سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم

سندرم روده تحریک پذیر
اشتراک گذاری 304 نظر

یکی از شایع ترین اختلالات گوارشی که افراد را درگیر می کند، سندرم روده تحریک پذیر یا IBS است. سندرم روده تحریک پذیر يك اخـتلال رايـج معـده ای ـ روده ای از نـوع عملكـردی است كه با درد مزمن يا راجعه ی شكمی همـراه بـا تغييـر در عادات اجابت مـزاج مـشخص مـي شـود. همه مواردی که باید درباره علائم، تشخیص و درمان سندروم روده تحریک پذیر را در این مقاله بخوانید.

IBS چیست؟

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر با احساس ناراحتی، درد مزمن در ناحیه شکم، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای بدون هرگونه علت دیگری مشخص می‌شود. اسهال یا یبوست می‌توانند ممکن است در افراد مبتلا به صورت متناوب دیده شوند. IBS یا سندرم روده تحریک پذیر در اغلب بیماران منجر به شرایط خطرناک نمی‌شود و آسیبی دائمی به روده بزرگ نمی‌رساند، ولی می‌تواند به علت عوارض جانبی باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره گردد. افراد مبتلا به این بیماری اغلب بیش از دیگران دچار ریفلاکس معده می شوند. IBS یک گروه از نشانه های روده ای است که معمولا با یکدیگر همراه می شوند. علائم و نشانه ها از شدت و طول مدت فرد تا فرد متفاوت است. سندرم روده تحریک پذیر می تواند سبب آسیب روده در بعضی موارد شود.

IBS خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش را افزایش نمی دهد، اما هنوز هم می تواند تاثیر قابل توجهی در زندگی شما داشته باشد.

علائم IBS یا سندرم روده تحریک پذیر

فقط تعداد کمی از افراد مبتلا به سندرم روده تجریک پذیر IBS علائم و نشانه های شدید دارند. برخی افراد می توانند علائم خود را با مدیریت رژیم غذایی، شیوه زندگی و استرس کنترل کنند. علائم شدیدتری را می توان با دارو و مشاوره درمان کرد. علائم IBS معمولا عبارتند از:

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر یا IBS

تشخیص IBS

هیچ تستی برای تشخیص قطعی IBS وجود ندارد.  پزشک شما احتمالا با یک تاریخچه کامل پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایشات شروع می شود تا دیگر شرایط را رد کند. پزشک ممکن است بر اساس علائم شما IBS را تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است یکی یا بیشتر از مراحل زیر را برای رد کردن سایر علل احتمالی علائم انجام دهند:

معیارهای رم:  این معیارها شامل درد شکمی و درد و ناراحتی مربوط به دفع، دفعات دفع است که به طور متوسط ​​حداقل یک روز در هفته در سه ماهه گذشته یا حداقل دو مورد همراه است.

معیارهای منینگ: این معیارها بر درد ناشی از عبور از مدفوع و داشتن حرکات ناقص روده، مخاط در مدفوع و تغییرات در میزان مدفوع تمرکز دارد.

بررسی رژیم غذایی: یک رژیم غذایی خاص یا گروه های غذایی خاصی ممکن است باعث تشدید علائم و درد گردد.

آزمایش مدفوع: نمونه ای از مدفوع مورد آزمایش قرار گرفته تا عفونت را رد کند

آزمایش خون: برای بررسی کم خونی انجام شده و بیماری سلیاک (اختلال خود ایمنی روده کوچک) را رد کرد.

کولونوسکوپی: معمولا کولونوسکوپی تنها زمانی انجام می شود که پزشک شما مشکوک باشد که علائم شما به علت کولیت، بیماری التهابی روده (بیماری کرون) یا سرطان ایجاد می شود.

اشعه ایکس یا سی تی اسکن: این آزمایشات تصاویری از شکم و لگن شما را فراهم می کند که ممکن است به پزشک اجازه دهد علایم دیگر علائم شما را رد کند…

تست تحمل لاکتوز: لاکتاز آنزیمی است که شما نیاز به هضم شکر موجود در محصولات لبنی دارید. اگر لاکتاز تولید نکنید، ممکن است مشکلی مشابه با IBS ایجاد کنید، از جمله درد شکمی، گاز و اسهال. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که شیر و شیر را از رژیم خود برای چندین هفته حذف کنید.

علل ایجاد سندرم روده تحریک پذیر

دلیل دقیق IBS شناخته شده نیست. عواملی که به نظر میرسد باعث سندرم روده تحریک پذیر می شوند عبارتند از:

انقباضات ماهیچه ای در روده: دیواره های روده ای با لایه های عضلانی که با دستگاه گوارش در ارتباط هستند باعث حرکت و هضم غذا می شود. انقباضاتی که قوی تر و طولانی تر از حد طبیعی می باشند، می توانند باعث ایجاد گاز، التهاب و اسهال شوند. انقباضات روده ای ضعیف می تواند باعث کاهش سرعت غذا و مدفوع سخت و خشک شود.

سیستم عصبی: ناهنجاری های اعصاب در دستگاه گوارش ممکن است موجب بروز ناراحتی بیش از حد طبیعی در سیستم گوارشی شود.

التهاب در روده: برخی از افراد مبتلا به IBS تعداد بیشتری سلول های سیستم ایمنی بدن را در روده خود دارند. این پاسخ سیستم ایمنی همراه با درد و اسهال است.

عفونت شدید: IBS می تواند بعد از یک دوره شدید اسهال (گاستروآنتریت) ایجاد شده توسط باکتری یا ویروس ایجاد شود.

تغییرات در باکتری در روده (میکرو فلورا): میکرو فلورا باکتری» خوب است که در روده قرار دارد و نقش کلیدی در سلامت دارد.

شروع کننده های سندرم روده تحریک پذیر

علائم IBS می تواند توسط یکی از موارد زیر شروع شود:

رژیم غذایی: نقش آلرژی غذایی یا عدم تحمل در IBS به طور کامل درک نشده است. آلرژی غذایی واقعی به ندرت IBS را ایجاد می کند؛ اما بسیاری از افراد مبتلا به IBS بعد از خوردن یا نوشیدن برخی از غذاها یا نوشیدنی ها شامل گندم، لبنیات، میوه های مرکبات، لوبیا، کلم، شیر و نوشیدنی های گازدار علائم سندرم روده تحریک پذیر را نشان می دهند.

فشاراسترسی: اکثر افراد مبتلا به IBS علائم و نشانه های مکرر و یا مکرر در دوره های افزایش استرس دارند؛ اما در عین حال استرس ممکن است علائم را تشدید کند، اما باعث ایجاد آنها نمی شود.

هورمون ها : زنان دو برابر احتمال ابتلا به IBS دارند که ممکن است نشان دهنده تغییرات هورمونی باشد. بسیاری از زنان متوجه می شوند که نشانه ها و علائم در دوران یائسگی قاعدگی آنها بدتر می شود.

درمان سندرم روده تحریک پذیر

هیچ درمان قطعی برای IBS وجود ندارد. شما می توانید با مراجعه به لیست متخصصان گوارش و کبد که ما در سایت نوبت دهی دکتر دکتر برای آسایش و رضایت مندی شما عزیزان تهیه کردیم، بهترین متخصصان گوارش را برای حل مشکل سندرم روده تحریک پذیر انتخاب کرده و  روند درمان بیماری خود را تسریع ببخشید. اگرچه درمان قطعی برای آی ‌بی ‌اس وجود ندارد، می‌توان از برخی درمان‌ها برای تسکین علائم بهره گرفت؛ از جمله تنظیم وضعیت غذایی بیمار، برخی داروها و مداخلات روان‌پزشکی. در زیر توصیه های برای کاهش علائم این بیماری را آورده ایم.

 • خوردن وعده های کوچکتر
 • به حداقل رساندن استرس
 • اجتناب از غذاهای سرخ شده یا تند
 • اجتناب از غذاهایی که باعث علائم شما می شوند
 • خوردن غذاهای با فیبر بالا
 • نوشیدن زیاد مایعات
 • ورزش منظم
 • خواب کافی

علاوه بر این، براساس علائم شما، پزشک ممکن است داروهایی مانند: مکمل فیبربرای کنترل یبوست، داروهای ضد اسهال.، داروهای ضد افسردگی، دارو های مسکن برای تسکین را برای شما تجویز کند.

جلوگیری از سندرم روده تجریک پذیر

پیدا کردن راه های مقابله با استرس ممکن است به جلوگیری یا کاهش علائم IBS کمک کند. مشاوره. یک مشاور می تواند به شما در یادگیری تغییرات و یا تغییر دادن پاسخ شما به استرس کمک کند. مطالعات نشان داده اند که روان درمانی می تواند کاهش معنی داری و طولانی مدت علائم را فراهم کند

برای برخی از افراد، تغییرات در رژیم غذایی میتواند در جهت کمک به کاهش علائم کمک کننده باشد. از آنجا که علائم IBS در افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است، تغییرات غذایی باید براساس هر فرد جداگانه تغییر کند. تغییرات ساده در رژیم غذایی و شیوه زندگی اغلب برای کاهش علائم IBS کمک کننده است. سعی کنید به آرامی مقدار فیبر در رژیم غذایی خود را در طول یک هفته با مواد غذایی مانند دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات و لوبیا افزایش دهید.

افراد در خطر

بسیاری از افراد علائم و نشانه های گاه به گاه IBS را دارند؛ اما افراد زیر احتمال بیشتری دارد که سندرم روده تحریک پذیر را داشته باشند:

افراد جوان: IBS بیشتر در افراد زیر 50 سال رخ می دهد.

زنان: فراوانی سندرم روده تحریک پذیر در زنان بیشتر از مردان است. تغییرات هورمون استروژن قبل یا بعد از یائسگی نیز یک عامل خطر برای IBS است.

سابقه خانوادگی IBS. ژن ها ممکن است نقش خود را بازی کنند، به عنوان عوامل فاکتور مشترک در محیط خانواده یا ترکیب ژن ها و محیط زیست.

عوارض جانبی سندرم روده تحریک پذیر

یبوست مزمن یا اسهال می تواند باعث ایجاد هموروئید یا بواسیر شود. کیفیت پایین کیفیت زندگی. بسیاری از افراد مبتلا به IBS متوسط ​​تا شدید کیفیت زندگی کمتری را گزارش می دهند. اختلالات خلقی علائم و نشانه های IBS می تواند منجر به افسردگی یا اضطراب شود. افسردگی و اضطراب همچنین می تواند IBS را بدتر کند.

بر گرفته از:

علائم سندرم روده تحریک پذیر

آیا سندرم روده تحریک پذیر درمان پذیر است؟

برچسب‌ها:
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

304 دیدگاه در “سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم

 • Avatar

  با سلام ۳۹سال هستم و اقا….نزدیک یک ماه دفع مدفوع کامل ندارم و تعداد دفع هم ۵و۶ بار هست در روز ولی به طور کامل تخلیه نمیشه حالت شل هستش و ازمایش خون مخفی هم دادم و مثبت بود ایا سرطان هست

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   هر خون مخفی مثبتی که سرطان نیست
   ممکن پولیپ باشه یا التهاب
   اما حتما لازم کولونوسکوپی بشین،جهت انجام به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  من ۳۰ سالمه و مدتیه که با استرس دچار اسهال میشم ،تو این مدت درد خفیف پهلو داشتم و تازه گیا کمر درد و درد زیر شکم بهش اضافه شده .ولی این دردارو ی روز دارم ی روز نه ،شبا اصلا درد ندارم
  متخصص داخلی رفتم گفتن ای بی اس داری ،ولی خودم چون استرسی هستم میترسم چیز خطرناک باشه
  وقتی استرس دارم دردام بیشتر میشه ووقتی ندارم کم میشه
  نظر شما چیه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   شرح حال شما به ibs میخوره

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  ببخشید من کلونوسکوپیم نرمال بوده(بیوپسی نکردن) و سونو کل شکم ولگن هم نرمال بوده ولی کلا مدفوعم ببخشید اخیرا خیلی لیزه و گاهی مخاط بینش هست و دردی رو در ربع پایین و چپ شکمم دائما و در هر لحظه به مدت ۶ ماهه دارم و در این یک ربع ،متمرکز در زیر ناف سمت چپ و نزدیک پهلو هستش و جوری هستش که نه تنها وقتی بدون حرکتم حسش میکنم بلکه وقتی
  پای چپم رو به هر دلیلی به سمت شکمم جمع میکنم این درد حس میشه
  و ماهی یکبار تقریبا اسهال خیلی آبکی بدون دلیل خاصی میشم که در همون یک روز تموم میشه
  نگرانم میگم نکنه چیزی بوده و پزشک قادر به دیدنش نبوده
  بنظرتون بهتره آزمایش calpro مدفوع رو بدم؟
  دکترمن چه مریضی ای دارم؟
  خیلی ممنون

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگر ازمایش و سونو و کولونوسکوپی خوب بوده جای نگرانی نیست
   قرص لاکتوفم روزی یکی بخورید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید
  من مدتی میشه ۷،۸ ماه تقریبا
  ۱۰ سانت زیر ناف یعنی دقیقا اون قسمت که دکمه شلوار بسته میشه درد خیلی خفیف دارم که همیشگی هم نیست
  ، بعضی وقتا دردش طوریه که انگاری کمربندم محکم بسته باشم یا حس میکنم خیلی نامحسوس برامده شده
  ،سونوگرافی ۲ بار انجام دادم گفتن نه فتق داری نه مثانه مشکل داره کلا چیزی توی سونو معلوم نبود انگاری ولی من این حس و دارم .
  مشکل دفع و یبوستم ندارم ، بعضی روزا دوبار شاید شکمم کار کنه
  کولونوسکوپی یا باریم انما لازمه ؟؟؟
  استرس اینکه نکنه مریضی دیگه باشه میترسم از این درد نمیرم سکته کنم 🫤
  ممنونم در هر صورت

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   برای این شرح حال اگر زیر ۴۰ سال هستین کولونوسکوپی لازم نیست

   پاسخ
 • Avatar

  سلام ،من دو ماهه که احساس درد خفیف مثل تیر کشیدن پهلو سمت چپ و زیر شکم دارم ،آدم استرسی هستم ،کمردرد خفیف هم دارم ووقتی استرسم بیشتر بشه اسهال میشم ولاعر شدم ،میترسم سرطان داشته باشم ،نظرتون چیه ؟من ۳۰ سالمه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   سرطان که واقعا جز تشخیص های اولیه نیست
   ولی با توجه به درد طول کشیده و کاهش وزن بهتره جهت بررسی به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  من هفده سالمه
  من چهار پنج ماهیه که مشکل گوارشی پیدا کردم
  یبوست دارم البته خیلی شدید نیس ولی خب دفع برام سخت شده
  گاهی هم دچار اسهال میشم
  و چیزی که نگرانم می‌کنه اینه که بعضی وقتا قطر مدفوعم کمه و میترسم به سرطان ربط داشته باشه
  بعضی وقتا شکمم صدا میده خصوصا بعد غذا خوردن
  و گاهی هم تجمع گاز تو شکم دارم که خیلی خیلی اذیت کننده است برام
  نفخ هم دارم
  و اکثرا بعد دفع احساس میکنم روده ام کامل خالی نشده و بازم نیاز به اجابت مزاج دارم در حالی که دفع برام خیلی سخته
  و گاهی حالت تهوع میگیرم
  دکتر رفتم و گفتن چیزی نیس و خوب میشی ولی خوب نشدم
  خواستم بدونم ممکنه سرطان باشه؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   سرطان که بعید
   نگران نباش و جهت بررسی به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  با عرض سلام و ادب
  بنده حدود دو ماه هست که دور ناف و سمت راست شکمم تقریبا جای اپانتیس درد خفیفی داره که هر روز نیست،بیشتر یبوست دارم و مدفوع به صورت باریک و تیکه تیکه هست ازمایش خون و مدفوع و سونوگرافی انجام دادم همه چی نرمال بوده دکتر برام قرص دومپریدن قبل از صبحانه و نهار و قرص نورتریپتیلین قبل از خواب تجویز کردن.چند روزی هست که در طول روز یکی دوبار درد تیز میگیره
  تشخیص شما چیه؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   فعلا سندروم روده تحریک پذیر مطرحه
   داروها رو مصرف کنید و بعد از اتمام مجدد ویزیت شین

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  من فتق هرنی عمل کردم قبل از عمل به ترس بدی دچار شدم چیزی که اذیتم میکنه شکمم سنگینه و سفته انگار موقع حرکت داخل شکمم ی بادکنکه ابه
  سروصدای شکمیو حرکات روده و یبوست کم دارم
  میتونه روده تحریک پذیر باشه یعنی؟!
  ازمایش مدفوع و خون دادم مشکلی نبوده

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   بله میتونه باشه

   پاسخ
 • Avatar

  باسلام. من هر از گاهی دفع مخاط از مقعد داشتم از بعد از سزارین بیشتر شده الان که بچه ام یکسالشه، با هر وعده احساس دفع مخاط دارم، و دلم درد می کنه و می پیچه، یه دارو بگین مصرف کنم تا مخاط از بین بره خسته ام کرده. کلا هم نسبت به هر چیزی که می خورم حساسیت هامو دارم مثلا شیر بخورم دلم پیچ می ره… تو رو خدا کمکم کنین شیر هم که می دم این دل درده‌ بیشتر می شه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   باید ازمایش s/e, s/c بدین شاید عفونت باشه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر دکتر
  من ۲۲ سالمه وحدودا تو سن ۱۸ سالگی با مراجعه به فوق تخصص گوارش متوجه شدم که ibs دارم ، اوایل درد شدید شکم (دور ناف) و نفخ و یبوست شدید داشتم که به مرور و با گذشت زمان کمی بهتر شد و اینکه خیلی وقته هیچ دارویی مصرف نمیکنم احساس میکنم که دارو نمیخورم حالم بهتره و اینکه هموروئید هم دارم وجدیدا بیشتر از همه حالت تهوع و استفراغ و صدای شکم توی جمع اذیتم میکنه و از محیط ساکت فراری ام و اینکه نمیدونم دلیل تهوع چیه قبلش کامل نرمالم ولی یهو حالت تهوع میگیرم و بالا میارم و اینکه من قبلا همش باشگاه بودم از وقتی که مبتلا شدم دائما درد بدن و کمر دارم و نمیتونم ورزش کنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
 • Avatar

  سلام.من مدتیه که یبوست دارم وبه خصوص شبها احساس رفلاکس و دل درد دارم . بعد اجابت مزاج سرگیجه و ضربان قلب میگیرم.از هر نظر سالم هستم و جدیدا ازمایش دادم و هیچ مشکلی نداشتم.میتونه از روده تحریک پذیر باشه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اول باید ریفلاکس و یبوستتون باید درمان شه ، اکر علایم پایدار موندن بررسی بیشتر لازمه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید من نزدیک سه ماه هست که دل‌درد و نفخ های دائم دارم‌. اروغ میزنم سی تی شکم و لگن و آندوسکوپی انجام دادم گفتن هیچی نیست
  ولی هنوز نفخ زیاد شکمم سفت میشه درد دارم هر از گاهی

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   چه داروهایی تجویز شده؟

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید ۳۸ سالم هستش سه سال پیش اسهال خیلی شدیدی گرفتم سه ماه افتادم توتخت همه جورآزمایشی گرفتن هیچی نبود بعد کیسه صفرا رودراوردن گفتن عفونی شده با خوب نشدم بعد کولونوسکوپی کردم دکتر گفت رگهای عصبی روده من ده برابر یک انسان عادی کار میکنه. فک کنم میشه عصبی.. قرص آمی تریپتیلن ۱۰و۲۵ برام نوشتن خوب شدم ولی الان دوهفتس دوباره اسهال استفراغ شدم قرصها هم اثری ندارن چکار کنم..

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   چون همراه استفراغ هست باید بررسی مجدد شین و از نظر عفونت گوارشی بررسی شین و درصورت نیاز داروی آنتی بیوتیک و ضد اسهال مناسب تجویز شه
   دوز آمی تریپتلین هم با نظر پزشکتون تنظیم شه یا داروی دیگری کنارش تجویز شه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام .خسته نباشید .من حدود ۱سالی هست اعصابم به هم میریزه استرس میگیرم .دلم پیچ میده .اسهال دارم شکمم باد پیچک میگیره زیاد .بعضی موقع چشم درد دارم سرم درد می‌کنه .گیجم .چند مدت درست میشم .باز حالم خراب میشه .اندوسکپی هم انجام دادم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   سندرم روده تحریک پذیر احتمالا مطرحه
   دارو چی براتون تجویز شده؟

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خانوم دکتر

  من ۲۷ سالمه و از پارسال دچار درد سمت راست شکم ،دقیقا زیر دنده شدم و بعد از سونوگرافی و آزمایش ک دادم هیچ مشکلی نداشتم و حتی تمام فاکتور های کبدی هم اوکی بود ، بیخیالش شدم دیگه و بعد از چند ماه درد کمر و پاهام شروع شد ، رفتم ام آر آی کمر دادم بازم مشکلی نداشتم …دوباره سونوگرافی، آزمایش کلی ، آزمایش میکروب معده ، سی تی شکمی و حتی دو بار آندسکوپی دادم بازم همه نتایج پاک بود …چند هفته پیش اسکن هسته ای دادم و آزمایش ANA ک مثبت شد ، دکتر روماتیسم مفصلی تشخیص داده و سینورا و سولفاسالازین تجویز کرده اما میخوام بدونم آیا روده م دچار مشکل هست آیا ؟؟ چون هنوز طی این یک سال ورم سمت راست شکم زیر دنده رو دارم و چون آزمایش hla b27 و anti ccp و anti dnaمنفی شد دوبار ، حس میکنم شاید روده م دچار مشکل باشه …اینم بگم بهتون که هیچ علائمی جز ورم اون قسمت ، درد کمر و پا و گاهی سردرد نداشتم ، نه اسهال نه یبوست ، یکی دوبار خیلی معمول اسهال اونم طی یه سال …و کلونسکوپی هم ندادم تا الان …ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگه اسهال و علایم گوارشی ندارین خیر

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من ۲۰سالمه…مدتی هس ک دچار یبوست شوم..ب دکتر مراجعه کردم و برام شربت لاکسمل تجویز کردن..اگر اون شربت رو استفاده کنم خوبه ولی اگر استفاده نکنم دچار یبوست هسم..میتونه سندروم روده تحریک پذیر باشه؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   رژیم غذایی رو اصلاح کنید
   ۸ لیوان آب، سبزیجات، روغن زیتون، برگه آلو و قیصی و انجیر بخورید
   ورزش کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام ، مادرِ من ۴۲ سالشه و گاهی بدونِ تحرکِ شدید و مصرفِ غذای بد ! در ناحیه ی شکم و کمر احساس دردِ شدید میکنند مخصوصا سمتِ راستِ شکم و زیرِ شکم . همراه با نفخ و حالت تهوه و بی اشتهایی ، علتِ این حجم از دردِ شدیدِ ناگهانی چی میتونه باشه !

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   از نظر زخم گوارشی و سنگ صفرا باید بررسی شن
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خسته نباشید من ۲۱ ساله هستم سابقه رفلاکس معده هم دارم حدود یکسال پیش یبوست شدید داشتم و خون روشن بعد مدفوع مشاهده میکردم بعد گذشت یکسال بیرون زدگی مقعد دارم گاهی اوقات که یبوست میشم بازم خون ریزی کم دارم یا مدفوع سفت دارم خونریزی به اون صورت نه ولی آخر مدفوع بازم چند خط خون روی مدفوع میبینم چون دل درد هم داشتم به دکتر مراجعه کردم گفت احتمالا سندروم روده تحریک پذیر هست و گفت چون سنم کمه فعلا نیاز به آزمایش نیست و دارو تجویز کردن و گفتن از لحاظ استرس خودمو مدیریت کنم الان بعد تموم شدن داروها اکثر اوقات یبوست دارم و گاهی اوقات وقتی مدفوع سفتی دارم خون رو میبینم روی مدفوع میخواستم بدونم دلیلش همون هموروئید و سندروم روده تحریک پذیر هست یا نیاز به پیگیری بیشتری داره؟خیلی نگرانم بابت این موضوع.از خانواده هم فقط پدره مادرم سابقه سرطان معده و روده داشتن

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   بنظر بله همورویید و سندرم تحریک پذیره.برای اطمینان بیشتر ازمایش خون مخفی مدفوع بدین

   پاسخ
 • Avatar

  با سلام،من حدود سه ماه هست،درد در ناحیه فوقانی چپ شکم دارم ،البته نه همیشه بعضی وقتها اصلا ندارم،درد به صورت خفیف میاد ومیره،دکتر رفتم آزمایش دادم ،آندوسکوپ معده دادم ،گفتند ،زحم معده بوده خوب شده جاش مونده یه سری دارو دادند ،ولی باز هر از گاهی درد میاد،جواب آزمایشها همه سالم بوده ،منظورم کلیه ها کم خونی وغیره…نمیدونم چه کار کنم بعضی وقتها درد دارم …

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   داروهایی مثل پنتوپرازول و فاموتیدین با نظر پزشکتون بخورین
   غذای چرب و سرخکردنی و ادویه دار خصوصا شب ها نخورید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من ۲۸ سالم هست و حدودا یه ماهه احساس زخم در مقعد داشتم ولی مشکل گوارشی نداشتم و گاهی سعی میکردم بخاطر احساس سوزش دستشویی نرم اما نه که خیلی این کار رو تکرار کنم. اما الان دو روز هست که یک دفعه دچار مشکل یبوست شدم به صورتی که احساس شدید نیاز به تخیله دارم ولی به سختی و با درد خییییلی زیاد تخلیه ناکامل دارم. هفته قبل این ماجرا آزمایش خون دادم و فقط پلاکتم کمی بالا بود ۵۵۰ بود و مشکل دیگه ای در آزمایش سی بی سی نبود. هفت ماه پیش سونوی لگنی هم دادم مشکلی نبود. و حدود دو سال هست درد خفیفی قسمت چپ شکم دارم. و اینکه بسیار استرسی هستم. در ضمن میخواستم خیلی ازتون تشکر کنم این مدت کرونا خیلی وقتا با راهنمایی خوب شما مشکلم برطرف شد. خدا بهتون سلامتی بده خانم دکتر

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   خواهش میکنم
   پماد آنتی همورویید هر۱۲ساعت بزنین، ملین برای یبوست بخورید
   برای کنترل اضطرابتون با نظر پزشکتون داروی ریلکس کننده گوارشی مثل کلیدینیوم سی بخورین و اگه اضطراب زیاده با روانپزشک مشورت کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام مشکل معده و روده داشتم سه ماهه پیش رفتم دکتر آزمایش کامل خون و مدفوع دادن و سونو شکمی لگنی خدا رو شکر مشکلی نداشتم (و ۶سال پیش هم آندوهم کلونوسکوپی دادم که کلو سالم بود و آندو گاستریت داشتم که با دارو برطرف شد) دکتر گوارش برای درد معده و روده فاموتیدین و پرو دایجستیو و دایجستیو اید دادن بهتر بودم تا دوماه که داروهام تموم شد یک مدته که بالتی نافم درد میکنه باد توی شکمم میپیچه گاهی یبوست گاهی مدفوعم شل هست البته مدفوع شل بیشتر صبحا هست امروز بعد از ظهر مدفوم‌مدادی شکل بود‌ترسیدم آیا مشکلی نیست؟مدفوع قهوه ای رنگ بدون خون هست آیا احتیاج هست دارو بخورم با ممکنه عصبی باشه چون خیلی استرسی هستم۵۲ساله هستم و خانم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   بنظر سندرم روده میاد، داروهاتون رو مجدد بخورین برای ۲ هفته

   پاسخ
 • Avatar

  ببخشید یادم رفت بگم ۲۷ ساله امه دل درد ندارم
  چون یکی از علائم سندروم روده تحریک پذیر دل درد هستش ولی من ندارم به خاطر همین شک دارم سندروم روده تحریک پذیر باشه
  حالت تهوع خفیف احساس خستگی و کسالت و اسهال پایدار دارم
  واقعا چون درمان نمیشم و خونه نشین شدم وضعیت روحیم هم خیلی خرابه
  ممنون میشم راهنمایم کنید

  پاسخ
  • Avatar

   سلام از نظر روحي بايد ريلكس باشيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم دکتر
  ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید
  من یه ۵ ماهی هست که اسهال و حالت تهوع خفیف دارم
  و الان دو ماهی هست که بعلاوه اسهال بعضی ساعتها احساس کسالت و مریضی وضعف میکنم
  بعضی وقت ها یه دفعه حالم بد میشه
  بعضی وقت سردرد میگیرم
  نوار مغز و ام ار ای و ازمایش خون و مدفوع انجام دادم
  همه رو گفتن سالم
  فقط ازمایش خونم هیلکوباکترم مثبت در امده که دکترها گفتن بعد ابتلا تا یکسال مثبته چون اندسکوپی هم چند بار انجام دادم نرمال بود
  واقعا دیگه خسته شدم
  به نظر شما این حالت تهوع خفیف و ضعف و احساس کسالت می تونه از سندروم روده تحریک پذیر باشه
  واقعا زندگیم به خاطر حالت تهوع خفیف و احساس کسالت بدجور مختل شده

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   سندرم روده تهوع و کسالت نمیده
   باید بررسی بیشتر انجام شه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  با سلام
  بنده دو بار آندوسکوپی کردم گفتن فتق خفیف معده دارید. اما حداقل سه سال است که هر شب داروی فاموتیدین استفاده میکنم. قبل عید آزمایش دادم میکروب معده هم داشتم دارو میخوردم. از اواخر فروردین دچار مشکلات گوارشی شدم. مدفوع شل ولی حالت دار دارم و گاهی اسهال میشم. آزمایش خون مخفی سه بار دادم منفی بود. کشت مدفوع دادم منفی بود. ولی نمیدونم چیکار کنم. از وقتی اینطوری شدم کلا اظطراب گرفتم. ۳۸ سال دارم و آقا هستم. نمیدونم میگن چون طولانی مدت قرصهای ضد اسید مصرف کردید علائم اون است. ولی از زمانی که برا درمان میکروب معده روزی دو تا به مدت یکماه پنتوپرازول میخوردم و یکماه هم فقط ناشتا میخوردم یدفعه اینجوری شدم.

  پاسخ
  • Avatar

   سلام شما مجددا بايد اندوسكوپي معده انجام بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  من روزی یکی دوبار اجابت مزاج دارم اونم به شکل خمیری نه سفت و نه آبکی
  بعد خیلی باد شکم دارم جوری که همیشه مراقبم سوتی ندم
  کاهش وزن هم دارم و هیچجوره چاق نشدم
  قبلا دهنم بیشتر اوقات بوی بد میداد که رفتم دکتر گوارش گفت احتمالا رفلاکسه و دارو داد ولی آندوسکوپی نکردم ولی الان دوسه ساله رفلاکسم خوب شده ولی بادشکم اذیتم میکنه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   داروهای ضدنفخ مثل دایمتیکون یا دمپریدون میتونه کمک کننده باشه زیر نظر پزشک بخورین و اگه خوب نشدین بررسی بیشتر

   پاسخ
 • Avatar

  بعد ببخشید یک چیز دیگه شما میگین از لحاظ التهاب یا عفونت روده بررسی کنید اخه من علایم التهاب مثل اسهال خونی یا تب یا کاهش وزن و اشتها و بی حالی ندارم با این حال بازم لازمه که بررسی شه؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   اگه علایمتون طول کشید یکی دوماه دیگه آزمایش بدین و از این جهت بررسی شه

   پاسخ
 • Avatar

  پزشک کلا گفتن ازمایش خونت نرماله و سالمی فقط غلظت خون داری عدد hb:18.1 و پلاکت ۲۰۹

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   خوب این آسپرین لازم نداره که؟!
   حجامت یا فصد خون کنید

   پاسخ
   • Avatar

    سلام من ای بی اس دارم خستگی وکسالت جزع علاعمش فرمودید نیست

   • مشاور سلامتی

    سلام
    اگر خستگی و کسالت دارین اول باید سایر علل مثل تیرویید و کم خونی و…بررسی بشن

 • Avatar

  سلام من همون شخص ۱۸ ساله هستم که گفتم عادات روده ایم تقریبا بهم ریخته با توجه به حرفتون که گفتین بهتره ازمایش خون و مدفوع بدین من ازمایش خون دادم پزشک گفتن غلظت خون داری و قرص آسپرین مصرف میکنم در ضمن بگم من به غیر از آسپرین دو قرص دیگر هم مصرف میکنم امپرازول بخاطر اسید معده و یک قرص که برای نفخ هست و جویدنی هست و این قرصارو من دوماه شروع به مصرف کردم ایا میتونه بخاطر همین قرصا باشه؟اگر ibs نباشه به نظرتون چه مشکلی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   پس باید آزمایش خونتون بررسی شه، عدد پلاکت و hb مشخص شه
   نه این قرصا همچین عارضه ای نمیده
   احتمالا که همون ibs اما بررسی التهاب روده و عفونت بررسی شه

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر بنده ۱۸ سال سن دارم به مدت دوماه است که عادات روده ایم تقریبا به هم ریخته یبوست اصلا ندارم مدفوعم ابکی نیست ولی نرم تر از حالت عادیش شده بعضی روزا دوبار میرم دستشویی بعد از روزا یک بار و بعضی از روزا سه بار نفخ هم دارم ولی نه زیاد خون تو مدفوعم ندیدم کاهش وزن و کاهش اشتها نداشتم به خاطر رفتن به باشگاه تازه افزایش وزن هم داشتم بعد از اجابت مزاج از دستشویی ک بیرون میام احساس مدفوع دوباره بهم دست میده ولی بعد از چند دقیقه اروم میشه قار و قور شکمی هم دارم ولی زیاد نیست و بعضی مواقع غذای هضم نشده در مدفوعم میبینم ایا این ?ibs ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   علایمتون به نفع ibs هست البته باید شرح حال دقیق تر و آزمایش خون و مدفوع بدین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Avatar

  دکتر سلام.من ۲۴ سالم هست و همیشه مشکل یبوست دارم و به تازگی دو روز در هفته اسهال به دکتر مراجعه کردم گفتن علاوه بر مشکل رفلکس معده مشکل سندروم روده تحریک پذیر هم دارید.و دارو تجویز کردن
  اما الان یک مشکلی که دارم به دلیل یبوست و اسهال این هفته از ناحیه مقعد همش سوزش دارم و گاهی تیر میکشه به سمت داخل .و خونی من دفع نمیکنم و موقع دفع هم مشکلی ندارم و درد ندارم و مقعدم خیلی کوچولو برآمده شده

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   بواسیر هست احتمالا
   شیاف و پماد آنتی همورویید استفاده کنید

   پاسخ

نوبت اینترنتی متخصص گوارش و کبد