روش‌های درمان دل پیچه

 • 1397-04-21
 • 625
درمان دل پیچه

دل پیچه حالت آزاردهنده‌ایست که همه ما در طول زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب از مجله دکتردکتر دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می‌شناسیم؛ اما این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام‌های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. دل پیچه در طول صرف غذا می‌تواند قابل توجه باشد؛ هرچند علل زیادی برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می‌گیرید، تنها به خلاص شدن از این حالت آزاردهنده فکر می‌کنید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف دل پیچه

اغلب به دردهای مرتبط با شکم دل‌پیچه می‌گوییم. با این حال این درد ممکن است ناشی از اعضای داخلی دیگر در این قسمت باشد. دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلات گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می‌کند. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا در آن دخیل هستند. در ادامه علائم محتمل برای دل‌پیچه را ذکر می‌کنیم.

دل پیچه چیست

علائم دل پیچه

شایع‌ترین علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

علت دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می‌شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییر در رژیم غذایی، باعث بروز دل پیچه می‌شوند. عفونت‌ها یکی دیگر از دلایل شایع دل پیچه هستند و می‌توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر موارد، مشکل اصلی دستگاه گوارش است. گاهی اوقات نیز متاسفانه علت دل پیچه ناشناخته باقی می‌ماند. در ادامه می‌توانید با علل مختلفی که سبب دل‌پیچه می‌شوند آشنا شوید.

دل پیچه بر اثر رژیم غذایی نادرست

علل دل‌پیچه ممکن است بر اثر عادت‌های غذایی شما نیز باشد؛ مخصوصا زمانی که به طور ناگهانی رژیم غذایی خود را تغییر می‌دهید.

 • پر خوری: اگر پرخوری کنید، معده شما تحریک شده و اندازه آن بزرگ می‌شود تا بتواند مقدار زیادی مواد غذایی را در خود جای دهد.
 • غذاهای تند یا چرب: خوردن غذاهای جدید یا سنگین که سیستم گوارشی شما به آن‌ها عادت ندارند، اغلب باعث ناراحتی معده می‌شوند.
دل ‌پیچه در اثر خوردن غذای تند
 • محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به هضم محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.
 • گلوتن: پروتئینی است که در دانه‌هایی مانند گندم و جو یافت می‌شود. افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند؛ باید از خوردن آن اجتناب کنند.

مشکلات گوارشی که باعث دل پیچه می‌شوند

برخی اوقات ممکن است دل‌پیچه‌ای که دارید مستقیما نشان از عملکرد ضعیف سیستم گوارشی شما باشد. که در این صورت به موارد زیر می‌پردازیم:

 • نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه دل پیچه می‌شود.
 • یبوست: اگر حرکات روده منظم نباشد منجر به تورم شکم یا چسبندگی در شکم شده و درد و ناراحتی ایجاد می‌شود.
 • زخم معده: این زخم‌های درناک معده که به عنوان زخم معده شناخته می‌شوند، اغلب توسط باکتری‌ها به وجود آمده‌اند.
 • درد شکمی و عملکردی: این درد یکی از رایج‌ترین دردهایی است که مربوط به مشکل فیزیکی شکمی نیست. این شرایط که سندروم درد شکمی نیز نامیده می‌شود، در اغلب موارد قابل درمان است.
 • بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد روده دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

دلایل عفونی دل پیچه

ممکن است دل‌پیچه شما ناشی از عفونت باشد که در این صورت دو نوع عفونت مدنظر است:

 • عفونت‌های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می‌شود و منجر به استفراغ یا اسهال می‌شود. این بیماری‌ها به ویژه در کودکان رایج هستند.
 • مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که موجب بیماری شما شود. مراقب باشید غذایی که بیرون از یخچال مانده یا از تاریخ انقضایش گذشته را مصرف نکنید.

درمان دل پیچه

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته‌کننده و زجرآور باشد؛ اما این را بدانید که راه حل‌های مناسبی برای درمان دل پیچه وجود دارد که حتی در خانه نیز می‌توان انجام داد.

پیشگیری از دل پیچه

اغلب دل‌پیچه‌ها پس از چند ساعت خود به خود رفع می‌شوند. با این حال موارد زیر را به خاطر داشته باشید که در وهله اول می‌توانند چاره‌ساز باشند:

 • حجم غذا را کم کنید: اگر تمایل به پرخوری دارید، سعی کنید حجم وعده‌های غذایی خود را کمتر کنید و سعی کنید سرعت غذا خوردنتان را نیز کمتر کنید و هم با آرامش غذا را بجوید. جویدن آرام غذا فواید بسیار دیگری نیز دارد.
 • با احتیاط غذا بخورید: اگر غذای جدید یا غذاهایی با ادویه‌های جدید تست می‌کنید، با آرامش غذای خود را میل کنید و ترسی از تجربه مصرف غذای جدید نداشته باشید.
 • از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید: اگر توانایی هضم شیر یا گلوتن را ندارید، باید از مصرف این مواد اجتناب کنید و حتما هنگام خرید مواد غذایی به محتویات آن دقت کنید.

درمان‌های خانگی دل پیچه

استفاده از داروها و مکمل‌ها برای درمان دل‌پیچه اغلب ممکن است سبب تشدید درد شما شود. سعی کنید در ابتدا روش‌‌های زیر را برای درمان دل‌پیچه امتحان کنید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرمای ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم استفاده می‌کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می‌تواند از شدت درد بکاهد؛ به خصوص در کودکان.

درمان‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شوند:

اگر با انجام روش‌های ذکر شده در بالا دل‌پیچه شما تسکین نیافت و هم‎چنان ادامه دار شد، از روش‌های زیر که اغلب بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند، استفاده کنید:

 • مسکن نفخ معده: داروهای بدون نسخه‌ای هم‌چون سایمتیکون برای دل‌پیچه‌هایی که همراه با نفخ است می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • ملین‌ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهای محرک برای ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: اگر اخیرا مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید یا تغییری در روند مصرف داروهایتان ایجاد کرده‌اید و علائم دل پیچه دارید؛ بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می‌شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برای درمان دل‌پیچه چه بخوریم؟

زمانی که دچار دل‌پیچه می‌شوید، این احساس را دارید که هرچه بخورید سبب تحریک معده شما شده و می‌تواند اوضاع را بدتر کند. اما برخی غذاها ماده غذایی مورد نیاز را به شما می‌دهند و در عین حال شما را بدتر نمی‌کنند. از جمله این موارد می‌توان به مواد غذایی زیر اشاره کرد:

مایعات

اگر نمی‌توانید غذای جامد مصرف کنیدِ دلیلی ندارد که خود را مجبور به انجام این کار کنید. مایعاتی نظیر نوشیدنی‌های ورزشی، آب گوشت و آب نارگیل مواد معنی لازم برای بدن شما را تامین می‌کنند که شامل پتاسیم، کلسیم و سدیم هستند.

موز

موز به راحتی هضم شده و حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی بسیار مهم است که بدن شما در زمان استفراغ و اسهال از دست می‌دهد و باید برای جایگزین کردن مقدار پتاسیم از دست رفته ماده غذایی حاوی پتاسیم نظیر موز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

برنج سفید ساده

حتما برنج سفید ساده را امتحان کنید. برنج قهوه‌ای یا سیاه که اغلب نیز سلامت بیشتری دارند، به سختی هضم می‌شوند؛ مخصوصا زمانی که ناراحتی معده داشته باشید. غذاهایی نظیر برنج سفید ساده که دارای نشاسته و فیبر پایین هستند سبب سفت شدن مدفوع و توقف اسهال می‌شوند که اغلب همراه با درد شکم به وجود می‌آید.

پوره سیب

پوره سیب که همان سیب رنده شده و پخته شده است حاوی مواد غذایی مفید بسیاری نظیر پکتین (نوعی فیبر) است. این ماده می‌تواند سبب سفت شدن مدفوع شده و شما را از شر اسهال رها کند.

چه برای دل پیچه خوب است

نان تست

زمانی که ناراحتی معده دارید، نان تست سفید ساده بهتر از غلات غنی از فیبر است. غلات غنی از فیبر برای کسانی که سالم هستند و بیماری ندارند بسیار مفید است، اما اگر دچار اسهال یا حالت تهوع هستید می‌تواند درد بسیاری در شکم شما ایجاد کند.

در چه صورت برای درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، برای بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکم که شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالای 38 درجه

سوالات متداول درباره دل‌پیچه

در این قسمت برخی از سوالات رایجی که درباره دل‌پیچه وجود دارد را پاسخ می‌دهیم.

آیا دل‌پیچه در دوران بارداری امری طبیعی است؟

با این حال که سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و استفراغ در دوران بارداری بسیار رایج است، درد شکمی اگر غیرطبیعی یا بسیار شدید باشد نیاز به معاینه توسط پزشک متخصص خواهد داشت.

درد شکمی در این دوران زمانی باعث نگرانی می‌شود که همراه با خونریزی واژن، سرگیجه، گرفتگی، تب یا غش باشد.

پس از خوردن غذا چه عواملی سبب دل‌پیچه می‌شوند؟

دل‌پیچه‌ای که پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود ممکن است به این دلیل باشد که فرد پس از مدت زیادی که غذا نخورده حجم زیادی از غذا را وارد معده خود کند که در این صورت تغییر زیادی در مقدار اسید معده ایجاد می‌شود. عامل دیگر دل‌پیچه می‌تواند مصرف غذاهای مسموم باشد. اغلب این مدل دل‌پیچه خطرساز نبوده و تنها با گذشت زمان برطرف می‌شود.

چه عواملی سبب ایجاد دل‌پیچه و اسهال می‌شوند؟

اسهال یا به وسیله جذب ناکافی مایعات توسط روده‌ها ایجاد می‌شود که در نهایت سبب ایجاد مدفوع آبکی می‌شود، یا به وسیله فعالیت زیاد معده و روده‌هاست که زمان کافی را برای جذب مواد غذایی از طریق روده‌ها نمی‌دهند. در اصل، غذا به سرعت در روده‌ها حرکت می‌کند، چرا که معده و روده‌ها در این حالت فعالیت بسیاری دارند.

آیا در زمان قاعدگی دل‌پیچه رخ می‌دهد؟

بله، ممکن است در زمان قاعدگی دل‌پیچه نیز ایجاد شود. در زمان قاعدگی، پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی مرتبط با باروری زنان، ترشح می‌شوند. این ماده شیمیایی می‎‎تواند در فرکانسی پایین باعث انقباضات غیر ریتمیک رحم شود. زمانی که رحم منقبض می‌شود می‌تواند خون را با فشار خارج کند و مسیر بازگشت جریان خون نیز مسدود خواهد شد. این کمبود جریان خون ممکن است سبب ایجاد دل‌پیچه شود.

منبع:

webmd

buoy

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم از دلپیچه‌های مکرر رنج می‌برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید، به جای آن که به مطب مراجعه کنید برای دریافت نوبت، با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است مخصوصا در این ایام پرخطر که بیماری کرونا شیوع بسیار زیادی داشته داشته است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «روش‌های درمان دل پیچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

625 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من سیب زمینی آبپز خوردم و حس میکنم سیب زمینی ها مقداری خام بودن، دچاره دلپیچه و اسهال شدم مقدار کمی هم تب دارم.
  چکار کنم؟

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ و هیوسین و استامینوفن ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود درصورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 2. باسلام و احترام چندتا مشکل داشتم که امیدوارم راهنمایی کنید ، مرد ۳۸ ساله قد ۱۷۰ وزن ۸۰ ، هر موقع بیش از ۳ساعت معده خالی باشه مخصوصا صبح ناشتا درد خفیف با ضعف شدید میگیرم ، دوم بعضی اوقات بعد از خوردن غذا سنگینی و سرگیجه و نفخ و درد خفیف دارم

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 3. با سلام
  آقا هستم ۲۸سالمه.چند روزی هست که دچار دلپیچه و درد در ناحیه معده م شدم…معده م باد کرده و احساس میکنم چیزی توش گیر کرده بعضی وقتا با عاروق زدن دردش کمتر میشه بعضی وقتام با ماساژ و گرما…اسهال و حالت تهوع ندارم…دفعمم نرماله…ولی الان یه هفته بیشتره که دچار دلپیچه شدید هستم..بفرمایید چه داروی مصرف کنم.باتشکر

 4. سلام. چند روزه دلپیچه دارم خیلی دسشویی میرم اما اسهال ندارم اشتهامم تغییری نکرده یه بچه6ماهه دارم میترسم دارو بخورم برا بچم بد باشه بخاطر کرونا هم نمیتونم دکتر برم

  • سلام
   قرص دی سیکلومین و سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد مصرف شود

 5. سلام خسته نباشید خدا قوت
  من ۳۸سالمه تقریبا دو روزه دل درد یا دل پیچه شدید گرفتم بدون هیچ چیزی مانند اسهال تهوع و …. فقط درد تو شکم دارم که خیلی اذیتم میکنه شغلم هم راننده اسنپ هستش و در ضمن روزه هم میگیرم
  و در ضمن پای چپ هم درد میکنه و بی حس میشه
  نمیدونم به هم ربطی دارن یا نه
  خواهشا کمکم کنید چون بیمه هم ندارم دکتر نمیتونم برم خرجش زیاده وزن من هم ۵۶ کیلو و قد ۱۸۰
  بی نهایت سپاسگزارم

  • سلام
   قرص دی سیکلومین و هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد و سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد مصرف شود
   درد پا میتواند بعلت دیسک باشد باید معاینه شوید

 6. سلام.۷ماهه باردارم.۳روزه دلپیچه خفیف همراه با اسهال کم دارم.دلپیچم قابل تحمله ولی ساعتی یبار میاد سراغم.حالت تهوع و سر درد و لکه بینی هم ندارم.باید چیکار کنم؟

 7. سلام ببخشید ۲ هفته پیش موقع مدفوع مایع ژله مانندی خارج شد و ۱ لخته خون بعد از اون یبوست داشتم تا ۲ روز بعد که یهو دلپیچه گرفتم و نیاز فوری به دستشویی داشتم تا حالا اینجور نشده بودم اصلا علائم نیاز به دیستسوبی نبود یهو شدید شد بعدش این ۳.۴ مرتبه تکرار شد در طی یکی دو روز بعدش و باز خوب شدم الان ۲ روزه دلپیچه دارم و اسهالم میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص نالیدیکسیک اسید هر ۸ ساعت تا یک هفته استفاده کنید

 8. سلام
  من مدتهاست مشکل دلپیچه دارم ۳ دوره هم رانیتیدین و مترونیدازول خوردم الان ولی بعد از یک مدت باز شروع شده و شب موقع خواب هم کاملا خیس عرق میشم. گاهی یبوست و گاهی اسهال دارم .

  • سلام
   علایم شما بیشتر مطرح کننده سندروم روده تحریک پذیر می باشد
   برای تشخیص قطعی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 9. سلام وقت بخیر . ببخشید من دو روز پیش ملون زیادی خوردم بعد اون دچاردلپیچه و اسهال شدم بعد این که موز و کته خوردم دیگه اسهال ندارم ولی دل پیچه دارم الان

  • سلام
   از قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد تا دو روز استفاده کنید

 10. سلام چند روزی هست دلپیچه ی شدید دارم،احساس نفخ و دفع و زورپیچ دارم به شدت هموروئیدم متورم شده

  • سلام
   از قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک قرص
   قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت دو عددتا پنج روز استفاده کنید

 11. سلام وقت بخیر
  من الان یک هفته هست دلپیچه و اسهال خشک دارم.نبات و نعنا خوردم اثر نداره .چیکار باید کنم ایا ممکنه بخاطر قهوه اسپرسو باشه روزی یک شات صبح ها مصرف میکنم بعضی اوقاتم روزی دو شات مصرف میکنم
  ممنون اگه راهنمایی کنید.

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   تا یک هفته مصرف کنید

 12. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  من ۲۱ سالمه پسر هستم با وزن ۱۱۵ از ۷ ماه پیش با گرفتگی شدید دل که با نفس تنگی همراه بود رفتم دکتر و بعد از یه دوره طولانی گرفتگی، آندوسکوپی کردم و معلوم شد زخم اثنی عشر و کمی التهاب معده دارم،اسمپرازول و رانیتیدین چند ماه خوردم تا دقیق ۳ ماه قبل و خوب شده بودم و مشکلی نداشتم، ۵ روز قبل حس کردم فشارم بالاس و ازونجایی که گفته بودن سیر خام نخورم سیر رو کمی بی روغن تفت دادم و ۳ دونه خوردم و از ۱ ساعت بعدش دلپیچه شدید گرفتم، شربت آلومینیوم خوردم افاقه نکرد و از روز بعدش تا الان دلپیچه ندارم و فقط گرفتگی بسیار کم شکم و بیشتر از همه حال تهوع دارم که یک لیوان آب میخورم حسش میکنم؛ اسهال آبکی داشتم با خوردن ماست شکمم از کار افتاد انگار و مدفوع اسهال خشک شده بود ولی حجمش خیلی کم بود و دوباره از دیشب حال تهوع شدید گرفتم و اسهال دوباره آبکی شد؛
  چاره چیه
  خیلی ممنونم

  • سلام
   از قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   تا دو روز استفاده کنید
   در صورت ادامه دار شدن علایم جهت ازمایش مدفوع اقدام کنید

 13. سلام من دوروزه معده درد دارم همراه بادل پیچه انگار این پیچش درقسمت روده و کلیه هامم مشاهده میشه تعداد بیرون روی هامم زیاد شده البته همیشه اسهال نیستم حالت تهوع و تب ندارم خداروشکر امروز قرص میترونیدازول و هیوسین مصرف میکنم ازاون شدت درد کمترشده ولی هنوز گاهی نیش میزنه وشبا دردش بدتره من میترسم ایا من مشکوک ب کرونام

  • سلام
   از قرص پنتوپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا نیز استفاده کنید
   این علایم به تنهایی مطرح کننده کرونا نیستند

 14. سلام حدود یک هفته میشه صبح که از خواب پا میشم حالت دل پیچه تهوع درد شکم ومعده دارم بعد از اون اسهال میشم مرتب همه روز این علایم دارم

  • سلام
   جهت ازمایش مدفوع اقدام کنید

   • سلام. من یه چند وقتی هست که به یبوست دچار شدم و این به خاطر این هست که فعالیتی ندارم. اما دارم هرماه با ملین ها اون رو درمان میکنم. اما ایندفعه که به یبوست دچار شدم دچار درد زیر شکم هم شدم و توی شکمم باد می‌پیچد. من باید چیکار کنم تا خوب شوم لطفااااا کمکم کنید….

    • سلام
     از قرص دایجستیو ظهر و شب پس از غذا استفاده کنید
     شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید

 15. دو سه روزه بی حالم. امروز حالت تهوع داشتم و کمی دل پیچ. اما کمی یبوست هم دارم و تب ۳۷.۲ درجه .. باید چیکار کنم؟

  • سلام
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد میل کنید

 16. سلام من دوروزه اسهال شدم وگاهی موقع درد وگرفتگی در شکمم احساس میکنم میشه راهنماییم کنید فقط چند تا باقالی خام خوردم بعد اینجور شدم میشه خواهشا راهنمایی کنید در ضمن آیا واگیردادهست چون یه پسر ۳ساله دارم

  • سلام
   قرص مترونیدازول هر۸ ساعت یک قرص تا پنج روز مصرف کنید
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد میل کنید

 17. سلام من از دیروز تا الان دلپیچه خشک دارم حالت تهوع هم بهم دست میده

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد
   تا سه روز استفاده کنید

   • سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و از دیروز دچار اسهال و سردی شدم ک فک کنم دلیلش مصمومیت غذایی باشه و در کنار اینا بدن درد و تب خفیفی هم دارم البته از دیروز یکم بهتر شدم میخواستم ببینم نیازی هست دارو مصرف کنم و اگه هست چ دارویی ممنون میشم جواب بدین

    • سلام
     از قرص نالیدیکسیک اسید هر ۸ ساعت یک عدد
     پودر ors هر بسته در ۴ لیوان اب حل کرده و در مواقع تشنگی از ان بنوشید
     قرص استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت یک عدد میل کنید

  • سلام من دلپیچه کم دارم بعضی وقتا . اسهالم دارم . دو روز است . کوتیماسزول هر ۱۲ ساعت مصرف میکنم اما احساس میکنم بهتر نشدم . 30 سال سن دارم . چه چیزی مصرف کنم

   • سلام
    قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یکی
    قرص هیوسین هر ۸ ساعت یکی
    تا یک هفته مصرف کنید

 18. سلام من دل پیچه داشتم این دو روز اوایل اسهال گرفتم الان بحالت معمولی برگشته اما متاسفانه
  هنوز دل پیچه دارم و احساس میکنم یک جوری ورم هم کرده داروی هیوسین و رانیتیدین هم استفاده کردم اما فقط به صورت کوتاه مدت تقریبا دو ساعت اینطوری فقط اثر میکنند ، بعد درد هم یکهویی میاد اینطوری نیست که به صورت یک نواخت باشه …
  چیکار کنم ؟ مشکل چیه دقیقا ؟
  متشکرم

  • سلام
   قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت یک عدد استفاده کنید

 19. من 15 سالمه و دیروز غذا خوردن و روش تخمه زیاد خوردم میدونم کارم اشتباه بود و بعدش بالای معدن به شدت درد گرفت و مادرم گفت که رودل کردی و کمی گوجه سبز بخور تا معدت روون بش من خوردم و الان گلاب بروتون اسهال شدم و هم بالا و پایین معده ام به شدت درد میکنه راه حل چیه و تمام علتعم دل پیچه رو دارم درد شکم احساس نفخ دفع گاز یا آروغ زدن حالت تهوع کاهش اشتها و اسهال راه حل چیه لطفا کمک کنین

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص لوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد
   تا سه روز استفاده کنید

   • سلام خسته نباشید من مدتیه دلپیچه همراه با اسهال دارم گاها با خوردن غذاهای سرد یا آب سرد همراه غذا بدتر میشه گاها چند روزی خوب میشه ولی دوباره شروع میشه البته این رو بگم سال گذشته هم همین فصل دچارش شدم ولی دکتر رفته بودم و خوب شده بودم اما امسال دوباره شروع شده از اونجایی که مطب دکترها شلوغه بخاطر کرونا نمیخوام مراجعه کنم ازتون میخوام کمکم کنید

    • سلام
     نیاز است از نظر روده تحریک پذیر و بیماری های التهابی روده بررسی شوید
     لطفا به متخصص داخلی مراجعه فرمایید

 20. سلام، ۵ روزه دچار دلپیچه خفیف و اسهال شدم، این شرایط نگران کننده هست؟ درمانش چیه

 21. سلام من از دیروز تا الان دل پیچه گرفتم و
  از دیشب هم همراه با اسهال بوده اولش اسهال آبکی بود الان اسهال خشکه
  دل پیچه ام هم از بین میره بعد دوباره شروع میشه دیشب هم قرص هیوسین خوردم واسه چند ساعت خوب شدم ولی بازم دوباره شروع شد
  چیکار کنم به نظر شما؟
  ممنونم

  • سلام
   از قرص لوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد استفاده کنید

 22. سلام.مادرم ۴۸سالش هست.یکهو قلبش دردگرفت بعد دردش رفت سمت دست چپش،بعد دردش رفت به سمت پای چپش رفت وآخرسرم رفت به معده و دلپیچه شدیییییید گرفتن و یکهو میگیره دردش و ول میکنه.ازکروناهم میترسه نمیره دکتر.چیکارکنیم؟

  • سلام
   نیاز است جهت بررسی از نظر بیماری های قلبی به اورژانس مراجعه کنید

 23. سلام من دلپیچهی خفیف همراه با حالت تهوع داشتم عرق نعنا و زیره رازیانه دم کردم خودم تا چند ساعت بهتر شدم دوباره امروز با حالت تهوع و دلپیچه از خواب بیدار شدم نبات داغو نعنا خوردم حالت تهوعم خوب شده ولی دلپیچه رو دارم و اسهال شبم ی سیب رنده کردم گذاشتم یکم بمونه بعد خوردم بهتر شدم ولی مرتب میخوابم بدنم کوفتس و حوصله ی کاری رو ندارم.چیکار کنم که خوب بشم

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد
   مصرف کنید
   پودر ors هر بسته را در ۴ لیوان اب حل کرده و در مواقع تشنگی از ان بنوشید

 24. با عرض سلام و ادب
  من ۳۱ سالمه چند وقتیه که روزه هستم اشتهام کم شده هروقت هم در افطار غذا میخورم در سحری دیگه اصلا اشتها برا غذا خوردن ندارم بعد فقط حالت تهوع دارم انگار چیزی تو معده میخواد بالا بیاد و نمیاد

  • سلام
   موقع افطار همراه با غذا قرص فاموتیدین ۴۰ مصرف کنید

 25. باسلام و عرض ادب. من ۴۶ ساله و خانوم هستم. یه هفته ای میشه که دل پیچه دارم، اول اسهال نداشتم اما از دیروز اسهال کم (نه شدید) دارم و وقتی که دل پیچم شروع میشه، معده درد به همراه کلیه درد هم میگیرم و میزنه پشتم هم درد میگیره.

  خواهش میکنم بفرمائید چیکار کنم؟؟؟

  • سلام
   دوست گرامی قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   مصرف کنید

 26. سلام من سه روزه که دچار دل درد و دل پیچه و اسهال هستم . باید چیکار کنم .اشتها هم ندارم .بیماری سلیاک هم دارم .

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ و هیوسین و استامینوفن ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 27. سلام چندساعت دل درد شدیدی دارم. موقعی که سبزی مصرف میکنم مخصوصا به صورت خام دل درد شدیدی میگیرم.لطفا کمکم کنید.

  • سلام
   جهت توضیحات کامل تر از مشاوره تلفنی دکتر دکتر استفاده کنید

 28. یک روزه که درگیر دل درد و دلپیچه هستم که اسهال هم دارم شدید نیست ولی شکمم خیلی صدا میده و درد میکنه و آزارم میده چیکار کنم؟؟تب و سرفه و….ندارم هیچ هلائم دیگری ندارم جز همین دل درد و اینا،خاکشیر خوردم یه قرص لوپرامید صبح خوردم یکی شب ولی خوب نشدم دل درد و دلپیچه آزارم میده چیکار کنم؟

  • سلام
   قرص هیوسین و لوپرامید هر ۸ ساعت یک عدد مصرف کنید

 29. سلام پسرم 8 سالشه 2 روزه شکمش درد میگیره ول میکنه اسهال هم داره شدید نیست بدون تب شکمشو میبندم خوب میشه بعد چند ساعت باز میکنم دوباره شروع میشه چه دارویی بهش بدم؟

  • سلام
   از شربت دیسیکلومین هر ۸ ساعت یک قاشق مرباخوری
   شربت مترونیدازول هر ۸ ساعت یک قاشق مرباخوری تا یک هفته استفاده کنید

  • سلام وقتتون بخیر .همسرمن حساسیت فصلی داره وهرسال بهار حساسیت میاد سراغش امسال حالش خیلی بدتر شده تنگی نفس های شدید و پی در پی با اسپری سالبوتامول و سیتیریزین هم خوب نمیشه متاسفانه بخاطر کرونا هم ب پزشک مراجعه نمیکنه و هر موقع سیتیریزین رو میخوره دل پیچه شدید میگیره همراه با تنگی نفس .میشه لطفا راهنماییم کنید 🙏

   • سلام
    از قرص تلفست ۱۸۰ روزانه یک عدد
    و در موارد شدید اسپری دهانی بکلومتازون دو پاف استفاده کنند

 30. سلام
  یک روزه دچاراسهال زیاد و تب هستم ک چندساعته دل پیچه ودرد شکم مختصرم بهش اضافه شده.تبم با استامینوفن میخابه.هیوسینم خوردم یکم بهار کرده
  خاستم ببینم بهترین اقدام درحال حاضر چیه و رژیم غذایی خوب چطورهستش

  • از قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا یک هفته استفاده کنید
   کته با ماست،آب هویج،آب سیب به برطرف شدن اسهال کمک می کنند

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر