درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد.

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.
در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم: یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.
برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.
 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.
 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.
 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

در صورتی که هرگونه سوال و نظری در مورد دردهای شکم دارید در بخش پرسش و پاسخ همین مطلب با ما در میان بگذارید؛ پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منابع:

Patient

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

322 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام. یک ماهی هست سمت راست بدنم زیر دنده درد خفیفی دارم. آزمایش خون دادم. مقداری کمی زردی بالا بود.
  سونوگرافی کبد و کلیه و صفرا هم رفتم همه چیز طبیعی بوده. علت میتونه از مشکلات روده باشه؟

  • سلام
   جهت معاینه شکم به متخصص داخلی مراجعه کنید

 2. سلام من حدود یک ماه درد در سمت راست قفسه سینم دارم مشکل معده هم دارم درد در ابتدا فقط در یک نقطه بود ولی الان پهلوی راست وپشتم را درگیر کرده وگاهی زیاد وکم میشود سنوگرافی هم انجام شده وکلیه کبد صفرا آپاندیس مشکلی نداشته به نظر شما این درد نشانه چیست بسیار آزار دهنده است وآزمایشات خون مقداری عفونت در خون نشان داده

 3. بسیار مفید است با تشکر از زحمات شما عزیزان

 4. با سلام.پسر سیزده ساله ام،مدتیست که از درد ناحیه ی زیر مثانه،سمت راست شکایت دارد.این درد بیشتر در هنگام دستشویی کردنست ولی رنگ ادرار تغییر نکرده و .هنگامی که بیحرکت است،درد ندارد.یبوست هم ندارد.در حال حاضر دسترسی به پزشک برایمان امکان پذیر نیست.لطفا راهنمایی بفرمایید چه کاری برای کمتر شدن دردش انجام بدهیم.ممنون.

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ روزی یک عدد
   شربت کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی
   تا یک هفته مصرف شود

 5. سلام مردی ۵۵ساله هستم نزدیک به دوماه است که ابتدادرد های خفیف درسمت راست زیر دنده داشتم گاهی وقت یک یادوروز درد قطع میشود ولی الان این دردهرازچندگاهی به انتهای پایین وبه کلیه سمت راست هم میرسد وبعضی مواقع دردبرروی دنده راست حس میکنم‌این دردها شدید وکلافه کننده نیست با کمی مالش دادن آرام میشود ودوباره شروع می شود یک ماه پیش آزمایش خون دادم فقط کلسترول خونم ۲۰۵ بود وسونوگرافی ازکلیه ها ومًثانه وکبدگرفتم فقط کبدم گرید یک بود به نظرشما بایدچکارکنم که این دردخفیف اما آزاردهنده علاج شود .ممنونم اگرجواب بدین

  • سلام
   توصیه به ورزش و رعایت رژیم غذایی جهت کاهش کبد چرب انجام شود
   گاهی کبد چرب سبب درد میشود
   قرص لیورگل روزی یک عدد مصرف شود

 6. سلام وقت بخیرپارسال پاییزسقط داشتم.الان دوماه اقدام کردم برای بارداری قبلش یه چندتاموریززیرچونم دراومدبهداشت بهم متفورمین دادالان حدود۲ماه زیرشکمم احساس سنگینی میکنم تیرمیکشه میزنه پهلوم علائمم فقط همینه.آیاتنبلی یاکیست یاسنگ کلیه؟

  • سلام
   دوست عزیز
   با توجه به اقدام جهت بارداری
   باید قبل از آن آزمایش عفونت ادراری،سونوگرافی و معاینه واژینال از نظر عفونت بشوید

 7. سلام
  من چند وقته سمت راست شكم دقيقا زير دنده استخوان درد ميگيره و گاهي دردش خيلي شديد نميتونم تكون بخورم
  سونو شكم و لگن هم دادم ودر سونو از نظر كبد و كيسه صفرا و كليه و تخمدان بررسي شد و مشكلي نبود ولي اين درد دارم

  • سلام
   از قرص ایبوپروفن ۴۰۰ هر ۱۲ ساعت یکی
   ماساژ ناحیه با ژل دیکلوفناک روزی سه بار
   استفاده کنید

 8. سلام ببخشید من من ۲۳سالمه ومجردم سونو دادم کیست ۲۸میلی متری هموراژیک دا رم الانکه قبل پریودیمه و منتظرم شروع بشه تا درمانو شروع کنم دقیقا سمت راستم که کیست دارم ورم کرده و خیلی سفته احساس پربودن میکنم درد زیادی ندارم ولی ورمش اذیتم میکنه این ورم مال چیه ؟

  • سلام
   میتواند بعلت دوره پیش از قاعدگی باشد
   اگر درد شدید شد یا ادامه داشت ویزیت شوید

 9. سلام و خسته نباشید من دو روزه اطراف ناف و سمت راست تخمدانم باد کرده و تخمدان چپ هم ندارم جراحی شدم به خاطر کیست دو بار الان نگرانم به خاطر بادی شکم تشدید کیست هستش یا چی؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست عزیز باید معاینه شوید همچنین علایم و شرح حال شما کامل نیست
   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید جهت بررسی بیشتر از
   مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 10. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من یه ده روزی هست ک زیر شکمم البته سمت راستش بد جوری درد میکنه وقت نزدیکی خیلی خیلی درد میگیره و اذیتم میکنه الان تو اقدام ب بارداری هم هستم و ۱۸ سال سن دارم
  میشه راهنماییم کنید لطفا🙏🙏🙏🙏ممنون

  • سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست و نیاز به معاینه شکم است
   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید جهت بررسی بیشتر از
   مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 11. سلام من پایان ۱۳ سالگی رسیدو تقریبا از اواسط ۱۳ سالگی پریود میشم ولی اصلا منظم نبوده تا الان چند ماه پیش لکه بینی قهوه ایی داشتم و بدون درد و تازگیا سمت راست شکمم کمی درد میگیره و دو سه ماهی هست پریودیم قطع شده

  • سلام
   بی نظمی در پریود شدن در ۲ سال اول شروع پریود طبیعی است
   اگر درد شدید دارید سونوگرافی انجام دهید

 12. سلام وقتتون بخیر زیر دنده سمت راست گاهی وقتها درد بگیره نشونه چیه؟ همیشگی نیست و درد شدیدی هم نیست ممکنه برای اسکولیوز باشه؟

  • سلام
   خیر نشانه اسکولیوز نیست
   میتواند اسپاسم عضلانی یا سنگ صفرا باشد

 13. سلام،همسرم مدتیست که ازدردسمت راست بالاترازکلیه اش امانش رابریده وبااجرداغ تسکین پیدامیکند واینومیدانم که کلیه ومعده نیست، ولرزمیکندوکمبودآهن دارد نظرشماچیست چون برام مهمه وهمسرم هیچ درمانگاهی نمیرود بخاطرکرونا لطفا راهنمایی کنیدچه میشه کرد

 14. سلام
  خسته نباشید
  من امروز صبح از خواب بیدار شدم درد شکمی و پهلوی راستم خیلی درد داره و حتی بافشار دادن اون قسمتها خیلی احساس درد دارم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   جهت معاینه و سونوگرافی از کلیه ها به متخصص داخلی مراجعه کنید

 15. سلام .من 42ساله نزدیک 6ماهه که کمرم منتهی به لگن بغل بیضه سمت راست درد می‌کنه صبحها وقتی بیدار میشم خشک شده‌ام وله سختی کمر راست میکنم واین درد تا نزدیک زانو هم میرسه بعضی وقتها امروز از صبح که پا شدم درد قبلی هست درد به دنده ها رسیده تازیر دنده .درد کمرو لگن فرق داره با کشانه ران.
  لگن وران انگار اسید تو رگهام جریان داره میسوزه هی دوست دارم قلینج پا بشکونم ضعف میره

 16. سلام.خسته نباشین. من در عادت ماهانه ام شکمم عادت داره خیلی درد میکنه ولی اینبار خیلی شدید و فقط سمت راست پایین شکمم و پا سمت راستم درد زیادی داره .امکان داره با مواد غذایی و داروهای ساده درمان بشه ؟؟؟؟

  • سلام
   فعلا کپسول مفنامیک اسید هر ۸ ساعت یا شیاف دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت و کمپرس گرم مصرف کنید
   درصورت عدم بهبود ویزیت شوید

 17. سلام
  من چندروزی هست که پهلوم راستم درد میکنه و گاهی اوقات حتی نمیتونم تکون بخورم.و در مدفوع خونریزی هم دارم.قبلا همچین سابقه ای نداشتم و ۱۵ سالمه.به نظر شما چیکار کنم؟

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر