درمان دل پیچه

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می دانیم، این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. این امر می تواند به خصوص در طول غذا قابل توجه باشد، هرچند تعداد زیادی از علل برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می گیرید، تنها به خلاصی شدن از شر آن می اندیشید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. ما در این مقاله به علائم، دلایل و نحوه درمان دل پیچه می پردازیم.

تعریف دل پیچه

دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلاتی  گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می کند و با درگیر کردن او باعث کاهش کیفیت زندگی او می شود. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا، در آن دخیل هستند. در این مطلب دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم. البته جای نگرانی نیست، معمولا دل پیچه خطری برای سلامتی شما ندارد و درمان دل پیچه خیلی سخت نیست، فقط باید دلیل اصلی بروز این حالت را پیدا کرده و آن را درمان کنید.

علائم دل پیچه

شایع تری علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

در چه صورت به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، جهت بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکمی، شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالا

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

علت ایجاد دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییرات در رژیم غذایی، باعث بروز آن می شود. عفونتها یکی دیگر از علل شایع هستند و می توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر شرایط، مشکل با اعضای معده و دستگاه گوارش است. گاهی اوقات این علت ناشناخته باقی می ماند. بیایید برخی از علل را بر اساس طبقه بندی بررسی کنیم.

1- اختلالات گوارشی

Overeating پر خوری: خوردن بیش از حد باعث تحریک معده می شود تا مقدار زیادی از مواد غذایی را جای دهد.

غذا های تند و چرب: غذاهای سنگین، به خصوص غذا هایی که معمولا در رژیم غذایی شما نیستند، اغلب باعث ناراحتی معده می شوند.

محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به تجزیه محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.

گلوتن: این یک نوع پروتئینی است که در دانه هایی مانند گندم و جو یافت می شود افرادی که دارای بیماری سلیاک هستند، باید از خوردن آن اجتناب کنند.

درمان دل پیچه

2-مشکلات گوارشی

نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه باعث ایجاد دل پیچخ می گردد.

یبوست: بدون حرکت منظم روده، همه چیز در روده ها به کندی حر کت می کنند و منجر به درد و ناراحتی شود.

زخم معده: این زخم های دردناک در پوشش معده اغلب توسط باکتری ایجاد می شود.

بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد در روده شما دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر: افراد مبتلا به این بیماری ریسک بیشتری برای دل پیچه گرفتن دارند، آنها باید رژیم غذایی مخصوص خود را رعایت کنند، هر گونه زیاده روی در خورد و خوراک باعث ایجاد دلپیچه در آنها می شود

3-دلایل عفونی:

عفونت های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می شود و منجر به استفراغ یا اسهال می شود. این بیماری ها در کودکان مخصوصا رایج هستند.

مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری هایی باشد که موجب بیماری می شود. مراقب باشید که غذای بیرون از یخچال ن یا از تاریخ انقضا گذشتهرا مصرف نکنید.

درمان دل پیچه و راه های جلوگیری از آن

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته کننده و زجر آور باشد، اما خبر خوب این است که شما می توانید راه حل های مناسبی برای درمان دل پیچه پیدا کنید. بسیاری از علل دل پیچه پس از چند ساعت از بین می روند و دلیلی برای درمان دل پیچه وجود ندارد، البته بهتر است برای جلوگیری از بروز مجدد آن، دلایل و علل آن را بررسی کنید.

غذا را کم کنید: کسانی که تمایل به پرخوری دارند و بعد از خوردن یک وعده دچار دل پیچه می شوند، بهترین راه حل برای درمان دل پیچه آنها کم کردن غذا است، این افراد باید غذا را به آرامی بخورند و آن را خوب بجونند.

با احتیاط غذا بخورید: در صورتی که غذای تازه را که قبلا مصرف نکردید را می خورید، مراقب باشید که تند و چرب نباشد و با رژیم غذایی شما اختلاف چندانی نداشته باشد.

اجتناب از مواد غذایی درد آور: کسانی که نمی توانند شیر یا گلوتن را تحمل کنند، باید از این مواد اجتناب کنند و مطمئن شوید که برچسب غذا را به دقت بررسی کرده اید.

وقتی که دل پیچه گرفتید، قبل از مراجعه به پزشک جهت درمان دل پیچه تکنیک های زیر را انجام دهید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرما ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم برای تسکین دادن استفاده می کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می تواند این فریب را انجام دهد و از شدت درد بکاهد، به خصوص در کودکان.
 • داروها: نقش مهمی در درمان دل پیچه دارند. البته قبل از ویزیت پزشک به هیچ وجه خود سرانه دارویی را برای کاهش درد و درمان دل پیچه مصرف نکنید. اگر بیماری مرتبط گوارشی دارید حتما به موقع داروهای خود را مصرف کنید تا از بروز دل پیچه و درد شکمی جلوگیری کنید.
 • ملین ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهایی محرک جهت ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی بیوتیک ها: این گزینه تجویزی فقط در صورتی لازم است که پزشک شما یک عفونت باکتریایی را تشخیص دهد و برای درمان دل پیچه برای شما تجویز کند. اگر اخیرا دارو را شروع کرده اید یا تغییر کرده اید و علائم دل پیچه ایجاد کرده اند، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است دارو های مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

سوالات رایج

پس از  غذا خوردن، علت دل پیچه چیست؟

دل پیچه پس از خوردن غذا می تواند به علت کشش معده پس از یک مدت طولانی باشد یا مقدار زیادی از غذا در اثر پر خوری وارد معده شده باشد. احتمال دیگر تغییر سریع در pH (اسیدیته) معده یا مصرف هر گونه دارو باشد. شایع ترین حالت در این موارد خوش خیم است که با گذشت زمان حل می شود.

چه چیزی موجب دل پیچه و اسهال می شود؟

اسهال ناشي از جذب ناقص مايع توسط روده است، باعث ايجاد مدفوع آبي يا فعاليت بیش از حد معده و روده باشد و یا زمان کافي براي جذب مواد مغذي درون روده وجود نداشته باشد. اساسا، عبور سریع غذا از طریق روده به علت افزایش فعالیت معده و روده است.

 

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی تصویر زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی رایگان با پزشک

بر گرفته از:

رایج ترین علل ایجاد دل پیچه را بهتر بشناسیم

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان دل پیچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

334 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام از حدود یک هفته قبل دل پیچه دارم و دفع هم حدودا روزی دو بار که اسهال هم هستم. شب اولی که این مشکل پیش اومد تب 37/5 درجه و لرز هم داشتم و فکر کردم کرونا است. اما بعد دیگه تب و لرز تکرار نشد. بوی مدفوع هم خیلی بد و زننده شده در صورتیکه قبلا اصلا این طور نبود. ممنون میشم راهنماییم کنین از ترس کرونا ویزیت پزشک نرفتم.

  • سلام
   قرص هیوسین و سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز و درصورت اسهال قرص لوپرامید شبی یک عدد مصرف شود

 2. با عرض سلام
  بنده سه روز پیش شب بهم خبر دادن خواهرم کرونا گرفته ایشون پرستار هستند خیلی نارحت شدم از صبحش اسهال دارم و درد معده و شکم درد و تا الان ادامه داره دکتر هم الان نمیتونم برم به دلیل کرونا لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   قرص لوپرامید و قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد و قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی شبی یک عدد مصرف شود

 3. سلام وقت بخیر-من االان دو ساله بعد خوردن غذا دل پیچه میگیرم همه جور آزمایشم دادم هیچی میکرب و باکتری هم ندارم -اصلا نمیدونم باید چیکار کنم خسته شدم

 4. سلام خانم دکتر من شام غذا تخم مرغ پخته با یه لیوان دلستر و صبح هم نون و پنیر و یه لیوان دلستر مصرف کردم الان از دیروز دل پیچه دارم هیوسین رو از دیروز دارم میخورم زیاد فرق نکرده نطرتون چیه ممنون میشم

 5. سلام یه پسر 3ساله دارم 3روز دل پیچه دارد و اسهال هم هست در طول این 3روزم یک بار استفراغ کرده شربت دی سیکلومین هم دادم اثر نداره

 6. سلام ببخشید برای دل درد و دل پیچه ناشی از عفونت روده چ دارویی مناسبه؟؟ مرسی

 7. سلام دکتر من ۱۲ ساعته دل درد و اسهال دارم داره منو اذیت میکنه چه نظری دارین با تشکر‌.

  • سلام
   اگر امکان ویزیت ندارید قرص هیوسین و لوپرامید هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 8. سلام دکتر من متولد۸۵/۳ هستم بعد من دل پیچه ناگهانی میگیرم و نمیتونم روی معده و شکم بخوابم بنظرتون برای چی هست بعد بیشتر اگه دستم به زیر معدم بخوره درد میگیره و اصن نباید حتی بهش دست بزنی توروخدا جوابمو بدید خیلی مهمه

 9. سلام.خسته نباشید.دخترم سه سالشه.چهار روز دل درد گرفته.دکتر بردیم.ازمایش گرفتن چیزیش نبود.شربت سفیکسیم و استامینوفن و امپول نوشته بود.کم اشتها شده.سه بار اسهال.یک بار استفراغ کرد.اینا بهتر شده.دل دردش خوب نشده.

  • سلام
   شربت دی سیکلومین هر ۱۲ ساعت یک و نیم سی سی بدهید
   اگر بهبود نیافت ویزیت شود

 10. سلام
  دخترم دوسال ونیم سن داره از دیروز صبح اسهاله بعد دیشب دلپیچه گرفته تند تند میره دشویی امروز نزدیکی سحر هم استفراغ کرد هم تب داشت چکار کنم همه جا تعطیله بیمارستان هم قبول نمیکنه بخاطر کرونا ،لطفا راهنماییم کنید خانم دکتر

  • سلام
   دوست گرامی با توجه به سن کم کودک شما حتما نیاز به معاینه حضوری است

 11. سلام بعد از سه روز معده درد الان ۵ روزه که بشدت دلپیچه و نفخ شدید دارم دایمتیکون و دیسیکلمینم اصلا تاثیری نداشته واقعا مونده ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت و قرص دمپریدون قبل غذا مصرف شود

 12. با سلام من گذرا مواد مصرف کردم الان دیگه مصرف نمیکنم حالت دلپیچه واسهال دارم چه قرصی مصرف کنم شب هم بد خوابم

 13. سلام خانم دکتر
  من ۴ روز قبل مشکلم را با شما مطرح کردم و گفتم که بخاطر قرص آزیترومایسین که مصرف کرده ام هم معده ام و هم روده هام ( قسمت پایین شکمم ) درد میکند
  و طبق توصیه ی شما الان صبح ها بصورت ناشتا یک قرص پنتوپرازول ۲۰ و بعد ناهار هم یک عدد از قرص رانیتیدین و دایمتیکون مصرف میکنم
  به لطف شما الان نسبت به قبل خیلی بهتر شدم ولی متاسفانه همچنان گاها شب ها معده ام میسوزه و بیدارم میکنه
  قسمت پایین شکمم ( روده هام ) هم صبح ها اصلا اذیتم نمیکنه ولی میشه گفت دو ساعت بعد خوردن ناهار (و مصرف قرص ها ) دل پیچه میگیرم و قسمت پایین شکمم اذیتم میکنه تا اینکه شب میشه و حدودا رفع میشه ولی شب ها هم همانطور که گفتم معدم شروع میکنه به سوزش
  واقعا متشکر میشم اگه یه بار دیگه کمکم کنید

  • خانم دکتر احساس میکنم قرص هایی که بعد از خوردن ناهار استفاده میکنم باعث دل پیچه و درد تو قسمت پایین شکمم میشه
   چون امروز از صبح کاملا خوب بودم ولی بعد مصرف قرص ها دل پیچم شروع شد
   به نظرتون چیکار کنم ؟؟

  • سلام
   بعد شام قرص رانیتیدین و شربت آلمینیوم ام جی مصرف شود
   جهت رفع دلپیچه قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد

 14. سلام حدود ۳روز پسرم دل درد داره استفراغ بعداز غذا ۸سالش هست دکترهم بردم امپول پنی سیلین قرص سرماخوردگی وقرص سفیکسیم ۲۰۰ بهش داد اما بهتر نشده چکار کنم

  • سلام
   شربت دی سیکلومین و شربت رانیتیدین و شربت اوندانسترون هر ۸ ساعت ۴ سی سی مصرف کند

 15. سلام . من الان حدود ۳ ماهه شکم درد دارم دکتر رفتم انواع دارو ها رو داده خوردم ولی خوب نشدم. کلیندیوم سی و دومپیدون . موتیدون . دیگه واقعا موندم اطراف نافم درد داره

  • سلام
   مدت درد،کیفیت آن مثلا درد یا دلپیچه؟همراهی با تهوع و یبوست و اسهال؟ارتباط به غذاخوردن ؟استرس؟را ذکر کنید تا راهنمایی صورت گیرد

   • سلام خانم‌دکتر ٬ درد هست . با غذا خوردن تقریبا خوب میشه . استرسم زیاده . تهوع دارم .

    • سلام

     اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص رانیتیدین همراه غذا مصرف شود
     قرص کلرودیازپوکساید شب ها یک عدد مصرف شود

 16. سلام دختر م 8 سالش هست 2روزه شکم پیچش داره از دیشب حالت تهوع هم داره دی سیکلومین دادم بازم حالش بد شد هیچ تاثیری نداشت دستشویی هم زیاد می ره با اینکه چیزی نمیخوره چیکار باید کنم

 17. سلام دکتر من چند روز دل پیچه دارم صبح ها بیشتر هست و باید برم دستشویی و خیلی کم حالات تهوع البته من دارو میخورم ناشتا پنتو پرازول و قبل ناهار و شام دمپریدون میتونه بخاطر استرس باشه یا مسموم شدم کورونا که نیس چون تب و سرفه ندارم فقط رودهام میپیچه

 18. سلام من یک هفتس که بویاییمو از دست دادم ولی دیروز خوب شدم و امروز از دل پیچه شدید از خواب بیدار شدم واقعا درده بدیه میشه بگین که چیکار کنم ؟
  بخاطره کروناهم دکتر نمیرم
  شب که خوابیدم شربت دفین هیدرامین خوردم با قرص استامینوفن
  تروخدا راهنمایی کنین

 19. سلام من یک ماه دلپیچه خفیف دارم تا این اوخر که شدید شده و بخصوص شبها از شدت درد بیدارم میکنه. اول صبح ها هم با درد بیدار میشم.. دز ندفوع ام هم خون قابل توجه میبینم.. الان امکان ویزیت دکتر ندارم.. به خاطر وضعیت کرونا و.. نیشه راهنمایی ام کنید

  • سلام
   اگر خون در مدفوع تکرار شونده و زیاد است و دل درد دارید باید حتما ویزیت حضوری انجام شود

 20. سلام من به خاطر جوش های سیاه روی رانم به پزشک مراجعه کردم و بهم دوازده تا قرص آزیترومایسین داد که بصورت یک روز در میان مصرف کردم
  ولی بعد از مصرف تقریبا دهمین قرص شروع کرد از دهن من بوی خیلی بدی اومد
  الان هم نزدیک ده روزه که دوازده تا آزیترومایسین رو تموم کردم و دیگه مصرف نمیکنم ولی ده روزه که شب ها شدیدا دل درد میگیرم (قسمت پایین شکمم درد میکنه ) ، آروغ میزنم ، گاز دفع میکنم و نمیذاره بخوابم
  بعضا هم نزدیکای صبح از دل درد از خواب بیدار میشم و احساس میکنم معدم داره میسوزه ، میرم نون خشک میخورم و کمی آب مینوشم ، تقریبا رفع میشه و میرم میخوابم
  لطفا کمکم کنید چیکار باید بکنم ؟

 21. سلام من یه 10 روزی میشه که دل پیچه در قسمت بالای شکم وسط، و پائیین شکم وسط، و اسهال سوزش در ادرار دارم بعد و قبل از خوردن غذا هم دل پیچه دارم علتش چیست و باید چکار کنم ممنون

  • بهتر است ویزیت شوید تا آزمایش ادرار بدهید
   میتوانید قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت و قرص سفیکسیم ۴۰۰ شبی یک عدد مصرف کنید

 22. سلام من چندروز احساس دل درد داشتم که منجربه یبوست شد برای درمانش یه لیوان جوشانده برگ سنا خوردم حالا از دیشب همش دلپیچه و بی حالی و حالت تهوع دارم. چیکار باید بکنم?

  • سلام
   قرص رانیتیدین و قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد
   درصورت عدم بهبود ویزیت شوید

 23. باسلام
  من نزدیک به یک ماهه که دلپیچه دارم به همراه کمی حالت تهوع وسوزش معده گاهی کم وگاهی هم شدید به دکتررفتم بهم داروداداماخوب نشده دلیلش راهم نمیدانم

  • سلام
   آرمایش بارداری بدهید
   اگر منفی بود قرص پنتوپرازول صبح ناشتا و رانیتیدین همراه غذا
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل غذا مصرف شود

 24. سلام من 10 تا 15 روز هست که دل پیچه دارم و اسهال صبح ها که بلند میشم قبل خوردن چیزی درد میکنه و بعد از خوردن غذاهم همینطور سیکاری هم هستم علتش چیه ممنون میشم

  • سلام
   میتواند عفونت گوارشی و یا سندرم روده تحریک پذیر باشد

  • سلام
   من از اول ماه رمضان دل پیچه دارم ولی زیاد نیست و اسهال هم دارم یکروز اصلاً دم افطار جز آب گرم و یه دونه چایی چیزی نخوردم و اسهال آبکی بود و خونی نداشت منتها امروز افطاری تخم مرغ آب پز و گوجه و دوغ خوردم اسهال نداشتم ولی همچنان دل پیجه دارم زیاد نیست ولی در طول روز هست
   ممنون میشم راهنماییم بکنین

   • سلام
    قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد در صورت روزه داری به جای آن قرص سفیکسیم ۴۰۰ شبی یک عدد
    قرص هیوسین و قرص کلیدینیوم سی هر ۱۲ ساعت یا هنگام سحر و افطار یک عدد تا ۵ روز مصرف شود

 25. سلام من چند روزه درگیر بیماری شدم،اول که استخوان درد و سردرد و چشم درد بودم خب این شدت باعث شد برم پیش پزشک،با آمپول ۱۲۰۰ واموکسی کلاو درمان شدم،بعد باز پیچیدگی شکم شدم همراه با سر درد و اسحال و ناتوانی و سستی وبی اشتهایی زیر دلم غارغور میکنه ،همش مشکلم این دلپیچست چکار کنم ۵روزه غذا نخوردم فقط آبمیوه اونم خیلی کم

  • سلام
   بهتر است معاینه شوید اگر با توجه به شیوع کرونا امکان ویزیت ندارید قرص اوندانسترون هر ۱۲ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد

 26. سلام
  وقتتون بخیر
  من حدود 3 سال هست کیسه صفرا رو عمل کردم. از اون به بعد مدفوعم همیشه شل تر از حد معمول بود. و اگر معدم یکم خالی می بود به محض اینکه غذا وارد معدم میشد دل پیچه های خیلی بد میگرفتم و نهایتا مجبور بودم چندبار دستشویی برم. این قضیه الان تقریبا روزانه برام اتفاق میفته. من تقریبا میلی به غذا دیگه ندارم. عموما صبح و شب خیلی سبک غذا میخورم یا میوه جات استفاده میکنم. تنها وعدم ناهار هست که اونم بخاطر دل پیچه مجبورم دست از غذا بکشم. میشه راهنمایی کنید علتش چی میتونه باشه

  • سلام
   فعلا قرص کلستیرامین یک عدد قبل از ناهار مصرف شود
   در اولین فرصت ویزیت شوید

 27. سلام من دوری نافم درد میکنه ایا میتونه کرونا باشه

 28. با سلام
  دو الی سه روز است که پسرم دچار دلدرد بسیار شدید می شود بعد از غذا و بعد از ۱۵ الی ۲۰ خوب می شود دلیل راه درمان آن چیست ؟
  با تشکر

 29. سلام من چند روزه دلپیچه دارم فقط،خیلی شدید نیس،ولی تقریبا سه چهارروزه،جدیدا غذاهامم تند کردم،ب نظرتون کرونا نگرفتم?

  • با سلام
   علایم اصلی تب و درد بدن و سرفه شدید و خشک و تنگی نفس میباشد
   علایم شما به نفع کرونا نیست

 30. سلام روز بخیر چند روزیه مدتی پس از غذا دل درد دارم .اطراف ناف ،گاهی زیر قفسه سینه ،گاهی هم درد به پهلوی راستم میزنه.اجابت مزاحم نامنظم ،چند روز خوب و بعد یبوست میگیرم ،سعی کردم با دم نوش هایی مثل زیره و دارچین و بابونه درمانش کنم .ولی می ره و دوباره بر میگرده .از راهنمایی تون سپاسگزارم

  • با سلام
   احتمالا التهاب و یا عفونت معده مطرح است.لازم است معاینه انجام شود.به متخصص داخلی مراجعه کنید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر