درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد.

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.
در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم: یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.
برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.
 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.
 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.
 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

در صورتی که هرگونه سوال و نظری در مورد دردهای شکم دارید در بخش پرسش و پاسخ همین مطلب با ما در میان بگذارید؛ پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منابع:

Patient

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

324 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من همسرم ازدیشب کمر درد داشتن و امشب یهو سمت راست شکمشون درد گرفته علتش چی میتونه باشه لازم دکتر بره بخاطر‌کرونا نمیره

 2. سلام و خسته نباشید من مجردم و زیر شکمم سمت راستم درد شدیدی دارم وترشح غلیظ سفید رنگ دارم شهرمون آلودست میترسم برم دکتر چیکار کنم

 3. سلام.حدود دوهفته زیرشکمم سمت راست درد دارم.ترشحاتم بیشتر از روند طبیعی شده.پام که روی زمین سرد میذارم درد بیشتر میشه‌.دوسه ماهه که اقدام به بارداری کردم پریودام با تاخیر میاد وبیبی چک هم منفی میشه.قبلا منطم بودم.آیا احتمال بارداری خارج رحم هست؟اگرنیست چی میتونه باشه.شرایط دکتر رفتن ندارم.لطفا جواب بدین

 4. سلام و عرض خسته نباشيد خدمت شما دکتر عزيز
  يه چند وقتي هست قسمت بالاي سمت راست شکمم دست که ميزنم درد ميگيره دقيقا ميشه بين ناف و دنده ها و اين درد در زماني که نفس عميق ميکشم هم رخ ميده و شب ها از ساعت ٣تا۴ هم اين درد و گاهي تير کشيدن هست ولي درحالت معمولي دردي ندارم
  ١٨سالمه و ممنون ميشم که کمکم کنين
  استرس زيادي دارم

  • سلام
   قرص پروپرانولول ۱۰ میلی هر صبح یک عدد
   قرص پنتوپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص کلیدینیوم سی +کلرودیازپوکساید هر شب یک عدد
   مصرف کنید
   در صورت عدم بهبود پس از دو هفته جهت سونوگرافی از کبد و کیسه صفرا اقدام کنید

 5. سلام
  خسته نباشید..
  من دیشب درد زیر شکم سمت راست و زیر ناف داشتم که دردش یهو شروع شد و تیر می کشید.. شدید بود ؛همراه با درد در کشاله های ران بود..یه کمی یبوست دو نفخ هم دارم..و ترشحات واژن..لازم به ذکر هست که یه بچه شرخوار هم دارم

  مسکن خوردم یکم بهتر شدم ولی بازم خوب نشدم..
  شهرمون آلوده هست نمی تونم برم بیمارستان..یه دنیا ممنونم لطفا منو راهنمایی کنید.

  • سلام
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   تا بک هفته مصرف نمایید

 6. من سمت راست شکمم بالای کجاله ران درد میکنه خفیف و ول میکنه شکم بد کار میکنه جای دسترسی به دکتر نیست چه باید بکنم

  • سلام
   دوست عزیز
   محل درد میتواند منطبق و مطرح کننده فتق باشد که نیاز به معاینه است
   اما اگر یبوست دارید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 7. با عرض سلام خدمت شما خوبان

  من هر سال از برج یک تا برج شش آلرژی فصلی دارم اگه راهی بجز از واکسن هست لطفا راهنمایی کنید ممنون

 8. سلام خسته نباشید ، هفته پیش ۲۴ ساعت درد زیر شکمی حالت اسپاسم داشتم که معمولا ممکنه در اواخر پریود برام اتفاق بیفته اما این بار طولانی تر بود و‌خوب شد اما دوباره ۲۴ ساعته درد زیر شکم که به سمت راست و گاهی پاهام میزنه شروع شده یه دردی مثل حالت نفخ کردن و اسپاسم با هم هست مواد غذایی نفاخ هم استفاده نکردم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   از شیاف دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا دو روز استفاده کنید
   در صورت تکرار درد ،ازمایش و کشت ادرار ،سونوگرافی از رحم ،تخمدان ها انجام دهید

 9. سلام من52 سال دارم چند روزه سمت راستم تو پهلو وزیر شکم سمت راست درد داره وبه خاطر کرونا میتر سم برم دکتر لطفا راهنمایی کنید ممنوم

 10. با سلام و خسته نباشید.
  بنده مشکل کرد داشتم و هنوز هم دارم گراد ۳ هستش و دو روز دارم روزه میگیرم، درد ناحیه شما راست بالای شکمم از وقتی که روز دوم رو افطار کردم شروع شده و دردش شدید نیست ولی دردش آروم نمیشه، به نظرتون از معده است یا از کبد؟ لطفا به ایمیل هم جواب بدید با تشکر

  • سلام
   احتمالا رفلاکس معده است
   به مدت ۲ هفته
   قرص پنتوپرازول هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 11. سلام
  چند روزی هست که معده ام بد کارمیکنه ، یه وقت اسهال و یه وقت شل و یه وقت ها هم دلم میپیچه و مجبورم برم دستشویی و میبنم که اسهال هست
  و پهلو های یه نمه درد ریز میگیره
  میترسم دکتر برم
  لطفا راهنمایی کنید

 12. سلام من دو روزه که احساس میکنم شکمم سفت شده مخصوصا در قسمت سمت راست ویکمی هم درد دارم دیشب هم کیسه اب گرم گذاشتم اما وقتی این ناحیه رو فشار میدم درد نداره دارم از استرس هلاک میشم

  • سلام
   لطفا ارامش خود را حفظ کنید
   اگر تهوع استفراغ تب عدم اختلال در دفع گاز و مدفوع ندارید بعید است مشکل جدی وجود داشته باشد

 13. سلام روز بخیر
  من چند روزه پهلوی راستم زیر دنده درد دارم با سرفه شدید تیر میکشه.ناحیه درد سطحیه و اطراف استخوان دنده و دردش شبیه اسپاسم عضلانیه.البته دو سه هفته ایه که سرما هم خوردم و هنوز خوب نشدم.لطفا راهنماییم کنید از ترس کرونا نمیتونم دکتر برم.ممنون

  • سلام
   قرص دیکلوفناک ۲۵ و قرص متوکاربامول هر ۱۲ ساعت یک عدد(در صورت روزه در سحر و افطار)
   کمپرس گرم در محل درد
   درصورت عدم بهبود ویزیت شوید

 14. سلام خانوم دکتر مرشدی، من زیر قفسه سینه سمت راست بدنم، از دیروز دچار درد شدیدی شده البته کانون دردش روی استخوانه همین قسمتی ک گفتم اول ک رو اون استخوان بود کانون درد، ولی حالا انگاری حس میکنم ب استخوانای دنده ام هم سرایت کرده وقتی عطسه میکنم یا سرفه میکنم یا میخندم هم اون استخوان محل درد انگار تیر میکشه شرایط دکتر رفتن در حال حاضر ندارم، کیسه آبو گرم کردم گذاشتم روش تا آب سرد نشده انگار تسکینش میده ولی بعدش هیچی! خواهشا بگین من مشکلم چیه به خدا خیلی میترسم و گریه میکنم

  • سلام
   دوست عزیز
   نیاز به معاینه است
   اما اگر درد فقط یک نقطه مشخص است و احساس سنگینی قفسه سینه و تهوع و استفراغ و تنگی نفس ندارید
   ممکن است علایم اولیه شروع زونا باشد و بثورات بعدا ظاهر شود
   فعلا قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود
   اگر بثورات پوستی بروز نکرد یا درد بهبود نیافت یا علایم فوق را داشتید(تهوع و …) ویزیت شوید

 15. درد شکم در قسمت سمت راست و پایین هم راستای ناف؟

  با عرض سلام
  مرد هستم 41 سالمه.مدتی حدود 3 ماهه که احساس درد در ناحیه سمت راست شکم پایین و هم راستای ناف و گاهی هم پایینتر دارم.بیشتر موقع دراز کشیدن این درد را دارم.مخصوصا موقعی که به چپ دراز میکشم.درد همیشگی نیست ولی بیشتر اوقات درد دارم.
  مدتی قبل هم یبوست داشتم که با رعایت مواد غذایی دیگه ندارم.نفخ هم دارم.
  حس درد مانند موقعی هست که بعد از دویدن به ادم دست میده.
  در ضمن در خانواده مشکل روده ای تا حالا نداشتیم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانم.ممنون دکتر عزیز.

  البته سونوگرافی هم انجام دادم و گفتن مشکلی نیست

  • سلام
   دوست عزیز
   اگر سونوگرافی نرمال بوده و درد بیشتر هنگام خوابیدن بروز میکند باید از نظر فتق بررسی شوید
   به متخصص جراحی مراجعه کنید

 16. سلام.خسته نباشید. من بمدت ده روز هر شب قبل خواب قرص ویتامین مولتی دیلی میخوردم.تحرکم خیلی کمه همش خوابم.چند روز نفخ داشتم و سمت راست دلم درد کمی داشت الان بهتر شدم فقط عظلاته بازوم و ساق پام بعضی وقتا یه مقدار کشش و گرفتگی داره.گوشه کمرمم یکمم درد و گرفتگی داره و صب از خواب پامیشم ادرارم همون ثانیه اولش سوزش داره بعد خوب میشه ، تو روز مشکل سوزش ندارم.ومقدار ادرارم خیلی کم شده.نیاز هست برم دکتر یا آزمایش.خیلی استرس دارم تو این وضع کرونا از کلیم یا اپاندیسم باشه

  • سلام
   به نظر بنده چند روزی سعی کنید اب و مایعات فراوان استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود جهت ازمایش و کشت ادرار به پزشک مراجعه کنید

 17. سلام و عرض ادب
  چند روزی هست که پدرم از درد سمت راست شکم(چند سانت بالاتر از ناف متمایل به طرف راست شکم) شکایت دارند، خودشان می‌گویند زیر پوست شکم است و حتی با لمس کردن درد بیشتر می شود.
  بخاطر کرونا و سن 65سال و بیماری زمینه ای دیابت٢ و فشار خون بالا به پزشک مراجعه نکردیم.
  آیا موضوع جدی است و نیاز به پیگیری داد؟
  متشکرم

  • سلام
   درد در این ناحیه ممکن است مربوط به کبد،کیسه صفراباشد
   به نظر بنده اگر درد همچنان ادامه دارد و یا شدت درد بیشتر شده است جهت معاینه و اقداماتی نظیر سونوگرافی به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید

 18. سلام من ۲۰ سالمه تازه یک روزه ک سمت راست شکمم خیلی ریز ریز تیر میزنه انگار درد انچنانی هم نداره و ورمی هم نداره مشکل چیه از ترس کرونا دکتر هم نمیتونم برم ممکنه مشکل از خروج از مدفوع باشع با چیز دیگست بگین

  • سلام
   دوست گرامی
   بدون اطلاع از علایم دیگر شما و بدون معاینه تشخیص علت امکان پذیر نیست
   در صورت تشدید درد خود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 19. سلام همیشه خوب باشیم. من ده روز میشه سمت راست پایین نافم کمی درد میکنه و آزمایش ادرارم دادم تلفنی صحبت کردم گفتن کمی عفونت در ادرار بود ولی من به خاطر این وضعیت نتونستم دکتر برم تا بهم دارو بدهد و الان کمی تکرر ادرار دارم ولی نمی دانم چه دارویی بخورم . و این که من به آپاندیس شک داشتم میخواستم بدانم آپاندیس دردش یهویی شروع میشود یا با درد کم هم میشود چون اگر با درد شدید شروع میشود دیگر نگران آن نباشم

  • سلام
   دوست عزیز
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 20. سلام من ۴۲سالمه وچند وقتی یکبار درد در ناحیه سمت راست بالای شکم داشتم سنوگرافی گرفتم همه چیز خوب بود استفراغ کردم شدید زرداب بالا اوردم ودوباره بالای سمت راست شکمم درد اومده از چی میتونه باشه ممنونم

 21. سلام من سمت راست شکمم زیر قفسه سینه احساس درد میکنم و این درد رو سه چهار روزی به صورت خفیف دارم ولی امروز دردش شدید تر شده

  • سلام
   به پزشک جهت معاینه مراجعه کنید
   و در صورت لزوم و صلاح دید پزشک سونوگرافی از کبد و کیسه صفرا و ازمایش مربوط به انزیم های کبدی انجام دهید

 22. با سلام،چند روزی میشه ک قسمت چپ شکمم دور ناف درد میگرفت بعد با مصرف استامینوفن و مایعات فراوان درد در این قسمت بهتر شد و امروز همان درد ب سمت راست زده و موقع راه رفتن درد بیشتری حس میشه،میشه راهنمایی بفرمایید

 23. سلام من دختری ۲۰ ساله ام موقع حلقه زدن با حلقه ی عاج دارم گاهی اوقات سمت راست پایین شکمم درد میگیره و وقتی حلقه زدن رو قطع میکنم درد از بین میره
  این درد میتونه نشانه ی وجود مشکل تو تخمدان سمت راستم باشه؟؟

  • سلام
   بیشتر ناشی از اسپاسم عضلانی است
   اگر ادامه دار شد ویزیت شوید

 24. سلام خسته نباشید من 52 سال دارم از کمرم درد شدیدی دارم ب زیر شکمم میزند البته به دکتر هم از ترس کرونا نرفتم فقط پماد می زنم و با کمر می بدم البته سمت راستم و ادارم احساس می کنم بیشتر وقتی میرم کم میاد این راهم بکم رحم وتخمدانهایم را جند سال پیش در اوردیم حلا دو هفته هست من درد را تحمل می کنم ممنون میشم از راهنمایان ???

  • سلام
   باید معاینه شوید اگر درد شدید است ممکن است سنگ کلیه یا عفونت ادراری باشد که لازم است آزمایش ادرار انجام شود
   اگر با توجه به کرونا امکان آزمایش نیست
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۷ روز ادامه یابد

 25. سلام، مدتیست سمت راستم دقیق درراستای نافم دردی شدیدراتحمل میکنم وازرفتن به بیمارستان بعلت کرونا خوداری میکنم وتمام مقاله های که درسایتهااست مطالعه کرده ام چیزی متوجه نشدم درضمن اسم دارم وتئوفلین واسپری مصرف میکنم وعلائم های که دارم بی حالی شدیدو استفراغ وتیرکشیدن سمت راست ،خواهشن راهنماییم بفرماییدچکارکنم ورفتن به پزشک راپیشنهادندیدکه تکراریست ،ممنون

  • سلام
   دوست عزیز
   درد شدید شکم بدون معاینه قابل تشخیص نیست
   امکان تجویر دارو بدون معاینه وجود ندارد
   مختار هستید که مراجعه کنید یا خیر

   • سلام لطفا هرچه زودتر پاسخ بدید سه چهار روزه زیر قفسه طرف راس سینه کم درد دارد الان انگار یه چیزی ترکید علتش چیه از شدت درد نمیتونم نفس تنگی بهم دس میده

    • سلام
     دوست عزیز
     لازم است حتما ویزیت شوید و درصورت نیاز سونوگرافی انجام شود
     به درمونگاه یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید

 26. سلام ببخشیدمن 2 روز شده که سمت راست بدنم با دردی شدید مواجه شده لطفا راهنمایی کنید چه چیزی باید مصرف کنم؟
  ممنون

  • سلام
   سمت راست بدن یا شکم؟
   اگر درد شدید شکم سمت راست مطرح است باید معاینه شوید

 27. با سلام.پدرم 57 ساله است و درد شدید سمت راست پهلو گرفته .قبلا هم مشکلات قلبی خفیف داشت قند و فشارخون هم دارند ولی به خاطر کرونا راضی نیست به پزشک مراجعه کنه . توصیه تون چیه چه قرصی مصرف کنه من بشدت نگرانم

  • سلام
   سوزش و تکرر ادرار،تهوع و استفراغ،تب، سابقه سنگ کلیه و .. دارند؟؟

 28. سلام .ببخشید مادرم تقریبا دو هفته ای میشه از ناحیه زیر شکم پهلو و کمر .کلا درد داره و هنگامی که دراز میکشه میخواد بلند بشه یا پهلو به پهلو بشه تیر میکشه و سوزش و درد شدید داره چند روزی تو بیمارستان بستری بود سونو و عکس و سیتیسکن براش انجام دادن گفتن هیچ مشکلی نداره قبلا مشکل روده هم داشته الان روزی یکبار کمی شکمش کار میکنه ولی دردش شدید هست ـبخاطر کرونا نمیتونیم جایی دیگه ببریمش بنظر شما مشکلش چیه؟

  • سلام
   مراجعه مجدد به پزشک متخصص جراحی عمومی جهت بررسی

  • سلام من ۲۳ سالمه دو سه روزه سمت راست پایین شکمم درد میکنه خیلی خفیف ولی بعضی وقتا موقع زیاد شدن ادرار تو مثانم دردش بیشتر میشه حس میکنم عفونت مثانه دارم به نظرتون مشکل از چی هست ؟؟

   • سلام
    دوست عزیز
    باید آزمایش ادرار انجام شود اما اگر شرایط آزمایش ندارید
    قرص سفیکسیم ۲۰۰
    و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز مصرف شود

 29. سلام ببخشید من امروز چن تا جسم سنگین بلند کردم سمت راست شکمم خیلی بعدش درد داره…
  سابقه بیماری قلبی هم دارم …
  آیا به مراجعه به پزشک نیازی هست؟
  لطفا راهنمایی کنید.سپاسگزارم

  • سلام
   قرص متوکاربامول 500 هر ۸ ساعت یک عدد تا سه روز استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید

 30. با سلام من از ديروز صبح دچار دردي شبيه تير كشيدن در پهلوي سمت راست شدم
  هيچ علامتي از تب اسهال استفراغ ندارم فقط ديروز پريود هم شدم (مجرد هستم)
  اما تا اين لحظه اين تير كشيدن ها ادامه داره يهو يه تايم يك ساعته قطع شد كه فكر كردم خوب شدم اما باز ادامه پيدا كرد حتي زماني كه دراز كشيده هم هستم تير ميكشه و تو اين شرايط ميترسم برم دكتر
  لطفا راهنمايي ميفرمايين

  • سلام
   شیاف دیکلوفناک ۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا سه روز استفاده شود

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر