شایع ترین بیماری پوست را بیشتر بشناسید

  • 1396-11-02
  • ۴۱۹۹ بازدید
  • 0

شایع ترین بیماری پوست در دسته ی حساسیت های پوستی

التهاب و آماس پوست که به اصطلاح اگزما یا درماتیت نامیده می شود به عنوان شایع ترین بیماری پوست بحساب می آید که بیشترین درصد مراجعه بیماران به متخصصان پوست را شامل می گردد .

اگزما در طبقه ی بیماری های حساسیتی پوست قرار دارد فلذا بیماری خطرناکی نیست ولی به علت ایجاد خارش مکرر و زیاد در نواحی پراکنده ای از بدن ممکن است در کیفیت زندگی از قبیل استراحت و خواب شبانه و همچنین فعالیت های روزانه تاثیر منفی بگذارد.

التهاب پوستی همراه با قرمزی و تورم و همچنین ضایعات پوستی به صورت لکه‌های آبدار ریز یا درشت قرمز رنگ از جمله نشانه های شروع بیماری اگزما است. ممکن است در سیر پیشرفت اگزما,  خشکی پوست به مرورایجاد شود. خارش در محل ضایعات از مراحل اولیه تا پیشرفته بیماری وجود دارد فلذا به دلیل خاراندن مکرر ضایعات احتمال دارد عفونت نیز به ضایعه اضافه ‌شود.

شایع ترین بیماری پوست در دسته ی بیماری های خودایمنی

بیماری پوستی صدف که بیشتر با نام پسوریازیس شناخته می شود از جمله شایع ترین بیماری های پوست بوده که به علت حمله سیستم ایمنی بدن به سلول های پوستی ایجاد می شود فلذا پسوریازیس یک بیماری خودایمنی پوست است.

پسوریازیس یک بیماری مزمن و غیرواگیر است که از جمله نشانه های تشخیصی اش, ضایعات پوستی ضخیم و قرمز رنگ با پوسته های سفید نقره ای است که می تواند پوست هر قسمتی از بدن به خصوص آرنج, زانو, سر وکمررا درگیر کند.

شایع ترین بیماری پوست در دسته ی فاکتورهای متعدد

آکنه یا جوش صورت منافذ بسته شده غدد چربی, جوش‏ هایی است که بیشتر در صورت، گردن بروز می‏ کنند.جوش صورت یا آکنه به دلایل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی به وجود می آید. آکنه‌ها معمولاً پس از دوران بلوغ ظاهر می شوند، اما می‌توانند حالت مزمن (طولانی مدت) هم داشته باشند و تا سال‌ها فرد را درگیر کنند.

آکنه بیماری وخیمی نیست، منتهی می‏ تواند باعث بد شکل شدن صورت و در نتیجه ناراحتی روحی به خصوص در بانوان گردد. اگر آکنه حاد و شدید باشد، می تواند موجب پیدایش جوشگاه‏ های بدشکل و دایمی ‏شود فلذا آکنه به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های پوست که باعث مراجعه بیماران به متخصصین می شوند به شمار آورده می شود.

دیتابیس اطلاعات پزشکی WebMD

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «شایع ترین بیماری پوست را بیشتر بشناسید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر