مدفوع چرب (استئاتوره) نشانه چیست؛ علائم،علل و درمان

استئاتوره یا مدفوع چرب؛ علل و خطرات

ممکن است زیاد به مواد تشکیل دهنده مدفوع خود فکر نکنید. بیشترمدفوع آب است و بقیه آن ترکیبی از موارد زیر است:

 • باکتری ها
 • چربی ها
 • فیبر
 • مخاط
 • پروتئین
 • نمک ها
 • پوشش های سلولی مختلف

چربی بیش از حد در مدفوع استئاتوره نامیده می شود که ممکن است در نتیجه مصرف بیش از حد غذاهای چرب باشد یا نشانه سوء جذب مواد غذایی باشد. این بدان معناست که بدن شما یا مواد مغذی را به درستی جذب نمی کند یا آنزیم ها یا صفرا مورد نیاز برای هضم غذا را به طور موثر نمی سازد. اگر دچار مدفوع چرب هستید، به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا علت اصلی را کشف کنید و گزینه های درمانی مناسب را توصیه می کنند.

علائم مدفوع چرب

اگر استئاتوره داشته باشید، ممکن است مدفوع به اشکال زیر دیده شود:

 • حجیم تر
 • رنگ پریده
 • بوی بد
 • شناور
 • مدفوع در یک لایه چرب پوشیده شده. حتی ممکن است قطرات روغن را در آب داخل کاسه توالت ببینید.

استئاتوره تنها یکی از چندین علامت رایج سوء جذب است. سایر موارد عبارتند از:

چه چیزی باعث مدفوع چرب می شود؟

وجود چربی بیش از حد در مدفوع نشان می دهد که دستگاه گوارش به اندازه کافی غذا را تجزیه نمی کند. بدن ممکن است قسمت های مفید غذایی که می خورید، از جمله چربی های غذایی را جذب نکند. یکی از شایع ترین علل سوء جذب، فیبروز کیستیک است. فیبروز کیستیک یک بیماری ارثی است که بر غدد عرق و مخاطی و همچنین اندام های مختلف بدن از جمله غدد پانکراس تأثیر می گذارد. اگر استئاتوره به دلیل سوء جذب باشد، اغلب می تواند مربوط به مشکلات عملکرد پانکراس باشد. شیره پانکراس ماده مهمی برای هضم چربی است. یکی دیگر از علل سوء جذب که می تواند منجر به استئاتوره شود پانکراتیت مزمن است. پانکراتیت یاالتهاب لوزالمعده، اندامی که نزدیک معده است. لوزالمعده آنزیم هایی را آزاد می کند تا به هضم چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها در روده کوچک کمک کند.

پانکراتیت مزمن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از نمونه ها عبارت از اختلال مصرف الکل، سیگار کشیدن و سابقه خانوادگی است. مدفوع چرب همچنین یکی از علائم نارسایی برون ریز پانکراس (EPI) است. EPI وضعیتی است که در آن لوزالمعده آنزیم های مورد نیاز برای کمک به سیستم گوارش در تجزیه غذا و جذب مواد مغذی را به اندازه کافی نمی سازد یا آزاد نمی کند. EPI زمانی منجر به مدفوع چرب می شود که دستگاه گوارش به جای جذب چربی‌ها، از شر چربی‌های بیش از حد خلاص شود. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که آنزیم های هضم کننده چربی در لوزالمعده به ۵ تا ۱۰ درصد سطح معمولی کاهش می یابد.

چند دلیل دیگر سوء جذب عبارتند از:

 • آترزی صفراوی: انسداد مجاری صفراوی (مایعی که به بدن کمک می کند تا مواد زائد خاصی را هضم کند)  که صفرا را از کبد به کیسه صفرا منتقل می کنند.
 • بیماری سلیاک: زمانی که به گلوتن، پروتئین موجود در گندم و برخی غلات دیگر حساسیت دارید.
 • بیماری کرون: یکی از چندین بیماری تحت عنوان بیماری التهابی روده است که موجب التهاب در دستگاه گوارش می شود.
 • عدم تحمل لاکتوز: ناتوانی در هضم قند موجود در محصولات شیر ​​به دلیل کمبود آنزیم لاکتاز
 • بیماری ویپل: عفونت باکتریایی دستگاه گوارش که بر نحوه تجزیه چربی ها و کربوهیدرات ها توسط بدن تأثیر می گذارد.

مدفوع چرب چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر متوجه شدید که مدفوع شناور است و به نظر چرب می رسد ، همچنین رنگ پریده و بوی بد غیرعادی دارد، باید با پزشک خود صحبت کنید. این امر به ویژه در صورت داشتن سایر علائم سوء جذب، مانند کاهش وزن یا گرفتگی عضلات، صادق است. علاوه بر بررسی سابقه پزشکی و علائم، پزشک احتمالاً دو آزمایش رایج برای مدفوع چرب را تجویز خواهد کرد. یکی آزمایش کیفی چربی مدفوع است. دیگری آزمایش کمی چربی مدفوع است.

آزمون کیفی

آزمایش کیفی تعداد گلبول های چربی (قطره ها) را در یک نمونه مدفوع اندازه گیری می کند. سطوح معمولی کمتر از ۵۰ گلبول چربی، خنثی و کمتر از ۱۰۰ گلبول چربی، اسید چرب در نظر گرفته می شود که هر دو در زیر میکروسکوپ دیده می شوند.

آزمون کمی

برای آزمایش کمی، باید نمونه مدفوع را در یک دوره ۲ تا ۴ روزه جمع آوری کنید. سپس تمام نمونه ها برای تعیین میزان کل چربی در مدفوع روزانه مورد مطالعه قرار می گیرند. میانگین نتایج آزمایش برای بزرگسالان ۲ تا ۷ گرم در ۲۴ ساعت را نشان می دهد که در این صورت چربی کمتر از ۲۰ درصد نمونه مدفوع جامد را تشکیل می دهد. این میزان برای یک نوزاد باید کمتر از ۱ گرم در ۲۴ ساعت باشد. برای نوزادانی که با شیشه تغذیه می شوند، چربی باید ۳۰ تا ۵۰ درصد نمونه مدفوع را تشکیل دهد. برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، نتیجه طبیعی بین ۱۰ تا ۴۰ درصد متغیر است.

آزمایش D-xylose

همچنین ممکن است پزشک آزمایش جذب D-xylose را توصیه کند که در واقع روش دیگری است که در صورت مشکوک بودن به سوء جذب انجام می شود. D-xylose نوعی قند است. این آزمایش سطح D-xylose را در خون یا ادرار اندازه گیری می کند.

تست های دیگر

پزشک ممکن است آزمایش های دیگری را برای تشخیص تجویز کند. به عنوان مثال، اگر پس از خوردن گندم علائمی دارید، پزشک می تواند آزمایشات خاصی را برای بررسی بیماری سلیاک انجام دهد. همین امر در مورد عدم تحمل لاکتوز و سایر علل بالقوه نیز صادق است. حتما با پزشک خود برای انجام این آزمایش ها صحبت کنید.

مدفوع چرب (استئاتوره) چگونه درمان می شود؟

درمان مدفوع چرب در واقع، درمان علت یا علل زمینه ای این بیماری است. از آنجایی که سوء جذب می تواند دلایل زیادی داشته باشد، یک تشخیص درست و قابل اعتماد بسیار مهم خواهد بود. درمان برای عللی که با رژیم غذایی مرتبط است، معمولاً اجتناب از غذاهایی است که علائم را تحریک می کند. به عنوان مثال، اگر به لاکتوز حساسیت دارید، باید از مصرف محصولات شیر ​​خودداری کنید یا آنها را در دوزهای بسیار کم مصرف کنید. میزان مصرف به شدت عدم تحمل لاکتوز شما بستگی دارد. موثرترین درمان برای بیماری سلیاک، پرهیز از گندم و سایر غذاهای حاوی گلوتن خواهد بود. EPI معمولاً با داروها، تغییرات رژیم غذایی و مکمل های غذایی درمان می شود. اغلب ممکن است آنزیم های لوزالمعده مکمل تجویز شود. برنامه درمانی به علائم و علت پشت EPI بستگی دارد. برای عللی مانند فیبروز کیستیک یا پانکراتیت مزمن، داروها و تغییر سبک زندگی ضروری خواهد بود.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
توصیف بسیاری از تجربیات و احساساتی که در طول زندگی با آن‌ها...
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
یبوست از بیماری‌های شایع است که گاهی برای بسیاری از افراد مشکل...
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
آندوسکوپی ریه، آزمایشی است که به پزشکان امکان بررسی ریه‌ها و مجاری...
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
تخمدان‌ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آن‌ها در قسمت پایین شکم...
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است، که باعث ایجاد التهاب در نواحی...