علت درد اطراف ناف چیست و چه زمانی خطرناک است؟

ناف یکی از عضوهای مهم بدن است که اگر دچار علائم غیر معمولی مثل درد شود، باید آن را به مثابه یک اخطار برای سلامتی در نظر گرفت. با این حال درد ناف دلایل زیادی دارد که بعضی از آن‌ها در حد هشدار هستند و برخی دیگر کاملا خطرناک تلقی می‌شوند. البته گافی دلیل درد ناف بخاطر بیماری یا احساس درد مزمن در نواحی دیگر بدن مثل قفسه سینه است. در هنگام احساس درد در اطراف ناف حتما به متخصص گوارش مراجعه کنید اما قبل از آن با خواندن این مقاله از مجله دکتردکتر درباره مهم‌ترین و البته شایع‌ترین دلایل درد ناف و راه‌های درمان آن، آگاهی‌های لازم را کسب کنید.

درد اطراف ناف نشانه چیست؟

درد اطراف ناف بسته به اینکه در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعددی است که در بیشتر اوقات به یک بیماری یا مشکل بزرگتر منتهی می‌شود. در ادامه این موارد را نام خواهیم برد و درباره آن‌ها توضیح خواهیم داد:

مسمومیت غذایی

مصرف غذاهای فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد مزمنی را در اطراف ناف یا حتی در کل شکم خود احساس می‌کنید؟ گاهی احساس دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟ اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید. در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به متخصص گوارش یا اورژانس بیمارستان برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

درد اطراف ناف

فتق ناف

ممکن شما احساس درد در درون ناف خود  کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید. شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، نافتان دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق ناف شده‌اید. اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش به متخصص گوارش مراجعه کنید تا معاینه و درمان شوید.

عفونت ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به متخصص گوارش مراجعه کنید. عفونت استاف، عفونت استرپ، عفونت مخمر، عفونت کیست اپیدرموئید و عفونت کیست چربی از جمله عفونت‌های رایج ناف هستند. 

عفونت‌های باکتریایی ناف معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند. توجه داشته باشید که افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما به علت درد آن وابسته است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند و برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. هر چند که در بعضی از موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری وجود دارد.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید. در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درمان درد اطراف ناف

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید. افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند، چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به یکی از متخصصین گوارش در شهرتان مراجعه کنید. مثلا اگر در تهران هستید، بیش از 161 دکتر گوارش تهران فعال هستند و می‌توانید از آن‌ها، مشاوره درمانی دریافت کنید. همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده و بالای 50 سال سن دارید، باید در اسرع وقت برای درمان اقدام کنید. 

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آن‌ها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به متخصص گوارش مراجعه کنید. مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت. همچنین می‌توانید در صورت نیاز به مشاوره و درمان از طریق سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سوالی درباره درد دور ناف دارید ، از ما بپرسید.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1,167 نظرات
 1. خانم بارانی می گوید

  سلام دکترخانم ۴۰ ساله هستم متاهل کنار نام سمت راست درد وسوزش زیاد داره طوری که لگنم کاملا خشک میشه چکار کنم به کام دکتر بروم ممنوع راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 2. اتنا می گوید

  سلام دو روز درد دوره ناف دارم و بعدش اسهال و استفراغ داشتم و همچنان دور نافم در میکنه میتونم بدونم دلیلش چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   معاینه شکم جهت بررسی علت ضروری است
   اسهال و استفراغ و درد شکم بیشتر تابلوی عللی همچون ویروس و عفوتت هست

 3. sha می گوید

  سلام خسته نباشید؛ مرد ، ۲۱ ساله هستم ۲ روزه نافم از داخل قسمت بالاش درد میکنه سرفه ادسه و اجابت مزاج درد میگیره ولی بیشتر پوزیشنی هست حالتش عادیه توده ای هم داخل و دورش نیست به جایی دیگه دردش منتقل نمیشه اسهال هم دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   نیاز به معاینه و تکمیل شرح حال از جهت فتق نافی و مشکلات گوارشی هست
   جهت معاینه
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

  2. M.R می گوید

   سلام وقت بخیر
   دیروز بعد از ناهار خوابیدم و بعدش با دل درد بیدار شدم‌. دیشب کامل معدم‌درد میکرد و اسهال داشتم‌
   امروز صبح که بیدار شدم دردی نداشتم‌ولی از عصر دور نافم درد می‌کنه. دردش پیوسته نیست گاهی خوبه‌گاهی درد میگیره.
   نیاز هست که برم‌ دکتر؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    با توجه به تداوم درد جهت
    شرح حال و معاینه دقیق
    به پزشک عمومی مراجعه کنید

 4. سعید می گوید

  سلام و خسته نباشید
  ۳۵ سالم هست
  نافم حالت برجسته داره و یک حفره ای که تهش مشخص نیست، هر چند وقت یکبار خارش و سوزش و بوی بدی میگیره وقتهایی که احساس اجابت مزاج دارم بیشتر حس میشه سونوگرافی رفتم مشکلی نبوده، هر وقت اینجوری میشم الکل میریزم داخل حفره ناف و ضدعفونی میکنم و احساس سوزش شدید تا مثانه و جلوتر دارم و تا چندروزی خوب خوبم ولی دوباره همین داستان برام تکرار میشه. ببخشید سرتون دردآوردم. چاره چی هست؟ ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عللی همچون کیست ناف یا فیستول نافی که مکررا دچار عفونت میشه مطرحه
   ابتدا معاینه شوید تا مشخص شود کدام مورد مطرح است
   سپس درمان بر اساس علت و شدت انجام میشود که میتواتد دارویی یا جراحی سبک باشد
   به متخصص جراحی مراجعه کنید

 5. ف ر می گوید

  سلام وقت بخیر۴۲ سالم من حدود یه سال و نیم به صورت دوره ای مثلا ۱۷ پریودی در سمت راستم کشاله ران یه غده لنفاوی دارم که ورم کرده و به درد میاد خییلی شدید اما مدتی متوجه شدم زمانی اون به درد میاد همراه با درد اون نافم و دورش و زیرش هم درد میکنه من ده ها دکتر رفتم تشخیص ندادن مشکلم آیا ممکن دلیل تورم ودرد غده لنفای از مشکل ناف باشه من یه عمل لاپارسکوپی کیسه صفرا کردم که زیر نافم هم باز کرده بودن به نظر شما دلیل چیه و چه دکتری برم من دکترهای زیادی رفتم تشخیص ندادن اما الان فهمیدم ناف هم به همراش به درد میاد چه دکتری برم ؟؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید خدا خیرتون بده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   سونوگرافی کشاله ران جهت بررسی فتق انجام شده؟

 6. Arash می گوید

  سلام خسته نباشید پسرم 17 سالمه و اضافه وزن دارم .3 روز پیش امتحان داشتم بعد من کامل به صندلی تکیه نکرده بودم و خم شده بودم رو برگه محو امتحان بود و شکمم چسبیده بود به دسته صندلی و ظاهرا به نافم فشار امد شب که خواستم بر روی شکم بخوابم نافم یه درد متوسطی گرفت و در صورت تکان نخوردن درد نمیگرفت کلا زیاد ازار دهنده نبود اما امروز متوجه شدم اندازه نخودچی داخل نافم بالا ورم کرده و چرک امده و وقتی رفتم شستم یه خون کمی امد درد یا علائم دیگه ای هم ندارم بنظرتون علتش چیه ایا مهمه؟؟

  ممنون میشم جواب بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مواردی که مطرح کردین بیشتر مطرح کننده کیست یا فیستول نافی هست که عفونت کرده، جهت درمان به متخصص جراحی مراجعه کنید

 7. نغمه می گوید

  سلام عزیزم ببخشید چند روز دور نافم و دلم درد میگیره دیشب یه کم تب داشتم قطع شد بعد کلی همیشه عفونت ادرار دارم ممکن به اون ربط داشته باش موقع ک دراز میکشم بیشتر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دل درد و تب علل مختلفی دارد که یکی از آن ها عفونت ادرار هست
   سایر علل مثل آپاندیسیت، سنگ کلیه و…هم باید بررسی بشه عزیزم
   تب علامت مهمی هست و نیاز به معاینه دقیق دارد، جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 8. Faeze می گوید

  سلام ببخشید من ۲ ماه یبار دل درد شدیدی میگیرم اطراف ناف خصوصا به مدت ۳ روز بعد خوب میشم سونو دادم زده بود کیست دارم میتونه علتش اون باشه؟ و بالا هم میارم اون ۳ روز

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نیاز به معاینه و بررسی بیشتر دارد
   کیست یکی از علل احتمالی هست

 9. مریم می گوید

  سلام.خانمی ۳۸ ساله هستم.حدود ۴ماه هست که درد اطراف ناف دارم.به پزشک عمومی و پزشک فوق تخصص گوارش وکبد مراجعه کردم.آزمایش و سونوگرافی انجام دادم که گفتن خوبه و مشکلی ندارم.جهت بررسی و تشخیص بهترآندوسکوپی و کولونوسکوپی انجام دادم.آندوسکوپی رو گفتن که میکروب معده و ورم خفیف معده دارم.دارو دادند و بهتر شد.کولونوسکوپی هم گفتن که مشکلی ندارم.
  اما دردو پیچش دور نافم همچنان ادامه داره و اخیرا سوزش شدیدی در ناحیه راست پایین شکمم دارم که شبها بدتر میشه واذیت کننده هست.البته حدودا ۹سال پیش جراحی آپاندیس داشتم و این سوزش عجیب هم تقریبا حوالی ناحیه عمل آپاندیس و کمی به سمت استخوان لگنم هست.
  حالت تهوع ملایم و دائمی رو هم دارم و گاهی هم دچار دلپیچه واسهال میشم که درد اطراف نافم رو بیشتر میکنه.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  باتشکر.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   چه دارویی براتون تجویز شده؟ تشخیص سندرم روده تحریک پذیر ندادند؟

 10. مریم می گوید

  الان ی مدته ک احساس ورم درسمت راست شکمم احساس میکنم همراه با درد ولی کمه علتش چی میتونه باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دردهای سمت راست و بالای شکم بیشتر علل گوارشی مثل ورم معده، زخم معده، مشکلات کبد و کیسه صفرا
   درد و تورم قسمت های میانی عللی مثل فتق و تخمدان و …دارند
   سمت راست و پایین شکم‌از نظر آپاندیسیت و مثانه و ….بررسی لازم دارد
   جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 11. سحر می گوید

  سلام خسته نباشید،من چند روزه زمانی که دراز میکشم و به سمت پهلو چپ و راست که میچرخم دور نافم درد میگیره روز اول درد سمت راست نافم بود الان دور نافم،فقط زمانی که دراز میکشم درد و میچرخم،حالت تهوع و سرگیجه ندارم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   شرح حال و معاینه دقیق لازمه
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

 12. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر
  آقا هستم ۴۰ وزن ۸۲ قد ۱۸۶
  من حتما دکتر میرم ولی احتمالات ممنون میشم بگین
  سمت راست خودم کنار ناف یه رگ احساس درد میکنم دست هم میزنم احساس درد میکنم
  دقیقا سمت راست ناف خودم و چسبیده ب ناف خودم

  وقتی دست میزنم درد میگیره و دست ک نمیزنم حالت دردش رو احساس میکنم

  دقیقا ۱ماه گفتم خوب میشم ک نشدم سابقه عمل هیچی هم ندارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   سونوگرافی جدار شکم جهت بررسی فتق انجام شود

 13. ساناز می گوید

  سلام. توی نافم درد میکنه. نمیدونم درد از کجاست دقیقا.
  موقعی که دراز میکشم حس میکنم.
  دردش زیاد نیست ولی قابل انکار هم نیست. همش حس میکنم دستشویی دارم. انگار وزنه روی شکمم گذاشتن.
  جسم سنگین زیاد بلند کردم .
  خانم هستم‌ . علائم دیگه ندارم.
  میشه منو راهنمایی کنید. سپاس

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   یکی از شایعترین علل ایجاد درد و سنگینی در ناف، فتق های نافی هستن
   فیستول ناف یا کیست های نافی هم ممکن است درد و التهاب ایجاد کنند
   جهت معاینه به متخصص جراحی مراجعه کنید

 14. افسانه می گوید

  سلام خسته نباشید دختر من دوماه پیش تخمک کشی انجام داده برای ای بی اف ولی به دلیل هایپر شدن فعلا عقب افتاده الان یه هفته هست درد های شدید زیر شکم و کمر درد داره جدید دور ناف درد شدید داره و تهوع

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   باید توسط متخصص زنانش ویزیت شود

 15. پریا می گوید

  سلام وقتتون بخیر من دخترم۲۳سالمه ۲ماهه ک درد دور ناف و بالای شکم سمت راستم درد دارم البته خفیف هست همه ازمایشات و سونوگرافیمم نرماله دکتر قرص فاموتیدین داده خوردم خوب نشدم به نظر شما علتش چی میتونه باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   ازمایش انزیم کبد و عفونت اچ‌ پیلوری بدهید جهت بررسی میکروب معده
   بهتر است جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 16. رویا می گوید

  درد از سمت معده به ناف دارم همراه با کمی تهوع دلیلش چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرح حالتون کامل نیست عزیز
   اطلاعات بیشتر لازمه تا بتوان نظر داد

 17. Ayda می گوید

  سلام من دور ناف درد می کنه سونوگرافی دادم عفونت داره قرص داد خوب شدم بعد چند ماه دوباره درد گرفت خطرناک است

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نیاز به بررسی دقیق تر دارد
   جواب سونو رو تایپ کنین

   1. فاطمه پیرخشت می گوید

    سلام وقت بخیر خانمی ۶۵ ساله هستم مدتی بود احساس درد ناف از داخل شکم داشتم و از بیرون هم اطراف نافم قرمز میشد به دکتر مراجعه کردم تشخیص دادن فتق ناف خیلی جزئی دارم ولی دارویی تجویز نکردن فقط داروی معده و مسکن دادن درد هنچنان ادامه داره و تب و یبوست و حالت تهوع اضافه شده لطفا راهنمایی بفرماید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     فتق در صورتی میتواند تب و تهوع بدهد که گیر افتاده باشد و حاد شود
     مجددا جهت معاینه به متخصص جراحی یا به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 18. یاسین می گوید

  سلام خوب هستید من داخل نافم در هنگام نفس کشیدن عمیق درد میگیرد و تیر نیکشد تا پایین دلیلش چیژت؟

  وهر وقت هم چیز سنگین بلند میکنم اینجوری میشوم
  ممنون میشم بگید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علل مختلفی ممکن است مطرح باشد
   از جمله فتق ناف، فیستول ناف، عفونت ادراری و…

 19. ماهور می گوید

  سلام من نافم به همراه اطرافش و بیشتر قسمت بالای ناف کمی سوزش داره و با حرکت کردن سوزش بیشتر میشه علتش چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چه مدت است این علایم ایجاد شده؟

 20. تکتم می گوید

  سلام من سمت راست نافم‌ انگار سوزن میزنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرح حال و معاینه دقیق لازمه
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

 21. الناز می گوید

  من نافم خیلی میسوزه و درد میکنه گاهی موقع دردش تا مثانم هم میزنه داخل نافم زخمی هست که خشک شده روغن زیتون آمپول هم گرفتم زدم مسکن خوب نشدم و به هیچ وج نمیتونم زیاد تکون بخورم بخوابم یا بلند بشم انگار درون نافم چیزی سنگینی میکنه، علت چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   از نظر فتق نافی، فیستول و کیست داخل ناف باید بررسی صورت گیرد
   جهت معاینه به متخصص جراحی مراجعه کنید

 22. .. می گوید

  سلام من دو الی سه روز گاهی اطراف نافم و گاهی پهلو هام تیر میکشه بعضی وقتا خفیف بعضی وقتام شدید میشه ولی تایمش خیلی نیست
  امروزم به مدت نیم ساعت تهوع و سرگیجه شدید داشتم
  ۱۹ سالمه و قاعدگی هام نامنظم به صورتی که گاهی اوقات یک الی دوماه درمیون پریود میشم
  البته به علت عفونت گوشم ۵ روزه دارم اموکسی کلاو مصرف میکنم امکان داره پهلو دردم برای اون باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر درد پهلو ارتباطی ندارد

   1. .. می گوید

    پس بنظرتون علتش چیه

    1. مشاور سلامتی می گوید

     معاینه لازم است عزیزم

 23. زینب می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید دور ناف مادرم درد میکنه و توش قرمز شده و ازش آب میاد از چی هس ؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر عفونت کیست یا فیستول نافی بررسی شوند
   به متخصص جراحی مراجعه کنید

 24. علی می گوید

  سلام من چند روزی هست اطراف نافم درد دارم وقتی فشار می دم درد می کنه.. سمت چپ نافم چند روز مثل درد آتش سیگار روی بدن بود… وقتی می خوابم درد می کنه درد به قفسه سینه می زنه…. 30 سال هستم….

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر احساس سوزش پوست یا احساس سوزش زنبورگزیدگی دارید در برخی موارد ممکن است چند روز بعد بثورات زونا بروز کند
   ولی با توجه به درد قفسه سینه جهت شرح حال و معاینه دقیق لازمه
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

 25. تینا می گوید

  درود ، دور نافم مدتیه درد میکنه ی روز هست چهار روز نیست و همش در رفت و آمد . بیشتر درد هم قسمت پایین ناف رو درگیر کرده و هیچ مشکل سرگیجه ، استفراغ ، اسهال و یبوست و… ندارم فقط درد دور ناف .
  چیکارکنم
  پ.ن : من ۵سال پیش به دلیل انسداد روده عمل داشتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به سابقه جراحی انسداد مجددا لازمه به متخصص جراحی مراجعه کنید

 26. آنه شرلی می گوید

  سلام سه روزه ک ناحیه دور نافم درد میکنه ول میکنه با شدت بیشتر میگیره حالت تهوع و سرگیجه و بدن درد هم دارم دو هفته از تایم پریودیمم گذشته اما اغلب این تاخیر پیش میاد و اینک ۲۳ سالمه مجردم ممنون میشم پاسخ بدین 🙏

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   اگر رابطه ای داشتین اولین اقدام ازمایش bhcg جهت بررسی بارداری هست
   و درصورت منفی بودن ازمایش برای معاینه دقیق لازمه
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

 27. فقیری می گوید

  باسلام و خسته نباشید.من حدود چند سال است که سمت چپ نافم درد میکنه دکتر گوارش و داخلی خیلی رفتم هیچ سودی نداشه به نظر تون به کدام دکتر برم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر از نظر گوارش و داخلی بررسی شدین و مشکلی نبوده
   عللی که مربوط به عضلات دیواره شکم و فتق هستن باید بررسی شوند
   سونوگرافی جهت بررسی فتق شکمی انجام شده؟

   1. فقیری می گوید

    سلام خدمتتون.
    سونوگرافی شکم هم انجام دادم مشکل نداشت

   2. فقیری می گوید

    سونگرافی هم انجام دادم مشکلی نیست

 28. النا می گوید

  سلام من دور کل شکمم و البته بیشتر بالای نافم درد میکنه و دردش ب کمرمم رسیده نفس تنگی هم میگیرم فقط وقتی دراز کشیدم یکم دلم آرومه وقتی سرپا میشم راه میرم‌و حتی میشینم درد داره الان سه روزه درگیرشم حالت تهوع هم دارم آروغ هم زیاد میزنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حالتون لازمه معاینه شوید
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

 29. مطهره می گوید

  سلام من یک سال هست که اطراف نافم درد می‌کنه سیر هستم و احساس سیری میکنم ولی قفسه سینه و معده ام درد می‌کنه . احساس اضطراب و استرس هم دارم و به خاطر مدرسه ام همیشه سردرد دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   با توجه به علایمتون باید از نظر ورم معده و اضطراب بررسی و درمان شین
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

   1. Hdd می گوید

    سلام دورم نافم درد می‌کنه رفتم دکتر ولی تشخیص نداد فقط درد دارم هیچ علائم دیگه ای ندارم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     شرح‌حالتون کامل نیست
     جنسیت و سن شما؟ چه اقداماتی انجام شده توسط پزشک و چه دارویی تجویز شده؟
     چه مدته درد دارین؟ هر بار چقدر طول میکشه؟
     تهوع و اسهال؟ یبوست؟ اگر خانم هستین پریودها منظمه؟

 30. الی می گوید

  سلام پسر نوجوانم چند روزه درد شکم داره اول میگفت سمت راستم درد میکنه ولی الان میگه دور ناف درد میکنه ازمایش وسونو هم برا کلیه و اپاندیس انجام دادیم اونا هم خوب بود و اینکه یبوست هم داره گاهی هم حالت تهوع خفیف داره وزود خوب میشه تب هم نداره به نطر شما چه کار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   بستگی دارد شدت درد چقدر است؟ متناوب است یا دائمی؟ به غذا خوردن ارتباطی دارد؟ اخرین بار کی شکم کار کرده؟
   توسط چه‌ متخصصی ویزیت شده و دارو تجویز شده؟

 31. شعیب یوسفی می گوید

  سلام خسته نباشید سنکین بالا کردم نافم رفت بعد یک شب روز درد با دستم محکم فیشار دادم دور دادم سنک ۸ کیلو کذاشتم حالا نافم آمده زیر نافم روزی اول خیلی درد داشت حالا یک یک بار درد میکنه فکر کنم روده باشه از نافم ۳ سانت پاین تر دست مزنم خیلی درد داده خطر نا‌ک است

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید حتما معاینه شین و در صورت لزوم سونوگرافی جدار شکم جهت بررسی فتق انجام دهید
   به متخصص جراحی مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر