روش‌های درمان دل پیچه

 • 1397-04-21
 • ۵۱۳۸۱۲ بازدید
 • 901
درمان دل پیچه

دل پیچه حالت آزاردهنده‌ایست که همه ما در طول زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب از مجله دکتردکتر دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می‌شناسیم؛ اما این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام‌های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. دل پیچه در طول صرف غذا می‌تواند قابل توجه باشد؛ هرچند علل زیادی برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می‌گیرید، تنها به خلاص شدن از این حالت آزاردهنده فکر می‌کنید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف دل پیچه

اغلب به دردهای مرتبط با شکم دل‌پیچه می‌گوییم. با این حال این درد ممکن است ناشی از اعضای داخلی دیگر در این قسمت باشد. دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلات گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می‌کند. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا در آن دخیل هستند. در ادامه علائم محتمل برای دل‌پیچه را ذکر می‌کنیم.

دل پیچه چیست

علائم دل پیچه

شایع‌ترین علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

علت دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می‌شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییر در رژیم غذایی، باعث بروز دل پیچه می‌شوند. عفونت‌ها یکی دیگر از دلایل شایع دل پیچه هستند و می‌توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر موارد، مشکل اصلی دستگاه گوارش است. گاهی اوقات نیز متاسفانه علت دل پیچه ناشناخته باقی می‌ماند. در ادامه می‌توانید با علل مختلفی که سبب دل‌پیچه می‌شوند آشنا شوید.

دل پیچه بر اثر رژیم غذایی نادرست

علل دل‌پیچه ممکن است بر اثر عادت‌های غذایی شما نیز باشد؛ مخصوصا زمانی که به طور ناگهانی رژیم غذایی خود را تغییر می‌دهید.

 • پر خوری: اگر پرخوری کنید، معده شما تحریک شده و اندازه آن بزرگ می‌شود تا بتواند مقدار زیادی مواد غذایی را در خود جای دهد.
 • غذاهای تند یا چرب: خوردن غذاهای جدید یا سنگین که سیستم گوارشی شما به آن‌ها عادت ندارند، اغلب باعث ناراحتی معده می‌شوند.
دل ‌پیچه در اثر خوردن غذای تند
 • محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به هضم محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.
 • گلوتن: پروتئینی است که در دانه‌هایی مانند گندم و جو یافت می‌شود. افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند؛ باید از خوردن آن اجتناب کنند.

مشکلات گوارشی که باعث دل پیچه می‌شوند

برخی اوقات ممکن است دل‌پیچه‌ای که دارید مستقیما نشان از عملکرد ضعیف سیستم گوارشی شما باشد. که در این صورت به موارد زیر می‌پردازیم:

 • نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه دل پیچه می‌شود.
 • یبوست: اگر حرکات روده منظم نباشد منجر به تورم شکم یا چسبندگی در شکم شده و درد و ناراحتی ایجاد می‌شود.
 • زخم معده: این زخم‌های دردناک معده که به عنوان زخم معده شناخته می‌شوند، اغلب توسط باکتری‌ها به وجود آمده‌اند.
 • درد شکمی و عملکردی: این درد یکی از رایج‌ترین دردهایی است که مربوط به مشکل فیزیکی شکمی نیست. این شرایط که سندروم درد شکمی نیز نامیده می‌شود، در اغلب موارد قابل درمان است.
 • بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد روده دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

دلایل عفونی دل پیچه

ممکن است دل‌پیچه شما ناشی از عفونت باشد که در این صورت دو نوع عفونت مدنظر است:

 • عفونت‌های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می‌شود و منجر به استفراغ یا اسهال می‌شود. این بیماری‌ها به ویژه در کودکان رایج هستند.
 • مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که موجب بیماری شما شود. مراقب باشید غذایی که بیرون از یخچال مانده یا از تاریخ انقضایش گذشته را مصرف نکنید.

درمان دل پیچه

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته‌کننده و زجرآور باشد؛ اما این را بدانید که راه حل‌های مناسبی برای درمان دل پیچه وجود دارد که حتی در خانه نیز می‌توان انجام داد.

پیشگیری از دل پیچه

اغلب دل‌پیچه‌ها پس از چند ساعت خود به خود رفع می‌شوند. با این حال موارد زیر را به خاطر داشته باشید که در وهله اول می‌توانند چاره‌ساز باشند:

 • حجم غذا را کم کنید: اگر تمایل به پرخوری دارید، سعی کنید حجم وعده‌های غذایی خود را کمتر کنید و سعی کنید سرعت غذا خوردنتان را نیز کمتر کنید و هم با آرامش غذا را بجوید. جویدن آرام غذا فواید بسیار دیگری نیز دارد.
 • با احتیاط غذا بخورید: اگر غذای جدید یا غذاهایی با ادویه‌های جدید تست می‌کنید، با آرامش غذای خود را میل کنید و ترسی از تجربه مصرف غذای جدید نداشته باشید.
 • از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید: اگر توانایی هضم شیر یا گلوتن را ندارید، باید از مصرف این مواد اجتناب کنید و حتما هنگام خرید مواد غذایی به محتویات آن دقت کنید.

درمان‌های خانگی دل پیچه

استفاده از داروها و مکمل‌ها برای درمان دل‌پیچه اغلب ممکن است سبب تشدید درد شما شود. سعی کنید در ابتدا روش‌‌های زیر را برای درمان دل‌پیچه امتحان کنید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرمای ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم استفاده می‌کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می‌تواند از شدت درد بکاهد؛ به خصوص در کودکان.

درمان‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شوند:

اگر با انجام روش‌های ذکر شده در بالا دل‌پیچه شما تسکین نیافت و هم‎چنان ادامه دار شد، از روش‌های زیر که اغلب بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند، استفاده کنید:

 • مسکن نفخ معده: داروهای بدون نسخه‌ای هم‌چون سایمتیکون برای دل‌پیچه‌هایی که همراه با نفخ است می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • ملین‌ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهای محرک برای ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: اگر اخیرا مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید یا تغییری در روند مصرف داروهایتان ایجاد کرده‌اید و علائم دل پیچه دارید؛ بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می‌شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برای درمان دل‌پیچه چه بخوریم؟

زمانی که دچار دل‌پیچه می‌شوید، این احساس را دارید که هرچه بخورید سبب تحریک معده شما شده و می‌تواند اوضاع را بدتر کند. اما برخی غذاها ماده غذایی مورد نیاز را به شما می‌دهند و در عین حال شما را بدتر نمی‌کنند. از جمله این موارد می‌توان به مواد غذایی زیر اشاره کرد:

مایعات

اگر نمی‌توانید غذای جامد مصرف کنیدِ دلیلی ندارد که خود را مجبور به انجام این کار کنید. مایعاتی نظیر نوشیدنی‌های ورزشی، آب گوشت و آب نارگیل مواد معدنی لازم برای بدن شما را تامین می‌کنند که شامل پتاسیم، کلسیم و سدیم هستند.

موز

موز به راحتی هضم شده و حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی بسیار مهم است که بدن شما در زمان استفراغ و اسهال از دست می‌دهد و باید برای جایگزین کردن مقدار پتاسیم از دست رفته ماده غذایی حاوی پتاسیم نظیر موز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

برنج سفید ساده

حتما برنج سفید ساده را امتحان کنید. برنج قهوه‌ای یا سیاه که اغلب نیز سلامت بیشتری دارند، به سختی هضم می‌شوند؛ مخصوصا زمانی که ناراحتی معده داشته باشید. غذاهایی نظیر برنج سفید ساده که دارای نشاسته و فیبر پایین هستند سبب سفت شدن مدفوع و توقف اسهال می‌شوند که اغلب همراه با درد شکم به وجود می‌آید.

پوره سیب

پوره سیب که همان سیب رنده شده و پخته شده است حاوی مواد غذایی مفید بسیاری نظیر پکتین (نوعی فیبر) است. این ماده می‌تواند سبب سفت شدن مدفوع شده و شما را از شر اسهال رها کند.

چه برای دل پیچه خوب است

نان تست

زمانی که ناراحتی معده دارید، نان تست سفید ساده بهتر از غلات غنی از فیبر است. غلات غنی از فیبر برای کسانی که سالم هستند و بیماری ندارند بسیار مفید است، اما اگر دچار اسهال یا حالت تهوع هستید می‌تواند درد بسیاری در شکم شما ایجاد کند.

در چه صورت برای درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، برای بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکم که شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالای 38 درجه

سوالات متداول درباره دل‌پیچه

در این قسمت برخی از سوالات رایجی که درباره دل‌پیچه وجود دارد را پاسخ می‌دهیم.

آیا دل‌پیچه در دوران بارداری امری طبیعی است؟

با این حال که سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و استفراغ در دوران بارداری بسیار رایج است، درد شکمی اگر غیرطبیعی یا بسیار شدید باشد نیاز به معاینه توسط پزشک متخصص خواهد داشت.

درد شکمی در این دوران زمانی باعث نگرانی می‌شود که همراه با خونریزی واژن، سرگیجه، گرفتگی، تب یا غش باشد.

پس از خوردن غذا چه عواملی سبب دل‌پیچه می‌شوند؟

دل‌پیچه‌ای که پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود ممکن است به این دلیل باشد که فرد پس از مدت زیادی که غذا نخورده حجم زیادی از غذا را وارد معده خود کند که در این صورت تغییر زیادی در مقدار اسید معده ایجاد می‌شود. عامل دیگر دل‌پیچه می‌تواند مصرف غذاهای مسموم باشد. اغلب این مدل دل‌پیچه خطرساز نبوده و تنها با گذشت زمان برطرف می‌شود.

چه عواملی سبب ایجاد دل‌پیچه و اسهال می‌شوند؟

اسهال یا به وسیله جذب ناکافی مایعات توسط روده‌ها ایجاد می‌شود که در نهایت سبب ایجاد مدفوع آبکی می‌شود، یا به وسیله فعالیت زیاد معده و روده‌هاست که زمان کافی را برای جذب مواد غذایی از طریق روده‌ها نمی‌دهند. در اصل، غذا به سرعت در روده‌ها حرکت می‌کند، چرا که معده و روده‌ها در این حالت فعالیت بسیاری دارند.

آیا در زمان قاعدگی دل‌پیچه رخ می‌دهد؟

بله، ممکن است در زمان قاعدگی دل‌پیچه نیز ایجاد شود. در زمان قاعدگی، پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی مرتبط با باروری زنان، ترشح می‌شوند. این ماده شیمیایی می‎‎تواند در فرکانسی پایین باعث انقباضات غیر ریتمیک رحم شود. زمانی که رحم منقبض می‌شود می‌تواند خون را با فشار خارج کند و مسیر بازگشت جریان خون نیز مسدود خواهد شد. این کمبود جریان خون ممکن است سبب ایجاد دل‌پیچه شود.

منبع:

webmd

buoy

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم از دلپیچه‌های مکرر رنج می‌برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید، به جای آن که به مطب مراجعه کنید برای دریافت نوبت، با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است مخصوصا در این ایام پرخطر که بیماری کرونا شیوع بسیار زیادی داشته داشته است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «روش‌های درمان دل پیچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

901 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام واحترام دخترم 18سالشه از دیشب دلپیچه داره وتب پایینی هم داره که قرص سرماخوردگی و استامینوفن بهش دادم الان بهتره شما میگید چی کار کنم خانم دکتر عزیز ممنونم از لطفتون.

  • سلام
   قرص استامینوفن ۵۰۰ هر هشت ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر هشت ساعت یک عدد میل نمایند
   در صورت که علائمی مثل استفراغ اسهال و … داشتند جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایند

 2. سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  یکی دو روزی هست دل پیچه دارم اطراف معده و شکمم اسهال ندارم و فقط تهوع دارم دکتر رفتم قرص سی لاکس برام نوشت
  ولی روش نوشته موقع تهوع مصرف نشه ولی من تهوع دارم اشکالی نداره خوردنش؟

  • سلام
   قرص هیوسین هر هشت ساعت یک عدد
   قرص فاموتیدین ۲۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   قرص متوکلوپرامید هر هشت ساعت یک عدد میل نمایید

 3. سلام مادر من 47 سالشه دو روز دل پیچه و دل درد داره ریفلاکس معده هم داره مرتب هم احساس نیاز به دسشویی داره ولی اسهال نداره میشه راهنماییم کنید.

  • سلام قرص هیوسین هر هشت ساعت یک عدد
   قرص فاموتیدین ٢٠ هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید

 4. سلام پسرم دو روز سر درد و درد بدن داشت و بعد از بهت شدن سر درد و بدن درد الان دو روز هست دل پیچه دارد لطفا راهنمایی کنید

  • سلم
   کرونا مطرح است
   جهت بررسی دقیق و تجویز دارو از تماس تلفنی با متخصص داخلی استفاده کنید

  • سلام.پسرم ۱۰ ساله است واشتهاش خیلی کم است ودل پیچده هم داره چکار باید بکنم.واسترس هم خیلی زیاد است.

   • سلام براي استرسش به روانپزشك اطفال ببريدش
    براي دلپيچه لطفا از نظر انگل بررسي سه و آزمايش مدفوع دهد
    شربت sunstol هر شب ٥ سي سي بخوره

 5. سلام من17سالمه هرروز صبح که از خواب بلند میشم دردشکم دارم خیلی وقت شده خوب نشدم هنوز چکار کنم

  • سلام توضیحات شما کافی نیست لطفاً از مشاوره تلفنی رایگان دکتردکتر استفاده کنید

 6. سلام من ۱۶ سالمه روز اول تب و بدن درد داشتم و الان ۳ روزه که دلپیچه دارم و خیلی اذیتم میکنه میشه راهنمایی کنید

 7. سلام من۱۷ سالمه.الان ۶روزه شکم درد نواحی معده دارم گاهی خوب میشه گاهی میگیره اسهالم ندارم الانم موندم چ کنم

  • سلام قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر روز صبح يكي بخوريد همراه با قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر شب يك عدد تا يكماه
   از نظر تغذيه اي هم رعايت كنيد

 8. باسلام ودرود… پسرم 14 سالشه الان سه روزه دل پیچه داره روز اول استفراغ داشت ولی این دو روز فقط دل پیچه شدید داره نمیتونه چیزی بخوره حالش بهم میخوره.. بردم دکتر آمپول دکسلمیین و راینتدین تزریق کرد… ولی هیچ افاده نکرد…

  • سلام قرص هیوسین هر هشت ساعت یک عدد قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر هشت ساعت یک عدد تا یک هفته میل شود

 9. سلام ۱۸ساله هستم اسید معده ام زیاد ترشح میشه به طوری که صبح ها قبل از صبحانه اسید معده (آب زرد )استفراغ میکنم قرص پنتوپرازول و لیبرو سی هم مصرف کردم اما تاثیر چندانی نداشت و بعضی مواقع هم اسهال و دل‌پیچه میگیرم البته چند مدتی در معرض استرس کاری زیادی بودم

  • سلام کپسول ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا یک عدد
   قرص مبورین هر ۱۲ ساعت یک عدد
   قرص کلیدینیوم سی هر شب یک عدد میل کنید

 10. سلام کرونا گرفتم زد به ریه ام بستری بودم الان یه هفته است قرنطینه ام تو خونه قرص ویتامین دی وزینک فاموتیدین استفاده میکنم یکی دو روزه دل پیچه دارم شکمم صدا میده چکار کنم

  • سلام قرص هیوسین هر هشت ساعت یک عدد قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر هشت ساعت یک عدد تا یک هفته میل نمایید

 11. سلام من ۱۸سال سن دارم به مدت ۳روزه دل‌پیچه دارم قبلا مشکل گوارشی هم داشتم قرص پنتوپرازول مصرف میکنم اسهال هم ندارم البته پریود هم هستم ولی هیچ وقت موقع پریود دل‌پیچه نداشتم

  • سلام بعضي وقتا موقع پريود دلپيچه رخ ميده نگران مشيد
   قرص هيوسين هر ١٢ ساعت بكي بخوريد
   غذاهاي نفاخ شكلات كافئين نخوريد

 12. سلام.پدر من مدتی هست دل پیچه داره اما اسهال نیست اول مقداری آب دفع میکنه بعد مدفوع تیکه تیکه سفت کوچولو کوچولو دفع میکنه چیکارش کنیم دلیلش چی ممکنه باشه مدتی کرونا داشت داروی کرونا بخاطر عفونت ریه گرفت مشکل دفعش هم سه ماه حل شد اما بازم مشکل پیدا کرده نمی دونیم باید چه دارویی مصرف کنه بنده خدا خیلی اذیته

  • سلام شربت منيزيم هيدروكسايد هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخورن اما بايد حتما توسط متخصص گوارش ويزيت شوند و كلونوسكوپي هم انجام دهند.

 13. سلام پدرم اپریدیشب دل پیچه واسهال داره وکمی حالت تهوع وپریروزآبگوشت خورده بودفکرکنم گوشتش زمانیکه یخ بوده وتازه خریده بودیم دوروزبیرون بوده ممکنه مسمومیت باشه چکارکنم ممنونسمیه

  • سلام
   کپسول سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد قرص متوکلوپرامید هر هشت ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر هشت ساعت یک عدد تا یک هفته میل نمایند

 14. سلام
  من ۲۲ سالمه هر روز دچار دل پیچه میشم نفخ میکردم زیاد یه زمان الان یه کم بهتر شده و تغییر در مدفوع دارم نگران بودم سرطان نباشه تست فیت دادم ولی میگن تست معتبری نیست میترسم سرطان باشه از بچگی دل پیچه داشتم تا الان یه زمان مصرف ماری جوانا داشتم خیلی وزن کم کردم لطفاً بهم پاسخ بدید آیا میشه سرطان باشه یا جدی نیست ممنون

 15. باسلام مدتی میشه که صبحها دلپیچه وحالت تهوع دارم ازموادسفیدکننده مثل واکتس برای ضدعفونی کردن استفاده میکنم میشه دلیلش این باشه

  • سلام
   خیر ربطی نداره
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E
   انجام بشود

 16. سلام 40 سال سن دارم دو روز پیش دچار سرماخوردگی شدم دارای بدن درد و سر درد سرگیجه و سوزش گلو شدم به دکتر مراجعه کردم شربت دیفن هیدرامین با قرص آستامینوفن وایبوپروفن و دو تا آمپول تجویز کرد که بعد از تزریق آمپولها و مصرف قرصها علائم سرماخوردگی تاحدود 80 درصد برطرف شده اما دل درد خیلی شدیدی گرفتم و مقدار کمی سمت چپ قفسه سینه ام گاهی درد میگیره ناگفته نماند از قبل نفخ کمی همراه با دل درد داشتم که زمانی که عصبانی میشدم درد میگرفت و بعد از مقداری استراحت بهتر میشد.لطف میکنید راهنمایی کنید.

 17. سلام من ۳۳سالمه
  یکماهه شکمم روزانه خیلی صدا میده و بادشکمم و اروغ زدنم زیاد شده اما درد و حالت تهوع ندارم قرص دایمیتیکون هم ۲۰تا خوردم ولی اصلا تاثیری نداشت.

  چکار کنم لطفا کمک کنید.

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ و قرص دمپریدون صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E
   انجام بشود

 18. سلام. وقت بخیر. مدت زمان زیادیه که من اکثرا دلپیچه میشم. دیگه واقعا خستم کرده. اصلا راه دور نمیتونم برم یا میترسم از خونه بیرون برم . اکثرا بعدازظهرا اینطوری میشم. مثل معده هم دارم که دکتر بم اس امپرازول داده بیشتر وقتا ناشتا میخورم. البته یه خوده عصبی هم میشم بیشتر اوقات. فک کنم رودهام مشکل دارن. خواهش میکنم راهنماییم کنید چیکار کنم؟ ممنونم از اینکه وقتتون رو بم میدین و راهنماییم میکنین؟

  • سلام قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   لبنيات فاقد لاكتوز بخوريد
   غذاي تند و چرب نخوربد
   اگه بهتر نشديد يك دوره ٧ روزه قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد

 19. سلام من الان چندروزه که دلپیچه شدیددارم ونفخ زیاددارم که باعث آروغ وسوزش معده میشه چی بخورم خوب بشم

 20. سلام 33ساله هستم متاهل حدور یازده روز هست بعدازپایانِ پریودی که دچاردلپیچه بدون اسهال شدم و درکل فرد لاغر و بی اشتهایی بودم از بدو تولد و الانم بی اشتهام عصبی و استرسی هم هستم دراین مدتِ دلپیچه دکتر نرفتم و دلپیچه مدام دارم

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص کلیدینیوم سی و پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E
   انجام بشود

 21. سلام من چند روزه ک سردرد شدید و شکم درد و ی جورایی انگار حالت تهوع دارم باید چی کار کنم

  • سلام
   با توجه به علایمتون بررسی از نظر کرونا ضرروری است

 22. سلام. من 33 سالمه از دیشب دچار دل پیچه شدم و عرق نعناع خوردم فوری خوب شدم. حال عمومیم خوبه ولی از بعدش اسهال شدم و هرچی میخورم باید برم دسشویی. شکمم هم خیلییی صدا میده. چکار کنم؟

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E
   انجام بشود

 23. سلام من ۲،۳ روز هستش اسهال دارم الان کمی بهتر شده ولی بدن درد و دلپیچه دارم ممنون میشم راهنمایی کنید،۴۰سال و مرد هستم

  • سلام
   با توجه به بدن درد بررسی از نظر کرونا انجام شود
   میتواند کرونا باشد

 24. سلام من ۳۷سالمه همیشه بیشتر صبحها تا یک لقمه غذا می خورم معده ام نفخ میکنه و سر سفره هم نمیتونم باد شکم خالی کنم علت این چیه اگر کمک کنید ممنون میشم

  • سلام
   قرص نولپازا ۴۰ و قرص دمپریدون صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   و قرص فاموتیدین همراه شام
   تا ۳هفته مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید
   اگر بهتر نشدین جهت بررسی بیشتر به متخصص داخلی مراجعه کنید

 25. سلام من 18 روزه اسهال دارم ولی امروز اسهال خونی بود و معدم هم خیلی دردمیکنه خیلی اذیتم میشه بگید چه دارویی خوبه؟البته قرصم نمیتونم بخورم

  • سلام شما بايد توسط متخصص گوارش بررسي شويد و بررسي تكميلي براتون انجام شه
   ممكنه خونريزي معده باشه
   قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد و به متخصص گوارش مراجعه كنيد.

 26. سلام خسته نباشیم من چندروزه شبادل پیچه میگیرم وشکمم کارنمیکنه یهومیگیره ول میکنه خواستم بدونم دلیلش چیه؟؟؟

  • سلام ميتونه بدليل اضطراب باشه يا نوع رژيم غذايتون
   قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص ديسيكلومين هر شب يكي
   براي يبوستتون شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت يكي بخوريد

 27. مادر من دل درد شدید گرفته اسهالم هست چیکار کنم

  • سلام باید معاینه شود عزیزم و آزمایش مدفوع در صورت نیاز انجام شود
   با توجه به پیک کرونا باید علایم نشان از نظر کرونا هم بررسی شود

 28. سلام من درد معده دارم موقع آدت ماهانه چیکار کنم خوب شه من 14سال دارم

 29. سلام خسته نباشید من چند روز پیش قرص سردرد خوردم ولی چون اب کنارم نبود یکم دلستر گاز دار خوردم پشتش حالا چند روزه شکم درد سرگیجه سردرد وتلخی دهان دارم اگه میشه قرص یا شربتی بنویسید برام درضمن شربت لاکتلوز پارما دارم فایده داره بخورم

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص فاموتیدین همراه غذا تا ۱۰ روز بخورین
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد ویزیت شین

 30. سلام
  من ۱۶ سالمه و دوشب هست ک معده درد دارم شب اول استفراغ و شب دوم دلپیچه دارم لطفا بگید باید چیکار کنم؟؟؟

  • سلام قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد و قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   همچنين از نظر كرونا هم بايد بررسي شويد

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر