روش‌های درمان دل پیچه

 • 1397-04-21
 • ۴۹۸۲۰۹ بازدید
 • 703
درمان دل پیچه

دل پیچه حالت آزاردهنده‌ایست که همه ما در طول زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب از مجله دکتردکتر دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می‌شناسیم؛ اما این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام‌های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. دل پیچه در طول صرف غذا می‌تواند قابل توجه باشد؛ هرچند علل زیادی برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می‌گیرید، تنها به خلاص شدن از این حالت آزاردهنده فکر می‌کنید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف دل پیچه

اغلب به دردهای مرتبط با شکم دل‌پیچه می‌گوییم. با این حال این درد ممکن است ناشی از اعضای داخلی دیگر در این قسمت باشد. دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلات گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می‌کند. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا در آن دخیل هستند. در ادامه علائم محتمل برای دل‌پیچه را ذکر می‌کنیم.

دل پیچه چیست

علائم دل پیچه

شایع‌ترین علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

علت دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می‌شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییر در رژیم غذایی، باعث بروز دل پیچه می‌شوند. عفونت‌ها یکی دیگر از دلایل شایع دل پیچه هستند و می‌توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر موارد، مشکل اصلی دستگاه گوارش است. گاهی اوقات نیز متاسفانه علت دل پیچه ناشناخته باقی می‌ماند. در ادامه می‌توانید با علل مختلفی که سبب دل‌پیچه می‌شوند آشنا شوید.

دل پیچه بر اثر رژیم غذایی نادرست

علل دل‌پیچه ممکن است بر اثر عادت‌های غذایی شما نیز باشد؛ مخصوصا زمانی که به طور ناگهانی رژیم غذایی خود را تغییر می‌دهید.

 • پر خوری: اگر پرخوری کنید، معده شما تحریک شده و اندازه آن بزرگ می‌شود تا بتواند مقدار زیادی مواد غذایی را در خود جای دهد.
 • غذاهای تند یا چرب: خوردن غذاهای جدید یا سنگین که سیستم گوارشی شما به آن‌ها عادت ندارند، اغلب باعث ناراحتی معده می‌شوند.
دل ‌پیچه در اثر خوردن غذای تند
 • محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به هضم محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.
 • گلوتن: پروتئینی است که در دانه‌هایی مانند گندم و جو یافت می‌شود. افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند؛ باید از خوردن آن اجتناب کنند.

مشکلات گوارشی که باعث دل پیچه می‌شوند

برخی اوقات ممکن است دل‌پیچه‌ای که دارید مستقیما نشان از عملکرد ضعیف سیستم گوارشی شما باشد. که در این صورت به موارد زیر می‌پردازیم:

 • نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه دل پیچه می‌شود.
 • یبوست: اگر حرکات روده منظم نباشد منجر به تورم شکم یا چسبندگی در شکم شده و درد و ناراحتی ایجاد می‌شود.
 • زخم معده: این زخم‌های دردناک معده که به عنوان زخم معده شناخته می‌شوند، اغلب توسط باکتری‌ها به وجود آمده‌اند.
 • درد شکمی و عملکردی: این درد یکی از رایج‌ترین دردهایی است که مربوط به مشکل فیزیکی شکمی نیست. این شرایط که سندروم درد شکمی نیز نامیده می‌شود، در اغلب موارد قابل درمان است.
 • بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد روده دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

دلایل عفونی دل پیچه

ممکن است دل‌پیچه شما ناشی از عفونت باشد که در این صورت دو نوع عفونت مدنظر است:

 • عفونت‌های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می‌شود و منجر به استفراغ یا اسهال می‌شود. این بیماری‌ها به ویژه در کودکان رایج هستند.
 • مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که موجب بیماری شما شود. مراقب باشید غذایی که بیرون از یخچال مانده یا از تاریخ انقضایش گذشته را مصرف نکنید.

درمان دل پیچه

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته‌کننده و زجرآور باشد؛ اما این را بدانید که راه حل‌های مناسبی برای درمان دل پیچه وجود دارد که حتی در خانه نیز می‌توان انجام داد.

پیشگیری از دل پیچه

اغلب دل‌پیچه‌ها پس از چند ساعت خود به خود رفع می‌شوند. با این حال موارد زیر را به خاطر داشته باشید که در وهله اول می‌توانند چاره‌ساز باشند:

 • حجم غذا را کم کنید: اگر تمایل به پرخوری دارید، سعی کنید حجم وعده‌های غذایی خود را کمتر کنید و سعی کنید سرعت غذا خوردنتان را نیز کمتر کنید و هم با آرامش غذا را بجوید. جویدن آرام غذا فواید بسیار دیگری نیز دارد.
 • با احتیاط غذا بخورید: اگر غذای جدید یا غذاهایی با ادویه‌های جدید تست می‌کنید، با آرامش غذای خود را میل کنید و ترسی از تجربه مصرف غذای جدید نداشته باشید.
 • از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید: اگر توانایی هضم شیر یا گلوتن را ندارید، باید از مصرف این مواد اجتناب کنید و حتما هنگام خرید مواد غذایی به محتویات آن دقت کنید.

درمان‌های خانگی دل پیچه

استفاده از داروها و مکمل‌ها برای درمان دل‌پیچه اغلب ممکن است سبب تشدید درد شما شود. سعی کنید در ابتدا روش‌‌های زیر را برای درمان دل‌پیچه امتحان کنید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرمای ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم استفاده می‌کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می‌تواند از شدت درد بکاهد؛ به خصوص در کودکان.

درمان‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شوند:

اگر با انجام روش‌های ذکر شده در بالا دل‌پیچه شما تسکین نیافت و هم‎چنان ادامه دار شد، از روش‌های زیر که اغلب بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند، استفاده کنید:

 • مسکن نفخ معده: داروهای بدون نسخه‌ای هم‌چون سایمتیکون برای دل‌پیچه‌هایی که همراه با نفخ است می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • ملین‌ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهای محرک برای ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: اگر اخیرا مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید یا تغییری در روند مصرف داروهایتان ایجاد کرده‌اید و علائم دل پیچه دارید؛ بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می‌شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برای درمان دل‌پیچه چه بخوریم؟

زمانی که دچار دل‌پیچه می‌شوید، این احساس را دارید که هرچه بخورید سبب تحریک معده شما شده و می‌تواند اوضاع را بدتر کند. اما برخی غذاها ماده غذایی مورد نیاز را به شما می‌دهند و در عین حال شما را بدتر نمی‌کنند. از جمله این موارد می‌توان به مواد غذایی زیر اشاره کرد:

مایعات

اگر نمی‌توانید غذای جامد مصرف کنیدِ دلیلی ندارد که خود را مجبور به انجام این کار کنید. مایعاتی نظیر نوشیدنی‌های ورزشی، آب گوشت و آب نارگیل مواد معدنی لازم برای بدن شما را تامین می‌کنند که شامل پتاسیم، کلسیم و سدیم هستند.

موز

موز به راحتی هضم شده و حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی بسیار مهم است که بدن شما در زمان استفراغ و اسهال از دست می‌دهد و باید برای جایگزین کردن مقدار پتاسیم از دست رفته ماده غذایی حاوی پتاسیم نظیر موز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

برنج سفید ساده

حتما برنج سفید ساده را امتحان کنید. برنج قهوه‌ای یا سیاه که اغلب نیز سلامت بیشتری دارند، به سختی هضم می‌شوند؛ مخصوصا زمانی که ناراحتی معده داشته باشید. غذاهایی نظیر برنج سفید ساده که دارای نشاسته و فیبر پایین هستند سبب سفت شدن مدفوع و توقف اسهال می‌شوند که اغلب همراه با درد شکم به وجود می‌آید.

پوره سیب

پوره سیب که همان سیب رنده شده و پخته شده است حاوی مواد غذایی مفید بسیاری نظیر پکتین (نوعی فیبر) است. این ماده می‌تواند سبب سفت شدن مدفوع شده و شما را از شر اسهال رها کند.

چه برای دل پیچه خوب است

نان تست

زمانی که ناراحتی معده دارید، نان تست سفید ساده بهتر از غلات غنی از فیبر است. غلات غنی از فیبر برای کسانی که سالم هستند و بیماری ندارند بسیار مفید است، اما اگر دچار اسهال یا حالت تهوع هستید می‌تواند درد بسیاری در شکم شما ایجاد کند.

در چه صورت برای درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، برای بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکم که شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالای 38 درجه

سوالات متداول درباره دل‌پیچه

در این قسمت برخی از سوالات رایجی که درباره دل‌پیچه وجود دارد را پاسخ می‌دهیم.

آیا دل‌پیچه در دوران بارداری امری طبیعی است؟

با این حال که سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و استفراغ در دوران بارداری بسیار رایج است، درد شکمی اگر غیرطبیعی یا بسیار شدید باشد نیاز به معاینه توسط پزشک متخصص خواهد داشت.

درد شکمی در این دوران زمانی باعث نگرانی می‌شود که همراه با خونریزی واژن، سرگیجه، گرفتگی، تب یا غش باشد.

پس از خوردن غذا چه عواملی سبب دل‌پیچه می‌شوند؟

دل‌پیچه‌ای که پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود ممکن است به این دلیل باشد که فرد پس از مدت زیادی که غذا نخورده حجم زیادی از غذا را وارد معده خود کند که در این صورت تغییر زیادی در مقدار اسید معده ایجاد می‌شود. عامل دیگر دل‌پیچه می‌تواند مصرف غذاهای مسموم باشد. اغلب این مدل دل‌پیچه خطرساز نبوده و تنها با گذشت زمان برطرف می‌شود.

چه عواملی سبب ایجاد دل‌پیچه و اسهال می‌شوند؟

اسهال یا به وسیله جذب ناکافی مایعات توسط روده‌ها ایجاد می‌شود که در نهایت سبب ایجاد مدفوع آبکی می‌شود، یا به وسیله فعالیت زیاد معده و روده‌هاست که زمان کافی را برای جذب مواد غذایی از طریق روده‌ها نمی‌دهند. در اصل، غذا به سرعت در روده‌ها حرکت می‌کند، چرا که معده و روده‌ها در این حالت فعالیت بسیاری دارند.

آیا در زمان قاعدگی دل‌پیچه رخ می‌دهد؟

بله، ممکن است در زمان قاعدگی دل‌پیچه نیز ایجاد شود. در زمان قاعدگی، پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی مرتبط با باروری زنان، ترشح می‌شوند. این ماده شیمیایی می‎‎تواند در فرکانسی پایین باعث انقباضات غیر ریتمیک رحم شود. زمانی که رحم منقبض می‌شود می‌تواند خون را با فشار خارج کند و مسیر بازگشت جریان خون نیز مسدود خواهد شد. این کمبود جریان خون ممکن است سبب ایجاد دل‌پیچه شود.

منبع:

webmd

buoy

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم از دلپیچه‌های مکرر رنج می‌برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید، به جای آن که به مطب مراجعه کنید برای دریافت نوبت، با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است مخصوصا در این ایام پرخطر که بیماری کرونا شیوع بسیار زیادی داشته داشته است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «روش‌های درمان دل پیچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

703 دیدگاه در حال حاضر

 1. دل دردودل پیچه وبیقراری گلویش هم کمی دردمیکنه اماهرچی میخواهدبخورد دلش پیچ برمیدارد چه دارویی برای دل پیچه بهش بدهم

 2. سلام وقت بخیر
  من دیشب بیرون غذا خوردم دو سه ساعت بعدش دچار دل پیچه شدید و دل‌ درد و آروغ شدم و یبارم اسهال و اینکه حس میکنم بالای نافم سفت شده
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E
   انجام بشود

 3. سلام من دوسه روزه دلپیچه شدید و دل درد دارم جوریکه نمیتونم اصلا بایستم حالت و استفراغ دارم روز سوم اسهال شدم وفشارمم خیلی پایینه دکترم رفتم متاسفانه بهتر نشدم

  • سلام
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشدید باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E
   جهت انجام بشود

 4. سلام من امروز دل پیچه خیلی شدیدی گرفتم فقط دل پیچه دارم باید چکار کنم

 5. سلام من یک روز اسهال شدم البته چند باری بهتر بهتر شدم اما دل پیچه ازیتم میکنه تب لرز هم ندارم

  • سلام
   قرص لوپرامید هر 6 ساعت یکی میل کرده
   در صورت عدم بهبود پس از دو روز به پزشک مراجعه کنید

 6. سلام فاطمه هستم 12 سالم هست چند روز هست دل درد شدید دارم قبلا اسهال هم بودم ازمایش دادم کرونا نداشتم ولی هنوز هم دل درد هستم ولی خفیف هست بیشتر شب ها سراغم میاد میشه راهنمایم کنید مشکل چیست

  • احتمال عفونت ويروسي بجز كرونا بوده
   قوص هيوسين هر ١٢ ساعت يكي بخوريد

 7. سلام فاطمه هستم 12 سالم هست چند روز هست دل درد شدید دارم قبلا اسهال هم بودم ازمایش دادم

 8. سلام. من ۲۳ سالمه امروز داشتم وسایلم رو جمع میکردم یهو یه دلپیچه شدید گرفتم.
  برای رفعش چیکارکنم.

 9. خسته نباشید۲۸ سالمه یک هفته دچار یبوست شدید بودم با قرص گیاهی تاحدودی خوب شد
  الان دوروزه دچار دلپیچه و کمی سردرد چ قرصی مصرف کنم؟ ربطی به کرونا ک نداره ؟قرص کاربامازپین (صرع )هم مصرف میکنم مرسی از راهنمایی

  • سلام تب نداريد؟ ضعف و بي حالي؟ اگه نداريد كرونا نيست
   شربت المنيوم هيدروكسايد هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخوريد همراه با قوص هيوسين براي درد شكمتون

   • سلام من دخترم ۵سالشه الان ۸روز شکم درد داره بردمش دکتر متاسفانه خوب نشد دردش برای یک ساعت یا بیشتر خوب میشه دوباره بر میگرده اسهال استفراغ تب هم نداره خواهشن بگین چکار کنم با ماساژ یکم بهتر میشه

    • سلام از نظر اينمع ضربه نهورده باشه بررسيش كنين
     آزمايش مدفوع از نظر انگل بدين
     سونوگرافي كانل شكم انجام بدين همراه با آزمايش ادرار

 10. سلام خسته نباشید من الان دوروزدل پیچه دارم سردردهم میشم ولی نه زیاد.امروزم رفتم دکترعمومي قرص هيوسين .قرص معده بهم داده موقع دردبخورم.اسهالم هستم ولی نه زیاد که شديدباشه نه

  • سلام بايد خودتونو قرنطينه كنيد چون ممكنه كرونا باشه و اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh

 11. سلام توروخدا کمکم کنین من الان ۴روزه دل درد اسهال دل پیچه و تهوع دارم از درد داد میزنم انقدر شدیده هر چندوقتم اینجوری میشم ولی الان ۴روز شده دکتر رفتم سرم و آمپول طدم دارو میخورم هیچ فایده ای نداره

 12. سلام.دل پیچه ودرد در ناحیه شکمی و بیشتر در روده ها بعد خوردن وعده ی غذایی دارم و تقریبا هفته یکدفعه هم اسهال میشم
  دکتر هم رفتم گفته روده ی تحریک پذیر داری و عصبیه و دارو بیسموت و تینیدازول 500 و اموزل 40 و ویتالاکت و فلوکستین برام تجویز کردن و مدت 10 روزه دارم مصرف میکنم اما تاثییر زیادی نذاشته و کماکان من درد و اسهال هفته ای یکبار رو دارم اینم بگم که یکساله داروی ولبان و سرتالین پروپرانول مصرف میکردم که دوهفته پیش قطعش کردم زیر نظر پزشک میخواستم یه راه کار بهم بدین چون واقعا خسته شدم واگه قراره دیسیکلومین مصرف کنم به چه مدت مصرف کنم ممنوم میشم جواب بدین

  • سلام
   قرص پروپرانولول 20 هر صبح یک عدد
   قرص نورتریپتیلین 25 هر شب یک عدد
   مصرف کنید

 13. سلام دخترم چهارماه دارد چندروزیه شبهاخودشوجمع میکنه وگریه میکنه فکرمیکنم دلپیچه داره چکارکنم

  • سلام قطره کولیک اید هر شب بهش یک قطره چکان کامل بدید شکمشو قبل خواب ماساژبدین بصورت ساعت گرد

 14. با سلام
  بعد از خوردن غذاهایی که حاوی روغن مایع است دل پیچه می گیرم و باعث بیرون روی می گردد و مدفوع چرب می گردد . علت آن چیست و روش درمان آن چگونه است ؟ اگر غذا چرب نباشد این اتفاق نمی افتد

 15. سلام پسرم ۹ سالشه سه روزه دلپیچه داره اولش یبوست داشت امروز ولی اسهال شده تب هم نداره فقط غذاش کم شده چیکار کنم؟ممنونم از راهنمایتون🙏

  • سلام شربت زينك بهش بديد هر شب ٥ سي سي ، واسه حايگزين مايعات يا ORS يا دوغ بديد
   شربت اندانسترون هر ٨ ساعت ٣ سي سي مصرف كند

 16. سلام خسته نباشید.۱۶ روز پیش عمل آپاندیس کردم. ۲ روز تب شدید داشتم و لرز هم میکردم و کل بدنم مخصوصا استخون پاها و کمرم خیلی درد میکرد دیشب خیلی عرق سرد کردم امروز که روز سومه تب و لرز ندارم و دردم خیلی کم شده ولی دل پیچه و نفخ گرفتم و میرم دستشویی بازم کامل تخلیه نمیشم و شل میاد.دکتر رفتم گفته مشکوک به کرونایی ولی فعلا صبرکن اگه بهتر نشدی برو آزمایش بده به نظر شما چیه مشکل؟

  • سلام بايد آزمايش بدين احتمالش زياده همچنين محل عملتونم از نظر وجود عفونت و ابسه بايد بررسي شه

 17. سلام وقت بخیر
  با شروع پریودیم دل پیچه دارم و اسهال آبکی خیلی دلم درد میکنه لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • سلام بخاطر پريودتونه
   قرص هيوسين همراه با ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

 18. سلام خسته نباشید حدود یک ماه پیش خودبخود دل پیچه گرفتم چند روزی دل پیچه بودوخوب شد امروز دوباره دل پیچه شروع شد البته اول صبح تهوع شدید داشتم غروب دل پیچه شروع شد

  • سلام قرص ديسيكلومين مصرف كنيد
   اگه بهتر نشدين اين آزمايشات را انجام بدين از نظر كرونا بررسي شويد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh

 19. سلام دخترم۹سالشه دو روزه جالت تهوع ودل درد داره شربت دی سیکلومین بهش دادمودوغ شور وموز کشک خورده ولی دل دردش میگیره ول میکنه وقتی غذا میخوره دل دردش بیشتر کیشه روده هاش ضعیفه ۲ روز پیش پفک هندی خورد میشه از اون باشه

  • سلام بايد اين آزمايشات را انحام دهد
   Cbc.diff
   esr crp
   Ldh
   U/A
   U/C

 20. سلام،من سه روز است که احساس درد خفیف در شکم دارم و احساس دفع باد شکم دارم،میشه لطفا راهنمایی کنید چی مصرف کنم؟

  • سلام قرص ديسيكلومين و دايمتيكون هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد تا ٦ روز

   • سلام دخترم از دیروز دل درد کرده واسهال واره بردم دکتر امپور وسزپ داده ولی بعد ازتزریق سرم وامپور طب کرده الان نمدانم چکار کنم لطفن راهنمایی گنید

    • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شه حتما
     اين آزمايشات را انجام دهيد
     Cbc.diff
     Esr crp ldh
     U/a
     U/c

 21. سلام من دلپیچه دارم روده هام اذیت میکنه التهاب روده دارم سوزش معده هم دارم چی استفاده کنم بخورم ممنون

  • سلام قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد تا ٧ روز
   همراه با قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٢ هفته

 22. سلام من امروزکه ازخواب بیدارشدم اسهال وتهوع داشتم ظهرکمی عرق نعناع خوردم تهوعم خوب شداماهنوزدلپیچه واسهالم میشه دلیلشروبگیدممنون میشم

  • سلام قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد
   اين آزمايشات را هم بدهيد و از نظر كرونا بررسي شويد
   Cbc.diff
   Esr
   Crp
   Ldh

 23. سلام دختر 5 ساله من یک روزه دچار اسهال شده بهش دی سیکلومین و مترونیدازول دادم اسهال آبکی نداره فقط حالت عفونی دفع می کنه علت چیه

  • سلام احتمالا از طريق غذاي آلوده مبتلا شده يا دسش نشسته

 24. سلام آقا هستم ۴۲ سالمه یه مدتیه هر چند روز یه بار شبها یا دم صبح دل پیچه شدیدی میگیرم و آخرش با اسهال تموم میشه و باید روده هام خالی بشه تا خوب بشم در ضمن چند سال پیش اپاندیسمم عمل کردم لطفا راهنمایی کنید

 25. سلام ،دخترم ۲سالشه دل پیچه داره غذا هم کم میخوره،دوروزه مدام میگه دلم چیکار کنم؟

  • سلام آزمايش ادرار و مدفوع بدهد
   بعضي وقتا عفونت ادراري اينطوري خودشو نشون ميده

 26. سلام خسته نباشيدبالاي شکمم درد داره وباخوردن آب سردتشديدميشه

  • سلام بايد معاينه دقيق شويد يا توضيح دقيق تري بديد

  • سلام خانم هستم 25 ساله حدود سه هفته پیش گلو درد و بدن درد و حالت سرما خوردگی داشتم که بعدش حالت تهوع و اسهال و دلپیچه گرفتم دکتر گفت کروناست البته آزمایش ندادم و 2 هفته قرنطینه بودم بدون دارو . بعد دو هفته آزمایشم منفی بود ولی هنوز بعد 3 هفته دل پیچه دارم روزی 3یا4بار شکم روی میگیرم انتهای زبانم دون دون شده و درد خفیفی داره میشه ر اهنماییم کنید

   • سلام
    قرص مترونیدازول 250 هر 8 ساعت یکی
    قرص هیوسین هر 8 ساعت یکی
    تا یک هفته میل کنید

 27. با سلام وعرض خسته نباشید
  الان یه یه هفتای میشه که هر روز غروب من دل درد میگیرم وبعد از یک ساعت خوب میشم و هیچ مشکل دیگه ای ندارم
  اگه لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم

  • سلام اگه فقط دلتون ميگيره قبل اون ساعت بريد بيرون يا نور خونه رو زياد كنيد

 28. دل درد و استفراغ دارند به مدت 3 روزو بی حال و بی اشتها و ادرار زرد ورو به نارنجی دارند

 29. سلام خسته نباشید . من الان چند روزه که دلپیچه شدید و تهوع دارم ولی اصلا چیزی بالا نمیارم و فقط روز اول اسهال بودم و اینکه شدید بی اشتها شدم و نمیتونم هیچی بخورم .ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر

  • سلام اول از نظر كرونا بررسي شويد و اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr
   Crp
   Ldh
   در صوت نرمال بودن سونوگرافي بدين تا از نظر آپانديسيت بررسي شويد

 30. سلام من همیشه صبح که از خواب بیدار میشم دل درد دارم بلافاصله باید برم دستشویی،هر روز شکمم کار میکنه وشله بعد شکم دردم برطرف میشه علت چیه

  • سلام قرص كلينديوم سي هرشب يك عدد و قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يك عدد مصوف كنيد

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه