درمان کولیت چگونه و توسط چه پزشکانی انجام می‌شود

درمان کولیت که یک بیماری التهابی روده بوده و باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود، روش‌های گوناکون دارد.

کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است.

کولیت اولسراتیو چیست

کولیت اولسراتیو متعلق به گروهی از بیماری‌ها به‌نام بیماری التهابی روده (IBD) است. IBD یا التهاب روده شامل یک گروه از بیماری‌ها است که بر دستگاه گوارش اثر می‌گذارد. التهاب از راست روده آغاز و کم‌کم روده بزرگ را در بر می‌گیرد.

بیماری کولیت اولسراتیو زمانی رخ می‌دهد که پوشش روده بزرگ رکتوم یا هر دو دچار التهاب می‌شود، معمولاً کولیت داخلی‌ترین لایه را درگیر می‌کند و باعث التهاب آن می‌شود. این التهاب زخم‌های کوچکی روی روده بزرگ ایجاد می‌کند.درمان کولیت

التهاب روده باعث می‌شود محتویات روده سریع‌تر دفع شود و روده به طور مکرر خالی می‌شود. همانطور که سلول‌ها روی سطح پوشش روده می‌میرند، زخم‌ها تشکیل می‌شوند. زخم‌ها ممکن است سبب خونریزی و ترشح مخاط شوند. کولیت یک بیماری مزمن بوده که با درمان قابل کنترل است، اما درمان قطعی ندارد. این بدان معنی است که بیماری دوره طولانی دارد ولی کشنده نیست.

درمان می‌تواند علائم و نشانه‌های بیماری را کاهش دهد و حتی باعث بهبودی طولانی مدت شود. اغلب مبتلایان به کولیت اولسراتیو زندگی طبیعی و مفیدی دارند. افراد در سنین مختلف می‌توانند مبتلا به این بیماری شوند، اکثر افراد مبتلا به این بیماری بین 15 تا 35 سال دارند. در این مقاله با بررسی راه‌های تشخیص و درمان کولیت آشنا می‌شویم.

چه وقت به دکتر مراجعه کنم؟

اگر در معرض تغییر مداوم عادت‌های روده خود هستید یا اگر علائم و نشانه‌های زیر را دارید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شکم
 • خون در مدفوع
 • اسهال خونی
 • اسهال بدون درمان
 • یک تب ناشناخته که بیش از یک یا دو روز طول می‌کشد

اگر چه کولیت اولسراتیو معمولاً کشنده نیست، اما یک بیماری جدی است که در بعضی موارد عواقب تهدید کننده زندگی ایجاد می‌کند.

برای درمان کولیت به چه پزشکی مراجعه کنم

متخصصان گوارش پزشکانی هستند که بیماری‌های دستگاه گوارش مانند کولیت را درمان می‌کنند. در برخی موارد ممکن است درمان کولیت توسط متخصصان مراقبت‌های اولیه یا متخصصان داخلی انجام شود. بسته به نوع کولیت، متخصصان دیگر از جمله متخصصان بیماری‌های عفونی یا جراحان ممکن است در درمان کولیت دخالت داشته باشند.

متخصص اطفال و متخصص گوارش در مراقبت از نوزادان، کودکان و نوجوانان مبتلا به کولیت نقش دارند. شما می‌توانید با استفاده از لیست بهترین و مجرب‌ترین متخصص‌های گوارش و کبد که ما در سایت دکتر دکتر برای شما تهیه کرده‌ایم، متخصص و پزشک معالج خود یا عزیزانتان را برای درمان کولیت انتخاب کنید و روند درمان کولیت را آغاز کرده و علت آن را ریشه‌یابی کنید. شما می‌توانید از اینجا به لیست متخصصان گوارش و کبد دسترسی داشته باشید.درمان کولیت

تشخیص کولیت

پزشک شما احتمالاً پس از حذف علل احتمالی علائم و نشانه‌هایتان، کولیت زخمی را تشخیص می‌دهد. برای کمک به تائید تشخیص کولیت اولسراتیو، ممکن است یک یا چند تست و روش زیر را انجام دهید:

 • آزمایش خون: پزشک شما ممکن است آزمایش‌های خون را برای بررسی کم‌خونی تجویز کند – شرایطی که در آن گلبول‌های قرمز کافی برای حمل اکسیژن کافی به بافت‌های شما وجود نداشته باشند – یا برای بررسی علائم عفونت این آزمایش را درخواست دهد.
 • نمونه مدفوع: گلبول‌های سفید در مدفوع شما می‌تواند نشانه کولیت عفونی باشد.
 • کولونوسکوپی: این تست اجازه می‌دهد تا دکتر شما کل کولون را با استفاده از یک لوله نازک انعطاف پذیر مشاهده کند. در طی این روش، پزشک شما همچنین می‌تواند نمونه‌های کوچکی از بافت (بیوپسی) را برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی انتخاب کند. گاهی اوقات یک نمونه بافت می‌تواند به تشخیص کمک کند.
 • سیگموئیدوسکوپی: دکتر با استفاده از یک لوله بلند و انعطاف پذیر (که نوری است) سیگموئید را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر کولون شما به شدت ملتهب باشد، پزشک ممکن است به جای کولونوسکوپی کامل، انجام این آزمایش را درخواست دهد.

درمان کولیت

 • اشعه ایکس. اگر علائم شدید داشته باشید، پزشک ممکن است یک X-ray استاندارد منطقه شکمی درخواست دهد.
 • سی تی اسکن و MRI

روش‌های درمان کولیت

روند درمان کولیت معمولاً شامل مصرف دارو یا عمل جراحی است.

مصرف دارو

چندین دسته از داروها ممکن است در درمان کولیت اولسراتیو مؤثر باشد. نوع داروی تجویزی، به شدت وضعیت شما بستگی دارد. داروهایی که برای برخی افراد مفید هستند، ممکن است برای دیگران مفید نباشد، بنابراین ممکن است برای پیدا کردن یک دارو مناسب برای شما، زمان زیادی لازم باشد. علاوه بر این، چون بعضی داروها عوارض جانبی جدی دارند، باید مزایا و خطرات هر درمان را در نظر بگیرید. داروهای ضدالتهابی اغلب اولین گام در درمان کولیت اولسراتیو هستند.

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن نیز در درمان کولیت کاربرد دارند. این داروها التهاب را کاهش می‌دهند، اما این کار را با سرکوب واکنش سیستم ایمنی بدن (که التهاب را آغاز می‌کند)، انجام می‌دهند.

آنتی‌بیوتیک‌ها: افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو که تب دارند، احتمالاً آنتی‌بیوتیک‌ها را برای کمک به پیشگیری یا کنترل عفونت مصرف می‌کنند.

داروهای ضد اسهال: برای اسهال شدید،(Imodium) ممکن است مؤثر باشد.

مسکن‌ها: برای تسکین درد و کاهش درد تجویز می‌شوند.

مکمل آهن اگر خونریزی مزمن روده دارید، ممکن است کم خونی براثر کمبود آهن ایجاد شود، برای همین مکمل آهن مصرف کنید.درمان کولیت

عمل جراحی

عمل جراحی اغلب می‌تواند در درمان کولیت مؤثر باشد؛ اما این به معنی حذف کل کولون و رکتوم (پروکتوکوکتومی) است. عمل جراحی با‌وجود این‌که روش مؤثری در درمان کولیت محسوب می‌شود، اما به عنوان آخرین گزینه در درمان کولیت مطرح است.

افراد در خطر

کولیت اولسراتیو می‌تواند زنان و مردان را تحت تأثیر قرار دهد. ریسک فاکتورهای این بیماری عبارت‌اند از:

 • سن. کولیت معمولاً قبل از سن 30 سالگی شروع می‌شود؛ اما در هر سن ممکن است رخ دهد و بعضی افراد ممکن است تا سن 60 سالگی بیماری را نداشته باشند.
 • نژاد یا قومیت اگرچه سفیدپوستان بیشترین خطر ابتلا به بیماری را دارند، اما در هر نژادی ممکن است کولیت رخ دهد. یهودیان بیشترین خطر را برای ابتلا به کولیت دارند.
 • سابقه خانوادگی. اگر شما دارای یک فرد نزدیک، مانند یک والد، خواهر یا برادر، با این بیماری هستید، در معرض خطر بیشتری هستید.


متخصص گوارش و کبد و صفرا

عوارض کولیت

کولیت اولسراتیو خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. با توجه به این افزایش خطر، پزشک شما کولونوسکوپی را انجام می‌دهد و هنگامی که تشخیص بیماری کولیت می‌دهد، سرطان را نیز باید بررسی کنید. غربالگری منظم به کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون کمک می‌کند. پزشک با پیگیری بیشتر می‌تواند سلول‌های پیش سرطانی را در اوایل رشد تشخیص دهد. عوارض دیگر کولیت زخمی عبارت‌اند از:

 • ضخامت دیواره روده
 • سپسیس، یا عفونت خونی
 • کمبود آب شدید بدن
 • بیماری کبدی (نادر)
 • خونریزی روده
 • سنگ کلیه
 • التهاب پوست، مفاصل و چشم
 • پارگی کولون
 • اسپوندیلیت ankylosing یا التهاب مفاصل بین استخوان‌های ستون فقرات

درمان کولیت

چگونه می‌توانم از کولیت اولسراتیو جلوگیری کنم

شواهد جامعی وجود ندارد که نشان دهد خوردن چه چیزی بر روی کولیت تأثیر می‌گذارد. شما ممکن است متوجه شوید که با مصرف برخی از مواد غذایی، علائم بیماری بیشتر شده و شدت می‌یابد. روش‌هایی که ممکن است برای جلوگیری از کولیت مؤثر باشند عبارت‌اند از:

 • نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز
 • خوردن وعده‌های کوچک‌تر در طول روز
 • محدود کردن مصرف غذاهای با فیبر بالا
 • اجتناب از غذاهای چرب
 • اگر نمی‌توانید لاکتوز را هضم کنید، مصرف شیر خود را کاهش دهید
 • مصرف مکمل‌های دارویی برای کاهش عوارض بیماری

منابع:

healthline

mayoclinic

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
88 نظرات
 1. مهتاب می گوید

  سلام خانم دکتر، من حدود چهار سال است که به تشخیص دکترم کولیت السراتیو دارم. درمان را ابتدا با روزی ۶ قرص مزالازین شروع کردم، بعد از چندین ماه بیماری شدید شد و قرص ها را با نظد دکتر به روزی ۸ عدد رساندم. الان مدتی است که دوباره تشدید شده که دکترم علاوه بر مزالازین، روزی یک قرص آزارام و یک کپسول بودزوناید هم تجویز کرده. تا جایی که میدانم این قرص هادارای کورتن و تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند. می خواستم بدانم این قرص ها چه عوارضی دارند چون خیلی نگران عوارض جانبی هستم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نگران نباشید
   اما با نظر پزشکتون قرص کلسیم و مولتی ویتامین مصرف کنید
   در محیط عمومی ماسک بزنین و با افراد علامتدار با علایم سرماخوردگی قرنطینه رو رعایت کنین
   با کنترل استرس و رعایت تغذیه دوز داروها کم میشود

 2. رویا می گوید

  سلام،من نزدیک به ۴ ساله کولیت دارم دارو مصرف میکردم بعد از اینکه بهبود پیدا کردم دارو رو بمدت یکسال قطع کردم ولی بخاطر مشکلی استرس پیدا کردم و خونریزی شروع شد،الان یکهفته هست که مزالازین ۱۶۰۰ خارجی مصرف میکنم دو عدد در طول شبانه روز ولی بهبودی نداشتم بنظر شما باید تعدادشون رو بیشتر کنم؟ چقدر باید مصرف کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید مجددا جهت شروع درمان به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 3. سید محمد می گوید

  بیمار کولیت اولستراتیو بودم و پس از طی دوره یک و نیم ساله مصرف مزالازین و ازرام بیماری ناپدید شد و بعد کم کم دارو قطع کردم و سه سال مشکلی نداشتم الان بعد از سه سال دچار درد در هنگام مدفوع و اسهال با لخته خون شدم بابد چه کاری بکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید جهت پیگیری و شروع مجدد دارو به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 4. ناشناس می گوید

  سلام من ۴ ماه است که فهمیدم کولیت الستروز دارم با مصرف مزالازین مخاط و خون در مدفوع قطع شده و مشکلی ندارم چقدر طول میکشه بیماری به دوره خاموشی بره؟
  چند سال یکبار کولونوسکوپی باید بشم؟
  ایا امیدی به بهبودی طولانی مدت هست؟
  و اینکه در مقاله ذکر شده در نهایت سرطان میشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اصلا نگران نباشین
   استرس اثر منفی در روند درمان داره
   رفتن به فاز خاموشی، علاوه بر داروها به تغذیه مناسب، ورزش، خواب کافی و دوری از استرس هم بستگی داره
   اصلا نگران سرطان نباشین فقط پیگیری با کولونوسکوپی زیر نظر فوق” تخصص گوارش

 5. ناشناس می گوید

  سلام خانم دکتر
  من شنیدم کلیت با پیوند مدفوع درمان میشه.
  تو کدوم کشور این کار به طور اختصاصی انجام میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر همچین چیزی صحت نداره

   1. ایمان می گوید

    دکتر من ۶ ماه متوجه شدم کولیت روده کولون دارم .خونریزی توی مدفوع بود .با تجویز پزشک مزالازین مصرف میکردم قطع سده بود یه ماه خون ریزی الان دوباره شروع سده البته استرس داشتم یه هفته .داروهامو دوباره اضافه کنم،؟اخه دکتر کم کرده بود

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     بله داروهاتون باید مجدد زیاد شه البته با نظر پزشکتون

 6. S.b می گوید

  سلام،من کولیت اولسراتیو دارم سه ماهه تسخیص داده شده
  تاالان قرص مزالازین مصرف میکردم…الان برام آمپول سینورا تجویز شده…هنوز تزریق نکردم چون شک دارم ،لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر تجویز فوق تخصص گوارش است ، به نظرشون اعتماد کنین

 7. آراز می گوید

  نظرات رو که میخونم حالم بدتر میشه من تو این یک سال سه بار دچار شدم سومی خیلی شدیدتره داروها بسیار گران خسته و ناامید خدایا خودت به همه کمک کن
  اما چیزایی که ارومم میکنن آویشن ، جوشانده تخم بارهنگ با عسل، پودر هسته انار بعد غذا سنجد هم فک کنم تأثیر داشته باشه

 8. رضا می گوید

  سلام
  برای چند ماه با نظر پزشک قرص مزالازین را قطع کردم بیماری ام عود کرد ودوباره شروع کردم الان ولی علایم بهتر نشده، پوستم خارش داره، کهیر میزنم، یبوست میشم ، ۶ تامزالازین میخورم با آزارام و مبورین و ویتامین d – یعنی مرحله به مرحله بدتر میشم و قرصام بیشتر؟ چه کنم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به خارش و کهیر انزیم کبدی و بیلی روبین‌ چک بشه

 9. رویا می گوید

  سلام مم کولیت روده دارم و دارو مصرف میکنم
  روماتیسم گرفتم پوستم خشک شده
  آیا حقیقت داره ک باعث نابینایی هم میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   کولیت خیر سبب نابینایی نمیشه عزیز
   نگران نباشین و زیر نظر فوق” تخصص گوارش باشین و به طور دوره ای ویزیت شین

 10. نسرین حسنی می گوید

  من ۱۳سال یعنی از ۲۰ سالگی کولیت روده دارم ولی فقط یک بار رفتم دکتراز اون موقع هم نرفتم بعد دکتر گفت ناراحتی غم وغصه واسترس واصطراب رو بزار کنار وگرنه بیماریت بدتر میشه از همون موقع حرف دکترو گوش دادم وتا الان که ۳۳ سالمه اصلا دکتر نرفتم چون کنترلش کردم که بدتر نشم خواستم بگم که میشه این بیماری رو کنترل کرد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   آفرین بر شما
   اما توسط متخصص گوارش ویزیت شین برای چکاپ👌

   1. فاطمه علیزاده می گوید

    خانم دکتر عزیز داداش من ۱۸سالشه و۳ ساله درگیر این بیماریه معدش درد میکنه و قرص هاشو نمیتونه بخوره وخونریزیش دوباره شروع شده شما جراحی برای برداشتن روده رو توصیه میکنید ؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     خیر ، داروها مجدد باید توسط فوق تخصص گوارش شروع شوند

   2. مهدی م می گوید

    خدای بزرگ تمام مریضارو شفا بده

 11. فهیمه می گوید

  سلام من ۴ ساله که کولیت روده دارم و فک نکنم ک خوب بشه واقعا خسته شدم ۱۹ سالمه از بس قصه خوردم شدم ۴۰ ساله قرص میخورم صورتم ورم میکنه بدنم چاق شده چکار کنم دیگه واقعا راهی هس ک بتونم درستش کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عزیزم‌ نگران نباشین، داروهاتون رو زیر نظر پزشکتون مصرف کنید، ابتدا دوز داروها بالاست و سپس کم کم بیماری خاموش میشه و دوز دارو کم میشه
   استرس نداشته باشین چون عامل شعله وری علایم هست
   ورزش شاد و مفرح و مرتب داشته باشین
   لایف استایل خوب خیلی کمک کنندس
   مواد غذایی که علایمتون تشدید میکنه مصرف نکنین
   اگر ناراحتی و اصطرابتون زیاده حتماا درمانش کنین زیر نظر روانپزشک و یه دوز دارو کم بخورین چون خیلی به کنترل بیماریتون کمک میکنه
   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوارش استفاده کنید.

 12. تنها می گوید

  سلام خسته نباشید من کولیت روده دارم
  با تجویز دکتر سه روزه قرص کلیندیوم سی مصرف کردم
  احساس میکنم خون ریزیم نسبت به قبل بیشتر شده میتونه برا این قرص باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر اما اگر بهتون نساخت قطع کنید

 13. امیر می گوید

  سلام من خانمم مشکل کولیت روده داره البته مدتی خواموش شد ولی دوباره درد ودر بعضی مواقع خون ریزی در مطفوع دیده میشود. برای درمان اساسی باید چکارکرد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درمان قطعی نداره باید دوز داروها زیر نظر پزشکشون کم و زیاد شه و ویزیت دوره ای بشن
   استرس و نگرانی هم براشون خوب نیست

 14. عابد می گوید

  سلام
  من از سال ۸۶ کولیت اولسروز دارم بعد از انجام کولونوسکوپی
  اوایل علایمم کمتر بود البته با نفخ زیاد
  اوایل مزالازین و بعد سولفاسالازین مصرف کردم
  اثر بخشی سولفاسالازین البته شرکت فایزر عالی بود. الان ۴سالی هست که دارو رو کلا قطع کردم
  یکی بخاطر نبود نمونه خارجی و بعدش بخاطر خستگی از مصرف دارو.
  طبیعتا علایمم شدیدتر شده و دارم تحمل میکنم
  ایا مرکز خاصی هست در این مورد که مراجعه کنم چون حقیقتا خسته شدم ازین بیماری

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درمان قطعی ندارد
   اصلا نباید درمان رو قطع کنید‌ ممکن عوارض شدید بده
   به پزشکتون مجدد مراجعه کنید

 15. رقیه می گوید

  سلام من ۳ساله که کولیک روده دارم فقط مزالازین مصرف میکنم ولی خیلی خسته شدم از این دارو ۔بعضی وقت ها گریه میکنم وقتی دارو مصرف میکنم موهام میریزه از وقتی دارو مصرف میکنم سر درد شدید دارم چی کار کنم تو رو خدا راهنماییم کنین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   این دارو مثل قرص فشار خونه که فرد همیشه باید مصرف کنه، قرصتون رو مصرف کنید و اصلا در طول روز به یاد این قرص هم نباشین
   اضطراب و خستگی بیخودی برای خودتون ایجاد نکنین چون کنترل بیماری رو سخت میکنه،ورزش کنید

 16. الهام می گوید

  سلام برای درمان کولیت عصبی روده ب دکتر اعصاب مراجعه کردم مبورین کلیدینیوم دلوکستین دادن نظرتون چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   طبق دستور مصرف کنید

 17. ehsan می گوید

  سلام خسته نباشید من 27 سالمه چند وقتیه که التهاب کولیت دارم بعد رفتم ازمایش خون و مدفوع دادم دکتر چندتا کپسول فمی لامت دادند نفخ روده هم دارم الان اینارو که مصرف کردم زیاد فرقی نکرد باید چکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بهتره از نظر تغذيه اي هم رعايت كنيد و مجددا ويزيت شويد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 18. هادی می گوید

  سلام، من ۲۱ سال سن دارم، حدود یکساله که سمت چپ شکمم احساس گرفتگی دارم، و کلا روی اعصابه.
  مدفوعم هم هیچ مشکلی نداره فقط گاهی اوقات یکم نفخ دادم،
  در ضمن ی دوره داروهای مترونیدازول و بیسموت و آموکسی سیلین خوردم کاملا خوب شدم اما الان بعد چن ناه دوباره علائمم برگشته، میخاستم ببینم امکان بیماری کولیت در من بیشتره یا سندروم روده تحریک پذیر. ممنون میشم جواب بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد آزمايش مدفوع از نظر هليكوباكتر معده بديد و توسط متخصص گوارش معاينه شيد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 19. رضا استیری می گوید

  سلام من همیشه اسهال هستم… از مایش کولونسکوپی انجام دادن گفتن چیزی نیست چه دارویی مصرف کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

  2. محمد می گوید

   سلام خودم مشکل کولیت اولسروز دارم الان ۷ سال با این مریضی درگیر هستم تازه یک داروی گیاهی پیدا کردم که با چند روز استفاده خوب شدم الان ده روز استفاده کردم هیچ مشکلی ندارم خداروشکر

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام بايد تحت درمان متخصص گوارش باشيد و اصلا بدون مشورت دارويي مصرف نكنيد
    داروهاي گياهي اثر مخرب روي كبد ميذاره

 20. قطبی می گوید

  سلام.من یک سال هستش که بیماری کولیت دارم به پزشک مراجعه کردم کولونسکوپی انجام دادم گفتندالتهاب روده داریدالان داروی مزاسا مصرف میکنم یه وقتهایی بازاسهال میشم همراه بادرد چکارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علاوه بر داروی خود می توانید از داروهای دیگر نیز استفاده کنید
   در ضمن بیماری شما دارای دوره های بهبود و تشدید می باشد که در زمان تشدید لازم است از داروهای دیگری استفاده نمایید

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوارش استفاده کنید.

 21. رضا می گوید

  با سلام لطفا راهنمای کنید مادرم 60سال سن دارد و دو سال هست که مشکل التهاب روده دارد و دارو پنتاستا استفاده میکند و دارد دوز دارو رو کم میکند و الان درد شدید مفاصل دارد باید چکار کنیم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد براي تنظيم دوز داروشون به پزشك گرارش معالجشون كه اونجا پرونده دارن مراجعه كنن

 22. رحمان رنجبر سلیمان آباد می گوید

  سلام من ۴۴سالمه و الان حدود ۱۵ساله که همیشه اسهال هستم اصلا خونریزی ندارم و هرچی میخورم یکسره اسهال هستم میخواستم ببینم چه دارویی برای کولیت روده استفاده کنم با تشکر فراوان رنجبر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام شما بايد كلونوسكوپي شويد و در صورت تاييد كوليت بايد تحت نظر متخصص گوارش دارو بگيريد اينترنتي نميشه اصلا

   1. زینب سالاری می گوید

    سلامن من یه دختر ۱۷ ساله هستم یک ساله که به بیماری کولیت روده دچار شدم درد شکمم زیاده خونریزی و مخاط همراه مدفوع هم دارم گاهی اوقات استفراغ هم میکنم پیش دکتر جراح و متخصص داخلی هم رفتم ولی تشیخص ندادن که باید چیکار کنم حتی آندسکپی هم شدم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام اگه جواب پاتولوژيتون كوليت روده هست( IBD) بايد تخت درمان توسط متخصص گوارش باشيد
     به متخصص گوارش مراجعه كنيد تا براتون درمانو شروع كنن

 23. حمید رضا احباب پور می گوید

  باسلام خسته نباشین من خیلی وقته با این بیماری کولیت روده دست وپنجه نرم میکنم دیگه خسته شدم الانم فقط دارم مزالازین مصرف میکنم این بیماری که دارم من درمان قطعی داره یا ن ممنون میشم میگن امپولی اومده جواب میده درسته یا خیر ممنون میشم یه راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر درمان قطعی فعلا ندارد و باید داروها به طور منظم‌مصرف بشه

 24. یوسف می گوید

  سلام ایا مصرف مکمل پودر گینر بدنسازی
  برای کولیت و یا فعال کردن ان مشکلی ایجاد میکنه
  گینر ترکیبی از پروتیین و کربوهیدرات پیچیده و چربی سالم هست و بدون لاکتوز

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام توصيه ميكنم مصرف نكنيد چون ممكنه باعث تشديد كوليت شه

   1. پریسا بیکی می گوید

    عمل جراهی هم داره در صورتی که کل روده مشکل پیدا کرده باشه

    1. مشاور سلامتی می گوید

     بله هست

  2. یاس می گوید

   عالی

   1. مشاور سلامتی می گوید

    ???

 25. هیراد می گوید

  سلام
  من19سالمه و حدود 2ماهه که به خاطر کولیت اولسراتیو قرص مزالازین مصرف میکنم ولی چند روزی که متوجه شدم قرص جذب نمیشه و همراه مدفوع دفع میشه الان باید چیکار کنم؟اگه شرکت تولید کننده دارو رو تغییر بدم تاثییری داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بهتره با پزشكتون مشورت كنيد تا بهترن شركت دارويي پيشنهاد كنند

 26. الناز می گوید

  سلام ببخشید من همسرم کولیت روده داره آیا امکانش هست که بچه من ناسالم به دنیا بیاد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام جای نگرانی وجود ندارد اما اگر خانم مبتلا به کولیت است قبل از اقدام به بارداری با فوق تخصص گوارش خود مشورت کند

 27. ویدا می گوید

  سلام ببخشید من مبتلا به پروکتیت هستم..علت این بیماری چی هست؟ ایا فقط روابط جنسی مقعدی باعث این بیماری میشه؟ یا عوامل دیگه ای هم داره؟ و اینکه ایا ممکنه قبل از بروز اولین نشانه های بیماری؛ در دوران خاموش بوده و بعد از چند سال خودش رو نشون داده؟ یعنی بدون اینکه من متوجه باشم و چند سالی مبتلا بودم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   روابط جنسی مقعدی توصیه نمی شود
   این بیماری یک بیماری خود ایمنی ست و فاکتورهای ژنتیکی و محیطی می توانند سبب ایجاد آن شوند
   بله احتمالاً مدت ها خاموش بود

 28. Youssef می گوید

  سلام ببخشید کولیت پروکتیت خفیف
  پس از مدتی با کم کردن دوز دارو ها ایا بعد ها اگ روند کنترل خوب پیش بره ایا ممکنه مصرف دارو قطع بشه و نیاز به دارو نباشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام معمولا دوز پايين دارو را بهتره ادامه بديد جهت عدم عود

 29. یوسف می گوید

  سلام من ۱۸ سالمه دقیقا ۳ ماهه که اسهال و یبوست گرفتم
  بعد از ۳ ماه رفتم کولونسکوپی دکتر گفت التهاب خفیف و درحد پروکتیت اسمش هم کولیت فعال بود بیماریم زمین گیرم نکرده فقط اجابت مزاجم تغییر کرده
  دکتر واسم ی سری قرصا نوشت..
  سوالم اینه ایا واقعا هرکی کولیت کنترل نکنه سرطان روده میگیره و دو اینکه ایا واقعا کولیت درمان نمیشه و همیشه باید کنترل بشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در مورد شما که بیماری خفیف است احتمالاً بتوان بعد از مدتی دوز داروها را کم کرد و به شکل دوره‌ای توسط متخصص خود ویزیت شوید اما هیچگاه بدون نظر پزشک تان دارو قطع نشود
   در موارد شدیدتر که درگیری کل روده وجود دارد درمان قطعی برای کولیت وجود ندارد بلکه باید با داروها کنترل شود زیرا یک بیماری خود ایمنی است و در آن باید سیستم ایمنی مقداری سرکوب شود
   از نظر ابتلا به سرطان اصلاً نگران نباشید ،ولی باید طبق یک پروتکل خاص و هر چند سال یکبار زیر نظر متخصص خود کلونوسکوپی دهید جای نگرانی وجود ندارد

 30. آزیتا می گوید

  سلام برادر من ۵سال است خونریزی می‌کنه بارها هم کولونوسکوپی انجام داده کشت روده انجام داده ولی زخمی دیده نشده وکم خونی شدید گرفته اصلا نمی‌دونیم چیکار کنیم کجا ببرمش دکتر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام منشا خونريزي از روده باريك هست اگه سنش كمه نوجوان مثلا ممكنه ديورتيكول مكل باشه كه با اسكن تكنسيوم مشخص ميشه
   اگرم سنش بالا هست بايد كپسول انتروسكوپي كنه

 31. رضا احمدی می گوید

  سلام بنده 4سالی هست درگیر التهاب روده هستم اوایل دارو مصرف میکردم خوب میشدم ولی درحال حاضر داروها اثری ندارند داروهایی هم که استفاده میکنم اساکول انما پریدینیزولون5ومزاتین 500وفولیک اسید میباشد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز دوز و نوع داروها باید تغییر یابد
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کتید

 32. سودابه می گوید

  سلام همسر من کولیت روده زخمی داره برای کنترل اون مزالازین و مبورین میخوره قبلا که کولوفک ریتارد پیدا میشد خیلی واسش خوب بود ولی حالا خیلی دیرتر خوب میشه سوال من اینه که چه غذایی بخوره و چی نخوره .چون ایشون فشار خون و دیابت داره و تک کلیه هم هست و من نمیدونم چه غذایی واسش درست کنم ممنون از راهنما ییتون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد غذاهاي چرب نخوره شور نباشه نمك سر سفرتون نباشه
   از نظر فشار خون بايد كنترل شن فشارشون زير ١٣٠/٨٠ بايد تنظيم شه
   گوشت قرمز نخورن
   نون جو هم مصرف كنن يا سنگك

 33. صادق می گوید

  سلام خسته نباشید من سمت راست شکمم هم سفته ویه چیزی حرکت داره مانند قلب میتبه همیشه هم اسهال دارم وخیلی درد میکشم واسهال داری چسبندگی وروغنی وآبکی هست خیلی هم غلیظ چه باید کرد وعلایم چه چیزی هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام آزمايش مدفوع بدين اگر اسهال چرب داريد بايد از نظر سو جذب چربي بررسي شيد
   سونوگرافي شكم هم بدهيد

   1. ابوذرغلامی می گوید

    سلام من۳۴سالمه حدود۱۵ساله کولیت روده دارم خیلی اذیت میشم اصلاسرکارنمیتونم برم همش اسهال دارم و……چه قرصهایی مصرف کنم تا ازشره این بیماری خلاص بشم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام بايذ توسط متخصص گوارش ميزيت شيد كلونوسكوپي انجام بدن تا دارو مناسبو تجويز كنن براتون

     1. علی می گوید

      سلام وقتتون بخیر
      خیلی متشکرم از مطالب خوبتون
      بنده یه سوالی داشتم ممنون که جواب بدین
      فردی که خون ریزی داره منظور به کولیت اولسراتیو مبتلا هس
      بعد مصرف قرص هایی که دکترش بهش داده چن روز طول میکشه خون ریزیش قطع بشه ؟
      قرص ها مزالازین و ازارام

     2. مشاور سلامتی می گوید

      سلام
      تشکر و خواهش میکنم
      در افراد مختلف متفاوته و نمیتوان نظر واحدی برای همه داد
      مساله ای که اهمیت داره اینه که با شروع درمان روند بهبودی حاصل بشه و علایم‌ به مرور رو به کاهش باشند

 34. جمشید می گوید

  سلام داکتر صاحب محترم پس از غذا خوردن طرف چپ سرم درد پیدا میکند درد بسیار آزار دهنده میباشد گاهی اوقات که استراحت میکنم درد آرام میباشد در حال حرکت درد زیاد میشود در ایام روزه که از خرما استفاده میکدم درد گم میشود استرس هم دارم بعد از غذا خوردن شکم کلان میشه آب که بنوشم هم درد میکند لطفا همراهم کمک کنید تشکر.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت بررسی بیشتر به متخصص مغز و اعصاب مراجعه فرمایید

 35. مهدی می گوید

  سلام خیلی ممنونم از مطالب خوبتون خیلی خوب در مورد بیماری توضیح دادید البته 4 ستالی بود درگیره کولیت بودم اسهال خونریزی شدید مدام دکترها کورتون با پنتاسا تجویز میکردندک خب کورتون خیلی برام عوارض داشت با پنتاسا هم گاهی خوب بوودم کاهی نه ….وقتی که از محصول زنبور عسل بره موم استفاده کردم به طرز عجیبی بعد یه یک ماهی خونریزیم خوب شد اسهالم دیگه نداشتم کلا بیماریم خاموش شده و سلامتیمو بدست آوردم ارزوی سلامتی برای همه دارم

  1. نیلوفر می گوید

   چگونه کولیت را درمان کنم

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    اگر کولیت التهابی مد نظر شماست با داروهای کاهش دهنده التهاب زیر نظر فوق تخصص گوارش باید درمان شود

  2. ساناز می گوید

   میشه توصیح بدید ب چ صورت مصرف کردید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر