سکس در دوران پریودی؛ بد یا خوب؟ علم چه می‌گوید؟

شاید مانند بسیاری از افراد فکر می‌کنید که سکس در دوران پریودی ممکن نیست. باید بگوییم که مشکلی از نظر برقراری رابطه جنسی در این دوران وجود ندارد اما مزایا و معایبی در این کار موجود است که می‌خواهیم در این مقاله از دکتردکتر درباره‌شان برایتان بگوییم. یادتان باشد که توجه به مسائل سلامت زنان و موضوعاتی مانند پریود را دقیق پیگیری کنید. در صورت بروز هر مشکل هم از پزشک زنان کمک بگیرید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

آیا می توان در دوران پریودی رابطه جنسی داشت؟

پاسخ به این پرسش بله است. هیچ مشکل و محدودیتی از نظر علمی برای رابطه جنسی در دوران قاعدگی وجود ندارد. با این حال، همه چیز وابسته به نظر شما و شریک جنسی‌تان است.

اگر دردی در این دوران تحمل نمی‌کنید یا با ترشحات آن مشکلی ندارید، امکان برقراری رابطه در دوران پریود مشکلی ندارد. فقط باید حواستان باشد که اگر تامپون استفاده می‌کنید، پیش از دخول، آن را خارج کنید.

در این دوران، خون‌ریزی و ترشحاتی از وازن خارج می‌شوند که باعث ایجاد لکه روی ملافه‌ها و … می‌شوند، برای این موضوع حتماً فکری کنید. شاید بهتر باشد که در حمام و زیر دوش به برقراری رابطه جنسی مشغول شوید.

سکس در دوران پریودی

تا چند روز بعد از پریودی می توان رابطه جنسی داشت؟

هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و شما می‌توانید روش‌های مختلف برقراری رابطه جنسی را در دوران پریود امتحان کنید. اگر خودتان یا شریک جنسی‌تان با این موضوع مشکلی نداشته باشد، هیچ منعی باقی نمی‌ماند.

بعضی‌ها دوست دارند که تا پایان این دوره صبر کنند و بعد به سکس بپردازند. اگر دردی در کار نباشد و با وجود ترشحات عادت ماهانه در رابطه مشکلی نداشته باشید، محدودیتی درمیان نخواهد بود.

اگر در دوران پریودی رابطه جنسی داشته باشیم چه اتفاقی می‌افتد؟

سکس در دوران پریودی به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. فعالیت جنسی در این دوران می‌تواند در قالب دخول، سکس دهانی یا موارد دیگر پیش برود. بعضی از افراد تمایلی به برقراری سکس در دوران عادت ماهانه ندارند اما بعضی هم از رابطه جنسی در این دوران لذت زیادی می‌برند.

وجود ترشحات واژنی در دوران پریود می‌تواند به مرطوب‌شدن این بخش از بدن و راحت‌ترشدن سکس کمک کند. از سوی دیگر، تورم واژن و فرج با خون در دوران قاعدگی هم باعث حساس‌ترشدن ناحیه تناسلی می‌شود و سکس لذت‌بخش‌تری را در بعضی از افراد به وجود می‌آورند.

سکس در دوران پریودی روزهای اول

روز تخمک‌گذاری در هر فرد با دیگری متفاوت است. از نظر تئوری، اگر در ابتدای سیکل ماهانه‌تان تخمک‌گذاری انجام می‌شود، احتمال بارداری‌تان هم با سکس در پریود بیشتر می‌شود.

در صورتی که مدت پریودتان، به طور متوسط از ۵ روز بیشتر است هم با برقراری رابطه جنسی در دوره قاعدگی، احتمال بارداری‌تان بیشتر می‌شود. چنانچه قصد بارداری ندارید، در سکس دوران پریودی حتماً از روش‌های پیشگیری از بچه‌دارشدن کمک بگیرید.

سکس در دوران پریودی روزهای آخر

به بازه زمانی زنده‌ماندن اسپرم هم دقت کنید. امکان زنده‌ماندن اسپرم تا ۵ روز در بدن وجود دارد. اگر در روزهای آخر پریودتان، سکس داشته باشید، امکان دارد که اسپرم تا زمان اوایل تخمک‌گذاری همچنان در بدنتان باشد. احتمال بارداری همچنان وجود دارد.

میل جنسی بانوان در دوران پریودی چگونه است؟

میل جنسی زنان در دوران پریود چگونه است؟ نزدیکی در دوران پریودی برایشان خوشایندتر خواهد بود؟ باید بدانید که بدن در دوره قاعدگی دچار نوسانات هورمونی می‌شود. این تغییرات هورمونی می‌تواند در بعضی از افراد با افزایش میل جنسی همراه شود. در نتیجه، بالارفتن میل جنسی، تجربه سکس در دوره پریود خوشایندتر خواهد بود.

مزایای رابطه جنسی در دوران پریودی چیست؟

برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی باعث می‌شود که از مزایایی هم بهره‌مند شوید. چه مزایای؟

 • رهایی از دردهای انقباضی پریود
 • مرطوب‌شدن واژن
 • افزایش لذت
 • کوتاه‌شدن دوره پریود
 • کاهش سردرد

رهایی از دردهای انقباضی پریود

رسیدن به ارگاسم راهی عالی برای رهایی از تنش بدن در دوران پریود است. ذر طول رسیدن به ارگاسم، ماهیچه‌های رحم منقبض می‌شوند. سپس رهایی پیدا می‌کنند و انقباضات دردآورشان کم می‌شود. در ضمن، ارگاسم همراه با ترشح ماده شادی‌آور اندورفین (endorphins) است که حس خوبی در بدن ایجاد می‌کند.

مزایای سکس در پریود

مرطوب‌شدن واژن

ترشحات خون‌آلود واژن در دوران پریود می‌توانند حکم روان‌ساز و مرطوب‌کننده این ناحیه را ایجاد کنند. با وجود مایعاتی که از ناحیه واژن در دوران پریود بیرون می‌آید، امکان برقراری سکس راحت‌تر می‌شود. دیگر نیازی به استفاده از کرم‌های روان‌ساز مختلف و دست‌وپنجه نرم‌کردن با خشکی واژن نخواهد بود.

افزایش لذت

نوسانات هورمونی در دوران قاعدگی زیاد است. این موضوع باعث می‌شود که با شروع پریود، بعضی از افراد میل جنسی بیشتری پیدا کنند و در نتیجه سکس در دوران پریودی بدل به تجربه خوشایندی برایشان شود.

کوتاه‌شدن دوره پریود

سکس در زمان قاعدگی با کوتاه‌شدن این دوره همراه است. انقباضات رحم در زمان ارگاسم به سرعت‌بخشیدن به خروج ترشحات خونی و کنده‌شدن دیواره رحم با سرعت بیشتر کمک می‌کند.

کاهش سردرد

بسیاری از زنان دچار میگرن که در دوران پریود درد زیادی در این ناحیه احساس می‌کنند با سکس از درد رها می‌شوند.

معایب و عوارض رابطه جنسی در دوران پریودی چیست؟

امکان بروز عوارض و مشکلاتی با سکس در دوران پریودی هم وجود دارد؟ بله! خوب است که به نمونه‌هایی احتمالی اشاره کنیم:

ایجاد کثیفی

احتمال اینکه ترشحات توأم با خون پریود روی رختخواب، بدن شما و شریک جنسی‌تان بریزد، بسیار زیاد است. اگر پریودتان شدید و سنگین باشد، احتمال این موضوع بیشتر هم می‌شود. اگر نگران ایجاد کثیفی باشید، امکان دارد که کیفیت رابطه‌تان تحت‌الشعاع قرار بگیرد.

افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی

رابطه جنسی در دوران پریودی با افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز همراه است. امکان دارد که ویروس بیماری‌های مقاربتی درون ترشحات خون‌آلود بدن وجود داشته باشند. پزشکان توصیه می‌کنند که با استفاده از کاندوم از انتقال چنین بیماری‌هایی جلوگیری کنید.

محدودیت در موقعیت‌های سکس

با توجه به خون‌ریزی از واژن، موقعیت‌های برقراری سکس در دوران پریودی محدود می‌شود. در واقع، حق انتخاب‌های کمتری خواهید داشت. یکی از بهترین پوزیشن‌ها یا موقعیت‌های برقراری رابطه، درازکشیدن به پشت است.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی

علائم عفونت ها و بیماری های ناشی از سکس در دوران پریودی

امکان انتقال بیماری‌های مختلفی در برقراری رابطه جنسی در دوران پریود وجود دارد. از جمله بیماری‌های ممکن باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کلامیدیا
 • زگیل ناحیه تناسلی
 • سوزاک
 • هپاتیت B
 • HIV
 • تبخال تناسلی
 • تریکومونیازیس
 • گال و شپش شرمگاهی
 • سیفلیس

رابطه جنسی بدون دخول در دوران پریودی شدنی است؟

امکان تجربه سکس به روش‌های مختلف در دوره پریود وجود دارد. انتخاب‌های شخصی در این زمینه حرف نخست را می‌زنند. البته یادتان باشد که وجود ترشحات بدن در طول رابطه می‌تواند احتمال انتقال عفونت‌ها و بیماری‌های مقاربتی را زیاد کند.

در دوران پریود، رابطه جنسی بدون دخول هم شدنی است. بعضی‌ها روش‌های سکس دهانی را امتحان می‌کنند. فراموش نکنید که اگر در استفاده از این روش، در دهان زخم و جراحتی باشد، امکان انتقال بیماری‌هایی نظیر ایدز وجود خواهد داشت. با این حال، با رعایت نکات بهداشتی، رابطه جنسی بدون دخول مانند دهانی مقدور است.

سکس مقعدی در دوران پریودی چگونه است؟

امکان برقراری رابطه مقعدی در طول دوران پریود وجود دارد. این روش برای کسانی یک گزینه در دسترس است که از تماس آلت تناسلی مردانه با خون و ترشحات قاعدگی استقبال نمی‌کنند. با این حال، دقت کنید که این رابطه هم عوارض خودش را دارد و شاید برای همه خوشایند نباشد.

چه زمانی در دوران پریودی امکان بارداری وجود دارد؟

امکان بارداری در دوران پریود هم وجود دارد. شاید احتمال این موضوع کمی کمتر از زمان‌های دیگر باشد اما همچنان ممکن است که با سکس در دروان پریودی حامله شوید. همه‌ چیز تا حد زیادی به زمان تخمک‌گذاری در چرخه ماهیانه‌تان وابسته است.

احتمال باردارشدن در طول تخمک‌گذاری بیشتر است. این موضوع تقریباً ۱۴ روز پیش از شروع پریود اتفاق می‌افتد. طول چرخه قاعدگی زنان با هم متفاوت است و امکان تغییرش به طور ماهانه هم وجود دارد. اگر سیکل قاعدگی کوتاه باشد، احتمال باردارشدن با سکس در این دوران بیشتر می‌شود.

سکس در دوران پریود

درباره پریود و سکس بیشتر بدانید

همیشه اطلاعاتتان را درباره بدن بالا ببرید. این موضوع به شما کمک می‌کند که با مسائل مربوط به آن راحت‌تر و بهتر روبه‌رو شوید. پریود یکی از آن موضوعاتی است که هم مردان و هم زنان باید اطلاعات کافی درباره‌اش داشته باشند.

افسانه‌ها و نکات اشتباه فراوانی درباره این موضوع وجود دارد. یکی از آنها هم نامطلوب‌بودن سکس در این دوران است. یادتان باشد که تا زمانی که شما مشکلی با این رابطه نداشته باشید، امکان نزدیکی در دوران قاعدگی وجود دارد.

اگر هرگونه مشکل یا پرسشی درباره این موضوع دارید، باید به پزشکان متخصص مراجعه کنید. برای دریافت نوبت ملاقات با متخصصان می‌توانید از سایت دکتردکتر هم برای نوبت دهی اینترنتی استفاده کنید. چنانچه پرسشی دارید، حتماً درباره‌اش با ما صحبت کنید.

منابع:

menshealth.com

myevercup.com

healthline.com

flo.health

medicalnewstoday.com

سوالات متدوال درباره سکس در دوران پریودی چیست؟

پاسخ منفی است. همان‌طور که در متن هم توضیح داده شد، در دروان پریود هم امکان باروری وجود دارد، حاملگی رخ می‌دهد و این موضوع هیچ ارتباطی با نازاشدن ندارد.

خیر، هیچ مشکلی بابت سکس در دوران پریودی وجود ندارد.

بله، بنا به اینکه چرخه قاعدگی هر زن چگونه است، امکان بارداری در رابطه جنسی در طول پریود وجود دارد.

برای بعضی از زنان، نوسانات هورمونی در دوران قاعدگی باعث افزایش میل جنسی و تمایل بیشتر به سکس می‌شود.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر