مدفوع چرب (استئاتوره) نشانه چیست؛ علائم،علل و درمان

ممکن است زیاد به مواد تشکیل دهنده مدفوع خود فکر نکنید. بیشترمدفوع آب است و بقیه آن ترکیبی از موارد زیر است:

 • باکتری ها
 • چربی ها
 • فیبر
 • مخاط
 • پروتئین
 • نمک ها
 • پوشش های سلولی مختلف

چربی بیش از حد در مدفوع استئاتوره نامیده می شود که ممکن است در نتیجه مصرف بیش از حد غذاهای چرب باشد یا نشانه سوء جذب مواد غذایی باشد. این بدان معناست که بدن شما یا مواد مغذی را به درستی جذب نمی کند یا آنزیم ها یا صفرا مورد نیاز برای هضم غذا را به طور موثر نمی سازد. اگر دچار مدفوع چرب هستید، به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا علت اصلی را کشف کنید و گزینه های درمانی مناسب را توصیه می کنند.

علائم مدفوع چرب

اگر استئاتوره داشته باشید، ممکن است مدفوع به اشکال زیر دیده شود:

 • حجیم تر
 • رنگ پریده
 • بوی بد
 • شناور
 • مدفوع در یک لایه چرب پوشیده شده. حتی ممکن است قطرات روغن را در آب داخل کاسه توالت ببینید.

استئاتوره تنها یکی از چندین علامت رایج سوء جذب است. سایر موارد عبارتند از:

چه چیزی باعث مدفوع چرب می شود؟

وجود چربی بیش از حد در مدفوع نشان می دهد که دستگاه گوارش به اندازه کافی غذا را تجزیه نمی کند. بدن ممکن است قسمت های مفید غذایی که می خورید، از جمله چربی های غذایی را جذب نکند. یکی از شایع ترین علل سوء جذب، فیبروز کیستیک است. فیبروز کیستیک یک بیماری ارثی است که بر غدد عرق و مخاطی و همچنین اندام های مختلف بدن از جمله غدد پانکراس تأثیر می گذارد. اگر استئاتوره به دلیل سوء جذب باشد، اغلب می تواند مربوط به مشکلات عملکرد پانکراس باشد. شیره پانکراس ماده مهمی برای هضم چربی است. یکی دیگر از علل سوء جذب که می تواند منجر به استئاتوره شود پانکراتیت مزمن است. پانکراتیت یاالتهاب لوزالمعده، اندامی که نزدیک معده است. لوزالمعده آنزیم هایی را آزاد می کند تا به هضم چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها در روده کوچک کمک کند.

پانکراتیت مزمن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از نمونه ها عبارت از اختلال مصرف الکل، سیگار کشیدن و سابقه خانوادگی است. مدفوع چرب همچنین یکی از علائم نارسایی برون ریز پانکراس (EPI) است. EPI وضعیتی است که در آن لوزالمعده آنزیم های مورد نیاز برای کمک به سیستم گوارش در تجزیه غذا و جذب مواد مغذی را به اندازه کافی نمی سازد یا آزاد نمی کند. EPI زمانی منجر به مدفوع چرب می شود که دستگاه گوارش به جای جذب چربی‌ها، از شر چربی‌های بیش از حد خلاص شود. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که آنزیم های هضم کننده چربی در لوزالمعده به 5 تا 10 درصد سطح معمولی کاهش می یابد.

چند دلیل دیگر سوء جذب عبارتند از:

 • آترزی صفراوی: انسداد مجاری صفراوی (مایعی که به بدن کمک می کند تا مواد زائد خاصی را هضم کند)  که صفرا را از کبد به کیسه صفرا منتقل می کنند.
 • بیماری سلیاک: زمانی که به گلوتن، پروتئین موجود در گندم و برخی غلات دیگر حساسیت دارید.
 • بیماری کرون: یکی از چندین بیماری تحت عنوان بیماری التهابی روده است که موجب التهاب در دستگاه گوارش می شود.
 • عدم تحمل لاکتوز: ناتوانی در هضم قند موجود در محصولات شیر ​​به دلیل کمبود آنزیم لاکتاز
 • بیماری ویپل: عفونت باکتریایی دستگاه گوارش که بر نحوه تجزیه چربی ها و کربوهیدرات ها توسط بدن تأثیر می گذارد.

مدفوع چرب چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر متوجه شدید که مدفوع شناور است و به نظر چرب می رسد ، همچنین رنگ پریده و بوی بد غیرعادی دارد، باید با پزشک خود صحبت کنید. این امر به ویژه در صورت داشتن سایر علائم سوء جذب، مانند کاهش وزن یا گرفتگی عضلات، صادق است. علاوه بر بررسی سابقه پزشکی و علائم، پزشک احتمالاً دو آزمایش رایج برای مدفوع چرب را تجویز خواهد کرد. یکی آزمایش کیفی چربی مدفوع است. دیگری آزمایش کمی چربی مدفوع است.

آزمون کیفی

آزمایش کیفی تعداد گلبول های چربی (قطره ها) را در یک نمونه مدفوع اندازه گیری می کند. سطوح معمولی کمتر از 50 گلبول چربی، خنثی و کمتر از 100 گلبول چربی، اسید چرب در نظر گرفته می شود که هر دو در زیر میکروسکوپ دیده می شوند.

آزمون کمی

برای آزمایش کمی، باید نمونه مدفوع را در یک دوره 2 تا 4 روزه جمع آوری کنید. سپس تمام نمونه ها برای تعیین میزان کل چربی در مدفوع روزانه مورد مطالعه قرار می گیرند. میانگین نتایج آزمایش برای بزرگسالان 2 تا 7 گرم در 24 ساعت را نشان می دهد که در این صورت چربی کمتر از 20 درصد نمونه مدفوع جامد را تشکیل می دهد. این میزان برای یک نوزاد باید کمتر از 1 گرم در 24 ساعت باشد. برای نوزادانی که با شیشه تغذیه می شوند، چربی باید 30 تا 50 درصد نمونه مدفوع را تشکیل دهد. برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، نتیجه طبیعی بین 10 تا 40 درصد متغیر است.

آزمایش D-xylose

همچنین ممکن است پزشک آزمایش جذب D-xylose را توصیه کند که در واقع روش دیگری است که در صورت مشکوک بودن به سوء جذب انجام می شود. D-xylose نوعی قند است. این آزمایش سطح D-xylose را در خون یا ادرار اندازه گیری می کند.

تست های دیگر

پزشک ممکن است آزمایش های دیگری را برای تشخیص تجویز کند. به عنوان مثال، اگر پس از خوردن گندم علائمی دارید، پزشک می تواند آزمایشات خاصی را برای بررسی بیماری سلیاک انجام دهد. همین امر در مورد عدم تحمل لاکتوز و سایر علل بالقوه نیز صادق است. حتما با پزشک خود برای انجام این آزمایش ها صحبت کنید.

مدفوع چرب (استئاتوره) چگونه درمان می شود؟

درمان مدفوع چرب در واقع، درمان علت یا علل زمینه ای این بیماری است. از آنجایی که سوء جذب می تواند دلایل زیادی داشته باشد، یک تشخیص درست و قابل اعتماد بسیار مهم خواهد بود. درمان برای عللی که با رژیم غذایی مرتبط است، معمولاً اجتناب از غذاهایی است که علائم را تحریک می کند. به عنوان مثال، اگر به لاکتوز حساسیت دارید، باید از مصرف محصولات شیر ​​خودداری کنید یا آنها را در دوزهای بسیار کم مصرف کنید. میزان مصرف به شدت عدم تحمل لاکتوز شما بستگی دارد. موثرترین درمان برای بیماری سلیاک، پرهیز از گندم و سایر غذاهای حاوی گلوتن خواهد بود. EPI معمولاً با داروها، تغییرات رژیم غذایی و مکمل های غذایی درمان می شود. اغلب ممکن است آنزیم های لوزالمعده مکمل تجویز شود. برنامه درمانی به علائم و علت پشت EPI بستگی دارد. برای عللی مانند فیبروز کیستیک یا پانکراتیت مزمن، داروها و تغییر سبک زندگی ضروری خواهد بود.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
22 نظرات
 1. آرش کیهان می گوید

  سلام امید که خوب باشید من رفلاکس معده دارم و چند روزی میشه بعد از غذا حس میکنم یه چیزی تو قفس سینم یعنی بالا معدم گیر کرده پزشک رفتم گفت ویروس اچ پایلوری دارم و ادویه میخورم حال متوجه شدم مدفوع چرپ دارم میشه بگید ایا مشکلی هست یانه ممنون خیلی ناراحتم

 2. آرمان می گوید

  سلام
  از موقعی که یادم هست همیشه باد شکم داشتم گاهی کم گاهی زیاد به تازگی باد شکم زیاد شده و هرساعت این بادها را دفع میکنم که بعضی مکان ها خب نمی‌شود و مجبورم خودم را نگهدارم تغذیه معمولی دارم از همه نوع غذاها استفاده میکنم مدفوع اکثر اوقات مایل به سفتی و چسبنده است و به سنگ توالت میچسبد حالت خاصی ندارم ولی بدنم اکثر اوقات خسته است لطفن راهنمایی بفرمایید

 3. مهدی دهنوی می گوید

  سلام من مدفوعم چرب وبسیار یبوست دارم دل درد هم دارم دست و پام تاول آب دار می‌زند

 4. Saman می گوید

  ببخشید اگه فردی مدفوع چرب داشته باشه می‌تونه دلیلش این باشه که کبد چرب داره؟

 5. ادیب می گوید

  سلام بنده ۳۰ سالمه از بچگی که یادم میاد مدفوع چرب دارم والانم خیلی اذیتم به لحاظ شستن وتمیز شدن سرویس بهداشتی اما کمبود وزن ندارم ولی سایر علائم رو دارم وماهی ۴بار مدفوع چرب دارم باید چیکارکنم ؟

 6. فاطمه فقیهی می گوید

  سلام من اولین باره که دچار مدفوع چرب میشم اما طوری بود که سطح دستشویی کلا روغنی شده بود… ممکنه بخاطر مصرف امگا ۳ باشه؟؟؟ ممکنه لوزوالمعده امگا رو جذب نکرده باشه یا اینکه کبدم چرب شده باشه؟

 7. مهدی می گوید

  سلام جناب دکتر
  من از بچگی مدفوع چرب دارم که بعضی وقت ها خوبه اما موقعی که غذاهای چرب می خورم پیدا میشه.
  فقط در بچگی دکتر رفتم اما خوب نشده.
  فعلا 28 سالمه و از لحاظ بدنی هم لاغرم.
  در غذا خوردن هم اشتهام خوبه اما وزن نمیگیرم.

 8. امیر. می گوید

  من کبد , گ ۳ دارم بد دوروزه کبد ام درد میکنه و از مدفوع ام چربی می ریزه

 9. ا.علی پور می گوید

  سلام بنده یه باردچارفیستول شدم وازهمان زمان مشکل دردفع مدفوع پیداکردم پیش فوق متخصص گوارشم رفتم
  کولونوسکوپی انجام دادم هیچ مشکلی نبودولی جهت دفع مدفوع خیلی مشکلی دارم یعنی زندگیموتحت تاثیرقرارداده
  احساس میکنم مدفوعم چرب وتیره وبدبومی باشد
  راهنمایی بکنیدکه بایدچه وارکنم

 10. بهناز نادري می گوید

  سلام..من ي دختر ٧ ساله دارم ك از بچگي هر از گاهي مدفوع چرب داشته و گاهي قطره هاي روغني هم ديده شده…لاغره ولي كمبود وزن زيادي نداره..راه درمانش چيه!؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزجهت بررسی به فوق” تخصص گوارش اطفال مراجعه کنید

   1. محمدرضا رام هرند می گوید

    سلام خسته نباشید
    بنده ۲۱ سالمه و دو ماهی هست که از مدفوع چسبنده و چرب و یک نواخت دارم رنج میبرم دارویی پیشنهاد میکنید؟
    چون الان دو ماه هست که این مشکل را دارم و واقعا اذیت دارم میشم
    مدفوع که به زور بیرون میاد و خیلی چرب و چسبناکه

   2. سجاد می گوید

    سلام وقت بخیر
    من ۲۴ سالمه و حدود دو سال پیش درگیر بیماری ورم معده و ورم بعد چند وقت ورم روده شدم الان هم حدود ۷-۸ ماه هست که رنگ مدفوعم از حالت قهوه ای معمول به رنگ قهوه ای روشن تا سبز و رنگ خردلی و در حال تغییر هستش اینکه نمیتونم تشخیص بدم که مدفوعم چرب هست یا نه یکم لیز ولی باز هم نمیتونم تشخیص بدم، دکتر رفتم آزمایش مدفوع و ادرار و آزمایش خون و آنزیم کبد دادم که دکتر گفت مشکلی نداره ولی بازم نگرانم که ممکنه از لوزالمعده باشه یا الکی حساس شدم؟؟

    1. وحید مرادی می گوید

     سلام داداش منم مشکل شما رو دارمعلت رو میدا کردین چی بود؟؟
     ممنون میشم راهنمایی کنید و اینستان پیام بدین@vahid._shb

 11. علی فتاح می گوید

  مدتی است درد شکم در دو طرف داشتم و اخیرا شبها بیشتر زیر دنده سمت راستم درد کرده و کمی هم تهوع دارم دو سال پیش سابقه دو تا پولیپ روده هم داشتم ،نفخ شکم و رفلاکس معده هم زیاد دارم،به نظرتون باز هم علت دردهای شکم من به پولیپ روده مربوط میشه؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکن عود پولیپ باشه
   همچنین اگر محل درد سمت راست و بالای شکم هست بررسی از نظر کبد چرب و سنگ صفرا انجام شه
   به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

 12. ناشناس می گوید

  سلام از مصرف دارو میشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برخی داروها بله

   1. امیرحسین می گوید

    به عنوان مثال چه داروهایی؟

   2. مهسا طهماسبی می گوید

    سلام من از دو تا دارو برای کاهش وزن استفاده میکنم از کربوفایت و زوبوکس،دو بار هم تو مدفوعم قطرات چربی نارنجی رنگ دیدم علت از داروها میتونع باشه خطرناکه یا داروهارو قطع کنم؟

 13. محمدعلی می گوید

  سلام خسته نباشید بنده ۱۸ سالمه و اینکه رفلاکس معده دارم و مدفوعم دو رنگه هستش و اینکه هم قهوه ای معمولیه و هم مدفوع براقم داخل دیده میشه… آقای دکتر میخواستم بپرسم بنده که رفلاکس معده دارم و اینکه درد روده ندارم _ مشکلی ندارم آیا باید نگران باشم یا خیر !؟ چون خیلی نگرانم کرده رفلاکس معده هم تقریبا درمان شده .. نگران مدفوعم شدم ی ذره آیا مشکلی هست !!؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر اسهال و یبوست و درد و کاهش وزن ندارین موردی نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر