درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

 • 1396-11-07
 • 380
درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

اگر این موضوع حاد بود و دسترسی به پزشک برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.
برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.
 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.
 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.
 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

منابع:

Patient

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

380 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانم دکتر دوهفته پیش سمت راست بدنم فشار بهش وارد شد روی میزفشار بهش اومد روی دنده الان دوهفته خیلی درد می کنه حتی روی قسمت راست نمی تونم بخوابم خیلی درد می کنه چکار باید بکنم . به نظر شما خطرناک ممنونم

  • سلام
   از قرص دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یکی
   و ژل پیروکسیکام موضعی روزی دوبار
   استفاده کنید
   درصورت عدم بهبود پس از یک هفته جهت عکس برداری از قفسه سینه اقدام کنید

 2. سلام من ۲۹ ساله هستم ‌مدتی هست قسمت زیر شکمم سمت راست احساس درد دارم که به پام میزنه سونوگرافی تخمدان و رحم شدم و ازمایشات هورمونی هم دادم که مشکلی نبود ممکنه عفونت باعث این درد شده باشه؟

  • سلام بله عزيزم دردتون به عفونت ميخوره، بايد علاوه بر معاينه ژنيتال ،آزمايش ادرار هم بدهيد

 3. سلام من مدت ۷ ماه ازدرد شکم سمت راست پایین کنارآپاندیس رنج میبرم که درهنگام نشستن روصندلی دردمیکنه وهنگامی که پای راستم جمع میکنم طرف شکمم بعدچندلحظه دردمیگیره روده هام هم صدامیکنه اوایل نفخ شکم داشتم که بادارو بهترشده ضمنا سونوگرافیم چیزی نشون نداده لطفاراهنمایی فرمایید

  • سلام
   جهت معاینه شکم به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

 4. سلام خسته نباشید ببخشید من یکم ماه پریود شدم همیشه تا پنجم یا ششم تموم میشد اما الان 7روز شده هنوز لکه خون میبینم زیر شکم سمت راستم تیر میکشه الان دو روز اینجور شدم دوماه پیش که سونو دادم کیست نداشتم الان علتش میتونه چی باشه 23سالمه متاهل

 5. سلام درد درسمن راست بالای پهلو امانم رو سه چهار روزه برده فقط با مسکن ساعاتی راحت هستم

  • سلام
   سونوگرافی از کلیه و مجاری ادرار جهت رد سنگ کلیه
   ازمایش و کشت ادرار انجام شود

 6. سلام من 13 سالمه زیر شکمم سمت راست درد میکنه از موقع پریودم هم گذشته
  ممکنه به چه علت باشه

  • سلام
   شرح حال شما کامل نیست
   از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 7. سلام من الان چند وقت پهلوی راستم درد میکنه ومیزنه به کمرم دکتر گوارش هم رفتم ازمایش و سی تی اسکن هم رفتم چیزی را نشان نداد درست زیر جایی که سزارین شدم بعضی وقت ها نفخ هم دارم

 8. سلام من حدود یک سال پیش عمل لاپاراسکوپی اپاندیس کردم ولی الان دوروزه که توهمون ناحیه و به سمت تخمدان راستم تیرمیکشه چندروز پیش هم سونوگرافی کردم اما کیست نداشتم بنطرتون این دردا بخاطر چیه؟
  ممنون ازراهنماییتون

  • سلام ميتونه بخاطر تخمك گذاريتون باشه يا بخاطر محل بخيتون
   از نظر عفونت محل بهيه بررسي شويد
   از نظر عفونت ادراري هم بررسي سويد.

 9. سلام ببخشید من دوروزه سمت راست بدنم نزدیک دنده پشت درد میکنه و مخصوصا وقتی از خواب بیدار می شوم این درد بیشتر هست مثل این هست که یک کیسه سفتی به قسمت دنده پشتی بدنم در سمت راست وصل باشه جلو حرکت را ازمن میگیره و درد میاید وقتی دست راستم را به سمت های بالا و پایین و….می چرخانم لطفا بگویید چه کنم؟

  • سلام، چسب ضد درد بذاريد، قرص متوكاربامول هر ٨ ساعت تا ٧ روز و قرص باكلوفن هر شب يك عدد بخوريد تا ٢ هفته
   اين درد بيشتر ماهيت عصبي عضلاني دارد.

 10. سلام من دوروزه قسمت پهلوی راستم و زیر شکم و کمرم در قسمت بالای باسن درد داره و امروز خیلی دردش شدیدتر شده . احساس میکنم ک دستشویی دارم اما نمیتونم تخلیه کنم . در ضمن در این ماه پریودی من فقط لکه بینی قهوه ای رنگ بود و یک روز خونریزی داشتم .علت چی میتونه باشه .

  • سلام، شما بايد سونوگرافي واژينال بدين و تست betahcg و uU/A -u/c دهيد
   ممكنه حاملگي خارج از رحم باشد يا عفونت ادراري
   به هر حال ١- بابد اين آزمايشات را بدهيد٢-سونوگرافي واژينال دهيد

  • سلام، شما بايد سونوگرافي واژينال بدين و تست betahcg و U/A -u/c دهيد
   ممكنه حاملگي خارج از رحم باشد يا عفونت ادراري
   به هر حال ١- بابد اين آزمايشات را بدهيد٢-سونوگرافي واژينال دهيد

 11. سلام ایا درد سمت راست و پایین شکم فقط مربوط به بارداری خارج از رحمه؟ ینی نمیشه باردار باشه ولی طبیعی ؟

  • سلام
   خیر
   خانوم بارداری که درد زیر شکم دارد لزوما به این معنا نیست که حتما دچار حاملگی خارج رحمی می باشد
   علت های بسیار زیادی ممکن است مطرح باشد

 12. سلام خسته نباشید
  مدت دو سال بیشترهست سمت راست جناق سینه ام دردسینه ام درددارد و دچار نفخ وباد شکم میشوم بعضی وقتا درد به پشت کتف راستم میزند اندوسکوپی انجام دادم گفت یکم رفلاکس وکاستریت معده دارید
  قرص فاموتیدون و موتیدون با کپسول اس امپرازول وکلینیدیوم سی با قطره کارمینت برام تجویز کرد دو سال است استفاده میکنم خوب نشدم آیا پرهیز غذائی و داروهای دیگری برام مدنظر دارید ممنون از راهنمایتون هستم

  • سلام
   به جای اس امپرازول قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام مصرف شود
   داروهای دیگر نیز مانند قبل مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن تا ۴۵ دقیقه دراز نکشید

   • سلام مجدد خدمت خانم دکتر مرشدی
    پنتو پرازول ۴۰ استفاده کردم چند مدت ته زبانم سنگین میشود وبار روی زبانم زیاد مییشه
    گلو درد هم میگیرم
    وزنم را هم ۱۵ کیلو کم کردم
    این داروها باید چند مدت استفاده کنم
    سپاس از لطفتون

    • سلام
     اگر کاهش وزن دارید جهت آندوسکوپی اقدام کنید
     داروها تا ۲ هفته اصولا مصرف و پاسخ به درمان بررسی میشود

 13. سلام من دوسه روزی است که از زیر ناف تا سمت راست شکم درد دارم وقتی سمت راشت را با انگشت فشار میدم احساس درد میکنم و همچنین به راحتی نمیتوانم تخلیه مدفوع کنم و هچمنین و دکتر رفتم و ازماشwbcمن14500ولی اون یکی ها نرمال بودن و دکتر بهم قرص سفالکسین تجویز هر6ساعت یکبارو دوروز استفاده میکنم علت درد شکم چیست ایا مقدار ازمایشwbcخطرناک است؟

  • سلام
   مقدار گلبول سفید شما بیشتر از حد نرمال می باشد و احتمال عفونت مطرح می باشد
   طبق دستور پزشک خود از سفالکسین استفاده کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر