاهش درد و درمان دل پیچه مصرف نکنید. اگر بیماری مرتبط گوارشی دارید حتما به موقع داروهای خود را مصرف کنید تا از بروز دل پیچه و درد شکمی جلوگیری کنید.
 • ملین ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهایی محرک جهت ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی بیوتیک ها: این گزینه تجویزی فقط در صورتی لازم است که پزشک شما یک عفونت باکتریایی را تشخیص دهد و برای درمان دل پیچه برای شما تجویز کند. اگر اخیرا دارو را شروع کرده اید یا تغییر کرده اید و علائم دل پیچه ایجاد کرده اند، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است دارو های مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

سوالات رایج

پس از  غذا خوردن، علت دل پیچه چیست؟

دل پیچه پس از خوردن غذا می تواند به علت کشش معده پس از یک مدت طولانی باشد یا مقدار زیادی از غذا در اثر پر خوری وارد معده شده باشد. احتمال دیگر تغییر سریع در pH (اسیدیته) معده یا مصرف هر گونه دارو باشد. شایع ترین حالت در این موارد خوش خیم است که با گذشت زمان حل می شود.

چه چیزی موجب دل پیچه و اسهال می شود؟

اسهال ناشي از جذب ناقص مايع توسط روده است، باعث ايجاد مدفوع آبي يا فعاليت بیش از حد معده و روده باشد و یا زمان کافي براي جذب مواد مغذي درون روده وجود نداشته باشد. اساسا، عبور سریع غذا از طریق روده به علت افزایش فعالیت معده و روده است.

 

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی تصویر زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی رایگان با پزشک

بر گرفته از:

رایج ترین علل ایجاد دل پیچه را بهتر بشناسیم

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان دل پیچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

405 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام پسرم ۱۲ ساله شه دو روز که دلپیچه واسهال داره براش جوشنده ی لیمو کندر و پونه درست کردم خورد اسهالش بهتر شده ولی دلپیچهَ ش نرفت لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • سلام
   با توجه به سن و تشدید علایم باید آزمایش خون و مدفوع بدهد

 2. سلام ۱۸ سالمه از دیشب دل پیچه و نفخ دارم دچار اسهال هم شدم گاهی هم سردرد میشم

  • سلام
   باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید و آزار دهنده نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. سلام از ظهر دل پیچه واسهال آبکی دارم الان دلپیچه ام بیشتر شده وحس میکنم معده امم درد میکنه چکار کنم؟

  • سلام
   باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 4. سلام
  من ۴ روزه ناراحتی گوارشی دارم که روز دوم و سوم خیلی شدید بود ، با تب شروع شد و تبم هر لحظه شدیدتر میشد که استامینوفن میخوردم ، اسهال خونی و آبکی و استفراغ شدید ، خیلی هم بدن درد و پادرد بودم ، به سختی از جام بلند میشدم ، بعد از ۴ روز بهتر شدم شکمم سفت تر شده ولی هنوز هم دل درد و دل پیچه و گاهی سردرد دارم ، میخواستم بدونم برای دل دردم چکار کنم درمان های خونگی خیلی جوابگو نیست
  لازمه برم دکتر و اگه برم تست کرونا انجام میدن؟ حس بویایی و چشاییم خوبه و سرفه ندارم

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به اسهال خونی و تب و درد بدن نیاز به معاینه و درصورت لزوم آزمایش مدفوع و ادرار و خون میباشد
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. سلام خسته نباشید من ده روز بود یبوست شدید داشتم بعد همش توی این ده روز آب هویج و بستنی و آلوچه خوردم یه دفه خیلی معذرت میخوام افتادم به اسهال خیلی آبکی و دل درد شدید چی بخورم خوب شه؟

  • سلام
   باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 6. من سه روز پیش تب و لرز کردم بدن درد شدید روز بعدش اسهال شدید اضافه شد دکتر رفتم امپول ضدتب داد و کپسول ضدویروس روده بازم تب کردم اسهالمم قطع نشد امروز تب ولرز خوب شده فقططط اسهالم دل پیچه شدیدبخصوص وقتی غذامیخورم دخترمم قبل من اسهال و تب داشت سه روزه خوب شد نکنه ازون گرفتم

  • سلام
   شما باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد و قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد و قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 7. سلام خسته نباشید یک هفته خیلی دل درد شدید دارم و گاهی اوقات هم معده دکتر هم رفتم فایده نداشته دارم صب ناشتا پنتوپرازول40میخورم و قبل غذا هم ی قرص کوچک سبز رنگ ولی بازم تغییرنکردم لطفا راهنمایی میکنید چه کاری انجام بدم الان دوروزه تب هم دارم

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به شدت علایم و وجود تب نیاز به معاینه و درصورت لزوم آزمایش مدفوع و ادرار و خون میباشد
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 8. سلام خسته نباشی دو هفته پیش روزه بودم برا سحری خیار خوردم فک کنم پلاسیده بود از اون روز دل پیچه کشنده شدم ی کوچولوم اسهال بعداز دو روز یدوکینول خوردم خوب شدم باز شرو شده آبم میخورم تحریک میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 9. سلام پسرم ۱۵ سالشه از صبح زود دل پیچه داره و حالت تهوع و اسهال ولی اسهال شدید نیس

  • سلام
   باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 10. سلام ،چند شب ،غیر متوالی،با درد ناحیه پایین شکم از خواب بیدار میشم،درد خیلی بد ،مجبورم به دستشویی برم که مدفوع حالت عادی داره،اما تو همون لحظه تبدیل به اسهال میشه و تا معده خالی نشه درد هست زمانی که خالی میشه اسهال تموم میشه ،میخواستم ببینم مشکل چیه

  • سلام
   باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 11. سلام خانم دکتر وقت بخیر ، من دیروز هندوانه و آلوسبز خوردم البته طعم هندوانه خراب بود احساس میکنم خراب شده بود ، بعد رفتم سر کار خیلی گرمم شد کولر کار نمیکرد ، دیشب یهو اسهال شدم تا حالا هم خوب نشدم هی اسهالم تا حالا شاید 10 دفعه رفتم دستشویی ، حالا هم قسمت معده و روده ام درد میکنه و صدا میده و تب زیاد دارم ، ممنون میشم راهنمایی بفرمائید با تشکر

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به شدت علایم و تکرر اسهال نیاز به معاینه و درصورت لزوم آزمایش مدفوع و ادرار و خون میباشد
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 12. سلام من از صبح بیدار شدم دل پیچه و حالت تهوع واسهال داشتم ممنون میشیم راهنمایی کنید

  • سلام
   باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. سلام و خسته نباشید ، دیروز تا حالا دل درد داشتم ، عصرش بستنی و هندوانه خوردم و شام اسنک ، اسهال دارم و از دیشب دل پیچه ام شدید شده و بی حالی و بدن درد دارم ، ممنون میشم کمکم کنید .

  • سلام
   باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 14. سلام و خسته نباشید
  دیروز تا حالا دل درد و دل پیچه دارم و از عصرش اسهال شدم ،بستنی و هندوانه خوردم و شام اسنک اما از آخر شب دل پیچه ام شدید شده و سردرد و بدن درد هم دارم و بی حالی ، لطفا راهنمایی ام کنید .ممنون

  • سلام
   فعلا قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد ،قرص هیوسین و استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت و قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص مصرف شود
   مایعات فراوان مصرف کنید
   درصورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 15. سلام من یه خانم ۳۶ ساله هستم از دیروز دلپیچه دارم امروز شدیدتر شده احساس بی حالی دارم عفونت واژن هم دارم آیا دل پیچه م به خاطر عفونته؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   خیر ارتباطی ندارد
   بهتر است آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر فعلا علایم شدید نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص
   برای ۵ روز مصرف شود
   اگر روز بعد از مصرف داروها علایم رو به بهبود نبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 16. سلام بیشتر از ۱ ماه هست که هر ۱ هفته تا ۱۰ روز دل درد شدیدی میگیرم.به راحتی هم نمیتونم مدفوع دفع کنم.اما در کل یبوست ندارم.لطفا راهنمایی میکنید

 17. سلام وقت بخیر من ۲۸ سالم هست وسه روزه دل درد ودلپیچه دارم میگره ول میکنه دردش دو واطراف ناف هست مدفوع هم شل هست ایا کروناست؟؟؟؟

  • سلام
   جهت تشخیص باید آزمایش خون و مدفوع بدهید
   اگر علایم شدید نیست فعلا میتوانید
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   هیوسین هر ۸ ساعت
   تا ۵ روز مصرف کنید

 18. سلام پسر ۱۰ ساله من از دیشب تا حالا اسهال شدید ابکی و دلپیچه داره ممنون میشم یه راهنمایی بکنین
  خدا خیرتون بده

 19. سلام خانمی 50 ساله هستم حدود 5 روزه که مدفوعم آبکی شده و دو بار در روز دستشویی میرم روده هام صدا میدن و از دیروز بعد از دفع تا نیم ساعت احساس سرما میکنم مشکل دیگه ای ندارم و اشتهام نرماله نگرانم کرونا گرفته باشم

 20. سلام من یه روز که شمال بودم تو هوای سرد موندم بعدش سرما تپ بدنم موند و همش لرز داشتم.شبش تو خواب سرگیجه گرفتم و استفراغ کردم ۳مرتبه.رفتم دکتر سرم زدم.الان استفراغ ندارم ولی مدام دلپیچه و اسهال دارم.چه قرصی مصرف کنم؟

  • سلام
   قرص لوپرامید روزی یک عدد
   و قرص فاموتیدین و قرص سفیکسیم ۲۰۰ و قرص هیوسین
   هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 21. سلام پسر۲۰ساله من دم ظهرتاسر کوچه رفت و برگشت احساس گرمازدگی بی حالی و حالت تهوع داشت ماهی داشتیم کمی خورد ولی یک ساعتیه تهوع دل‌پیچه وکمی سرگیجه داره شب هم مسافره چکارکنم لطفا راهنمایی کنین ممنونم

 22. سلام،من از ديروز صبح اسهال ودل پيچه دارم،شب دو تا يدوكينول خوردم يكساعت خوب بودم دوباره شروع شدبعد دمنوش نعنا اويشن و نباتو چاي خشك تفت داده و ابجوش اضافه كردم و خوردم اروم شد ولي دوباره از صبح شروع شده،مدفوع ابكي كمي كف الود و لزج.لطفا راهنماييم كنيد.متشكرم

  • سلام
   قرص فاموتیدین و
   قرص مترونیدازول ۲۵۰
   و قرص هیوسین
   هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 23. سلام. دل درد شدید دارم همرا با آروغ حالت تهوع هم دارم چکارکنم میتونید کمکم کنید

  • سلام
   قرص متوکلوپرامید
   قرص فاموتیدین و
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص هیوسین
   هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 24. سلام وقتتون بخیر من سه روزه اسهالم و شکمم خیلی صدا میخوره و گاهی وقتا همراه دلپیچس به نظرتون چه دارویی مصرف کنم؟

  • سلام
   قرص فاموتیدین و
   قرص مترونیدازول ۲۵۰
   و قرص هیوسین
   هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 25. سلام
  من سه روز هست که دل پیچه دارم که کمی شدیده قبل از دل پیچه هم عرق سردی کردم و لرز شدید کردم (اما زیاد طول نکشیده خداروشکر شکر )ولی دل پیچم همچنان ادامه داره اسهال هم هستم اما نه شدید ولی دست شویی که میرم شماره دوم نمیاد یا خیلی کم میاد وقتی دست شویی میرم دل پیچه و دل دردم بیشتر میشه شبا هم همینطور دلمو که ماساژ میدم کمی بهتر میشه ولی چند دقیقه بعد دوباره دردم شروع میشه میشه کمکم کنید لطفا ؟؟(قبل از این اتفاقات پر خوری کردم و ملون هم زیاد خوردم )

  • سلام
   قرص فاموتیدین و
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص هیوسین
   هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 26. سلام من امروز دل پیچه و اسهال و یه بار استفراغ داشتم چون روز قبلش کله پاچه خوردم صبحونه ناهار دیر خوردم ولی برنجی بود باز شب یکم سالاد و اخر شب یکم فالوده بستنی به خاطر همین پر خوری باعث شده فککنم ۵،۶ باری مدفوع اسهالی بود امروز دوتا موز و برنج با ماست نعناع خوردم الانم عرق نعنا با تخم بارهنگ میخوام بخورم ولی از ۵تا ۱۲شب فعلا مدفوع نداشتم ولی شکمم انگار یه طوریه انگار تکون میخوره یکم پیچه باید چیکار کنم؟طبیعیه؟ ولی ممکنه هم فردا باز اسهال داشته باشم.معمولا دو روز اینا طول میکشه
  ایا طبیعیه چیزه دیگه ای باید مصرف کنم؟

 27. سلام وقت بخیرخانم دکترمن امروزبعدظهرشکم درد دارم وبیرون روی 1ماهی هست روزه بودم دلیلش براچیست

 28. سلام وقت بخیر حدود دوهفته ست که دل پیچه ونفخ معده دارم وتعدادبیرون رویی دوسه بارمیشه راهنمایی کنید ممنون میشم

 29. سلام من چند روزه اومدم مسافرت ولی معدم بهم ریخته و روزی چند بار دلپیچه میگیرم و اسهال دارم هیچ علائم دیگه ای هم ندارم چیکار کنم خوب بشم؟
  عذر میخوام ولی در مدفوعم خلط هستش لطفا کمکم کنید

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ و هیوسین و مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود درصورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 30. سلام خسته نباشید ۴ روزه که دل درد شدید دارم وقتی روزه میگیرم صبحا اسهال میشم نفخ و آروغ زیادی (با بوی بسیار بد ) به سراغم میاد تا موقعی که معدم کاملا خالی بشه این موضوع ادامه داره موقع افطار هم سعی میکنم کم غذا بخورم تا دوباره معدم درد نگیره تو این ۴ روز واقعا کلافه شدم هر چی هم مراعات میکنم بازهم دل درد شدید و دل پیچه شروع میشه ، رفلاکس معده هم دارم که واقعا عذاب آوره .
  دکتر نظرتون چیه ؟

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   میل کنید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر