علت درد زیر شکم در مردان؛ نشانه ای که ده‌ها علت متفاوت دارد

درد شکم مهم ترین نشانه بیماری های گوارشی و سیستم ادراری به حساب می آید. علت درد زیر شکم در مردان نسبت به زنان می تواند تا حدودی متفاوت باشد بنابراین راهکارهای درمانی هم ممکن است در مردان و زنان متفاوت باشد

علت درد زیر شکم در مردان ممکن است از یک مسئله ساده گوارشی همانند یبوست کوتاه مدت تا یک وضعیت اورژانسی باشد. منشا درد زیر شکم می‌تواند از بیماری های گوارشی ناشی شود یا اینکه اختلالاتی در سیستم ادراری و تناسلی باشد که درد در ناحیه زیر شکم بوجود بیاورد.

علت درد زیر شکم در مردان؛ سیستم گوارشی

اگر علت درد زیر شکم، اختلالاتی در معده و روده ها باشد، چندان تفاوتی بین زنان و مردان وجود ندارد. شایع ترین دلایل این نوع درد شکم عبارتند از:

یبوست

اگر برای چندین روز متوالی اختلال در دفع مدفوع وجود داشته باشد، شما دچار یبوست شده‌اید. عواملی مانند مصرف بیش از اندازه غذاهای گوشتی و عدم حضور میوه و سبزیجات در سبد غذایی روزانه، کهنسالی، کم‌تحرکی، استعمال دخانیات و اعتیاد از جمله مهم‌ترین علت‌های ایجاد شدن یبوست است.

شما احتمالا احساس درد زیر شکم دارید و احساس می‌کنید کمی زیر شکمتان ورم کرده است، مدتی است که قادر نبوده‌اید دفع مدفوع داشته باشید.

نگران نباشید، با رفع شدن یبوست، درد زیر شکم بهبود می‌یابد. بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنید، کم تحرکی را کنار بگذارد، بلند شوید و فعالیت داشته باشید، حال شما بهتر می شود.

سندرم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر یک بیماری عجیب است؛ شما درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را بصورت مزمن دارید، گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید، اما علایمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش ها و استرس هایتان تلاش کنید.

علت درد زیر شکم؛ سیستم ادراری و تناسلی

سنگ در کلیه و مجاری ادراری

شایع‌ترین علت درد زیر شکم در مردان ، سنگ های موجود در کلیه و مجاری ادرای است. اگر کلیه راست یا چپ شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت همان سمت در پایین و زیر شکم و کشاله ران داشته باشید به این صورت که درد حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از کناره های شکم تا زیر شکم و ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزار دهنده‌ای داشته باشید و همچنین قطع شدن خروج ادرار پیدا کنید. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند, دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

علل درد شکم در آقایان چیست؟

ضربه مستقیم به بیضه

ضربه مستقیم به بیضه، یکی از دردناکترین علت درد زیر شکم در مردان است. شما ممکن است درد زیر شکم و اطراف بیضه داشته باشید و همچنین احساس کوفتگی در ناحیه کشاله ران داشته باشید.

بیضه و اطراف آن را کمی گرم بگیرید و از مسکن استفاده کنید و در اسرع وقت نزد پزشک بروید، گاهی در اثر ضربه، اختلالاتی در بیضه ایجاد می شود که پزشک در حین معاینه تشخیص می دهد و با درمان مناسب، شما را سریعتر از این درد ناخوشایند دور خواهند کرد.

عفونت بیضه

اگر درد زیر شکم، تب، بی حالی و احتمالا قرمزی اطراف بیضه و درد شدید در هنگام دست زدن به بیضه دارید و از سوی دیگر در هنگام ادرار کردن اذیت می شوید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که شما عفونت بیضه داشته باشید که نیاز به درمان دارویی برای بهبودی باشد.

پیچ خوردن بیضه ها (تورشن)

اگر بطور ناگهانی، بیضه‌ها دچار چرخش شوند، ممکن است دردی در زیر شکم احساس کنید که لحظه به لحظه شدت آن بیشتر می‌شود. بیضه ها ممکن است دچار تورم شوند. احتمالا شدت درد، شما را بی‌قرار می‌کند.

علت درد شکم در مردان

پیچ خوردن بیضه، یک بیماری اورژانسی است. علت درد زیر شکم در مردان اگر پیچ خوردگی بیضه‌ها باشد، خونرسانی به بیضه‌ها مختل شده است و شما اگر طی چند ساعت اولیه مراجعه نکنید، ممکن است بیضه خود را از دست بدهید.

شدت درد زیر شکم در این بیماری به قدری بالاست که شما را مجبور می‌کند که به اورژانس مراجعه نمایید. به خاطر داشته باشید که این بیماری چندان شایع نیست پس لطفا از این به بعد فکر نکنید که هر دردی در زیر شکم ایجاد شد، علت آن پیچیدگی بیضه است. اگر درد زیر شکم دارید ولی جزیی است و ناگهانی شروع نشده است، پیچ خوردگی بیضه نیست.

یک علت درد زیر شکم در مردان است که در معاینه توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر در کیسه اطراف بیضه مایع جمع شود، دردی در بیضه ها و زیر شکم ایجاد می کند.

از شما تقاضامندیم که برای پی بردن علت درد زیر شکم و بهره بردن از سودمندترین راهکارهای درمانی، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

گاهی ممکن است که درد زیر شکم داشته باشید و صرفا به اجرای اقداماتی که از دیگران شنیده اید در خانه بسنده کنید. درد زیر شکم یک نشانه از بیماری های متعددی می تواند باشد، لطفا با اقدامات خودسرانه سلامت خود را به خطر نیاندازید.  

سوالات پزشکی خود را در بخش نظرها بپرسید

در قسمت نظرهای همین مقاله، سوالات خود را درباره درد شکم بنویسید تا پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر تا جای ممکن به شما در این زمینه کمک کنند.

منابع:

مجله سلامت Bel Marra Health

دیتابیس اطلاعات پزشکی Health Line

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1,107 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام من یکم بالاتر از بیضه سمت راست چندروزه درد می‌کنه مشکلش چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علل مختلفی میتواند مطرح باشد
   از جمله فتق و عفونت ادراری….

 2. یاسین می گوید

  سلام من دو روزهک زیر شکمم دقیق خط نافم زیر شکمم هنگام راه رفتن و فعالیت درد لحظه ای میگیرع و کمرم هم گرفته میش بگید چه مشکلی دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نیاز به شرح حال بیشتر و معاینه هست
   جهت شرح حال و معاینه دقیق
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

 3. Sina می گوید

  سلام،من یکسالی هست که در معده و روده و بیضه خود احساس درد مداوم دارم که حتی آب هم میخورم شکمم درد میگیرد،درد از معده شروع میشود بعد به سمت ناف و بعد به سمت بیضه میرود و مداوم ادامه دارد،به چند دکتر متخصص مراجعه کردم و انواع آزمایش و سونوگرافی و کولونوسکوپی و آندوسکوپی انجام دادم ولی دکترا گفتن هیچ مشکلی نداری و قرص و دارو هر چی دادند اثری نداشت،
  به نظر شما درد روده و معده و مثانه بصورت مدوام میتواند عصبی بودن آن‌ها باشد یا مشکل چیز دیگری است؟

  1. مصطفی می گوید

   سلام منم همین دردودارم پارسال برج۷شروع شده نزدیک به ۱۰دکترازگوارش بگیرتادکترکلیه همشونم منوفرستادن آزمایش وسونو وسی تی همشونم میگن هیچی نیست ولی منم صب که ازخواب بیدارمیشم بادردبیدارمیشم دردشکمم زده سمت راست نافم بعدمیزنه به بیضه سمت راستم کلادردشکمم سمت راستمه هرکی هم یه چیزی میگه یکی میگه نافت افتاده یکی میگه نافت آب جم کرده یکی ازدکترای مشهدزفتمم میگه اعصاب رودست چندتاقرص دادبدترم کرد دیگه هم نخوردم دیگه هم نمیدونم پیش کی برم

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    از نظر دیسک کمر بررسی شین
    و به فوق تخصص درد مراجعه کنید

 4. احسان می گوید

  سلام وقت بخیر چمد وقتیست بیضه سمت راست درد خفیف دارد و با بیحالی و حس ضعف همراه است دلیلیش چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نیاز به آزمایش و معاینه دارد
   جهت بررسی باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 5. مجتبی سالاری می گوید

  سلام خسته نباشید من یه سه روزی میشه زیر شکم درد خفیف داره کم یا زیادم نمیشه ولی درد میکنه میشه راهنمایی کنید

 6. امین پایدار می گوید

  سلام چرا موقع کمربند بستن یا به مدت طولانی مثلاً نیم ساعت شکمم تخت ف شارباشه زیر شش کنم درد شش دیدی میگیره که ده دقیقه دراز بکشم خوب میشه چند سال هست که انطورم سپاس

 7. Parsa می گوید

  سلام و تشکر بابت سایت خوب و پر محتوا
  من درد زیر شکم و بیضه دارم دکتر هم رفتم گفته واریکوسل داری ، ولی نیاز به عمل نداری
  ولی بازم درد دارم و ترشحاتی شبیه به منی در هنگام خارج شدن ادرار هر چند وقت یک بار ازم خارج میشه
  که دلیلشو نمیدونم

 8. n می گوید

  سلام.سوزش ادرار دارم، شروع ادرارگیر میکنه بعد شروع میشه الآن از زیر شکمم عمودی سمت چپ به پایین تیر میکشه

 9. Mhmd mhahdh می گوید

  سلام دردزیرشکم و اسهال استفراغ و پشت کمرم بیشتر شده الان ۱ماه هست دکتر رفتم درست نمیشود بی اشتهایی خلاصه دردزانوسن ام ۴۷هست ممنون راهنمایی بفرمائید

 10. پیرنظری می گوید

  صلام
  من تقریبا ۵/۶ماهه آلت تناسلی ودرد زیر شکم داشتم
  ب دکتر مجاری ادرار مراجعه کردم و کلی ازمایش دادم و سنوگرافی کردم و معلوم شد عفونت مثانه دارم
  دکتر منرا بستری کرد
  من ۷روز بستری بودم
  و دوباره ازمایش دادم و عفونت مثانه ام رفع شد
  ولی هنوز درد من کاهش نیافته است
  ب نظر شما مشکل من از چیست و ب چه دکتری مراجعه کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر