پانکراتیت یا التهاب لوازالمعده و علت‌هایی از جراحی شکم تا عفونت

 • 1397-08-07
 • 4
علت پانکراتیت

پانکراتیت التهاب پاتوژن پانکراس است. موارد خفیف پانکراتیت ممکن است بدون درمان از بین برود، موارد شدید می‌تواند موجب عوارض تهدید کننده زندگی شود.

پانکراس در پشت شکم قرار دارد، وظیفه پانکراس ترشح آنزیم‌هایی برای کمک به هضم غذا و همچنین تنظیم میزان گلوکز بدن است. پانکراتیت التهاب در پانکراس است. عوامل مختلفی علت پانکراتیت در انسان است. پانکراتیت می‌تواند به سرعت از بین برود یا می‌تواند یک مشکل مزمن در بدن ایجاد کند. درمان آن بستگی به نوع آن (حاد یا مزمن) و علت التهاب لوزالمعده دارد.

انواع التهاب لوزالمعده چیست

دو نوع التهاب لوزالمعده وجود دارد: حاد و مزمن. شروع التهاب لوزالمعده حاد اغلب بسیار ناگهانی است. التهاب معمولاً چند روز پس از شروع درمان از بین می‌رود. سنگ‌های صفراوی شایع‌ترین علت پانکراتیت حاد هستند. مجرای لوزالمعده آنزیم‌های گوارشی را از پانکراس حمل می‌کند. مجرای صفراوی معمولی صفرا یا سایر مواد صفراوی را از کبد و کیسه صفرا حمل می‌کند. هنگامی که یک سنگ صفرا تشکیل می‌شود، می‌تواند در روند جریانی این مواد اخلال ایجاد کند. این حالت می‌تواند منجر به التهاب در مجرای صفراوی و پانکراس شود.علت پانکراتیت

پانکراتیت مزمن در طول مسیر زمان رخ می‌دهد. افراد مبتلا به پانکراتیت مزمن ممکن است آسیب دائمی به لوزالمعده خود داشته باشند. بافت زخم یا اسکار از این التهاب طولانی مدت است. بافت اسکار گسترده ممکن است پانکراس شما را مجبور کند که مقدار عادی آنزیم‌های گوارشی یا هورمون‌های تنظیم کننده گلوکز را متوقف کند.

به عنوان یک نتیجه، شما به احتمال زیاد مشکل هضم چربی خواهید داشت یا مبتلا به دیابت شوید. مصرف مشروبات الکلی یک علت پانکراتیت حاد و مزمن در بزرگسالان است. سوء مصرف طولانی مدت الکل شایع‌ترین علت پانکراتیت مزمن در بزرگسالان است. بیماری‌های اتوایمیون و ژنتیکی، مانند فیبروز کیستیک نیز ممکن است در برخی افراد علت التهاب لوزالمعده مزمن باشد.

علائم التهاب لوزالمعده

اکثر افراد مبتلا به التهاب لوزالمعده حاد یا مزمن درد ناحیه فوقانی شکمی را به عنوان علائم اولیه خود تجربه می‌کنند. سایر علائم التهاب لوزالمعده، عبارت‌اند از:

افرادی که پانکراتیت مزمن دارند شاید استاتریا را تجربه کنند که مدفوع چربی بوده و بویی ناخوشایند دارد. Steatorrhea می‌تواند نشانه‌ای از سوء هاضمه باشد. این بدان معنی است که شما تمام مواد مغذی ضروری خود را از رژیم غذایی دریافت نمی‌کنید؛ زیرا پانکراس آنزیم‌های گوارشی را به اندازه کافی تولید نمی‌کند، در نتیجه غذا را تجزیه نمی‌کند.

درد در ارتباط با پانکراتیت ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت در یک زمان طول بکشد. در موارد شدید، ناراحتی حاصل از پانکراتیت مزمن می‌تواند ثابت شود. درد شما بعد از خوردن غذا یا زمانی که شما در حال دراز کشیده هستید، احتمالا افزایش می‌یابد.علت پانکراتیت

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم

اگر درد مداوم شکم دارید، با پزشک خود ملاقات کنید. اگر علائم گفته شده در بالا را دارید و مشکوک به بیماری پانکراتیت هستید، می‌توانید برای تشخیص علت پانکراتیت و بررسی علائم به متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. شما می‌توانید از لیست موجود در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر استفاده کنید و پزشک متخصص گوارش خود را انتخاب کنید.می‌توانید از اینجا به لیست متخصصان گوارش و کبد در سطح کشور دسترسی داشته باشید.

علت التهاب لوزالمعده

التهاب لوزالمعده زمانی اتفاق می‌افتد که آنزیم‌های گوارشی در حالی که هنوز در پانکراس بوده و فعال هستند، باعث تحریک سلول‌های پانکراس شما و ایجاد التهاب شوند. با تکرار وقوع التهاب لوزالمعده حاد، آسیب به پانکراس رخ می‌دهد و منجر به پانکراتیت مزمن می‌شود.

بافت اسکار ممکن است در پانکراس شکل بگیرد که باعث از دست دادن عملکرد آن می‌شود. پانکراس با عملکرد ضعیف می‌تواند مشکلات هضم و دیابت را ایجاد کند. شرایطی که می‌تواند علت پانکراتیت باشند، عبارت‌اند از:

 • مصرف الکل
 • سنگ صفرا
 • جراحی شکم
 • مصرف بعضی داروها
 • سیگار کشیدن
 • فیبروز کیستیک
 • تاریخچه خانوادگی پانکراتیت
 • سطح کلسیم بالا در خون (هیپرکلسمی) که ممکن است ناشی از غده پاراتیروئید بیش از حد (hyperparathyroidism) باشد
 • سطوح بالای تری گلیسیرید در خون (هیپرتگریلرستی)
 • عفونت
 • آسیب به شکم
 • سرطان پانکراس

گاهی اوقات علت پانکراتیت هرگز پیدا نمی‌شودعلت پانکراتیت

تشخیص پانکراتیت

پزشک شما احتمالاً از آزمایش ترکیبی آزمایش‌های خون و مطالعات تصویربرداری برای تشخیص التهاب لوزالمعده استفاده می‌کند. اگر التهاب لوزالمعده حاد یا درد شدید شکمی دارید، آزمایش خون ممکن است میزان قابل توجهی از آنزیم پانکراس شما را نشان دهد. انواع مختلفی از سونوگرافی، MRI و CT اسکن می‌تواند آناتومی پانکراس یا لوزالمعده شما، علائم التهاب و اطلاعات مربوط به مجاری صفراوی و پانکراس را نشان دهد. آزمایش چربی مدفوع همچنین می‌تواند تعیین کند که آیا مدفوع شما دارای محتوای چربی است یا نه.


متخصص گوارش و کبد و صفرا

درمان التهاب لوزالمعده

درمان پانکراتیت حاد یا مزمن اغلب شامل بستری شدن است. پانکراس یک عامل کلیدی برای فرآیندهای گوارش است و نیاز به استراحت برای بهبودی دارد. به همین علت ممکن است مایعات مخصوص و تغذیه را به صورت داخل وریدی (IV) یا از طریق لوله‌ای که از بینی به داخل شکم شما منتقل می‌شود، دریافت کنید.

راه اندازی مجدد رژیم غذایی بستگی به وضعیت شما دارد. برخی از افراد بعد از چند روز احساس بهتری دارند. رژیم غذایی کم چرب و سالم نقش مهمی در بهبودی پانکراتیت دارد. افراد مبتلا به پانکراتیت مزمن به ویژه نیاز به مراقبت از میزان چربی مصرف دارند؛ زیرا عملکرد پانکراس آنها به خطر افتاده است.

خوردن وعده‌های غذایی کوچک در طول روز برای حداقل استرس بر سیستم گوارش نیز مفید است. شیر و لبنیات کم چرب را به رژیم خود اضافه کنید و مایعات زیادی بخورید. پزشک همچنین می‌تواند مکمل‌های ویتامینه را برای اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیاز به شما ارائه دهد. تعیین علت پانکراتیت بخشی از روند درمان است. اگر پزشک شما سنگ‌های صفراوی یا سایر انسداد مجاری صفرا را تشخیص دهد، ممکن است برای اصلاح این مشکلات نیاز به جراحی داشته باشید.علت پانکراتیت

عوارض جانبی

التهاب لوزالمعده می‌تواند عوارض جدی را ایجاد کند، از جمله:

 • Pseudocyst: التهاب لوزالمعده حاد می‌تواند مایع و باقی مانده را در جیب‌های سیستولی در پانکراس شما جمع‌آوری کند. در نتیجه، یک pseudocyst بزرگ ایجاد می‌شود و پارگی باعث عوارضی مانند خونریزی داخلی و عفونت می‌شود.
 • عفونت التهاب لوزالمعده حاد: این مورد می‌تواند پانکراس را به باکتری و عفونت آسیب پذیر کند. عفونت‌های پانکراس جدی هستند و نیاز به درمان فوری دارند، مانند جراحی برای برداشتن بافت آلوده.
 • نارسایی کلیه: التهاب لوزالمعده حاد ممکن است باعث نارسایی کلیه شود. اگر نارسایی کلیه شدید و مداوم باشد، با دیالیز درمان می‌شود.
 • مشکلات تنفسی: پانکراتیت حاد می‌تواند باعث تغییرات شیمیایی در بدن شما شود که بر عملکرد ریه تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود سطح اکسیژن خون به طور خطرناکی پایین بیاید.
 • دیابت: آسیب به سلول‌های تولید کننده انسولین در پانکراس شما از پانکراتیت مزمن، می‌تواند به دیابت منجر شود.
 • سوء تغذیه: هر دو پانکراتیت حاد و مزمن می‌تواند باعث ایجاد سوء تغذیه شود.
 • سرطان پانکراس: التهاب طولانی مدت در پانکراس شما ناشی از التهاب لوزالمعده مزمن، یک عامل خطر برای ایجاد سرطان پانکراس است.

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پانکراتیت یا التهاب لوازالمعده و علت‌هایی از جراحی شکم تا عفونت»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

4 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام آیا بیماری پانکراتیت اتوایمیون درمانی دارد یا نه چکار کنم تا بتونم بیماری رو کنترل کنم بعضی وقتا خیلی اذیتم می‌کنه

  • سلام
   جهت شرح حال کامل از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

   • سلام من ۳رزوه یک مرتبه شکم درد شدید هم همراه با تنگی به بیمارستان مراجعه کردم بعداز یک سری آزمایش گفتن ورم لوزالمعده داری ولی بادارورفع می شود اشتحا به غذا ندارم دراین مدت هم بیرون روی نداشتم چه کار کنم ممنون

    • سلام
     قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
     قرص دایجستیو بعد از هر وعده غذایی یک عدد
     شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر