درمان دل پیچه

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می دانیم، این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. این امر می تواند به خصوص در طول غذا قابل توجه باشد، هرچند تعداد زیادی از علل برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می گیرید، تنها به خلاصی شدن از شر آن می اندیشید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. ما در این مقاله به علائم، دلایل و نحوه درمان دل پیچه می پردازیم.

تعریف دل پیچه

دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلاتی  گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می کند و با درگیر کردن او باعث کاهش کیفیت زندگی او می شود. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا، در آن دخیل هستند. در این مطلب دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم. البته جای نگرانی نیست، معمولا دل پیچه خطری برای سلامتی شما ندارد و درمان دل پیچه خیلی سخت نیست، فقط باید دلیل اصلی بروز این حالت را پیدا کرده و آن را درمان کنید.

علائم دل پیچه

شایع تری علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

در چه صورت به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، جهت بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکمی، شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالا

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

علت ایجاد دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییرات در رژیم غذایی، باعث بروز آن می شود. عفونتها یکی دیگر از علل شایع هستند و می توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر شرایط، مشکل با اعضای معده و دستگاه گوارش است. گاهی اوقات این علت ناشناخته باقی می ماند. بیایید برخی از علل را بر اساس طبقه بندی بررسی کنیم.

1- اختلالات گوارشی

Overeating پر خوری: خوردن بیش از حد باعث تحریک معده می شود تا مقدار زیادی از مواد غذایی را جای دهد.

غذا های تند و چرب: غذاهای سنگین، به خصوص غذا هایی که معمولا در رژیم غذایی شما نیستند، اغلب باعث ناراحتی معده می شوند.

محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به تجزیه محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.

گلوتن: این یک نوع پروتئینی است که در دانه هایی مانند گندم و جو یافت می شود افرادی که دارای بیماری سلیاک هستند، باید از خوردن آن اجتناب کنند.

درمان دل پیچه

2-مشکلات گوارشی

نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه باعث ایجاد دل پیچخ می گردد.

یبوست: بدون حرکت منظم روده، همه چیز در روده ها به کندی حر کت می کنند و منجر به درد و ناراحتی شود.

زخم معده: این زخم های دردناک در پوشش معده اغلب توسط باکتری ایجاد می شود.

بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد در روده شما دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر: افراد مبتلا به این بیماری ریسک بیشتری برای دل پیچه گرفتن دارند، آنها باید رژیم غذایی مخصوص خود را رعایت کنند، هر گونه زیاده روی در خورد و خوراک باعث ایجاد دلپیچه در آنها می شود

3-دلایل عفونی:

عفونت های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می شود و منجر به استفراغ یا اسهال می شود. این بیماری ها در کودکان مخصوصا رایج هستند.

مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری هایی باشد که موجب بیماری می شود. مراقب باشید که غذای بیرون از یخچال ن یا از تاریخ انقضا گذشتهرا مصرف نکنید.

درمان دل پیچه و راه های جلوگیری از آن

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته کننده و زجر آور باشد، اما خبر خوب این است که شما می توانید راه حل های مناسبی برای درمان دل پیچه پیدا کنید. بسیاری از علل دل پیچه پس از چند ساعت از بین می روند و دلیلی برای درمان دل پیچه وجود ندارد، البته بهتر است برای جلوگیری از بروز مجدد آن، دلایل و علل آن را بررسی کنید.

غذا را کم کنید: کسانی که تمایل به پرخوری دارند و بعد از خوردن یک وعده دچار دل پیچه می شوند، بهترین راه حل برای درمان دل پیچه آنها کم کردن غذا است، این افراد باید غذا را به آرامی بخورند و آن را خوب بجونند.

با احتیاط غذا بخورید: در صورتی که غذای تازه را که قبلا مصرف نکردید را می خورید، مراقب باشید که تند و چرب نباشد و با رژیم غذایی شما اختلاف چندانی نداشته باشد.

اجتناب از مواد غذایی درد آور: کسانی که نمی توانند شیر یا گلوتن را تحمل کنند، باید از این مواد اجتناب کنند و مطمئن شوید که برچسب غذا را به دقت بررسی کرده اید.

وقتی که دل پیچه گرفتید، قبل از مراجعه به پزشک جهت درمان دل پیچه تکنیک های زیر را انجام دهید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرما ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم برای تسکین دادن استفاده می کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می تواند این فریب را انجام دهد و از شدت درد بکاهد، به خصوص در کودکان.
 • داروها: نقش مهمی در درمان دل پیچه دارند. البته قبل از ویزیت پزشک به هیچ وجه خود سرانه دارویی را برای کاهش درد و درمان دل پیچه مصرف نکنید. اگر بیماری مرتبط گوارشی دارید حتما به موقع داروهای خود را مصرف کنید تا از بروز دل پیچه و درد شکمی جلوگیری کنید.
 • ملین ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهایی محرک جهت ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی بیوتیک ها: این گزینه تجویزی فقط در صورتی لازم است که پزشک شما یک عفونت باکتریایی را تشخیص دهد و برای درمان دل پیچه برای شما تجویز کند. اگر اخیرا دارو را شروع کرده اید یا تغییر کرده اید و علائم دل پیچه ایجاد کرده اند، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است دارو های مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

سوالات رایج

پس از  غذا خوردن، علت دل پیچه چیست؟

دل پیچه پس از خوردن غذا می تواند به علت کشش معده پس از یک مدت طولانی باشد یا مقدار زیادی از غذا در اثر پر خوری وارد معده شده باشد. احتمال دیگر تغییر سریع در pH (اسیدیته) معده یا مصرف هر گونه دارو باشد. شایع ترین حالت در این موارد خوش خیم است که با گذشت زمان حل می شود.

چه چیزی موجب دل پیچه و اسهال می شود؟

اسهال ناشي از جذب ناقص مايع توسط روده است، باعث ايجاد مدفوع آبي يا فعاليت بیش از حد معده و روده باشد و یا زمان کافي براي جذب مواد مغذي درون روده وجود نداشته باشد. اساسا، عبور سریع غذا از طریق روده به علت افزایش فعالیت معده و روده است.

 

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی تصویر زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی رایگان با پزشک

بر گرفته از:

رایج ترین علل ایجاد دل پیچه را بهتر بشناسیم

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان دل پیچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

330 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ببخشید ۲ هفته پیش موقع مدفوع مایع ژله مانندی خارج شد و ۱ لخته خون بعد از اون یبوست داشتم تا ۲ روز بعد که یهو دلپیچه گرفتم و نیاز فوری به دستشویی داشتم تا حالا اینجور نشده بودم اصلا علائم نیاز به دیستسوبی نبود یهو شدید شد بعدش این ۳.۴ مرتبه تکرار شد در طی یکی دو روز بعدش و باز خوب شدم الان ۲ روزه دلپیچه دارم و اسهالم میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص نالیدیکسیک اسید هر ۸ ساعت تا یک هفته استفاده کنید

 2. سلام
  من مدتهاست مشکل دلپیچه دارم ۳ دوره هم رانیتیدین و مترونیدازول خوردم الان ولی بعد از یک مدت باز شروع شده و شب موقع خواب هم کاملا خیس عرق میشم. گاهی یبوست و گاهی اسهال دارم .

  • سلام
   علایم شما بیشتر مطرح کننده سندروم روده تحریک پذیر می باشد
   برای تشخیص قطعی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. سلام وقت بخیر . ببخشید من دو روز پیش ملون زیادی خوردم بعد اون دچاردلپیچه و اسهال شدم بعد این که موز و کته خوردم دیگه اسهال ندارم ولی دل پیچه دارم الان

  • سلام
   از قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد تا دو روز استفاده کنید

 4. سلام چند روزی هست دلپیچه ی شدید دارم،احساس نفخ و دفع و زورپیچ دارم به شدت هموروئیدم متورم شده

  • سلام
   از قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک قرص
   قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت دو عددتا پنج روز استفاده کنید

 5. سلام وقت بخیر
  من الان یک هفته هست دلپیچه و اسهال خشک دارم.نبات و نعنا خوردم اثر نداره .چیکار باید کنم ایا ممکنه بخاطر قهوه اسپرسو باشه روزی یک شات صبح ها مصرف میکنم بعضی اوقاتم روزی دو شات مصرف میکنم
  ممنون اگه راهنمایی کنید.

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   تا یک هفته مصرف کنید

 6. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  من ۲۱ سالمه پسر هستم با وزن ۱۱۵ از ۷ ماه پیش با گرفتگی شدید دل که با نفس تنگی همراه بود رفتم دکتر و بعد از یه دوره طولانی گرفتگی، آندوسکوپی کردم و معلوم شد زخم اثنی عشر و کمی التهاب معده دارم،اسمپرازول و رانیتیدین چند ماه خوردم تا دقیق ۳ ماه قبل و خوب شده بودم و مشکلی نداشتم، ۵ روز قبل حس کردم فشارم بالاس و ازونجایی که گفته بودن سیر خام نخورم سیر رو کمی بی روغن تفت دادم و ۳ دونه خوردم و از ۱ ساعت بعدش دلپیچه شدید گرفتم، شربت آلومینیوم خوردم افاقه نکرد و از روز بعدش تا الان دلپیچه ندارم و فقط گرفتگی بسیار کم شکم و بیشتر از همه حال تهوع دارم که یک لیوان آب میخورم حسش میکنم؛ اسهال آبکی داشتم با خوردن ماست شکمم از کار افتاد انگار و مدفوع اسهال خشک شده بود ولی حجمش خیلی کم بود و دوباره از دیشب حال تهوع شدید گرفتم و اسهال دوباره آبکی شد؛
  چاره چیه
  خیلی ممنونم

  • سلام
   از قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   تا دو روز استفاده کنید
   در صورت ادامه دار شدن علایم جهت ازمایش مدفوع اقدام کنید

 7. سلام من دوروزه معده درد دارم همراه بادل پیچه انگار این پیچش درقسمت روده و کلیه هامم مشاهده میشه تعداد بیرون روی هامم زیاد شده البته همیشه اسهال نیستم حالت تهوع و تب ندارم خداروشکر امروز قرص میترونیدازول و هیوسین مصرف میکنم ازاون شدت درد کمترشده ولی هنوز گاهی نیش میزنه وشبا دردش بدتره من میترسم ایا من مشکوک ب کرونام

  • سلام
   از قرص پنتوپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا نیز استفاده کنید
   این علایم به تنهایی مطرح کننده کرونا نیستند

 8. سلام حدود یک هفته میشه صبح که از خواب پا میشم حالت دل پیچه تهوع درد شکم ومعده دارم بعد از اون اسهال میشم مرتب همه روز این علایم دارم

 9. دو سه روزه بی حالم. امروز حالت تهوع داشتم و کمی دل پیچ. اما کمی یبوست هم دارم و تب ۳۷.۲ درجه .. باید چیکار کنم؟

  • سلام
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد میل کنید

 10. سلام من دوروزه اسهال شدم وگاهی موقع درد وگرفتگی در شکمم احساس میکنم میشه راهنماییم کنید فقط چند تا باقالی خام خوردم بعد اینجور شدم میشه خواهشا راهنمایی کنید در ضمن آیا واگیردادهست چون یه پسر ۳ساله دارم

  • سلام
   قرص مترونیدازول هر۸ ساعت یک قرص تا پنج روز مصرف کنید
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد میل کنید

 11. سلام من از دیروز تا الان دلپیچه خشک دارم حالت تهوع هم بهم دست میده

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد
   تا سه روز استفاده کنید

   • سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و از دیروز دچار اسهال و سردی شدم ک فک کنم دلیلش مصمومیت غذایی باشه و در کنار اینا بدن درد و تب خفیفی هم دارم البته از دیروز یکم بهتر شدم میخواستم ببینم نیازی هست دارو مصرف کنم و اگه هست چ دارویی ممنون میشم جواب بدین

    • سلام
     از قرص نالیدیکسیک اسید هر ۸ ساعت یک عدد
     پودر ors هر بسته در ۴ لیوان اب حل کرده و در مواقع تشنگی از ان بنوشید
     قرص استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت یک عدد میل کنید

  • سلام من دلپیچه کم دارم بعضی وقتا . اسهالم دارم . دو روز است . کوتیماسزول هر ۱۲ ساعت مصرف میکنم اما احساس میکنم بهتر نشدم . 30 سال سن دارم . چه چیزی مصرف کنم

   • سلام
    قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یکی
    قرص هیوسین هر ۸ ساعت یکی
    تا یک هفته مصرف کنید

 12. سلام من دل پیچه داشتم این دو روز اوایل اسهال گرفتم الان بحالت معمولی برگشته اما متاسفانه
  هنوز دل پیچه دارم و احساس میکنم یک جوری ورم هم کرده داروی هیوسین و رانیتیدین هم استفاده کردم اما فقط به صورت کوتاه مدت تقریبا دو ساعت اینطوری فقط اثر میکنند ، بعد درد هم یکهویی میاد اینطوری نیست که به صورت یک نواخت باشه …
  چیکار کنم ؟ مشکل چیه دقیقا ؟
  متشکرم

  • سلام
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت یک عدد استفاده کنید

 13. من 15 سالمه و دیروز غذا خوردن و روش تخمه زیاد خوردم میدونم کارم اشتباه بود و بعدش بالای معدن به شدت درد گرفت و مادرم گفت که رودل کردی و کمی گوجه سبز بخور تا معدت روون بش من خوردم و الان گلاب بروتون اسهال شدم و هم بالا و پایین معده ام به شدت درد میکنه راه حل چیه و تمام علتعم دل پیچه رو دارم درد شکم احساس نفخ دفع گاز یا آروغ زدن حالت تهوع کاهش اشتها و اسهال راه حل چیه لطفا کمک کنین

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد
   تا سه روز استفاده کنید

   • سلام خسته نباشید من مدتیه دلپیچه همراه با اسهال دارم گاها با خوردن غذاهای سرد یا آب سرد همراه غذا بدتر میشه گاها چند روزی خوب میشه ولی دوباره شروع میشه البته این رو بگم سال گذشته هم همین فصل دچارش شدم ولی دکتر رفته بودم و خوب شده بودم اما امسال دوباره شروع شده از اونجایی که مطب دکترها شلوغه بخاطر کرونا نمیخوام مراجعه کنم ازتون میخوام کمکم کنید

    • سلام
     نیاز است از نظر روده تحریک پذیر و بیماری های التهابی روده بررسی شوید
     لطفا به متخصص داخلی مراجعه فرمایید

 14. سلام، ۵ روزه دچار دلپیچه خفیف و اسهال شدم، این شرایط نگران کننده هست؟ درمانش چیه

 15. سلام من از دیروز تا الان دل پیچه گرفتم و
  از دیشب هم همراه با اسهال بوده اولش اسهال آبکی بود الان اسهال خشکه
  دل پیچه ام هم از بین میره بعد دوباره شروع میشه دیشب هم قرص هیوسین خوردم واسه چند ساعت خوب شدم ولی بازم دوباره شروع شد
  چیکار کنم به نظر شما؟
  ممنونم

  • سلام
   از قرص لوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد استفاده کنید

 16. سلام.مادرم ۴۸سالش هست.یکهو قلبش دردگرفت بعد دردش رفت سمت دست چپش،بعد دردش رفت به سمت پای چپش رفت وآخرسرم رفت به معده و دلپیچه شدیییییید گرفتن و یکهو میگیره دردش و ول میکنه.ازکروناهم میترسه نمیره دکتر.چیکارکنیم؟

  • سلام
   نیاز است جهت بررسی از نظر بیماری های قلبی به اورژانس مراجعه کنید

 17. سلام من دلپیچهی خفیف همراه با حالت تهوع داشتم عرق نعنا و زیره رازیانه دم کردم خودم تا چند ساعت بهتر شدم دوباره امروز با حالت تهوع و دلپیچه از خواب بیدار شدم نبات داغو نعنا خوردم حالت تهوعم خوب شده ولی دلپیچه رو دارم و اسهال شبم ی سیب رنده کردم گذاشتم یکم بمونه بعد خوردم بهتر شدم ولی مرتب میخوابم بدنم کوفتس و حوصله ی کاری رو ندارم.چیکار کنم که خوب بشم

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد
   مصرف کنید
   پودر ors هر بسته را در ۴ لیوان اب حل کرده و در مواقع تشنگی از ان بنوشید

 18. با عرض سلام و ادب
  من ۳۱ سالمه چند وقتیه که روزه هستم اشتهام کم شده هروقت هم در افطار غذا میخورم در سحری دیگه اصلا اشتها برا غذا خوردن ندارم بعد فقط حالت تهوع دارم انگار چیزی تو معده میخواد بالا بیاد و نمیاد

  • سلام
   موقع افطار همراه با غذا قرص فاموتیدین ۴۰ مصرف کنید

 19. باسلام و عرض ادب. من ۴۶ ساله و خانوم هستم. یه هفته ای میشه که دل پیچه دارم، اول اسهال نداشتم اما از دیروز اسهال کم (نه شدید) دارم و وقتی که دل پیچم شروع میشه، معده درد به همراه کلیه درد هم میگیرم و میزنه پشتم هم درد میگیره.

  خواهش میکنم بفرمائید چیکار کنم؟؟؟

  • سلام
   دوست گرامی قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   مصرف کنید

 20. سلام من سه روزه که دچار دل درد و دل پیچه و اسهال هستم . باید چیکار کنم .اشتها هم ندارم .بیماری سلیاک هم دارم .

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ و هیوسین و استامینوفن ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 21. سلام چندساعت دل درد شدیدی دارم. موقعی که سبزی مصرف میکنم مخصوصا به صورت خام دل درد شدیدی میگیرم.لطفا کمکم کنید.

  • سلام
   جهت توضیحات کامل تر از مشاوره تلفنی دکتر دکتر استفاده کنید

 22. یک روزه که درگیر دل درد و دلپیچه هستم که اسهال هم دارم شدید نیست ولی شکمم خیلی صدا میده و درد میکنه و آزارم میده چیکار کنم؟؟تب و سرفه و….ندارم هیچ هلائم دیگری ندارم جز همین دل درد و اینا،خاکشیر خوردم یه قرص لوپرامید صبح خوردم یکی شب ولی خوب نشدم دل درد و دلپیچه آزارم میده چیکار کنم؟

  • سلام
   قرص هیوسین و لوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد مصرف کنید

 23. سلام پسرم 8 سالشه 2 روزه شکمش درد میگیره ول میکنه اسهال هم داره شدید نیست بدون تب شکمشو میبندم خوب میشه بعد چند ساعت باز میکنم دوباره شروع میشه چه دارویی بهش بدم؟

  • سلام
   از شربت دیسیکلومین هر ۸ ساعت یک قاشق مرباخوری
   شربت مترونیدازول هر ۸ ساعت یک قاشق مرباخوری تا یک هفته استفاده کنید

  • سلام وقتتون بخیر .همسرمن حساسیت فصلی داره وهرسال بهار حساسیت میاد سراغش امسال حالش خیلی بدتر شده تنگی نفس های شدید و پی در پی با اسپری سالبوتامول و سیتیریزین هم خوب نمیشه متاسفانه بخاطر کرونا هم ب پزشک مراجعه نمیکنه و هر موقع سیتیریزین رو میخوره دل پیچه شدید میگیره همراه با تنگی نفس .میشه لطفا راهنماییم کنید 🙏

   • سلام
    از قرص تلفست ۱۸۰ روزانه یک عدد
    و در موارد شدید اسپری دهانی بکلومتازون دو پاف استفاده کنند

 24. سلام
  یک روزه دچاراسهال زیاد و تب هستم ک چندساعته دل پیچه ودرد شکم مختصرم بهش اضافه شده.تبم با استامینوفن میخابه.هیوسینم خوردم یکم بهار کرده
  خاستم ببینم بهترین اقدام درحال حاضر چیه و رژیم غذایی خوب چطورهستش

  • از قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا یک هفته استفاده کنید
   کته با ماست،آب هویج،آب سیب به برطرف شدن اسهال کمک می کنند

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر