روش‌های درمان دل پیچه

 • 1397-04-21
 • 625
درمان دل پیچه

دل پیچه حالت آزاردهنده‌ایست که همه ما در طول زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب از مجله دکتردکتر دلایل رایج و درمان دل پیچه را بررسی می‌کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

گرچه ما اغلب دل پیچه یا درد شکم را به عنوان گرفتگی و درد معده می‌شناسیم؛ اما این ناراحتی ممکن است از تحریک اندام‌های اطراف مانند روده نیز اتفاق بیافتد. دل پیچه در طول صرف غذا می‌تواند قابل توجه باشد؛ هرچند علل زیادی برای دل پیچه وجود دارد. وقتی دل پیچه می‌گیرید، تنها به خلاص شدن از این حالت آزاردهنده فکر می‌کنید و درمان دل پیچه مهمترین هدف شماست. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف دل پیچه

اغلب به دردهای مرتبط با شکم دل‌پیچه می‌گوییم. با این حال این درد ممکن است ناشی از اعضای داخلی دیگر در این قسمت باشد. دل‌درد و دل‌پیچه از مشکلات گوارشی هستند که هر انسانی در طول زندگی خود آنها را تجربه می‌کند. برای درمان دل پیچه نخست باید دلیل اصلی آن مشخص شود. دل‌ پیچه به دلایل متعددی بروز می‌کند و تقریبا تمام اعضای داخل شکم، از روده‌های کوچک و بزرگ گرفته تا کبد، پانکراس، کلیه‌ها، طحال و کیسه صفرا در آن دخیل هستند. در ادامه علائم محتمل برای دل‌پیچه را ذکر می‌کنیم.

دل پیچه چیست

علائم دل پیچه

شایع‌ترین علائم دل پیچه عبارتند از:

 • درد در شکم
 • احساس نفخ
 • دفع گاز یا آروغ زدن
 • احساس سوزش در معده
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال مرتبط با آن

علت دل پیچه

به طور کلی، علل ایجاد دل پیچه به چندین گروه تقسیم می‌شوند. در بسیاری از موارد، غذاهای خاص یا تغییر در رژیم غذایی، باعث بروز دل پیچه می‌شوند. عفونت‌ها یکی دیگر از دلایل شایع دل پیچه هستند و می‌توانند بین مردم گسترش پیدا کنند. در سایر موارد، مشکل اصلی دستگاه گوارش است. گاهی اوقات نیز متاسفانه علت دل پیچه ناشناخته باقی می‌ماند. در ادامه می‌توانید با علل مختلفی که سبب دل‌پیچه می‌شوند آشنا شوید.

دل پیچه بر اثر رژیم غذایی نادرست

علل دل‌پیچه ممکن است بر اثر عادت‌های غذایی شما نیز باشد؛ مخصوصا زمانی که به طور ناگهانی رژیم غذایی خود را تغییر می‌دهید.

 • پر خوری: اگر پرخوری کنید، معده شما تحریک شده و اندازه آن بزرگ می‌شود تا بتواند مقدار زیادی مواد غذایی را در خود جای دهد.
 • غذاهای تند یا چرب: خوردن غذاهای جدید یا سنگین که سیستم گوارشی شما به آن‌ها عادت ندارند، اغلب باعث ناراحتی معده می‌شوند.
دل ‌پیچه در اثر خوردن غذای تند
 • محصولات لبنی: بدن برخی افراد قادر به هضم محصولات لبنی مانند شیر، ماست یا بستنی نیست.
 • گلوتن: پروتئینی است که در دانه‌هایی مانند گندم و جو یافت می‌شود. افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند؛ باید از خوردن آن اجتناب کنند.

مشکلات گوارشی که باعث دل پیچه می‌شوند

برخی اوقات ممکن است دل‌پیچه‌ای که دارید مستقیما نشان از عملکرد ضعیف سیستم گوارشی شما باشد. که در این صورت به موارد زیر می‌پردازیم:

 • نفخ: نفخ زیاد باعث ایجاد درد در ناحیه شکم و در ادامه دل پیچه می‌شود.
 • یبوست: اگر حرکات روده منظم نباشد منجر به تورم شکم یا چسبندگی در شکم شده و درد و ناراحتی ایجاد می‌شود.
 • زخم معده: این زخم‌های درناک معده که به عنوان زخم معده شناخته می‌شوند، اغلب توسط باکتری‌ها به وجود آمده‌اند.
 • درد شکمی و عملکردی: این درد یکی از رایج‌ترین دردهایی است که مربوط به مشکل فیزیکی شکمی نیست. این شرایط که سندروم درد شکمی نیز نامیده می‌شود، در اغلب موارد قابل درمان است.
 • بیماری التهابی روده: التهاب بیش از حد روده دردناک است و ممکن است با درد یا بثورات مشترک و اغلب اسهال یا حرکت روده همراه با خون باشد.

دلایل عفونی دل پیچه

ممکن است دل‌پیچه شما ناشی از عفونت باشد که در این صورت دو نوع عفونت مدنظر است:

 • عفونت‌های ویروسی: اغلب موارد مسری به علت ویروس ایجاد می‌شود و منجر به استفراغ یا اسهال می‌شود. این بیماری‌ها به ویژه در کودکان رایج هستند.
 • مسمومیت غذایی: مواد غذایی خراب یا آلوده ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که موجب بیماری شما شود. مراقب باشید غذایی که بیرون از یخچال مانده یا از تاریخ انقضایش گذشته را مصرف نکنید.

درمان دل پیچه

اگرچه دل پیچه ممکن است خسته‌کننده و زجرآور باشد؛ اما این را بدانید که راه حل‌های مناسبی برای درمان دل پیچه وجود دارد که حتی در خانه نیز می‌توان انجام داد.

پیشگیری از دل پیچه

اغلب دل‌پیچه‌ها پس از چند ساعت خود به خود رفع می‌شوند. با این حال موارد زیر را به خاطر داشته باشید که در وهله اول می‌توانند چاره‌ساز باشند:

 • حجم غذا را کم کنید: اگر تمایل به پرخوری دارید، سعی کنید حجم وعده‌های غذایی خود را کمتر کنید و سعی کنید سرعت غذا خوردنتان را نیز کمتر کنید و هم با آرامش غذا را بجوید. جویدن آرام غذا فواید بسیار دیگری نیز دارد.
 • با احتیاط غذا بخورید: اگر غذای جدید یا غذاهایی با ادویه‌های جدید تست می‌کنید، با آرامش غذای خود را میل کنید و ترسی از تجربه مصرف غذای جدید نداشته باشید.
 • از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید: اگر توانایی هضم شیر یا گلوتن را ندارید، باید از مصرف این مواد اجتناب کنید و حتما هنگام خرید مواد غذایی به محتویات آن دقت کنید.

درمان‌های خانگی دل پیچه

استفاده از داروها و مکمل‌ها برای درمان دل‌پیچه اغلب ممکن است سبب تشدید درد شما شود. سعی کنید در ابتدا روش‌‌های زیر را برای درمان دل‌پیچه امتحان کنید:

 • گرما: بسیاری از افراد برای کاهش شدت درد از گرمای ملایم یک پد گرم و یا بطری آب گرم استفاده می‌کنند.
 • ماساژ: ماساژ شکم برای چند دقیقه گاهی اوقات می‌تواند از شدت درد بکاهد؛ به خصوص در کودکان.

درمان‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شوند:

اگر با انجام روش‌های ذکر شده در بالا دل‌پیچه شما تسکین نیافت و هم‎چنان ادامه دار شد، از روش‌های زیر که اغلب بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند، استفاده کنید:

 • مسکن نفخ معده: داروهای بدون نسخه‌ای هم‌چون سایمتیکون برای دل‌پیچه‌هایی که همراه با نفخ است می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • ملین‌ها یا نرم کننده مدفوع: اگر یبوست دارید، از داروهای محرک برای ملین کردن مدفوع خود استفاده کنید.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: اگر اخیرا مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید یا تغییری در روند مصرف داروهایتان ایجاد کرده‌اید و علائم دل پیچه دارید؛ بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفیتان باعث ایجاد این مشکل می‌شوند و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

برای درمان دل‌پیچه چه بخوریم؟

زمانی که دچار دل‌پیچه می‌شوید، این احساس را دارید که هرچه بخورید سبب تحریک معده شما شده و می‌تواند اوضاع را بدتر کند. اما برخی غذاها ماده غذایی مورد نیاز را به شما می‌دهند و در عین حال شما را بدتر نمی‌کنند. از جمله این موارد می‌توان به مواد غذایی زیر اشاره کرد:

مایعات

اگر نمی‌توانید غذای جامد مصرف کنیدِ دلیلی ندارد که خود را مجبور به انجام این کار کنید. مایعاتی نظیر نوشیدنی‌های ورزشی، آب گوشت و آب نارگیل مواد معنی لازم برای بدن شما را تامین می‌کنند که شامل پتاسیم، کلسیم و سدیم هستند.

موز

موز به راحتی هضم شده و حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی بسیار مهم است که بدن شما در زمان استفراغ و اسهال از دست می‌دهد و باید برای جایگزین کردن مقدار پتاسیم از دست رفته ماده غذایی حاوی پتاسیم نظیر موز را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

برنج سفید ساده

حتما برنج سفید ساده را امتحان کنید. برنج قهوه‌ای یا سیاه که اغلب نیز سلامت بیشتری دارند، به سختی هضم می‌شوند؛ مخصوصا زمانی که ناراحتی معده داشته باشید. غذاهایی نظیر برنج سفید ساده که دارای نشاسته و فیبر پایین هستند سبب سفت شدن مدفوع و توقف اسهال می‌شوند که اغلب همراه با درد شکم به وجود می‌آید.

پوره سیب

پوره سیب که همان سیب رنده شده و پخته شده است حاوی مواد غذایی مفید بسیاری نظیر پکتین (نوعی فیبر) است. این ماده می‌تواند سبب سفت شدن مدفوع شده و شما را از شر اسهال رها کند.

چه برای دل پیچه خوب است

نان تست

زمانی که ناراحتی معده دارید، نان تست سفید ساده بهتر از غلات غنی از فیبر است. غلات غنی از فیبر برای کسانی که سالم هستند و بیماری ندارند بسیار مفید است، اما اگر دچار اسهال یا حالت تهوع هستید می‌تواند درد بسیاری در شکم شما ایجاد کند.

در چه صورت برای درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر یک از علائم زیر همراه با دل پیچه در شما اتفاق افتاد، برای بررسی بیشتر و درمان دل پیچه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی در ناحیه شکم که شدید باشد و یا بیشتر از یک روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا استفراغ
 • ناتوانی در خوردن یا نوشیدن
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تب بالای 38 درجه

سوالات متداول درباره دل‌پیچه

در این قسمت برخی از سوالات رایجی که درباره دل‌پیچه وجود دارد را پاسخ می‌دهیم.

آیا دل‌پیچه در دوران بارداری امری طبیعی است؟

با این حال که سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و استفراغ در دوران بارداری بسیار رایج است، درد شکمی اگر غیرطبیعی یا بسیار شدید باشد نیاز به معاینه توسط پزشک متخصص خواهد داشت.

درد شکمی در این دوران زمانی باعث نگرانی می‌شود که همراه با خونریزی واژن، سرگیجه، گرفتگی، تب یا غش باشد.

پس از خوردن غذا چه عواملی سبب دل‌پیچه می‌شوند؟

دل‌پیچه‌ای که پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود ممکن است به این دلیل باشد که فرد پس از مدت زیادی که غذا نخورده حجم زیادی از غذا را وارد معده خود کند که در این صورت تغییر زیادی در مقدار اسید معده ایجاد می‌شود. عامل دیگر دل‌پیچه می‌تواند مصرف غذاهای مسموم باشد. اغلب این مدل دل‌پیچه خطرساز نبوده و تنها با گذشت زمان برطرف می‌شود.

چه عواملی سبب ایجاد دل‌پیچه و اسهال می‌شوند؟

اسهال یا به وسیله جذب ناکافی مایعات توسط روده‌ها ایجاد می‌شود که در نهایت سبب ایجاد مدفوع آبکی می‌شود، یا به وسیله فعالیت زیاد معده و روده‌هاست که زمان کافی را برای جذب مواد غذایی از طریق روده‌ها نمی‌دهند. در اصل، غذا به سرعت در روده‌ها حرکت می‌کند، چرا که معده و روده‌ها در این حالت فعالیت بسیاری دارند.

آیا در زمان قاعدگی دل‌پیچه رخ می‌دهد؟

بله، ممکن است در زمان قاعدگی دل‌پیچه نیز ایجاد شود. در زمان قاعدگی، پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی مرتبط با باروری زنان، ترشح می‌شوند. این ماده شیمیایی می‎‎تواند در فرکانسی پایین باعث انقباضات غیر ریتمیک رحم شود. زمانی که رحم منقبض می‌شود می‌تواند خون را با فشار خارج کند و مسیر بازگشت جریان خون نیز مسدود خواهد شد. این کمبود جریان خون ممکن است سبب ایجاد دل‌پیچه شود.

منبع:

webmd

buoy

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم از دلپیچه‌های مکرر رنج می‌برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید، به جای آن که به مطب مراجعه کنید برای دریافت نوبت، با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است مخصوصا در این ایام پرخطر که بیماری کرونا شیوع بسیار زیادی داشته داشته است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «روش‌های درمان دل پیچه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

625 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و خسته نباشید .
  ممنون از مطالب خوبتون.
  من حدود سه ماهی هست که چندبار در هفته دچار دل پیچه و دل درد شدید میشم و در به نهایت دفع مدفوع اسهالی ختم میشه . حتی روزهایی که صبحش دفع نرمال هم داشتم ممکنه دچار چنین حالتی بشم . بخاطر کرونا هم میترسم به پزشک مراجعه کنم و عقب میندازم . چیکار باید کنم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنین .

 2. سلام و عرض خسته نباشید خدمتتون ک تمام سوال هارو جواب میدیدن واقعا دستتون درد نکنه

 3. سلام…از دیروز که آش دوغ خوردم ترش کردم واسهال دارم یه کوچولو دلدرد…لطفا راهنمایی کنید

  • سلام قرص هيوسين و متوكلوپراميد هر ١٢ ساعت بخوريد
   اگر بعد از ٤٨ ساعت بهت. نشدين ٥ روز قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد بخوريد

 4. سلام دختر سه و نیم ساله دو روزه که دل پیچه داره و تب کم .. ولی دل پیچه و اسهال اذیتش میکنه . کاهش وزن هم داشته. چی بهش بدم

  • سلام
   با توجه به وجود تب و اسهال چون در شیوع و پیک کرونا هستیم
   بهتره آزمایش خون و مدفوع انجام شه تا نوع عفونت مشخص شود

 5. بسیار مفید

 6. سلام من دوروز دل درد شدید دارم به نظرتون سیپروفلوکساسین500برای درمان دل پیچه خوبه

  • سلام
   قرص هیوسین و مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز بخورند
   اگر با شروع دارو علایم بهتر نشد باید آزمایش خون و مدفوع بدهند

 7. سلام ،من چند روز پیش مقدار خیلی کمی لازانیا خوردم و از اون روز به بعد دلپیچه شدیدی گرفتم با علائمی مثل نفخ ،استفراغ ،حالت تهوع و همچنین بی اشتهایی …البته فک نمیکنم که دلیلش خوردن لازانیا باشه ..ممنون میشم که کمکم کنید خیلی وضعیته بدی دارم ،در ضمن حس میکنم که ۲ ۳کیلو هم وزن کم کردم.

  • سلام
   قرص هیوسین و مترونیدازول ۲۵۰ و قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز بخورند
   اگر با شروع دارو علایم بهتر نشد باید آزمایش خون و مدفوع بدهند

 8. سلام چند روزه دل پیچه دارم متأسفانه دیروز سر خود یه دونه مترونیدازول خوردم از دیروز یه کم احساس خستگی دارم ولی اسهال ندارم مدفوعم هم سفت هست راهنمایی بفرمائید.

  • سلام
   قرص هیوسین و استامینوفن هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز بخورید
   اگر با شروع دارو علایم بهتر نشد باید آزمایش خون و مدفوع بدهید

 9. با سلام
  من چند ساعته خیلی شدید دل پیچه گرفتم
  و مدفوع هم ندارم

  • سلام قرص ديسيكلومين بخوربد
   از نظر كرونا خم بايد بروسي شويد و اين آزمايشات را بدهيد:cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 10. سلام دخترم 8سال سن داردالان دوروزه شکم دردوحالت تهوع بعضی وقتااستفراغ داره شکم دردزیاده بی زحمت منوراهنمایی کنین باتشکر

  • سلام
   با توجه به وجود درد شکم و تهوع و سن کم فرزندتون
   چون در شیوع و پیک کرونا هستیم
   بهتره آزمایش خون و مدفوع انجام شه تا نوع عفونت مشخص شود

 11. سلام من سه روزه دلپیچه دارم روزاول همراه بااسهال بودولی دوروزه فقط دردودلپیچه ست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص هیوسین و مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز بخورید
   اگر با شروع دارو علایم بهتر نشد باید آزمایش خون و مدفوع بدهید

  • سلام من کرونا گرفتم الان خوب شدم ولی یک مدتی همش اسهال دارم ایاد مانی لازم هست لطفا راهنمای کنید

   • سلام
    جهت ازمایش مدفوع اقدام کنید

 12. سلام مادر من با 60 سال سن الان 3 روز شده که دل پیچه و اسهال دارد قرص دیفنوکیم هم استفاده کرد فایده نداشته تا الان

  • سلام
   قرص هیوسین و مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز بخورند
   اگر با شروع دارو علایم بهتر نشد باید آزمایش خون و مدفوع بدهند

 13. سلام من از دیروزه دلپیچه همراه اسهال و حالت تهوع شدید دارم،۲۵هفته هم باردار هستم.دیروز صبح هم ناشتا گیلاس خوردم احتمال داره از اون باشه؟و برای رفع دلپیچه باید چیکار کنم؟

  • سلام
   میتواند از گیلاس باشد
   اما اگر ادامه دار شد باید آزمایش خون و معاینه انجام شود

 14. سلام چند روزه صبحها از خواب بیدار میشم حالت نحوه و کمی ذلپیچه دارم شکمم صدا میده میخواستم علتش روبدونم فکر میکنم حالت مسمومیت دارم🙏🙏

  • سلام بخاطر افزايش اسيد معدتونه
   قوص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت مصرف كنيد اگر بعد از دو هفته بهبود نيافنيد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد.

 15. سلام
  من دو سه روزه ک دلدرد و دلپیچه دارم شدید نیست قابل تحمله.
  تب و ضعف و بی حالی یا اسهال ندارم ولی اشتهام یه خورده کم شده

  • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شويد
   اين آزمايشات را انجام دعيد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh

 16. سلام من از دیروز که قرص فارنژریک میخوام دچار دل درد شدید میشم.قرص رو به خاطر درد بدن بهم دادن .نه یبوست دارم نه اسهال .لطفا منو راهنمایی کنید نه

 17. سلام. من از دیشب تا الان درد دل شدید به همراه تب گرفتم راه چاره چیه خانم دکتر لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   با توجه به شيوع كرونا شما بايد از نظر كرونا بررسي شويد اين آزمايشات را بدهيد :Cbc.diff Esr crp Ldh
   اگر نرمال بود قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت تا ٧ روز مصرف كنيد

 18. سلام من دو روزه دلپیچه شدید شدم درد شدیدی تو شکمم احساس میکنم اسهال شدید هم هستم الان رفتم دکتر قرص و آمپول داده چه غذاهایی بخورم بهتر بشم اسهال شدید دارم از دیشب تا الان بالای ده بار رفتم بیرون روی داشتم

  • سلام
   ماست و دوغ ترش نمک بزنید و مصرف کنید
   کته با گوشت مرغ کبابی
   موز

 19. ‌سلام وقت بخیر سه روزه درد شکم دارم و دو شب پیش هم کمی تب کردم و سردرد داشتم امروز اسهال شدم و نفخ معده دارم..لطفا راهنماییم کنید بچه شرخوار دارم مشکلی براش پیش نمیاد؟

  • سلام
   با توجه به شيوع كرونا شما بايد از نظر كرونا بررسي شويد اين آزمايشات را بدهيد :Cbc.diff Esr crp Ldh
   اگر نرمال بود قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت تا ٧ روز مصرف كنيد

 20. سلام خسته نباشید من چهارروز دل درد و نفخو دل پیچه دارم خواهش میکنم به من کمک کنید

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یکی
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد میل کنید

 21. سلام خسته نباشید سه روزه احساس گرفتگی در معدم میکنم و بعد تز غذا احساس نفخ شدید دارم و دلپیچه خفیف هم بعضی وقتا دارم در روز هم یکی دوبار میرم دستشویی یبار خوبه ولی یبار شله چکار باید بکنم.مرسی

  • سلام
   کپسول اس امپرازول هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   مصرف کنید

 22. با سلام من دوروز میشه که دل پیچه دارم. اگه میشه منو راهنمایی کنید. دارویی حالا هر چی فقط راه چاره رو بگین لطفا ممنون . . .

  • سلام، ميتونيد قرص دي سيكلومين هر ١٢ ساعت مصرف كنيد اما دلپيچه از علائم كرونا هم هست، لذا بايد از نظر كرونا هم بررسي شويد.

   • سلام، من سه روز اسهال مخاطی دارم و دلپیچه، چندروز پیش عمل لیزر کردم سنگ کلیه بعد از یه مدت یبوست گرفتم طوری که حس کردم دارم هموروئید میگیرم و درد داشتم در ناحیه مقعد، یک هفته بعدباز رفتم اتاق عمل بیهوشی واسه درآوردن لوله عمل لیزر کلیه م، از فرداش تب و لرز گرفتم دوروز و اسهال تب و لرزم خوب شد ولی اسهالم هنوز خوب نشده، نمیدونم عوارض بیهوشی و داروهای بعد از عمل هست یا چیز دیگ… ممنوونم

    • سلام ، اينكه مخاطي هستش ممكنه به مخاط رودتون آسيب وارد شده باشه
     بخاطر همين بهتره توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 23. سلام صبحتون بخیر من دیشب متاسفانه پرخوری کردم در خوردن سوسیس و کالباس امروز صبح با تب و لرز از خواب بیدار شدم دلمم پیچ میزنه مرتب حالت تهوع هم دارم ولی بالا نمیارم چای سبز خوردم لرزم از بین رفت مدفوعم شل است ممنون میشم راهنمایی بفرمایید🙏🏻

  • سلام
   قرص نالیدیکسیک اسید هر ۸ ساعت یکی تا یک هفته
   قرص متوکلوپرامید هر ۸ ساعت یکی مصرف کنید

 24. سلام من تازه دل پیچه گرفتم و اسهال شدم
  چیکار باید بکنم چون دفعات دستشویی رفتنمم زیاد شده لطفا کمک م کنید

  • سلام
   توضیحات شما کامل نیست
   از مشاوره تلفنی دکتر دکتر استفاده کنید

   • سلام من 4 روزه وسط شکمم درد میکنه تقریبا هر 5 دقیقه یه بار چند ثانیه ای خیلی بد میگیره بعد خوب میشه اول مدفوعم عادی بود ولی الان اسهال شدم.3 روزم از موعد ماهانم گذشته میتونه از اون باشه؟
    چیکار کنم خیلی از درسم عقب موندم

    • سلام
     بله ممکنه
     فعلا از کپسول مفنامیک اسید ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی استفاده کنید

 25. سلام خسته نباشید تقریبا ۱۷روز است دل درد و اسهال دارم خستگی وبی حالی ندارم بیشتر صبح ها اینجوری هستم لطفا راهنمایی کنید

 26. سلام دختر دوساله من دل درد واسهال داره یهویی دلش پیچ میزنه وگریه میکنه میگه مامان دلم چه دارویی بهش بدم لطفا راهنمایی کنید خیلی سریع

  • سلام
   کودک ۲ ساله با توجه به اهمیت دل درد در آن ها نیاز به معاینه دارد یا حداقل شرح حال بیشتری اخذ شود
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 27. سلام خسته نباشید من سه هفته میشه که درد معده همراه اسهال روزی ۲ بار و درد شکم دارم موقع اسهال هم گلوم خشک میشه و بد حال کلا آزمایش هم رفتم چیزی نشون نداده ممنون میشم از راهنماییتون

  • سلام
   با توجه به علایم
   فعلا قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   تا ۵ روز مصرف شود
   در صورتی که علایمتان رو به بهبودی نرفت به متخصص داخلی مراجعه کنید

 28. سلام چندروزهست که دل درد دارم طوری که نفس کشیدن برام سخت میشه اسهال ندارم ولی تکرارمدفوع دارم

  • سلام
   با توجه به علایم
   فعلا قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد
   تا ۵ روز مصرف شود
   در صورتی که علایمتان رو به بهبودی نرفت به متخصص داخلی مراجعه کنید

 29. سلام خانم دکتر من 28سالمه از تهران به شهرستان آمدم یک هفته میشه که همش دل درد و نفخ معده دارم دم نوش پونه با نبات هم امتحان کردم ولی هیچ فایده ای نداره به نظر شما باید به دکتر مراجعه کنم

  • سلام
   قرص نولپازا ۲۰ تر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعذ یبل از غذا مصرف کنید

  • سلام
   قرص نولپازا ۲۰ تر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید

 30. سلام خانم دکتر بنده سه روز پیش کمی داخل اب سرد بودم و همون شب به علت حس گرما که داشتم کولر روشن میکردم
  فردای انروز دل درد گرفتم و شب هم تب و لرز
  روز بعد تب نداشتم ولی دل دردداشتم
  امروز دلپیچه گرفتم و تب هم دارم
  ۲۱سالم هست و وزنم ۷۴ کیلو

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یکی
   و قرص استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   مصرف کنید
   در صورتی که پس از سه روز تب قطع نشد جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر