سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم

 • 1397-03-22
 • ۵۶۰۴۰ بازدید
 • 197
سندرم روده تحریک پذیر

یکی از شایع ترین اختلالات گوارشی که افراد را درگیر می کند، سندرم روده تحریک پذیر یا IBS است. سندرم روده تحریک پذیر يك اخـتلال رايـج معـده ای ـ روده ای از نـوع عملكـردی است كه با درد مزمن يا راجعه ی شكمی همـراه بـا تغييـر در عادات اجابت مـزاج مـشخص مـي شـود. همه مواردی که باید درباره علائم، تشخیص و درمان سندروم روده تحریک پذیر را در این مقاله بخوانید.

IBS چیست؟

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر با احساس ناراحتی، درد مزمن در ناحیه شکم، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای بدون هرگونه علت دیگری مشخص می‌شود. اسهال یا یبوست می‌توانند ممکن است در افراد مبتلا به صورت متناوب دیده شوند. IBS یا سندرم روده تحریک پذیر در اغلب بیماران منجر به شرایط خطرناک نمی‌شود و آسیبی دائمی به روده بزرگ نمی‌رساند، ولی می‌تواند به علت عوارض جانبی باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره گردد. افراد مبتلا به این بیماری اغلب بیش از دیگران دچار ریفلاکس معده می شوند. IBS یک گروه از نشانه های روده ای است که معمولا با یکدیگر همراه می شوند. علائم و نشانه ها از شدت و طول مدت فرد تا فرد متفاوت است. سندرم روده تحریک پذیر می تواند سبب آسیب روده در بعضی موارد شود.

IBS خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش را افزایش نمی دهد، اما هنوز هم می تواند تاثیر قابل توجهی در زندگی شما داشته باشد.

علائم IBS یا سندرم روده تحریک پذیر

فقط تعداد کمی از افراد مبتلا به سندرم روده تجریک پذیر IBS علائم و نشانه های شدید دارند. برخی افراد می توانند علائم خود را با مدیریت رژیم غذایی، شیوه زندگی و استرس کنترل کنند. علائم شدیدتری را می توان با دارو و مشاوره درمان کرد. علائم IBS معمولا عبارتند از:

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر یا IBS

تشخیص IBS

هیچ تستی برای تشخیص قطعی IBS وجود ندارد.  پزشک شما احتمالا با یک تاریخچه کامل پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایشات شروع می شود تا دیگر شرایط را رد کند. پزشک ممکن است بر اساس علائم شما IBS را تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است یکی یا بیشتر از مراحل زیر را برای رد کردن سایر علل احتمالی علائم انجام دهند:

معیارهای رم:  این معیارها شامل درد شکمی و درد و ناراحتی مربوط به دفع، دفعات دفع است که به طور متوسط ​​حداقل یک روز در هفته در سه ماهه گذشته یا حداقل دو مورد همراه است.

معیارهای منینگ: این معیارها بر درد ناشی از عبور از مدفوع و داشتن حرکات ناقص روده، مخاط در مدفوع و تغییرات در میزان مدفوع تمرکز دارد.

بررسی رژیم غذایی: یک رژیم غذایی خاص یا گروه های غذایی خاصی ممکن است باعث تشدید علائم و درد گردد.

آزمایش مدفوع: نمونه ای از مدفوع مورد آزمایش قرار گرفته تا عفونت را رد کند

آزمایش خون: برای بررسی کم خونی انجام شده و بیماری سلیاک (اختلال خود ایمنی روده کوچک) را رد کرد.

کولونوسکوپی: معمولا کولونوسکوپی تنها زمانی انجام می شود که پزشک شما مشکوک باشد که علائم شما به علت کولیت، بیماری التهابی روده (بیماری کرون) یا سرطان ایجاد می شود.

اشعه ایکس یا سی تی اسکن: این آزمایشات تصاویری از شکم و لگن شما را فراهم می کند که ممکن است به پزشک اجازه دهد علایم دیگر علائم شما را رد کند…

تست تحمل لاکتوز: لاکتاز آنزیمی است که شما نیاز به هضم شکر موجود در محصولات لبنی دارید. اگر لاکتاز تولید نکنید، ممکن است مشکلی مشابه با IBS ایجاد کنید، از جمله درد شکمی، گاز و اسهال. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که شیر و شیر را از رژیم خود برای چندین هفته حذف کنید.

علل ایجاد سندرم روده تحریک پذیر

دلیل دقیق IBS شناخته شده نیست. عواملی که به نظر میرسد باعث سندرم روده تحریک پذیر می شوند عبارتند از:

انقباضات ماهیچه ای در روده: دیواره های روده ای با لایه های عضلانی که با دستگاه گوارش در ارتباط هستند باعث حرکت و هضم غذا می شود. انقباضاتی که قوی تر و طولانی تر از حد طبیعی می باشند، می توانند باعث ایجاد گاز، التهاب و اسهال شوند. انقباضات روده ای ضعیف می تواند باعث کاهش سرعت غذا و مدفوع سخت و خشک شود.

سیستم عصبی: ناهنجاری های اعصاب در دستگاه گوارش ممکن است موجب بروز ناراحتی بیش از حد طبیعی در سیستم گوارشی شود.

التهاب در روده: برخی از افراد مبتلا به IBS تعداد بیشتری سلول های سیستم ایمنی بدن را در روده خود دارند. این پاسخ سیستم ایمنی همراه با درد و اسهال است.

عفونت شدید: IBS می تواند بعد از یک دوره شدید اسهال (گاستروآنتریت) ایجاد شده توسط باکتری یا ویروس ایجاد شود.

تغییرات در باکتری در روده (میکرو فلورا): میکرو فلورا باکتری» خوب است که در روده قرار دارد و نقش کلیدی در سلامت دارد.

شروع کننده های سندرم روده تحریک پذیر

علائم IBS می تواند توسط یکی از موارد زیر شروع شود:

رژیم غذایی: نقش آلرژی غذایی یا عدم تحمل در IBS به طور کامل درک نشده است. آلرژی غذایی واقعی به ندرت IBS را ایجاد می کند؛ اما بسیاری از افراد مبتلا به IBS بعد از خوردن یا نوشیدن برخی از غذاها یا نوشیدنی ها شامل گندم، لبنیات، میوه های مرکبات، لوبیا، کلم، شیر و نوشیدنی های گازدار علائم سندرم روده تحریک پذیر را نشان می دهند.

فشاراسترسی: اکثر افراد مبتلا به IBS علائم و نشانه های مکرر و یا مکرر در دوره های افزایش استرس دارند؛ اما در عین حال استرس ممکن است علائم را تشدید کند، اما باعث ایجاد آنها نمی شود.

هورمون ها : زنان دو برابر احتمال ابتلا به IBS دارند که ممکن است نشان دهنده تغییرات هورمونی باشد. بسیاری از زنان متوجه می شوند که نشانه ها و علائم در دوران یائسگی قاعدگی آنها بدتر می شود.

درمان سندرم روده تحریک پذیر

هیچ درمان قطعی برای IBS وجود ندارد. شما می توانید با مراجعه به لیست متخصصان گوارش و کبد که ما در سایت نوبت دهی دکتر دکتر برای آسایش و رضایت مندی شما عزیزان تهیه کردیم، بهترین متخصصان گوارش را برای حل مشکل سندرم روده تحریک پذیر انتخاب کرده و  روند درمان بیماری خود را تسریع ببخشید. اگرچه درمان قطعی برای آی ‌بی ‌اس وجود ندارد، می‌توان از برخی درمان‌ها برای تسکین علائم بهره گرفت؛ از جمله تنظیم وضعیت غذایی بیمار، برخی داروها و مداخلات روان‌پزشکی. در زیر توصیه های برای کاهش علائم این بیماری را آورده ایم.

 • خوردن وعده های کوچکتر
 • به حداقل رساندن استرس
 • اجتناب از غذاهای سرخ شده یا تند
 • اجتناب از غذاهایی که باعث علائم شما می شوند
 • خوردن غذاهای با فیبر بالا
 • نوشیدن زیاد مایعات
 • ورزش منظم
 • خواب کافی

علاوه بر این، براساس علائم شما، پزشک ممکن است داروهایی مانند: مکمل فیبربرای کنترل یبوست، داروهای ضد اسهال.، داروهای ضد افسردگی، دارو های مسکن برای تسکین را برای شما تجویز کند.

جلوگیری از سندرم روده تجریک پذیر

پیدا کردن راه های مقابله با استرس ممکن است به جلوگیری یا کاهش علائم IBS کمک کند. مشاوره. یک مشاور می تواند به شما در یادگیری تغییرات و یا تغییر دادن پاسخ شما به استرس کمک کند. مطالعات نشان داده اند که روان درمانی می تواند کاهش معنی داری و طولانی مدت علائم را فراهم کند

برای برخی از افراد، تغییرات در رژیم غذایی میتواند در جهت کمک به کاهش علائم کمک کننده باشد. از آنجا که علائم IBS در افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است، تغییرات غذایی باید براساس هر فرد جداگانه تغییر کند. تغییرات ساده در رژیم غذایی و شیوه زندگی اغلب برای کاهش علائم IBS کمک کننده است. سعی کنید به آرامی مقدار فیبر در رژیم غذایی خود را در طول یک هفته با مواد غذایی مانند دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات و لوبیا افزایش دهید.

افراد در خطر

بسیاری از افراد علائم و نشانه های گاه به گاه IBS را دارند؛ اما افراد زیر احتمال بیشتری دارد که سندرم روده تحریک پذیر را داشته باشند:

افراد جوان: IBS بیشتر در افراد زیر 50 سال رخ می دهد.

زنان: فراوانی سندرم روده تحریک پذیر در زنان بیشتر از مردان است. تغییرات هورمون استروژن قبل یا بعد از یائسگی نیز یک عامل خطر برای IBS است.

سابقه خانوادگی IBS. ژن ها ممکن است نقش خود را بازی کنند، به عنوان عوامل فاکتور مشترک در محیط خانواده یا ترکیب ژن ها و محیط زیست.

عوارض جانبی سندرم روده تحریک پذیر

یبوست مزمن یا اسهال می تواند باعث ایجاد هموروئید یا بواسیر شود. کیفیت پایین کیفیت زندگی. بسیاری از افراد مبتلا به IBS متوسط ​​تا شدید کیفیت زندگی کمتری را گزارش می دهند. اختلالات خلقی علائم و نشانه های IBS می تواند منجر به افسردگی یا اضطراب شود. افسردگی و اضطراب همچنین می تواند IBS را بدتر کند.

بر گرفته از:

علائم سندرم روده تحریک پذیر

آیا سندرم روده تحریک پذیر درمان پذیر است؟

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سندرم روده تحریک پذیر را بهتر بشناسیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

197 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام.
  من دختر ۲۲ هستم. از بچگی مشکل یبوست و اجابت مزاج بسیار بدبو ولی بدون درد و نفخ زیاد داشتم. ۶ ماهه به تجویز متخصص پوستم قرص رواکوتان مصرف میکنم و احساس عدم تخلیه و مدفوع تکه تکه دارم. در ضمن پلی کیستیک هم هستم. از نظر شما مشکل من چی میتونه باشه؟

  • سلام روزي ٨ الي ١٠ ليوان آب بخوريد
   مصرف فيبر و ميوتونو بيشتر كنيد و آزمايش مدفوع از نظر هليكوباكتر معده بديد

 2. سلام من چند ساله همش نفخ شکم دارم فقط زمانی که میخوابم شدید تر میشه اما دیدم ی مدت که قرص مولتی ویتامین و فروفورت گاین خوردم خیلی کم تر نفخ میشه باخوردن این قرصها یبوستم هم ازبین میره اما نمی دونم به خوردنش ادامه بدم یا نه چون با خوردنشون خیلی چاق شدم حالا نمیدونم چکار کنم به خوردن قرص ادامه بدم یا خیر لطفا کمکم کنید آیا نفخم از کم خونیه یا مشکلم چیز دیگه ست

  • سلام بايد از نظر هلسكوباكتر معده بررسي شيد همچنين از نظر عفونت روده اي هم بررسي شويد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 3. سلام دکتر آیا اسهال و یبوست و تنگی نفس و نفخ و قارقور شکم و احساس تخلی نشدن روده سندروم روده تحریک پذیر هست چطور باید بفهمیم سندروم روده تحریک پذیر داریم

  • سلام زمان تشخيص سندرم روده تحريك پذير گذاشته ميشه كه هيچ علت ديگه اي براي درد شكم و بهم خوردن الگوي دفع نباشه
   به همين دليل بهتره براي بررسي بيشتر به متخصص گوارش مراجعه كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 4. سلام
  من 30 سالم هست. نفخ خیلی شدیدی دارم . باد معدم زیاده . دهنم خیلی بو میده و اکثرا خشکه . قسمت بالای شکمم درد میکنه و سفت شده . بسختی مدفوع میکنم و مدفوعم خشک و رنگش تیرست اکثرا و بعضی مواقع همراه با خون . مشکلم چی میتونه باشه ؟ همین سندرم روده تحریک پذیره یا چیز دیگست ؟!

  • سلام ممكنه هليكوباكتر معده باشه
   بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شيد مقعدتون از نظر هموروئيد بررسي شه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 5. سلام دکتر من چهار هفته بیوست و اسهال دارم و شکمم هم خیلی قارقور و نفخ میکنه آیا نشانه سرطانه چهار هفته پیشم در مدفوع خون بود

  • سلام نه ، ممكنه التهاب يا عفونت باشه
   بهتره متخصص گوارش معاينتون كنن و كلونوسكوپي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 6. سلام ۲۷ سالمه.
  دوماهی هست که در دفع مشکل دارم..تعداد دفع زیاد شده و دفع ناقص دارم.دلپیچه و دل درد دارم..ایا نشانه ی سرطانه؟

  • سلام نه ، ممكنه اضطرابتون بالا باسه يا غذايي كه ميخوريد فيبرش زياد باشه
   اين آزمايشات را انجام بديد لطفا
   Cbc.diff esr crp
   S/E
   Calprotectin
   Ferritin
   Tsh
   و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 7. سلام دکتر من اسهال و یبوست دارم شکمم قارقور میکنه نفخ هم دارم ولی درده شکم هیچ ندارم احتمال داره چه سندرم روده تحریک پذیر باشه

 8. سلام دکتر. من ده روزه معدم درد میکنه زود احساس ضعف و زود احساس سیری بهم دست میده و دردش ب پایین شکمم سمت چپ کنار ناف میزنه. رفتم دکتر دارو داد و چهار روز استفاده میکنم خوب نشدم. مشکل چیه؟؟؟؟؟

  • سلام داروها طول ميكشن تا اثر كنن فعلا درمانتونو تا دو هفته ادامه بديد
   اگه برطرف نشد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 9. سلام۱۹سالمه حدود۴ماه اروغ به همراه ریفلاکس معدا دارم سمت چپ قفسه سینه هم صدا قارقور میده مدفوع هم به صورت یوبوستیه(خیلی وقته)میتونه سندروم باشه

  • سلام
   قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای چرب است
   شب ها خصوصا نان سنگک و حجیم مانند باگت نخورید و شام رو زود بخورید، تا یک ساعت بعد غذا دراز نکشید
   هنگام خوابیدن سرتون رو روی سطح بالاتری نسبت ب همیشه بزارین
   اگه با موارد فوق خوب نشدین باید داروی آنتی ریفلاکس با نظر پزشک بخورید
   اگه قار و قور دارین و خوب نشدین میتونه سندرم هم باشه

 10. سلام من ۱۵ سالمه و به مدت ۳ ماه یبوست داشتم ولی الان ۴ ماهه که خوب شدم و علائم دیگه ای هم نداشتم به نظرتون چیز نگران کننده ای هست ؟

 11. سلام من هجده سالمه چهار ساله درگیر مشکل روده و معده هستم وهر بار که دکتر میرم عوارض داروها بدترم میکنه نمیدونم مشکل ناشی از چی هست درد و تهوع و نفخ شدید شکمی دارم و قسمت شکمی و معده سفت میشه طوری که از هیچ غذایی لذت نمی برم چون یا منجر به تهوع میشه یا یبس شدید بلافاصله بعد از غذا استفراغ می کنم و جدیدا استفراغ هام باعث التهاب و سوزش گلو ومعدم شده

  • سلام
   چه داروهایی خوردین تا حالا؟با مصرف داروها بهتر شدین؟
   آندوسکوپی و بررسی از نظر اچ پیلوری انجام شده یا خیر؟

   • داروهایی مثل امپرازول و شربت آلومنیوم ام جی اس و لاکتولوز مسهل و فلو ئو پرازین و …البته بازه زمانی متفاوتی داشتن یعنی زیر نظر یه دکتر ثابت نبودم چون تا چند ماه از یکی که نتیجه نمی گرفتم سراغ بعدی میرفتم و حس میکنم همین باعث بدتر شدنم شده و آخرش عوارض خودشون و گذاشتن البته یه ماه پیش بود طبق سی تی اسکن دکتر تشخیص التهاب پانکراس و معده عصبی و داد و یه سری دارو رو تجویز کرد که اگه خوب نشدم دوباره مصرف کنم ولی فقط یه هفته خوب بودم دیگه بعد از اون کاهش وزن پیدا کردم و سردردهم متاسفانه اضافه شد و این اواخر به قدری استفراغ میکنم از ناشتا گرفته تا آخر شب و سوزش و التهاب گلو هم روی بقیه اش با خوردن غذا دردم بیشتر میشه و الان دو روزه مدفوعی ندارم و باد شکمم پابرجاست به نظرتون به فکر داروی مسهل قوی تری باشم؟ ممنون از وقتی که صرف کردین.

    • عزیزم با توجه به کاهش وزنتون باید بررسی دقیق علت التهاب پانکراس و درمان دقیق انجام شه
     بعید علایمتون ربطی به معده و مری داشته باشن

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   • داروهایی مثل امپرازول و رزا پرازول و شربت وآلومنیوم ام جی اس و لاکتولوز وفلوئوپرازین و … البته هر کدوم تجویز یه پزشک بود چون بعد ازچند ماه درد تشدید میشد و زیر نظر یه پزشک دیگه و داروهای دیگه اما باتوجه به سی تی اسکن دکتر تشخیص التهاب پانکراس رو داد اما الان سه ماه گذشته و قبلا فقط استفراغ مکرر بعد از غذا داشتم الان حتی خوردن هر چیزی و هر غذایی درد رو از نواحی فوقانی شکمی ایجاد میکنه و سردرد و نفخ هم اضافه شده

    • سلام
     علایمتون رو سندرم روده تحریک پذیر یا گاستریت و…توجیه نمیکنه
     خصوصا ک با دارو خوب نشدین
     باید پیگیری جهت بررسی التهاب پانکراس و بهبودی اون انجام بشه حتما
     و زیر نظر فوق تخصص گوارش علت دقیق التهاب پانکراس و درمان دقیق انجام شود

 12. سلام خسته نباشید ، من هلیکو باکتری دارم ولی بیشتر اوقات روده هام تکون میخورن و شل و سفت میشن و بعضی وقتام نبض شدید شکمی دارم ، خواستم بدونم ممکنه سندروم روده داشته باشم ؟ با تشکر

  • سلام
   اگه درد، نفخ، احساس ناراحتی شکمی، احساس دفع ناکامل یا احساس نیاز به توالت رفتن مکرر، اسهال یا یبوست دارین بله سندرم مطرحه

 13. سلام من ۳۳سالمه وقتی غذا میخورم بعدش احساس نفخ شدید و گاز معده زیاد دارم رودها م زیاد صدا میدن بعضی مواقع علایم کمتر ولی بیشتر مواقع شدیده وقتی یکی دوتا خوراکی باهم یخورم کلا نفخ میگیرم مثلا کلا بگم همیشه مشکل دارم اخساس دفع ناقص دارم قبلا فقط بعد غذاهای گوشتی وحبوبات نفخ میکردم الان بعد همه غذاها احساس نفخ وگاز زیادی تو رودهام تولید میشه احساس میکنم معدم ورودهام نمیتونن غذاها راهضم کنن رودهام انگارلوله ای که هوا داخلشه و سروصدا میکنه هست یه همچین حالتی دفع مدفعوم بافشار و وپودره
  خیلی اذیت میشم دوسال اخیر خیلی علائم شدیدتر شده لطفا راهنماییم کنید اگه درمان دارویی و نسخه درمانی هست واسم بزاریم مچکرم از شما ممنون لطفا بگین کدوم داروها رامصرف کنم وراه درمانش چی هست؟

  • سلام بايد از نظر تغذيه اي رعايت كنيد
   آزمايش مدفوع از نظر هليكوباكتر معده بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 14. سلام خسته نباشید من به گفته دکتر روده تحریک پذیر دارم به مدت سه سال است والن بدون علت دچار درد کمر وزانو دردشدهام ایا این درداز علایم بیماری میباشد

 15. سلام
  من حدود ۴ ماه میشه مدفوعم رنگ تیره گرفته و بوی بدی میده و تقریبا دو هفته میشه که اشتهام خیلی زیاد شده ولی هردفه ای که میرم دسشویی خیلی کم مدفوع میکنم خیلی خیلی کم مثلا به اندازه یک بند انگشت و شکمم هم بزرگ شده ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام آزمايش مدفوع بديد و از نظر خون مخفي و انتي ژن هليكوباكتر معده در مدفوع بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 16. سلام من ۸ سال قبل پریودی درد شدیدی دور معدم ایجاد میشه چند ماهی که این دردا هر روز دارم دلم درد میگیره یا یکدفعه دور معدم درد میگیره و نفخ شدیدی دارم یا سوزش شدید پشت معدم دارم میخوام بدونم کانسر کبد چنین علائمی داره؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر