رابطه جنسی در دوران بارداری؛ پاسخ به سوالات مهم و تاثیرگذار

خلاصه این مقاله را بشنوید

یکی از نگرانی‌های مادران در دوران بارداری رابطه جنسی است. بسیاری از مادران و پدران تصور می‌کنند که داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری خطرناک است. درحالی‌که طبق توصیه پزشکان، اگر مادر بارداری پرخطری نداشته باشد، می‌تواند به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه نگرانی رابطه جنسی برقرار کند. داشتن رابطه جنسی، هم برای مادر و هم جنین، مزیت‌های زیادی دارد.

برخی از مادران ممکن است به دلیل افزایش میزان هورمون‌های بارداری در بدن، حتی میل بیشتری هم به رابطه جنسی داشته باشند. بااین‌حال، داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری ممکن است با محدودیت‌هایی همراه باشد و سوالاتی را ایجاد کند. بهتر است برای پاسخ به این سوالات با یک دکتر زنان مشورت کنید.

اما برای پاسخ به این سوالات که رابطه جنسی در کدام ماه‌های بارداری خطرناک است، کدام پوزیشن‌ها برای سکس در دوران بارداری توصیه می‌شوند و سوالاتی از این قبیل، در ادامه این مطلب از دکتردکتر همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن
پوزیشن‌های رابطه جنسی در دوران بارداری

میل جنسی در دوران بارداری

میل جنسی زنان در دوران بارداری متفاوت است. برخی از زنان، شدیدترین ارگاسم خود را در دوران بارداری تجربه می‌کنند. بالا رفتن سطح هورمون‌ها، مثل پروژسترون و استروژن، و افزایش جریان خون در سینه‌ها و اندام تناسلی در دوران بارداری، باعث افزایش میل جنسی در برخی زنان می‌شود.

افزایش جریان خون به لگن نیز موجب تورم واژن شده و ممکن است باعث افزایش میل جنسی در زنان باردار شود. همچنین ترشحات بیشتر واژینال هم می‌تواند رابطه جنسی را برای زنان در دوران بارداری لذت‌بخش‌تر کند.

بااین‌حال، بعضی از زنان با رشد جنین، میل جنسی خود را از دست می‌دهند. ممکن است هنگام نزدیکی، پس از آن، یا بعد از ارگاسم یک سری گرفتگی‌ها یا انقباضات ملایم در ناحیه شکم احساس شود که میل زنان به رابطه جنسی را کم‌تر کند.

به‌خصوص در ماه‌های اول، ممکن است در ناحیه سینه‌ها احساس خارش، درد یا حساسیت به لمس شدن وجود داشته باشد و سکس و معاشقه را آزاردهنده کند.

خستگی، بی‌حالی، حالت تهوع و مواردی از این قبیل هم می‌توانند روی میل جنسی زنان در دوران بارداری تاثیر بگذارند. همچنین ممکن است اعتماد‌به‌نفس زنان، به دلیل تغییرات ظاهری به‌وجودآمده پایین بیاید و مانع تمایل آنها برای سکس شود.

تغییرات میل جنسی در دوران بارداری، گاهی در مورد مردان هم اتفاق می‌افتد. بعضی مردان، تمایل بیشتری به رابطه با همسران باردار خود دارند. بعضی از مردان هم ممکن است به دلایل مختلف، مثل تغییرات ظاهری همسر، نگرانی از وضعیت نوزاد و ترس از آسیب به او یا استرس پدر شدن، میل کمتری به رابطه جنسی داشته باشند.

به همین دلیل نیاز است اطلاعات بیشتری در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری کسب کنید، در مورد وضعیت خودتان با پزشک معالج مشورت کنید، با همسرتان در مورد احساسات جنسی خود صحبت کنید و پوزیشن‌هایی را امتحان کنید که علاوه بر لذت، راحتی شما و جنین را تامین می‌کنند.

رابطه جنسی در دوران بارداری

مزایا و معایب رابطه جنسی در دوران بارداری

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری در‌صورتی که برخی اصول رعایت شوند و پزشک نیز منع رابطه نکرده باشد، نه‌تنها برای مادر باردار و جنین مضر نیست، بلکه فواید بسیاری هم دارد و به سلامت مادر و جنین و همچنین حفظ صمیمیت و انسجام خانواده کمک می‌کند.

مهم‌ترین مزیت‌های رابطه جنسی در دوران حاملگی عبارتند از:

زایمان راحت‌تر

ارگاسم در دوران بارداری، انقباض‌های کف لگن را افزایش داده و عضلاتی که در زایمان نقش اساسی دارند را تقویت می‌کند.

جلوگیری از عوارض بارداری

فشارخون یکی از عوارضی است که زنان باردار ممکن است به آن دچار شوند. داشتن روابط جنسی متعدد در دوران بارداری، از بروز فشارخون بارداری جلوگیری می‌کند. پروتئین موجود در اسپرم نیز می‌تواند ایمنی بدن مادر را تقویت کند.

کاهش استرس

داشتن استرس برای مادران باردار بسیار مضر است. معاشقه و سکس در دوران بارداری می‌تواند تا حد زیادی از استرس‌های مادر بکاهد.

افزایش اعتماد‌به‌نفس

زنان باردار معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی و ظاهری خود در دوران بارداری، اعتماد‌به‌نفس‌شان را از دست می‌دهند. داشتن رابطه جنسی، تا حد زیادی این اعتماد‌به‌نفس را برمی‌گرداند.

کاهش درد

افزایش وزن و بزرگ‌تر شدن شکم، فشار روی لگن و کمر درد، تنها چند مورد از دردهایی است که ممکن است زنان در دوران بارداری تجربه کنند. داشتن سکس در دوران حاملگی، به دلیل ترشح اوکسی توسین (Oxytocin) یا همان هورمون عشق، باعث کاهش درد می‌شود.

خواب بهتر

تغییرات فیزیکی و هورمونی و تکرر ادرار، از مواردی هستند که باعث می‌شوند زنان باردار خواب شبانه خوبی نداشته باشند. برقراری رابطه جنسی منظم، به دلیل ترشح پرولاکتین (Prolactin) بعد از ارگاسم، باعث می‌شود مادران باردار راحت‌تر بخوابند.

با این حال، رابطه جنسی در دوران بارداری ممکن است خطراتی هم داشته باشد. در مورد برخی از بارداری‌ها، برقراری رابطه با صلاح‌دید پزشک زنان و زایمان منع می‌شود. برخی از دلایل که می‌توانند باعث سکس خطرساز در دوران حاملگی شوند عبارتند از:

مزایا و معایب رابطه جنسی در دوران بارداری

بارداری‌های پرخطر و چندقلویی

در مورد بارداری‌های پرخطر و چندقلویی، به‌‌ویژه طی سه ماهه اول، احتمال منع رابطه جنسی از سوی پزشک زنان و زایمان وجود دارد.

وجود ضایعات فعال، مثل تب‌خال و زگیل تناسلی در همسر

درصورت وجود ضایعات فعال در آلت تناسلی همسر، بهتر است رابطه جنسی صورت نگیرد. با‌این‌حال، درصورت برقراری رابطه، حتماً از کاندوم استفاده شود.

وجود جفت سر راهی

در این حالت، جفت در جای اصلی خودش (که فوندوس نام دارد) نیست و نزدیک و یا حتی روی دهانه‌ رحم قرار گرفته است. با داشتن رابطه جنسی، امکان خونریزی، خطر سقط و مرگ جنین وجود دارد.

سابقه‌ زایمان زودرس

کسانی‌که سابقه زایمان زودرس دارند، ممکن است به دلیل انقباضات رحمی هنگام سکس، مجدداً زایمان زودرس کنند.

سرویکس نارسا

این مورد زمانی است که طول دهانه‌ رحم کوتاه‌تر از حد طبیعی باشد. دراین‌صورت دهانه رحم به‌وسیله بخیه بسته نگه ‌داشته می‌شود (سرکلاژ).

خونریزی یا ترشحات واژینال

خونریزی در دوران بارداری می‌تواند منجر به سقط جنین شود. درصورت مشاهده خون‌ در دوران بارداری، بعد از مشاوره پزشک، از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید.

نشت مایع آمنیوتیک

اگر کیسه آب پاره شده باشد، داشتن رابطه‌ جنسی خطر عفونت را افزایش می‌دهد.

رابطه جنسی در ماه‌های مختلف بارداری

اگر بارداری شما طبیعی باشد و هیچ عارضه‌ای نداشته باشید، داشتن رابطه جنسی در طول ماه‌های مختلف بارداری خطری برای شما و جنین‌تان نخواهد داشت. برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری، بسته به ماهی که در آن قرار دارید ممکن است متفاوت باشد. در زیر، علائم، الگوی میل جنسی و بایدها و نبایدهای برقراری رابطه در ماه‌های مختلف بارداری توضیح داده شده است:

رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری

با وجود این‌که بارداری در چند ماهه نخست خودش را نشان نمی‌دهد، اما تغییرات عمده‌ای در بدن مادر در حال وقوع است. زنان ممکن است در سه ماهه اول بارداری، تمایل چندانی به برقراری رابطه با همسرشان نداشته باشند. دلیل این امر می‌تواند یکی از عوامل زیر باشد:

 • احساس خستگی مفرط به دلیل رشد جنین در بدن
 • دردناک شدن سینه‌ها به دلیل آمادگی آنها برای شیردهی
 • حالت تهوع و استفراغ

در‌صورتی که شرایط عادی باشد (جفت پایین نباشد)، برقراری رابطه در این سه‌ماهه، اگر مادر میل جنسی داشته باشد بلامانع است. لکه‌بینی، خونریزی، درد زیر شکم، وضعیت تهدید به سقط، سابقه سقط و نارسایی دهانه رحم، یا سابقه زایمان زودرس، از جمله مواردی هستند که باعث می‌شوند سکس در سه ماهه اول بارداری توسط پزشک منع شود.

رابطه جنسی در سه ماهه دوم بارداری

آغاز سه ماهه دوم بارداری، در بسیاری از زنان با بازگشت انرژی و پایان تهوع همراه است. درخشان‌تر شدن پوست و موها به دلیل ترشح هورمون‌ها در این سه ماهه مشهود است. شکم خودش را نشان می‌دهد و خطر سقط جنین، تا حدود زیادی رفع شده است. به همین دلیل ممکن است بسیاری از زنان، میل جنسی زیادی را در خود احساس کنند. بااین‌حال، در مورد بعضی از زنان، ممکن است تهوع همچنان ادامه داشته باشد و میل جنسی پایین باشد.

در سه‌ ماهه دوم نیز مانند سه ماهه اول، درصورتی که سابقه سقط، زایمان زودرس، نارسایی سرویکس و بارداری به روش آی‌وی‌اف وجود نداشته و جفت پایین نباشد، رابطه جنسی مانعی ندارد. سه ماهه دوم بارداری، زمان انجام آزمایش‌های مختلف بارداری از جمله آمنیوسنتز و نمونه‌برداری از پرزهای جنینی است. بهتر است تا چند روز بعد از انجام آزمایش‌ها، استراحت کنید و رابطه نداشته باشید.

رابطه جنسی در دوران بارداری (سه ماهه دوم)

رابطه جنسی در سه ماهه سوم بارداری

در این سه ماهه، با توجه به این‌که شکم و رحم، نسبت به ماه‌های قبل بسیار بزرگ‌تر شده است، احتمالاً احساس خستگی نیز بیشتر خواهد بود. اضافه وزن، کمردرد، تورم دست‌و‌پا و سوزش سرِ دل، می‌توانند میل جنسی را سرکوب کنند. میل جنسی و وضعیت زنان، در این سه ماهه بسیار متفاوت است. بنابراین نمی‌توان در مورد همه نسخه یکسانی پیچید.

مادران باردار، بسته به وضعیت خود باید تصمیم بگیرند که نیاز به رابطه جنسی دارند یا نه. نکته مهمی که در مورد سکس در این دوران باید در نظر داشته باشید، پوزیشن‌هایی است که انتخاب می‌کنید. باتوجه به این‌که به‌ویژه در ماه نهم بارداری، شکم بسیار بزرگ شده و حرکت برای مادر دشوار است، پوزیشن‌هایی باید انتخاب شوند که مادر احساس راحتی کند.

پوزیشن‌های رابطه جنسی در دوران بارداری

یکی از نگرانی‌های بزرگ مادران و پدران در مورد رابطه جنسی در حاملگی، این است آیا رابطه ممکن است به جنین آسیب برساند؟ در صورتی که بارداری عادی باشد، با صلاح‌دید پزشک متخصص زنان و زایمان، انجام رابطه در پوزیشن‌های مختلف، حتی در سه ماهه اول نیز هیچ خطری ندارد.

در ماه‌های اول، که جنین کوچک است و مادر توان حرکتی بالایی دارد، انتخاب پوزیشن چندان مهم نیست. اما از ماه چهارم بارداری به بعد، از دراز کشیدن به پشت (به‌صورت طاق باز) خودداری کنید. این کار باعث می‌شود از فشار وارد شده از سوی جنین به عروق بزرگ (ورید اجوف تحتانی) جلوگیری شود. پوزیشن‌های جنسی پهلو به پهلو، یا زن روی مرد، از جمله پوزیشن‌های مناسب بارداری بعد از ماه چهارم هستند. در ماه‌های آخر بارداری نیز پستان‌ها دردناک شده و شکم کاملاً بزرگ شده است. به همین دلیل، بهتر است پوزیشن‌هایی انتخاب شوند که کم‌ترین فشار بر مادر و جنین وارد شود.

پوزیشن‌های رابطه جنسی در دوران بارداری

لذت جنسی در دوران بارداری

لذت جنسی، ارتباط مستقیمی با میل جنسی در دوران بارداری دارد. زنانی که میل جنسی‌شان در دوران بارداری افزایش پیدا کرده است، با توجه به تغییرات هورمونی و فیزیکی که دارند، احتمالاً لذت بیشتری هم از سکس می‌برند. به‌ویژه درصورتی‌که پوزیشن‌های مناسبی انتخاب شوند، که بدن مادر در راحت‌ترین حالت قرار بگیرد، رابطه جنسی لذت‌بخش خواهد بود.

بااین‌حال، بعضی از مادران باردار ممکن است میل جنسی چندانی نداشته باشند، یا در صورت سکس، رابطه دردناکی را تجربه کنند. احساس درد در زیر شکم، درد ناحیه واژینال، احساس فشار روی قفسه سینه و حالت تهوع می‌تواند مانع لذت جنسی در برخی زنان باردار شود.

ارگاسم و بارداری

بسیاری از زنان، شدیدترین ارگاسم‌های خود را دوران بارداری تجربه می‌کنند. افزایش جریان خون به لگن، باعث می‌شود واژن در این دوران ورم کرده و تجربه جنسی را برای برخی از زنان لذت‌بخش‌تر کند. ترشح هورمون‌های بارداری نظیر پروژسترون و استروژن، و افزایش جریان خون در سینه‌ها نیز می‌تواند باعث افزایش میل جنسی و ارگاسم در بارداری شود.

ارگاسم در دوران بارداری، در ماه‌های اول به این دلیل که مادر معمولاً خسته است، بی‌خوابی شبانه دارد و استرس سقط نیز وجود دارد، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. در سه ماهه دوم با توجه به این‌که معمولاً بهترین دوران بارداری محسوب می‌شود، ارگاسم شدیدتر و لذت‌بخش‌تر است. افزایش جریان خون و ترشحات واژینال باعث می‌شوند تا اکثر زنان، در این دوران سکس و ارگاسم بهتری داشته باشند. در سه ماهه سوم نیز ارگاسم نه تنها ضرر ندارد، بلکه می‌تواند بدن مادر را برای زایمان آماده‌تر کند.

خودراضایی در بارداری

ارگاسم در بارداری، چه از طریق رابطه جنسی باشد چه از طریق خودارضایی، ایمن است؛ مگر این‌که به مادر باردار توصیه شود از خودارضایی در بارداری خودداری نماید. رعایت بهداشت در هنگام خودارضایی بسیار مهم است تا از انتقال عفونت به بدن جلوگیری شود.

ریختن اسپرم در دوران بارداری

پزشکان توصیه می‌کنند که با نزدیک‌تر شدن به زمان زایمان، رابطه جنسی بیشتری برقرار کرده و مایع اسپرم را به داخل بریزید. درون مایع منی ماده‌ای بنام پروستاگلاندین (Prostaglandin) وجود دارد که دهانه رحم را شل می‌کند و باعث تحریک زایمان می‌شود. ترشح هورمون اوکسی توسین (Oxytocin) به دلیل ارگاسم نیز انقباضات رحمی را بیشتر کرده و بدن را برای خروج جنین آماده‌تر می‌کند.

البته، در مواردی که احتمال زایمان زودرس وجود دارد، ریختن اسپرم می‌تواند آن را تشدید کند. به همین دلیل، لازم است نسبت به وضعیتی که دارید، در ماه‌های آخر بارداری به این نکته توجه کنید.

رابطه دهانی در دوران بارداری

رابطه دهانی در دوران بارداری، به شرط این‌که زن تمایل به آن داشته باشد و کلیه اصول بهداشتی رعایت شده باشد، ایرادی ندارد. برخی از زنان باردار، به دلیل حالت تهوع، امکان برقراری رابطه دهانی در طول بارداری را ندارند. درنهایت، این مادر است که تصمیم می‌گیرد چیزی را می‌خواهد یا نه. رابطه دهانی، یکی از بی‌خطرترین رابطه‌ها در دوران بارداری، به‌ویژه برای زوج‌هایی است که منع نزدیکی دارند.

سکس مقعدی در بارداری

سکس مقعدی، چه در دوران بارداری و چه در حالت عادی، توسط پزشکان توصیه نمی‌شود. خصوصاً که در دوران بارداری، می‌تواند باکتری‌ها را از رکتوم به واژن منتقل کرده و احتمالاً باعث عفونت شود. با‌این‌حال، در صورتی که زنان در بارداری تمایل به آن داشته باشند، مگر در موارد خاص، بلامانع است. درصورت عدم وجود مشکلاتی مانند پایین بودن جفت یا ابتلا به بواسیر یا هموروئید، سکس مقعدی در دوران بارداری ایرادی ندارد. البته، رعایت کلیه اصول بهداشتی، برای حفظ سلامت مادر و جنین مهم است.

بهداشت جنسی در دوران بارداری

با وجود این‌که سکس در دوران حاملگی، درصورت منع نشدن از سوی پزشک، خطری برای مادر و جنین ندارد، اما رعایت بهداشت جنسی در بارداری برای جلوگیری از هر نوع مشکلی مهم است. درصورتی‌که خطر بیماری‌های آمیزشی وجود دارد، بهتر است از برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری امتناع کرده یا حداقل از کاندوم لاتکس استفاده کنید.

همچنین اگر همسر یا خودتان مبتلا به تب‌خال تناسلی فعال یا در آستانه ابتلا به آن هستید، بهتر است از رابط جنسی پرهیز کنید. حتی داشتن تب‌خال دهانی نیز به‌ویژه در ماه‌های آخر بارداری می‌تواند خطرناک باشد.

بهداشت رابطه جنسی در دوران بارداری

بیماری‌های مقاربتی و دوران بارداری

زنان باردار، درصورت احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، نباید سکس کنند. مهم‌ترین بیماری‌های مقاربتی که ممکن است در دوران بارداری خطرساز شوند عبارتند از:

آیا نزدیکی در ماه‌های اول باعث سقط جنین می‌شود؟

درصورتی که بارداری معمولی دارید و پزشک متخصص زنان، رابطه جنسی را برای شما منع نکرده است، حتی در ماه‌های اول نیز می‌توانید سکس کنید. علاوه‌بر‌این، مایع آمنیوتیک از جنین محافظت می‌کند و مخاط دهانه رحم نیز مانع ورود میکروب حین رابطه جنسی به داخل می‌شود. ضمن این‌که، آلت تناسلی مرد هنگام برقراری رابطه، به رحم نمی‌رسد و جای هیچ نگرانی نیست.

با وجود این‌که احتمال سقط جنین، در سه ماهه اول بارداری بیشتر از زمان‌های دیگر است، اما رابطه جنسی عامل سقط نیست. نصف سقط‌هایی که صورت می‌گیرند، به‌دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی رخ می‌دهند. ضمن این‌که سقط در سه ماهه اول، معمولاً ناشی از عوامل زیر است:

 • عفونت و بیماری‌های مادر
 • مشکلات هورمونی
 • ناهنجاری‌های رحم
 • مصرف داروهای خاص
 • عادت‌‌ها و سبک زندگی غلط مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل
 • اختلالاتی نظیر آندومتریوز و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری ایمن است؟

درصورتی‌که پزشک متخصص زنان و زایمان سکس را منع نکند، و احتمال بیماری، سقط یا زایمان زودرس وجود نداشته باشد، رابطه جنسی در دوران بارداری ایمن است. مواردی که منجر به رابطه جنسی ناایمن در دوران بارداری می‌شوند عبارتند از:

 • بارداری‌های پرخطر
 • بیماری‌های مقاربتی
 • خونریزی یا ترشحات واژینال غیرعادی
 • آسیب یا نشتی کیسه آب
 • وضعیت نامطلوب جفت یا دهانه رحم

آیا مردان هم در زمان بارداری همسر دچار تغییرات هورمونی می‌شوند؟

بله؛ مردان هم در زمان بارداری همسران‌شان دچار تغییرات هورمونی می‌شوند. بدن زنان، در دوران بارداری هورمون‌ بی‌بویی به‌نام فرومون ترشح می‌کند. بدن مردان نیز در واکنش به این تغییر، ترشح هورمون تستسترون (Testosterone) را کاهش داده و ترشح هورمون‌های دیگر را افزایش می‌دهد. هورمون‌های پرولاکتین (Prolactin) و وازوپرسین (Vasopressin)، مهم‌ترین هورمون‌هایی هستند که با بارداری زنان، در بدن همسران آنها تغییر می‌کنند.

هورمون پرولاکتین

این هورمون، بدن را برای تولید شیر تحریک می‌کند. افزایش میزان پرولاکتین در بدن می‌تواند میل جنسی را کاهش دهد.

هورمون وازوپرسین

این هورمون، به «هورمون تک‌همسری» معروف است. این هورمون نیز با سرکوب تستوسترون، میل جنسی را در بدن مردان کاهش می‌دهد، تا بتوانند ارتباط عاطفی بهتری را با همسر و فرزند خود برقرار کنند.

آیا رابطه جنسی باعث زایمان زودرس می‌شود؟

در صورتی که سابقه زایمان زودرس در مادر وجود داشته باشد، برقراری رابطه جنسی می‌تواند احتمال آن را افزایش دهد. درضمن، با برقراری رابطه جنسی و ارگاسم، ترشح هورمون اوکسی توسین در بدن افزایش یافته و انقباضات رحمی بیشتر می‌شوند. ممکن است پزشک، بسته به وضعیت شما در ماه‌های آخر، به دلیل احتمال زایمان زودرس رابطه جنسی را محدود کند.

با‌این‌حال، اگر مشکل خاصی نداشته باشید و پزشک سکس را بلامانع بداند، ارگاسم نه‌تنها باعث زایمان زودرس نمی‌شود، بلکه به زایمان بهتر کمک هم می‌کند.

رابطه جنسی در دوران بارداری، ارگاسم و زایمان زودرس

آیا جنین متوجه رابطه جنسی می‌شود؟

باید بگوییم که بله! جنین از هفته ۲۴ بارداری به صداهای بیرون واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل، هنگام معاشقه و رابطه جنسی در دوران بارداری او نیز متوجه می‌شود و با لذت بردن شما، لذت می‌برد. ترشح هورمون ایندورفین (Endorphin) در بدن مادر، از طریق جریان خون به جنین نیز منتقل شده و در او نیز احساس سرخوشی ایجاد می‌کند.

چه زمانی نباید در دوران بارداری رابطه جنسی داشت؟

درصورتی‌که به‌ویژه در ماه‌های اول بارداری، امکان سقط جنین وجود داشته باشد، نباید اقدام به رابطه جنسی کرد. این مورد، که معمولاً به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی، عفونت، مشکلات هورمونی یا رحم و اختلالاتی مثل آندومتریوز و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اتفاق می‌افتد، توسط متخصص زنان و زایمان تشخیص داده می‌شود.

به‌علاوه، داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری، حتما باید با میل و خواسته مادر انجام شود. احساس درد هنگام نزدیکی یا خاموش شدن میل جنسی در برخی زنان باردار، از مواردی هستند که در صورت وجود، باید زن را به حال خودش رها کنید تا استراحت کند. البته، نداشتن رابطه جنسی داخلی، به‌معنای دوری از همسر نیست. حتی در صورت عدم دخول نیز در آغوش گرفتن، نوازش و آرام کردن همسر را نباید فراموش کرد.

رابطه جنسی در دوران بارداری بدون دخول

علائم خطرناک رابطه جنسی در دوران بارداری چیست؟ در چه مواردی از پزشک مشورت بگیریم؟

ممکن است حین رابطه جنسی در دوران بارداری، یا بعد از آن، علائمی را مشاهده کنید که درصورت پشت گوش انداختن، برای سلامت جنین یا خودتان خطرناک باشد. علائمی که نیاز است در صورت مشاهده، بلافاصله از پزشک مشورت بگیرید.

لکه‌بینی یا خونریزی

لکه‌بینی، به‌ویژه در ۸ هفته اول بارداری طبیعی است. بااین‌حال، اگر لکه‌بینی ادامه‌دار است یا میزان خونریزی بالا است، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. دلایلی که می‌توانند سبب خونریزی در دوران بارداری شوند عبارتند از:

 • بارداری خارج رحمی
 • سقط جنین
 • کنده‌شدن جفت
 • جفت سرراهی

احساس درد در شکم و زیرشکم

جنین در داخل رحم در حال رشد است و بزرگ شدن او، باعث کشیده شدن عضلات و رباط‌ها می‌شود. احساس درد در شکم و زیر شکم، به‌ویژه هنگام رابطه جنسی، تاحدودی به دلیل کشیدگی عضلات طبیعی است. بااین‌حال اگر درد شدید است یا با خونریزی همراه است، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. عواملی که ممکن است باعث درد شدید در شکم و لگن شوند عبارتند از:

 • سقط جنین
 • حاملگی خارج رحمی
 • کیست

انقباضات رحمی

بعضی از زنان باردار، پس از هفته ۳۷ بارداری، به‌ویژه بعد از سکس و ارگاسم، انقباضاتی را در رحم و شکم خود احساس می‌کنند که معمولاً بدون درد و نامنظم هستند. این انقباضات، نشانه آمادگی بدن برای زایمان هستند و جای نگرانی ندارند. گاهی این انقباضات، به دلیل کمبود مایعات در بدن نیز رخ می‌دهند که کافی‌ است برای درمان آن مایعات بیشتری بنوشید. با‌این‌حال، انقباضات رحمی زودتر از ۳۷ هفته، یا انقباضاتی با بیش‌تر از چهار بار تکرار در یک ساعت، که با استراحت و مصرف آب کافی هم از بین نمی‌روند، می‌تواند نشانه زایمان زودرس باشد.

رابطه جنسی پس از زایمان به چه صورت است؟

پس از زایمان، مادران معمولاً تا شش هفته خونریزی دارند. ضمن این‌که مادر، تا یکی دو هفته پس از زایمان بسیار خسته، آشفته و ضعیف است. به همین دلیل اکثراً تا چند هفته پس از زایمان، خبری از رابطه جنسی نیست. باید صبور باشید. درصورتی که زایمان طبیعی و بدون بخیه باشد، بعد از خونریزی امکان برقراری رابطه جنسی وجود دارد. اما در مورد مادران سزارین، یا مادران زایمان طبیعی که برش ناحیه پرینه (میان مقعد و واژن) با نام اپیزیوتومی (episiotomy) داشته‌ا‌ند، اولین رابطه‌ جنسی بعد از زایمان ممکن است کمی دردناک باشد.

رابطه جنسی در دوران بارداری و پس از زایمان

وقتی امکان دخول وجود ندارد چه باید کرد؟

در برخی موارد، پزشک متخصص رابطه داخلی را ممنوع می‌کند. درصورتی‌که امکان دخول وجود ندارد، می‌توانید از سکس دهانی کمک بگیرید. نوازش، معاشقه، هم‌آغوشی، ارگاسم به وسیله دست یا خود ارضایی، مواردی هستند که می‌توانند در قالب رابطه جنسی بدون دخول کمک‌کننده باشند.

دلیل ترشحات نوک پستان در طی رابطه جنسی در بارداری چیست؟

سینه‌ها، از ماه سوم بارداری به بعد، شروع به تولید کلستروم (Colostrum) می‌کنند تا برای شیردهی به نوزاد آماده شوند. کلستروم، یک مایع غلیظ زردرنگ است که بعد از زایمان از سینه جاری می‌شود. مایعی که به آن «آغوز» نیز گفته می‌شود. هورمون اوکسی توسین، که در زمان رابطه جنسی در بدن آزاد می‌شود، در زمان شیردهی نیز ترشح می‌شود. بنابراین، ترشحات زردرنگ نوک پستان هنگام سکس طبیعی است.

موضوع رابطه جنسی در دوران بارداری راجدی بگیرید

رابطه جنسی در دوران بارداری، در بیشتر موارد خطری برای مادر و نوزاد ندارد. با‌این‌حال، اطلاع از مزایا و خطرهای رابطه جنسی در دوران بارداری، و سوالاتی که ممکن است برای مادران در این دوران پیش بیاید، موضوع مهمی است که سعی کردیم در این مطلب از مجله دکتردکتر به طور کامل به آن بپردازیم.

اگر شما هم دوران بارداری خود را سپری می‌کنید و تجربه علائم خطرناک بارداری را دارید، می‌توانید برای نوبت‌دهی اینترنتی از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان از سایت دکتردکتر اقدام نمایید.

درنهایت، اگر شما نیز تجربه خاصی از بارداریتان دارید، یا سوالی خارج از موارد مطرح شده در این مطلب برایتان پیش آمده، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. محمد می گوید

  سلام در هفته ها اول چیکار کنیم بچه سقط بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر