مجله پزشکی دکتر دکتر

درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

7 بهمن 1396

910

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش
درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

برای اینکه دلیل قطعی درد در سمت و پایین مشخص نیست و ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن مرتبط باشد، بهتر است به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مهدی تهمتن فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال) می‌باشد. برای دریافت نوبت از دکتر مهدی تهمتن روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

 

 

 

 

 

 

 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

اگر در مسئله درد شکمی به مشکلی برخوردید که نیاز به مشاوره با پزشک داشتید و دسترسی به پزشک در آن برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

 

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

 

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.

برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.

 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.

 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

 

منابع:

Patient

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی»

910 پاسخ به “درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی”

 1. امیرحسین گفت:

  سلام. من حدودا یک ماهی هست گاه‌گاهی در طول روز یک درد نسبتا ملایم در ناحیه سمت راست پایین دارم نمیدونم مشکل چیه ب نظر شما ممکنه آپاندیس باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام درد آپانديس نيست
   اسپاسم روده هست بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 2. ندا گفت:

  سلام من دو روزه سمت راست زیر شکمم درد میکنه و سوز می کشه سزارین کردم ترشح زنانگی دارم، چکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد معاينه شيد و سونوگرافي از نظر تجمع مايع و بررسي از نظر عفونت محل جراحي شيد
   لطفا به پزشكتون مراجعه كنيد

 3. الی گفت:

  من چندروزه سمت راست بالای شکمم تیر میکشه رفتم دکتر و حتی بیمارستان آزمایش خون و سونوگرافی سلامت بود ولی کماکان این مشکل رو دارم نمیدونم چه ام شده.😔

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 4. مریم گفت:

  سلام
  من ۲۷ساله هستم هروقت غذاهایی باطبع گرم و خشک یا گرم و تر زیاد میخورم سمت راست بالای شکمم درد خفیفی دارد
  ازمایش هم دادم صفرای بالایی دارم
  چیکارکنم برای باردار شدن مضراست؟
  چون قصد دارم بچه ام پسر شود و باید گرمی بخورم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد
   از نظر تغذيه اي هم بايد رعايت كنيد
   غذاهاي كم حجم و كم چرب مصرف كنيد

 5. مبینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من همسرم ۳۰ سالشه هر ماه یا هردو ماهی یک درد شدید از سمت راست شکم به وسط شکم برای مرد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي كبد و كيسه صفوا بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد

 6. مصطفی گفت:

  سلام وقت بخیر، ۵سال پیش کولونسکوپی شدم و هموریید داشتم، توی این چند سال مدام ازمایش می دادم، چون یه بار انزبم کبدم alt120 و ast60 بود، ولی بعد از دو بار سونو شکم، همه چیز عادی گزارش شد، نفخ دارم و مدفوعم روشنه، چندین بار پیش پزشک متخصص رفتم گفت چیزی نیست!!!بعضی وقت ها بعد از غذا سمت راست زیر دنده تیر می کشه!! الانم مدفوعم روشنه، موندم چیکار کنم، ممکنه سونو چیزی نشون نداده باشه و اشتباه کرده باشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بيلي روبينتونو چك كنيد
   سونوگرافي مبد و ميسه صفرا بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد

 7. عطاری گفت:

  مردی هستم ۴۶ ساله، ۴ سال قبل با لاپراسگوپی کیسه صفرام رو براشتند ، همچنان سمت راست زیر دنده هام درد دارم گاهی میاد و میره و بعضی وقتها شدید میشه و پوست شکمم میسوزه، سونو از کبد کلیه مثانه پانکراس و مجاری صفراوی دادم همه خوب بود فقط کبد چرب گرید دو دارم، چکار کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   کبد چرب میتونا درد بده
   ازمایش انزیم کبدی و بیلی روبین بدین و حتما کبد چربتون باید درمان کنید

 8. M گفت:

  سلام
  چند روزه که قسمت بالای شکمم درد می‌کنه و احساس نفخ شدید میکنم، یبوست هم دارم. تو یکسال اخیر هر از گاهی احساس نفخ میکردم اما بعد از چند ساعت خوب میشد . اما اینبار حدودا 5روزه که داره بدتر میشه .
  ممکنه سرطان روده یا معده باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سرطان در تشخیص های کمتر محتمل هست
   اول باید مسایل ساده تر مثل ریفلاکس و عفونت معده بررسی سه

 9. فریبا گفت:

  سلام حدود 9ماه پیش با تشخیص میکروب معده حدود سه ماه دارو از جمله ظهر و شب انتی بیوتیک و…مصرف کردم وبعد اتمام دارو مجددا سه ماه قرص امپرازول تجویز پزشک مصرف کردم و درضمن کیسه صفرا هم دراوردن حالا بعد دو ماه از مصرف امپرازول سمت راست زیر قفسه سینه م حدود دو هفته ابتدا اندازه گردو درد ملایم شروع شد وکم کم بسمت وسط جناق سینه ام درد ش پخش شده وکمی هم سوزش معد ممنون از راهنماییهای دلسوزانه تون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   امپرازول را هنگام سوزش معده ادامه بدین

 10. سوگند گفت:

  سلام ببخشید درد سمت راست بالا نزدیک دنده ممکنه بخاطر میکروب معده باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه شین تا مشخص شه
   اما نزدیک دنده بعیده

 11. محمد میرزایی گفت:

  سلام سرکار کیسه سنگین بلند کردم سمت راست نافم خیلی درد می‌کنه که وقتی خم‌میشم دردش بیشتر میشه دکتر رفتم بهم سرم داد و میترانیدازول و لیبروسی داده الان ۱۰روزه بهتر نشدم میشه راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ممکن فتق باشه
   سونوگرافی جدارشکم برای بررسی فتق بدهید

 12. محمدی گفت:

  با سلام
  من ۶۱ سالمه سمت راست شکمم سفت شده و یبوست هم گرفتم
  میخواستم ببینم چکار باید کرد
  آیا سفت شدن شکم می‌تواند نشانه از سرطان باشد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه بدليل يبوست باشه اما بهتره كه كلونوسكوپي هم انحام بديد

 13. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر . من مدتیه سمت راست شکمم زیر دنده ام درد میکنه بعضی وقتا به پشتم هم میزنه .سونوگرافی کبد و کیسه صفرا دادم مشکلی نبوده . مشکل من چی میتونه باشه و چکاری باید انجام بدم ؟ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده هم بررسي شيد

 14. سارا گفت:

  سلام من چند وقته سمت راست پایین شکمم درد میکنه یه شب خیلی درد داشت تا صبح درد شدیدی داشتم ولی خوب شد الان از اون موقع یه دردهای جزیی دارم حالت تیر کشیدن و احساس میکنم شکمم یه کم سفت شده علائم دیگه ای هم ندارم علت چیه ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد معاينه شيد و كلونوسكوپي بديد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 15. شادی گفت:

  سلام ۴۲ سالمه سمت راست زیر شکم درد دارم گاهی داخل واژن هم احساس درد میکنم، میوم رحمی هم دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   میتونه بخاطر میوم باسه ولی معاینه و سونو لازمه

 16. شهنا زشینی گفت:

  سلام در خیلی زیاد سمت راست شکم قسمت بالای کشاله ران دارم سونوگرافی انجام دادم ی کیست 2میلیمتری بود گفتن چیزی نیست مسکن بخو رولی همچنان در دارم 63سالمه ممنون میشم راهنمایی کنید تنها هَستم ونگران تشکر.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شما بايد سونوگرافي بديد و از نظر فتق كشاله ران بررسي شيد

 17. ستاره حسینی گفت:

  سلام وقت بخیر من عفونت ادرار دارم وفکرمیکنم عفونت واژن هم داشته باشم الان درد بدی سمت راست زیرشکمم گرفته خیلی بد میگیره ویکم ول میکنه بعد دوباره میگیره ممنون میشم دلیلشو بهم بگین
  با تشکر فراوان🌷

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اغلب عفونت ادراري بدليل يبوست ايحاد ميشه يا بدليل عدم رعايت بهداشت مناسب و يا عدم تخليه ادرار كافي ( مثلا دير به دير ادرار ميكنيد )

 18. محمد گفت:

  سلام
  من هرچندوقت وقت یک بار بالای نافم دردمیگیره وهیچ علائم دیگه ای هم ندارم
  بعضیا میگن به خاطر فشار واسترسه ولی من استرس خاصی ندارم
  درمانش چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 19. لیلا گفت:

  سلام خسته نباشید ۲۰ سالمه
  از امروز در سمت چپ شکمم کنار ناف فقط همون نقطه احساس درد میکنم گاهی اوقات زیر شکمم درد میگیره یبوست و اسهال ندارم میشه بگید مشکل از چیه یک ماه پیش هم چکاپ کامل خون دادم هیچ مشکلی نداشتم و نرمال بود و اینکه من یک هفته مونده پریودم شروع شه ممکنه بخاطر اون باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه دردها تکرار شد باید معاینه شین و بررسی از نظر کیست
   البته میتونه بخاطر سندرم پیش از قاعدگی هم باشه

 20. محمد گفت:

  سلام سمت چپ و پایین شکمم ی دردی ک ی جور گرفتگی درد ملایمی ک نمیشه اسمشم درد گذاشت که از ی جایی پردیدم 40سانتی عادی گرفت درد ی جور تیر کشیدن بعد از یک هفته الان دو سه روزه دوباره امده

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره آزمايش مدفوع بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 21. ناشناس گفت:

  سلام.چهار.ساله.شکمم.درد می.کنه.خیلی.میترسم.برم.دکتر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آزمايش مدفوع بديد و كلونوسكوپي كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 22. سحر گفت:

  سلام دکتر جان من لجن صفراو ای بی اس دارم،چند ماهه ۴انگشت کنار نافم سمت راست یه نقطه همیشه حالت گرفتگی داشت،اما الان چند هفتست وقتی معدم پره و تکون میخورم درد زیاد میگیره همون نقطه،و۴انگشت سمت چپ نافمم چند روزی ۱ساعت بعد غذا درد میگیره علت چیه?

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی مجدد کبد و مجاری صفراوی و آزمایش آنزیم کبدی و بیلی روبین بدین

 23. حسنی گفت:

  با سلام من خانم ۳۰ ساله هستم در سمت راست شکمم درد سوزش دارم وحس می کنم در سمت راست شکمم ی چیزی ورم کرده می شه راهنمایی کنید لطفآ

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره سونوگرافي شكم بدين و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 24. رضا خالوندی گفت:

  سلام 13 سالمه وقتی صرفه میزنم یا اتسه میکنم سمت راست پایین شکمم درد میکنه چند روز پیشم وزن سنگین برداشتم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد تست كرونا بديد و از نظر كرونا بررسي شيد

 25. هومن گفت:

  سلام وقت به خیر
  من یه هفته میشه که سمت راست شکمم با پهلو ها درد میکنه این درد بعضی وقتا به بیضه راستم هم میرسه .دو روزه که رگ پشت پام هم درد میکنه به نظرتون علتش چی میتونه باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اول بررسی از نظر سنگ کلیه و عفونت ادراری انجام شود

 26. شقایق گفت:

  سلام خسته نباشید
  ۲۱ سالمه تقریبا نه ماه پیش عمل لاپراسکوپی آپاندیس انجام دادم الان سمت راست شکمم و کتف سمت راستم درد میکنه دو ماه پیش سونوگرافی رفتم چیزی نشون نداد امکان داره سنگ کیسه صفرا باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی از کبد و مجاری صفراوی انجام داده بودین؟

 27. زهرا گفت:

  سلام هرازگاهی سمت راست شکمم ورم میکنه ورمی که فقط هنگام دراز کشیدن محسوسه و حسی شبیه گرفتگی داره و هر از گاهی تیر میکشه البته بگم با راه رفتن این درد به کمرم سرایت میکنه و درد شدید میشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی شکم و جدار شکم انجام شود

 28. جواد گفت:

  سلام یبوست دارم و بی اشتهایی بعضی اوقات اشتها خوب میشه تیرویید کم کار داشتم ولی الان دکتر میگه بهبود یافته درد شکم گاهی راست .چپ.بالای شکم هم دارم معمولا بعد غذا

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بی اشتهایی نیاز به بررسی دقیق دارد، بررسی کبد و معده انجام شود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 29. ناشناس گفت:

  ۵۳
  سالمه درد دورتادور کمرم هست
  موقع عطسه و سکسکه کردن طرف راست شکمم خیلی درد میکنه
  الان ۳ روز دردم آروم نشده

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه فقط موقع فعالیت هست دردتون میتونه اسپاسم عضلانی باشد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...