مجله پزشکی دکتر دکتر

روش‌های درمان دل پیچه

21 تیر 1397

721

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش
روش‌های درمان دل پیچه

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

دل پیچه حالت آزاردهنده‌ایست که همه ما در طول زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب از مجله دکتردکتر دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می‌شناسیم؛ اما این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام‌های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. دل پیچه در طول صرف غذا می‌تواند قابل توجه باشد؛ هرچند علل زیادی برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می‌گیرید، تنها به خلاص شدن از این حالت آزاردهنده فکر می‌کنید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف دل پیچه

اغلب به دردهای مرتبط با شکم دل‌پیچه می‌گوییم. با این حال این درد ممکن است ناشی از اعضای داخلی دیگر در این قسمت باشد. دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلات گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می‌کند. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا در آن دخیل هستند. در ادامه علائم محتمل برای دل‌پیچه را ذکر می‌کنیم.

دل پیچه چیست

علائم دل پیچه

شایع‌ترین علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

علت دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می‌شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییر در رژیم غذایی، باعث بروز دل پیچه می‌شوند. عفونت‌ها یکی دیگر از دلایل شایع دل پیچه هستند و می‌توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر موارد، مشکل اصلی دستگاه گوارش است. گاهی اوقات نیز متاسفانه علت دل پیچه ناشناخته باقی می‌ماند. در ادامه می‌توانید با علل مختلفی که سبب دل‌پیچه می‌شوند آشنا شوید.

دل پیچه بر اثر رژیم غذایی نادرست

علل دل‌پیچه ممکن است بر اثر عادت‌های غذایی شما نیز باشد؛ مخصوصا زمانی که به طور ناگهانی رژیم غذایی خود را تغییر می‌دهید.

 • پر خوری: اگر پرخوری کنید، معده شما تحریک شده و اندازه آن بزرگ می‌شود تا بتواند مقدار زیادی مواد غذایی را در خود جای دهد.
 • غذاهای تند یا چرب: خوردن غذاهای جدید یا سنگین که سیستم گوارشی شما به آن‌ها عادت ندارند، اغلب باعث ناراحتی معده می‌شوند.
دل ‌پیچه در اثر خوردن غذای تند
 • محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به هضم محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.
 • گلوتن: پروتئینی است که در دانه‌هایی مانند گندم و جو یافت می‌شود. افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند؛ باید از خوردن آن اجتناب کنند.

مشکلات گوارشی که باعث دل پیچه می‌شوند

برخی اوقات ممکن است دل‌پیچه‌ای که دارید مستقیما نشان از عملکرد ضعیف سیستم گوارشی شما باشد. که در این صورت به موارد زیر می‌پردازیم:

 • نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه دل پیچه می‌شود.
 • یبوست: اگر حرکات روده منظم نباشد منجر به تورم شکم یا چسبندگی در شکم شده و درد و ناراحتی ایجاد می‌شود.
 • زخم معده: این زخم‌های دردناک معده که به عنوان زخم معده شناخته می‌شوند، اغلب توسط باکتری‌ها به وجود آمده‌اند.
 • درد شکمی و عملکردی: این درد یکی از رایج‌ترین دردهایی است که مربوط به مشکل فیزیکی شکمی نیست. این شرایط که سندروم درد شکمی نیز نامیده می‌شود، در اغلب موارد قابل درمان است.
 • بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد روده دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

دلایل عفونی دل پیچه

ممکن است دل‌پیچه شما ناشی از عفونت باشد که در این صورت دو نوع عفونت مدنظر است:

 • عفونت‌های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می‌شود و منجر به استفراغ یا اسهال می‌شود. این بیماری‌ها به ویژه در کودکان رایج هستند.
 • مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که موجب بیماری شما شود. مراقب باشید غذایی که بیرون از یخچال مانده یا از تاریخ انقضایش گذشته را مصرف نکنید.

درمان دل پیچه

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته‌کننده و زجرآور باشد؛ اما این را بدانید که راه حل‌های مناسبی برای درمان دل پیچه وجود دارد که حتی در خانه نیز می‌توان انجام داد.

پیشگیری از دل پیچه

اغلب دل‌پیچه‌ها پس از چند ساعت خود به خود رفع می‌شوند. با این حال موارد زیر را به خاطر داشته باشید که در وهله اول می‌توانند چاره‌ساز باشند:

 • حجم غذا را کم کنید: اگر تمایل به پرخوری دارید، سعی کنید حجم وعده‌های غذایی خود را کمتر کنید و سعی کنید سرعت غذا خوردنتان را نیز کمتر کنید و هم با آرامش غذا را بجوید. جویدن آرام غذا فواید بسیار دیگری نیز دارد.
 • با احتیاط غذا بخورید: اگر غذای جدید یا غذاهایی با ادویه‌های جدید تست می‌کنید، با آرامش غذای خود را میل کنید و ترسی از تجربه مصرف غذای جدید نداشته باشید.
 • از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید: اگر توانایی هضم شیر یا گلوتن را ندارید، باید از مصرف این مواد اجتناب کنید و حتما هنگام خرید مواد غذایی به محتویات آن دقت کنید.

درمان‌های خانگی دل پیچه

استفاده از داروها و مکمل‌ها برای درمان دل‌پیچه اغلب ممکن است سبب تشدید درد شما شود. سعی کنید در ابتدا روش‌‌های زیر را برای درمان دل‌پیچه امتحان کنید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرمای ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم استفاده می‌کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می‌تواند از شدت درد بکاهد؛ به خصوص در کودکان.

درمان‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شوند:

اگر با انجام روش‌های ذکر شده در بالا دل‌پیچه شما تسکین نیافت و هم‎چنان ادامه دار شد، از روش‌های زیر که اغلب بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند، استفاده کنید:

 • مسکن نفخ معده: داروهای بدون نسخه‌ای هم‌چون سایمتیکون برای دل‌پیچه‌هایی که همراه با نفخ است می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • ملین‌ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهای محرک برای ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: اگر اخیرا مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید یا تغییری در روند مصرف داروهایتان ایجاد کرده‌اید و علائم دل پیچه دارید؛ بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می‌شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برای درمان دل‌پیچه چه بخوریم؟

زمانی که دچار دل‌پیچه می‌شوید، این احساس را دارید که هرچه بخورید سبب تحریک معده شما شده و می‌تواند اوضاع را بدتر کند. اما برخی غذاها ماده غذایی مورد نیاز را به شما می‌دهند و در عین حال شما را بدتر نمی‌کنند. از جمله این موارد می‌توان به مواد غذایی زیر اشاره کرد:

مایعات

اگر نمی‌توانید غذای جامد مصرف کنیدِ دلیلی ندارد که خود را مجبور به انجام این کار کنید. مایعاتی نظیر نوشیدنی‌های ورزشی، آب گوشت و آب نارگیل مواد معدنی لازم برای بدن شما را تامین می‌کنند که شامل پتاسیم، کلسیم و سدیم هستند.

موز

موز به راحتی هضم شده و حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی بسیار مهم است که بدن شما در زمان استفراغ و اسهال از دست می‌دهد و باید برای جایگزین کردن مقدار پتاسیم از دست رفته ماده غذایی حاوی پتاسیم نظیر موز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

برنج سفید ساده

حتما برنج سفید ساده را امتحان کنید. برنج قهوه‌ای یا سیاه که اغلب نیز سلامت بیشتری دارند، به سختی هضم می‌شوند؛ مخصوصا زمانی که ناراحتی معده داشته باشید. غذاهایی نظیر برنج سفید ساده که دارای نشاسته و فیبر پایین هستند سبب سفت شدن مدفوع و توقف اسهال می‌شوند که اغلب همراه با درد شکم به وجود می‌آید.

پوره سیب

پوره سیب که همان سیب رنده شده و پخته شده است حاوی مواد غذایی مفید بسیاری نظیر پکتین (نوعی فیبر) است. این ماده می‌تواند سبب سفت شدن مدفوع شده و شما را از شر اسهال رها کند.

چه برای دل پیچه خوب است

نان تست

زمانی که ناراحتی معده دارید، نان تست سفید ساده بهتر از غلات غنی از فیبر است. غلات غنی از فیبر برای کسانی که سالم هستند و بیماری ندارند بسیار مفید است، اما اگر دچار اسهال یا حالت تهوع هستید می‌تواند درد بسیاری در شکم شما ایجاد کند.

