درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

برای اینکه دلیل قطعی درد در سمت و پایین مشخص نیست و ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن مرتبط باشد، بهتر است به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مهدی تهمتن فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال) می‌باشد. برای دریافت نوبت از دکتر مهدی تهمتن روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

 

 

 

 

 

 

 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

اگر در مسئله درد شکمی به مشکلی برخوردید که نیاز به مشاوره با پزشک داشتید و دسترسی به پزشک در آن برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

 

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

 

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.

برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.

 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.

 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

 

 

منابع:

Patient

Healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1,021 دیدگاه در “درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

 • سلام من ۲۸سالمه چن ماهه تو اقدام بارداری ام، سمت راست شکم ی غده کوچیک مث لیپیوم احساس کردم در اومده زیرپوسته و درد نداره البته یماهه سمت راست شکمم تقریبا ی سوزشی داشت الانم درد میکنه و اسهال شدم میترسم این درد از این غده باشه

  پاسخ
  • سلام عزیز
   نگران نباش
   اما جهت اطمینان خاطر اگه واضحا احساس توده داری معاینه و سونو لازمه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من دکتر زیاد رفتم یکی گفت سنگ یکی گفت فتق یکی گفت اپاندیس کمرم تیر میکشه عکس گرفتم سالم بیضم تیر میکشید رفتم سالم کشاله رانم تیر میکشید سونو رفتم سونو دو بار ازمایش رفتم خون و ادار تشخیص ندادن در ثورتیکه سوزش ادار داشتم رنگ ادارارم نارنجی بود از آخر یک دکتر فوق حرفه ای رفتم گفت سونو. پروستات بیار اوردم دیدم پروستاتم عفونت کرده

  پاسخ
 • سلام من ۱۶سالمه دو هفته پیش با قرص خودکشی کردم و شستشوی معده ندادم چون ۶ساعت گذشته بود آزمایش دادم آسیبی به کبدم نزده بود. الان دو هفته ای میگذره امروز سمت راست پایین قفسه سینه ام تیر می‌کشه و وقتی نفس میکشم بدتر میشه لمس هم میکنم درد داره . شب قبلش استفراغ داشتم و اشتهام کم بود . امروز هم قیسی خوردم نمیدونم ربطی به قیسی خوردن داره یا نه یا مشکلی برای کبد یا کلیه ام اومده!نظر شما چیه

  پاسخ
  • سلام
   جهت اطمینان خاطر ازمایش cbc,diff, ast, alt, alkp, bun, cr ,u/a بدین

   پاسخ
 • سلام من ۱۴ سالمه و پسرم بعد از اینکه از کلاس فوتبال اومدم خونه یه درد خفیف سمت راست شکم ایجاد شد میشینم یه جا درد از بین میره ولی راه میرم درد خفیف حس میکنم از دیروز تا الان این درد خفیف هست هیچ علائمی هم ندارن فقط درد سمت راست که خفیفه

  پاسخ
  • سلام
   اگر هنگام حرکت هست اسپاسم عضلانیه
   استراحت و کمپرس گرم و استامینوفن ساده

   پاسخ
 • سلام دکتر وقتتون بخیر
  بنده ۱۶ سالمه و مارسال مهرماه عمل فتق ناف اورژانسی انجام دادم که اوایل و قبل از عمل سمت راست ناف بود و دردش تا پایین میکشید.
  بعد از یکسال و نیم تقریبا دوباره دردم شروع شده و الان ۲ روز هست که به شدت میسوزه و تیر میکشه مادرم میگه ممکنه به دلیل قائدگی باشه .دکتر هم سونو دادم چیزی معلوم نبود بنظر شما درد از چه چیزی میتونه باشه؟
  اگه راهنماییکنسد ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام
   اگر درد ادامه داره سونوگرافی جدار شکم برای بررسی هرنی بدهید

   پاسخ
 • بالای شکمم سمت راست دست میزنم درد میکنه ،مدفوع بوی عفونت داره ،وسرگیجه وبی حالی شدید دارم ،

  پاسخ
  • سلام
   انزیم های کبدی بررسی شود و سونوگرافی کبد بدهید
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • با سلام . من ۳۲ ساله و خانم هستم من چند ماهی هست گاهی درد در سمت راست که از روی پوست ب سمت ناف تیر می‌کشد دارم . ورزش میکنم و گاهی است که تمرینات شکم که انجام می‌دهم دوباره سوزش،روی پوست در قسمت ناف را دارم .ورزشکار حرفه ای هستم . ممکن است درد آسیب ورزشی باشد یا نه؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر سوزش پوستی و ثانیه ای هست مشکل خاصی نیست

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید من فقط پایین شکمم.سمت راست درد میکنه بیماری خاصی دارم؟؟

   • سلام
    مدت علایم؟ علایم همراه مثل اسهال و یبوست و تهوع و تکرر ادرار؟ هربار چقدر درد طول میکشه؟

  • با سلام آقا ۳۵ سال موقعی که ادرار دارم نمی رم به دلیلی بعد که شدید میشه مریم ادرار میکنم بعد سمت راست شکم قسمت پایین تا یک ساعت درد میکنه باید دراز کش استراحت کنم دلیلش چیه

   پاسخ
   • سلام
    از نظر عفونت ادراری باید بررسی شین

 • با سلام
  پسری ۲۸ ساله دو ماه میشه که درد خفیف و چند ثانیه ای در سمت راست شکم (زیر دنده آخر )و گاهی اوقات سمت راست ناف دارم . علاوه بر این به مدت ۴سال هنگام دفع مدفوع خونریزی داشتم که الان سه ماه خونریزی ندارم .(در زمان خونریزی اطراف مقعد یک ورم کوچک داشت که الان محو شده .
  یک علامت دیگر که شاید مهم باشد ۶ ماه هستش در دهانم اکثر اوقات آفت دارم (۲ تا ۳ تا آفت همزمان که با ژل آفنین ام محو نمیشود. )
  به نظر شما درد شکمی مهم است ؟
  آیا خونریزی به خاطر هموروئید یا چیز دیگر ؟
  پیشاپیش بابت راهنمایی از شما سپاسگزارم.

  پاسخ
  • سلام عزیز
   با توجه به آفت مکرر بررسی لازمه و آزمایش خون باید انجام شه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام ببخشین من یه پسرم یکی د ساله در سمت راست بالای شکمم درددارم بعد ورمم داره و تازگیا به پهلوی راستمم کشیدا میشع و تیر میکشع و مچ پای راستمم باهاش درد میکنه میشع راهنماییم کنین مرسی

  پاسخ
  • سلام
   دردتون مزمن هست عزیز و باید شرح حال کامل، آزمایش و معابنه بشین
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من۳۶ سالمه هستم الان ۱سال سمت راست شکمم وقتی روی مبل یا سندلی میشینم درد یه کم بیشتر احساس میکنم به فاصله ده سانتیمتر ناف من درد داره علتش چی میتونه باشه یک بار هم دکتر رفتم گفتند معده است اون ها برایم پاکت پودری دادن با آب مخلوط می‌شود گفت بخور خوب میشی چند روز خوب بود باز دو باره درد گرفت درد شم همیشه خفیف بود و است من ساکت آلمان هستم آیا داروی هست بخورم خوب بشه ممنون میشم اگر راهنمایی کنید سپاس فراوان

  پاسخ
  • سلام
   سونوگرافی جهت بررسی فتق و صفرا دادین؟

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید من پسرم محدود ۴ روز هست که به بیضه هام ضربه خورد بعد چند ساعت طرف راست شکمم کمی باد کرد اصلا درد نمیکنه سوزش ادرار هم ندارم بیضه هامم درد نمیکنه ممنون میشم جواب بدین

   • سلام
    سونوگرافی از شکم و بیضه بدهید

 • سلام
  خسته نباشید من خانم هستم ۲۶سالمه من همیشه دردشکمی دارم وبعضی مواقع خیلی شدیده جوری که این دردازپهلوشروع میشه به رون پام میزنه بعددرددرزیرشکمم میزنه پارسال خردادماه بادردشدیدرفتم بیمارستان گفتن آپاندیس هست وعمل کردم خوب بودم تا چندماه پیش دوباره همچنان دردرو دارم

  پاسخ
  • سلام
   از نظر سنگ کلیه و تخمدان و رحم باید بررسی شین
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام‌من حدود پنج ماهه
  درد معده رفلاکس شدید
  و درد قسمت راست بالای شکم که همون نقطه در پشت هم درد وجود دارنده شدم
  با استفاده از داروی معده رفلاکس و‌سوزش اون برطرف شده امام درد سمت راست اصلن
  سونو کبد و صفرارهم چیزی نشون نداد
  درمونده شدم

  پاسخ
  • سلام
   از نظر اچ پیلوری باید بررسی شین

   پاسخ
 • سلام، من یه چند هفته ای میشه هنگام ادرار سمت راست شکمم درد میکنه از چی هست؟

  پاسخ
  • سلام
   از نظر عفونت ادراری بررسی شین
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام ۶۰ سالمه یکماه است بعد از خوردن میوه یا غذای کامل، سمت راست نافم و بعضا چپ ناف، درد خفیفی بمدت نیم تا یکساعت احساس میکنم بعضی مواقع اول سمت راست و نیم ساعت بعد سمت چپ دردمند میشود ولی با هم نه. دست می‌گذارم بیشتر نمیشود ورم و مشکل دیگری ندارم مشکل دفع یا اسهال ندارم فقط وارد شغلی شده ام مشابه اسنپ فود در ایران که بعلت ضعیف بودن زبان و عدم فهم صحبت مشتریها دچار استرس میشوم.

  پاسخ
  • سلام
   میتونه بخاطر اضطرابتون باشه عزیز

   پاسخ
 • سلام من حدودا یک یا دو ماهه در پایین شکم درسمت راست احساس درد متوسط و بعضی وقت ها شدید میکنم بیشتر هم موقع دراز کشیدن برام پیش میاد آیا نیاز هست پیش دکتر برم

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به شرح حال بله

   پاسخ
 • سلام من درد در ناحیه راست پایین شکم دارم
  البته فقط درمواقع که پریود هستم این درد و دارم. بطوری که نمیتونم کامل بایستم یا حتی برای خوابیدن هم دچارمشکا میشم درد هم خیلی خیلی شدید هست بدتر از درد زایمان

  پاسخ
  • سلام
   معاینه و سونوگرافی از رحم و تخمدان لازمه

   پاسخ
 • سلام، روز به خیر.
  من از اول فروردین تا امروز که ۱۹ فروردینه، اسهال داشتم بدون درد. تا اینکه الان ۵ روزه که درد شدیدی در سمت راست شکمم (بالای شکم نیست، پایین شکم هم نیست) احساس میکنم، وقتی که میشینم دردش به سمت کلیه ام انتشار پیدا میکنه. با دراز کشیدن بهتر میشم. اما پیاده روی اصلا نمیتونم. اگه راهنماییم کنین خیلی ممنون میشم.

  پاسخ
  • سلام
   عزیز چون اسهال بیش از ۲ هفته طول کشیده باید حتما معاینه شین

   پاسخ
   • سلام ممنون

 • سلام دکتر
  من چند ماه است که سمت راست پهلوم درد میکنه طوری که گاهی به پایین شکم و لگن میکشد و اصلا سمت راست پهلوم نمیتونم بخوابم در ضمن من کولیت روده دارم و مزالازین استفاده میکنم .
  اسکن از کبد و صفرا انجام دادم و گفته شده بود که مشکوک به سنگ صفرا هستم ولی در سونوگرافی هیچ سنگ و مشکلی دیده نشد .
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  پاسخ
  • سلام
   اسکن دقیق تر از سونوگرافیه
   اگه منشا درد کمر هست و به لگن تیر میکشه از نظر دیسک هم باید بررسی شین

   پاسخ
 • سلام خانم دکتربنده اقاهستم الان یک هفته است که سمت راست زیرشکمم احساس گرفتگی دارم که وقتی خم میشم احسای میکنم یه چیزی داخل شکمم‌هستش ولی هرچی نگاه میکنم هیچ چیزی دیده نمیشه ولی احساس میکنم یکم زیرشکمم سفت شده سنمم ۴۱سال است ممنونم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد همچنان ادامه داره از نظر فتق بررسی شین

   پاسخ
 • سلام امروز بار سنگین برداشتم درد در قسمت پایین شکم سمت راست دارم به صورت مزمن در ضمن سه بار هم سزارین شدم و درد تو کشاله رانم هم می زنه

  پاسخ
  • سلام
   از نظر فتق باید بررسی شین

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر خانم هستم ۳۹ساله دوروز داخل شکمم درد می‌کنه البته سمت راست وقتی با دست فشار میدم خیلی بیشتر روز اول دل‌پیچه داشتم به همراه درد از داری فاموتیدین استفاده کردم امروز دیگه دل‌پیچه و اسهال نیستم ولی خیلی درد داره اذیتم می‌کنه ممنون میشم پاسخ بدید علت چیست لطفاً

  پاسخ
  • سلام
   باید معاینه شین عزیزم
   اگه درد موضعی بررسی از نظر کیست تخمدان و آپاندیسیت بشین

   پاسخ
 • سلام دکتر من زیر دلم سر تا سر درد و سوزش داره موقعی که ادرار دارم درد و سوزشش خیلی بیشتر میشه

  پاسخ
  • سلام
   عفونت ادراریه
   باید ویزیت شین براتون آزمایش و کشت ادرار درخواست شه
   البته گاهی میشه بدون آزمایش دارو داد

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من اقا هستم ۳ ساله سمت راست پهلو شکم تا بیضه راستم درد میکنه در ضمن پایین شکم با زیر مستانم کمی ورم کرده دکتر گوارش رفتم سونوگرافی سی تی اسکن ازمایش گرفت گفت از اعصابته واسه درد و ورم زیر مستانه هم رفتم پیش دکتر ارولوژی سونو و ازمایش کلیه گرفت گفت بیضه سمت چپ عفونت داره در حالی که مشکل من سمت راسته دارو داده ۳۰ روز استفاده کردم اصلا فرقی نکردم خواهش میکنم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   جواب آزمایش و سونو باید بررسی شه
   همچنین معاینه و سونوگرافی از نظر فتق هم بررسی شه

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
توصیف بسیاری از تجربیات و احساساتی که در طول زندگی با آن‌ها...
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
یبوست از بیماری‌های شایع است که گاهی برای بسیاری از افراد مشکل...
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
آندوسکوپی ریه، آزمایشی است که به پزشکان امکان بررسی ریه‌ها و مجاری...
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
تخمدان‌ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آن‌ها در قسمت پایین شکم...
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است، که باعث ایجاد التهاب در نواحی...