مجله پزشکی دکتر دکتر

علت درد زیر شکم در مردان؛ نشانه ای که ده‌ها علت متفاوت دارد

29 بهمن 1396

889

گوارش، کبد و صفرا
مجله دکتردکتر > تخصص > گوارش، کبد و صفرا > علت درد زیر شکم در مردان؛ نشانه ای که ده‌ها علت متفاوت دارد
علت درد زیر شکم در مردان؛ نشانه ای که ده‌ها علت متفاوت دارد

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

درد شکم مهم ترین نشانه بیماری های گوارشی و سیستم ادراری به حساب می آید. علت درد زیر شکم در مردان نسبت به زنان می تواند تا حدودی متفاوت باشد بنابراین راهکارهای درمانی هم ممکن است در مردان و زنان متفاوت باشد

علت درد زیر شکم در مردان ممکن است از یک مسئله ساده گوارشی همانند یبوست کوتاه مدت تا یک وضعیت اورژانسی باشد. منشا درد زیر شکم می‌تواند از بیماری های گوارشی ناشی شود یا اینکه اختلالاتی در سیستم ادراری و تناسلی باشد که درد در ناحیه زیر شکم بوجود بیاورد.

علت درد زیر شکم در مردان؛ سیستم گوارشی

اگر علت درد زیر شکم، اختلالاتی در معده و روده ها باشد، چندان تفاوتی بین زنان و مردان وجود ندارد. شایع ترین دلایل این نوع درد شکم عبارتند از:

یبوست

اگر برای چندین روز متوالی اختلال در دفع مدفوع وجود داشته باشد، شما دچار یبوست شده‌اید. عواملی مانند مصرف بیش از اندازه غذاهای گوشتی و عدم حضور میوه و سبزیجات در سبد غذایی روزانه، کهنسالی، کم‌تحرکی، استعمال دخانیات و اعتیاد از جمله مهم‌ترین علت‌های ایجاد شدن یبوست است.

شما احتمالا احساس درد زیر شکم دارید و احساس می‌کنید کمی زیر شکمتان ورم کرده است، مدتی است که قادر نبوده‌اید دفع مدفوع داشته باشید.

نگران نباشید، با رفع شدن یبوست، درد زیر شکم بهبود می‌یابد. بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنید، کم تحرکی را کنار بگذارد، بلند شوید و فعالیت داشته باشید، حال شما بهتر می شود.

بخشی از بیماری‌های دردشکم مربوط به متخصص داخلی است. شما می‌توانید از نوبت‌دهی اینترنتی پزشکان داخلی دکتردکتر از پزشک مورد نظر خود نوبت بگیرید

سندرم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر یک بیماری عجیب است؛ شما درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را بصورت مزمن دارید، گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید، اما علایمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش ها و استرس هایتان تلاش کنید.

علت درد زیر شکم؛ سیستم ادراری و تناسلی

سنگ در کلیه و مجاری ادراری

شایع‌ترین علت درد زیر شکم در مردان ، سنگ های موجود در کلیه و مجاری ادرای است. اگر کلیه راست یا چپ شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت همان سمت در پایین و زیر شکم و کشاله ران داشته باشید به این صورت که درد حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از کناره های شکم تا زیر شکم و ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزار دهنده‌ای داشته باشید و همچنین قطع شدن خروج ادرار پیدا کنید. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند, دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

علل درد شکم در آقایان چیست؟

مصرف آب زیاد!؟

دوست عزیز, ذکر یک تذکر لازم است، اگر از دوستان و آشنایان شنیده اید که آب زیادی بنوشید تا سنگ دفع شود و به جای مراجعه به پزشک, وقتتان را صرف نوشیدن آب و منتظر دفع سنگ هستید، این یک اشتباه بزرگ است. اندازه سنگ متفاوت است و مشخص نیست که اصلا قابل دفع شدن است یا خیر؟ پیشنهاد می کنیم که توصیه‌هایی همانند مصرف آب و رژیم غذایی خاص را از پزشک پس از معاینه شدن بگیرید.

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

ضربه مستقیم به بیضه

ضربه مستقیم به بیضه، یکی از دردناکترین علت درد زیر شکم در مردان است. شما ممکن است درد زیر شکم و اطراف بیضه داشته باشید و همچنین احساس کوفتگی در ناحیه کشاله ران داشته باشید.

بیضه و اطراف آن را کمی گرم بگیرید و از مسکن استفاده کنید و در اسرع وقت نزد پزشک بروید، گاهی در اثر ضربه، اختلالاتی در بیضه ایجاد می شود که پزشک در حین معاینه تشخیص می دهد و با درمان مناسب، شما را سریعتر از این درد ناخوشایند دور خواهند کرد.

عفونت بیضه

اگر درد زیر شکم، تب، بی حالی و احتمالا قرمزی اطراف بیضه و درد شدید در هنگام دست زدن به بیضه دارید و از سوی دیگر در هنگام ادرار کردن اذیت می شوید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که شما عفونت بیضه داشته باشید که نیاز به درمان دارویی برای بهبودی باشد.

پیچ خوردن بیضه ها (تورشن)

اگر بطور ناگهانی، بیضه‌ها دچار چرخش شوند، ممکن است دردی در زیر شکم احساس کنید که لحظه به لحظه شدت آن بیشتر می‌شود. بیضه ها ممکن است دچار تورم شوند. احتمالا شدت درد، شما را بی‌قرار می‌کند.

علت درد شکم در مردان

پیچ خوردن بیضه، یک بیماری اورژانسی است. علت درد زیر شکم در مردان اگر پیچ خوردگی بیضه‌ها باشد، خونرسانی به بیضه‌ها مختل شده است و شما اگر طی چند ساعت اولیه مراجعه نکنید، ممکن است بیضه خود را از دست بدهید.

شدت درد زیر شکم در این بیماری به قدری بالاست که شما را مجبور می‌کند که به اورژانس مراجعه نمایید. به خاطر داشته باشید که این بیماری چندان شایع نیست پس لطفا از این به بعد فکر نکنید که هر دردی در زیر شکم ایجاد شد، علت آن پیچیدگی بیضه است. اگر درد زیر شکم دارید ولی جزیی است و ناگهانی شروع نشده است، پیچ خوردگی بیضه نیست.

یک علت درد زیر شکم در مردان است که در معاینه توسط پزشک تشخیص داده می شود. اگر در کیسه اطراف بیضه مایع جمع شود، دردی در بیضه ها و زیر شکم ایجاد می کند.

از شما تقاضامندیم که برای پی بردن علت درد زیر شکم و بهره بردن از سودمندترین راهکارهای درمانی، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

گاهی ممکن است که درد زیر شکم داشته باشید و صرفا به اجرای اقداماتی که از دیگران شنیده اید در خانه بسنده کنید. درد زیر شکم یک نشانه از بیماری های متعددی می تواند باشد، لطفا با اقدامات خودسرانه سلامت خود را به خطر نیاندازید.  

سایر مقاله‌های مرتبط با درد شکم را می‌توانید از طریق بهرست زیر مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

سوالات پزشکی خود را در بخش نظرها بپرسید

در قسمت نظرهای همین مقاله، سوالات خود را درباره درد شکم بنویسید تا پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر تا جای ممکن به شما در این زمینه کمک کنند.

منابع:

مجله سلامت Bel Marra Health

دیتابیس اطلاعات پزشکی Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علت درد زیر شکم در مردان؛ نشانه ای که ده‌ها علت متفاوت دارد»

889 پاسخ به “علت درد زیر شکم در مردان؛ نشانه ای که ده‌ها علت متفاوت دارد”

 1. ناشناس گفت:

  سلام درد خیلی کمی در دو پهلوم دارم و میزنه به بیضه هام و بیضه هام دردش خیلی خیلی کمه لطفا بگید چیکار کنم

 2. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید
  اقا هستم۱۷ساله (ورزشکار). تقریبن دوهفتس درد کمی سمت چپ پایین شکم احساس میکنم. علتش چیه؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایمتون رو خیلی کلی گفتین، شرح حال بیشتر و معاینه لازم است

 3. مسلم گفت:

  سلام وقت بخیر سه روز درد سمت راست پایین دارم بین کلیه و کشاله ران .و حس سوزش در کشاله ران

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایمتون رو خیلی کلی گفتین، شرح حال بیشتر و معاینه لازم است
   ممکن سنگ کلیه، عفونت ادراری، کشیدگی عضلانی و…باشه

 4. علی گفت:

  سلام من 16سالمه دیروز داشتم فوتبال بازی میکردم یک دفعه زیر شکم یا ناف و بالای اورتینم شروع ب دردکرد درد شدیدتر شده تا الا راه میرم یا هنگام نشست و برخاست هم درد میگیره لطفا راهنمایی کنین در ضمن هیچ ضربه ای وارد نشده

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایمتون رو خیلی کلی گفتین، شرح حال بیشتر و معاینه لازم است

 5. سیامک گفت:

  سلام بنده حدودا چهار ماه است که در ناحیه زیر شکم احساس درده یک نپاختی را دارم همزمان بیضه سمت راستم تغیر شکل داده که نمیدونم طبیعیه یا اینکه مسئله ای داره لطفا راهنماییم کنید مننون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به شرح حال و علایمتون، برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 6. هومن گفت:

  سلام هفته ای یه بار زیر شکمم سمت چپ یه نقطه درد میگیره مث حالت یه رگ که تو بیضه ها میره.و موقع نیاز جنسی این درد میگیره و موقع تخلیه خوب میشم..مشگل کجاست؟؟اذیتم میکنه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به شرح حال و علایمتون، برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 7. علی گفت:

  با سلام و خسته نباشید من ۳۶ سالمه الان حدود چهار پنج ماهه از ناحیه پایین ناف تقریبا مابین ناف و دستگاه تناسلی درد دارم مثل درد کشیدگی عضله هم سونو گرافی کل شکم رفتم هم آزمایش ادرار خوشبختانه همشون سالم بود بعد دکتر اورولوژی مراجع کردم گفتن عضله شکم هس احتمالا راهنمایی کردن گفتن برم متخصص جراح داخلی اونم رفتم ایشونم با برسی همه جوانب گفتن که نه فتق هس نه عفونت فقط کشیدگی عضله شکم هس فرمودن که خودش باید ترمیم بشه و فقط مسکن نوشتن یه مدت از درد کم شده بود ولی باز دردم شروع شده کلا نمیتونم بدوم موقع دویدن درد خیلی زیاد میشه چندتا دکتر دیگم رفتم گفتن عضله هس بنظر شما علت بیماری چیه چیکار کنم ممنون از راهنمایتون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   استراحت و عدم انجام فعالیت سنگین و مسکن

 8. احمدی گفت:

  سلام خسته نباشین من سی سالمه حدودا یه ماه پیش یه دل درد شدیدی گرفتم اورژانسی بستری کردن ولی علتشو نفهمیدن که دردم چیه سه ساعت بستری شدم بعد یه دفعه دردم رفع شد انگار اصلا درد نداشتم و بعد از ده روز درد در ناحیه پایین شکمم احساس کردم و یه هفته مدام درد کرد بعد قطع شد و الان بازم دردم شروع شده و احساس میکنم روده هام تیر میکشن و مثانه ام هم درد میکنه لطفا راهنمای بکنین ممنون از عوامل زحمت کش

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ازمایش ادرار و کشت ادرار
   سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادراری بدین
   برای بررسی سنگ کلیه و عفونت

 9. علیرضا گفت:

  سلام به اساتید گرانقدر و سپاس از زحماتتون
  بنده ۴۵ سالمه، چندین ساله که کلسترول بالا دارم ولی مصرف دارو رو به دلیل عوارضی که خیلی اذیت میکرد قطع کردم. دو سالی هم هست که نفخ زیادی دارم و به محض اینکه برخی خوراکی رو میخورم به شدت دچار نفخ و گاز شکم میشم. چند ماه هم هست که فاصله بین ادرارم و تحمل حبس ادرار کم شده. از دیروز صبح هم به شدت پایین دلم درد می‌کنه. لطفا راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   داروهاتون رو باید مجدد شروع کنین
   در مورد نفخ باید اول یک ازمایش مدفوع و چربی مدفوع بدین اگه خوب بود دارو برای نفخ بخورین
   برای علایم ادراری ممکن عفونت باشه یه ازمایش ادرار و کشت بدین اگه خوب بود، برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 10. بهزاد گفت:

  سلام با تشکراززحمات شمااسادتید محترم،ازصبح حدود اطراف نافم سمت چپ شروع به دردکرده ودردیکنواخت میباشد،62سالم سه دوز واکسن نیززدم ،لطفا راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   درد مداوم یا متناوب؟
   تب؟ تهوع؟ اسهال؟
   دفع گاز و مدفوع؟

 11. مرتضی هستم گفت:

  سلام خانم دکتر من 35 سالمه و متاهل من هر وقت یه خورده شلوارم فاق کوتاه باشه و طولانی مدت حالت نشسته با پست فرمان ماشین باشم . یک وفعه درد شدید از ناحیه بیضها و زیر شکم و کمی هم در کمر که درد وحشتناکی هست که حتما باید یه بالش زیر شکم بزارم دراز بکشم تا آروم بشه . البته بعضی وقت ها با شلوار راحتی تو منزل هم این اتفاق میافته شاید چند ماه یک بار همشهگی نیست . ممنون میشم بفرمادی علت چیه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از نظر فتق اینگویینال و فمورال باید بررسی شین

 12. سلطانی گفت:

  سلام من امشب به طور ناگهانی دچار درد زیر شکم شدم و دردم هم رو به افزایشه لطفا راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر درد شدیده باید حضورا معاینه شین و بررسی از نظر شکم حاد

 13. مام حکیم گفت:

  سلام مردی هستم ۶۰ ساله از دیروز درد در ناحیه زیر شکم دارم همراه درد در هر دو بیضه ها که بیضه هام سفت شده سابقه هم ندارم فقط احساس میکنم جلو منی را گرفتم چنین شدلطفاراهنمایی بفرمائید در روستا هستم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   احتمال عفونت بیضه ها یا مجاری ادراری هست
   به پزشک خانواده مرکز بهداشت خودتون مراجعه کنید تا داروی مناسب تجویز شه

 14. احمد گفت:

  سلام من دوهفته ای میشه ازناحییه چپ شکمی درددارم وشکمم بزرگ شدوجدیدا حالت تهوع هم دارم ایا راحلی وجود داره ممنون میشم راهنمای کنید

 15. متاجی گفت:

  زیر شکم من گاهی بصورت قرینه چپ راست همزمان درد میگیرد نگهدار ی ادرا بعد از پرشدن مثانه ۳۰۰ سی سی سریع باید تخلیه شود وگرنه خارج میشود سن ۶۳ سال

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش ادرار بديد سونوگرافي هم بديد

 16. نیما گفت:

  سلام وقت بخیر من العان نزدیک 3ماه درد در زیر شکم دارم فقط موقع دویدن سونوگرافی هم رفتم ولی پزشک گفت هیچی نیست میشه راهنمایی کنین

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی دیواره شکم و اینگویینال برای بررسی فتق هم شدین؟

 17. للللبی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید همسر من حدود چهار ماه پیش زیر شکمش وبیضه هاش درد میکردن هم سونو از بیضه دادن هم آزمایش خوشبختانه هیچ مشکلی نبود بعد چهار ماه دوباره همون درد به سراغش اومده بنظرتون دو باره ازمایش وسونو احتیاج داره ویه راه حل بهم بدید

 18. مسلم صفری زاده گفت:

  سلام وقت بخیردردزیرشکم دارم بعد سوزش اداری ودرددارم وادرارم تندتندمیاد

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام عفونت ادراریه
   باید آنتی بیوتیک مناسب با دوز مناسب مثل سفیکسیم بخورین با نظر پزشک

 19. نعمتی گفت:

  سلام وقت بخیر . زیر ناف و پایین شکمم قسمت وسط حدود یه ماهه درد میگیره وموقع عطسه کردن یا دویدن بیضه هام درد میگیره میشه علت شو بیان کنید ممنون میشم با تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ویزیت لازمه و بررسی از نظر فتق

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 20. مجتبی گفت:

  سلام وقت بخیر متاسفانه چندروزه درد عجیب درقسمت شکم ودوطرف پهلودارم که این درد به بیضه هم میزنه ممنون میشم کمکم کنید درضمن آزمایش هم دادم چیزی نبوده

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي شكم بديد همراه با آزمايش ادرار

 21. جمال خلیلی گفت:

  سلام درد زیرناف یا زیر شکم دارم هر دو طرف و کمی درد بیزه و کمی هم به کشاله پای چپ لطف کنید نظر بدین علتش چیست یک ماه هست این درد ها ممنونم

 22. ناشناس گفت:

  سلام مدتی هست که کناره های ناف و زیر شکمم درد دارد بعضی وقتا چنان شدید میشه که از درد به خودم میپیچم و خیس عرق میشم بعد از درد شدید لرز میکنم ممنون میشم راه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي شكم و لگن بديد لطفا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده
دیدگاه های اخیر
خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام متخصص مغز و اعصاب یا فوق تخصص درد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سونوگرافی هم دادین و خوب بوده اقدام بیشتری لازم نیست...

مهدی:

سلام من دوسال پیش یه مریضی گرفتم تمام علایم کرونا ، حتی تو خونه خفگی میگ...

رضا:

سلام من چند سال پیش زوناگرفتم هم دردداشتم .هم به صورت تاولهای ریزی بیرون...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام احتمالا بخاطر بلوغ نگران نباشید اگر طول کشید یا خیلی دردناک بود با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام احتمالا بخاطر بلوغ نگران نباشید اگر طول کشید یا خیلی دردناک بود به ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام احتمالا بخاطر بلوغ نگران نباشید اگر طول کشید یا خیلی دردناک بود به ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام احتمالا بخاطر بلوغ نگران نباشید اگر طول کشید یا خیلی دردناک بود به ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید مشاوره روانپزشکی بشن...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام برای ترس، باید مشاوره روانپزشکی و روان درمانی بشین عزیزم...

پیشنهاد سردبیر