علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن

 • 1397-03-03
 • 171
پارگی پرده گوش

ساختار گوش کلا از سه بخش بیرونی، میانی و داخلی تشکیل شده است امواج صوتی از گوش خارجی وارد شده و پرده گوش را مرتعش کرده و این شروع فرآیند شنیدن است.

پرده گوش در واقع همان پرده صماخ است که به صورت یک پوسته نازک در ساختار گوش، بین گوش خارجی و گوش میانی قرار گرفته است.

ما چگونه قادر به شنیدن هستیم؟

ابتدا گوش خارجی صداها را از محیط بیرونی جمع‌آوری و به پرده گوش منتقل می‌کند؛ سپس این پرده مرتعش شده و ارتعاش خود را به بخش‌های داخلی‌تر گوش انتقال می‌دهد.

پشت پرده گوش 3 استخوان کوچک به نام‌های چکشی، سندانی و رکابی وجود دارد که وظیفه آنها، انتقال ارتعاش پرده گوش به حلزون گوش داخلی است. در محل حلزون گوش داخلی که گوش داخلی نیز نامیده می‌شود این ارتعاشات تبدیل به سیگنال‌هایی عصبی شده و به مغز فرستاده می‌شوند و به این ترتیب فرد قادر به شنیدن خواهد بود.

ساختار گوش انسان

گوش میانی در پشت پرده گوش به طور طبیعی با هوا پر شده است و با پرده گوش در تماس است و در پشت بینی شیپور استاش این اجازه را می‌دهد که هوا داخل و خارج از گوش میانی در جریان باشد.

پارگی پرده گوش چیست؟

پارگی پرده گوش شامل یک پارگی یا سوراخ کوچک تا بزرگ بر روی پرده گوش است. همانطور که گفتیم این غشا وظیفه رساندن امواج صوتی به گوش داخلی را برعهده دارد که در نهایت بعد از یک سری تغییرات در گوش داخلی ما صدا را می‌شنویم.
گاهی پرده گوش یا همان غشای نازک آسیب می‌بیند یا پاره و سوراخ می‌شود. بنابراین انتقال امواج صوتی با مشکل مواجه می‌شود. همچنین در موارد نادر فرد دچار کم‌شنوایی دائمی می‌شود.

پارگی پرده گوش می‌تواند یکی از بدترین اتفاقات زندگی هر فرد باشد. برای اینکه اطمینان حاصل کنید مشکل حاصله واقعا پارگی پرده گوش است بهتر است که با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید برای گرفتن یک مشاوره معتبر و دقیق می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

علت پارگی پرده گوش

عفونت

عفونت‌های گوش، سبب پارگی پرده گوش می‌شوند. به ویژه در کودکان طی عفونت گوش، مایعات در پشت پرده گوش قرار می‌گیرند. فشار ناشی از رسوب مواد سیال می‌تواند باعث پارگی یا آسیب غشای نازک شوند.

تغییرات فشار

برخی فعالیت‌ها می‌تواند تغییرات فشار را در گوش ایجاد کند و منجر به پارگی یا سوراخ شدن پرده گوش شوند. این حالت به عنوان Barotrauma (آسیب فیزیکی ناشی از تغییرات فشار محیط اطراف روی فضاهای هوایی موجود در حفره‌های بدن انسان) شناخته شده است.

باروتروما زمانی رخ می‌دهد که فشار خارج از گوش به طور قابل توجهی از فشار داخل گوش بیشتر باشد و اختلاف فشار زیادی بین خارج و داخل گوش به وجود بیاید.

از جمله فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث بروز باروتروما شود عبارت‌اند از:

 • غواصی
 • پرواز در هواپیما
 • رانندگی در ارتفاع زیاد
 • امواج حاصل از شوک الکتریسیته

آسیب یا تروما

هر آسیب به گوش یا ضربه و آسیبی که به سمت سر باشد؛ می‌تواند باعث پارگی پرده گوش شود. وارد کردن گوش پاک‌كن یا اشیایی مثل مداد، کلید و … به گوش گاهی ممکن است موجب آسیب به پرده گوش شود. این موضوع علاوه بر خطر پاره شدن پرده گوش، خطر ایجاد انواع عفونت‌های گوش را نیز برای فرد به دنبال دارد؛ بنابراین از انجام چنین رفتارهای پرخطری جدا بپرهیزید.

علت پاره شدن پرده گوش

آسیب آکوستیک

علائم پارگی پرده گوش

درد از علائم اصلی پارگی پرده گوش است. در برخی موارد این درد ممکن است شدید باشد. همچنین ممکن است در طول روز درد همچنان ادامه‌دار شود و یا افزایش یا کاهش داشته باشد.

معمولا هنگامی که درد از بین می‌رود، گوش شروع به تخلیه می‌کند. در نقطه‌ای که پرده گوش پاره شده است؛ آب مروارید، خونریزی و یا مایع پر شده ممکن است از گوش آسیب‌دیده تخلیه شود.

پارگی ناشی از عفونت گوش میانی معمولا باعث خونریزی می‌شود. این عفونت‌های گوش بیشتر در کودکان، افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا و در مناطقی با کیفیت هوای پایین رخ می‌دهد.

عوارض پارگی پرده گوش

پارگی در پرده گوش ممکن است از مقدار بسیار کم شروع شده و به تدریج انتشار یافته و افزایش یابد. گاهی شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا موجب عفونت می‌شود. میزان از دست دادن شنوایی گوش متفاوت بوده و با میزان آسیب‌دیدگی پرده گوش ارتباط مستقیم دارد. برای مثال اگر فقط یک سوراخ کوچک در پرده گوش ایجاد شده باشد ممکن است فرد فقط کمی صداها را ناواضح بشنود.

کم شنوایی از عوارض پارگی پرده گوش

هرچه سوراخ ایجاد شده بزرگتر شود تاثیرات بیشتری در میزان شنوایی فرد دارد. همچنین اگر علاوه ‌بر پرده صماخ، سه استخوان كوچک متصل به پرده گوش هم آسیب ببیند، میزان بیشتری از شنوایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

پارگی پرده گوش در کودکان

کودکان به دلیل داشتن بافت حساس و مجراهای نازک در گوش، بیشتر دچار پارگی پرده گوش می‌شوند. استفاده غلط از گوش‌پاک‎کن نیز در کودکان موجب پارگی پرده گوش آن‌ها می‌شود. هر جسم کوچک خارجی مانند مداد یا سنجاق سر اگر به صورت عمیق وارد مجرای گوش کودک شود، منجر به آسیب رسیدن یا پاره شدن پرده گوش او می‌شود.

عفونت‌های گوش از رایج‌ترین دلایل پارگی پرده گوش در کودکان هستند. از هر ۶ کودک ۵ نفر حداقل یک مرتبه تا ۳ سالگی‌شان به عفونت گوش دچار می‌شوند. اگر کودک شما ساعاتی از روز را در مهدکودکی عمومی می‌گذراند یا زمانی که دراز کشیده به جای شیر مادر از شیشه شیر می‌خورد احتمال عفونت گوش در او بالا می‌رود.

اگر هرکدام از نشانه‌های زیر را در کودک خود یافتید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • درد متوسط رو به شدید
 • ترشحات خونی یا چرکی از گوش
 • حالت تهوع، استفراغ، یا سرگیجه دائم
 • زنگ زدن گوش
پارگی پرده گوش در کودکان

اگر احساس کردید روند درمان کودکتان با مشکل مواجه شده است، حتما باید در این مورد با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. برای گرفتن مشاوره از پزشکان می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

به دلیل نازک بودن پرده گوش کودک، آسیب‌هایی که درمان نشوند می‌توانند تاثیر طولانی مدت بر شنوایی آن‌ها بگذارند. به کودک خود بیاموزید که هیچ جسمی را داخل گوش خود فرو نکند. علاوه بر آن، هنگامی که کودک شما دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی است از مسافرت هوایی پرهیز کنید. اختلاف فشار می‌تواند باعث آسیب پرده گوش کودک شود.

 

تشخیص پارگی پرده گوش

دکتر می‌تواند از چندین روش برای تعیین اینکه آیا پرده گوش شما پاره شده است یا نه؟ استفاده کند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • یک نمونه از مایع خارج شده از گوش را مورد آزمایش قرار می‌دهد، این در حالی است که پارگی پرده گوش در اثر عفونت به وجود آمده باشد.
 • امتحان اتوسکوپ: در این روش پزشک از یک دستگاه تخصصی با نور استفاده می‌کند تا به کانال گوش شما نگاه کند. در صورت وجود تغییرات آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهد.
 • امتحان شنوایی: در این روش دکتر محدوده شنوایی و ظرفیت گوش میانی را بررسی می‌کند.
 • تمپانومتری: در این روش که با ایجاد تغییرات فشار هوا در کانال گوش صورت می‌گیرد؛ پزشک واکنش گوش شما را به تغییرات فشار می‌سنجد.
روش تشخیص پارگی پرده گوش

درمان پارگی پرده گوش

در اکثر موارد پزشک توصیه می‌کند که از وارد شدن آب به داخل گوش جلوگیری کنید و همچنین گاهی پزشک گوش، حلق و بینی توصیه می‌کند که هیچ‌گونه جسم خارجی را وارد گوشتان نکنید.

مثلا از گوش پاک‌كن پنبه‌ای یا موارد مشابه استفاده نکنید تا آسیبی به گوش شما نرسد. ممكن است در مواردی پزشک شما را از انجام ورزش‌های آبی و شنا نیز منع کند تا پرده گوشتان به خوبی بهبود پیدا کند.

درمان‌های مربوط به پارگی پرده گوش به طور عمده برای از بین بردن درد و یا جلوگیری از عفونت طراحی شده‌اند. از جمله:

پچ کردن پرده گوش

اگر گوش شما به تنهایی در حال بهبود نیست، پزشک شما ممکن است از پچ تست استفاده کند. پچ کردن شامل قرار دادن پچ پزشکی بر روی غشای نازک است. پچ تشعشع غشا را به هم می‌ریزد که در روند بهبودی پرده گوش بی‌تاثیر نیست.

مصرف آنتی‌بیوتیک‌‌ها

آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عفونت‌هایی را که ممکن است به پارگی پرده گوش شما منجر شود، پاک کنند. آنها همچنین شما را از ایجاد عفونت‌های جدید و یا سوراخ شدن پرده گوش به واسطه آن‌ها محافظت می‌کنند. پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا داروهای خوراکی را تجویز کند. همچنین ممکن است توصیه کند که از هر دو نوع دارو استفاده کنید.

داروی درمان پارگی پرده گوش

عمل جراحی برای جلوگیری از عفونت و پارگی پرده گوش

در موارد نادر، ممکن است جراحی برای سوراخ کردن پرده گوش و خارج کردن مواد عفونی که در پشت آن واقع شده، نیاز باشد و بعد از آن برای ترمیم پرده گوش جراحی به نام تیمپانوپلاستی صورت می‌گیرد. طی تیمپانوپلاستی، جراح بافتی از ناحیه دیگری از بدن فرد می‌گیرد و آن را به سوراخ گوش پیوند می‌زند.

درمان خانگی پاره شدن پرده گوش

در خانه می‌توان درد پرده پاره گوش را با تسکین‌دهنده‌هایی مثل گرما کاهش داد. برای این منظور قرار دادن یک حوله تمیز گرم و خشک بر روی گوش شما چندین بار در روز می‌تواند کمک موثری باشد.
از داروهای ضد افسردگی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما آنها را توصیه کند. اگر پرده گوش شما آسیب دیده باشد؛ مایعات حاصل از این قطره‌ها می‌تواند به گوش شما کشیده شود و می‌تواند مسئله پرده گوشتان را حادتر کند.

بازیابی پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش اغلب بدون درمان تهاجمی بهبود می‌یابد. اکثر افراد مبتلا به این عارضه، فقط افت شنوایی موقت دارند. حتی بدون درمان، پرده گوش را در چند هفته می‌توان بهبود بخشید.

در صورت انجام جراحی، شما معمولا می‌توانید در عرض یک تا دو روز بیمارستان را ترک کنید. بازیابی کامل، به ویژه پس از درمان با روش‌های جراحی، به طور معمول طی هشت هفته اتفاق می‌افتد.

توصیه اکید می‌شود در صورت مواجه با پارگی پرده گوش حتما در وهله اول به پزشک مراجعه کنید تا وخیم بودن و نبودن آن را تشخیص دهد.

ویزیت پزشک متخصص گوش، حلق و بینی

پیشگیری از پارگی مجدد پرده گوش

اقدامات زیادی را می‌توانید در جهت پیشگیری از پارگی مجدد پرده گوش انجام دهید.

موارد پیشگیری:

 • برای جلوگیری از عفونت بیشتر، گوش خود را همواره خشک نگه دارید.
 • هنگام حمام کردن، ابتدای مجرای گوش خود را با پنبه پر کنید تا آب وارد آن نشود.
 • تا زمانی که گوش شما درمان نشده از شنا کردن بپرهیزید.
 • اگر دچار عفونت گوش شدید، سریعا برای درمان آن اقدام کنید.
 • زمانی که دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی هستید، از سفر با هواپیما اجتناب کنید.
 • اگر مجبور به سفر هوایی شدید، از گوش‌گیر استفاده کنید، آدامس بجوید، یا خمیازه بکشید تا فشار در گوش شما پایدار بماند.
 • از اشیای خارجی برای تمیز کردن جرم گوش خود استفاده نکنید (حمام کردن به صورت روزانه برای تمیز ماندن مجرای گوش کافیست).
 • اگر قرار است در معرض صداهای بلند قرار گیرید، مانند صدای زیاد ماشین‌های اطراف، یا صداهای زیاد در کنسرت‌ها یا در محل‌های ساخت و ساز از گوش‌گیر استفاده کنید.
پیشگیری از پارگی پرده گوش

سخن آخر

پارگی پرده گوش در واقع یکی از مشکلات گوش میانی است. وقتی به پرده گوش آسیب یا صدمه‌ای وارد می‌شود در روند کار آن اختلال ایجاد می‌کند. به همین دلیل ابتدا باید به دنبال علت آسیب و سپس راه‌های درمان پارگی پرده گوش باشیم. پرده گوش عاملی مهم در غربالگری طیف محرک صداست. به همین خاطر سلامت آن حائز اهمیت است.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اغلب پرده گوش پاره شده خودبه‌خود اصلاح خواهد شد و نیازی به مداخله‌ خاصی نیست ولی در صورتی که این اتفاق رخ ندهد؛ روش‌هايی در علم پزشکی برای ترمیم پرده گوش پاره شده وجود دارد که یکی از این روش‌ها انجام عمل‌های جراحی است.

اگر شما هم تجربه پارگی پرده گوش داشته‌اید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. تمام سوالات خود در مورد پارگی پرده گوش را در بخش نظرهای انتهای همین مقاله بپرسید. پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

منابع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علائم پارگی پرده گوش؛ علت و روش‌های درمان آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

171 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید، وقت تون بخیر. چند وقت پیش دونه ریز تسبیح وارد گوشم شد و به پرده گوشم چسبیده بود، دکترها با جراحی اون رو از گوشم خارج کردن ولی گفتن پرده گوشم پاره شده. به نظر شما احتمال داره پرده گوشم خود به خود ترمیم بشه یا باید جراحی بشه؟ (۱۳ سالمه)

  • سلام
   بله
   در پارگی کوچک خودبخود بهبود میابد
   اما باید آنتی بیوتیک مناسب با توجه به مشاهدات در معاینه تجویز شود و از ورود آب هنگام استحمام خودداری شود

 2. سلام من دوستم داشت گوشمو با گوش پاکن تمیز میکرد که یهو خیلی رفت تو و درد گرفت بعدش خیلی توجه نکردم و دردش برطرف شد اما حالا که نگا میکنم میبینم موم گوشم خونی شده و یکمم درد میکنه فکر میکنید پاره شده باشه؟
  و آیا قابل درمان هست؟

  • سلام
   باید معاینه شود ممکن است پارگی رخ داده باشد
   در پارگی کوچک خودبخود بهبود میابد اما باید آنتی بیوتیک مناسب با توحه به مشاهدات در معاینه تجویز شود

 3. سلام. به دلیل گرفتگی گوش با جرم شستشوی گوش با آب انجام دادم تا آب رو با فشار داخل گوش ریخت درد بینهایت زیاد داشتم جوری که ناخودآگاه خودمو کشیدم عقب درد تا 24ساعت ادامه داشت مجبوربه استفاده ازمسکن بودم. گوشمو معاینه کردن گفتم پزده گوش ملتهب و قرمز و باد کرده میتونه باعث پارگی شده باشه؟ الان باید چیکارکنم خیلی میترسم.

  • سلام
   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی تا یک هفته میل کنید

 4. سلام ببخشید من گوشم ضربه دیده بود رفتم دکتر دکتر گفت ک هم پارگی و هم خونریزی پیدا کرده میخواستم بدونم درست میشه یا نه ؟ وچقدر وقت میبره تا کاملا درست بشه؟

  • سلام
   بله
   در پارگی کوچک خودبخود بهبود میابد
   اما باید آنتی بیوتیک مناسب با توجه به مشاهدات در معاینه تجویز شود و از ورود آب هنگام استحمام خودداری شود

 5. سلام من یک ماه پیش گوشم گرفت دکتر معاینه کرد عفونت داشت یک هفته ۲ نوع آنتی بیوتیک هم خوراکی و هم دو نوع قطره استفاده کردم گفتند پرده گوشم پاره شده تا ۳ هفته دیگر باید قطره های آنتی بیوتیک را ادامه دهم
  قطره کلوتریمازول سوزش زیاد و درد چند دقیقه ای ایجاد میکند و هیچ فایده ای نداشته تا حالا
  آیا من هم باید داروی کوآموکسی کلا استفاده کنم ؟

  • سلام
   بله
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز مصرف شود
   نیاز نیست قطره ای بریزید

 6. سلام
  من ۲۰ سال پیش دچار عفونت گوش راست شدم،درمان و شستشو کردم زیر نظر دکتر تا خوب شد و پارگی ریز پرده دارم تا ۳هفته پیش حمام آب رفت تو گوشم و عفونت کرد و سه بار ب دکتر رفتم ولی خوب نشده
  داروهای زیر استفاده کردم .
  لوراتادین ۱۰
  قطره سیپروفلوکساسین۳ درصد
  قطره الکل بوریته۳درصد
  قطره بتامتازون۳درصد
  قرص ۵۰۰ آمپی سیلین
  ۵ تا پنی سیلین ۸۰۰
  کپسول کلوگزاسیلین ۵۰۰
  حالا چکار کنم؟
  بعضا کیپ میشه،تق تق میکنه،درد داره میزنه سمت راست سرم،عفونت داره

  • سلام
   از دستکاری گوش بپرهیزید
   از ورود آب به گوش هنگام استحمام جلوگیری کنید
   فقط قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز مصرف شود

 7. سلام خانم دکتر دوبار پرده گوشم بر اثر ضربه پاره شده و خودش هم با رعایت های خانگی ترمیم شده،حال بار سوم هم بر اثر ضربه پاره شد،جز قرصص های انتی بیوتیک ایا ویتامین یا داروی هست ب سرعت ترمیم گوش. کمک کند،ممنونم

  • سلام
   خیر
   فقط انتی بیوتیک مرتب مصرف و از ورود آب به گوش و دستکاری گوش خودداری شود

 8. سلام ببخشید من ۱ ماه پرده ی گوشم سوراخ شده پاره نشده در اثر ضربه دکتر متخصص گفته داره خوب میشه ممکن در طول درمان بهبود درمان گوش خود به خود وایسه

 9. سلام وقت بخیر من از شست وشوی بینی استفاده میکردم و یکی از بینی های خود را گرفته بودم یک لحظه حواسم نبود شست وشوی بینی را فشار دادم و اب سرم اینقدر با فشار زیاد وارد بینی هم شد و رفت بالا که گوشم یک لحظه بد دردی گرفت چند دقیقه بعدش هر گوش هایمان درد شدید گرفتن علتش چیست؟

  • سلام، بيني و خبق و گوش از طريق شيپور استاش بهم راه دارند
   بخاطر اون بوده
   اصلا خطرناك نيست نگران نباشيد.

 10. سلام خسته نباشید
  دخترم ۱۷ سالشه تقریبا دوساله پیش آبریزش بینی شدید داشت بعد به دنبالش درد گوش وکیپی گوش
  بعد از چند روز بردم متخصص حلق گوش یکی از پزشک ها گفتن پشت پرده گوش آب آورده قرص آموکسی کلاو تجویز کردن گفتن اگه خوب نشد باید عمل کنه بعد مصرف قرص دیگه نبردم پیش پزشک
  از همون موقع احساس کردم یه کمی شنوائی اش کم شده تازگی بردم متخصص گوش و حلق و بینی یه قطره گلیسیرین برای گوش راست داد گفتن بعد یک هفته دیگه بیا. رفتیم ساکشن کردن ودو تا بسته ۲۰تایی آموکسی کلاو ۶۲۵دادن ولی متاسفانه خوب نشده دوباره بعد چند روز بردم یه متخصص دیگه نوار گوش گرفته بودیم. گفتن نوار خوبه ولی پرده هردوتاگوش سفت شده میخواستم ببینم سفتی پرده گوش درسته ؟شنوائیش خوبه ولی تیز نیست الان نمی دونم باید چکار کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید آیا امیدی هست گوش دخترم خوب میشه ؟

  • سلام، گاهي بخاطر التهاب مزمن اين حالت ايجاد ميشه، در مورد خوب شدنش بايد با متخصصشون صحبت كنيد چون من معاينه نكردم و نميدونم اما باتوجه به نرمال بودن نوار گوش و سن كمشون جاي اميدواري هست
   هر ٦ ماه توسط متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شود.

 11. سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید
  من یه مدتی بود که از هدفون استفاده میکردم خب صدا بلند بود و گاها گوشم اذیت میشد ، اما فقط همون موقع استفاده اینطور بود و بعدش خوب شد، یه روز که از خواب بیدار شدم و بعد رفتم حمام دیدم گوشم درد میکنه ، یکی دوروزی اهمیت ندادم بعد دیدم توی گوشم حس خیسی هست دیگه رفتم پیش پزشک عمومی گفتن که یه پارگی کوچیکه و فقط گفتن مواظبت کنم اب داخلش نره و شربت ستادین و آموکسی سیلین برام نوشتن ، حالا میخوام ببینم به نظر شما کافیه و همینارو مصرف کنم حل میشه ؟! یا با توجه به حساس بودنش بهتره به متخصص مراجعه کنم؟

  • سلام
   احتمالا دچار عفونت گوش میانی و به دنبال آن پارگی پرده گوش و خروج ترشحات شده اید.اگر سوراخ ریز بوده مصرف آنتی بیوتیک کو آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و پرهیز از دستکاری گوش و جلوگیری از ورود آب به گوش هنگام استحمام انجام شود و معاینه گوش توسط متخصص گوش حلق بینی ۲ ماه دیگر جهت بررسی وضعیت سوراخ انجام شود.در صورت عدم بهبود علایم به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 12. صربه به گوش کودک خورده ناخوداگاه ولی ترشح نداشت وبچه عذا میخوره و میشنوه فقط میگه ببخشید موقع بادگلو درد میاد بنظرتون ممکنه پرده گوش اسیب دیده باشه واگر باشه ترمیم میشه خودش

  • سلام
   ممکن است دچار اسیب شده باشد
   جهت تشخیص باید معاینه گوش توسط پزشک انجام شود

   • سلام خسته نباشید خانوم یا آقای دکتر بنده از هندزفری فقط در گوش راستم استفاده کردم. بعد حمام گوش راستم احساس پری داشت دکتر رفتم شست شو داد بعد ۲ روز شنواییم کمتر شد. مطلب خیلی زیاده کوتاهش میکنم ۳ تا متخصص عوض کردم هر ۳ عفونت و سوراخی رو گفتن نوار گوش و سی تی اسکن هم گرفتم تو مدت ۶ ماهه این اتفاق افتاده و انواع قطره و دارو تجویز کردن که بهبود پیدا نکردم. هر متخصصی که رفتم ۱ ماه تجویزشو مو به مو انجام دادم شنواییم کمترو کمتر شد که بهتر نشد. الانم وضعیت وز وز مداوم اظافه شده و دارم رنج میبرم. روحیم ضعیف شده دکتر. لطفا کمکم کنین ۳ تا متخصص هر کودوم یه دارو تجویز کردن و خوب نشدم. الان سطح شنواییم گوش راستم از صد درصد ۱۰ درصد میشنوم فقط دردش از ببن رفته همین. علائم، وزوز گوش دائم،احساس پر بودن، کاهش شنوایی،

    • سلام
     دوست عزیز کاهش شنوایی علت های گوناگونی دارد و بدون معاینه و نوار گوش بنده نمی توانم در این مورد اظهار نظر کنم !
     ولی با توجه به کاهش شنوایی ناگهانی ممکن است دچار کری ناگهانی شده باشید
     پیشنهاد میکنم به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرده و درمان را زیر نظر همان پزشک ادامه دهید

  • سلام خانم دکتر من دومی تیر درمانگاه فرهنگیان خوی دستگاه گوش شتشوی درونم یک دفعه دستگاه افتاده توی گوش ام حالا دردم زیاد شوهرم درد میکند چه کارکنم

 13. سلام راننده کامیون هستم صدای سوت داخل گوشم باعث کم شنوایی شده چکار بکنم ممنون

  • سلام
   معاینه توسط پزشک و گرفتن نوار گوش لازم است

 14. سلام. من مدتیه داخل گوشم احساس خشکی و خارش میکنم علتش چی میتونه باشه ؟؟فقط گاهی یه مقدار داخل گوشم چرب میشه

  • سلام
   با مراجعه به پزشک و معاینه گوش از نظر عفونت های قارچی گوش بررسی شوید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر