سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم

سندرم روده تحریک پذیر

یکی از شایع ترین اختلالات گوارشی که افراد را درگیر می کند، سندرم روده تحریک پذیر یا IBS است. سندرم روده تحریک پذیر يك اخـتلال رايـج معـده ای ـ روده ای از نـوع عملكـردی است كه با درد مزمن يا راجعه ی شكمی همـراه بـا تغييـر در عادات اجابت مـزاج مـشخص مـي شـود. همه مواردی که باید درباره علائم، تشخیص و درمان سندروم روده تحریک پذیر را در این مقاله بخوانید.

IBS چیست؟

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر با احساس ناراحتی، درد مزمن در ناحیه شکم، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای بدون هرگونه علت دیگری مشخص می‌شود. اسهال یا یبوست می‌توانند ممکن است در افراد مبتلا به صورت متناوب دیده شوند. IBS یا سندرم روده تحریک پذیر در اغلب بیماران منجر به شرایط خطرناک نمی‌شود و آسیبی دائمی به روده بزرگ نمی‌رساند، ولی می‌تواند به علت عوارض جانبی باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره گردد. افراد مبتلا به این بیماری اغلب بیش از دیگران دچار ریفلاکس معده می شوند. IBS یک گروه از نشانه های روده ای است که معمولا با یکدیگر همراه می شوند. علائم و نشانه ها از شدت و طول مدت فرد تا فرد متفاوت است. سندرم روده تحریک پذیر می تواند سبب آسیب روده در بعضی موارد شود.

IBS خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش را افزایش نمی دهد، اما هنوز هم می تواند تاثیر قابل توجهی در زندگی شما داشته باشد.

علائم IBS یا سندرم روده تحریک پذیر

فقط تعداد کمی از افراد مبتلا به سندرم روده تجریک پذیر IBS علائم و نشانه های شدید دارند. برخی افراد می توانند علائم خود را با مدیریت رژیم غذایی، شیوه زندگی و استرس کنترل کنند. علائم شدیدتری را می توان با دارو و مشاوره درمان کرد. علائم IBS معمولا عبارتند از:

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر یا IBS

تشخیص IBS

هیچ تستی برای تشخیص قطعی IBS وجود ندارد.  پزشک شما احتمالا با یک تاریخچه کامل پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایشات شروع می شود تا دیگر شرایط را رد کند. پزشک ممکن است بر اساس علائم شما IBS را تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است یکی یا بیشتر از مراحل زیر را برای رد کردن سایر علل احتمالی علائم انجام دهند:

معیارهای رم:  این معیارها شامل درد شکمی و درد و ناراحتی مربوط به دفع، دفعات دفع است که به طور متوسط ​​حداقل یک روز در هفته در سه ماهه گذشته یا حداقل دو مورد همراه است.

معیارهای منینگ: این معیارها بر درد ناشی از عبور از مدفوع و داشتن حرکات ناقص روده، مخاط در مدفوع و تغییرات در میزان مدفوع تمرکز دارد.

بررسی رژیم غذایی: یک رژیم غذایی خاص یا گروه های غذایی خاصی ممکن است باعث تشدید علائم و درد گردد.

آزمایش مدفوع: نمونه ای از مدفوع مورد آزمایش قرار گرفته تا عفونت را رد کند

آزمایش خون: برای بررسی کم خونی انجام شده و بیماری سلیاک (اختلال خود ایمنی روده کوچک) را رد کرد.

کولونوسکوپی: معمولا کولونوسکوپی تنها زمانی انجام می شود که پزشک شما مشکوک باشد که علائم شما به علت کولیت، بیماری التهابی روده (بیماری کرون) یا سرطان ایجاد می شود.

اشعه ایکس یا سی تی اسکن: این آزمایشات تصاویری از شکم و لگن شما را فراهم می کند که ممکن است به پزشک اجازه دهد علایم دیگر علائم شما را رد کند…

تست تحمل لاکتوز: لاکتاز آنزیمی است که شما نیاز به هضم شکر موجود در محصولات لبنی دارید. اگر لاکتاز تولید نکنید، ممکن است مشکلی مشابه با IBS ایجاد کنید، از جمله درد شکمی، گاز و اسهال. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که شیر و شیر را از رژیم خود برای چندین هفته حذف کنید.

علل ایجاد سندرم روده تحریک پذیر

دلیل دقیق IBS شناخته شده نیست. عواملی که به نظر میرسد باعث سندرم روده تحریک پذیر می شوند عبارتند از:

انقباضات ماهیچه ای در روده: دیواره های روده ای با لایه های عضلانی که با دستگاه گوارش در ارتباط هستند باعث حرکت و هضم غذا می شود. انقباضاتی که قوی تر و طولانی تر از حد طبیعی می باشند، می توانند باعث ایجاد گاز، التهاب و اسهال شوند. انقباضات روده ای ضعیف می تواند باعث کاهش سرعت غذا و مدفوع سخت و خشک شود.

سیستم عصبی: ناهنجاری های اعصاب در دستگاه گوارش ممکن است موجب بروز ناراحتی بیش از حد طبیعی در سیستم گوارشی شود.

التهاب در روده: برخی از افراد مبتلا به IBS تعداد بیشتری سلول های سیستم ایمنی بدن را در روده خود دارند. این پاسخ سیستم ایمنی همراه با درد و اسهال است.

عفونت شدید: IBS می تواند بعد از یک دوره شدید اسهال (گاستروآنتریت) ایجاد شده توسط باکتری یا ویروس ایجاد شود.

تغییرات در باکتری در روده (میکرو فلورا): میکرو فلورا باکتری» خوب است که در روده قرار دارد و نقش کلیدی در سلامت دارد.

شروع کننده های سندرم روده تحریک پذیر

علائم IBS می تواند توسط یکی از موارد زیر شروع شود:

رژیم غذایی: نقش آلرژی غذایی یا عدم تحمل در IBS به طور کامل درک نشده است. آلرژی غذایی واقعی به ندرت IBS را ایجاد می کند؛ اما بسیاری از افراد مبتلا به IBS بعد از خوردن یا نوشیدن برخی از غذاها یا نوشیدنی ها شامل گندم، لبنیات، میوه های مرکبات، لوبیا، کلم، شیر و نوشیدنی های گازدار علائم سندرم روده تحریک پذیر را نشان می دهند.

فشاراسترسی: اکثر افراد مبتلا به IBS علائم و نشانه های مکرر و یا مکرر در دوره های افزایش استرس دارند؛ اما در عین حال استرس ممکن است علائم را تشدید کند، اما باعث ایجاد آنها نمی شود.

هورمون ها : زنان دو برابر احتمال ابتلا به IBS دارند که ممکن است نشان دهنده تغییرات هورمونی باشد. بسیاری از زنان متوجه می شوند که نشانه ها و علائم در دوران یائسگی قاعدگی آنها بدتر می شود.

درمان سندرم روده تحریک پذیر

هیچ درمان قطعی برای IBS وجود ندارد. شما می توانید با مراجعه به لیست متخصصان گوارش و کبد که ما در سایت نوبت دهی دکتر دکتر برای آسایش و رضایت مندی شما عزیزان تهیه کردیم، بهترین متخصصان گوارش را برای حل مشکل سندرم روده تحریک پذیر انتخاب کرده و  روند درمان بیماری خود را تسریع ببخشید. اگرچه درمان قطعی برای آی ‌بی ‌اس وجود ندارد، می‌توان از برخی درمان‌ها برای تسکین علائم بهره گرفت؛ از جمله تنظیم وضعیت غذایی بیمار، برخی داروها و مداخلات روان‌پزشکی. در زیر توصیه های برای کاهش علائم این بیماری را آورده ایم.

 • خوردن وعده های کوچکتر
 • به حداقل رساندن استرس
 • اجتناب از غذاهای سرخ شده یا تند
 • اجتناب از غذاهایی که باعث علائم شما می شوند
 • خوردن غذاهای با فیبر بالا
 • نوشیدن زیاد مایعات
 • ورزش منظم
 • خواب کافی

علاوه بر این، براساس علائم شما، پزشک ممکن است داروهایی مانند: مکمل فیبربرای کنترل یبوست، داروهای ضد اسهال.، داروهای ضد افسردگی، دارو های مسکن برای تسکین را برای شما تجویز کند.

جلوگیری از سندرم روده تجریک پذیر

پیدا کردن راه های مقابله با استرس ممکن است به جلوگیری یا کاهش علائم IBS کمک کند. مشاوره. یک مشاور می تواند به شما در یادگیری تغییرات و یا تغییر دادن پاسخ شما به استرس کمک کند. مطالعات نشان داده اند که روان درمانی می تواند کاهش معنی داری و طولانی مدت علائم را فراهم کند

برای برخی از افراد، تغییرات در رژیم غذایی میتواند در جهت کمک به کاهش علائم کمک کننده باشد. از آنجا که علائم IBS در افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است، تغییرات غذایی باید براساس هر فرد جداگانه تغییر کند. تغییرات ساده در رژیم غذایی و شیوه زندگی اغلب برای کاهش علائم IBS کمک کننده است. سعی کنید به آرامی مقدار فیبر در رژیم غذایی خود را در طول یک هفته با مواد غذایی مانند دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات و لوبیا افزایش دهید.

افراد در خطر

بسیاری از افراد علائم و نشانه های گاه به گاه IBS را دارند؛ اما افراد زیر احتمال بیشتری دارد که سندرم روده تحریک پذیر را داشته باشند:

افراد جوان: IBS بیشتر در افراد زیر ۵۰ سال رخ می دهد.

زنان: فراوانی سندرم روده تحریک پذیر در زنان بیشتر از مردان است. تغییرات هورمون استروژن قبل یا بعد از یائسگی نیز یک عامل خطر برای IBS است.

سابقه خانوادگی IBS. ژن ها ممکن است نقش خود را بازی کنند، به عنوان عوامل فاکتور مشترک در محیط خانواده یا ترکیب ژن ها و محیط زیست.

عوارض جانبی سندرم روده تحریک پذیر

یبوست مزمن یا اسهال می تواند باعث ایجاد هموروئید یا بواسیر شود. کیفیت پایین کیفیت زندگی. بسیاری از افراد مبتلا به IBS متوسط ​​تا شدید کیفیت زندگی کمتری را گزارش می دهند. اختلالات خلقی علائم و نشانه های IBS می تواند منجر به افسردگی یا اضطراب شود. افسردگی و اضطراب همچنین می تواند IBS را بدتر کند.

بر گرفته از:

علائم سندرم روده تحریک پذیر

آیا سندرم روده تحریک پذیر درمان پذیر است؟

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

275 دیدگاه در “سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم

 • سلام .خسته نباشید .من حدود ۱سالی هست اعصابم به هم میریزه استرس میگیرم .دلم پیچ میده .اسهال دارم شکمم باد پیچک میگیره زیاد .بعضی موقع چشم درد دارم سرم درد می‌کنه .گیجم .چند مدت درست میشم .باز حالم خراب میشه .اندوسکپی هم انجام دادم

  پاسخ
  • سلام
   سندرم روده تحریک پذیر احتمالا مطرحه
   دارو چی براتون تجویز شده؟

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر

  من ۲۷ سالمه و از پارسال دچار درد سمت راست شکم ،دقیقا زیر دنده شدم و بعد از سونوگرافی و آزمایش ک دادم هیچ مشکلی نداشتم و حتی تمام فاکتور های کبدی هم اوکی بود ، بیخیالش شدم دیگه و بعد از چند ماه درد کمر و پاهام شروع شد ، رفتم ام آر آی کمر دادم بازم مشکلی نداشتم …دوباره سونوگرافی، آزمایش کلی ، آزمایش میکروب معده ، سی تی شکمی و حتی دو بار آندسکوپی دادم بازم همه نتایج پاک بود …چند هفته پیش اسکن هسته ای دادم و آزمایش ANA ک مثبت شد ، دکتر روماتیسم مفصلی تشخیص داده و سینورا و سولفاسالازین تجویز کرده اما میخوام بدونم آیا روده م دچار مشکل هست آیا ؟؟ چون هنوز طی این یک سال ورم سمت راست شکم زیر دنده رو دارم و چون آزمایش hla b27 و anti ccp و anti dnaمنفی شد دوبار ، حس میکنم شاید روده م دچار مشکل باشه …اینم بگم بهتون که هیچ علائمی جز ورم اون قسمت ، درد کمر و پا و گاهی سردرد نداشتم ، نه اسهال نه یبوست ، یکی دوبار خیلی معمول اسهال اونم طی یه سال …و کلونسکوپی هم ندادم تا الان …ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام
   اگه اسهال و علایم گوارشی ندارین خیر

   پاسخ
 • سلام من ۲۰سالمه…مدتی هس ک دچار یبوست شوم..ب دکتر مراجعه کردم و برام شربت لاکسمل تجویز کردن..اگر اون شربت رو استفاده کنم خوبه ولی اگر استفاده نکنم دچار یبوست هسم..میتونه سندروم روده تحریک پذیر باشه؟

  پاسخ
  • سلام
   رژیم غذایی رو اصلاح کنید
   ۸ لیوان آب، سبزیجات، روغن زیتون، برگه آلو و قیصی و انجیر بخورید
   ورزش کنید

   پاسخ
 • سلام ، مادرِ من ۴۲ سالشه و گاهی بدونِ تحرکِ شدید و مصرفِ غذای بد ! در ناحیه ی شکم و کمر احساس دردِ شدید میکنند مخصوصا سمتِ راستِ شکم و زیرِ شکم . همراه با نفخ و حالت تهوه و بی اشتهایی ، علتِ این حجم از دردِ شدیدِ ناگهانی چی میتونه باشه !

  پاسخ
  • سلام
   از نظر زخم گوارشی و سنگ صفرا باید بررسی شن
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۲۱ ساله هستم سابقه رفلاکس معده هم دارم حدود یکسال پیش یبوست شدید داشتم و خون روشن بعد مدفوع مشاهده میکردم بعد گذشت یکسال بیرون زدگی مقعد دارم گاهی اوقات که یبوست میشم بازم خون ریزی کم دارم یا مدفوع سفت دارم خونریزی به اون صورت نه ولی آخر مدفوع بازم چند خط خون روی مدفوع میبینم چون دل درد هم داشتم به دکتر مراجعه کردم گفت احتمالا سندروم روده تحریک پذیر هست و گفت چون سنم کمه فعلا نیاز به آزمایش نیست و دارو تجویز کردن و گفتن از لحاظ استرس خودمو مدیریت کنم الان بعد تموم شدن داروها اکثر اوقات یبوست دارم و گاهی اوقات وقتی مدفوع سفتی دارم خون رو میبینم روی مدفوع میخواستم بدونم دلیلش همون هموروئید و سندروم روده تحریک پذیر هست یا نیاز به پیگیری بیشتری داره؟خیلی نگرانم بابت این موضوع.از خانواده هم فقط پدره مادرم سابقه سرطان معده و روده داشتن

  پاسخ
  • سلام
   بنظر بله همورویید و سندرم تحریک پذیره.برای اطمینان بیشتر ازمایش خون مخفی مدفوع بدین

   پاسخ
 • با سلام،من حدود سه ماه هست،درد در ناحیه فوقانی چپ شکم دارم ،البته نه همیشه بعضی وقتها اصلا ندارم،درد به صورت خفیف میاد ومیره،دکتر رفتم آزمایش دادم ،آندوسکوپ معده دادم ،گفتند ،زحم معده بوده خوب شده جاش مونده یه سری دارو دادند ،ولی باز هر از گاهی درد میاد،جواب آزمایشها همه سالم بوده ،منظورم کلیه ها کم خونی وغیره…نمیدونم چه کار کنم بعضی وقتها درد دارم …

  پاسخ
  • سلام
   داروهایی مثل پنتوپرازول و فاموتیدین با نظر پزشکتون بخورین
   غذای چرب و سرخکردنی و ادویه دار خصوصا شب ها نخورید

   پاسخ
 • سلام من ۲۸ سالم هست و حدودا یه ماهه احساس زخم در مقعد داشتم ولی مشکل گوارشی نداشتم و گاهی سعی میکردم بخاطر احساس سوزش دستشویی نرم اما نه که خیلی این کار رو تکرار کنم. اما الان دو روز هست که یک دفعه دچار مشکل یبوست شدم به صورتی که احساس شدید نیاز به تخیله دارم ولی به سختی و با درد خییییلی زیاد تخلیه ناکامل دارم. هفته قبل این ماجرا آزمایش خون دادم و فقط پلاکتم کمی بالا بود ۵۵۰ بود و مشکل دیگه ای در آزمایش سی بی سی نبود. هفت ماه پیش سونوی لگنی هم دادم مشکلی نبود. و حدود دو سال هست درد خفیفی قسمت چپ شکم دارم. و اینکه بسیار استرسی هستم. در ضمن میخواستم خیلی ازتون تشکر کنم این مدت کرونا خیلی وقتا با راهنمایی خوب شما مشکلم برطرف شد. خدا بهتون سلامتی بده خانم دکتر

  پاسخ
  • سلام
   خواهش میکنم
   پماد آنتی همورویید هر۱۲ساعت بزنین، ملین برای یبوست بخورید
   برای کنترل اضطرابتون با نظر پزشکتون داروی ریلکس کننده گوارشی مثل کلیدینیوم سی بخورین و اگه اضطراب زیاده با روانپزشک مشورت کنید

   پاسخ
 • سلام مشکل معده و روده داشتم سه ماهه پیش رفتم دکتر آزمایش کامل خون و مدفوع دادن و سونو شکمی لگنی خدا رو شکر مشکلی نداشتم (و ۶سال پیش هم آندوهم کلونوسکوپی دادم که کلو سالم بود و آندو گاستریت داشتم که با دارو برطرف شد) دکتر گوارش برای درد معده و روده فاموتیدین و پرو دایجستیو و دایجستیو اید دادن بهتر بودم تا دوماه که داروهام تموم شد یک مدته که بالتی نافم درد میکنه باد توی شکمم میپیچه گاهی یبوست گاهی مدفوعم شل هست البته مدفوع شل بیشتر صبحا هست امروز بعد از ظهر مدفوم‌مدادی شکل بود‌ترسیدم آیا مشکلی نیست؟مدفوع قهوه ای رنگ بدون خون هست آیا احتیاج هست دارو بخورم با ممکنه عصبی باشه چون خیلی استرسی هستم۵۲ساله هستم و خانم

  پاسخ
  • سلام
   بنظر سندرم روده میاد، داروهاتون رو مجدد بخورین برای ۲ هفته

   پاسخ
 • ببخشید یادم رفت بگم ۲۷ ساله امه دل درد ندارم
  چون یکی از علائم سندروم روده تحریک پذیر دل درد هستش ولی من ندارم به خاطر همین شک دارم سندروم روده تحریک پذیر باشه
  حالت تهوع خفیف احساس خستگی و کسالت و اسهال پایدار دارم
  واقعا چون درمان نمیشم و خونه نشین شدم وضعیت روحیم هم خیلی خرابه
  ممنون میشم راهنمایم کنید

  پاسخ
  • سلام از نظر روحي بايد ريلكس باشيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر
  ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید
  من یه ۵ ماهی هست که اسهال و حالت تهوع خفیف دارم
  و الان دو ماهی هست که بعلاوه اسهال بعضی ساعتها احساس کسالت و مریضی وضعف میکنم
  بعضی وقت ها یه دفعه حالم بد میشه
  بعضی وقت سردرد میگیرم
  نوار مغز و ام ار ای و ازمایش خون و مدفوع انجام دادم
  همه رو گفتن سالم
  فقط ازمایش خونم هیلکوباکترم مثبت در امده که دکترها گفتن بعد ابتلا تا یکسال مثبته چون اندسکوپی هم چند بار انجام دادم نرمال بود
  واقعا دیگه خسته شدم
  به نظر شما این حالت تهوع خفیف و ضعف و احساس کسالت می تونه از سندروم روده تحریک پذیر باشه
  واقعا زندگیم به خاطر حالت تهوع خفیف و احساس کسالت بدجور مختل شده

  پاسخ
  • سلام
   سندرم روده تهوع و کسالت نمیده
   باید بررسی بیشتر انجام شه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • با سلام
  بنده دو بار آندوسکوپی کردم گفتن فتق خفیف معده دارید. اما حداقل سه سال است که هر شب داروی فاموتیدین استفاده میکنم. قبل عید آزمایش دادم میکروب معده هم داشتم دارو میخوردم. از اواخر فروردین دچار مشکلات گوارشی شدم. مدفوع شل ولی حالت دار دارم و گاهی اسهال میشم. آزمایش خون مخفی سه بار دادم منفی بود. کشت مدفوع دادم منفی بود. ولی نمیدونم چیکار کنم. از وقتی اینطوری شدم کلا اظطراب گرفتم. ۳۸ سال دارم و آقا هستم. نمیدونم میگن چون طولانی مدت قرصهای ضد اسید مصرف کردید علائم اون است. ولی از زمانی که برا درمان میکروب معده روزی دو تا به مدت یکماه پنتوپرازول میخوردم و یکماه هم فقط ناشتا میخوردم یدفعه اینجوری شدم.

  پاسخ
  • سلام شما مجددا بايد اندوسكوپي معده انجام بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام
  من روزی یکی دوبار اجابت مزاج دارم اونم به شکل خمیری نه سفت و نه آبکی
  بعد خیلی باد شکم دارم جوری که همیشه مراقبم سوتی ندم
  کاهش وزن هم دارم و هیچجوره چاق نشدم
  قبلا دهنم بیشتر اوقات بوی بد میداد که رفتم دکتر گوارش گفت احتمالا رفلاکسه و دارو داد ولی آندوسکوپی نکردم ولی الان دوسه ساله رفلاکسم خوب شده ولی بادشکم اذیتم میکنه

  پاسخ
  • سلام
   داروهای ضدنفخ مثل دایمتیکون یا دمپریدون میتونه کمک کننده باشه زیر نظر پزشک بخورین و اگه خوب نشدین بررسی بیشتر

   پاسخ
 • بعد ببخشید یک چیز دیگه شما میگین از لحاظ التهاب یا عفونت روده بررسی کنید اخه من علایم التهاب مثل اسهال خونی یا تب یا کاهش وزن و اشتها و بی حالی ندارم با این حال بازم لازمه که بررسی شه؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه علایمتون طول کشید یکی دوماه دیگه آزمایش بدین و از این جهت بررسی شه

   پاسخ
 • پزشک کلا گفتن ازمایش خونت نرماله و سالمی فقط غلظت خون داری عدد hb:18.1 و پلاکت ۲۰۹

  پاسخ
  • سلام
   خوب این آسپرین لازم نداره که؟!
   حجامت یا فصد خون کنید

   پاسخ
 • سلام من همون شخص ۱۸ ساله هستم که گفتم عادات روده ایم تقریبا بهم ریخته با توجه به حرفتون که گفتین بهتره ازمایش خون و مدفوع بدین من ازمایش خون دادم پزشک گفتن غلظت خون داری و قرص آسپرین مصرف میکنم در ضمن بگم من به غیر از آسپرین دو قرص دیگر هم مصرف میکنم امپرازول بخاطر اسید معده و یک قرص که برای نفخ هست و جویدنی هست و این قرصارو من دوماه شروع به مصرف کردم ایا میتونه بخاطر همین قرصا باشه؟اگر ibs نباشه به نظرتون چه مشکلی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • پس باید آزمایش خونتون بررسی شه، عدد پلاکت و hb مشخص شه
   نه این قرصا همچین عارضه ای نمیده
   احتمالا که همون ibs اما بررسی التهاب روده و عفونت بررسی شه

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر بنده ۱۸ سال سن دارم به مدت دوماه است که عادات روده ایم تقریبا به هم ریخته یبوست اصلا ندارم مدفوعم ابکی نیست ولی نرم تر از حالت عادیش شده بعضی روزا دوبار میرم دستشویی بعد از روزا یک بار و بعضی از روزا سه بار نفخ هم دارم ولی نه زیاد خون تو مدفوعم ندیدم کاهش وزن و کاهش اشتها نداشتم به خاطر رفتن به باشگاه تازه افزایش وزن هم داشتم بعد از اجابت مزاج از دستشویی ک بیرون میام احساس مدفوع دوباره بهم دست میده ولی بعد از چند دقیقه اروم میشه قار و قور شکمی هم دارم ولی زیاد نیست و بعضی مواقع غذای هضم نشده در مدفوعم میبینم ایا این ?ibs ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • سلام
   علایمتون به نفع ibs هست البته باید شرح حال دقیق تر و آزمایش خون و مدفوع بدین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • دکتر سلام.من ۲۴ سالم هست و همیشه مشکل یبوست دارم و به تازگی دو روز در هفته اسهال به دکتر مراجعه کردم گفتن علاوه بر مشکل رفلکس معده مشکل سندروم روده تحریک پذیر هم دارید.و دارو تجویز کردن
  اما الان یک مشکلی که دارم به دلیل یبوست و اسهال این هفته از ناحیه مقعد همش سوزش دارم و گاهی تیر میکشه به سمت داخل .و خونی من دفع نمیکنم و موقع دفع هم مشکلی ندارم و درد ندارم و مقعدم خیلی کوچولو برآمده شده

  پاسخ
  • سلام
   بواسیر هست احتمالا
   شیاف و پماد آنتی همورویید استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام.من از مدتها پیش حالت تهوع خفیف داشتم که با استرس و ناراحتی شدید میشد دکترا میگفتن معده و روده عصبی.الان خیلی شدید شده و گاهی اسهال دارم گاهی یبوست میخواستم بدونم آیا مشکلم روده تحریک پذیره یا چیز خطرناک؟

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید .من سنگ صفرا داشتم که در بارداری در دهانه کبد افتاد ودر بارداریی در شرایط خیلی بد از کبد با عمل از طریق دهان خارج شد وتا پایان بارداریی رژیم بدون چربی داشتم بعد از زایمان بلافاصله کیسه صفرا رو با لاپراسکوپی دکتر بیرون اورد الان بعد ۴ سال من درد شدید دقیقا همان جای بخیه صفرا دارم اول ماهی یبار الان دو هفته یبار بعد از هروعده غذایی که کمی چربه …از ترس کرونا موندم چه کنم ایا این علائم به سندرکم روده ربط داره یا چسبندگی روده

  پاسخ
  • سلام
   هیچ کدام
   شما چون کیسه صفرا ندارید در هضم غذاهای چرب مشکل دارید
   سعی کنید از غذاهای کم چرب استفاده کنید
   و برای مصرف دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید
  من سندرم روده برام تشخیص دادن
  چن ماهه علائمم عوض میشن
  مدفوعم شله صبحا
  با لوپرامید ، دیفنوکسیلات ، کلینیدیوم سی ، هیپسین ، دی سی کلومین ، مبورین، باز هم مدفوعم صبحا شله و نفخ دارم و حس دفع شدید
  حس دفع خیلی ازارم میده
  راهی داره دکتر ، ممکنه از سندرم نباشه
  ؟
  خسته شدم تو رو خدا راهنماییم کنید زندگیم کیفیتش اومده پایین
  لطفا بگید چیکار کنم ?

  پاسخ
  • سلام از نظر روحي بايد حمايت شبد
   وضعيت روحي ارتباط مستقيم با رودتون داره
   ضمن انجام كلونوسكوپي

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من عمل تومور نخاع گردن داشتم و بعد از عمل از یک سال قبل تا الان به مشکل خوردم وقتی میخوابم احساس میکنم دسشویی دارم ولی میرم دسشویی دسشویی ندارم این مورد شبی چند بار تکرار میشه و اذیتم میکنه ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر عزیز من حدود یک ساله که مشکل نفخ و یبوست دارم و این بصورت مقطعی هست،یه مدت خوب میشه و بعد شروع میشه
  پارسال با شروع علائم آزمایش خون و مدفوع دادم که سالم بود
  چیزی که جدیدا نگرانم کرده اینه که ۳-۴ ماهی هست ک گه گاهی دچار تب و بی حالی خفیف و گاهی سردرد میشم.. به نظرتون علت چی میتونه باشه؟ آیا به معده مرتبطه یا ممکنه از جای دیگه باشه؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر واقعا درجه حرارت بالا می رود و دچار تب می شوید باید معاینه شوید و آزمایش دهید

   پاسخ
 • سلام دوستان من پنج سال درگیر این بیماری بودم بطوریکه دو بار از دانشگاه انصراف دادم چون نمیتونستم تو کلاسی با محیط ساکت بشینم. چندین بار به متخصص گوارش مراجعه کردم. دوستان عزیز دلیل اصلی این بیماری استرسه. من با مراجعه به روانپزشک و مصرف داروهای پاروکستین و الانزاپین کاملا درمان شدم. دیگه نه از استرس خبری بود نه از س و صدای روده. کاملا درکتون میکنم لطفا حتما برای استرس به متخصص مراجعه کنید.

  پاسخ
  • سلام
   از این که تجربه خود را به اشتراک گذاشتید ممنونم
   بله عامل اصلی این بیماری استرس می باشد که باید برای درمان به روانپزشک مراجعه کرد مسلما هر کسی نیاز به داروی متفاوتی دارد

   پاسخ
 • سلام من فکر کنم تقریبا دو هفته یا سه هفته هست که مدفوع کمی دارم ولی مدفوعم سفت نیست حالت تهوع ندارم و اشتها به غذا هم دارم و مدفوعم یکم مایل به سیاه هست و احساس تخلیه نمیکنم وقتی مدفوع میکنم باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام بايد آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
بهترین نوشیدنی و غذا برای گلو درد
بهترین نوشیدنی و غذا برای گلو درد
وقتی گلودرد دارید، سوزش و احساس ناراحتی ناشی از آن می تواند...
روش های طبیعی افزایش استروژن در بدن + راهکارها
روش های طبیعی افزایش استروژن در بدن + راهکارها
در این مقاله ۱۲ روش طبیعی برای افزایش استروژن در بدن و...
تزریق عضلانی چیست؛ کاربرد، محل های تزریق و نکات
تزریق عضلانی چیست؛ کاربرد، محل های تزریق و نکات
تزریق عضلانی تکنیکی است که برای رساندن دارو به عمق ماهیچه ها...
کلاستروفوبیا چیست؛ علائم،علل و چگونه درمان می‌شود؟
کلاستروفوبیا چیست؛ علائم،علل و چگونه درمان می‌شود؟
کلاستروفوبیا یک فوبیا موقعیتی است که ناشی از ترس غیرمنطقی و شدید...
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...