درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد.

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.
در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم: یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.
برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.
 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.
 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.
 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

در صورتی که هرگونه سوال و نظری در مورد دردهای شکم دارید در بخش پرسش و پاسخ همین مطلب با ما در میان بگذارید؛ پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منابع:

Patient

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

324 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من چند روزه سمت چپ و سمت راست زیر قفسه سینه درد شدید دارم نفس تنگی دارم و کمرم درد میکنه

 2. با عرض سلام و خسته نباشید
  حدود سه چهار ماهی میشه که در قسمت سمت راست شکم ،پایین، احساس درد دارم.که بعضی وقتا تیر میکشه.البته درد همیشگی نیست.بیشتر در وضعیتی که دراز کشیدم این درد را حس میکنم.البته تو فامیل سابقه بیماری روده ای نداریم.
  درد بیشتر در قسمت سمت راست هم راستای نافم هست.لطفا راهنماییم کنید.تو این وضعیت کرونا هم میترسم به بیمارستان مراجعه کنم. البته در موقع مدفوع احساس میکنم باید مدت بیشتری در دستشویی بمونم تا اجابت مزاج نمایم و بریده بریده دفع دارم.در ضمن مدتی یبوست هم داشتم البته در وضعیتی هم که یبوست ندارم این درد را حس میکنم.مخصوصا موقع درازکشیدن بیشتر درد دارم.۴۱ سال دارم و مرد هستم.لطفا راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانم کرده.ممنون پزشک عزیز.سپاسگذارم

  • سلام
   مایعات فراوان بنوشید
   از ملین ها مثل برگه زرد الو استفاده کنید
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید
   در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید

 3. با سلام
  46 سال دارم دو روزه یک درد خفیف ولی متداول همراه با سنگینی در سمت راست زیر آخرین دنده دارم چه توصیه ای دارید با کرونا دوست ندارم برم پزشک
  فشار خون معمولم 13 است ولی این دو روز بیشتر بوده که قرص لوزارتان می خورم

  • سلام
   نیاز به معاینه و بررسی کبد و کیسه صفرا می باشد
   به پزشک مراجعه کنید

 4. با سلام ، حدود دو روز است که در دقیقا در یک نقطه واقع در سمت راست شکم زیر آخرین دنده ( پهلو ) ( فکر میکنم ابتدای روده بزرگ باشد ) دارم ، من رژیم کتوژنیک دارم و حدود دو سه روز بود که یبوست داشتم .
  سال قبل حدود سه بار کلونوسکپی داشتم و پلیپ های روده برداشته شد . و بار آخر چک رضایتبخش بود .
  از دیشب قرص لاکتول و کلپرمین استفاده کردم ، امروز بهتر بودم ولی باز هم همون درد خفیفتر در اون نقطه وجود داره .
  ممنون میشیم راهنمایی بفرمائید ، با توجه به مساله کرونا مراجعه به پزشک مقدور نیست .
  متشکرم

 5. سلام… وقتتون بخیر و خسته نباشید…. اوایل عید بود که شکم درد داشتم و بعد از چندروز این درد برطرف شد با قرص خوردن و راه رفتن… الان حدودا 4..5 روزی میشه این درد فقط به سمت راستم منتقل شده و درد به پهلوم و کلیه راستم و ران راستم میزنه …. گهگاهیی هم به لگنم میزنه ولی طوری نیست که نتونم راه برم و راه رفتنم راحته خداروشکر… بهمن ماه هم یه سونوگرافی از کلیه و معده و کبدم انجام دادم که خداروشکر اون موقع گفتن توو هیچکدوم مشکلی نیست ….

  • سلام
   باید معاینه شوید
   سبک درد ها میتواند به نفع سنگریزه در کلیه باشد.
   اگر سوزش پوست هم دارید گاهی زونا میتواند دردهایی به این شکل ایجاد کند و بعد از چند روز بثورات پوستی بروز کند

 6. با سلام و خسته نباشید
  اینجانب ۲۵ ساله هستم که حدود ۵ ماهه که برای عمل میکرو تخمک کشی کردم و از اون موقع سمت راست شکمم خیلی درد داره ولی فقط موقع خواب است و موقع بیدار شدن اصلا درد ندارد ولی دردش هنگام خواب خیلی زیاد است و حتی به کمرم هم این درد کشیده می شود طوری که در خواب حتی نمی توانم پهلو به پهلو شوم سونوگرافی کبد و کیسه صفرا و کلیه ها و تخمدان و رحم رو انجام دادم و چیزی وجود نداشت و سالم بودم و یبوست هم ندارم.
  ایا می تواند از روده باشد ؟ با تشکر

 7. سلام ان شالله که سلامت باشید من ۴۹ سالمه چندروز پیش درد شدید پهلو سمت راست نزدیک دندها داشتم الان ۳روز موقع غذا خوردن در لقمه های اخری درد شدید ناگهانی همراه با سیخ زدن بالای شکم سمت راست زیر اخرین دنده ۲الی۳ انقباض شدید میگیره و رها میشه علت چی؟چکار کنم ؟ممنون میشم اگر جواب بدین بخاطر کرنا میترسم برم درمانگاه

  • سلام
   برای ۱۴ روز
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی شبی یک عدد مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید
   اگر بهبود نیافتید معاینه شوید و سونوگرافی جهت بررسی سنگ صفرا انجام دهید

 8. سلام.چند روزیه سمت راست شکمم زیر دنده ها درد دارم که به پشت دنده ها وکتف راستم میزنه.قبلا یه سونوشکم انجام دادم که مشخص شد همانژیوم کبد دارم.پزشکم گفت سه ماه دیگه باید سونو تکرار بشه ببینم اندازه توده ها تغییر کرده یا نه.الان چهار ماه شده من از ترس کرونا نرفتم سونو رو انجام بدم.آیا علت این درد میتونه همون مشکل کبدی باشه؟این درد به طور متداول هست فقط چند دقیقه ای اروم میشه وباز شروع میشه.

 9. سلام وقت بخیر
  چندروزه که خیلی زیاد احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در کف پا ودست میکردم که وقتی با آب تماس پیدا میکرد بدترمیشد وفکر میکردم دستم سنگین تر میشه طوری که دلم میخواست جدا بشه ازبدنم، حالا به تازگی این حس رو علاوه برمواردی که گفتم روپوست سمت راست شکمم دارم
  به نظر شما قضیه جدی هست ونیاز به مراجعه متخصص داره؟
  یا جای نگرانی نیست و رفع میشه؟

 10. سلام با عرض خسته نباشید چند روزیه درد سمت راست بالای شکم دارم انگار زیر قفسه سینه راست چیزی منقبض میشه که نفس کشیدن برام سخت میشه پیش دکتر داخلی رفتم که برام سونوگرافی از شکم و لگن نوشت که انجام دادم ولی گفت مشکلی نیست در نهایت فقط برام قرص هیوسین نوشت هر۸ساعت ۱عدد وقتی قرص میخورم خوبه ولی از ۸ساعت که میگذره اگه قرصمو نخورم درد برام طاقت فرسا میشه ضمنا بعضی وقتا سمت راست قفسه سینم درد میگیره راستی پر فشاری خون دارم و قرص والزومیکس و متورال مصرف میکنم. لطفا بگید مشکلم چیه آیا نیاز به عمل دارم یا خود بخود رفع میشه. ممنون

  • سلام
   میتواند رفلاکس مطرح باشد
   تا ۲ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   قرص کلیدنیوم سی نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید
   حداقل ۴۵ دقیقه بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 11. با سلام
  درد شدیدی دد ناحیه راست بالایه سینه داریم و زیربغل و البته سوزش و تیرکشیدن شدید بین دوسینه …. که این درد به پشت کتفم سمت راست میکشه….

  • سلام
   نیاز به بررسی بیشتر از جمله مدت زمان بروز درد و همراهی با تهوع و دایمی بودن است
   علل گونانی میتواند مطرح باشد
   اگر سوزش پوست هم دارید میتواند نشانه بروز بثورات زونا باشد
   همچنین علل سنگ صفرا و قلبی و معده هم باید بررسی شود
   جهت بررسی بیشتر علایم شما و شرح حال کامل از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 12. باسلام اینجانب مرد و ۳۵ ساله هستم. چند روزه پهلوی راست و پشتم درد داشت و الان درد خیلی کمتر شده ولی در حالت نشسته و خوابیده نفس که میکشم زیر دنده ها و پهلو سفت میشه و احساس حرکت و جابجایی در داخل دارم حالت نفخ مانند. ممنون میشم بفرمایید مشکل چیه؟

  • سلام
   باید معاینه شوید
   میتواند اسپاسم عضلانی باشد اما درصورت تکرار درد و شدید بودن جهت بررسی سنگ صفرا و‌سنگ کلیه معاینه و سونو شوید
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 13. سلام من خانم هستم ۳۲ساله مجرد،حدود یک هفته هست که در ناحیه راست شکم به موازات معده درد های خفیفی دارم که به مرور کمی بیشتر شده و گاهی معده ام هم درد میکنه،با توجه به شرایط فعلی نمیتونم دکتر برم،یه مدته آب جوشیده ولرم برای نوشیدن استفاده میکنم،ممکنه ازین باشه؟البته صبح ها هم در پهلوها احساس سنگینی دارم،ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • سلام
   خیر ربطی به آب ولرم ندارد
   اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و و قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود

 14. سلام دو روزه سمت پایین راست شکمم درد میکنه وقتی فشار میدم یا طاق باز میخوابم درد بیشتر میشه پریودم هستم علامت دیگه ای ندارم با توجه به شیوع بیماری کرونا لازمه به دکتر مراجعه کنم؟احتمال داره آپاندیسیت باشه؟

  • سلام
   اگر همراه با تب و تهوع و بی اشتهایی و اسهال و…است معاینه شوید
   در غیر اینصورت مفنامیک اسید هر ۸ ساعت مصرف شود

 15. درود امید سلامت باشین .حدود دو روز است که درد شدید با التهاب و ترشح در ناحیه تخمدان راستم دارم.روز اول یک لکه بسیار کمی از خون بود بعد روز بعد بدون هیچ دردی و روز سوم دوباره درد بسیار شدید با حالت کشیدگی از داخل بدون لکه ولی با ترشح کم. این نکته را هم ذکر کنم مجرد هستم و زمان عادت ماهیانه مرتبی دارم فقط گاهی دردهای شدید میان دوره ای داشتم که دکتر گفتن مرحله ازاد سازی تخمک در شما با درد است و قبلا سابقه کیست داشته ام .درد این دو روز ازار دهنده است و نگرانم ایا دوباره دچار کیست شدم؟ منتظر پاسختان هستم.

  • سلام
   دوست گرامی اگر درد شدید است و با مفنامیک اسید هر ۸ ساعت آرام نمیشود میتواند کیست مطرح باشد
   درصورت تداوم درد معاینه شوید و سونوگرافی رحم و تخمدان انجام دهید

 16. سلام من چند روز که کنار بیضه سمت راست زیر شکمم درد داره چیکار کنم.

  • سلام
   دوست عزیز
   باید آزمایش ادرار و معاینه جهت بررسی وجود عفونت ادراری و بررسی وجود فتق و….انجام شود به متخصص اورولوژی مراجعه کنید یا
   میتوانیداز مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص ارولوژی استفاده کنید

 17. سلام وقتتون بخیر…من چندروزی میشه طرف سمت راست ناف ورم کرده که به سمت پایین شکم کشیده شده..دردم ندارم..یک ماهم میشه پریود نشدم..به خاطر اوضاع کرونا نشده دکتر برم..اگه میشه راهنمایی کنید…ممنون

  • سلام
   جهت بررسی بارداری بی بی چک تست کنید
   درصورتی که باردار نبودید فعلا اقدام خاصی جز رفع استرس نیاز ندارد.اگر عدم قاعدگی بیش از ۲ هفته دیگر طول کشید از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص زنان استفاده کنید

   • سلام و خسته نباشید.
    من از دیروز سمت راستِ پایین شکمم درد میکنه، منتها نه دردی که به خودی خود نشون داده بشه. باید فشار بهش وارد کنم تا دردش حس بشه، در غیر این صورت در حد یه تیر کشیدن هستش که قابل تحمل هم هست. حالت تهوع خیلی خفیف هم دارم. پریودم هم حدود دو ماهی میشه که سبک تر از همیشه هست. چندین بیبی چک گذاشتم و همشون هم منفی بودن. نظرتون چیه؟ زودتر برم دکتر یا یکم صبر کنم؟
    ممنون بابت پاسخگوییتون.

    • سلام
     فعلا قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود
     در صورتی که تب و بی اشتهایی و استفراغ بروز کرد ویزیت شوید

 18. با سلام خدمت شما
  چند مدت در پایین شکم در سمت راست وبعضی مواقع هم دردکمر در سمت راست دارم، البته این درد دائمی نیست
  اگه در صورت امکان راهنمایی کنید ممنون میشم

  • سلام
   دوست گرامی علایم دیگر از جمله تهوع،وجود خون در ادرار،سوزش ادرار،مدت زمان درد و ارتباط با غذا خوردن و نفخ و اسهال و یبوست را ذکر کنید تا راهنمایی صورت گیرد

 19. سلام،مادرم۷۳ سالشه، مدتیه سمت راست زیر شکمش درد می‌کنه نفخ معده هم داره، ۱۵ سال پیش رحمشو دراورده،چند ماه پیش سنوگرافی داد همه چی خوب بود یعنی نه آپاندیسیت بود نه کیست تخمدان، فقط کلیه هاش کیست دارن،دکتر بهش مسکن داد و مترونیدازول، برای معدشم آزمایش داد باکتری داشت که دکتر دارو داد بعد از مصرف داروها خوب شد ولی الان دوباره درد داره هر چند وقت یه بار دردش زیاد میشه بیشتر وقتا سوزش داره دردش کم و زیاد میشه،خودش میگه احساس میکنم ورم داره ولی از بیرون مشخص نیست معدشم ورم داره و باد گلو، مترونیدازول که میخوره دست چپش بی حس میشه،به نظر شما چیکار باید کرد؟

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا و قرص دمپریدون و قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود. درصورت عدم بهبود ویزیت شود

 20. سلام من سه روزه دردای مبهمی در سمت راست شکمم دارم ،گاهی وقتا زیر سینه راستمه ، گاهی وقتا پهلوی راستم درد میگیره و گاهی وقتا پایین شکم در سمت راست ،بخش راست کمرمم هم گاهی اوقات، معده درد شدیدی هم داشتم به همین خاطر زیاد چیزی نمیخورم ، البته میتونم راه برم ..مدفوعم در انتها کف داره، تب ندارم، خواهش میکنم راهنمایی کنید،

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود

 21. سلام حدود یک هفته بعد از پایان عادت ماهانه دچار درد درسمت راست شکم شدم شبیه درد قاعدگی و همین طور انقباض و سفت شدگی، ترشح واژن با بوی نامطلوب هم هست ،خیلی نه، اما هست. تکرر ادار هم دارم ، بخاطر شرایط کرونا ، نمیتونم دکتر برم. لطفا راهنمایی کنین.

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ و مترونیدازول و قرص فنازوپریدین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود.ژل واژینال کلوتریمازول هرشب مصرف شود

 22. سلام من دختر هستم دوماهي هست ك نزيدك پريوديم ميشه سمت راست زيردلم دردميگيره حتي تودوران پريوديم هم دردميگيره گاهي وقت ها هم بارفتن ب دستشويي دردم ميگيره ميتونه سرطان تخمدان باشه؟

  • سلام
   احتمال کیست مطرح است.در فرصت مناسب سونوگرافی رحم و تخمدان انجام دهید

 23. سلام من سمت راست شکمم چند روزه گاهی اوقات تیر میکشه و در دفع ادرار هم حدودا دو روزی است مشکل دارم مشکل نگران کنندست؟ علتش چی میتونه باشه؟

  • سلام
   اگر سوزش ادرار و یا درد مثانه دارید میتواند عفونت ادراری باشد.جهت رفع آن قرص سفیکسیم ۴۰۰ شبی یک عدد وقرص فنازوپریدین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف کنید

   • سلام من یه دو سه روزی می شه که فشار تو مثانه دارم و یکم سوزش و از دیشب هم پایین سمت راست شکمم گه گداری درد می گیره..چون نزدیک پریودم هست گفتم شاید به اون دلیله ولی الان که خوندم گفتم شاید عفونت مثانه باشه میشه راهنماییم کنید

    • سلام
     لازم است آزمایش ادرار انجام شود
     اگر با توجه به کرونا امکان آزمایش نیست
     قرص سفیکسیم ۲۰۰ و مترونیدازول ۲۵۰ و قرص فنازوپریدین هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۷ روز ادامه یابد

 24. سلام
  من چند روزه سمت راست زیر شکمم درد میکنه، وقتی فشار میدم دردش بیشتر میشه
  به پهلوی راست که میخوابم خوبه ولی به پهلوی چپ که میخوابم دوباره درد شروع میشه
  یک بار هم لحظه ای درد شدید گرفت و از خواب بیدار شدم

  • سلام
   قرص استامینوفن ۵۰۰ و هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 25. با عرض سلام
  من حدود چند وقتی میشه طرف راست شکمم تا وسط کمر درد می کند وقتی میخواهم روی دو پام بشینم این قسمت بدن رو که گفتم خیلی درد داره فقط صبح وقت بعد از درد کم میشه وقتی چهار زانو هم می نشینم هم یکم درد دارم دیگه مشکلی نیست فقط همین قسمت بدن چند میشه درد داره
  لطف نموده جواب بنو بدهید که مشکل از چیست؟

 26. سلام ..من الان حدودا سه روزه ک پایین سمت راست شکمم درد میکنه و دائمی نیست و بیشتر در مواقع راه رفتن یا غذا خودن برام اتفاق می افته ..در صورتی ک ب جز این درد هیچ از علائم اپاندیس و ندارم ممکنه از اپاندیس باشه؟

 27. سلام .من ۵هفته باردارم .و الانم درد زیادی در ناحیه سمت راست و پایین شکم احساس می کنم .این درد روزی دو یا سه بار میاد .جای نگرانی نیست برای بچم

  • سلام
   اگر درد شدید است ویزیت شوید

  • سلام من دیروز تا حالا گاهی در سمت راست زیر ناف احساس درد دارم که با فشار دادن دست بر زیر شکم درد بیشتر میشود ممکنه از آپاندیس باشه؟ یک قرص هیوسن هم امروز خوردم همچنین دیروز یک کپسول پاور فیت برا تقویت سیستم ایمنی بدن خوردم ممکنه از کپسول باشه یا نه؟

   • سلام
    علایم آپاندیسیت تهوع و تب و بی اشتهایی و درد شدید شکم است
    که شما این علایم را ندارید
    خیر از داروها بعید است باشد

 28. سلام. من اول بهمن پریود شدم ددیگه تاحالا که ۹ فروردین هست پریود نشدم. الان‌دوروزه سمت راست شکمم توی یک نقطه درد میگیره. بی بی چک استفاده کردم‌منفی بود. میشه راهنماییم کنید چیکار کنم؟ بدنم خیلی بیحاله و کمی هم حالت تهوع دارم.

 29. سلام وقتتون بخیر من 24 سالم پنج روز قبل عید یه هو بدنم شروع کرد به ضعف و تهو هرچی میخوردم ضعفم بر طرف نمیشد نوربین زدم دوبار دو روز در میون ضعفی میکردم دوباره ولی خب شدم پریود شدم روز سوم فروردین الان زیر دلم درد میاد پیچیه تهو هم دارم حس میکنم چیزی تو گلوم یه وقتایی سردم میشه کمر دردم گرفتم نمیدونم از چیه دکتر هم رفتم از،دور ویزیت کرد اصلا خب ویزیت نکرد گفت احتمالا از ویروس گوارشی باشه ولی نمیدونم چرا زیر دلم خیلی درد میکنه میپیچه عین درد قاعدگی میمونه

  • سلام
   قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت و قرص کلیدینیوم سی قبل غذا مصرف شود.
   درصورت عدم بهبود ویزیت شوید

   • سلام. من هفته ۹ بارداری هستم. از دیشب سمت راست پایین شکمم داره دائم تیر میکشه. چکار کنم؟ ترشح غیر عادی هم ندارم. لطفا جواب بدین

    • سلام
     دوست عزیز اگر درد شدید است یا به صورت انقباضی است لازم است ویزیت شوید

     • سلام سال نو مبارک من ۳۰ سالمه درد معده سمت راست پایین رو دارم میخوابم یا میشینم درد اذیتم میکنه راه که میرم خوب میشه این چند روز پور خوریم کردم واس خاطر کرونا هم نرفتم دکتر نمیدونم چیکار کنم؟

     • سلام

      اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص رانیتیدین همراه غذا مصرف شود

     • سلام خانم دکتر سال نو مبارک …قرض از مزاحمت سمت راست شکم درد میکنه نزدیک به سه ماه هست دچار این بیماری شدم هی میگیره بعد چند روز دردش میخوابه واس همین رفتم پیش یه دکتر گوارش برام آزمایش سی تی اسکن با تزریق نوشت که جوابش سی تی اسکن
      _ افزایش نسبی در ضخامت جداری مثانه بصورت circumfrence دیده میشود
      _ افزایش ضخامت مخاطی در کاردیای معده مشهود است
      البته ناگفته نمونه بایستی بگم بنده پنج ماه پیش هم آپاندیس و هم فتق سمت راست هم عمل کردم و پارسال هم مقعدم آبسه زده بود عمل کردم منجرب به فیستول شد قرار بعد کرونا لیزری عمل کنم گفتم شاید از فیستول باشه میزنه به روده سمت راستم ممنون میشم راهنمایی کنید

     • سلام
      جواب سی تی کامل نیست
      افزایش ضخامت جداری مثانه ممکنه به علت عفونت ادرار باشه
      ازمایش و کشت ادرار هم بدهید تا عفونت بررسی شود
      درد فیستول ممکن است سبب درد ارجاعی شود
      شکم روان باشد و از یبوست خودداری کنید

   • سلام وقت بخیر ۳روز هست سمت راست پایین تر از شکمم درد میکنه و یه مقداری هم تکرر ادرار دارم و اگه دیر برم دردش بیشتر میشه

    • سلام
     احتمال عفونت ادراری مطرح است
     قرص سفیکسیم ۴۰۰ شبی یک عدد و قرص فنازوپریدین هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود

    • سلام سال نو مبارک من ۳۰ سالمه درد معده سمت راست پایین رو دارم میخوابم یا میشینم درد اذیتم میکنه راه که میرم خوب میشه این چند روز پور خوریم کردم واس خاطر کرونا هم نرفتم دکتر نمیدونم چیکار کنم؟

     • سلام
      اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص رانیتیدین همراه غذا مصرف شود

 30. سلام سال نو مبارک من بیستو دوسالمه هراز چندگاهی درددرناحیه سمت راست پایین شکمم دردو احساس میکنم که میزنه به زیر شکمم و بالای مثانه حالت تهوع ام دارم بخاطر کرونا هیچ دکتریم نرفتم

  • سلام
   اگر درد شدید است سونوگرافی از شکم انجام دهید

   • سلام. خانم ۲۲ ساله هستم. من مدتی است دیسک کمر دارم که پای راستم هم درگیر کرده است و درحال حاظر فیزیوتراپی میروم و داروهای مربوط به دیسک کمر نیز مصرف میکنم. و مدتی است برای تسکین درد از شیاف دیکلوفناک استفاده میکنم. الان یک هفته ای است که زیر شکمم سمت راست نزدیک پای راست درد میکند و فقط در مواقعی که درازمیکشم درد میگیرد. وقتی راه میروم دردش کم میشود. دلیلش چی میتونه باشه؟ ایا ربطی به پا درد (سیاتیک) من دارد یا خیر؟

    • سلام
     میتواند مرتبط باشد اما میتواند به علت دیگر مانند گرفتگی عضلانی و فتق هم‌باشد

   • باسلام .من درد پهلو درسمت راست دارم ب طوری ک هنگام نشستن نمیتونم دم وبازدم کنم .نکته بعدی اینکه هیچ یک از علایمی ک شما توی مقاله اوردین ندارم. ن تهوع اسفراغ ن تب ولرز. اما درد شدیدی دارم طوری ک نمیتونم بشینم یا بلندشم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید .بااین وضعیت هم نمیتونم برم دکتر بخاطر ویروس کرونا…

    • سلام
     اگر درد فقط در حرکت کردن رخ میدهد و درحالت سکون وجود ندارد یا کم است میتواند اسپاسم عضلانی مطرح باشد
     قرص متوکاربامول و قرص دیکلوفناک ۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود
     در غیر اینصورت از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک عمومی استفاده کنید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر