سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم

 • 1397-03-22
 • 88
سندرم روده تحریک پذیر

یکی از شایع ترین اختلالات گوارشی که افراد را درگیر می کند، سندرم روده تحریک پذیر یا IBS است. سندرم روده تحریک پذیر يك اخـتلال رايـج معـده ای ـ روده ای از نـوع عملكـردی است كه با درد مزمن يا راجعه ی شكمی همـراه بـا تغييـر در عادات اجابت مـزاج مـشخص مـي شـود. همه مواردی که باید درباره علائم، تشخیص و درمان سندروم روده تحریک پذیر را در این مقاله بخوانید.

IBS چیست؟

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر با احساس ناراحتی، درد مزمن در ناحیه شکم، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای بدون هرگونه علت دیگری مشخص می‌شود. اسهال یا یبوست می‌توانند ممکن است در افراد مبتلا به صورت متناوب دیده شوند. IBS یا سندرم روده تحریک پذیر در اغلب بیماران منجر به شرایط خطرناک نمی‌شود و آسیبی دائمی به روده بزرگ نمی‌رساند، ولی می‌تواند به علت عوارض جانبی باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره گردد. افراد مبتلا به این بیماری اغلب بیش از دیگران دچار ریفلاکس معده می شوند. IBS یک گروه از نشانه های روده ای است که معمولا با یکدیگر همراه می شوند. علائم و نشانه ها از شدت و طول مدت فرد تا فرد متفاوت است. سندرم روده تحریک پذیر می تواند سبب آسیب روده در بعضی موارد شود.

IBS خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش را افزایش نمی دهد، اما هنوز هم می تواند تاثیر قابل توجهی در زندگی شما داشته باشد.

علائم IBS یا سندرم روده تحریک پذیر

فقط تعداد کمی از افراد مبتلا به سندرم روده تجریک پذیر IBS علائم و نشانه های شدید دارند. برخی افراد می توانند علائم خود را با مدیریت رژیم غذایی، شیوه زندگی و استرس کنترل کنند. علائم شدیدتری را می توان با دارو و مشاوره درمان کرد. علائم IBS معمولا عبارتند از:

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر یا IBS

تشخیص IBS

هیچ تستی برای تشخیص قطعی IBS وجود ندارد.  پزشک شما احتمالا با یک تاریخچه کامل پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایشات شروع می شود تا دیگر شرایط را رد کند. پزشک ممکن است بر اساس علائم شما IBS را تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است یکی یا بیشتر از مراحل زیر را برای رد کردن سایر علل احتمالی علائم انجام دهند:

معیارهای رم:  این معیارها شامل درد شکمی و درد و ناراحتی مربوط به دفع، دفعات دفع است که به طور متوسط ​​حداقل یک روز در هفته در سه ماهه گذشته یا حداقل دو مورد همراه است.

معیارهای منینگ: این معیارها بر درد ناشی از عبور از مدفوع و داشتن حرکات ناقص روده، مخاط در مدفوع و تغییرات در میزان مدفوع تمرکز دارد.

بررسی رژیم غذایی: یک رژیم غذایی خاص یا گروه های غذایی خاصی ممکن است باعث تشدید علائم و درد گردد.

آزمایش مدفوع: نمونه ای از مدفوع مورد آزمایش قرار گرفته تا عفونت را رد کند

آزمایش خون: برای بررسی کم خونی انجام شده و بیماری سلیاک (اختلال خود ایمنی روده کوچک) را رد کرد.

کولونوسکوپی: معمولا کولونوسکوپی تنها زمانی انجام می شود که پزشک شما مشکوک باشد که علائم شما به علت کولیت، بیماری التهابی روده (بیماری کرون) یا سرطان ایجاد می شود.

اشعه ایکس یا سی تی اسکن: این آزمایشات تصاویری از شکم و لگن شما را فراهم می کند که ممکن است به پزشک اجازه دهد علایم دیگر علائم شما را رد کند…

تست تحمل لاکتوز: لاکتاز آنزیمی است که شما نیاز به هضم شکر موجود در محصولات لبنی دارید. اگر لاکتاز تولید نکنید، ممکن است مشکلی مشابه با IBS ایجاد کنید، از جمله درد شکمی، گاز و اسهال. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که شیر و شیر را از رژیم خود برای چندین هفته حذف کنید.

علل ایجاد سندرم روده تحریک پذیر

دلیل دقیق IBS شناخته شده نیست. عواملی که به نظر میرسد باعث سندرم روده تحریک پذیر می شوند عبارتند از:

انقباضات ماهیچه ای در روده: دیواره های روده ای با لایه های عضلانی که با دستگاه گوارش در ارتباط هستند باعث حرکت و هضم غذا می شود. انقباضاتی که قوی تر و طولانی تر از حد طبیعی می باشند، می توانند باعث ایجاد گاز، التهاب و اسهال شوند. انقباضات روده ای ضعیف می تواند باعث کاهش سرعت غذا و مدفوع سخت و خشک شود.

سیستم عصبی: ناهنجاری های اعصاب در دستگاه گوارش ممکن است موجب بروز ناراحتی بیش از حد طبیعی در سیستم گوارشی شود.

التهاب در روده: برخی از افراد مبتلا به IBS تعداد بیشتری سلول های سیستم ایمنی بدن را در روده خود دارند. این پاسخ سیستم ایمنی همراه با درد و اسهال است.

عفونت شدید: IBS می تواند بعد از یک دوره شدید اسهال (گاستروآنتریت) ایجاد شده توسط باکتری یا ویروس ایجاد شود.

تغییرات در باکتری در روده (میکرو فلورا): میکرو فلورا باکتری» خوب است که در روده قرار دارد و نقش کلیدی در سلامت دارد.

شروع کننده های سندرم روده تحریک پذیر

علائم IBS می تواند توسط یکی از موارد زیر شروع شود:

رژیم غذایی: نقش آلرژی غذایی یا عدم تحمل در IBS به طور کامل درک نشده است. آلرژی غذایی واقعی به ندرت IBS را ایجاد می کند؛ اما بسیاری از افراد مبتلا به IBS بعد از خوردن یا نوشیدن برخی از غذاها یا نوشیدنی ها شامل گندم، لبنیات، میوه های مرکبات، لوبیا، کلم، شیر و نوشیدنی های گازدار علائم سندرم روده تحریک پذیر را نشان می دهند.

فشاراسترسی: اکثر افراد مبتلا به IBS علائم و نشانه های مکرر و یا مکرر در دوره های افزایش استرس دارند؛ اما در عین حال استرس ممکن است علائم را تشدید کند، اما باعث ایجاد آنها نمی شود.

هورمون ها : زنان دو برابر احتمال ابتلا به IBS دارند که ممکن است نشان دهنده تغییرات هورمونی باشد. بسیاری از زنان متوجه می شوند که نشانه ها و علائم در دوران یائسگی قاعدگی آنها بدتر می شود.

درمان سندرم روده تحریک پذیر

هیچ درمان قطعی برای IBS وجود ندارد. شما می توانید با مراجعه به لیست متخصصان گوارش و کبد که ما در سایت نوبت دهی دکتر دکتر برای آسایش و رضایت مندی شما عزیزان تهیه کردیم، بهترین متخصصان گوارش را برای حل مشکل سندرم روده تحریک پذیر انتخاب کرده و  روند درمان بیماری خود را تسریع ببخشید. اگرچه درمان قطعی برای آی ‌بی ‌اس وجود ندارد، می‌توان از برخی درمان‌ها برای تسکین علائم بهره گرفت؛ از جمله تنظیم وضعیت غذایی بیمار، برخی داروها و مداخلات روان‌پزشکی. در زیر توصیه های برای کاهش علائم این بیماری را آورده ایم.

 • خوردن وعده های کوچکتر
 • به حداقل رساندن استرس
 • اجتناب از غذاهای سرخ شده یا تند
 • اجتناب از غذاهایی که باعث علائم شما می شوند
 • خوردن غذاهای با فیبر بالا
 • نوشیدن زیاد مایعات
 • ورزش منظم
 • خواب کافی

علاوه بر این، براساس علائم شما، پزشک ممکن است داروهایی مانند: مکمل فیبربرای کنترل یبوست، داروهای ضد اسهال.، داروهای ضد افسردگی، دارو های مسکن برای تسکین را برای شما تجویز کند.

جلوگیری از سندرم روده تجریک پذیر

پیدا کردن راه های مقابله با استرس ممکن است به جلوگیری یا کاهش علائم IBS کمک کند. مشاوره. یک مشاور می تواند به شما در یادگیری تغییرات و یا تغییر دادن پاسخ شما به استرس کمک کند. مطالعات نشان داده اند که روان درمانی می تواند کاهش معنی داری و طولانی مدت علائم را فراهم کند

برای برخی از افراد، تغییرات در رژیم غذایی میتواند در جهت کمک به کاهش علائم کمک کننده باشد. از آنجا که علائم IBS در افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است، تغییرات غذایی باید براساس هر فرد جداگانه تغییر کند. تغییرات ساده در رژیم غذایی و شیوه زندگی اغلب برای کاهش علائم IBS کمک کننده است. سعی کنید به آرامی مقدار فیبر در رژیم غذایی خود را در طول یک هفته با مواد غذایی مانند دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات و لوبیا افزایش دهید.

افراد در خطر

بسیاری از افراد علائم و نشانه های گاه به گاه IBS را دارند؛ اما افراد زیر احتمال بیشتری دارد که سندرم روده تحریک پذیر را داشته باشند:

افراد جوان: IBS بیشتر در افراد زیر 50 سال رخ می دهد.

زنان: فراوانی سندرم روده تحریک پذیر در زنان بیشتر از مردان است. تغییرات هورمون استروژن قبل یا بعد از یائسگی نیز یک عامل خطر برای IBS است.

سابقه خانوادگی IBS. ژن ها ممکن است نقش خود را بازی کنند، به عنوان عوامل فاکتور مشترک در محیط خانواده یا ترکیب ژن ها و محیط زیست.

عوارض جانبی سندرم روده تحریک پذیر

یبوست مزمن یا اسهال می تواند باعث ایجاد هموروئید یا بواسیر شود. کیفیت پایین کیفیت زندگی. بسیاری از افراد مبتلا به IBS متوسط ​​تا شدید کیفیت زندگی کمتری را گزارش می دهند. اختلالات خلقی علائم و نشانه های IBS می تواند منجر به افسردگی یا اضطراب شود. افسردگی و اضطراب همچنین می تواند IBS را بدتر کند.

بر گرفته از:

علائم سندرم روده تحریک پذیر

آیا سندرم روده تحریک پذیر درمان پذیر است؟

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

88 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام مدت چند ماه هست ک درد زیر شکم دارم از نظر رحم و تخمدان سالم هستم.درد در سمت چپ و راست هست و با هیچ مسکنی هم آرام نمیشود و بسیار آزاردهنده ست.اجابت مزاجم نرمال هست تقریبا اما دچار یبوست هم میشوم هر از گاهی و مدت 1ماه و نیم هست که دارم رژیم کتوژنیک (بدون قند.کربوهیدرات.حبوبات و میوه..)میگیرم.درد زیر شکم همراه با احساس سنگینی در لگن هست.مخصوصا هنگام نشستن .شاغل هستم و در طول روز خیلی میشینم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   مراجعه به متخصص جراحی عمومی و معاینه شکم لازم می باشد

 2. با عرض سلام . خانمی 36 ساله هستم دو ماه است دچار یبوست و درد خفیف شکمی و احساس پری و درد و فشار در مقعد میباشم .دو سه روز قبل ناگهان دچار مدفوع شل و آبکی و مخاطی شدم با رگه های خون قرمز روشن روی مدفوع و مخاط .با وجود اینکه مدفوع شل هست ولی باز یبوست دارم و کامل تخلیه نمیشود و همراه با درد دایمی مقعد . لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   با توجه به وجود مخاط و خون باید آزمایش مدفوع و کشت آن انجام شود

 3. سلام من ۳۳سالمه وقتی غذا میخورم بعدش احساس نفخ شدید و گاز معده زیاد دارم رودها م زیاد صدا میدن بعضی مواقع علایم کمتر ولی بیشتر مواقع شدیده وقتی یکی دوتا خوراکی باهم یخورم کلا نفخ میگیرم مثلا کلا بگم همیشه مشکل دارم اخساس دفع ناقص دارم قبلا فقط بعد غذاهای گوشتی وحبوبات نفخ میکردم الان بعد همه غذاها احساس نفخ وگاز زیادی تو رودهام تولید میشه احساس میکنم معدم ورودهام نمیتونن غذاها راهضم کنن رودهام انگارلوله ای که هوا داخلشه و سروصدا میکنه هست یه همچین حالتی دفع مدفعوم بافشار و وپودره
  خیلی اذیت میشم دوسال اخیر خیلی علائم شدیدتر شده لطفا راهنماییم کنید اگه درمان دارویی و نسخه درمانی هست واسم بزاریم مچکرم از شما ممنون

  • سلام
   از قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا استفاده کنید

 4. سلام من حدود ۳ ماه پیش عادت ماهانه که شدم بعدش سمت چپ شکمم خیلی تیر میکشید پیش دکتر که رفتم برام مترونیدازول نوشتن بهتر شدم ولی بعدش سمت راستم ناراحت شده و زمانیم که پریود میشم این درد شدید تر میشه سونوگرافی کامل لگن انجام دادم مشکلی نداشته بخاطر این که این ناراحتی برطرف نمیشه کلا عصبی شدم و استرس دارم

  • سلام
   جهت معاینه و بررسی از نظر عفونت های واژینال به متخصص زنان مراجعه کنید
   در زمان درد از کپسول‌مفنامیک اسید هر ۸ ساعت یکی استفاده کنید

 5. سلام و عرض ادب ، حدود ۸ ماه پیش شبها ناگهان از خواب می پریدم و احساس فشار خون بالا و خفگی و تپش قلب داشتم که با کنترل آروم میشدم و بعد از اجابت مزاج آروم میشدم و میخوابیدم ، گاهی اسهال و احساس دفع سریع و اضطراری داشتم و گاهی یبوست که البته نیاز به دفع اضطراری بیشتر بود ، استرس و اضطراب هم دارم تقریبا همیشه ، به متخصص گوارش مراجعه کردم و سندروم روده تحریک پذیر تشخیص دادن و چهار نوع قرص تجویز شد که حدود ۴ ماه استفاده کردم و تقریبا بهتر شدم ، الان مجدد این علائم برگشته ، تقریبا تمام روز مضطرب و استرس دارم ، ریفلاکس معده دارم و چیزی که از همه بیشتر منو اذیت میکنه حملات هر شب در ابتدای خواب شبانه هست که با احساس خفگی شدید و تپش قلب و سرگیجه از خواب می پرم و خودم را کنترل میکنم و با اجابت مزاج تقریبا بهتر میشم ، این موضوع واقعا منو داره اذیت میکنه باید برای درمان سندروم روده تحریک پذیر اقدام کنم یا درمان استرس و اضطراب ؟ کدوم ارجحیت داره ؟ ممنون میشم منو راهنمایی کنید خیلی عذاب می کشم.

  • سلام
   دوست‌گرامی اساس درمان ibs هم کنترل استرس و اضطراب می باشد
   به نظر شما دچار حملات پانیک می باشید
   و بهتر شدن علایم شما با اجابت مزاج در واقع بهبودی از طریق مانور والسالوا می باشد
   حتما به روانپزشک جهت درمان مراجعه کنید

 6. سلام ، من حدود یک ماهی احساس در سمت چپ و پایین شکم داشتم و این در به گاهی به پهلو هم کشیده می شد . احساس خشکی در کمر هم دارم . یک مقدار گاز مهده هم زیاد شده و احساس می کنم مدفوع دارم ولی این طور نیست .اسهال و یوبوسیت هم ندارم . با توجه به ینکه حدود 5 ماه فلوکسامین و کلرودیازپوکساید مصرف می کنم احتمال دادم درد از عوارض این قرصها باشد و مصرف راقطع کردم . پس از قطع علائم درد بیشتر شد .
  در همین مدت دور نافم هم چند روز درد گرفت و قسمت لبه بالایی نافم چند روز متورم و دردناک شده بود به گونه ایی که دست نمی تونستم بش بگذارم و گاهیی در به بیضه سمت چپ هم کشیده می شد .وقتی هم که خم و راست می شوم یه قسمت داخل دلم درد میگرفت ، همه این موارد به نظرم از وقتی شروع شد که جسم سنگین را 6 طبقه از پله بالا بردم.
  هفته گذشته به پزشک مراجه کردم و آزمایش خون ، ادرار و مدفوع و سنوگرافی شکمی تجویز کردن. در آزمایش خوم مقدار CRB عدد 5.94 نشان داده شده و H هست .در آزمایش مدفوع مرحله اول خون دیده شده و RBC عدد 1-2 هست ولی در آزمایش مرحله دوم خون دیده نشده است . از لحاظ مابقی موارد آزمایشات مشکلی نداره .وقتی بهش فکر می کنم بیشتر اذیت میشم . در حال حاضر پزشک کولونسکوپی تجویز کرده .
  می خواستم بپرسم این شرایط خطرناک هست و احتمال سرطان وجود دارد؟

  • سلام
   نگران نباشید کولونوسکوپی جهت اطمینان خاطر از سلامت شماست و با توجه به وجود خون در مدفوع باید حتما انجام شود

 7. با سلام یه پسر سیزده ساله دارم مدت دو ماه است که یبوست وبی اختیاری اجابت مزاج داره وتمام ازمایشات انجام دادیم کونولوسکپی انجام دادیم گفتن هیچ مشکلی نداره هم خودش عذاب میکشه هم مادرش اگر ممکنه کمک کنید .ممنون

  • درود
   شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   از تنبیه و وارد کردن استرس و اضطراب به وی جلوگیری کنید

 8. سلام به مدت یکسال میشه که هر چند وقت مثلا دو س ماه یکبار ناراحتی و احساس سنگینی تو معده میکنم واروغ با بوی بد گوگردی شبیه تخم مرغ فاسد میده و یکروز بعدش حالم بد میشه و بیحال میشم و اسهال شدید میگیرم وو یکبار هم استفراغ شدید میکنم و تا مدت دو سه روز چیزی نمیتونم بخورم تا کم کم حالم بهتر میشه ضمن اینکه در کل گازهای خروجی روده هام زیاد تر از قبل شده و و گاهی دل پیچه در روده هام دارم لطفا راهنمایی کنید مشگل من چیه و چکار باید کنم

  • سلام، يك دوره ٧ روزه قرص مترنيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد و قرص دايجستيو هر ١٢ ساعت بعد از غذا مصرف كنيد، اين خالت بخاطر رشد باكتري در دستگاه گوارش است .

 9. سلام توروخدا کمکم کنید،چندساله ک نمیتونم دریت غذابخورم و دسشویی برم و نفخ شدید دارم،زردی هم دارم سفیدی چشام همیشه زرده بیلیروبین خونم بالاس،امابرام دارونمینویسن دکتری میگن درمان نداره،یکم کمخونم و قرص هیدروکسی اوره تقریبا ده ساله استفاده میکنم، وزنم تقریبا ۱۵کیلو کم شده،اصلا اشتهاندارم،خیلی لاغرشدم،سمت چپ شکمم دردمیکنه،توی مدفوعم گاهی وقتا عفونت میبینم،اگر بادسرد ب شکمم بخوره سریع دلپیچه میگرم و باید برم دسشویی،لطفا راهنماییم کنید همع ازمایشاهم دادم امادکترا میگن ن انگل داری ن عفونت،پس مشکلم چیه، در ضمن،طحالمم بزرگه یکم.لطفابرام داروتجویزکنید دلم از زندگی سیره،خسته شدم دیگه،

  • سلام
   دوست عزیز شما ذکر کردید کم خونی و بزرگی طحال،آیا منظورتان کم خونی داسی شکل است؟
   بالا بودن بیلی روبین خون و زردی چشم شما و همچنین بی اشتهایی و…یک علت زمینه ای اساسی دارد.میتواند کم خونی داسی شکل باشد که جهت درمان باید زیر نظر فوق تخصص خون باشید
   همچنین شما باید از نظر کبدی بررسی شوید و آزمایش آنزیم های کبدی و عفونت ویروسی کبدی و مشکلات صفراوی و …..نیر بررسی شود .لطفا جهت بررسی دقیق به فوق تخصص گوارش و کبد مراجعه کنید.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر