چه زمانی برای درمان گرفتگی بینی باید به پزشک مراجعه نمایید؟

  • 1396-12-15
  • 0

گرفتگی یا کیپ شدگی بینی یک احساس ناخوشایند است که گاهی باعث مختل شدن تنفس راحت می شود. گاهی برای رهایی از گرفتگی بینی می توان دست به دامن راهکارهای خانگی شد گاهی هم باید برای درمان گرفتگی بینی به پزشک مراجعه کرد تا علت اصلی تشخیص داده شده و درمان مناسب صورت گیرد.

لازم است بدانید که گاهی اوقات درمان های خانگی برای تسکین و بهبود گرفتگی بینی کافی نیستند، درمان گرفتگی بینی تحت نظر پزشک اصولا زمانی است که یا یک مسئله اورژانسی پیش آمده باشد یا کیپ شدگی بینی همراه با علائم دیگری باشد که زنگ هشدار خطر را به صدا در آورده است.

درمان گرفتگی بینی تحت نظر پزشک لازم است اگر:

اگر بیش از یک هفته از احساس گرفتگی بینی گذشته است و شما هنوز بهبود نیافته اید.

– اگر کیپ شدگی بینی ایجاد شده و اخیرا تب هم داشته اید، شما برای درمان گرفتگی بینی در این مورد باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

– گرفتگی بینی و خروج ترشحات چرکی سبز یا زرد رنگ، احتمالا مطرح کننده شروع یک عفونت است و درمان گرفتگی بینی با راهکارهای خانگی برای عفونت کافی و مناسب نیست.

– اگر قبلا سابقه مشکل تنفسی از قبیل آسم، بیماری مزمن انسدادی تنفسی، سرطان ریه داشته اید، بهتر است در همان مراحل اولیه کیپ شدن بینی برای درمان گرفتگی بینی سریعا اقدام کرده و به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما مبتلا به بیماری های ضعیف کننده سیستم ایمنی از قبیل نقص ایمنی مختلط شدید (SCID) یا ایدز هستید.

– اگر اخیرا تجربه اصابت ضربه ای به سر و گردن، بینی یا اطراف بینی داشته اید و بعد از آن کیپ شدگی بینی پیدا کرده اید، حتما به شما توصیه می کنیم که توسط پزشک بررسی گردید.

– کیپ شدگی بینی بهمراه خروج قطرات خون یا خون دماغ بسیار حائز اهمیت است فلذا شما می بایست هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید.

– گرفتگی بینی می تواند از رشد و توسعه عادی توانایی های گفتاری و شنیداری در نوزادان جلوگیری کند. بر همین اساس، مراجعه به پزشک در صورت مشاهده گرفتگی بینی در نوزاد از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. پزشک می تواند بهترین روش درمان گرفتگی بینی را برای نوزاد ارائه کند.

دوست عزیزم، شاید اگر در موارد فوق الذکر که علت های اورژانسی از قبیل آسیب به بافت بینی، عفونت موضعی یا سراسری(سیستمیک) در بدن باشد، شما نسبت به مراجعه به پزشک بی توجهی نمایید، احتمال دارد که عوارضی ایجاد شود که بیش از پیش موجب رنجش و ناخوش احوالی شما گردد. توصیه می کنیم که درمان گرفتگی بینی را از پزشک بخواهید تا مطمئن ترین دستورات دارویی و توصیه های سلامتی-بهداشتی را به شما ارائه دهند. 

برگرفته از: مجله سلامت Merck Manuals

برگرفته از: مجله سلامت Every Day Health

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «چه زمانی برای درمان گرفتگی بینی باید به پزشک مراجعه نمایید؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر