شایع ترین عوامل خطرساز بیماری دیابت: آیا شما در خطر دیابت هستید؟

تشخیص به موقع بیماری دیابت و درمان مناسب کم کننده قند خون در اسرع وقت، شما را از عوارض طولانی مدت بیماری مرض قند در امان نگه می دارد. شما باید بدانید که شایع ترین عوامل خطرساز بیماری دیابت چه مواردی هستند تا نسبت به خطر بروز این بیماری آگاهتر برخورد کنید.

این یک اقدام ایده آل برای شماست که اگر هر چند ماه یکبار لیستی از شایع ترین عوامل خطرساز بیماری دیابت را در برابر خود بگذارید و کنترل نمایید که آیا احتمالا این عوامل و علایم را در بدن خود دارید یا خیر. اگرچه این یک اقدام خود جوش از جانب شماست ولی ایمان داشته باشید که در پیشگیری یا تشخیص به موقع مرض قند کمک کننده است.

عوامل هشدار دهنده خطر بروز بیماری دیابت

عواملی که در بروز بیماری دیابت نقش دارند در دو دسته قرار می گیرند. شایع ترین عوامل خطرساز بیماری دیابت که قابل کنترل هستند و آنهایی که عواملی که کنترل شدنی نیستند. این دسته بندی، تکلیف شما را مشخص می کند که نسبت به چه عواملی باید بیش از پیش حساسیت به خرج دهید و نگذارید که در بدن شما باقی بمانند و ایجاد بیماری کنند.

شایع ترین عوامل خطرساز بیماری دیابت: قابل کنترل

کم تحرکی و تنبلی

طبیعی است که کم تحرکی، کاملا در اختیار خودتان است. اگر به خوردن و خوابیدن و یا صرفا از منزل به محل کار رفتن و برگشتن عادت کرده ایم و در زندگی روزانه هیچ زمان و برنامه ای برای چند دقیقه ورزش کردن ندارید، شما در خطر مرض قند قرار دارید.

روزانه ۳۰ دقیقه برای سلامتی بدنتان وقت بگذارید، ورزش کنید، کمی پیاده روی کنید، مسافت مشخصی را بدوید. ورزش کردن قدرت خارق العاده ای در نابودی حس تنبلی و کم تحرکی در شما دارد.

چاقی و اضافه وزن

در بدن شما یک ماده ای بنام انسولین ترشح می شود که قند خون را تنظیم می کند. هر چقدر شما چاق و چاقتر شوید و چربی بدنتان بیشتر شود، ماده انسولین بی اثرتر می شود. نتیجه این خواهد شد که شما چاق شده اید و تنظیم قند خون در شما مختل گردیده است.

حواستان به غذاهای پرچرب و فست فودهای لذیذی که هفته ای چند نوبت می خورید باشد، این رژیم غذایی زمینه ساز چاقی و دیابت است. 

فرصت را غنیمت بشمارید و هر چه سریعتر رژیم های لاغری تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه شروع کنید. روزانه ورزش کنید. مرتب خود را وزن کنید. شما باید به وزن ایده آل برسید. سلامتی شما و دوری از بیماری دیابت نیاز به یک بدن متعادل با وزن مناسب دارد.

دیابت بارداری و تولد نوزاد بزرگ (مخصوص بانوان)

شما بانوی گرامی، اگر در دوران بارداری دچار افزایش قند خون بوده اید که برای این منظور درمان کنترل کننده قند خون دریافت کرده اید، بعد از وضع حمل باید بررسی و معاینه های دوره ای تحت نظر یک متخصص غدد داشته باشید. با این اقدام از شروع انواع دیگر دیابت جلوگیری خواهید کرد.

یکی از علایم دیابت بارداری این است که مادر، فرزندی با وزن بیش از ۴ کیلوگرم بدنیا می آورد. اگر شما فرزندی با چنین وزنی بدنیا آورده اید باید هم خودتان و هم فرزندتان از نظر قند خون بررسی شوید.

بانوی محترم، نگران نباشید، دیابت بارداری به خوبی درمان می شود و بعد از وضع حمل هم شما بهبودی خواهید یافت، فقط به شرط اینکه تا بهبودی کامل تحت نظر پزشک باشید.

اختلالات تیرویید

اگر شما مبتلا به کم کاری یا پرکاری تیرویید هستید، نباید بی تفاوت باشید. اگر اختلالات تیروییدی در شما به موقع درمان نشود، زمینه ساز بروز دیابت هم می تواند باشد.

دوست عزیزم، به شما یک توصیه صمیمانه دارم، مناسبترین درمان را در اسرع وقت دریافت کنید تا سریعتر بهبود یابید. اینکه یک بیماری در شما بوجود بیاید و شما دست روی دست بگذارید تا شاید خودش خود به خود خوب شود، به جز از بین بردن فرصت، هیچ فایده دیگری ندارد. اختلالات تیرویید اگر به موقع درمان شود، برای شما مشکل ساز نخواهد بود.

ضایعه های پوستی آکانتوز نیگریکانس

اگر شما متوجه شده اید که در بخش هایی از پوست بدنتان که تاخوردگی پوست در آن ناحیه بیشتر است از قبیل پشت و کناره های گردن و زیر بغل، پوست حالت تیره شدگی و ضخیم و مخملی شده و شباهتی نسبت به پوست اطراف ندارد، شاید ضایعه آکانتوز نیگریکانس باشد. این ضایعه در مرض قند دیده می شود.

اگر این ضایعه را دیدید، نگران نباشید چون پزشک باید تشحیص بدهد که آیا این آکانتوز نیگریکانس هست یا خیر. پس آرامش خود را حفظ کنید و به پزشک مراجعه نمایید. احیانا اگر ضایعه پوستی آکانتوز نیگریکانس باشد، با صلاحدید پزشک، درمان های کم کننده قند خون برای شما شروع شده و بهبودی حاصل می شود.

شایع ترین عوامل خطرساز بیماری دیابت: غیر قابل کنترل

سابقه خانوادگی بیماری دیابت

اگر والدین شما و یا خواهر و برادرتان مبتلا یه بیماری دیابت هستند، شما باید از نظر خطر بروز مرض قند، تحت بررسی منظم قرار بگیرید و بیش از سایرین به شایع ترین عوامل خطرساز بیماری دیابت توجه داشته باشید.

سن

بهتر است بدانید که در سن بالای ۴۰ سال، خطر ایجاد شدن دیابت بیشتر می شود.

به شما توصیه می کنیم که در سن بالای ۴۰ سال، روزانه منظم ورزش کنید، غذای سالم مصرف کنید، از مصرف بیش از حد شیرینی پرهیز کنید، استرس را از خود دور کنید، تلاش کنید سرزنده و شاداب باشید و سالیانه چند نوبت توسط پزشک از نظر قند خون بررسی و غربالگری شوید. شما با رعایت این اصول از خطر بروز بیماری دیابت دور خواهید بود.

شایع ترین عوامل خطرساز بیماری دیابت در دو دسته قابل پیشگیری و غیر قابل پیشگیری را هماکنون می دانید، اگر عوامل فوق در شما وجود دارد، دست روی دست نگذارید تا زمان بگذرد. فرصت را غنیمت بشمارید و برای پیشگیری یا درمان به پزشک مراجعه نمایید.

دوست عزیز و محترم، لازم است این را بدانید که در بیماری دیابت “پیشگیری بهتر از درمان است” و سپس ” تشخیص و درمان به موقع بهتر از تشخیص و درمان دیر هنگام و با تاخیر زیاد است”.

برگرفته از: دیتابیس اطلاعات پزشکی NIDDK-NIH

برگرفته از: دیتابیس اطلاعات پزشکی Mayo Clinic

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...