درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

 • 1396-11-07
 • ۷۳۰۰۷۹ بازدید
 • 748
درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

برای اینکه دلیل قطعی درد در سمت و پایین مشخص نیست و ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن مرتبط باشد، بهتر است به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مهدی تهمتن فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال) می‌باشد. برای دریافت نوبت از دکتر مهدی تهمتن روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

 

 

 

 

 

 

 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

اگر در مسئله درد شکمی به مشکلی برخوردید که نیاز به مشاوره با پزشک داشتید و دسترسی به پزشک در آن برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

 

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

 

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.

برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.

 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.

 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

 

منابع:

Patient

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

748 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من ۲۵ سالمه و حدود دو سه هفته میشه که سمت راست پهلوم درد میکرد و جدیدا این درد به سمت راست بالای شکمم زیر دنده ها منتقل شده ..بعضی وقت ها شدت درد زیاد میشه بعضی وقت ها کم ..صبح که از خواب بیدار میشم دردی ندارم و به مرور شروع میشه تا شب …علتش چیه؟

  • سلام بايد از نظر كيست تخمدان بررسي شيد لطفا سونوگرافي بديد

 2. سلام من مدت یک سال است که سمتراست کمرم باشکمم همان سمت دردمیکنه باهم به دردمیادوقتی میگیره خیلی اذیتم داره وقتی میگیره نمیتونم خودموتکون بدم حتی به شکم نمیتونم درازبکشم بیشتربه دردمیادمشکل من چیه ممنون ازراهنمایی تون

  • سلام سونوگرافي از نظر سنگ كليه بدهيد

 3. سلام وعرض ادب من ازساعت ۴شب بابیدارشدن واحساس درد در ناحیه سمت راست شکم پایین ،بلافاصله به درمانگاه مراجعه کردم البته درد طوری بود که همراه آروغ نیز بود دکتر هم داروی هیوسینودیکلوفناک ودوعدد آمپول تجویز کرد بازدن آمپول ها درد تاحدودی خوابید اما به محض خوردن نهار درد مجددا شروع شد احساس درد دریک نقطه آنهم انتهای شکم ودرنزدیکی لگن درجلو شکم می باشد احساس درد شبیه سوزن زدن است.لطفا راهنمایی کنید

  • سلام شما بايد از نظر آپانديسيت بررسي شويدابن آزمايشات را بدين: cbc.diff
   Esr crp
   U/Aو سونوگرافي از نظر آپانديسيت انجام بدين

 4. سلام من۲۳ ساله هستم ومجرد
  خون ریزی قاعدگیم کم شده و بعد از روز سوم پریودی یعنی روز چهارم سمت راست پایین شکمم.جایی که تخمدان راست هست تیر میکشه و درد میکنه. ممکنه کیست باشه؟

  • سلام نميشه از رو خونريزي گفت اگر خونريزيتون منظمه بعيد ميدونم كيست باشه
   بهتره سونوگرافي بدين

 5. سلام مدتی هست که سمت راست شکمم زیره دنده بعد از غذا خوردن یا سیگار کشیدن درد میگیره همیشه کمر درد دارم و‌ سنگ کلیه هم‌دارم که تقریبا ۱۱ میلیمتر هست و دوتا ۵ میلیمتری که هر سه تا قسمت پایین کلیه هست و تو مجاری نیست دکتر رفتم گفته چیزه مهمی نیست یکی دو‌بار ادرار کاملا خونی و‌قرمز دفع کردم اگه ممکنه راهنماییم کنید

 6. سلام. وقت بخیر.
  من هر چند وقت یک بار مثلا هر دو ماه یاسه ماه یکبار، ناحیه شکم سمت راست روی لگن، درد میگیره به طوریکه سر پا ایستادن برام مشکل میشه و گاهی اوقات این درد به پا هم میزنه.
  احساس میکنم کیست دارم که اینطور میشه. اما تا حالا سونو نرفتم.
  چه نوع سونویی باید بدم؟
  و اینکه خودم حس میکنم تمام علائم کیست رو دارم. این درد سالهاست با منه. پریودم بعضی اوقات منظم و برخی اوقات نامنظمه. موهای زاید دارم و رشدشون اخیرا بشتر شده.
  ایا کیست خطرناک است و درمان دارد؟
  32 ساله و مجرد هستم.

  • سلام سونوگرافي رحم و تخمدانها را انجام دهيد اگرم كيست باشد بت دارو برطرف ميشود

 7. برای درد شکم باید به کدام دکتر بریم

 8. سلام نگین هستم ۱۷ ساله مجرد
  من اوایل هفته پریودم شروع شد و بعد از ۴ الي ۵ روز تموم شد ولی ۲ روز بعدش دوباره شروع شد . زماني که شروع شد زیر دلم سمت راست شروع به درد کردن کرد ، زمانی که ادرار میکنم خیلیییی شدید تر میشه ! تقریبا يك سال پیش سابقه ي كيست تخمدان داشتم ك با قرص ال دي بهتر شدم و منظم تر شد و چند ماهي اول هر ماهي دورم شروع ميشد ولي فكر كردم ك خوب شدم و قرصارو قطع كردم و يك الي ٢ ماه بعد هم طبق روتين بود ولي بعدش يك ماه نشدم و اين ماهم ك اينجوري🥺ممنون ميشم كمكم كنيد ♥️

  • سلام مجددا توسط متخصص زنان ويزيت سويد و سونوگرافي انجام بدين

 9. سلام من پارسال کیست تترا درمویید درتخمدان راست داشتم عمل کردم الان دوروزه زیر شکم سمت راست درد میکنه علت چی میتونه باشه

 10. سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید من مهسا 28 ساله و مجرد هستم
  حدود 4 روز قسمت راست شکمم درد میکرد و نفخ داشتم که درد به بین پا و زیر شکم هم می‌رسید، 2 روز خوب شد، اما دوباره همون درد پیدا شد، میترسم به نظر شما مشکل جدی دارم

  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام دهيد اول از نظر آپانديسيت بايد بررسي شيد بعد كرونا
   Cbc.diff
   U/A
   U/c
   Esr crp
   Ldh
   سونوگرافي هم انجام بدين

 11. سلام خانم دکتر الان ۴روز میشه ک سمت راست بالای شکمم خیلی درد میکنه حتی موقعی ک نفس میکشم یا سرفه میکنم دردش بیشتر میشه ۲۴سالمه میشه لطفا راهنماییم کنین حالت تهوع و اسهال هم ندارم فقط درد شکم سمت راست بالا

  • سلام اگر بعد از غذا خوردن اين درد ايجاد ميشه بخاطر سنگ كيسه صفراس بايد سونوگرافي بدين

 12. وبلسیرم چندین ساله دارم تازگیا بسیار اود کرده بیرون زدگی شدید داره خونریزی هم داشته بعضی وقتها … ایا تمام مشکلاتی که براتون گفتم همراه یبوست شدید و درد های شکمی راست و بعضی وقتها چپ ایا همش بخاطر وباسیر است یا چیز دیگه یا بخاطر ریفلاکس ؟؟ ان شالله بخاطر کبد نباشه چون کبد سمت راست است میگم بعضی وقتها بی حال میشم و احساس حالت تهو ایا بخاطر کار نکردن شکم است یا چیز دیگه ؟؟؟

  • سلام اين مشكلاتتان بخاطر بواسير است اما بايد توسط متخصص گوارش معاينه شويد و كلونوسكوپي شود

 13. سلام خانوم دکتر
  به علت ویروس نمتونم دکتر برم کلا ادم استرسی هستم
  سمت راست شکمم زیر اخرین دنده پایین سمت راست درد میکنه شکمم هر ۴ روز یک بار بزور کار میکنه وباسیر هم دارم بخاطر ویروس و جراحی احتمالی نمیتونم برم دکتر … بعضی وقتا درد به دور ناف و سمت چپ شکمم میره .. از داروی باریج گیاهی برای کم کردن وباسیر استفاده میکنم و از قرص بیزاکودیل هر وقت شکمم کار نمیکنه اونم تازه بزور . ایا این مشکلاتم بخاطر وباسیر و کارنکردن شکمم است یا سمت راست شکمم مربوط به درد کبدی میشه ؟؟ ایا اخرین دنده پایین سمت راست شکم مربوط به کبد میشه ؟؟؟ بخاط استرس بالایی که دارم قرص پکساید استفاده میکنم هرشب استرسم رو کم میکنه و ریفلاکس معده هم دارم که دارو مصرف کردم و پرهیز غذایی هم میکنم دهانم هم همش میسوزه … یک مدت هم بعد داروی ریفلاکس کلدینیوم سی هم خوردم . ۳۳ سالمه پسر هستم .

 14. سلام خسته نباشید سمت راست من از ناحیه پشت و پایینتر از دنده ها یه هفته بود درد میکرد ولی خفیف بود اما الان نمیذاره بخوابم از داخل گز گز میکنه نشونه چیه چکار باید کنم

  • سلام از نظر كبد وكيسه صفرا لطفا بررسي شىيد و سونوگرافي دهيد

 15. سلام من یک هفتست درد خفیفی در قسمت زیر دنده از جلو و پشت سمت راستم دارم مثل چراغ زرد راهنمایی رانندگی هی میگیره ول میکنه مشکلی باهاش ندارم یعنی خیلی شدید نیست اما نمیدونم چرا تموم نمیشه به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه 😭

  • سلام به سنگ كيسه صفرا ميخورد لطفا سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بدين

 16. سلام خانم دکتر دوهفته پیش سمت راست بدنم فشار بهش وارد شد روی میزفشار بهش اومد روی دنده الان دوهفته خیلی درد می کنه حتی روی قسمت راست نمی تونم بخوابم خیلی درد می کنه چکار باید بکنم . به نظر شما خطرناک ممنونم

 17. سلام من ۲۹ ساله هستم ‌مدتی هست قسمت زیر شکمم سمت راست احساس درد دارم که به پام میزنه سونوگرافی تخمدان و رحم شدم و ازمایشات هورمونی هم دادم که مشکلی نبود ممکنه عفونت باعث این درد شده باشه؟

  • سلام بله عزيزم دردتون به عفونت ميخوره، بايد علاوه بر معاينه ژنيتال ،آزمايش ادرار هم بدهيد

   • سلام من باردار هستم از اوایل بارداریم تاالان بعضی وقتا بالای شکمم سمت راست یهو میگیره و بعد چن دیقه درد ول میکنه ولی وقتی میگیره بعضی وقتا میام که داد بزنم بعضی وقتام حتی نمیتونم جلوی صداموبگیرم ولی چن دیقه ای ول میکنه فکرمیکنید چی میتونه باشه

 18. سلام
  خانمی هستم متاهل 25ساله چند سالی میشه ک در قسمت پایین پهلو سمت راستم درد دارم چند وقت یک بار ک درد شدید میشه (همرا با تکرر ادرار) ازمایش و سونو و اینا انجام میدم ولی هیچ چیزی نیست هر دفعه مشکوک به اپاندیسیت میشم ولی چیزی نیست
  و جالب اینکه وقتی آب میخورم این درد خیلی شدید میشه
  اصلا تشنم نمیشه شاید درطول روز یک یا دو لیوان آب بخورم و وقتی سعی میکنم آب زیاد بنوشم تکرر ادرار میگیرم دردم شدید میشه احساس میکنم وقتی آب میخورم مستقیم میره داخل مثانه. وقتی چند روز آب نمیخورم دردم ساکت میشه
  مشکلم چی میتونه باشه

  • سلام سي تي اسكن از نظر بررسي سنگ كليه بدين ممكنه سنگ كليه داشته باشيد
   آزمايش ادرار هم از نظر عفونت ادراري بدين

 19. سلام من مدت ۷ ماه ازدرد شکم سمت راست پایین کنارآپاندیس رنج میبرم که درهنگام نشستن روصندلی دردمیکنه وهنگامی که پای راستم جمع میکنم طرف شکمم بعدچندلحظه دردمیگیره روده هام هم صدامیکنه اوایل نفخ شکم داشتم که بادارو بهترشده ضمنا سونوگرافیم چیزی نشون نداده لطفاراهنمایی فرمایید

  • سلام
   جهت معاینه شکم به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

 20. سلام
  من در نزدیکی نافم، سمت راست فقط سوزش خیلی شدیدی دارم که چندماه هست که خیلی اذیتم میکنه. به اندازه یک کف دست، موهای شکمم خودبخود ریخته وحالت طاسی بخود گرفته وجوشهای بزرگی روی آن ایجاد شده، حالت کبودی دروسط و قرمزی وزردی در اطراف محدوده طاسی شکل گرفته، چندماهی هست که گرفتار شدم. دکترپوست یه پماد را تجویز کرد ولی یکماهه که استفاده میکنم، هیچ نتیجه ای نگرفتم. این مورد برای هرپزشکی که پیشش رفتم خیلی تازگی داشت. علت این عارضه چی میتونه باشه؟؟ ممنون

 21. سلام خسته نباشید ببخشید من یکم ماه پریود شدم همیشه تا پنجم یا ششم تموم میشد اما الان 7روز شده هنوز لکه خون میبینم زیر شکم سمت راستم تیر میکشه الان دو روز اینجور شدم دوماه پیش که سونو دادم کیست نداشتم الان علتش میتونه چی باشه 23سالمه متاهل

 22. سلام درد درسمن راست بالای پهلو امانم رو سه چهار روزه برده فقط با مسکن ساعاتی راحت هستم

  • سلام
   سونوگرافی از کلیه و مجاری ادرار جهت رد سنگ کلیه
   ازمایش و کشت ادرار انجام شود

 23. سلام من 13 سالمه زیر شکمم سمت راست درد میکنه از موقع پریودم هم گذشته
  ممکنه به چه علت باشه

  • سلام
   شرح حال شما کامل نیست
   از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 24. سلام من الان چند وقت پهلوی راستم درد میکنه ومیزنه به کمرم دکتر گوارش هم رفتم ازمایش و سی تی اسکن هم رفتم چیزی را نشان نداد درست زیر جایی که سزارین شدم بعضی وقت ها نفخ هم دارم

 25. سلام من حدود یک سال پیش عمل لاپاراسکوپی اپاندیس کردم ولی الان دوروزه که توهمون ناحیه و به سمت تخمدان راستم تیرمیکشه چندروز پیش هم سونوگرافی کردم اما کیست نداشتم بنطرتون این دردا بخاطر چیه؟
  ممنون ازراهنماییتون

  • سلام ميتونه بخاطر تخمك گذاريتون باشه يا بخاطر محل بخيتون
   از نظر عفونت محل بهيه بررسي شويد
   از نظر عفونت ادراري هم بررسي سويد.

 26. سلام ببخشید من دوروزه سمت راست بدنم نزدیک دنده پشت درد میکنه و مخصوصا وقتی از خواب بیدار می شوم این درد بیشتر هست مثل این هست که یک کیسه سفتی به قسمت دنده پشتی بدنم در سمت راست وصل باشه جلو حرکت را ازمن میگیره و درد میاید وقتی دست راستم را به سمت های بالا و پایین و….می چرخانم لطفا بگویید چه کنم؟

 27. سلام من دوروزه قسمت پهلوی راستم و زیر شکم و کمرم در قسمت بالای باسن درد داره و امروز خیلی دردش شدیدتر شده . احساس میکنم ک دستشویی دارم اما نمیتونم تخلیه کنم . در ضمن در این ماه پریودی من فقط لکه بینی قهوه ای رنگ بود و یک روز خونریزی داشتم .علت چی میتونه باشه .

  • سلام، شما بايد سونوگرافي واژينال بدين و تست betahcg و uU/A -u/c دهيد
   ممكنه حاملگي خارج از رحم باشد يا عفونت ادراري
   به هر حال ١- بابد اين آزمايشات را بدهيد٢-سونوگرافي واژينال دهيد

  • سلام، شما بايد سونوگرافي واژينال بدين و تست betahcg و U/A -u/c دهيد
   ممكنه حاملگي خارج از رحم باشد يا عفونت ادراري
   به هر حال ١- بابد اين آزمايشات را بدهيد٢-سونوگرافي واژينال دهيد

 28. سلام ایا درد سمت راست و پایین شکم فقط مربوط به بارداری خارج از رحمه؟ ینی نمیشه باردار باشه ولی طبیعی ؟

  • سلام
   خیر
   خانوم بارداری که درد زیر شکم دارد لزوما به این معنا نیست که حتما دچار حاملگی خارج رحمی می باشد
   علت های بسیار زیادی ممکن است مطرح باشد

 29. سلام خسته نباشید
  مدت دو سال بیشترهست سمت راست جناق سینه ام دردسینه ام درددارد و دچار نفخ وباد شکم میشوم بعضی وقتا درد به پشت کتف راستم میزند اندوسکوپی انجام دادم گفت یکم رفلاکس وکاستریت معده دارید
  قرص فاموتیدون و موتیدون با کپسول اس امپرازول وکلینیدیوم سی با قطره کارمینت برام تجویز کرد دو سال است استفاده میکنم خوب نشدم آیا پرهیز غذائی و داروهای دیگری برام مدنظر دارید ممنون از راهنمایتون هستم

  • سلام مجدد خدمت خانم دکتر مرشدی
   پنتو پرازول ۴۰ استفاده کردم چند مدت ته زبانم سنگین میشود وبار روی زبانم زیاد مییشه
   گلو درد هم میگیرم
   وزنم را هم ۱۵ کیلو کم کردم
   این داروها باید چند مدت استفاده کنم
   سپاس از لطفتون

   • سلام
    اگر کاهش وزن دارید جهت آندوسکوپی اقدام کنید
    داروها تا ۲ هفته اصولا مصرف و پاسخ به درمان بررسی میشود

 30. سلام من دوسه روزی است که از زیر ناف تا سمت راست شکم درد دارم وقتی سمت راشت را با انگشت فشار میدم احساس درد میکنم و همچنین به راحتی نمیتوانم تخلیه مدفوع کنم و هچمنین و دکتر رفتم و ازماشwbcمن14500ولی اون یکی ها نرمال بودن و دکتر بهم قرص سفالکسین تجویز هر6ساعت یکبارو دوروز استفاده میکنم علت درد شکم چیست ایا مقدار ازمایشwbcخطرناک است؟

  • سلام
   مقدار گلبول سفید شما بیشتر از حد نرمال می باشد و احتمال عفونت مطرح می باشد
   طبق دستور پزشک خود از سفالکسین استفاده کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر