علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

عوامل موثر بر درد اطراف ناف

علت درد ناف چیست؟ آیا درد اطراف ناف خطرناک است؟ برای آشنایی بیشتر با عوامل ایجاد درد ناف و درمان آن در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید.

شایع‌ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

مسمومیت غذایی

مصرف فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را به صورت مزمن دارید؟ گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید؛ شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک بر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما بسته به علت درد آن است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند؛ برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. در برخی موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری است.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید.

در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درد ناف نشانه چیست؟

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت، سوزش و خارش ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. در این‌جا ۵ عفونت رایج ناف و علائم آن را بررسی می‌کنیم:

عفونت استاف

از لحاظ علمی، هر نوع باکتری می‌تواند عامل عفونت ناف باشد. با این حال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس اغلب سبب عفونت ناف می‌شود؛ چرا که این باکتری به صورت کلی سبب عفونت‌های بسیاری در سطح پوست می‌شود.

عفونت استاف به روش‌های متفاوتی بروز می‌کند که نوع بسیار مسری آن زردزخم نامیده می‌شود. زردزخم غیر تاولی که علائم آن شامل زخم‌های خارش‌داری است که می‌ترکد و از آن پوستی قرمز، جریحه‌دار شده و زرد باقی می‌ماند.

زردزخم تاولی هم شامل تاول‌های پرمایع است که باعث ترک خوردگی و در نهایت پوسته پوسته شدن آن قسمت پوست خواهد شد. هر دو نوع از این عفونت‌ها که شامل زخم و پوسته پوسته شدن هستند زمختی پوست را در نهایت به دنبال می‌آورند. تنها تفاوت عمده میان این دو نوع عفونت این است که زردزخم تاولی سبب قرمزی پوست نخواهد شد، درحالی که نوع دیگر باعث قرمزی می‌شود.

عفونت‌های پوستی استاف می‌توانند منجر به آبسه شوند، که در واقع کیسه‌های کوچکی از چرک هستند که زیر پوست قرار دارند.

عفونت استرپ

باکتری استرپتوکوکوس دیگر عفونت رایج پوستی به ویژه عفونت ناف است. استرپتوکوکوس نیز همانند استافیلوکوکوس اورئوس سبب زردزخم خواهد شد.

این باکتری هم‌چنین سبب ایجاد آماس بافتی نیز خواهد شد. آماس بافتی می‌تواند سبب ایجاد جوشی دردناک، قرمز، بسیار حساس و متورم شود که در نهایت سبب ایجاد تاول و بریدگی می‌شود. این باکتری هم‌چنین می‌تواند در پوست شما پخش شده و بافت‌های زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است احساس تب و سرما کرده یا تورم غدد لنفاوی را تجربه کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت مخمر

این نوع عفونت می‌تواند در دهان، گلو و مری رخ دهد؛ همانطور که در ناف نیز رخ می‌دهد. اصطلاح پزشکی این عفونت قارچی کاندیدیاز است و زمانی این عفونت رخ می‌دهد که کاندیدا (مخمر) که اغلب روی پوست است به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند و تکثیر شود. اگر شما دچار این عفونت شده باشید باید علائمی نظیر جوش قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ترشح روشن و شفاف، خارش و سوزش داشته باشید.

اگر اطمینان حاصل کردید که دچار عفونت مخمر در ناف خود شده‌اید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک به شما درمان ضدقارچی توصیه می‌کند تا عفونت به طور کلی از قسمت مربوطه پاک شود.

عفونت کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید آلوده یک برجستگی غیرسرطانی است که در سطوح مختلف پوست به طور مثال ناف بسیار مشاهده می‌شود.

کیست‌های اپیدرموئید زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما به جای آن که ریخته شود و از بین رود دوباره وارد پوست شده و این کیست‌ها را به وجود می‌آورند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به شدت جراحت دیده یا زخمی شده است.

ممکن است شما سال‌ها دارای کیست اپیدرموئید باشید و دچار مشکل نشوید. اما گاهی اوقات این کیست‌ها پاره شده و آلوده می‌شوند.

اگر شما عفونت کیست اپیدرموئید در ناف خود داشته باشید به احتمال زیاد محل کیست قرمز شده، احساس درد دارید و هم‌چنین ممکن است ترشح بدبوی زرد یا سبز داشته باشید.

هیچ‌گاه کیست خود را فشار ندهید. اگر قصد چنین کاری را دارید بدانید که ممکن است سبب زخم و عفونت بیشتر شوید؛ در عوض سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست ممکن است کیست شما را خشک کرده یا از بین ببرد، یا در صورت لزوم برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای درمان موقت می‌توان کمپرس آب گرم روی کیست گذاشت تا درد تسکین یابد.

عفونت کیست چربی

کیست‌های چربی بسیار شبیه به کیست‌های اپیدرموئید هستند با این تفاوت که این عفونت به دلیل انسداد غدد چربی یا فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. همانند کیست اپیدرموئید، گاهی اوقات کیست‌های چربی تنها همانند برجستگی‌هایی هستند که هیچ‌گونه علامتی ندارند.

اگر کیست چربی شما دچار عفونت شود در پی آن پوست شما قرمز و گرم شده و ترشحات پنیری مانند ایجاد می‌شود. اگر دچار عفونت کیست چربی شدید، پزشک شما کیست را خشک کرده یا از بین می‌برد؛ در غیر این صورت دارویی تجویز می‌کند تا عفونت پوست شما از بین برود. کمپرس آب گرم نیز می‌تواند در این مورد تا حدودی موثر واقع شود.

درمان عفونت ناف

عفونت‌های باکتریایی معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند.

این پمادهای آنتی بیوتیک و کرم‌های ضد قارچی بدون نسخه نیز قابل خرید هستند. پزشک مربوطه نیز ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند. درمان دیگر بدین صورت است که فرد میزان قندی که مصرف می‌کند را کاهش دهد، چرا که عفونت مخمر ممکن است از این قند تغذیه کند.

افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

عفونت ناف در بزرگسالان

افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند؛ چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

درد دور ناف نشانه چیست؟

ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علائمی از قبیل درد، سوزش، برآمدگی و بیرون‌زدگی شود؛ هر کدام مطرح‌کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی به وجود آمده تلقی می‌شود. درد اطراف ناف تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از ۵۰ سال بالاتر است، شما بهتر است برای اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

845 دیدگاه در “علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

 • سلام وقت بخیر
  چند وقته درد اطراف ناف رو دارم انگار نبض میزنه اطراف شکم و دل پیجچه دارم سمت پهلو راستم هم بعضی موقع ها میگیره ول میکنه، دکتر کلیه هم رفتم گفت چیزی نیست
  چند بار دکتر معده رفتم آزمایش اینا نوشت انجام دادم حتی عکس رنگی باریوم ار معده و روده دادم

  حالت اسهال دارم
  تپش قلب دارم
  نمیتونم نفس عمیق بکشم
  درد اطراف ناف
  صدای قار و قور شکم
  احساس سنگینی اطراف معده و مری
  همش نفخ شکم و معده دارم
  باد گلو
  چند روز پیش عکس از معده گرفتن آشالازی مری خفیف دارم

  پاسخ
  • سلام
   یسری علایم میتونه بخاطر آشالازی باشه
   اما عمده علایمتون به نفع سندرم روده تحریک پذیر هست
   اگه شخصیت اضطرابی دارین حتما درمان کنید

   پاسخ
 • علت عفونت خون آب مانند بعد از۵ سال پیش عمل هرنی ناف چیست

  پاسخ
  • سلام
   ممکن فیستول باشه و دچار التهاب شده باشه مجدد به متخصص” جراحی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر وقت بخیر والا من یه پنج ۶ روزی میشه که اولش وقتی رو شکمم افتادم درد کوچیکی رو احساس کردم دور نافم اما هر چی گذشت تو این چند روز دردش داره بیشتر میشه و دور پایین سمت چپ نافمه اون اطراف و با کوچک ترینر برخورد درد میگیره. و اینکه اضافه کنم اپل به تورم یه جای نافم داشتم یکم بالا تر از قسمتی که الان درد بیشتری می‌کنه اما اون خوب شد و حالا درد به همین پایین تر منتقل شده و واقا گیج شدم ممنون میشم یه راهنمایی کامل کنید منو

  پاسخ
  • سلام
   راهنمایی نمیشه کرد عزیز! درد چند روزه با عدم بهبودی نیاز به معاینه داره
   به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر عزیز.من خانمی ۳۳ساله و متاهل هستم.بدون فرزند.چند ماهی هست که ب صورت ماهانه درد دور ناف دارم.ک گاهی خیلی شدید و گاهی در حدیه که با ی مسکن ساده اروم میشم.اوایل فکر کردم مربوط ب پریودم هست.ولی فاصله درد از زمان پریودم حدود ده روز یا بیشتر و کمتر.دور دور نافمم بیشتر در قسمت مرکزی و بالا نافمه و گاهی پخش میشه.گاهی حالت تهوع هم دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام عزیزم
   با توجه به محل درد بیشتر به نفع درد گوارشی هست عزیز
   منتها چون معاینه لازمه و درد عود شوندس به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر دختر من ۶سالشه دوساله که دلدرد داره بچه که بود نمیتونست بگه کجاش درد میکنه و همش میگف دلم ولی الان یه کم بزرگتر شده و میتونه تشخیص بده میگه دور نافم درد میکنه ..پارسال سونوگرافی و ازمایش ادرار و مدفوع ازش گرفتن که الحمدولله همگی سالم بود ..دکتر تشخیص دادن که حساسیت به لاکتوزه و نباید لبنیات مصرف کنه ..و همچنین براش شربت عفونت داد .منم رعایت کردم و هم لبنیات مصرف نکنه هم داروهاشو سر وقت دادم .اما اصلا فرقی نکرد ..بازی کردنش غذا خوردنش .ببخشید دستشویی رفتنش همه چیزش نرماله اما یکدفعه میگه مامان شکمم درد میکنه میگه دور نافم درد میکنه .
  امروزم یه دکتر دیگه بردم که ایشون تشخیص دادن سندروم روده تحریک پذیره ایشونم یه دارو داد بهش میدم دلدردشو تبدیل به دلپیچه کرده و دستشویی از روزی یک بار به سه بار تغییر کرده .
  دیگه نمیدونم چیکار کنم بچم جلوی چشمم درد میکشه و من کاری از دستم بر نمیاد

  پاسخ
  • سلام عزیز
   بله به سندروم زوده میخوره و داروها عوض باید بشن
   از نظر ریفلاکس و اچ پیلوری هم بررسی شه
   توصیه من اینه به فوق” تخصص گوارش اطفال مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام وقت بخير خانمي هستم ٢٨ساله ٤روز ك دور ناف وبيشتر بالاي ناف درد دارم كه با عطسه سرفه نشستن و بلند شدن دردش بيشتر ميشه و بالاي نافم حساس شد اينطور كه دست ميزنم يه حالتي انگار ورم كرد و درد ميكن لطفا راهنمايي بفرماييد ممنون ميشم پاسخ بدين .

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد و تورم واضحه
   سونوگرافی جدارشکم جهت بررسی هرنی (فتق) بدهید

   پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر ببخشید ذهن بنده را درگیر کرده است آن هم اینست که شما در پاسخ به بیمارانی که انواع درد شکمی دارند یا مشکلات گوارشی و اجابت مزاج دارند میفرمایید که در قدم اول آزمایش مدفوع دهند. سوال اینجاست که منظور شما آزمایش مدفوع یک نوبته هستش یا سه نوبته؟؟ فرق این دو در چیست؟؟ من آزمایش مدفوع یک نوبته دادم و در اون خون مخفی منفی بود و الان دچار اضطراب و وسواس فکری شدم که نکنه باید سه نوبته میدادم تا میتونستم کاملا اعتماد کنم به نتیجه این آزمایش(خون مخفی)

  پاسخ
  • سلام.
   چه علایمی دارین؟

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    سه ماهه بدلایلی درگیر استرس های شدید هستم و دوماهی میشه مدفوعم بحالت شل درومده و روزی یک الی دوبار عمدتا در اول صبح ها و پس از صرف غذا دفع دارم و بخش خاصی از سمت چپ و پایین شکمم ددر روز گه گاهی درد خفیفی میکنه و این درد در پهلو و کلیه هم حس میشه و اخیرا گهگاهی درد خفیفی در نافم حس میکنم دلپیچه ندارم و گاز روده هامم احساس میکنم زیاد شده
    خانم دکتر بنظر شما مشکل من چیه؟

   • سلام
    البته معاینه و ازمایش و شرح حال بیشتر لازمه
    ولی علایمتون به نفع ibs یعنی سندرم روده تحریک پذیر هست

 • سلام خانم‌دکتر
  پسری هستم ۲۳ ساله با وزن ۸۶ و قد ۱۸۵
  پریروز بعد ناهار وقتی به صورت یهویی روی شکم‌دراز کشیدم احساس درد یهویی در ناف کردم‌اما چرخیدم و‌جدی نگرفتم اما حساسیتش برام‌موند و انگار با‌‌لمس دستم یا چیزی حس درد میگیرم..
  زیر ناف دقیقا یه سفتی داشت که یکم‌بهش حساس شدم گفتم‌شاید فتخ باشه مقدار کمی ورم کرد و همونونقطه که دقیقا‌ لبه و پایین ناف یه داخله کمی‌قرمز و حساس شده.. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • سلام
   اگر همچنان قرمزی دارین ممکن عفونت باشه

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من خانمم ۲۵سالمه درد وسوزش در قسمت نافم و همچنین ورم ناف هم دارم استخوان کمرم تا حتی که دنبالچمم درد می‌کنه حالت تهوع هم دارم ؟

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به علایم باید به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خانم دکترمن ۲۸سال دارم یه چندماهی هست که دل دردشدیدداشتم حتی زیردلمم خیلی دردمیگرفت دکتررفتم برام ازمایش نوشت باسی تی اسکن شکم لگن هیچ نبودفقط گفت یه خون مخفی داخل مدفوعته یه مدت بودخوب شدم امابازدباره همون جوری شدم حتی سوزش داخل شکمم امدسرش چکاربایدکنم

  پاسخ
  • سلام
   اگه خون مخفی مدفوع مثبته شاید نیاز به کولونوسکوپی باشه عزیز
   به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام من ۱۶ سالمه و دو روزی هست که وقتی میشینم یا از حالت دراز کش که بلند میشم قسمت پایین نافم درد میکه و وقتی فشار میدم بیشتر میشه علتش چیه ؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر تورم و درد دایم و علایم دیگه ندارین و فقط هنگام حرکت و تغییر پوزیشن اسپاسم عضلانی مطرحه

   پاسخ
 • سلام دختری ۱۲ ساله هستم که حدود یک ماه پیش عفونت روده گرفتم ولی توی یک هفته خوب شد،البته من سندرم روده تحریک پذیر دارم و به شدت استرسی هستم.ولی حدود یک هفته پیش به باغ رفتم و گیلاس نشسته خوردم البته اول گردو خاکش رو با روسریم تمیز کردم و خوردم ،از چند روز قبلشم زیر نافم سمت چپ درد میگرفت ولی درد دقیقه ای ،تا اینکه پری روز صبح با دل درد شدیدی از خوب پریدم که وقتی مدفوع کردم دل دردم بهتر شد که تونستم دوباره بخوابم .اما امروز صبح دوباره دل درد گرفتم و از خواب پریدم که مدفوع کردم متوجه شدم که مدفوعم نه سفته و نه شل یعنی حالت خمیری نداشت و تیکه تیکه بود ولی روی هم قرار میگرفت،میتونم بگم مثل اینکه خمیر خام نان رو تیکه تیکه کنن روی هم بذارن،یکمم آب که شفاف و مایل به قهوه ای بود همراه با مدفوعم اومد که خیلی نگران شدم،صبح که از خواب بیدار شدم دقیقا کل زیر نافم درد میکرد که وقتی با دستم مالش میدادم دردش بهتر میشد ولی الان دردش زده به سمت راست شکمم ولی خیلی شدید نیست و قابل تحمله البته من لاغرم و وقتی به شکمم دست زدم سفت شده بود و قشنگ ماهیچه های رودم هنگام لمس معلوم بود که این احساس توی سمت راست شکمم بیشتره،صدای قار و قور هم دارم ،و تعداد تکرار مدفوعمم زیاد شده واقعا میترسم و نگرانم میشه لطفا راهنماییم کنید؟خیلی استرس دارم

  پاسخ
  • سلام
   اگر یکی از علایم
   تب، بی اشتهایی، تهوع، اسهال واضح، استفراغ، تشدید درد، رو پیدا کردین ویزیت شین

   پاسخ
 • سلام خوبین خانم دکتر من یه پسر ۱۶ساله هستم قشنگ بالای ناف دستمو که فشار میدم یه رگ همش میپره مشکل چیه

  پاسخ
  • سلام .من بیست سالمه.دو هفته ای میشد ک شکمم در اطراف ناف درد میکرد .اسهال هم داشتم .اما الان درد و اسهالش زیاد شده .

   پاسخ
   • سلام
    اسهال اگه بیش از ۲ هفته طول کشیده ازمایش لازمه
    به متخصص” داخلی مراجعه کنید

  • سلام
   ضربان آئورت شکمی هست و طبیعیه
   خصوصا در افراد لاغر حس میشه
   اما اگر خیلی شدید یا در روزمره هم حسش میکنین سونوگرافی جهت بررسی آئورت شکمی بدین

   پاسخ
 • سلام،روزتون بخیر،من چهارشنبه گذشته احساس میکردم دل درد دارم،اینجوری بود که اب میخوردم بالای ناف درد میگرفت حتی تا زیر جناغ سینه تیرمیکشید غذا هم میخوردم دور ناف دلپیچه داشتم،گفتم حتما یبوسته طوری نیست،خوب میشه.روز جمعه شکمم کار کرد کمی مثل اسهال بود و دیگه کارنکرد ،روز شنبه دیدم دل درد خیلی اذیتم میکنه،رفتم دکتر ،تشخیص دادن ویروس جدیده.بهم دی سیکلومین،فاموتیدین و دمیترون ودیلیست دادن ،که پنج شش روزی خوردم دیدم اصلا شکمم کار نکرد،از طرفی باید پریود میشدم نشدم،منم گفتم نکنه اشتباه بوده،من یبوست بودم ولی خب علایمم رو اشتباه گفتم الان هرچی دارو دادن باعث یبوست میشه که،دارو رو نخوردم.اما دیروز دو تا قرص سی لاکس خوردم،کمی هم دلپیچه مثل وقتی اجابت مزاج پیش میاد داشتم ولی اتفاقی نیافتاد.امروز دل درد دارم خیلی،من باید چکارکنم یبوستم رفع بشه🥴

  پاسخ
  • سلام
   فعلا کاری لازم نیست
   مایعات زیاد بخورید

   پاسخ
 • سلام ببخشید من وقتی وقتی خودمو کش میآرم، مثل حرکت کششی، نافم درد میکنه و دردشم میزنه ب رحمم، علتش چسه

  پاسخ
  • سلام
   اگر لحظه ای و تیرکشندس اسپاسم عضلانی مطرحه

   پاسخ
 • سلام من تقریبا یه ماهی میشه ک کیسه صفرامو برداشتم.تقریبا دو سه روز پیش پاشدم ی کوچولو کار خونه انجام دادم.شبش متاسفانه پهلوی سمت راست و نافم درد گرف.الان دو سه روزی میشه ک دقیقا سمت راست نافم درد دارم.دو روز اول تو حالت ایستاده ام درد داشتم اما الان از دیروزه تو حالت ایستاده دردش کمه ولی وقتی دراز میشم نمیتونم ب پهلو بخام دردش شدت میگیره.مشکل زخم روده دارم چندسالیه و همچنین میکروب معده.

  قبل دردمم سونگرافی رفته بودم گفتن مشکلی ندارم .ولی الان این درد عجیب نگرانم کرده.
  میشه راهنماییم کنین

  پاسخ
  • سلام
   فعلا استراحت و عدم فعالیت سنگین
   در صورت تداوم درد سونوگرافی جهت بررسی کیسه صفرا و فتق محل جراحی انجام شود

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من بعضی وقت ها شکمم درد میکنه شدید بعد یه خرده که میگذره خوب میشه سوزش معده دارم حالت تهوع دارم بدنمم خیلی گرمه
  آیا این از علائم بارداریه یا گرما زدگی هستش

  پاسخ
  • سلام
   علایم التهاب معده و ریفلاکس

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من دختری۲۳ هستم معدم و دور نافم به شدت درد میکنه که انواع قرص معده خوردم ،زیره و کلپوره و شیرین بیان خوردم فایده نداشت.
  مثلا میشینم چند ثانیه آرومه بعد یهو تیر میکشه و درد میکنه چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام عزیز
   شرح حالتون کامل نیست
   مدت زمان علایم، هربار چقدر طول میکشه، علایم همراه مثل تهوع، اسهال، یبوست و…
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من یک پسر ۱۴ ساله هستم که ناف من دوروزه که داخلش وقتی فشار دادنی و وقتی به سرویس بهداشتی رفتین درد می‌کند در حالت عادی درد نمیکند دردش مثل این می ماند که مثل وقتی دست خشک می‌شود ما نمی‌توانیم تکان دهیم دردش مثل او می باشد ممنون میشم من رو راهنمایی کنین

  پاسخ
  • سلام خسته نباشید خواهر من ۱۴ ساله شه حدود سه چهار ماهی هست یبوست شدید داره که حتا به مدت یه هفته نمیتونست بره دست شویی رفت دکتر یه محلول دادند بهش رفت دست شویی بعد اون هرزگاهی یبوست می‌گرفت باز رفع میشد و ولی امروز صبح رفت دست شویی درد شدید گرفته زده به نافش الانم خیلی درد داره
   به نظر شما مشکل چیه باید چکار کنیم؟

   پاسخ
   • سلام
    اگر درد شکم و دور ناف دارن و بعد از دفع هم از بین رفته ویزیت بشن
    با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

  • سلام
   از نظر فتق شکمی و نافی بررسی بشه
   سونوگرافی دیواره شکم جهت بررسی هرنی بدهد

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من اطراف نافم خیلی درد میکنه وجای بخیهام یک دونه زیر پوستی دراومده که تورم کرده

  پاسخ
 • سلام من خانم ریگی هستم نه ماه میشه سزارین شدم دور اطراف نافم دردمیکنه وجای بخیم دونه در اومده زیر پوستی چکارکنم خیلی درد میکنه

  پاسخ
  • سلام
   دونه پوستی باید معاینه شه که ببینیم اسکار هست یا عفونت

   پاسخ
 • علت درد بالای ناف سمت راست که خفیف باشه چیه در ضمن من تازه یک ماه میشه که هردو طرف عمل فتق داشتم؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه سمت راست و بالای شکم
   از نظر کبد و صفرا و التهاب معده بررسی شین

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر مرد ۳۹ ساله ای هستم اطراف نافم سوزش دارم با دست فشار میدم احساس درد شدیدی دارم مثل سنگ سفت شده بعد اطراف نافم صدا میده واحساس میکنم آب جمع شده وخستگی مزمن حوصله هیچ کاریو ندارم .ممنون

  پاسخ
  • سلام
   باید معاینه شین و سونوگرافی
   بعضی اوقات واقعا مایع جمع میشه در شکم که بهش میگن آسیت
   در ضمن باید چکاپ کامل و بررسی کبد و کلیوی بدین
   ازمایش cbc, diff, fbs, tsh, tg, chol, ast, alt,alkp, billt, billd
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشیدیک خانم ۳۲ ساله متاهل هستم من تقریبا یک ماه میشه که در ناحیه ناف و پایین ناف کلا بخصوص سمت راست احساس درو و سوزش دارم و حتی سرفه هم دارم که از گلوم نیست از درون هست و علائمی مثل جوش ریز روی گردن هم اضافه شده تقریبا دو هفته که اصلا بهبود نیافته لطفا بگین من چکار کنم و چه بیماری دارم*

  پاسخ
  • با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من دو هفتس داخل نافم خیلی میسوزه و خارش داره بنظرتون چیکار کنم ممنون

  پاسخ
  • سلام
   اگه علایم ادامه داره احتمال فیستول و یه مجرا کوچیک داخل ناف هست که عفونت میکنه
   باید با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.
   بعد از استحمام ناف رو خوب خشک کنین با سشوار، و پماد تتراسیکلین و کلوتریمازول بزنین

   پاسخ
 • سلام. من اكثرا كه خيلي ناراحت ميشم. سمت چپ نافم درد ميگيره بعد بعضي مواقع بدجور ميندازه….. هر باز هم تست دادم براي آپانديست نبوده

  پاسخ
  • سلام آزمايش مدفوع بديد
   ممكنه اسپاسم هاي روده باشه

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر خسته نباشید من بیش از ده ساله دور ناف درد دارم ،کولونوسکوپی و هر آزمایش یا سونوگرافی رفتم چیزی نشون نمیده ،ادرار که میکنم انگار وسط نافم کشیده میشه ودرد ادرار دارم شدید ،

  پاسخ
  • سلام
   عفونت ادراری نداشتین؟
   سونوگرافی جدار شکم جهت بررسی فتق انجام شده؟

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید خانم دکتر مرد ۳۷ وداخل نافم درد دارم وآب دورناف جمع میشه میشه چکار انجام بدهم بهتر

  پاسخ
  • سلام من دختر ۱۶ساله هستم من یه ۸ماه می شود که نافم وبلا وپاین نافم سفت میشود در حدی که از شدت سفتی شکمم انگار دلم میخاست پاره بشه تا ایکنه مراجع کردم به دکتر وازمایش خون ادار سونوگرافی دادم ووقتی جواب ازامایشم اومد سالم سالم بودن اما من هنوز همون سفتی را در ناحیه نافم وبلا وپاین داروم میشه راهنمایم کنید

   پاسخ
   • سلام
    سونوگرافی جدارشکم جهت بررسی هرنی (فتق) بدهید

  • سلام
   میتونه کیست یا فیستول نافی باشه که دچار عفونت میشه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید داخل نافم درد می‌کنه بیشتر موقع ادرار انگار یه نفر از داخل داره نافمو میکشه

  پاسخ
  • سلام
   آزمايش ادرار بديد لطفا و سونوگرافي مثانه هم انجام بديد

   پاسخ
 • سلام دخترم ۸ساله است دور نافش درد می‌کنه و بعضی اوقات سمت چپ معده اش هم درد می‌گیرد در ضمن وزنش پایینه بیشتر میوه میخوره تا غذا

  پاسخ
  • سلام آزمايش مدفوع از نظر انگل انحام دهند
   بايد توسط متخصص گوارش اطفال هم معاينه شه و از نظر هليكوباكتر معده بررسي شود

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
بزرگ شدن پروستات یک بیماری شایع است که با افزایش سن در...
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
درمان بزرگی پروستات می‌تواند از ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و...