علت درد اطراف ناف؛ چه زمانی خطر جدی وجود دارد؟

ناف یکی از عضوهای مهم بدن است که اگر دچار علائم غیر معمولی مثل درد شود، باید آن را به مثابه یک اخطار برای سلامتی در نظر گرفت. با این حال درد ناف دلایل زیادی دارد که بعضی از آن‌ها در حد هشدار هستند و برخی دیگر کاملا خطرناک تلقی می‌شوند. البته گافی دلیل درد ناف بخاطر بیماری یا احساس درد مزمن در نواحی دیگر بدن مثل قفسه سینه است. در هنگام احساس درد در اطراف ناف حتما به متخصص گوارش مراجعه کنید اما قبل از آن با خواندن این مقاله از مجله دکتردکتر درباره مهم‌ترین و البته شایع‌ترین دلایل درد ناف و راه‌های درمان آن، آگاهی‌های لازم را کسب کنید.

درد اطراف ناف نشانه چیست؟

درد اطراف ناف بسته به اینکه در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعددی است که در بیشتر اوقات به یک بیماری یا مشکل بزرگتر منتهی می‌شود. در ادامه این موارد را نام خواهیم برد و درباره آن‌ها توضیح خواهیم داد:

مسمومیت غذایی

مصرف غذاهای فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد مزمنی را در اطراف ناف یا حتی در کل شکم خود احساس می‌کنید؟ گاهی احساس دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟ اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید. در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به متخصص گوارش یا اورژانس بیمارستان برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

درد اطراف ناف

فتق ناف

ممکن شما احساس درد در درون ناف خود  کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید. شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، نافتان دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق ناف شده‌اید. اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش به متخصص گوارش مراجعه کنید تا معاینه و درمان شوید.

عفونت ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به متخصص گوارش مراجعه کنید. عفونت استاف، عفونت استرپ، عفونت مخمر، عفونت کیست اپیدرموئید و عفونت کیست چربی از جمله عفونت‌های رایج ناف هستند. 

عفونت‌های باکتریایی ناف معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند. توجه داشته باشید که افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما به علت درد آن وابسته است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند و برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. هر چند که در بعضی از موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری وجود دارد.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید. در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درمان درد اطراف ناف

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید. افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند، چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به متخصص گوارش مراجعه کنید. همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده و بالای 50 سال سن دارید، باید در اسرع وقت برای درمان اقدام کنید. 

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آن‌ها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به متخصص گوارش مراجعه کنید. مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت. همچنین می‌توانید در صورت نیاز به مشاوره و درمان از طریق سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سوالی درباره درد دور ناف دارید ، از ما بپرسید.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در جریان اینستاگرام دکتردکتر باشید

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,072 نظرات
 1. مجتبی حاجب می گوید

  با سلام یک چند وقتی هست که خانم من نافش درد میکنه و درد به پشتشش میزنه در حد یک ساعت و بعد خوب میشه در هفته دو تا سه بار اینجوری میشه خواهشن اگه میشه منو راهنمای کنین ممنون از شما

  1. دکتردکتر می گوید

   با سلام و احترام
   دوست گرامی، توضیحات شما کامل نیست. همراه بودن درد با تهوع و استفراغ، دلپیچه، اسهال و یبوست مهم است و اینکه درد به غذا خوردن ارتباطی دارد. پس از غذا بهتر یا بدتر می‌شود؟ توصیه میشود جهت ویزیت به پزشک متخصص داخلی یا پزشک عمومی مراجعه نمایید.

   با آرزوی سلامتی برای شما

 2. غفار می گوید

  باسلام دوروذکامل اطاف نافم دردشدیدی حس میکنم دردحالت دوره ای دارد لطفاراهنماییم کنین خیلی استرس دارم

  1. کوثر مهدی زاده می گوید

   با سلام
   دوست گرامی، علایم دیگری را ذکر نکرده اید مثلا علایم همراه دل درد همچون:تب و تهوع و استفراغ و بی اشتهایی و دلپیچه و اسهال و یبوست در تشخیص علت دل درد اهمیت دارد،ضمن اینکه معاینه شکم باید توسط پزشک انجام شود.بهتر است جهت ویزیت به پزشک مراجعه نمایید.

 3. navid می گوید

  سلام
  داداشم چند روزه درد دور ناف و سمت چپ شکم دارن،علتش چی میتونه باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید..

  1. کوثر مهدی زاده می گوید

   با سلام
   دوست گرامی، علایم دیگری را ذکر نکرده اید مثلا علایم همراه دل درد همچون:تب و تهوع و استفراغ و بی اشتهایی و دلپیچه و اسهال و یبوست در تشخیص علت دل درد اهمیت دارد،ضمن اینکه معاینه شکم باید توسط پزشک انجام شود.بهتر است جهت ویزیت به پزشک مراجعه نمایید.

 4. عباس می گوید

  در ناحیه شکم و اطراف ناف احساس خارش شدید طوری که انگار داخل شکمم را چنگ میزنند.بعضی اوقات این خارش به نواحی دیگر بدن مثل دست و پا و گردن و… سرایت میکند. یبوست هم اکثرا دارم،
  درد شکم هم در ناحیه بالای ناف هم در صورت کم شدن خارش جایگزین میشود. فکر کنم مشکل روده باشد.

  1. کوثر مهدی زاده می گوید

   با سلام دوست گرامی،بررسی خارش نیازمند انجام آزمایش و بررسی آنزیم های کبدی و بیلی روبین و …میباشد.به متخصص داخلی مراجعه نمایید

 5. elham می گوید

  سلام خسته نباشید بنده حدودسه سالی میشه عمل فتق جدارانجام دادم الان مدتیه دوباره اطراف نافم درددارم وحالت تهوع ودل پیجه های شدیدمیگیرمممکنه علتش از عودفتق باشه؟تشکر

  1. کوثر مهدی زاده می گوید

   با سلام
   دوست گرامی فتق کمتر میتواند علایمی همچون تهوع بدهد.به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید

 6. مهشید می گوید

  چند وقتیه دور نافم مخصوصا قسمت پایینش به شدت درد میکنه حتی نمیتونم صاف وایستم یا بدنمو به سمت بالا بکشم ن حالت تهوع دارم ن چیزی فقط شکمم کار میکنه این درد باعث میشه معدمم درد بگیره
  میشه لطفا پاسخ دهید ممنون

  1. دکتردکتر می گوید

   با سلام و وقت بخیر

   دوست عزیز؛‌ ذکر نکرده اید چه مسدت است دچار این مشکل شده اید،اگر دردها به صورت دلپیچه است و همراه تهوع و تب و اسهال خونی نمیباشد میتواند سندرم روده تحریک پذیر مطرح باشد،اما لازم است ابتدا آزمایش خون و مدفوع بررسی شود.به متخصص داخلی مراجعه نمایید

 7. هادی می گوید

  سلام من هفت هشت ماهی هست که اطراف نافم صبح ها درد میگیره و باید به دستشویی بروم دکتر هم رفتم درست نشد چیکار کنم

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی اگر با علایمی همچون تب و اسهال خونی و کاهش وزن همراه نیست میتواند ناشی از سندرم روده تحریک پذیر که منشا آن بیشتر استرس است مطرح باشد.منتها لازم است ابتدا آزمایش خون و تیرویید و مدفوع انجام شود تا علل دیگر رد شود.

  2. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی ،احتمالا به سندرم روده تحریک پذیر دچار هستید.کاهش استرس و پرهیز از غذاهای نفاخ و ادویه و …توصیه میشود. جهت تجویز درمان دارویی جهت رفع علایم به متخصص داخلی مراجعه کنید

 8. امید می گوید

  سلام من 32 سالمه و وزنم 86 قد 176 الان چند ساله که بعد انجام یه کار سنگین و حتی بعد از سکس نافم درد میگیره و هیچ علائم دیگه ای نداره و فقط مرکز نافم درد دارم و دوازده سال پیش هم عمل فتق زیر شکم و واریکوسل انجام دادم. سونوگرافی هم انجام دادم گفتن مشکلی ندارم چرااا?

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی ممکن است یک کیست یا فتق نافی کوچک داشته باشید.میتوانید جهت معاینه به متخصص جراحی مراجعه کنید.در کل جای نگرانی نیست

   1. امیر می گوید

    با سلام. من حدود ۲ ۳ روزی میشه که پس از خوردن یک وعده عذایی در اطراف ناف خودم احساس درد دارم که پس از هر وعده غذایی تشدید میشه. پیش دکتر هم رفتم گفت انتحای معده و ابتدای روده بارک دچار ناراحتی شده که باید به وصیله فوق متخصص گوارش درمان میشه . یک سرم با امپول تسکین درد برایم نوشت ولی پس از ان هنگام شب دوباره از درد شدید از خواب بیدار شدم

 9. باقر می گوید

  با سلام بنده خیلی وقت پیش یه وقتی همراه مدفوعم یذره خون بودو روده هام درد داشت ..و اطراف نافم درد داشت ..اندوسکپی شدم گفتن زخم معد وه..شش ماه درمان شدم خون ریزی خوب شد…ولی شبا نافم یکم درد داره ..شش هفت ماهه ..همیشگی نیست ولی در امتداد رود هم هست

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی در صورتی که همچنان دردهای مبهم و پراکنده دارید لازم است به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید تا در صورت نیاز آندوسکوپی مجدد و کولونوسکوپی انجام دهد

 10. احمد می گوید

  مادر من دور نافش گوله گوله شده مثل جوش میمونه دردی هم نداره

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی نیاز به معاینه ضایعات میباشد تا تشخیص درستی انجام شود.به متخصص پوست مراجعه کنید

 11. حانیه می گوید

  باسلام
  من زمانی ک به دنیا اومدم گفتن ک فتق ناف داشتم متاسفانه عمل نکردم الان چند وقتی هست مخصوصا شبا احساس یک سوزن سمت چپ نافم میکنم یا حتی جوری احساس سوزن سوزن اطراف ناف دارم ک نمیتونم بلند بشم مخصوصا زمانی ک نافم رو فشار میدم اکثرا شبا اینجوریم اما در روز هم ورزش های سنگین انجام میدم اینجوری میشم بعد ی چیزه دیگه هم هست من از آمپول هورمون رشد استفاده میکنم ب نظر شما مال فتق نافمه یا آمپول هورمون رشد البته من همیشه حالت تهوع دارم اما از بچگیم همینجوری بودم

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی علایم شما بیشتر ناشی از فتق نافی است.به متخصص جراحی مراجعه کنید

 12. سیده حسینی می گوید

  سلام من این ۳سال دررفتگی ناف دارم هرجارفتم درست نشد حالا این یه مدتی خییلی لاغر شدم ونفخ شدید دارم مخصوصا دورنافم وقورقور شکمم بیشتر شد انگار بچه توشکمم تکون میخوره همیشه حالت تهوع سرگیج خستگی مفرط بیحالی دارم اصلا میلی به غذا خوردن ندارم

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی درررفتگی ناف؟! را چه کسی برای شما تشخیص گذاشته است؟اگر فتق نافی مطرح باشد که نیاز به معالجه با جراحی دارد اما علایم دیگری که ذکر کردید لازم است آندوسکوپی و سونوگرافی انجام شود.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. هانیه می گوید

  سلام و وقت بخیر من همسرم اسهال و یبوست و تب و علائمی نداره فقط چند وقتیه ک وقتی دل و سمت نافشو فشار میده میگه درد میگیره درصورتی ک قبلاً اینطور نبوده یاداوربشم ک همسرم رفلاکس معده هم داره ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   اگر درد به دنبال فشار دادن ایجاد میشود میتواند ناشی از مشکلات ناف مثلا کیست نافی باشد.اما اگر به صورت درد و دلپیچه است نیاز به معاینه دارد.

 14. آناهیتا می گوید

  سلام من تقریبا چند روز هست که اطراف نافم خیلی درد میکنه بخصوص قسمت بالای نافم بعضی اوقاتم درد تا زیر دلم و لگنم کشیده میشه. حالت تهوع و استفراغ دارم،یبوست ندارم ولی اسهال مزمنم ندارم، تبم ندارم فقط خیلی بی حالم و احساس خستگی میکنم ، اشتهام ندارم هر چیزیم میخورم نسبت بهش حالت تهوع پیدا میکنم. درد در ناحیه سمت چپ قفسه سینه ام دارم که درد در ناحیه خاصی متمرکز نیست و دست چپمم مداوم درد میکنه و البته گاهی اسید معدم به شدت بالا میره.
  به نطرتون مشکل از کجاست

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام دوست گرامی لازم است معاینه شکم و آزمایش خون و آنزیم کبدی و مدفوع انجام شود.

 15. سحر می گوید

  سلام ۲۸ساله هستم ببخشید من درد لگن داشتم وشکمم مدفوع شل بود بعد از یک ماه کمی خون مخاط شکل دیدم رفتم بیمارستان بستری شدم کولونوسکوپی انجام دادن پولیپ هم نداشتم از روده ام تیکه برداری کردن پاتالوژی جوابش فقط کمی التهاب خفیف بودولی من هنوز از غذا خوردن بیزارم یکمم انال فیشر نشون داد تو کولونوسکوپی من از درد معده نداشتم فقط پشتم درد میکنه میزنه به قلبم و دستم؛دوبار سونوی کامل شکم و لگن انجام دادم دکتر زنان هم رفتم ولی بازم نرمال بود ولی این درد این بی حالی این لگن درد خوب نمیشه ام ار ای فقط کمی سیاتیک دارم…تروخدا کمکم کنید چه دکتری دیگه باید برم خسته شدم…؟:'((((

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   لازم است سی تی اسکن کامل لگن و شکم انجام دهید

 16. کیانا کیانی می گوید

  سلام دختر من الان 14 سالشه و از دوران دبستان در اثر استرس مدرسه دل درد دور ناف داره که با وارد شدن به مقطع راهنمایی استرسش کامل برطرف شد و خیلی بهتر شد اما هنوز ادامه داره صبحها دل درد داره و زیاد توی دستشویی می مونه اما میگه اسهال یا یبوست ندارم هر دکتری که بردم هر کی یه چیز گفته یکی گفته میگرن شکمیه یکی دیگه ناشی از استرس یکی کولیک روده هیچ کدوم هم درمان درست حسابی براش نداشتند جز قرص هیوسین که هیچ تاثیری هم نداره من خودم حس می کنم هر وقت سرما خوردگی داره بدتر میشه . واقعا مستاصل شدم چیکار کنم توروخدا راهنماییم کنید. ممنون

 17. پدرام می گوید

  سلام وقتتون بخير. جسارتا من يه چن ماه هست زير قفسه سينم و اطراف نافم درد و سوزش دارم. خارش شكم هم زياد دارم. اندوسكوپي انجام دادم جوابشH. پيلور داشتم. الان تحت درمان هستم. ولي هنوز اطراف نافم و كنار نافم درد ميكنه. البته هنوز هم معده درد دادم. حالت تهوع و استفراغ و اسهال ندارم. قفسه سينم سمت چپ هم درد ميكنه مخصوصن سينه چپ. و صبح ها كه از خواب بيدار ميشم حس ميكنم دهنم خيلي كم مزه خون ميده. ولي خوني ديده نميشه.

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   درمان اچ پیلوری کامل شود و آزمایش پیگیری جهت رفع آن انجام‌شود
   آزمایش آنزیم های کبدی انجام شود.
   سونوگرافی از شکم و لگن انجام شود

 18. محسن می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من تقریبا دماههشکمم درد میکنه اسهال وحالت تهوع دارم بیحالم لرز دارم خیلی بیقرار میشم علت چیست

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   با توجه به مدت درگیری لازم است جهت معاینه و آزمایش به متخصص داخلی مراجعه کنید

 19. كامبيز سليمي می گوید

  باسلام وخسته نباشيد
  يك چند وقتي است بعداز دفع مدفوع دچار درد در زير ناف ميشوم حدود نيم ساعت طول ميكشد بعد دردش آرام ميشود لطفا راهنمايي فرماييد

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   آزمایش مدفوع و معاینه شکم لازم است انجام شود‌.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 20. رحیمی می گوید

  سلام خوبین
  شوهر من پنج ساله دور نافش شدید درد میکنه حالت تهوع نداره یبوست هم نداره دردش بیشتر شبا شروع میشه دکتر رفتیم گفته حساسیت فصلیه یکی میگه مشکل گوارشه
  میشه راهنمایی کنین چیکار باید بکنم؟
  و اینکه ایا درد دور ناف میتونه بر ناباروری مرد اثر داشته باشه؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   تاثیر بر باروری اندک است
   با توجه به سابقه ۵ ساله توسط فوق تخصص گوارش ویزیت شوند تا همه علل بررسی شود.

 21. محسن می گوید

  سلام
  همسر من چند ماهی میشه که صبح ها معمولا در ناحیه بالای ناف و زیر جناق احساس نفخ و درد داره و در طول روز هم احساس خستگی و بی حالی شدید داره گاهی اوقات البته این درد گاهی اوقات در ناحیه پهلوهاش البته نه در ناحیه ی پشت حس میشه حدود چهار ماه پیش ازمایش خون و ادرار داد که در ادرارش خون مشاهده شده هم میکروسکوپی هم ماکروسکوپی در گزارش ازمایش اعلام شده.
  اما کم خونی و مشکل دیگه ای هم مشاهده نشده
  البته همیشه فشار خونش پایینه معمولا ۱۰
  بعد ازمایش پزشک بیمارستان گفت عفونت ادراری هست دارو بهش داد یه مدت خبری از دردها نبود اما از یک ماه پیش دوباره شروع شده و یه پزشک دیگه گفت حدس می زنم به خاطر کمبود ریز مغذی باشه اما الان بعد ازبیست روز که دارو مصرف میکنه ( امپول ویتامین و کپسول مولتی ویتامین) هنوز خوب نشده
  علاوه بر اینا در بدن خودش احساس گرما می کنه بدون اینکه تب داشته باشه
  ممنون

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی لازم است آزمایش خون از جهت کم خونی،آنزیم های کبدی ،تیرویید و مدفوع و ادرار بدهند.در صورت عدم وجود هیچ مشکلی در آزمایشات آندوسکوپی معده انجام شود.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. مریم می گوید

  سلام.
  چند روزی هست که در قسمت ناف احساس درد میکنم، این درد زمانی خودش رو نشون میده که خودم رو میکشم یا تغییر وضعیت در نشستن میدم.
  هیچ نشانه تهوع و تب و اسهال و یبوست هم ندارم.
  میشه لطفاً راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   با احتمال زیاد درد عضلانی مطرح است.در صورت عدم بهبود جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید در صورت عدم بهبود میتواند کیست یا فتق نافی نیز باشد

 23. کوروش می گوید

  آقای دکتر سلام
  مدت نزدیک به سه سال است که هر بیست روز یا ماهی درد شدید به مدت ده تا بیست ثانیه اطراف ناف از سمت راست را دارم بطوریکه در ناحیه درد بسیار سفت می شود این درد بیشتر زمانیکه روی مبل نشستم یا خم می شوم شروع میشود در حال ایستادن تا حالا این درد را نداشتم کلیه آزمایشات و سونوگرافی چیزی را نشون نمیده ومتخصص گوارش گفته همه چیز نرمال است ضمنا برادر بزرگم سرطان روده بزرگ داشته است

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دردهای ۲۰ ثانیه ای بیشتر به نفع دردهای عضلانی است و مشکلی ندارد.با توجه به سابقه سرطان در خانواده انجام کولونوسکوپی دوره ای زیر نظر فوق تخصص گوارش انجام شود

 24. مریم می گوید

  سلام یه چند سالی میشه دور نافم و نزیدک پهلو و قسمت پاین کمرم درد میگره و گاهی شدیدو گاهی خفیف . بعضی وقتا از درد نمیتونم تکون بخورم ، بعضی وقتا بعد از خوردن غذا اگه بلافاصله بلند شم دچار درد در این ناحیه میشم . مشکل چیه

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   اگر بلافاصله به دنبال غذاخوردن است و با حرکت کردن بدتر میشود میتواند ناشی از درد عضلانی باشد.اما جهت رد سایر علل مانند سندرم روده تحریک پذیر به متخصص داخلی مراجعه کنید

 25. سجاد می گوید

  سلام و خسته نباشید
  ۳۳ سالم هست و آقا،،از پارسال به دلیل درد در قسمت سمت راست بدن،،درد دقیقا بین ناف و کلیه راستم هست و علایمی چون سرگیجه و حالت تهوع و لرز به دکتر مراجعه کردم،،عفونت ادرار در آزمایش خون،،سه پولیپ در کیسه صفرا،،پولیپ ها به اندازه سه تا پنج میلیمتر،،،سنگ به اندازه سه میلیمتر در کلیه راست و هیدرونفروز کم در کلیه راست و دو لنف نود به اندازه هفت میلیمتر در لیگامان گاسترویت در تمام مراحل دکتر رفتنم تشخیص داده شد،،اما درد من خوب نشده و سرگیجه و سر درد رو دارم،،،فشار خونمم تقریبا یک ماهه شده سیزده،،،لطفا راهنماییم کنید واقعا حالم خوب نیست،،با تشکر

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی مقوله های جدا از هم مطرح است
   جهت بررسی کلیه یک آزمایش اوره و کراتینین و ادرار از نظر پروتیین انجام دهید
   جهت درد های شکمی و سنگ کیسه صفرا بهتر است به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید و اگر کولونوسکوپی انجام نداده اید طبق نظر ایشان بررسی شود
   جهت سرگیجه و سردرد آزمایش خون و بررسی کم خونی انجام داده و به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

  2. امید سیوندی می گوید

   سلام من همیشه بین قفسه سینه درد دارم و جدیدا داخل گردی ناف سمت بالا ورم کرده علتش چی میتونه باشه؟
   ضمنا بعد از خوردن غذا معده درد میشوم
   ممنونم

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام ميتونه التهاب معده باشه، لطفا به
    متخصص داخلي مراجعه كنيد تا معاينتون كنن

 26. Kiya می گوید

  با سلام
  مادر من دور نافش درد میکنه واز تو میسوزه و نفخ شدیدی داره و تو کل ناحیه شکمی و قفسه سینه اش و پشت کتفش درد میپیچه.دکترم رفتیم دارو داده خوب نشده.لطفا میشه بگید چیکار باید بکنیم

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   معاینه و بررسی آزمایش و احتمالا آندوسکوپی لازم است.به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

 27. ملیس می گوید

  سلام خانوم دکتر مدتیه ک داداشم نافش به شدت درد میکنه بعضی وقتا به طوری که نشستن در دستشویی هم براش سخت شده باید به چه متخصصی مراجعه کنه؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   اگر کودک است و درد ملایم است به متخصص اطفال مراجعه کنید
   اما اگر درد بسیار شدید است و کودک بی قرار است و گریه میکند به متخصص جراحی نیز میتوان مراجعه کرد

 28. امیر می گوید

  سلام بابام زیر نافش خیلی درد میکنه خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   نیاز به معاینه است

 29. رویا می گوید

  سلام من اطراف نافم ب شدت در می کنه مخصوصا بعد خوردن غذا بعضی مواقع هم ب کل شکمم سرایت می کنه
  حالت تهوع ندارم اما دلپیچه واسهال ویبوست دارم
  لطفا راهنماییم کنید ممنون از شما

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی مشکلات شما میتواند ناشی از سندرم روده تحریک پذیر باشد.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 30. فاطمه می گوید

  سلام من تقریبا 6 ماه پیش عمل فتق ناف انجام دادم وبایی تاسه ماه کمربند میبستم وکار سنگین انجام نمیدادم همه را مراعات کردم اما الان تو یک ماه گذشته اکثر مواقع حداقل هفته ای دوباره دور نام درد میکنه شدید میخوان بدونم.? از چیه؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی نیاز به معاینه است. عوارض جراحی و یا عود فتق میتواند رخ دهد به پزشکی که شما را جراحی کرده مراجعه کنید

   1. فاطمه می گوید

    ممنونم عزیزم حتما برای معاینه میرم.

    1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

     ??

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.