مجله پزشکی دکتر دکتر

روش‌های درمان دل پیچه

21 تیر 1397

721

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش
روش‌های درمان دل پیچه

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

دل پیچه حالت آزاردهنده‌ایست که همه ما در طول زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب از مجله دکتردکتر دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می‌شناسیم؛ اما این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام‌های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. دل پیچه در طول صرف غذا می‌تواند قابل توجه باشد؛ هرچند علل زیادی برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می‌گیرید، تنها به خلاص شدن از این حالت آزاردهنده فکر می‌کنید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف دل پیچه

اغلب به دردهای مرتبط با شکم دل‌پیچه می‌گوییم. با این حال این درد ممکن است ناشی از اعضای داخلی دیگر در این قسمت باشد. دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلات گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می‌کند. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا در آن دخیل هستند. در ادامه علائم محتمل برای دل‌پیچه را ذکر می‌کنیم.

دل پیچه چیست

علائم دل پیچه

شایع‌ترین علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

علت دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می‌شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییر در رژیم غذایی، باعث بروز دل پیچه می‌شوند. عفونت‌ها یکی دیگر از دلایل شایع دل پیچه هستند و می‌توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر موارد، مشکل اصلی دستگاه گوارش است. گاهی اوقات نیز متاسفانه علت دل پیچه ناشناخته باقی می‌ماند. در ادامه می‌توانید با علل مختلفی که سبب دل‌پیچه می‌شوند آشنا شوید.

دل پیچه بر اثر رژیم غذایی نادرست

علل دل‌پیچه ممکن است بر اثر عادت‌های غذایی شما نیز باشد؛ مخصوصا زمانی که به طور ناگهانی رژیم غذایی خود را تغییر می‌دهید.

 • پر خوری: اگر پرخوری کنید، معده شما تحریک شده و اندازه آن بزرگ می‌شود تا بتواند مقدار زیادی مواد غذایی را در خود جای دهد.
 • غذاهای تند یا چرب: خوردن غذاهای جدید یا سنگین که سیستم گوارشی شما به آن‌ها عادت ندارند، اغلب باعث ناراحتی معده می‌شوند.
دل ‌پیچه در اثر خوردن غذای تند
 • محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به هضم محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.
 • گلوتن: پروتئینی است که در دانه‌هایی مانند گندم و جو یافت می‌شود. افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند؛ باید از خوردن آن اجتناب کنند.

مشکلات گوارشی که باعث دل پیچه می‌شوند

برخی اوقات ممکن است دل‌پیچه‌ای که دارید مستقیما نشان از عملکرد ضعیف سیستم گوارشی شما باشد. که در این صورت به موارد زیر می‌پردازیم:

 • نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه دل پیچه می‌شود.
 • یبوست: اگر حرکات روده منظم نباشد منجر به تورم شکم یا چسبندگی در شکم شده و درد و ناراحتی ایجاد می‌شود.
 • زخم معده: این زخم‌های دردناک معده که به عنوان زخم معده شناخته می‌شوند، اغلب توسط باکتری‌ها به وجود آمده‌اند.
 • درد شکمی و عملکردی: این درد یکی از رایج‌ترین دردهایی است که مربوط به مشکل فیزیکی شکمی نیست. این شرایط که سندروم درد شکمی نیز نامیده می‌شود، در اغلب موارد قابل درمان است.
 • بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد روده دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

دلایل عفونی دل پیچه

ممکن است دل‌پیچه شما ناشی از عفونت باشد که در این صورت دو نوع عفونت مدنظر است:

 • عفونت‌های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می‌شود و منجر به استفراغ یا اسهال می‌شود. این بیماری‌ها به ویژه در کودکان رایج هستند.
 • مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که موجب بیماری شما شود. مراقب باشید غذایی که بیرون از یخچال مانده یا از تاریخ انقضایش گذشته را مصرف نکنید.

درمان دل پیچه

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته‌کننده و زجرآور باشد؛ اما این را بدانید که راه حل‌های مناسبی برای درمان دل پیچه وجود دارد که حتی در خانه نیز می‌توان انجام داد.

پیشگیری از دل پیچه

اغلب دل‌پیچه‌ها پس از چند ساعت خود به خود رفع می‌شوند. با این حال موارد زیر را به خاطر داشته باشید که در وهله اول می‌توانند چاره‌ساز باشند:

 • حجم غذا را کم کنید: اگر تمایل به پرخوری دارید، سعی کنید حجم وعده‌های غذایی خود را کمتر کنید و سعی کنید سرعت غذا خوردنتان را نیز کمتر کنید و هم با آرامش غذا را بجوید. جویدن آرام غذا فواید بسیار دیگری نیز دارد.
 • با احتیاط غذا بخورید: اگر غذای جدید یا غذاهایی با ادویه‌های جدید تست می‌کنید، با آرامش غذای خود را میل کنید و ترسی از تجربه مصرف غذای جدید نداشته باشید.
 • از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید: اگر توانایی هضم شیر یا گلوتن را ندارید، باید از مصرف این مواد اجتناب کنید و حتما هنگام خرید مواد غذایی به محتویات آن دقت کنید.

درمان‌های خانگی دل پیچه

استفاده از داروها و مکمل‌ها برای درمان دل‌پیچه اغلب ممکن است سبب تشدید درد شما شود. سعی کنید در ابتدا روش‌‌های زیر را برای درمان دل‌پیچه امتحان کنید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرمای ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم استفاده می‌کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می‌تواند از شدت درد بکاهد؛ به خصوص در کودکان.

درمان‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شوند:

اگر با انجام روش‌های ذکر شده در بالا دل‌پیچه شما تسکین نیافت و هم‎چنان ادامه دار شد، از روش‌های زیر که اغلب بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند، استفاده کنید:

 • مسکن نفخ معده: داروهای بدون نسخه‌ای هم‌چون سایمتیکون برای دل‌پیچه‌هایی که همراه با نفخ است می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • ملین‌ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهای محرک برای ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: اگر اخیرا مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید یا تغییری در روند مصرف داروهایتان ایجاد کرده‌اید و علائم دل پیچه دارید؛ بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می‌شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برای درمان دل‌پیچه چه بخوریم؟

زمانی که دچار دل‌پیچه می‌شوید، این احساس را دارید که هرچه بخورید سبب تحریک معده شما شده و می‌تواند اوضاع را بدتر کند. اما برخی غذاها ماده غذایی مورد نیاز را به شما می‌دهند و در عین حال شما را بدتر نمی‌کنند. از جمله این موارد می‌توان به مواد غذایی زیر اشاره کرد:

مایعات

اگر نمی‌توانید غذای جامد مصرف کنیدِ دلیلی ندارد که خود را مجبور به انجام این کار کنید. مایعاتی نظیر نوشیدنی‌های ورزشی، آب گوشت و آب نارگیل مواد معدنی لازم برای بدن شما را تامین می‌کنند که شامل پتاسیم، کلسیم و سدیم هستند.

موز

موز به راحتی هضم شده و حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی بسیار مهم است که بدن شما در زمان استفراغ و اسهال از دست می‌دهد و باید برای جایگزین کردن مقدار پتاسیم از دست رفته ماده غذایی حاوی پتاسیم نظیر موز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

برنج سفید ساده

حتما برنج سفید ساده را امتحان کنید. برنج قهوه‌ای یا سیاه که اغلب نیز سلامت بیشتری دارند، به سختی هضم می‌شوند؛ مخصوصا زمانی که ناراحتی معده داشته باشید. غذاهایی نظیر برنج سفید ساده که دارای نشاسته و فیبر پایین هستند سبب سفت شدن مدفوع و توقف اسهال می‌شوند که اغلب همراه با درد شکم به وجود می‌آید.

پوره سیب

پوره سیب که همان سیب رنده شده و پخته شده است حاوی مواد غذایی مفید بسیاری نظیر پکتین (نوعی فیبر) است. این ماده می‌تواند سبب سفت شدن مدفوع شده و شما را از شر اسهال رها کند.

چه برای دل پیچه خوب است

نان تست

زمانی که ناراحتی معده دارید، نان تست سفید ساده بهتر از غلات غنی از فیبر است. غلات غنی از فیبر برای کسانی که سالم هستند و بیماری ندارند بسیار مفید است، اما اگر دچار اسهال یا حالت تهوع هستید می‌تواند درد بسیاری در شکم شما ایجاد کند.

در چه صورت برای درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، برای بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکم که شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالای 38 درجه

سوالات متداول درباره دل‌پیچه

در این قسمت برخی از سوالات رایجی که درباره دل‌پیچه وجود دارد را پاسخ می‌دهیم.

آیا دل‌پیچه در دوران بارداری امری طبیعی است؟

با این حال که سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و استفراغ در دوران بارداری بسیار رایج است، درد شکمی اگر غیرطبیعی یا بسیار شدید باشد نیاز به معاینه توسط پزشک متخصص خواهد داشت.

درد شکمی در این دوران زمانی باعث نگرانی می‌شود که همراه با خونریزی واژن، سرگیجه، گرفتگی، تب یا غش باشد.

پس از خوردن غذا چه عواملی سبب دل‌پیچه می‌شوند؟

دل‌پیچه‌ای که پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود ممکن است به این دلیل باشد که فرد پس از مدت زیادی که غذا نخورده حجم زیادی از غذا را وارد معده خود کند که در این صورت تغییر زیادی در مقدار اسید معده ایجاد می‌شود. عامل دیگر دل‌پیچه می‌تواند مصرف غذاهای مسموم باشد. اغلب این مدل دل‌پیچه خطرساز نبوده و تنها با گذشت زمان برطرف می‌شود.

چه عواملی سبب ایجاد دل‌پیچه و اسهال می‌شوند؟

اسهال یا به وسیله جذب ناکافی مایعات توسط روده‌ها ایجاد می‌شود که در نهایت سبب ایجاد مدفوع آبکی می‌شود، یا به وسیله فعالیت زیاد معده و روده‌هاست که زمان کافی را برای جذب مواد غذایی از طریق روده‌ها نمی‌دهند. در اصل، غذا به سرعت در روده‌ها حرکت می‌کند، چرا که معده و روده‌ها در این حالت فعالیت بسیاری دارند.

آیا در زمان قاعدگی دل‌پیچه رخ می‌دهد؟

بله، ممکن است در زمان قاعدگی دل‌پیچه نیز ایجاد شود. در زمان قاعدگی، پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی مرتبط با باروری زنان، ترشح می‌شوند. این ماده شیمیایی می‎‎تواند در فرکانسی پایین باعث انقباضات غیر ریتمیک رحم شود. زمانی که رحم منقبض می‌شود می‌تواند خون را با فشار خارج کند و مسیر بازگشت جریان خون نیز مسدود خواهد شد. این کمبود جریان خون ممکن است سبب ایجاد دل‌پیچه شود.

منبع:

webmd

buoy

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم از دلپیچه‌های مکرر رنج می‌برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید، به جای آن که به مطب مراجعه کنید برای دریافت نوبت، با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است مخصوصا در این ایام پرخطر که بیماری کرونا شیوع بسیار زیادی داشته داشته است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «روش‌های درمان دل پیچه»

721 پاسخ به “روش‌های درمان دل پیچه”

 1. کوثر گفت:

  سلام از حدود یک هفته قبل دل پیچه دارم و دفع هم حدودا روزی دو بار که اسهال هم هستم. شب اولی که این مشکل پیش اومد تب 37/5 درجه و لرز هم داشتم و فکر کردم کرونا است. اما بعد دیگه تب و لرز تکرار نشد. بوی مدفوع هم خیلی بد و زننده شده در صورتیکه قبلا اصلا این طور نبود. ممنون میشم راهنماییم کنین از ترس کرونا ویزیت پزشک نرفتم.

 2. علی. گفت:

  با عرض سلام
  بنده سه روز پیش شب بهم خبر دادن خواهرم کرونا گرفته ایشون پرستار هستند خیلی نارحت شدم از صبحش اسهال دارم و درد معده و شکم درد و تا الان ادامه داره دکتر هم الان نمیتونم برم به دلیل کرونا لطفا راهنمایی کنید ممنون

 3. محمد ۷۷ گفت:

  سلام وقت بخیر-من االان دو ساله بعد خوردن غذا دل پیچه میگیرم همه جور آزمایشم دادم هیچی میکرب و باکتری هم ندارم -اصلا نمیدونم باید چیکار کنم خسته شدم

 4. فرزین گفت:

  سلام خانم دکتر من شام غذا تخم مرغ پخته با یه لیوان دلستر و صبح هم نون و پنیر و یه لیوان دلستر مصرف کردم الان از دیروز دل پیچه دارم هیوسین رو از دیروز دارم میخورم زیاد فرق نکرده نطرتون چیه ممنون میشم

 5. رکن الدین بدری گفت:

  سلام یه پسر 3ساله دارم 3روز دل پیچه دارد و اسهال هم هست در طول این 3روزم یک بار استفراغ کرده شربت دی سیکلومین هم دادم اثر نداره

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص اطفال استفاده کنید

   • آوا گفت:

    سلام من 13 سالمه و از شب تا صبح هست که دل پیچه دارم ..و اسهال دارم و کمی معدم درد میکنه و شکمم بدجور درد داره و میخواستم از شما کمک بگیرم خیلی ممنون

   • مهدی گفت:

    سلام حدود۱۵روزه نفخ دلپیچه واسهالی شدید دارم یکبارهم دکتر رفتم ۲تاامپول و۲جورقرصتجویز خوب شدم ۳روزبعددوباره شروع شده ترش معده اسهال بادشکم بسیار شدید لطفا راهنمای کنید ممنون میشم

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     ازمایش خون و مدفوع باید بدهید

 6. علی گفت:

  سلام ببخشید برای دل درد و دل پیچه ناشی از عفونت روده چ دارویی مناسبه؟؟ مرسی

 7. Hooman گفت:

  سلام دکتر من ۱۲ ساعته دل درد و اسهال دارم داره منو اذیت میکنه چه نظری دارین با تشکر‌.

 8. یاسین گفت:

  سلام دکتر من متولد۸۵/۳ هستم بعد من دل پیچه ناگهانی میگیرم و نمیتونم روی معده و شکم بخوابم بنظرتون برای چی هست بعد بیشتر اگه دستم به زیر معدم بخوره درد میگیره و اصن نباید حتی بهش دست بزنی توروخدا جوابمو بدید خیلی مهمه

 9. ایناز گفت:

  سلام.خسته نباشید.دخترم سه سالشه.چهار روز دل درد گرفته.دکتر بردیم.ازمایش گرفتن چیزیش نبود.شربت سفیکسیم و استامینوفن و امپول نوشته بود.کم اشتها شده.سه بار اسهال.یک بار استفراغ کرد.اینا بهتر شده.دل دردش خوب نشده.

 10. رقیه گفت:

  سلام
  دخترم دوسال ونیم سن داره از دیروز صبح اسهاله بعد دیشب دلپیچه گرفته تند تند میره دشویی امروز نزدیکی سحر هم استفراغ کرد هم تب داشت چکار کنم همه جا تعطیله بیمارستان هم قبول نمیکنه بخاطر کرونا ،لطفا راهنماییم کنید خانم دکتر

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست گرامی با توجه به سن کم کودک شما حتما نیاز به معاینه حضوری است

 11. دنیا گفت:

  سلام بعد از سه روز معده درد الان ۵ روزه که بشدت دلپیچه و نفخ شدید دارم دایمتیکون و دیسیکلمینم اصلا تاثیری نداشته واقعا مونده ممنون میشم راهنماییم کنید

 12. علی گفت:

  با سلام من گذرا مواد مصرف کردم الان دیگه مصرف نمیکنم حالت دلپیچه واسهال دارم چه قرصی مصرف کنم شب هم بد خوابم

 13. آرمین گفت:

  سلام خانم دکتر
  من ۴ روز قبل مشکلم را با شما مطرح کردم و گفتم که بخاطر قرص آزیترومایسین که مصرف کرده ام هم معده ام و هم روده هام ( قسمت پایین شکمم ) درد میکند
  و طبق توصیه ی شما الان صبح ها بصورت ناشتا یک قرص پنتوپرازول ۲۰ و بعد ناهار هم یک عدد از قرص رانیتیدین و دایمتیکون مصرف میکنم
  به لطف شما الان نسبت به قبل خیلی بهتر شدم ولی متاسفانه همچنان گاها شب ها معده ام میسوزه و بیدارم میکنه
  قسمت پایین شکمم ( روده هام ) هم صبح ها اصلا اذیتم نمیکنه ولی میشه گفت دو ساعت بعد خوردن ناهار (و مصرف قرص ها ) دل پیچه میگیرم و قسمت پایین شکمم اذیتم میکنه تا اینکه شب میشه و حدودا رفع میشه ولی شب ها هم همانطور که گفتم معدم شروع میکنه به سوزش
  واقعا متشکر میشم اگه یه بار دیگه کمکم کنید

  • آرمین گفت:

   خانم دکتر احساس میکنم قرص هایی که بعد از خوردن ناهار استفاده میکنم باعث دل پیچه و درد تو قسمت پایین شکمم میشه
   چون امروز از صبح کاملا خوب بودم ولی بعد مصرف قرص ها دل پیچم شروع شد
   به نظرتون چیکار کنم ؟؟

 14. مهناز گفت:

  سلام حدود ۳روز پسرم دل درد داره استفراغ بعداز غذا ۸سالش هست دکترهم بردم امپول پنی سیلین قرص سرماخوردگی وقرص سفیکسیم ۲۰۰ بهش داد اما بهتر نشده چکار کنم

 15. عادل گفت:

  سلام . من الان حدود ۳ ماهه شکم درد دارم دکتر رفتم انواع دارو ها رو داده خوردم ولی خوب نشدم. کلیندیوم سی و دومپیدون . موتیدون . دیگه واقعا موندم اطراف نافم درد داره

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   مدت درد،کیفیت آن مثلا درد یا دلپیچه؟همراهی با تهوع و یبوست و اسهال؟ارتباط به غذاخوردن ؟استرس؟را ذکر کنید تا راهنمایی صورت گیرد

   • عادل گفت:

    سلام خانم‌دکتر ٬ درد هست . با غذا خوردن تقریبا خوب میشه . استرسم زیاده . تهوع دارم .

 16. نازنین فاطمه گفت:

  سلام دختر م 8 سالش هست 2روزه شکم پیچش داره از دیشب حالت تهوع هم داره دی سیکلومین دادم بازم حالش بد شد هیچ تاثیری نداشت دستشویی هم زیاد می ره با اینکه چیزی نمیخوره چیکار باید کنم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست گرامی
   با توجه به علایم و سن کودک لازم است ویزیت و معاینه انجام شود

 17. زهرا پیری گفت:

  سلام دکتر من چند روز دل پیچه دارم صبح ها بیشتر هست و باید برم دستشویی و خیلی کم حالات تهوع البته من دارو میخورم ناشتا پنتو پرازول و قبل ناهار و شام دمپریدون میتونه بخاطر استرس باشه یا مسموم شدم کورونا که نیس چون تب و سرفه ندارم فقط رودهام میپیچه

 18. مهشاد گفت:

  سلام من یک هفتس که بویاییمو از دست دادم ولی دیروز خوب شدم و امروز از دل پیچه شدید از خواب بیدار شدم واقعا درده بدیه میشه بگین که چیکار کنم ؟
  بخاطره کروناهم دکتر نمیرم
  شب که خوابیدم شربت دفین هیدرامین خوردم با قرص استامینوفن
  تروخدا راهنمایی کنین

 19. zizo گفت:

  سلام من یک ماه دلپیچه خفیف دارم تا این اوخر که شدید شده و بخصوص شبها از شدت درد بیدارم میکنه. اول صبح ها هم با درد بیدار میشم.. دز ندفوع ام هم خون قابل توجه میبینم.. الان امکان ویزیت دکتر ندارم.. به خاطر وضعیت کرونا و.. نیشه راهنمایی ام کنید

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر خون در مدفوع تکرار شونده و زیاد است و دل درد دارید باید حتما ویزیت حضوری انجام شود

 20. آرمین گفت:

  سلام من به خاطر جوش های سیاه روی رانم به پزشک مراجعه کردم و بهم دوازده تا قرص آزیترومایسین داد که بصورت یک روز در میان مصرف کردم
  ولی بعد از مصرف تقریبا دهمین قرص شروع کرد از دهن من بوی خیلی بدی اومد
  الان هم نزدیک ده روزه که دوازده تا آزیترومایسین رو تموم کردم و دیگه مصرف نمیکنم ولی ده روزه که شب ها شدیدا دل درد میگیرم (قسمت پایین شکمم درد میکنه ) ، آروغ میزنم ، گاز دفع میکنم و نمیذاره بخوابم
  بعضا هم نزدیکای صبح از دل درد از خواب بیدار میشم و احساس میکنم معدم داره میسوزه ، میرم نون خشک میخورم و کمی آب مینوشم ، تقریبا رفع میشه و میرم میخوابم
  لطفا کمکم کنید چیکار باید بکنم ؟

  • آرمین گفت:

   خیلی خیلی متشکرم از لطفتون
   خدا شمارو حفظ کنه

 21. علی گفت:

  سلام من یه 10 روزی میشه که دل پیچه در قسمت بالای شکم وسط، و پائیین شکم وسط، و اسهال سوزش در ادرار دارم بعد و قبل از خوردن غذا هم دل پیچه دارم علتش چیست و باید چکار کنم ممنون

 22. atefe گفت:

  سلام من چندروز احساس دل درد داشتم که منجربه یبوست شد برای درمانش یه لیوان جوشانده برگ سنا خوردم حالا از دیشب همش دلپیچه و بی حالی و حالت تهوع دارم. چیکار باید بکنم?

 23. محبوبه گفت:

  باسلام
  من نزدیک به یک ماهه که دلپیچه دارم به همراه کمی حالت تهوع وسوزش معده گاهی کم وگاهی هم شدید به دکتررفتم بهم داروداداماخوب نشده دلیلش راهم نمیدانم

  • زهرا گفت:

   سلام من۲ هفته اول حالت تهوع و کم اشتهایی و سرفه خشک داشتم و ۳ روز پیش تا الان دل پیچه شدید میگیرم و اسهال .البته استرس هم از اول داشتم و هفته دوم رفتم دکتر بم ازیترومایسین و چند تا سوزن وسرم داد اما هنو دل پیچه و اسهال و سرفه خشک دارم هنوز خوب نشدم نمیدونم چیکار کنم کرونا نیست ؟؟؟ چیکار کنم حالم خوب شه واقعا خستم کرده

   • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

    سلام
    جهت انجام ازمایش مدفوع ،ESR,CRP اقدام کنید

 24. دانیال گفت:

  سلام من 10 تا 15 روز هست که دل پیچه دارم و اسهال صبح ها که بلند میشم قبل خوردن چیزی درد میکنه و بعد از خوردن غذاهم همینطور سیکاری هم هستم علتش چیه ممنون میشم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   میتواند عفونت گوارشی و یا سندرم روده تحریک پذیر باشد

  • محمد گفت:

   سلام
   من از اول ماه رمضان دل پیچه دارم ولی زیاد نیست و اسهال هم دارم یکروز اصلاً دم افطار جز آب گرم و یه دونه چایی چیزی نخوردم و اسهال آبکی بود و خونی نداشت منتها امروز افطاری تخم مرغ آب پز و گوجه و دوغ خوردم اسهال نداشتم ولی همچنان دل پیجه دارم زیاد نیست ولی در طول روز هست
   ممنون میشم راهنماییم بکنین

 25. علی زارعی گفت:

  سلام من چند روزه درگیر بیماری شدم،اول که استخوان درد و سردرد و چشم درد بودم خب این شدت باعث شد برم پیش پزشک،با آمپول ۱۲۰۰ واموکسی کلاو درمان شدم،بعد باز پیچیدگی شکم شدم همراه با سر درد و اسحال و ناتوانی و سستی وبی اشتهایی زیر دلم غارغور میکنه ،همش مشکلم این دلپیچست چکار کنم ۵روزه غذا نخوردم فقط آبمیوه اونم خیلی کم

 26. زهره گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من حدود 3 سال هست کیسه صفرا رو عمل کردم. از اون به بعد مدفوعم همیشه شل تر از حد معمول بود. و اگر معدم یکم خالی می بود به محض اینکه غذا وارد معدم میشد دل پیچه های خیلی بد میگرفتم و نهایتا مجبور بودم چندبار دستشویی برم. این قضیه الان تقریبا روزانه برام اتفاق میفته. من تقریبا میلی به غذا دیگه ندارم. عموما صبح و شب خیلی سبک غذا میخورم یا میوه جات استفاده میکنم. تنها وعدم ناهار هست که اونم بخاطر دل پیچه مجبورم دست از غذا بکشم. میشه راهنمایی کنید علتش چی میتونه باشه

 27. موسی عظیمی گفت:

  سلام من دوری نافم درد میکنه ایا میتونه کرونا باشه

 28. آرش گیلک گفت:

  با سلام
  دو الی سه روز است که پسرم دچار دلدرد بسیار شدید می شود بعد از غذا و بعد از ۱۵ الی ۲۰ خوب می شود دلیل راه درمان آن چیست ؟
  با تشکر

 29. نهال گفت:

  سلام من چند روزه دلپیچه دارم فقط،خیلی شدید نیس،ولی تقریبا سه چهارروزه،جدیدا غذاهامم تند کردم،ب نظرتون کرونا نگرفتم?

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   علایم اصلی تب و درد بدن و سرفه شدید و خشک و تنگی نفس میباشد
   علایم شما به نفع کرونا نیست

 30. لیلی راد گفت:

  سلام روز بخیر چند روزیه مدتی پس از غذا دل درد دارم .اطراف ناف ،گاهی زیر قفسه سینه ،گاهی هم درد به پهلوی راستم میزنه.اجابت مزاحم نامنظم ،چند روز خوب و بعد یبوست میگیرم ،سعی کردم با دم نوش هایی مثل زیره و دارچین و بابونه درمانش کنم .ولی می ره و دوباره بر میگرده .از راهنمایی تون سپاسگزارم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   احتمالا التهاب و یا عفونت معده مطرح است.لازم است معاینه انجام شود.به متخصص داخلی مراجعه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...