سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم

 • 1397-03-22
 • 20
سندرم روده تحریک پذیر

یکی از شایع ترین اختلالات گوارشی که افراد را درگیر می کند، سندرم روده تحریک پذیر یا IBS است. سندرم روده تحریک پذیر يك اخـتلال رايـج معـده ای ـ روده ای از نـوع عملكـردی است كه با درد مزمن يا راجعه ی شكمی همـراه بـا تغييـر در عادات اجابت مـزاج مـشخص مـي شـود. همه مواردی که باید درباره علائم، تشخیص و درمان سندروم روده تحریک پذیر را در این مقاله بخوانید.

IBS چیست؟

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر با احساس ناراحتی، درد مزمن در ناحیه شکم، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای بدون هرگونه علت دیگری مشخص می‌شود. اسهال یا یبوست می‌توانند ممکن است در افراد مبتلا به صورت متناوب دیده شوند. IBS یا سندرم روده تحریک پذیر در اغلب بیماران منجر به شرایط خطرناک نمی‌شود و آسیبی دائمی به روده بزرگ نمی‌رساند، ولی می‌تواند به علت عوارض جانبی باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره گردد. افراد مبتلا به این بیماری اغلب بیش از دیگران دچار ریفلاکس معده می شوند. IBS یک گروه از نشانه های روده ای است که معمولا با یکدیگر همراه می شوند. علائم و نشانه ها از شدت و طول مدت فرد تا فرد متفاوت است. سندرم روده تحریک پذیر می تواند سبب آسیب روده در بعضی موارد شود.

IBS خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش را افزایش نمی دهد، اما هنوز هم می تواند تاثیر قابل توجهی در زندگی شما داشته باشد.

علائم IBS یا سندرم روده تحریک پذیر

فقط تعداد کمی از افراد مبتلا به سندرم روده تجریک پذیر IBS علائم و نشانه های شدید دارند. برخی افراد می توانند علائم خود را با مدیریت رژیم غذایی، شیوه زندگی و استرس کنترل کنند. علائم شدیدتری را می توان با دارو و مشاوره درمان کرد. علائم IBS معمولا عبارتند از:

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر یا IBS

تشخیص IBS

هیچ تستی برای تشخیص قطعی IBS وجود ندارد.  پزشک شما احتمالا با یک تاریخچه کامل پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایشات شروع می شود تا دیگر شرایط را رد کند. پزشک ممکن است بر اساس علائم شما IBS را تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است یکی یا بیشتر از مراحل زیر را برای رد کردن سایر علل احتمالی علائم انجام دهند:

معیارهای رم:  این معیارها شامل درد شکمی و درد و ناراحتی مربوط به دفع، دفعات دفع است که به طور متوسط ​​حداقل یک روز در هفته در سه ماهه گذشته یا حداقل دو مورد همراه است.

معیارهای منینگ: این معیارها بر درد ناشی از عبور از مدفوع و داشتن حرکات ناقص روده، مخاط در مدفوع و تغییرات در میزان مدفوع تمرکز دارد.

بررسی رژیم غذایی: یک رژیم غذایی خاص یا گروه های غذایی خاصی ممکن است باعث تشدید علائم و درد گردد.

آزمایش مدفوع: نمونه ای از مدفوع مورد آزمایش قرار گرفته تا عفونت را رد کند

آزمایش خون: برای بررسی کم خونی انجام شده و بیماری سلیاک (اختلال خود ایمنی روده کوچک) را رد کرد.

کولونوسکوپی: معمولا کولونوسکوپی تنها زمانی انجام می شود که پزشک شما مشکوک باشد که علائم شما به علت کولیت، بیماری التهابی روده (بیماری کرون) یا سرطان ایجاد می شود.

اشعه ایکس یا سی تی اسکن: این آزمایشات تصاویری از شکم و لگن شما را فراهم می کند که ممکن است به پزشک اجازه دهد علایم دیگر علائم شما را رد کند…

تست تحمل لاکتوز: لاکتاز آنزیمی است که شما نیاز به هضم شکر موجود در محصولات لبنی دارید. اگر لاکتاز تولید نکنید، ممکن است مشکلی مشابه با IBS ایجاد کنید، از جمله درد شکمی، گاز و اسهال. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که شیر و شیر را از رژیم خود برای چندین هفته حذف کنید.

علل ایجاد سندرم روده تحریک پذیر

دلیل دقیق IBS شناخته شده نیست. عواملی که به نظر میرسد باعث سندرم روده تحریک پذیر می شوند عبارتند از:

انقباضات ماهیچه ای در روده: دیواره های روده ای با لایه های عضلانی که با دستگاه گوارش در ارتباط هستند باعث حرکت و هضم غذا می شود. انقباضاتی که قوی تر و طولانی تر از حد طبیعی می باشند، می توانند باعث ایجاد گاز، التهاب و اسهال شوند. انقباضات روده ای ضعیف می تواند باعث کاهش سرعت غذا و مدفوع سخت و خشک شود.

سیستم عصبی: ناهنجاری های اعصاب در دستگاه گوارش ممکن است موجب بروز ناراحتی بیش از حد طبیعی در سیستم گوارشی شود.

التهاب در روده: برخی از افراد مبتلا به IBS تعداد بیشتری سلول های سیستم ایمنی بدن را در روده خود دارند. این پاسخ سیستم ایمنی همراه با درد و اسهال است.

عفونت شدید: IBS می تواند بعد از یک دوره شدید اسهال (گاستروآنتریت) ایجاد شده توسط باکتری یا ویروس ایجاد شود.

تغییرات در باکتری در روده (میکرو فلورا): میکرو فلورا باکتری» خوب است که در روده قرار دارد و نقش کلیدی در سلامت دارد.

شروع کننده های سندرم روده تحریک پذیر

علائم IBS می تواند توسط یکی از موارد زیر شروع شود:

رژیم غذایی: نقش آلرژی غذایی یا عدم تحمل در IBS به طور کامل درک نشده است. آلرژی غذایی واقعی به ندرت IBS را ایجاد می کند؛ اما بسیاری از افراد مبتلا به IBS بعد از خوردن یا نوشیدن برخی از غذاها یا نوشیدنی ها شامل گندم، لبنیات، میوه های مرکبات، لوبیا، کلم، شیر و نوشیدنی های گازدار علائم سندرم روده تحریک پذیر را نشان می دهند.

فشاراسترسی: اکثر افراد مبتلا به IBS علائم و نشانه های مکرر و یا مکرر در دوره های افزایش استرس دارند؛ اما در عین حال استرس ممکن است علائم را تشدید کند، اما باعث ایجاد آنها نمی شود.

هورمون ها : زنان دو برابر احتمال ابتلا به IBS دارند که ممکن است نشان دهنده تغییرات هورمونی باشد. بسیاری از زنان متوجه می شوند که نشانه ها و علائم در دوران یائسگی قاعدگی آنها بدتر می شود.

درمان سندرم روده تحریک پذیر

هیچ درمان قطعی برای IBS وجود ندارد. شما می توانید با مراجعه به لیست متخصصان گوارش و کبد که ما در سایت نوبت دهی دکتر دکتر برای آسایش و رضایت مندی شما عزیزان تهیه کردیم، بهترین متخصصان گوارش را برای حل مشکل سندرم روده تحریک پذیر انتخاب کرده و  روند درمان بیماری خود را تسریع ببخشید. اگرچه درمان قطعی برای آی ‌بی ‌اس وجود ندارد، می‌توان از برخی درمان‌ها برای تسکین علائم بهره گرفت؛ از جمله تنظیم وضعیت غذایی بیمار، برخی داروها و مداخلات روان‌پزشکی. در زیر توصیه های برای کاهش علائم این بیماری را آورده ایم.

 • خوردن وعده های کوچکتر
 • به حداقل رساندن استرس
 • اجتناب از غذاهای سرخ شده یا تند
 • اجتناب از غذاهایی که باعث علائم شما می شوند
 • خوردن غذاهای با فیبر بالا
 • نوشیدن زیاد مایعات
 • ورزش منظم
 • خواب کافی

علاوه بر این، براساس علائم شما، پزشک ممکن است داروهایی مانند: مکمل فیبربرای کنترل یبوست، داروهای ضد اسهال.، داروهای ضد افسردگی، دارو های مسکن برای تسکین را برای شما تجویز کند.

جلوگیری از سندرم روده تجریک پذیر

پیدا کردن راه های مقابله با استرس ممکن است به جلوگیری یا کاهش علائم IBS کمک کند. مشاوره. یک مشاور می تواند به شما در یادگیری تغییرات و یا تغییر دادن پاسخ شما به استرس کمک کند. مطالعات نشان داده اند که روان درمانی می تواند کاهش معنی داری و طولانی مدت علائم را فراهم کند

برای برخی از افراد، تغییرات در رژیم غذایی میتواند در جهت کمک به کاهش علائم کمک کننده باشد. از آنجا که علائم IBS در افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است، تغییرات غذایی باید براساس هر فرد جداگانه تغییر کند. تغییرات ساده در رژیم غذایی و شیوه زندگی اغلب برای کاهش علائم IBS کمک کننده است. سعی کنید به آرامی مقدار فیبر در رژیم غذایی خود را در طول یک هفته با مواد غذایی مانند دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات و لوبیا افزایش دهید.

افراد در خطر

بسیاری از افراد علائم و نشانه های گاه به گاه IBS را دارند؛ اما افراد زیر احتمال بیشتری دارد که سندرم روده تحریک پذیر را داشته باشند:

افراد جوان: IBS بیشتر در افراد زیر 50 سال رخ می دهد.

زنان: فراوانی سندرم روده تحریک پذیر در زنان بیشتر از مردان است. تغییرات هورمون استروژن قبل یا بعد از یائسگی نیز یک عامل خطر برای IBS است.

سابقه خانوادگی IBS. ژن ها ممکن است نقش خود را بازی کنند، به عنوان عوامل فاکتور مشترک در محیط خانواده یا ترکیب ژن ها و محیط زیست.

عوارض جانبی سندرم روده تحریک پذیر

یبوست مزمن یا اسهال می تواند باعث ایجاد هموروئید یا بواسیر شود. کیفیت پایین کیفیت زندگی. بسیاری از افراد مبتلا به IBS متوسط ​​تا شدید کیفیت زندگی کمتری را گزارش می دهند. اختلالات خلقی علائم و نشانه های IBS می تواند منجر به افسردگی یا اضطراب شود. افسردگی و اضطراب همچنین می تواند IBS را بدتر کند.

بر گرفته از:

علائم سندرم روده تحریک پذیر

آیا سندرم روده تحریک پذیر درمان پذیر است؟

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

20 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام و احترام، وقتتون بخیر و خسته نباشین
  حدود 5سال پیش بر اثر یه شوک توی زندگیم خیلی عصبی شدم و بدستور روانشناس و روانپزشک داروی اعصاب استفاده میکردم، چندماه بعد درد های شدید معده و حالت های تهوع غیر قابل کنترل و مدفوع تیره باعث شد طبق نظر دکتر گوارش اندوسکوپی کنم و مشخص شد خونریزی معده و زخم معده دارم با پاتولوژی داروی من مشخص شد و دیگه درد معده ازبین رفت، اندوسکوپی رو دوباره بعد از پنج سال انجام دادم ۳ماه پیش ، علاوه بر معده ابتدای روده منم نگاه کردن و کناره داروی معده که پتوسیک ۴۰ صبح و شب ناشتا ، انداسترون ۴ و کلینیدیوم سی
  یه داروی دیگه هم دادن به نام bioIBS که ظهرها وسط غذا میخورم
  اما الان دوروزه (از روز دوم پریودی) درد شدید زیر شکم دارم،مثل درد های زایمان میگیره وباید خودمو برسونم دستشویی فوراً
  همراه با لرز و گاهی تب شدید ، سردرد شدید داشتن روز اول طوریکه پامو نمیتونستم زمین بزارم همراه با سرگیجه و درد در قفسه پشت سینه طوریکه به راحتی نفس نمیتونستم بکشم
  اولین کاری که کردم قرص کلونازپام یک (بعد اخرین آندوسکوپی دکتر شبی یکی تحویز کرد) رو خوردم سردردم بهتر شد
  اما خیلی درد دارم قسمت شکمم میپیچه و قلنج های گاه گاه میگیره و سریع دسشویی میرم اما مدفوع با مخاط میاد طوریکه از حال میرم از درد و از دسشویی میام بیرون دپباره اخساس میکنم مدفوع دارم
  میشه لطفاً راهنماییم کنید ، آیا عفونت دارم!؟

  • سلام
   قرص نالیدیکسیک اسید هر ۸ ساعت یکی تا یک هفته مصرف کنید

 2. سلام من از دو سال پیش که روزه گرفتم یهو کل بدنم باد کرد سفت شد میخاسم بترکم هیچ بادیم نمتونسم از شکمم خارج کن تا یک روز بعدش بلخره شکمم روون شد بس قرص خوردم از اون روز هربار پریود میشدم باد خیلیییی شدید کل شکمم میاره و سفت میشه حتی نمتونم حرکت کنم امروزم پریود نیسم ولی صبح یهو دوباره شکمم پره باد شد و واقعا بی حرکت با درد شدید دراز کشیدم میترسم سرطان داشته باشم چیشدم اخه

  • سلام
   به نظر دچار سندروم روده تحریک پذیر هستید
   جهت تشخیص قطعی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. سلام وقت بخیر
  بعد از فوت پدرم در اسفند ماه و انتشار خبر کرونا اضطراب و استرس بسیار زیادی و تحمل کردم
  بعد از گذشت یک‌ماه دردی در زیر قفسه سینه سمت راست حس میکردم که خیلی نگرانم کرد و برای سونوگرافی رفتم دکتر و دکتر با چک کردن گفتن هیچی نیست فقط نفخ معده و روده داری سوزش معده داشتم همراه با درد بعلت تیروئید کم کار یبوست داشتم ولی با خوردن مایعات بهتر شده بود
  بعد از سونو گرافی با یکی از همکاران محترم شما که فوق تخصص گوارش و کبد بودن مراجعه کردم آزمایش خون دادم و گفتن ibs و نوعی انگل داری که با مصرف بک هفته قرص مترومیندارول انگل برطرف شد و الان قرص کلپرمین قبل از غذا میخورم ولی اسهال و یا یبوست ندارم بیشتر احساس نفخ دارم و گاهی اون درد حس میکنم ولی کمتر از قبل و گاهی به پهلو میزنه خیلی نگرانم و دردهای دیر سمت چپ و کلا شکم دارم ولی ضعیف سوزش معده هست ولی با خوردن قرص کلپرمین حس میکنم کمتر شده نگرانی من بدای درد سمت راسته اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید.

  • سلام
   همان ibs مطرح است
   علاوه بر داروهای خود
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود

 4. سلام خداوندراشاکرم که گروهی هستند که نان دلشان را میخورند.ازخدا میخوام زندگیتون در آرامش باشه
  من هرزگاهی بعداز خواب عصر که بلند میشم احساس نفخ بسیار شدید میکنم وحالت تهوع ودلدرددارم.۱۴ روز برام پنتوپرازول و بیسموت و مبورین و کلیدینیوم سی و نورتریپتیلین و مترونیدازول خوردم . نمیدونم دیگه چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید. سپاس

  • سلام
   تشکر
   به مدت ۳ هفته
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 5. سلام وقتتون بخیر من سالهاست ۴ساله دچار یبوست های شدید طوری ک اصلا احساس اجابت مزاج بهم دست نمیده همراه اینها گوشت اضافی مثل توده های تیله مانند ورم کرده کنار هم دونه دونه میاد بیرون درصورت فشار زیاد و مدفوع با حجم کم یا اسهال شدید حس میکنم مقعدم عصباش ازبین رفته مدتهاست از این دکتر به اون دکتر هی میگن هیچیت نیست الکی پماد شیاف میدن دارم اذیت میشم خلاصه این یببووست بقیه علاییم در ادامه ۴سال پیش تو یک روز به طور ناگهانی بروز پیدا کرد توی این چهار سال من ضعف اعصاب گرفتن افسردگی مزمن گرفتم پرخاشگری عصبی گرفتم استرس اظطراب گرفتم و همه مشکلات روحیم دقیقا از زمان این یبوست لعنتیم شروع شد رفتم کولونوسکپی شدم ۴سال پیش گفتن هیچیت نیست آنال فیشره چیز خاصی نیست خلاصه با کلی دعا نظر نیاز دکترای زیاد و داروهای مختلف سال ۹۷ که رفتم دانشگاه تا ۱۵آذر ۹۸همه علاییم من حدود۸۵درصدش برطرف شده بود ب خصوص بیرون زدگی گوشت اضافیی لعنتی برطرف شد تا اینکه توی آذر ماه امتحانای دانشگاهم بود تا قبل اخرین امتحان حالم خوب بود اما یهو سه روز بعد همه علاییم برگشت البته استرس اظطراب امتحانو داشتم همش و کل امتحانارو شب تا صب بیدار بودم بعد پدربزرگم حالش بد شد و روده هاش بهم ریخت و بعد اون حال من کلا بهم ریخت و همه یبوستای لنتی بیرون زدگی ….همش برگشت طوری که شبو روز گریه میکردم البته اینم بگم این ادامه پیدا کرد تا عید توی ۱۲روز ایام عید یکم وضعم بهبود پیدا کرده بود تقریبا روزی یکبار دفع تقریبا راحتیو داشتم دوباره از ۱۲فروردین که یهو من رفتم تو گذشته خودم و اون لحظه ک اولین بار ۴سال پیش یبوست گرفتم خودمو سرزنش کردم و باز از ۱۲فروردین تا۲۸فروردین من یبوستم شدید بود طوری که اصلا ۱۰ ۱۳ روز دفعی نداشتم اصلا و زده بود به اعصابم و همش دوست داشتم شب تا صب بخوابم در طول روز مدام گریه میکردم شاید در روز ۳ بار ۴بار خود ب خود گریه میکردم دوباره بدبختیام شروع شده بود تکرار ماجرای ۴سال پیش زیر شکمم و زیر نافم درد میگرفت افتضاح اصلا نمیتونسم راه برم یا بدواام یک ذره که با سرعت قدم میزدم دردای لعنتی زیرشکم شرو میشد یا سرما میزد وقتی نفخ شدید گرفتم همش شکمم صدا میداد انگار توشکمم جنگع استخوان درد بدن درد درد مفاصل خلاصع استرس گرفتم نکنه یچیزیم هست علایمم روحیم همزمان بدتر میشد با یبوسته رفتم دوبارع فوق تخصص گوارش کلی آزمایش کولونوسکپی و نمونه برداری برگشت گفت هیچیت نیی چیز خاصی نیس فقط ورم روده داری برام مبورین و کلوفاک شیاف آنتی همورویید پماد آنتی همورویید قرص بیسموت قرص بیزاکودیل شربت b vitalشربت اشتها داد الان چند روزه میخورم نه دردامو از بین برده ن چیزی مدفوعمم تکه تکه با حجم کم میاد با اذیت حس میکنم مقعدم تنگه چشام سیاهی میرفت روزی ۳بار ۲بار تو طول این ۴سال سردردای بد حالت میگرنی بی قراری و همش ترس وحشت هردکتریم میرم همش میگن هیچیت نیی تو سالمی و من الان وسواس روحی روانی پیدا کردم دوستم میگع برو دکتر کولورکتال مانومتری مقعد کن شاید مشکل یبوستت از مقعدتع دف خلط بلغم ترشح بیرنگ دارم هرازگاهی و هرازگاهیم بی اختیاری چن مدت هم بود انگار کلی گاز تو رودم و مقعدم جمع بشه نمیتونسم باد رودمو خارج کنم عذر میخام و انگار گیر میکرد بعد چن روزی دوباره عادی میشد آروغ های زیادی میزنم تو روز همش احساس اسپاسم میکنم توشکمم و گاهی معدم و سمت قلبم تیر میکشه هرازگاهیم پشت کمرم قسمت بالایی کمرم از پشت درد میگیره انگار یکی با مشت محکم کوبیدع باشه حالت کوفتگی و نفس ک میخام بکشم اون درد میگیره و من نمیتونم فشارم همش هرازگاهی یهو میوفته نمیدونم واقعا باید چکار کنم صبح بلند میشم میگم خدایا سریع شب بشه شب میشه میگم صب شع از همه چی همه کس بدم اومده مدام تو خودمم فکر ذکرم شده یبوست لعنتی میترسم دور از جون سرطان مقعد یا روده نباشه همش ترس دارم البتع قبل یبوست تو این ۵ماهه ک علاییم برگشته زمان دانشگاه اسهالای صبحگاهی داشتم اکثر موارد مخصوصا وقتی شیرکاکاییو میخوردم چون من خیلی فست فود شیرکاکایو میخوردم تا قبل اینکه این بلا بیاددسرم شبها هم مدفوعمم نرم طبیعی بدون هیچ مشکل خاصی دفع میشد ولی دوباره همه اون علایم لعنتی شدید ۴سال پیش برگشته و الان کل بدنمو درگیر کرده حتی من ادرارمم مشکل ساز شده گاهی قطره قطره میاد و گاهیم سفید میشه رنگش مخصوصا وقتی حرص بخورم استرس بگیرم و اینکه حجم مدفوعمم کمه و باریکه مدفوع مثل مداد البته الان نیس چون الان یبوستم و حس میکنم میخام دف کنم مقعد اسپاسم میکنه و خودشو میبنده و مدام تو ناراحتی اذیتم گاهی تپش قلبم میگیرم و صبحا حالت تهوع دارم همش دهنمم بو میده میشع راهنماییم کنید با توجه به شرح حال و علاییم و تجربیات شما ایا من درگیر بیماری مزمنی هستم واقعا خسته شدم دیگه نمیتونم تحمل کنم همش این دکتر اون دکتر شاید ۲۰تادکتر تا الان عوض کردم بی نتیجه

  • سلام
   شما احتمالا دچار اختلال وسواس فکری هستید
   جهت تشخیص قطعی به روانپزشک مراجعه کنید

 6. سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدتون
  چند ماه پیش که ازمایش دادم دکتر برام اسید فولیک تجویز کرد البته گفتن نرماله اما اگه نخوری دچار کمبود و بعد کم خونی میشی
  و حدود بیست روز هستش که احساس سوزش سردل و ترش کردن دارم و تنگی نفس شدید هم دارم ولی بیشتر شبا اگه دراز بکشم و یا غذا زیاد بخورم هم خیلی بدتر میشه طوری که انگار دارم خفه میشم البته قرص دمیترون گرفتم و قبل شام میخورم که بهتر میشم
  چند روز هم هس که یبوست دارم شکمم هم بعضی وقتا صدا میده بنظرتون مشکل من ریفلاکس هستش یا IBS؟؟؟ به دکتر مراجعه کنم؟
  راستی کنکوری ام و کلی هم استرس دارم

  • سلام
   ریفلاکس مطرح است
   به مدت ۲ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و قرص کلیدینیوم‌سی قبل ناهار و شام
   مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 7. با سلام ممنون از اطلاعاتی که درخصوص سندروم روده گذاشتید ،بنده حدود یک سال هست بعد از خوردن غذا شکمم ورم میکنه وسریع نیاز به دفع پیدا میکنم وبعد از دفع مدفوع که حالت اسهال داره راحت میشوم ،و زیاد ترش میکنم ،ولی درد شکمی ندارم .آزمایش هم دادم چیزی نشان نداده ،بعضی از مواقع شکمم حالت عادی کار میکنه ولی اکثر مواقع حالت نزدیک به اسهال دارم ،ممنون میشوم اگه راهنمایم کنیید

  • سلام
   دوست عزیز به مدت ۴ هفته داروهای زیر را مصرف کنید
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی قبل از خواب یک قاشق
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از ناهار و شام
   مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 8. سلام وقت بخیر ببخشید گفتین بیماران سندرم ۳ برابر بیشتر در احتمال خطر ابتلا به بیماری های روده ای قرار دارند ولی تو سایت های دیگ نوشته خیر لطفا اگر اشتباه است اصلاح کنید

  • سلام
   دوست عزیز بله درست است
   منظور در مقاله همان درد و یبوست و اسهال است
   احتمال ابتلا به بیماری خاص بیشتر نیست و جای نگرانی اصلا وجود ندارد

   • خیلی مچکرم اخه نگران کننده بود گفتم بهتره اعلام کنم چون خیلیا مبتلا هستن
    واین ک ی سوال دارم چرا این بیماران معمولا دچار افسردگی و اضطراب میشوند دلیلش چیست ایا مشکل خاصی هست ک دچار افسردگی میشوند؟

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر