مجله پزشکی دکتر دکتر

روش‌های درمان دل پیچه

21 تیر 1397

721

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش
روش‌های درمان دل پیچه

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

دل پیچه حالت آزاردهنده‌ایست که همه ما در طول زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب از مجله دکتردکتر دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می‌شناسیم؛ اما این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام‌های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. دل پیچه در طول صرف غذا می‌تواند قابل توجه باشد؛ هرچند علل زیادی برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می‌گیرید، تنها به خلاص شدن از این حالت آزاردهنده فکر می‌کنید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف دل پیچه

اغلب به دردهای مرتبط با شکم دل‌پیچه می‌گوییم. با این حال این درد ممکن است ناشی از اعضای داخلی دیگر در این قسمت باشد. دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلات گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می‌کند. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا در آن دخیل هستند. در ادامه علائم محتمل برای دل‌پیچه را ذکر می‌کنیم.

دل پیچه چیست

علائم دل پیچه

شایع‌ترین علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

علت دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می‌شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییر در رژیم غذایی، باعث بروز دل پیچه می‌شوند. عفونت‌ها یکی دیگر از دلایل شایع دل پیچه هستند و می‌توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر موارد، مشکل اصلی دستگاه گوارش است. گاهی اوقات نیز متاسفانه علت دل پیچه ناشناخته باقی می‌ماند. در ادامه می‌توانید با علل مختلفی که سبب دل‌پیچه می‌شوند آشنا شوید.

دل پیچه بر اثر رژیم غذایی نادرست

علل دل‌پیچه ممکن است بر اثر عادت‌های غذایی شما نیز باشد؛ مخصوصا زمانی که به طور ناگهانی رژیم غذایی خود را تغییر می‌دهید.

 • پر خوری: اگر پرخوری کنید، معده شما تحریک شده و اندازه آن بزرگ می‌شود تا بتواند مقدار زیادی مواد غذایی را در خود جای دهد.
 • غذاهای تند یا چرب: خوردن غذاهای جدید یا سنگین که سیستم گوارشی شما به آن‌ها عادت ندارند، اغلب باعث ناراحتی معده می‌شوند.
دل ‌پیچه در اثر خوردن غذای تند
 • محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به هضم محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.
 • گلوتن: پروتئینی است که در دانه‌هایی مانند گندم و جو یافت می‌شود. افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند؛ باید از خوردن آن اجتناب کنند.

مشکلات گوارشی که باعث دل پیچه می‌شوند

برخی اوقات ممکن است دل‌پیچه‌ای که دارید مستقیما نشان از عملکرد ضعیف سیستم گوارشی شما باشد. که در این صورت به موارد زیر می‌پردازیم:

 • نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه دل پیچه می‌شود.
 • یبوست: اگر حرکات روده منظم نباشد منجر به تورم شکم یا چسبندگی در شکم شده و درد و ناراحتی ایجاد می‌شود.
 • زخم معده: این زخم‌های دردناک معده که به عنوان زخم معده شناخته می‌شوند، اغلب توسط باکتری‌ها به وجود آمده‌اند.
 • درد شکمی و عملکردی: این درد یکی از رایج‌ترین دردهایی است که مربوط به مشکل فیزیکی شکمی نیست. این شرایط که سندروم درد شکمی نیز نامیده می‌شود، در اغلب موارد قابل درمان است.
 • بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد روده دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

دلایل عفونی دل پیچه

ممکن است دل‌پیچه شما ناشی از عفونت باشد که در این صورت دو نوع عفونت مدنظر است:

 • عفونت‌های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می‌شود و منجر به استفراغ یا اسهال می‌شود. این بیماری‌ها به ویژه در کودکان رایج هستند.
 • مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که موجب بیماری شما شود. مراقب باشید غذایی که بیرون از یخچال مانده یا از تاریخ انقضایش گذشته را مصرف نکنید.

درمان دل پیچه

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته‌کننده و زجرآور باشد؛ اما این را بدانید که راه حل‌های مناسبی برای درمان دل پیچه وجود دارد که حتی در خانه نیز می‌توان انجام داد.

پیشگیری از دل پیچه

اغلب دل‌پیچه‌ها پس از چند ساعت خود به خود رفع می‌شوند. با این حال موارد زیر را به خاطر داشته باشید که در وهله اول می‌توانند چاره‌ساز باشند:

 • حجم غذا را کم کنید: اگر تمایل به پرخوری دارید، سعی کنید حجم وعده‌های غذایی خود را کمتر کنید و سعی کنید سرعت غذا خوردنتان را نیز کمتر کنید و هم با آرامش غذا را بجوید. جویدن آرام غذا فواید بسیار دیگری نیز دارد.
 • با احتیاط غذا بخورید: اگر غذای جدید یا غذاهایی با ادویه‌های جدید تست می‌کنید، با آرامش غذای خود را میل کنید و ترسی از تجربه مصرف غذای جدید نداشته باشید.
 • از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید: اگر توانایی هضم شیر یا گلوتن را ندارید، باید از مصرف این مواد اجتناب کنید و حتما هنگام خرید مواد غذایی به محتویات آن دقت کنید.

درمان‌های خانگی دل پیچه

استفاده از داروها و مکمل‌ها برای درمان دل‌پیچه اغلب ممکن است سبب تشدید درد شما شود. سعی کنید در ابتدا روش‌‌های زیر را برای درمان دل‌پیچه امتحان کنید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرمای ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم استفاده می‌کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می‌تواند از شدت درد بکاهد؛ به خصوص در کودکان.

درمان‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شوند:

اگر با انجام روش‌های ذکر شده در بالا دل‌پیچه شما تسکین نیافت و هم‎چنان ادامه دار شد، از روش‌های زیر که اغلب بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند، استفاده کنید:

 • مسکن نفخ معده: داروهای بدون نسخه‌ای هم‌چون سایمتیکون برای دل‌پیچه‌هایی که همراه با نفخ است می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • ملین‌ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهای محرک برای ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: اگر اخیرا مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید یا تغییری در روند مصرف داروهایتان ایجاد کرده‌اید و علائم دل پیچه دارید؛ بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می‌شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برای درمان دل‌پیچه چه بخوریم؟

زمانی که دچار دل‌پیچه می‌شوید، این احساس را دارید که هرچه بخورید سبب تحریک معده شما شده و می‌تواند اوضاع را بدتر کند. اما برخی غذاها ماده غذایی مورد نیاز را به شما می‌دهند و در عین حال شما را بدتر نمی‌کنند. از جمله این موارد می‌توان به مواد غذایی زیر اشاره کرد:

مایعات

اگر نمی‌توانید غذای جامد مصرف کنیدِ دلیلی ندارد که خود را مجبور به انجام این کار کنید. مایعاتی نظیر نوشیدنی‌های ورزشی، آب گوشت و آب نارگیل مواد معدنی لازم برای بدن شما را تامین می‌کنند که شامل پتاسیم، کلسیم و سدیم هستند.

موز

موز به راحتی هضم شده و حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی بسیار مهم است که بدن شما در زمان استفراغ و اسهال از دست می‌دهد و باید برای جایگزین کردن مقدار پتاسیم از دست رفته ماده غذایی حاوی پتاسیم نظیر موز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

برنج سفید ساده

حتما برنج سفید ساده را امتحان کنید. برنج قهوه‌ای یا سیاه که اغلب نیز سلامت بیشتری دارند، به سختی هضم می‌شوند؛ مخصوصا زمانی که ناراحتی معده داشته باشید. غذاهایی نظیر برنج سفید ساده که دارای نشاسته و فیبر پایین هستند سبب سفت شدن مدفوع و توقف اسهال می‌شوند که اغلب همراه با درد شکم به وجود می‌آید.

پوره سیب

پوره سیب که همان سیب رنده شده و پخته شده است حاوی مواد غذایی مفید بسیاری نظیر پکتین (نوعی فیبر) است. این ماده می‌تواند سبب سفت شدن مدفوع شده و شما را از شر اسهال رها کند.

چه برای دل پیچه خوب است

نان تست

زمانی که ناراحتی معده دارید، نان تست سفید ساده بهتر از غلات غنی از فیبر است. غلات غنی از فیبر برای کسانی که سالم هستند و بیماری ندارند بسیار مفید است، اما اگر دچار اسهال یا حالت تهوع هستید می‌تواند درد بسیاری در شکم شما ایجاد کند.

در چه صورت برای درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، برای بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکم که شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالای 38 درجه

سوالات متداول درباره دل‌پیچه

در این قسمت برخی از سوالات رایجی که درباره دل‌پیچه وجود دارد را پاسخ می‌دهیم.

آیا دل‌پیچه در دوران بارداری امری طبیعی است؟

با این حال که سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و استفراغ در دوران بارداری بسیار رایج است، درد شکمی اگر غیرطبیعی یا بسیار شدید باشد نیاز به معاینه توسط پزشک متخصص خواهد داشت.

درد شکمی در این دوران زمانی باعث نگرانی می‌شود که همراه با خونریزی واژن، سرگیجه، گرفتگی، تب یا غش باشد.

پس از خوردن غذا چه عواملی سبب دل‌پیچه می‌شوند؟

دل‌پیچه‌ای که پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود ممکن است به این دلیل باشد که فرد پس از مدت زیادی که غذا نخورده حجم زیادی از غذا را وارد معده خود کند که در این صورت تغییر زیادی در مقدار اسید معده ایجاد می‌شود. عامل دیگر دل‌پیچه می‌تواند مصرف غذاهای مسموم باشد. اغلب این مدل دل‌پیچه خطرساز نبوده و تنها با گذشت زمان برطرف می‌شود.

چه عواملی سبب ایجاد دل‌پیچه و اسهال می‌شوند؟

اسهال یا به وسیله جذب ناکافی مایعات توسط روده‌ها ایجاد می‌شود که در نهایت سبب ایجاد مدفوع آبکی می‌شود، یا به وسیله فعالیت زیاد معده و روده‌هاست که زمان کافی را برای جذب مواد غذایی از طریق روده‌ها نمی‌دهند. در اصل، غذا به سرعت در روده‌ها حرکت می‌کند، چرا که معده و روده‌ها در این حالت فعالیت بسیاری دارند.

آیا در زمان قاعدگی دل‌پیچه رخ می‌دهد؟

بله، ممکن است در زمان قاعدگی دل‌پیچه نیز ایجاد شود. در زمان قاعدگی، پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی مرتبط با باروری زنان، ترشح می‌شوند. این ماده شیمیایی می‎‎تواند در فرکانسی پایین باعث انقباضات غیر ریتمیک رحم شود. زمانی که رحم منقبض می‌شود می‌تواند خون را با فشار خارج کند و مسیر بازگشت جریان خون نیز مسدود خواهد شد. این کمبود جریان خون ممکن است سبب ایجاد دل‌پیچه شود.

منبع:

webmd

buoy

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم از دلپیچه‌های مکرر رنج می‌برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید، به جای آن که به مطب مراجعه کنید برای دریافت نوبت، با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است مخصوصا در این ایام پرخطر که بیماری کرونا شیوع بسیار زیادی داشته داشته است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «روش‌های درمان دل پیچه»

721 پاسخ به “روش‌های درمان دل پیچه”

 1. Alireaza barzin گفت:

  سلام خانم دکتر من حدود 3 ماه هست فقط دل درد دارم و از موقعی این مشکل پیش اومده که تمرینات بدنسازی شروع کردم ماه اول هیچ مشکلی نداشتم و دل دردم یک هفته همراهم هست بعد مشکل برطرف میشه دوباره بعد از چند روز میاد سراغم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه بدليل كشيدگي عضلاني باشه
   بايد سونوگرافي سمم بديد تا از نظر كشيدگي عصلاني بررسي شيد

 2. نیلوفر گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من مدت یک ساله که پشتم قسمت پهلوی راستم گرفتگی دارم گرفتگی جوریه که کامل قفل میکنم.الان مدت ۲ ماهه که خیلی دفعاتش زیاد شده و حدود ۱۰ روزه که یسره گرفتگی دارم.دردش خیلی بده.بخاطر همین موضوع یسره شیاف دیکلوفناک مصرف میکنم.حدود ۱۰ روزه همش دلپیچه داره.البته شردع دلپیچم قبل از مصرف شیاف بوده.دلپیچم همراه با تهوع کمیه.قرص هیوسین و دی سکلومینم میخورم تاثیری نداره میخواستم ببینم این دوتا بهم ربطی دارن؟چیکار کنم دلپیچم قطع بشه؟خیلی عذاب آوره این دوتا درد باهم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   علایم دیگه مثل اسهال ،استفراغ،تب وجود دارد؟؟
   مصرف مکرر شیاف می تواند سبب دلپیچه شود

 3. farideh گفت:

  سلام خانم دکتر من برای صبحانه تخم مرغ خوردم بعد هم کنارش کمی تخمه خوردم بعد دلپیچه و اسهال همش هم اروغ نمیتونم چیزی بخورم از غذاها متنفرم ممنون میشم راهنمایی کنید ک چیکار کنم چی بخورم زود خوب بشم

 4. hadis گفت:

  سلام من دل‌پیچه دارم همراه حالت تهوع دیشب سالاد خوردم ۱۵سالمه سابقه بیماری ادراری هم دارم مشکل چیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام مسموم شدين
   ماست پروبيوتيك بخوريد
   مايعات بيشتر بخوريد
   در صورت عدم بهبود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 5. شیوا گفت:

  سپاس مطلبتون برام مفید بود

  • مجسن گفت:

   سلام بنده 2روزه مشکل دل پیچه و هر چی میخورم دفع میشه اما اسهال ندارم حالت تهوع هم ندارم اما نمونش امروز 4 بار دستشویی رفتم دفع شد

   • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

    سلام

    اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 6. ناشناس گفت:

  سلام دکتر من ۱۰روزه شب ها دل پیچه و اسهال میگیرم و به مدت ۲ماه هست چه نفخ معده دارم و قارقور معده هم دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر تغذيه اي رعايت كنيد
   غذاهاي چرب و حجيم و نفاخ نخوريد
   و در صورت عدم بهبود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 7. میثم محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید خانوم من همیشه میگه دل پیچده دارم واسهالم دکتر بردم آزامایش نوشت آزمایش هم گرفتم میگه هیچ مشکلی نیس یه چند ورق قرص نوشت خوب نشد بازم این ادامه داره میشه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون تون میشم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   با مشورت با متخصص داخلی کلونوسکوپی شوند

 8. زهرا گفت:

  من دیشب دوتا امپول ی سرم زدم خوب نشدم الان ماساژ دادم گرما هم همینطور قرصا هم در دسترسم نیست خیلی دل پیچه دارم چیکار کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 9. محمد گفت:

  سلام دو روز دل درد و دل پیچه دارم و به شدت اسهال دارم و یه مقداری هم تب دارم چیکار کنم؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ماست پروبيوتيك بخوريد و در صورت عدم بهبودي بايد بصورت حضوري معاينه شويد

 10. ا گفت:

  سلام خوبید ببخشید برای درمان دل پیچه شدید چه دارویی رو تجویز می کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر تغذيه اي رعايت كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 11. غزل گفت:

  سلام من دیروز مقداری از خمیر داخل نان ساندویچ را خوردم و بعد از اون وقتی از خواب بیدار شدم دیروز دل پیچه دارم . آیا از اون هست یا نه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بدليل جوش شيرين داخل خمير بوده
   بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 12. Eghbal گفت:

  سلام من چند روز ترش ميكنم و همراه با اسهال و دل پيچه است كه شايد به فاصله 4/5 روز اين اتفاق هي ميفته بايد چكاركنم
  ممنون ميشم راهنمايييم كنيد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 13. ناشناس گفت:

  سلام خواهری دارم دیشب خیلی پر خوری کرد و امروز دلپیچه و حالت تحوع داره میشه بدونم عادیه یا ن!؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله طبيعيه، بدليل تغذيه بزشون بوده
   برطرف ميشه
   در صورت عدم بهبودي

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 14. ماهرخ گفت:

  چند وقت هستش که یبوست دارم دارو گیاهی میخورم تا معده من شل شود این دارو گیاهی میخورم دلپیچه میشم علتش چیست ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل داروهاي گياهي هست
   اصلا نبايد مصرف كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 15. فائزه گفت:

  سلام خسته نباشید من پنج روز هستش که ناگهان دل درد خیلی شدیدی میگیرم و بسیار دردناک هستش و همزمان نفخ معده و یبوست هم دارم
  و به مدت یک روزه که علاوه بر اینها کوفتگی شدید بدن و همچنین سردرد و کمی تب و لرز دارم و همچنین صورت و کمرم جوش های خیلی بدی زدم
  لطفا بگین باید چیکار کنم و چرا اینطوری شدم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید بررسی از نظر کرونا و سایر بیماری های عفونی انجام شود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص عفونی مراجعه کنید.

 16. خاطره ارچندانی گفت:

  س خسته نباشید اقام کرونا گرفتن بعد از اون مریضی حدود دوماهی غذا که میخوردن سوزش معده میگرفتن .والان حدود 2هفنه است که هر چند روزی یکبار صبح زود ساعت 6یا7صبح به شدتدچار حالت تهوع واسهال و دلپیچه میشن .لطفا راهنمایی کنین

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره از نظر التهاب معده بررشي شوند و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 17. آرین گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  من الان به مدت ۲ روز هست که شکم درد و دلپیچه دارم بدون تب و اسهال اما یکم یبوست هم دارم
  مشکل از کجاست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه بدليل مسموميت باشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 18. Hasti گفت:

  سلام من هستی ذکری هستم ۱۰ سالمه ا صبح تا الان دلم بینهاین درد میکنه چیکار کنم اخه اول صحبی بستنی خوردم دیگه هیچی نخوردم هر کاری کردم نشد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد بصورت حضوري معاينه شيد
   دچار عفونت روده اي شديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   • عرشیا خوش اخلاق گفت:

    سلام من دیشب غذا خوردم و یه دفع حالم بعد شد الان هم اسهال دارم هم حالم بعد است باید چیکار کنم

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام بدليل مسمو شدن هست
     مايعات مصرف كنيد
     مواد غذايي شور بخوريد و

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 19. غلامرضا جعفری گفت:

  سلام من امروز دل‌درد گرفتم خیلی دل درد دارم کسی که خیلی دل درد داشته باشد چه اتفاقی بیفتد یعنی دل پیچه دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد بصورت حضوري معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 20. نگار گفت:

  سلام من سابقه عفونت ادراری دارم تقریبا هفته پیش انتی بیوتیک وریدی استفاده کردم خوب شدم ولی الان دوروزه پهلوهان درد میگیرن و یخ میکنن و دوباره سوزش ادرار دارم ممکنه دوباره عفونت ادراری باشه؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام احتمالش هست لطفا آزمايش ادرار بديد

 21. رها گفت:

  سلام من چند روزه دلپیچه دارم و عرق یخ یخی میکنم و یه سری مواقع اسهال دارم و فورا باید برم دستشویی و هنوز از دسشویی بیرون نیومده دوباره برمیگردم.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر عفونت گوارشي بررسي شيآزمايش مدفوع بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 22. فاطمه گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه ظهر یکم لواشک و چیپس و پفک خوردم بعدش نتونسم ناهار بخورم از عصد دلپیچه و حالت تهوع گرفتم میشه راهنماییم کنین

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل خوردن چيزهايي بي ربط بوده
   ٢-٣ روز رعايت كنيد غذاي ساده بخوريد ترجيحا كم غذا بخوريد
   اگه بهتر نشديد

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 23. ناشناس گفت:

  مصرف هم زمان شربت لوپرامید ودیسیکلومین برای دلپیچه اشکال ندارد؟

 24. تنها گفت:

  سلام شکم درد خیلی شدیدی گرفتم اسهال و استفراغ هم دارم یهو الان اینطور شدم چیکار کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به علایمتون هم بررسی از نظر مسمومیت و عفونت گوارشی و هن کرونا باید انجام شه

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 25. احمد گفت:

  دیگه چه چیزهایی برای درمان اسهال خوبه راهنمایی کنیدممنونم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ماست پروبيوتيك خوبه
   اما شير بدترش ميكنه
   نبيد ميوه و سبزي بخوريد
   كته ماست ميتونه بهتون كمك كنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ماست پروبيوتيك خوبه
   اما شير بدترش ميكنه
   نبايد ميوه و سبزي بخوريد
   كته ماست ميتونه بهتون كمك كنه

 26. ناشناس گفت:

  سلام یکی دوروزه دل‌پیچه دارم احساس حالت تهوع،وقتی این مشکل برام پیش میاد افسرده میشم فک میکنم خوب نمیشم،چیکاربایدبکنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه كه معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

  • ناشناس گفت:

   حالت تهوع ودل پیچه دارم از چه دارویی استفاده کنم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام بايد معاينه شيد تا مشخص شه علت اي حالتتون چيه
    لطفا

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 27. ناشناس گفت:

  سلام من از صبح دلم درد میکنه شب هم چیزی نخورم یه کاسه سالاد سزار قبلا هم خورده بودم مشکلی نداشت الان دلم درد میکنه و حالت تهو هم دارم عرق نعنا و بومادران هم اثری نداشت چیکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين آزمايشات را بديد لطفا cbc.diff esr crp u/A
   و سونوگرافي بديد تا از نظر آپانديسيت بررسي شويد

 28. علیرضا گفت:

  سلام خانوم دکتر چند ماهی میشه بعد از غذا دل پیچه و دل درد می‌گیرم خصوصا قسمت اطراف ناف
  که فورا باید برم دستشویی و اسهال میشم لطفاً راهنمایی کنید با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بعضي وقتا اضطراب و استرس منحر به اين حالت ميشه
   گاهي هم عفونت گوارشي
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 29. آیدا گفت:

  دل من حودودا ۱ ساله درد میکنه دکتر ام میبریم خوب نمیشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد بررسي تكميلي انجام بديد
   آزمايش مدفوع ، آزمايش از نظر سوءجذب، سي تي اسكن شكم براي بررسي پانكراس بديد
   اندوسكوپي و كلونوسكوپي هم انجام بديد

 30. Hosintorkasend گفت:

  سلام الان دوروزه دل پیچه شدید دارم با حالت تهو چیکار کنم‌

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد متخصص داخلي معاينتون كنن و آزمايش مدفوع هم بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   • لیلا جهانی گفت:

    سلام وقت بخیر من ۲۵ روز پیش کرونا گرفتم و دوره ی نقاهتم هم تموم شده و دیگر علائم کرونا رو ندارم ولی الان دوسه روزه ک گاهی شکمم پیچ میکنه و درد دارم و نفخ ولی اسهال ندارم لطفا راهنماییم کنید

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام از نظر تغذيه اي سه روز ميوه و سبزيجات نخوريد
     ماست پروبيوتيك بخوريد و در صورت عدم بهبود

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...