در چه صورت برای درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، برای بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکم که شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالای 38 درجه

سوالات متداول درباره دل‌پیچه

در این قسمت برخی از سوالات رایجی که درباره دل‌پیچه وجود دارد را پاسخ می‌دهیم.

آیا دل‌پیچه در دوران بارداری امری طبیعی است؟

با این حال که سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و استفراغ در دوران بارداری بسیار رایج است، درد شکمی اگر غیرطبیعی یا بسیار شدید باشد نیاز به معاینه توسط پزشک متخصص خواهد داشت.

درد شکمی در این دوران زمانی باعث نگرانی می‌شود که همراه با خونریزی واژن، سرگیجه، گرفتگی، تب یا غش باشد.

پس از خوردن غذا چه عواملی سبب دل‌پیچه می‌شوند؟

دل‌پیچه‌ای که پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود ممکن است به این دلیل باشد که فرد پس از مدت زیادی که غذا نخورده حجم زیادی از غذا را وارد معده خود کند که در این صورت تغییر زیادی در مقدار اسید معده ایجاد می‌شود. عامل دیگر دل‌پیچه می‌تواند مصرف غذاهای مسموم باشد. اغلب این مدل دل‌پیچه خطرساز نبوده و تنها با گذشت زمان برطرف می‌شود.

چه عواملی سبب ایجاد دل‌پیچه و اسهال می‌شوند؟

اسهال یا به وسیله جذب ناکافی مایعات توسط روده‌ها ایجاد می‌شود که در نهایت سبب ایجاد مدفوع آبکی می‌شود، یا به وسیله فعالیت زیاد معده و روده‌هاست که زمان کافی را برای جذب مواد غذایی از طریق روده‌ها نمی‌دهند. در اصل، غذا به سرعت در روده‌ها حرکت می‌کند، چرا که معده و روده‌ها در این حالت فعالیت بسیاری دارند.

آیا در زمان قاعدگی دل‌پیچه رخ می‌دهد؟

بله، ممکن است در زمان قاعدگی دل‌پیچه نیز ایجاد شود. در زمان قاعدگی، پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی مرتبط با باروری زنان، ترشح می‌شوند. این ماده شیمیایی می‎‎تواند در فرکانسی پایین باعث انقباضات غیر ریتمیک رحم شود. زمانی که رحم منقبض می‌شود می‌تواند خون را با فشار خارج کند و مسیر بازگشت جریان خون نیز مسدود خواهد شد. این کمبود جریان خون ممکن است سبب ایجاد دل‌پیچه شود.

منبع:

webmd

buoy

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم از دلپیچه‌های مکرر رنج می‌برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید، به جای آن که به مطب مراجعه کنید برای دریافت نوبت، با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است مخصوصا در این ایام پرخطر که بیماری کرونا شیوع بسیار زیادی داشته داشته است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «روش‌های درمان دل پیچه»

721 پاسخ به “روش‌های درمان دل پیچه”

 1. فاطمه پاکدل گفت:

  سلام. فاطمه پاکدل هستم ۳۷سالمه درد زیر شکم حالت تهوع و درد تخمدانام خیلی شدیده باید چیکار کنم .

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آزمايش ادرار بديد از نظر عفونت ادراري بررسي شيد
   سونوگرافي رحم و تخمدان هم بديد لطفا

 2. Karimi گفت:

  سلام خسته نباشید
  من حدود دوسه روز پیش دلپیچه و اسهال شدم عرق چهل گیاه مصرف کردم بهتر شد الان دوباره‌ سه روزیه دلپیچه دارم روز سوم پریودم تهوع و تبم ندارم سابقه اسهال دلپیچه اینطور نداشتم چه دارویی می‌تونم مصرف کنم بنظرتون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر تغذيه اي رعايت كنيد غذاهاي نفاخ نخوريد
   و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 3. امیرعلی گفت:

  سلام خسته نباشید دل درد شدیدی برادرم پیدا کرده لطفا بگین چیکار کنیم خوب شه حالت تهوع هم شدید داره و دل درد هم خیلی شدید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آزمايش خون : cbc.diff esr crp بده همراه با آزمايش ادرار و از نظر آپانديسيت بايد معاينه شه

 4. kdhfvhcc گفت:

  سلام خانم دکتر من بعد از دستشویی کردن حدود یک دقیقه شکمم درد میگیره خیلی بد درد میگیره و ول میکنه الان دو روزه خیلی زود زود دستشویی می رم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره از نظر تغذيه اي رعايت كنيد مايعات بيشتر بخوريد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 5. مبین شیرزاد گفت:

  سلام خانوم دکتر من الان چند روزی است دل‌پیچه دارم چه چیزی بخورم تا خوب بشم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   تهوع استفراغ اسهال دارید؟
   تب چطور؟

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 6. ماهرخ گفت:

  سلام ببخشید من دل درد و اسهال شدید دارم راه حل خیلی ساده ای نیاز دارم راهنمایی میکنید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   تب دارید؟
   تهوع و استفراغ چطور؟

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 7. الی گفت:

  سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر
  من حدود چند سالی هست دلدرد و دل پیچه میگیرم و بعد از غذا خوردن گاهی اوقات دلپیچه و اسهال میشم گاهی وقتا اسهالم گاهی وقتا شکمم خوب کار میکنم تغیر در وضع مزاجی دارم سنوگرافی شکم و لگن انجام چیزی نبوده و دکترا سندروم روده ی تحریک پذیر تشخیص داده کمک میخوام ازتون به چه دکتری باید مراجعه کنم و اینکه امکان داره مشکل دیگه ای داشته باشم خیلی نگرانم و میترسم ک مشکل جدی باشه ممنون از راهنماییتون

 8. Roham.rad گفت:

  سلام وقتتون بخیر آقا هستم ۳۲سالمه مشگل روده داشتم انسداد یه مدت دارو مصرف کردم خوب نشدم الان حدود یکسال همش بیرون روی شدید دارم بعد از هر وعده غذایی دو یا سه دفعه شکمم کار می‌کنه وزنم داره کم میشه شکمم بزرگ میشه با هضم مزاج درد و سوزشم دارم گاهی اوقات هم خون میبینم تو مدفوع ام حالت تهوام گه گاه دارم مادربزرگم سرطان داشته به نظرتون مشکل منم عین مادربزرگمه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید دوست گرامی ممکن است علت خونریزی شما فقط یک هموروئید ساده باشه باید معاینه انجام شود و در صورت نیاز کلونوسکوپی صورت گیرد

 9. امیر رضا گفت:

  سلام خسته نباشی پسرم به مدت ۳ سال دل درد همراه با کاهش اشتها ضعف لاغری دلپیچه درد درزیر قفسه گاهی به پشتش میزنه انگل هم داخل ندفوع دیده شده جدیدا لطفا راهنمایی کنید تشکر میکنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 10. سارا گفت:

  سلام دختر 5 ساله دارم که ۴روز هست که دچار دلدردنمیدونم یا دلپیچه شده وتکرر ادرار هم گرفته. که دکتر بردم و دی سیکل مین داد ولی خوب نشد. آزمایش ادرار داد که 3+توی ادرار خون بود که البته ژنتیکی هم هست خانواده همسرم اینطورین. دکتر سونوگرافی نوشت برای سنگ کلیه که باز سالم بود و چون درد خیلی داره استامینوفن داده. نمیدونم دیگه چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد متخصص اورولوژيست اطفال معاينش كنه
   Ivp براش انجان بدن كشت ادرار هم بده
   ممكنه كه عفونت ادراري باشه
   در ضمن آزمايش خون هم بايد انجام بدهد
   Cbc.diff esr crp
   Ldh
   Pbs

 11. جلال عافیتی گفت:

  سلام خدمت خانوم دکتر عزیز ممنون که راهنماییم میکنین
  من دو ماه پیش کار بسیار سنگین انجام دادم اون موقع شدید اسهال شدم بعد. دل پیچه شدیدی گرفتم بعده یکی دوساعت خوب شدم بعده اون هرموقع یخورده غذا بیشتر میخورم دل پیچه میگیرم طوری که زانوهامو بغل میکنمو به شکمم فشار می آورم .ممنون میشم که راهنماییم کنین

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام آزمایش مدفوع دهید تا از نظر عفونت های روده ای بررسی شوید

 12. ناشناس گفت:

  سلام
  من 31 سالمه و یک دختر شیر خوار یک ساله دارم
  شب گذشته سر درد شدید داشتم که احساس میکنم به خاطر نخوردن مایعات کافی در طول روز بود از صبح حدود ساعت 9 دل پیچه دارم احساس می کردم به خاطر عدم کار کردن معده باشه ولی از ساعت 2 ظهر به بعد معدم کار کرد و حتی بعدازظهر حالت معذرت میخوام اسهال پیدا کردم والان صداهای شکمی زیادی دارم و دل پیچه.
  ممکنه خطرناک باشه و چه توصیه ای دارین.
  ممنون میشم از محبتتون.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام قدم اول در اين شرايط:١- رعايت رژيم غذايي هست غذاهاي نفاخ نخوريد
   ٢- از نظر كرونا هم بررسي شيد لطفا
   ٣- اگه نرمال بود بايد بصورت حضوري از نظر عفونت روده اي بررسي شويد

 13. حمیدرضا گفت:

  با سلام من دیشب دل پیچه شدید گرفتم طوری که اشکم در اومداسهال داشتم مثل قیر استفراغ هم داشتم به اورژانس مراجعه کردم معدموشستشو دادن و ارامبخش و …الان ۱۲ساعت از روش رد شده دوباره دل پیچه گرفتم ولی شدید نیس میشه لطفا راهنمایی کنید چکارکنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام اگر اسهال شما سیاه قیری چسبنده و بدبو می باشد باید از نظر خونریزی معده بررسی شوید به متخصص داخلی مراجعه فرمایید

 14. چوپانی گفت:

  سلام خسته نباشینظهرتا حالا شوهرم دلپیچه استفراغ عذرمیخوام اسهال داره چه داروی بهش بدم

 15. ساجده گفت:

  سلام من 19 سالمه و تا امروز 14 روزه دل پیچه دارم و همراهش درد دارم حالت تهوع و تب ندارم
  اوایل چای خشک رو نرم میکردم مصرف میکردم با موز و بعد قرص دی سیکلومین هم هر روز سر ی ساعت میخورم
  و حدودا دو روزه که کل ناحیه شکمم درد میگیره به طوری که وقتی دراز میکشم سخت میشه از جام بلند شم و راه که میرم سرگیجه میگیرم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام لطفاً به متخصص داخلی مراجعه نمایید

 16. فاطمه باقری گفت:

  سلام خسته نباشید
  پسرم ۱۳ سالشه دل درد داره آبم میخوره بالا میاره از دیروز بعدظهر راهنمایی کنین لطفا

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام از مشاوره تلفنی دکتر جهت ارتباط با متخصص داخلی استفاده نمایید ممکن است دچار مسمومیت غذایی شده باشد

 17. ... گفت:

  سلام خسته نباشید
  خانوم هستم ۱۷ سالمه
  من گاهی دلپیچه میگیرم خیلی بد احساس میکنم میخام بالا بیارم احساس سر گیجه میکنم
  عذر میخام هی دستشویی میریم‌گاهی هم اسهال میشم
  نمیدونم چرا خیلی اذیت میشم با دلپیچه

  • ... گفت:

   من در حال حاضر دسترسی به اون داروها ندارم میتونم از قرص فارژزیک و هیو تکس ۱۰ استفاده کنم
   دل دردم خیلی شدیده دور نافم درد میکنه

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    كپسول فارژزيكو نه اما هيوتكسو استفاده كنيد هر ١٢ ساعت يكي بخوريد

 18. آیناز گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه نزدیک به یه هفته هست سوزش ادرار دارم و شکمم درد میگیره و ول میکنه سابقه معده درد داشتم ولی دردش فرق داره میره تو کمرم

  • امیر علی گفت:

   سلام پسرم 15سالشه از دیشب دلپیچه داره دو بار بردمش دکتر هنوز خوب نشده چه قرصی بهش بدم ممنون میشم راهنمایی کنید مترونیدازول هم استفاده میکنه

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام بايد معاينه سه تا از نظر آپانديسيت هم بررسي شه
    همچنين با توجه به شرايط كرونا ، بايد اونم چك شه

 19. Amin گفت:

  سلام . شرمنده من نزدیک به یه ماه هست که اسهال هستم . اوایل اصلا توجه نمیکردم ولی الان ۴ روزه که شکم درد هم دارم شدیدا از سمت چپ شکمم . چیکار کنم ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید ازمایش cbc, diff, Na, k, Esr, crp, S/E, s/c بدین

 20. Aynaz گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من دخترم 13 سالشه الان چند روزه دل درد،دل پیچه،پیچش شکم،یبوست داره اگه میشه راهنمایی کنید

 21. A A گفت:

  سلام
  من چند روزه شکم درد و پیچش شکم دارم و یبوست هستم خیلی دل‌درد و دل‌پیچه دارم

 22. مریم گفت:

  سلام یه سال ورم معده و روده دادم دل پیچه احساس سنگینی وپری شکم چیکاربایدکنم؟

  • ارش گفت:

   سلام ۳۱ سالمه دل پیچه شدبد دارم و اسهال دوروزه راهنمایی کنین

 23. المیرا گفت:

  سلام دوروزه دل دردودل پیچه دارم اوایل حالت تهوع داشتم الان ندارم اسهال ندارم وداروهای فنازومکس 100هیوسین ان بوتیل برومایدسفیکسیم 400مصرف میکنم بهتر شدم ایا ادامه بدم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره تا ٥ روز مصرف كنيد

  • کوثر گفت:

   سلام من به مدت دو هفته پیش اسهال با دل‌پیچه گرفتم شما به من قرص پنتوپرازول پیشنهاد دادید منم خوردم و خوب شدم الان سه روزه که نخوردم اما دوباره اسهال گرفتم آیا دوباره ادامه بدم؟

 24. AA گفت:

  سلام
  امروز ظهر غذای چربی خوردم. کباب تابه ای. ماست هم باهاش خوردم.
  اتفاقی نیفتاد اما اولای شب بود که دلپیچه گرفتم. از اون دردا که نمیتونی تکون بخوری. به سرعت باید برم دستشویی و عذر خواهی می کنم اسهال دارم.
  هر چیز کمی هم که میخورم دلپیچه میگیرم.
  دو سه ساعته چیزی نخوردم.
  دراز کشیده بودم که دوباره گرفت. دسشویی رفتم انتهای اسهالم یکم قرمز بود. حالا نمیدونم خون بود یا نه.
  احساس سنگینی می کنم. و بادگلو که میزنم انگار استفراغه.
  چیکار کنم؟?
  بازم شرمنده. ببخشید بابت صراحتم

 25. علی افشار گفت:

  از امروز دل پیچه دارم چه چیزی بخورم ممنون

 26. ناشناس گفت:

  سلام چندروزکه دل پیچه گرفتم ونیازفوری به دستشویی رفتن پیدا میکنم البته هروز این جورنیست مدفوع شل شده

 27. هانیه گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه ،از صبح که از خواب پا شدم دل درد و دلپیچه شدیدی همراه با سوزش دارم حالت تهوع ، نفخ و اسهالم هست باید چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنید

 28. کوثر گفت:

  سلام ۱۸سالمه به مدت یه هفته دل پیچه داشتم الان هم دو روزه اسهال به همراه دلپیچه دارم اگه میشه من رو راهنمایی کنید

 29. armita گفت:

  سلام خانوم دکتر
  چند روز پیش دل درد داشتم به همراه لرز امپول نوروبیون زدم بهتر شدم ولی از دیروز دوباره دل درد دارم بهمراه حالت تهوع و لرز
  ولی اسهال و استفراغ ندارم بی اشتهام هستم اگه میشه راهنمایی کنید

 30. آرزو گفت:

  سلام خسته نباشید دو روزه معده درد دارم
  دردش به شکم و پهلو ها و قفسه سینم هم میزنه و اسهال نیستم و فقط حالت تهوع دارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...