علت نفخ شکم معده و روده چیست؟ روش‌های پیشگیری از آن

نفخ یا اسپاسم شکم، یک فرآیند طبیعی در روده است که ممکن است هر کسی در طول روز آن را تجربه کند. نفخ شکم به احساس تورم و ناراحتی در ناحیه شکم گفته می‌شود که با تجمع گاز در روده همراه است. علائم نفخ معده می‌تواند ناگهانی یا تدریجی باشد و ممکن است با علائم دیگری مانند درد شکم، حالت تهوع و استفراغ نیز همراه شود. دراین شرایط باید برای کنترل و درمان نفخ به دکتر گوارش مراجعه کنید. اما آیا راهی برای پیشگیری از نفخ وجود دارد؟ علت نفخ زیاد چیست؟ در ادامه با مجله پزشکی دکتردکتر همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ (Flatulence) یک فرآیند بیولوژیکی در روده است که با نام باد معده یا اسپاسم شکم هم شناخته می‌شود. علت نفخ شکم تجمع گاز در روده و معده است، اما گاهی فعالیت باکتری‌های روده بزرگ نیز باعث احساس نفخ می‌شود.

بیشتر افراد فکر می‌کنند که نفخ شکم بعد از غذا تنها دلیل به وجود آمدن این مشکل است در حالی که نفخ شکم در پریود یا بعد از آن یا نفخ زیاد در بارداری از مشکلات رایجی است که شاید ارتباطی به غذا نداشته باشد.

نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود، اما نباید هر ناراحتی در ناحیه شکم را به نفخ نسبت داد. گاهی برخی از افراد علائمی مثل بزرگی شکم، چربی بیش‌ازحد دیواره شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند، اما اینطور نیست و هرکدام از این موارد مشکلات مربوط به شکم با دلایل متفاوتی هستند.

نفخ چیست؟

باد كردن شكم نشانه چيست؟

وجود باکتری‌های مختلف و عدم تعادل فلور روده باعث بروز مشکلات گوارشی و باد کردن شکم می‌شود. در این شرایط، هضم غذا به درستی انجام نشده و شکم باد می‌کند. اما فرق نفخ با ورم معده چیست؟

نفخ و ورم معده دو عارضه گوارشی هستند که علائم مشابهی دارند، اما علت و درمان آنها متفاوت است. ورم معده به التهاب مخاط داخلی معده گفته می‌شود. این التهاب می‌تواند باعث درد، سوزش و ناراحتی در ناحیه معده شود.

علت نفخ شکم چیست؟

زمانی که غذا می‌خورید مقدار نامحسوسی هوا و گاز وارد سیستم گوارش شما می‌شود. هنگام هضم غذا، این گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ اما بخش کمی از آن نیز وارد روده می‌شود که درنهایت با تجمع در روده و معده، با احساس پری شکم یا همان نفخ همراه می‌شود. بنابراین به وجود آمدن نفخ شکم در حالت طبیعی، دلیل خاصی ندارد.

در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی بعضی از افراد احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ یا باد معده زیاد اتفاق افتاده است.

البته علت باد معده زیاد و خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا نیز بستگی دارد. مثلا کسانی که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود و در نتیجه دفع گاز بیشتری دارند. اما گاهی دلایلی مثل اضطراب، استعمال سیگار، جویدن آدامس، سریع خوردن غذا یا صحبت در حین میل کردن غذا نیز باعث ایجاد نفخ معده می‌شوند.

لازم است اشاره کنیم که نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد؛ اما گاهی ممکن است علت نفخ زیاد در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش باشد. برخی از مهم‌تین دلایل نفخ شکم عبارتند از:

1. رژیم غذایی نامناسب

برخی از غذاها بیشتر از هر ماده غذایی دیگری باعث نفخ می‌شوند. مصرف زیاد گوشت، مرغ و ماهی تخم مرغ، سبزیجاتی مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه، میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون، کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، برنج و انواع حبوباتی مثل عدس، نخود و لوبیا در سبد غذایی، باعث ایجاد نفخ می‌شوند. درصورتی که بخش قابل توجهی از رژیم غذایی شما شامل این مواد خوراکی باشد، دچار نفخ خیلی زیاد خواهید شد.

2. سندرم روده تحریک‌پذیر

یکی از دلایل نفخ طولانی‌مدت شکم سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود، کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط هستند.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد، تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد یبوست، نفخ و اسهال شوند.

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد زیاد باکتری‌ها در داخل روده یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل از این که هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف شده و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

4. جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

یکی از دلایل نفخ شکم، جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت است. جویدن آدامس می‌تواند هوای زیادی وارد معده کرده و موجب نفخ شدید روده و معده شود. بنابراین بهتر است مصرف آدامس را محدود کنید.

5. نزدیک بودن زمان شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌کند. درصورتی که با معده سنگین به خواب بروید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و همین موضوع باعث می‌شود هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند شوید.

6. یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند این عارضه را تشدید و شما را دچار نفخ و درد زیر شکم کند. درصورتی که داروی خاصی مصرف می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

7. مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند. درعوض می‌توانید محصولات گیاهی را جایگزین کنید.

استفاده از داروهای گیاهی ضد نفخ

استفاده از برخی داروهای گیاهی برای بهبود نفخ معده موثر است. داروهای گیاهی، عوارض داروهای شیمیایی را ندارند و در بلندمدت می‌توانند به بهبود مشکل نفخ کمک کنند. محصولاتی که برای این مورد پیشنهاد می‌کنیم را با کلیک روی بنر زیر مشاهده کنید:

8. تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقدار زیادی هوا نیز بلعیده می‌شود. همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری وارد معده شما می‌شود.

با‌این‌حال هوای محبوس شده تنها علت نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خورید، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا وارد معده شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد.

9. مصرف مواد خوراکی مضر

مصرف زیاد نوشابه موجب ورم معده می‌شود. این نوشیدنی حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود. از طرف دیگر مصرف نمک، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی نیز نفخ معده را تشدید می‌کنند.

 شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

10. مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی هستند. اما متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در این حبوبات به خوبی هضم نشده و باعث ایجاد نفخ می‌شود. حتما تجربه سنگینی معده بعد از مصرف مقدار زیادی حبوبات را تجربه کرده‌اید. 

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم

علائم نفخ معده چیست؟

سنگین شدن معده تنها یکی از علائم نفخ است. درصورتی که نفخ معده خود را با علائم دیگری نیز نشان می‌دهد. این علائم عبارتند از:

 • احساس تورم و ناراحتی در ناحیه شکم
 • افزایش حجم شکم
 • نفخ و صدای شکم و روده
 • آروغ زدن
 • گاز روده
 • درد شکم
 • حالت تهوع
 • استفراغ و غیره.

در بیشتر موارد، نفخ معده یک مشکل جزئی است که خودبه‌خود برطرف می‌شود. با‌این‌حال، اگر نفخ معده شدید یا همراه با علائم دیگری مانند درد شدید شکم، تب یا خون در مدفوع باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

علت باد شکم زیاد در زنان

علت نفخ شکم در زنان چیست؟ در موقعیت‌های مختلف، زنان دچار باد شکم زیاد می‌شوند. از این شرایط می‌توان به دوران قاعدگی اشاره کرد. زنان نه تنها در این دوره دچار باد شکم زیاد می‌شوند بلکه در دوره سندورم قاعدگی یا همان PMS نیز باد شکم و بیرون‌روی زیادی پیدا می‌کنند.

دلیل نفخ زیاد نوزاد چیست؟

اگر کودک نوزاد در خانه دارید، باید به بروز علائم نفخ در آنها دقت کنید. البته نگران نباشید، نفخ شکم نوزاد و کودک یک مشکل شایع است که در حدود 80 درصد از نوزادان در شش ماه اول زندگی رخ می‌دهد. نفخ در نوزادان دلایل متفاوتی دارد. برخی از نوزادان ممکن است نسبت به برخی غذاها مانند شیر گاو، سویا یا تخم مرغ حساسیت داشته باشند. این حساسیت می‌تواند باعث نفخ شکم شود.

از طرف دیگر در برخی موارد، نفخ نوزاد ممکن است ناشی از یک اختلال گوارشی مانند بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) یا بیماری التهابی روده (IBD) باشد. نفخ نوزاد معمولاً با علائم زیر همراه است:

 • تورم شکم
 • آروغ زدن
 • گاز روده
 • گریه
 • بی‌قراری و غیره.

در بیشتر موارد، نفخ نوزاد یک مشکل جزئی است که خود برطرف می‌شود. اما اگر نفخ نوزاد شدید یا همراه با سایر علائم مانند درد شدید شکم، تب یا خون در مدفوع باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

راه‌های تشخیص نفخ چیست؟

تشخیص نفخ شکم معمولاً بر اساس علائم و معاینه بالینی انجام می‌شود. پزشک ممکن است سؤالاتی در مورد علائم شما بپرسد، مانند:

 • علائم شما از چه زمانی شروع شده است؟
 • علائم شما چقدر شدید است؟
 •  
 • آیا علائم شما با خوردن یا نوشیدن غذاهای خاصی تشدید می‌شود؟
 • آیا علائم شما با استرس یا سایر عوامل تشدید می‌شود؟

پزشک همچنین شکم شما را معاینه خواهد کرد تا از وجود هرگونه توده یا حساسیت مطمئن شود. در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای رد سایر علل احتمالی علائم شما تجویز کند. این آزمایش‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش خون
 • آزمایش مدفوع
 • آزمایش تصویربرداری و غیره.

پزشک با بررسی این موارد علت و مشکل شما را شناسایی کرده و داروهای مناسب را تجویز می‌کند. بهتر است اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، در زمان ویزیت به پزشک خود اطلاع دهید.

روش‌های درمان خانگی نفخ شکم

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. اما اگر زیادتر از حدمعمول باشد، احتمالا نشان از وجود یک بیماری خاص دارد. برای درمان نفخ شکم در طب سنتی توصیه‌های زیادی وجود دارد که ممکن است برای شما کارساز باشد.

اما اگر با استفاده از راهکارهای خانگی مشکل شما حل نشد، باید به پزشک مراجعه کنید. بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ شکم به روش خانگی و همچنین درمان گاز معده عبارتند از:

 • مصرف ماست و دوغ
 • استفاده از سبزی‌های معطر
 • مصرف آب
 • فعالیت روزانه یا قدم زدن پس از صرف غذا
 • ترک سیگار
 • درمان سوء هاضمه
 • قرص مترونیدازول برای نفخ شکم و غیره.

نفخ روده

راه‌های پیشگیری از نفخ شکم چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند خوردن غذاهای نفاخ، مصرف نوشیدنی‌های گازدار، استرس یا مصرف برخی داروها باشد. در بیشتر موارد، نفخ شکم یک مشکل جزئی است که خود برطرف می‌شود. بااین‌حال، می‌توان با رعایت نکات زیر از بروز نفخ شکم پیشگیری کرد:

 • از خوردن غذاهای نفاخ خودداری کنید. برخی از غذاها مانند حبوبات، کلم، گل کلم، بروکلی، سیر، پیاز و محصولات لبنی می‌توانند باعث نفخ شکم شوند. این غذاها حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای هستند که توسط باکتری‌های روده تجزیه شده و گاز تولید می‌کنند.
 • از مصرف نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید. نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه، آبجو و نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی گاز کربنیک هستند که می‌تواند در دستگاه گوارش جمع و باعث نفخ شکم شود.
 • از مصرف الکل خودداری کنید. الکل می‌تواند باعث تحریک معده و روده و ایجاد نفخ شکم شود.
 • غذا را به آرامی و خوب بجوید. جویدن غذا به طور کامل به هضم آن کمک و از تولید گاز اضافی جلوگیری می‌کند.
 • از خوردن غذاهای پرادویه و تند خودداری کنید. غذاهای پرادویه و تند می‌توانند باعث تحریک معده و روده و ایجاد نفخ شکم شوند.
 • از مصرف غذاهای چرب و سرخ‌شده خودداری کنید. غذاهای چرب و سرخ‌شده می‌توانند باعث کند شدن هضم و تولید گاز اضافی شوند.
 • به طور منظم ورزش کنید. ورزش به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و از بروز نفخ شکم جلوگیری می‌کند.
 • به اندازه کافی آب بنوشید. آب به هضم غذا کمک و از بروز یبوست جلوگیری می‌کند.

اگر نکات بالا را رعایت کردید و باز هم دچار نفخ شکم شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق مشکل شما تشخیص و درمان مناسب برای شما تجویز شود.

خطرات و عوارض نفخ شکم چیست؟

 • درد شدید شکم: درد شدید شکم می‌تواند نشانه یک بیماری جدی مانند آپاندیسیت یا پیچ خوردگی روده باشد.
 • تب: تب می‌تواند نشانه یک عفونت باشد.
 • خون در مدفوع: خون در مدفوع می‌تواند نشانه یک بیماری جدی مانند بیماری التهابی روده (IBD) باشد.
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح: کاهش وزن می‌تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان باشد.

سرطانی که نشانه‌اش نفخ معده است!

نفخ معده می‌تواند نشانه‌ای از چندین بیماری، از جمله سرطان باشد. برخی از انواع سرطان که می‌توانند باعث نفخ معده شوند عبارتند از:

 • سرطان معده: سرطان معده شایع‌ترین نوع سرطان دستگاه گوارش است. علائم سرطان معده می‌تواند شامل نفخ معده، درد معده، کاهش اشتها و کاهش وزن باشد.
 • سرطان روده بزرگ: سرطان روده بزرگ دومین نوع شایع سرطان دستگاه گوارش است. علائم سرطان روده بزرگ ممکن است شامل نفخ معده، تغییر در عادات روده، خون در مدفوع و کاهش وزن باشد.
 • سرطان کبد: علائم سرطان کبد می‌تواند شامل نفخ معده، حالت تهوع، استفراغ و خستگی باشد.

اگر نفخ معده شما همراه با علائم دیگری مانند درد شدید شکم، تب یا خون در مدفوع باشد، باید به پزشک مراجعه کرد. در اینجا چند نکته برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش آورده شده است:

 • از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید. 
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید
 • از آزمایش‌های غربالگری سرطان استفاده کنید

توصیه می‌شود افراد بالای ۴۵ سال به طور منظم آزمایش کولونوسکوپی یا آزمایش خون مدفوع برای غربالگری سرطان روده بزرگ انجام دهند.

چه زمانی برای درمان نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مشکل نفخ زیاد تأثیر منفی بر زندگی شما داشته، بهتر است زودتر به دکتر گوارش خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد. برای مراجعه به پزشک می‌توانید با دریافت نوبت آنلاین از دکتردکتر از بهترین متخصصین گوارش کمک بگیرید. در انتها از شما می‌خواهیم تا نظر و تجربه خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید. 

منبع:

medicalnewstoday

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در جریان اینستاگرام دکتردکتر باشید

ممکن است شما دوست داشته باشید
3,189 نظرات
 1. ثریا باقری می گوید

  باسلام مطلب خیلی خوبی بود و اطلاعات خوبی در رابطه با نفخ که من گرفتارش هستم در اختیارم گذاشت توفیق روز افزون برای دست اند کاران آروز مندم

 2. امید می گوید

  سپاسگزارم.خوب بود

 3. امید می گوید

  ولی خب من فرد پرخوری نیسم، ورزشم میکنم و بین غذا هم اب نمی خورم نمیدونم چرا نفخ دارم؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   در درمان نفخ شکم ابتدا رعایت مسایل تغذیه ای همچون عدم مصرف غذاهای نفاخ مانند حبوبات و سبزی خوردن و پیاز خام و فلفل زیاد و…توصیه میشود.در صورتی که زیر ۴۰ سال دارید و کاهش وزن ندارید میتوانید زیر نظر متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش یک دوره درمان دارویی دریافت کنید و اگر باز هم برطرف نشد آندوسکوپی انجام شود

 4. علی می گوید

  سلام سیگار که میکشم نفخ میکنم انگار نفسم بالا نمیاد میخوام خفه شم قبلا اینجوری نبودم وقتی پلاکت خونم افت کرد اینجوری شدم راه درمان چیه ایا ربط داره

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   عدد پلاکت خون را ذکر نکرده اید،بهتر است چکاپ کامل و عکس .قفسه سینه تهیه شود.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. س.د می گوید

  سلام من ۲۶ سالمه و یک مدت طولانی هست که همش احساس نفخ شدید دارم حتی زمانی که گرسنه هستم هم احساس نفخ دارم، صبح‌ها که از خواب بیدار میشم احساس نفخ دارم حتی اگر شام سبک خورده باشم، سعی میکنم مواد غذایی نفاخ هم مصرف نکنم، علت چی میتونه باشه؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   دوست گرامی با توجه به مدت بروز آن و اینکه اغلب روز احساس نفخ دارید بهتر است توسط متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش ویزیت شوید و حتما آنزیم کبدی بررسی کنید.در صورت لدم بهبود با درمان دارویی باید آندوسکوپی انجام شود

 6. محمود رضوانی می گوید

  سلام.. من ده سال پیش سندروم روده تحریک پذیر داشتم.. دارو خوردم خوب شدم الان صبح ها بیدار میشم دهنم و حلقم بزاق جمع شده. نفخ نسبتا زیادی دارم… کلا معده ی من حساس شده غذا می خورم متوجه میشم.. چندین سال هست گرفتارش شدم

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   با سلام
   احتمالا رفلاکس یا سوء هاضمه مطرح است که نیاز به درمان دارویی دارد به متخصص داخلی مراجعه کنید

  2. هدیه می گوید

   سلام میشه لطفا بگید چیکار کردید خوب شدید ،پیش چه دکتری رفتید چه دارویی خوردید؟
   ممنونم

 7. shop.darskhoona.ir می گوید

  سلام.وبسایت خیلی خوبی دارید.دست
  گلتون درد نکنه

  1. کوثر مهدی زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنونیم از شما

 8. سیدامین می گوید

  سلام من معده ام یکم اذیتم میکنه .. باد معده دارم و قرص امپرازول ۲۰ صبح ها میخورم نمیدونم دلیلش اسید معده یا اینکه نزدیک سه ماهی امپرازول خودم؟؟چندروزی امپرازول ترک کنم جاش راینتدین بخورم

  1. مرادی می گوید

   سلام من مدت یک هفته است که تپش قلب همراه باتنگی نفس موقع خوابیدن ودردزیرقفسه سینه دارم، علت چیست لطفا راهنماییم فرمایید

   1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

    سلام
    با توجه به تنگی نفس ویزیت شوید

 9. امید می گوید

  سلام ببخشید من 22 ساله هستم علت یبوست و کار نکردن شکم چیست

 10. Z می گوید

  سلام من دو روزی میشه که شکمم نفخ داره ومدفوع هم سیاه رنگ شده اگه می شه کمکم کنید

 11. فريدون اذري می گوید

  علت نفق در حالت خوابهمراه عارق خروج گاز سرفه خشگ گرفتگي بيني و اسگ ريزيي

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   ویزیت شوید

 12. سمیه بخشی می گوید

  سلام ببخشید سوالی داشتم اینه که پدر من دو سال پیش جراحی واسه انسداد روده داشتن و مقداری از رودشون رو برداشتن الان حدود یه هفته ای هست که دچار باد گلوهای شدیدی هستن که حتی موجب تنگی نفس شده میخوام ببینم ممکنه به مشکل رودشون ربط داشته باشه

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   ویزیت شوند

 13. یسنا می گوید

  با سلام‌ و خسته نباشید.دخترمن ۹ سالشه‌.از زمان نوزادی تا الان باد معده خیلی داشته و داره. الان چون بزرگتر شده نگرانشم.خودشم معذب هست.جوریه که یه کم بخنده یا تکون بخوره ….لطفا راهنماییم کنید.با تشکر

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   به فوق تخصص گوارش اطفال مراجعه کنید.

 14. Baran می گوید

  ببخشید من از وقتی بچه بودم کلا مفخ داشتم الان هم ۳۲ سالم است هنوز هم نفخی زیادی دارم قدری که بادر همراه است چیک آپ زیاد شدم میگن با لاکتوز حساسیت دارید آیا لاکتوز آنقدر مشکل ساز است؟، ممنون میشم جواب بدید.

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   بله
   میتواند همچین علایمی ایجاد کند

 15. راضیه می گوید

  سلام من نفخ معده ام زیاده مدفوع تیره و گاها همراه با مخاط و ورم شکم و معده هم دارم و اکثرا دچار یبوست میشم تقریبا یک ماهی میشه

 16. نعمتی می گوید

  سلام بیست سالی میشه که از سمت چپ پایین قفسه سینه نبضی شروع به تندتند زدن میکنه و با فشاردادن شش و حبس هوا رفع میشه و دکترهم قبلا رفت و میگن چیزی نیست میشه دلیلشو بگین

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   نبض شکمی به طور طبیعی وجود دارد و مربوط به شریان آئورت شکمی است
   اگر نبض غیرنرمال و زیاد است سونوگرافی عروق شکمی انجام دهید

 17. بینام می گوید

  باعرض سلام من یک هفته است که نفخ دارم که باعث تنگی نفس میشود دکتر هم رفتم گاز داده رانتدین و دایمتیکون هم مصرف میکنم ولی اصلا اثر نمیکنه علتش چیه واقعا نگرانم ممنون میشم اگه پاسخ بدین باتشکر

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   اگر تنگی نفس دارید لازم است مجددا ویزیت شوید

 18. K می گوید

  باعرض سلام من ۴۷سالمه یک هفته هست که نفخ دارم که باعث می‌شود نفسم خیلی تنگ شود به خصوص هنگام خوابیدن سرگیجه نیز دارم به دکتر هم رفتم که گاز داده
  واسم هایش کاتوسین پلاس ۲۵۰و سالبوترکس است وامپرازول ورانتدین ودایمتیکون هم مصرف کردم ولی اصلا اثری ندارد خواهش میکنم جواب بدهید چون تواین وضعیت کرونا نمیشود به دکتر رفت

  1. محسن مولوی می گوید

   سلام. بنده مراحی روده انجام دادم سال گذشته و مدتی هست که دفع گاز روده به مقدار بسیار زیاد دارم همراه با بوی نامطبوع میباشد . از لاکتوکر هم استفاده میکنم .دایمیتیکون هم میخورم ولی هیچ تاثیری نداره چیکار باید بکنم.

  2. K می گوید

   سلام خانم دکتر واقعا ممنون به خاطر پاسختان بینهایت تشکر

   1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

    ??

 19. سید حسین می گوید

  با سلام
  گاهی اوقات احساس می کنم گاز روده ام زیاد است ویبوست دارم وانتهای مقعد بر جستگی کوچیک ایجاد شده وهنگام دفع درد وبدون خونریزی میباشد واحساس میکنم تمام استخوان وشکم ودستها درد وبه شکل قولنج گرفتگی دارم لطفا راهنمایی فرمایید
  ب

 20. هدایتی می گوید

  درود دوهفته است سوزش سینه خفیف و باد معده زیاد دارم دارم امپرازول مصرف میکنم ولی خوب نشدم خلط یا تنگی نفس ندارم ولی سینه ام گاهی اوقات میسوزه دستور چی میفرمایید

  1. زهرا می گوید

   سلام
   همسر من ۴ سال پیش که دانشجو بودن از صبح تا شب توی دانشگاه بدلیل کارگاههای پشت سرهم گشنه گونده بودن و هیچ چیزی رو نخورده بودن تا اینکه شب موقع برگشتنشون به خونه بدلیل شروع دندون درد در مسیر بازگشت بلافاصله از شدت درد دندونشون با معده کاملا خالی قرص آموکسی سیلین خوردن با مسکن
   بعد از اون مشکلات گوارشی پیدا کردن و تا الان که ۴ سال میگذره ادامه داشته و خوب نمیشن

   احساس میکنن دریچه بالایی معده شون (کاردیا) دچار آسیب شده و نمیتونه بطور کامل اسید معده و کیموس معده رو توی معده نگه داره و باعث ریفلکس میشه که اوایل شدت ریفلکس شون شدید بود ولی کم کم با مطالعه و تحقیق با اصلاح تغذیه شون کنترل کردن و اون شدتی که در طول روز داشت رو با همین کنترل هاشون خیلی کمتر کردن ولی هنوزم این مشکل پابرجاست و ایشون خودشونو از خیلی از غذاها محروم کردن که خودش مشکلات زیادی رو ممکنه بدنبال داشته باشه و به محض خوردن غذاهای نفاخ گاز زی ادی در معده شون تولید میشه و باعث بزرگی معده شون میشه که بعضی موقع ها به قلبشون هم فشار میاره و باعث تحساس درد در ناحیه قلبشون میشه که با کنترل خودشون و آروغ زدن وقتی گاز رو تخلیه میکنن اون فشار روی قلبشون کمتر میشه و راحت تر میشن
   یه مشکل دائمی هم که ایجاد کرده اینه که شب وقتی میخوابن صبح که بیدار میشن کیموس معده به دهانشون بر میگرده البته حجمش اصلا زیاد نیست ولی در حدی هست که آب دهان شون زرد رنگ میشه و تکه های ریزی از غذا در دهانشون بر میگرده

   ایشون از آندوسکوپی هراس دارن و میگن من اگر شی بیرونی وارد حلقم بشه شدیدا دچار حالت تهوع میشم و ممکنه ضربان قلبمم بره بالا و دچار حمله قبلی بشم ، به خاطر همین موضوع چند سالی که این مشکلو دارن به پزشک مراجعه نمیکنن و سعی میکنن با کنترل خودشون بهبود بدن ، هر چند دو بار اون اوایل به پزشک مراجعه کردن و اون پزشکان هم چند تا قرص داده بودن که صرفا نقش کاهش دهندگی اسید معده رو داشت و خیلی تاثیر نداشت و ترجیح خ ودشون بعد اون مراجعات این شد که رعایت تغذیه بهتر از قرص و داروها هست به همین خاطر تا به امروز خودشون دارن کنترل میکنن و اتفاقا موفق هم هستن چون اون ریفلکس های روزانه ای که داشتن بشدت کم شده و دیگه ندارن مگر در مواقع مصرف غذاهایی که خودشون میدونن ، ولی اون بازگشت شبانه رو هیچ تاثیری نداشته و همچنان وجود داره که فکر میکنیم بدلیل تغییر شکل اسفنگتر کاردیا بعد زخم و آسیب بوده باشه

   خواهش میکنم یه راهنمایی بفرمایید ، چه روشی وجود داره بدون آندوسکوپی داخل معده رو دید چه نظر میکروبی چه از نظر ساختمان ظاهری دیواره که بتونیم درمان درست رو شروع کنیم و اصلا این مشکل چطور باید حل بشه که برای همیشه برطرف بشه

  2. هدایتی می گوید

   درود طبق دستور شما 20روز هست قرص پنتوپرازول40ناشتا و فاموتدین مصرف کردم افاقه نکرد رفتم نوارقلب گرفتم مشکل قلبی ندارم فشارخونم خوبه ولی سوزش سینه وبادمعده همچنان دارم بطوریکه روی قفسه سینه رو فشارمیدم احساس درد دارم بیشترزمانیکه گرسنه ام میشه این درد بیشترمیشه با معده خالی خیلی ازچیزها رو نمی تونم بخورم سوزش بهم دست میده همیشه احساس سنگینی روی سینه دارم سرفه وتنگی نفس هم ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید .

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    دوست عزیزم
    با توجه به عدم بهبود ظرف ۲۰ روز و وجود علایم
    جهت بررسی بیشتر و احتمالا آندوسکوپی به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   2. احسان می گوید

    سلام من یک سال هست کە نفخ میکنم و دور نافم و معدە م درد میکنە اروغ و ترش کردن معده م دارم و قولنج میکنم و یبوست هم دارم رفتم پیش دکتر روده عصبی و اسید معده تشخیص داد چه دارویی باید مصرف کنم و ایا تشخیص درست بوده ممنون میشم؟

 21. بینام می گوید

  سلام.۲۹سالم یمدتی تو شکمم نفخ دارم شدید باد تو شکمم میپیچه چنان غارو قوری را میندازه تا دومتری صداش میره هرچقدم دسشویی میرم درست نمیشه شدید اذیت میکنه مدفوع هم میکنم اذیت میشم سفت نیس ولی اذیت میشم باید زیاد بشینم و آخرشم باز بتد شکم رو دارم بعد دسشویی

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   سندرم روده تحریک پذیر مطرح است
   لازم است به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. غزاله می گوید

  سلام وقتتون بخیر، من 28 سالمه،هر چیزی میخورم نفخ میکنم و باد شکم خیلی زیادی دارم، حدود یه هفته ای هم هست که هم شکمم و هم روده هام صدای زیادی میدن و کلافم کردن، لطفا راهنماییم کنین

 23. رویا می گوید

  سلام من ۱۶روزه که کیست هموراژیک تخمدان راست داشتم که متاسفانه پاره شده بود وخونریزی داخلی داشتم ومجبور به حراحی شدم …بنده حدود ۱۰ساله که فیبروم ساب سروزال رحمی دارم که دقیقا ۱۰سانتی متر اندازش میشه…بندع از اواخر آذر ماه نفخ شدید شکمی دارم تا الان که بعد خوردن غذا شکمم شدیدا باد میکنه ومجبورم که قرص دایمتیکون مصرف کنم …بنده بعد جراحی کیست تخمدان هنگامی که می ایستم ساق پای راستم شدیدا درد میکنه …باتوجه به گفته ها چقدر احتمال میدید خدایی نکرده بنده به سرطان تخمدان مبتلا شده باشم؟؟؟؟

  1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

   سلام
   جای نگرانی نیست اما در اولین فرصت جهت چکاپ به متخصص زنان مراجعه‌کنید

 24. علی پور ساکی می گوید

  سلام بنده چند 30 سالمه چند ماه پیش همراه شام پیاز زیاد خوردم و بعدش خوابیدم ولی صبح ک بیدار شدم احساس نفخ در شکمم داشتم و فک می کردم ک تا ظهر خوب میشم ولی تا الان خوب نشده و وقتی گرسنه میشم و سیرم و بعد غذا هم نفخم زیاده مخصوصا شبا و حس می کنم ک دارم وزن کم می کنم کلا روحیم رو خراب کرده ایا حالت روحی هم این امرو تشدید می کنه ممنون میشم راهنمایم کنیدبا تشکر .

 25. حمیدرضا می گوید

  با عرض سلام.اقای 43ساله هستم.از 5 سال قبل مشکل نفخ ویبوست داشتم که طبق دستور پزشک آندوسکوپی شدم وآزمایش هلکو باکتر هم مثبت شد که با مصرف دارو درمان شد.از پارسال دوباره مشکلاتم شروع شده وهلکوباکتر مثبت است.پزشک بیسموت آموکسی سیلین پنتوپرازول لاکسی ژل تجویز کرد که دوهفته است مصرف میکنم اما اینقدر شدید نفخ میکنم که دیگر نمیتوانم نفس بکشم و به قلبم فشار میادو فشارم پایین میادکه احساس میکنم دارم میمیرم.دایمتیکون و رانیتیدین و جوشانده نعنا و ماست پروبیوتیک هم اثری ندارد.خیلی عذاب میکشم لطفا راهنمایی فرمایید. باتشکر

  1. حمیدرضا می گوید

   باعرض سلام وتشکر فراوان از لطف شما سرکار خانم دکتر مرشدی.لطفا بفرمایید این داروهایی که برام تجویز فرمودین با داروهای قبلی مصرف کنم یا اینکه اونهارو قطع کنم.بیسموت پنتوپرازول و اموکسی سیلین مصرف میکردم.درضمن بفرمایید که شربت لاکتولوز هم خوب هست یا نه.با تشکر فراوان

   1. دکتر آمنه مرشدی می گوید

    سلام
    بله با داروهای قبلی مصرف شود
    لاکتولوز هم برای یبوست خوب است

 26. مرمری می گوید

  سلام ، من حدود ده روز هست که شکم درد شدید دارم و یبوست شدید و گاهی برعکس میشه اسهال ولی کم ، کلی باید تو دسشویی بمونم! شبا چند بار فشار دل درد از خواب بیدارم میکنه و هر سری یه رب میرم دسشویی، مدفوع تیره با حجم کم و گاهی شل، معدم همش نفخ داره انگار و اینکه یه دفه بهم فشار میاره برای دفع … ممنون میشم راهنمایی کنید

 27. مهدی می گوید

  با سلام
  حدود دو هفته است که نفخ زیاد دارم و به محض اینکه چیزی میخورم نفس تنگی داشته و بعضا همراه با درد خفیف شکم و باد معده.
  علت چیست؟

 28. علی می گوید

  با سلام من هر غذایی که می خورم نفخ دارم ،گاها سردرد هم دارم برای مدفوع هم زیاد مجبورم که روی توالت بشینم وخیلیزمواقع نمیتونم وبه مقعد فشار میاد که دچار خونریزی میشه ویه برجستگی وبرآمدگی خروجی مقعد که همراهدبا سوزش ودرده وخیلی موارد هم از دستم کمک میگیرم که واقعا برام زجر آوره

 29. امیک می گوید

  سلام دکتر عزیز. ۳۲ سالمه.مرد
  دو هفتست نفخ، آروغ، تنگی نفس دارم مخصوصا صبح هنگام حدود ساعت ۵ با ضربان زیاد قلب، از خاب میپرم و حس تنگی نفس دارم و میرم توو هوای سرد نفس می کشیم کمی آروغ میزنم یه خورده وامیشه.
  ۶ روز پیش ضربان قلبم شدید میزد و نامنظم بود و سمت چپم لمس، یخورده سرم سنگینی شد رفتم درمانگاه نوار قلب گرفت و قرص پرپرانول۲۰ و امپرازول ۵ داد که حدود سه روز استفاده کردم ولی متاسفانه چندان افاقه نکرد دوباره رفتم قرص دایمیتیکون و کلیدیمسین و… ولی بهبودی حاصل نشد. هنوز هم همون عوارض باد گلو، نفخ، ضربان نامنظم و بیحسی سمت چپ بدن و تنگی نفس و سنگینی سر ادامه داره. نا گفته نماند حدود ده رو از دمنوش های ترکیبی نعناع،تخم زنیان و شوید،آویشن همچنین هر از گاهی صبح ها سیاه دانه استفاده میکردم
  و خلط پشت حلق (نزله) نیز دارم. متاسفانه نه مطبی بازه و نه بیمارستان جای امنیه برای مراجعه
  لطفا درخصوص این مشکل راهنمایی نمایید. ممنون از لطف شما

 30. صبا می گوید

  سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب بدید
  سه روزه که درد معده دارم و احساس نفخ و گاز معده بصورت آروغ بد بو…
  شربت آمونیوم ام جی و رانیتیدین و شربت آنتی رفلاکس بی هم میخورم متاسفانه تاثیری نداشته
  خواهش میکنم کمک کنید واقعا کلافه شدم

  1. مهرداد می گوید

   راجونه کوبیده شده از عطاری بگیر هر وقت احساس گاز کردی یه نصف قاشق چایخوری بریز تو یه فنجان اب بخور0917225248

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.