مجله پزشکی دکتر دکتر

درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

7 بهمن 1396

950

گوارش، کبد و صفرا
مجله دکتردکتر > تخصص > گوارش، کبد و صفرا > درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی
درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

برای اینکه دلیل قطعی درد در سمت و پایین مشخص نیست و ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن مرتبط باشد، بهتر است به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مهدی تهمتن فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال) می‌باشد. برای دریافت نوبت از دکتر مهدی تهمتن روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

 

 

 

 

 

 

 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

اگر در مسئله درد شکمی به مشکلی برخوردید که نیاز به مشاوره با پزشک داشتید و دسترسی به پزشک در آن برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

 

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

 

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.

برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.

 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.

 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

 

منابع:

Patient

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی»

950 پاسخ به “درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی”

 1. محمدی گفت:

  سلام وقت بخیر بیماری هپاتیت اتوایمیون مبتلا هستم ،در آزمایشاتم ANAمن بالاس ،46 و هموگلوبین کمی از مرز رد شده ،احتمالا اتوایمیون اورلب هستم ،مدت 5 ماه است سمت راست تقریبا زیر دنده ،گاها درد های شبیه گرفتگی دارم ،یا درد های شبیه به ضرب دیدگی ،علت چی می تونه باشه ،قبلا از پاسختون ممنون
  مدت

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از نظر کبد چرب و سنگ صفرا بررسی شین

 2. محمد گفت:

  سلام خانوم دکتر خسته نباشین
  من اقا هستم…۲۰ سالمه
  من ۵ ماه پیش ک کرونا گرفتم کلا معدم بهم ریخت و نفخ پیدا کردم…اسید معدم هم چند وقته ک بیش از حد ترشح میشه…حتی باعث ریفلاکس شده اما من مشکلی با این نداشتم

  تا اینکه یه ۴ ۵ روزیه ک سمت راست نافم )چند بند انگشت اون ور ترش..ن خوده ناف) درد میکنه
  ن تب دارم ن اسهال و ن یبوست …اما تین دردی ک بهتون گفتم اول سمت راست بالایه شکمم بود بعد رفته اینجایی ک گفتم
  میخواستم بدونم این از معدمه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   درد در موازات ناف ربطی ب معده ندارد

 3. فرشاد گفت:

  سلام من در حین تمرینات فوتبال سمت راست پایین شکمم گاه گاهی دچار درد میشه و یه حالت انبساط و انقباظ داره به نظرتون دلیلش چیه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه شدید نیس ممکن اسپاسم عضلانی باشه

 4. وحید گفت:

  با سلام عرض ادب و تشکر از مطالب خوب و خدا پسندانه خداوند عزیزتان کند

  ببخشید سمت راست از پایین میشمارم درست بغل دنده شماره ۳ یا ۴ و اشتباه نکنم وسط این دنده ها دقت کنید سمت راست گاه گاه درد کوچکی دارم گاهی بعد بیدار شدن گاهی بعد خوردن و گاهی ساعتها طول میکشه سونو گرافی انجام دادم کبد چرب دارم گرید ۲ هست بدون تخریب و بدون سنگ صفرا آیا از کبد چرب هست از درد معده هست به اونجا میزنه ولی اصلا در ناحیه معده درد ندارم و راهکار چی هست ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ازمایش انزیم کبدی بدین
   بله میتونه کبد چرب همچین درد خفیفی بدهد

 5. امیرعلی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید ، من ۲۲ سالمه و الان حدود یک ماهی هست که سمت راست شکمم درد میکنه و گهگاهی به نافم میزنه ولی خود ناف درد نمیکنه ، ۲ سالم بود فتقم عمل کردم و در ۱۲ سالگی هم اپاندیس ، ممکنه برای غذای آلوده باشه ، دردش زیاد نیس بعضی موقع ها تیر میکشه ، مثلا بیشتر مواقع بعد ناهار یا شام میشه یا وقتی سرکارم پشت میز نشستم بیشتر میشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه درد همون محدوده فتق قبلی هست بله میتونه بخاطر فتق باشه
   معاینه لازمه

 6. مهران. گفت:

  سلام ببخشید من 14سالمه تاحالا سابقه هم نداشتم
  ولی قلب درد دارم موقعی که صاف میشم دردش بیشتر میشه ولی قوز میکنم کمتر یا حتی درد نداره. بعضی وقتام سمت چپش میگیره بیشتر وقتا سمت قلبه ولی تندتند هم نیست مثلا شاید تا دوهفته نگیره حتی

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   درد با نشستن ربط داره پس احتمالا عضلانی

 7. N گفت:

  سلام خسته نباشید من دختر ۱۷ساله ای هستم که یک ماه و نیم پیش چند روز دچار تنگی نفس شدم به پزشک مراجعه کردم هیچ دارویی ندادن و گفتن احتمالا عصبیه ازمایش خونم دادم همه چیز نرمال بود به غیر از تیروعیدم که کم کار بود و بیلی روبینم فقط توتال بالا بود خلاصه من سرخود شروع به خوردن یه ورق ازیترومایسین کردم چون فکر کردم کرونا دارم با اینکه سرفه وتب نداشتم یک هفته بعد گوارشم بهم ریخت تهوع گرفتم و مدفوعم زرد شد و بعضی اوقات هم دهانم ترش میشه و بعد تلخ میشه و تا به حال سه بار گلوم به خاطر برگشت اسید سوخته سمت راست شکمم درد میگیره اما سونوی کامل شکمی انجام دادم مشکلی نبود٬مخاط هم گاهی حس میکنم تو مدفوعم هست و من همیشه خلط پشت حلق دارم ولی حالا شور و ترش شده هپاتیت ب و ث هم ازمایش دادم نداشتم لطفا کمک کنین به نظرتون مشکل چیه کمی بی اشتها هم هستم.ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   آزمایش ،billt,billd, ast,alt,alkp و s/e بدین اگه آزمایشا خوب بود دارو برای ریفلاکس معده با نظر پزشک بخورید

 8. رضا گفت:

  باعرض سلام و ادب خدمت شما خانم دکتر عزیزوگرامی : یک مدتی هست که خانمم میگه درد سمت راست شکمم مدام درد می کنه و بعضی مواقع هم بیشتر درد داره،سن خانمم 51 سال می باشد لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه درد سمت راست و بالاس سونوگرافی کبد و صفرا و همینطور آزمایش کارکرد کبد بدن
   اگر درد سمت راست و پهلو هست سونوگرافی کلیه بدن

 9. ربابه مجرد گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود دو ساله ک در سمت راست و پایین شکمم یه چیزی شبیه توده هستش و خیلی دردناک ک هر چند روز دردش بیشتر میشه چندبار هم دکتر رفتم و مشخص نشده چیه ، در ضمن این توده هم وقتی دست میزنم در حال حرکت است و همون توده خیلی دردناک و گاهی دردش به پشت هم میرسه ممنون میشم جواب بدید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی جدار شکم برای بررسی فتق دادین؟

 10. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید من احساس سنگینی در سمت راست شکم دارم ویبوست هم دارم خفیف رفلکس معده هم دارم این احساس سنگینی احتمال داره از رودها باشه میشه راهنمایی کنید ممنونم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد

 11. علی گفت:

  سلام چند ماه هست سمت راست پایین دلم درست قسمت نر می بالای التم سمت راست درددارم موقع خواب رو شکم بهتر میفهمم علتش چیست ممنون ۵۵سال دارم اقا

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از نظر فتق معاینه شین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 12. فاطمه گفت:

  سلام من سه بار هست که درد از سمت راست شکمم شروع میشه واحساس فشار تو قفسه ی سینه میکنم وسخت نفس میکشم علت چی میتونه باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از نظر قلبی باید بررسی شین

 13. سلطانی گفت:

  سلام یه چندروزی زیر دنده سمت راست درد دارم ‌اذیت میکنه میشه راهنمایی کنین

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي كبد و كيسه صفرا انجام بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا انجام بديد

 14. مهدی مختومی گفت:

  سلام خانم دکتر
  سمت راست بالای شکمم بعصی موقع ها تیر میکشه (نرسیده به دنده ها.سمت راست معده)
  لطفا راهنمایی بفرمایید .علت چی میتواند باشد؟
  در ضمن لازم جنسیت مرد و سن ۴۲ ساله .
  تشکر .

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه درحد چندثانیس که اهمیتی نداره
   اما اگه بیشتر طول میکشه از نظر سنگ صفرا و کبد چرب بررسی شین

 15. زهرا گفت:

  سلام من چند سال پیش کیسه صفرام رو برداشتم الان همون ناحیه درد میکنه و به پشت میزنه تا کتف نفخ میکنم و روده ام بد کار میکنه. همه جور ازمایشی دادم اندوسکوپی و کولونوسکوپی هم کردم چیز خاصی نشون نداد لطفا راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   Mri برای بررسی درد بعد عمل بدهید

 16. ناشناس گفت:

  سلام خانم هستم درد سمت راست وسط شکم بین ناف و پهلو دارم که حدود یک ماه اینطور شدم و بیشتر صبح هنگامی که بیدار شدم اما هنوز دراز کشیده هستم درد دارم و وقتی به حالت نشسته و ایستاده باشم درد ندارم.کبد چرب و سنگ صفرا هم در سونو مشخص شد اما ممکنه مشکل از روده یا جای دیگه باشه دکتر مراجعه کردم گفتن درد به خاطر کبد چرب هست اما چون فاصله جای درد از کبد زیاده خواستم بدونم میتونه مشکل از جای دیگه باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بخاطر کبدچرب و سنگ صفرا میتونه باشه

 17. امیر گفت:

  سلام، ۲۸ سالمه الان نزدیک سه سال میشه ک مشکلات گوارشی دارم، اول با معده درد شروع شد آندوسکوپی کردن گفتن گاستریت هست و فقط مرازول داد متخصص و ی مدت بهتر شدم ولی بعد چند ماه دوباره شروع شد حالا الان ی ساله سمت راست زیر دنده و پایین دنده درد آزار دهنده دارم ک اذیت می‌کنه ، معده درد نییت چون تجربه کردم پزشک هم مراجعه کردم تو این چند ماه یکیش گفت عفونته معده اس دارو داد بهتر نشدم ، متخصص داخلی هم رفتم گفت احتمالا عفونت کلیه داری اونم دارو داد بهتر نشدم سونوگرافی هم چیزی رو نشون نداد همه چی نرمال بود کلیه،کبد،کیسه صفرا و مجراها، الان من خودن دست میزنم پایین دنده سمت چپ توده حس میکنم ک درد از اینه فشار میدم همون درد رو حس میکنم ک این توده قابلیت جابجایی داره و تو حالت نشسته و ایستاده مشخص میشه ، دراز بکشم نیست، الان من چیکار کنم ب چ پزشکی مراجعه کنم

  سابقه یبوست هم داشتم ک باعت التهاب و عدم تخلیه کامل مدفوع میشد ، الان ی مدت با تغذیه بهتر شده ولی گه گاه سراغم میاد ، حالت تهوع و اسهال هم نیستم و نداشتم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   تو سونوگرافی طحال هم بررسی شده؟
   اگه حالت توده هست از نظر فتق بررسی شین

 18. کبری حسن‌ زاده گفت:

  خیلی ممنون از نشر این کتاب با خواندن قسمتی از آن علت درد سمت چپ شکمم را فهمیدم

 19. رئیسی گفت:

  سلام یک ماه میشه دردی زیر پهلو راستم تا سر نافم هست و نفسم تنکی هم دارم بازی موقه احساس میکنم گلوم گیر میکنه نفسم ممنون میشم جوابم بدی

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   التهاب و ریفلاکس معده مطرحه.

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 20. امیرحسین گفت:

  سلام. من حدودا یک ماهی هست گاه‌گاهی در طول روز یک درد نسبتا ملایم در ناحیه سمت راست پایین دارم نمیدونم مشکل چیه ب نظر شما ممکنه آپاندیس باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام درد آپانديس نيست
   اسپاسم روده هست بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده
دیدگاه های اخیر
خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش هورمونی و آنزیم کبد بدین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه فقط خارش در سر ممکن اگزما یا قارچ سر باشه برای معاینه کامل و تج...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بعیده علل دیگر مثل اختلال هورمونی شایع ترند...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ارتباطی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام عدد alt در رنج‌ نرمال نیس و باید حتما التهاب کبد بررسی شه برای معاین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام کبدچرب گرید یک افزایش انزیم نمیده عدد بیلی روبین چند؟ بنظر بنده از...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام، با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به فوق تخصص خون مر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام آزمایش تکرار شود...

پیشنهاد سردبیر