حالت آزاردهنده صدای تودماغی و دلایل علمی و پزشکی آن

 • 1397-08-09
 • ۴۰۷۹۴ بازدید
 • 49

صدای تودماغی شبیه به زمانی است که ما احساس می‌کنیم جسمی در مجاری تنفسی بینی ما گیر کرده است. در ادامه این مقاله به بررسی دلایل صدای تودماغی می‌پردازیم.

صدای ما در حین صحبت کردن، زمانی تشکیل می‌شود که هوای خروجی از ریه‌های ما، تارهای صوتی بافت حنجره را به ارتعاش در آورند. کیفیت صدای حاصل را رزونانس می‌نامیم.

صدای تودماغی چیست

کیفیت صدای افراد مختلف به میزان کمی با یک دیگر متفاوت است. هنگامی که می‌گوییم صدای یک فرد تو دماغی است یا یک فرد تو دماغی صحبت می‌کند، به این معنی است که صدای او شبیه به حالت آبریزش بینی شنیده می‌شود.

همان‌طور که صحبت می‌کنیم، نرم کام سقف دهان ما تا حدی که خود را در برابر انتهای گلوی ما قرار دارد بالا می‌رود. این عمل مقدار هوای قابل عبور از طریق بینی شما را با توجه به صدا تعیین می‌کند.

دو نوع صدای تودماغی داریم:

Hyponasal: در حالتی رخ می‌دهد که مقدار هوای کمی از بینی شما می‌گذرد که در این حالت اصطلاحاً گفته می‌شود رزونانس صدای فرد کم است.

Hypernasal: در حالتی ایجاد می‌شود که هوای بیشتری نسبت به حالت عادی از بینی فرد عبور می‌کند. در این حالت به‌اصطلاح گفته می‌شود صدای فرد رزونانس بالایی دارد.

صدای تودماغی چگونه است

صدای تودماغی Hyponasal شبیه به زمانی است که ما احساس می‌کنیم جسمی در مجاری تنفسی بینی ما گیر کرده است. برای درک این صدا، کافی است بینی خود را مسدود کنید و به صحبت کردن بپردازید. در این نوع صدا ممکن است هر یک از نشانه‌های زیر را مشاهده نماییم:

 • گرفتگی بینی
 • مشکل در تنفس از طریق بینی
 • ترشحات زیاد بینی
 • گلو درد و سرفه
 • از دست دادن قدرت بویایی و چشایی
 • خروپف
 • سینوزیت

صدای تودماغی Hyponasal نیز به گونه‌ای است که شما احساس می‌کنید مقداری هوا در هنگام صحبت کردن فرد از بینی او خارج می‌شود و محل تشکیل صدا بینی وی است. معمولاً علائم زیر در این‌گونه صداها مشاهده می‌شود:

 • اخلال در تلفظ حروفی که برای ادا نیاز به هوای با فشار بیشتر دارند از جمله حروف «پ، ک، ت»
 • خروج هوا از طریق بینی در هنگام تلفظ حروف «س، ش و چ»

عوامل تو دماغی شدن صدا

کیفیت صدای ما را عوامل مختلفی از جمله شکل دهان و گلو، اندازه زبان، شکل نرم کام و مقدار هوای خروجی از بینی یا همان رزونانس تعیین می‌کند.

صدای hyponasal معمولاً در اثر یک انسداد در بینی به وجود می‌آید. این انسداد می‌تواند موقتی مثل سینوزیت و التهاب باشد. در برخی موارد نیز انسداد می‌تواند به دلیل وجود مشکلات ساختاری زیر باشد:

 • وجود لوزه‌های بزرگ
 • انحراف تیغه بینی
 • پلیپ بینی

علت اصلی صدای hypernasal، دریچه velopharyngeal است که عموماً به نام اختلال نقص velopharyngeal و با نام مخفف VPD شناخته می‌شود. اختلال VPD می‌تواند به سه صورت مشاهده شود:

 • نارسایی velopharyngeal به وجود آمده در اثر کوتاه بودن نرم کام
 • نا کارآمدی Velopharyngeal در صورتی که نرم کام به دلیل نقص حرکتی نتواند به‌طور کامل مسیر بینی را ببندد.
 • بد یادگیری کودک به شکلی که کودک در سنین پایین به دلایلی نمی‌تواند به‌خوبی عبور و انسداد هوای بین بینی و دهان را یاد بگیرد.

به مجموع حالات یاد شده اختلالات رزونانس می‌گویند.

دلایل VPD 

جراحی آدنوئید: جراحی آدنوئید که باهدف برداشتن غدد پشت فضای بینی انجام می‌شود، می‌تواند فضای خالی را جهت نشت هوا به‌جا بگذارد. این نوع عارضه موقتی است و پس از گذشت مدتی پس از جراحی از بین می‌رود.

کام شکاف دار: این نقص تولد زمانی رخ می‌دهد که حفره بینی کودک در طول بارداری تشکیل نشود. جراحی درمان این عارضه از یک سالگی به بعد انجام می‌شود؛ اما درد حدود 20 درصد کودکانی که تحت جراحی درمان شکاف کام قرار می‌گیرند، پس از جراحی کماکان از VPD رنج می‌برند.

کام کوتاه: این عارضه یک فضای بزرگ‌تر از نیاز را بین کام و گلو ایجاد می‌کند که می‌تواند به نشت‌ها کمک کند.

سندرم دی جورج: این اختلال کروموزومی می‌تواند سر منشأ بسیاری از ناهنجاری‌های بدن انسان از جمله ناهنجاری‌های سر و گردن شود. یکی از بارزترین نشانه‌ها سندرم دی جورج کام شکاف دار است.

آسیب‌های مغزی و عصبی: یک آسیب مغزی یا شرایط مشابه فلج مغزی از حرکت صحیح کام فرد و تشکیل صحیح صدا جلوگیری می‌کند.

یادگیری غلط: همان‌طور که ذکر شد، برخی از کودکان نحوه صحیح ادا و تلفظ حروف را فرا نمی‌گیرند.

درمان صدای تودماغی

در واقع آنچه تجویز پزشک و درمان آن را تعیین می‌کند، دلیل ایجاد این عارضه در شما است.

درمان دارویی: داروهای ضد انعقادی، آنتی‌هیستامین‌ها و اسپری‌های استروئیدی بینی می‌توانند باعث کاهش تورم و از بین بردن احتقان متأثر از آلرژی‌ها، عفونت‌های سینوس و پولیپ‌ها شوند. آنتی‌بیوتیک‌ها نیز می‌توانند عفونت سینوسی در اثر بیماری‌های باکتریایی را درمان کنند.

جراحی: بسیاری از مشکلات ساختاری که موجب صدای تودماغی می‌شوند با جراحی قابل بهبود هستند:

 • برداشتن لوزه‌ها یا آدنوئید ها
 • جراحی انحراف بینی
 • آندوسکوپی باهدف برداشتن پولیپ بینی
 • جراحی بلند کردن نرم کام کوتاه
 • جراحی اصلاح کام شکاف دار در کودکان در حدود 12 ماه

گفتار درمانی: شما می‌توانید بعد یا قبل از جراحی به گفتار درمانی روی آورید. متخصصان گفتار درمانی در گام اول میزان نقص شما را برای انتخاب بهترین شیوه درمانی ارزیابی می‌کنند. گفتار درمانی به شما نحوه به کار گیری صحیح زبان، لب‌ها و فک را برای ادای صحیح حروف و صداها آموزش می‌دهد.

درمانگرهای گفتار درمانی معمولاً یک سری تمرینات را برای تمرین در خانه به مراجعین خود پیشنهاد می‌دهند. بهترین روش تمرین این است که به همان شیوه‌ای که درمانگر شما سخن می‌گوید، سخن گفتن را تمرین کنید. حتی می‌توانید به شیوه صحیح ادای حروف آواز بخوانید و در حالات مختلف احساسی اعم از گریستن و یا خندیدن کلمات را ادا نمایید. برخلاف توصیه‌های رایج، تمرین‌های دمیدن و مکیدن نمی‌تواند به شما در بستن دریچه velopharyngeal کمک کند.

سخن آخر

اگر احساس می‌کنید صدای شما حالت تو دماغی دارد، درمان‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد:

مشکلات ساختاری همچون پولیپ یا سپتوم منحرف بینی توسط جراحی درمان پذیر است. درمانگرهای گفتار درمانی می‌توانند شما را در توزیع مناسب هوا بین حفره‌های دهانی و بینی کمک کنند. با مراجعه به درمانگرهای گفتار درمانی می‌توان بدون جراحی تا حد زیادی گفتار خود را واضح‌تر کنید.

باوجود تمام موارد ذکر شده، به یاد داشته باشید که صدای هر فرد منحصر به فرد است. در صورتی که احساس می‌کنید صدای شما حالتی مشابه تو دماغی بودن را دارد اما هیچ یک از نشانه‌های پزشکی ذکر شده در این نوشته را ندارید، باید بپذیرید که این صدا، در واقع صدای منحصر به فرد شما است و نیازی به درمان و اصلاح آن وجود ندارد. فراموش نکنیم که اغلب ما نسبت به صدای خود حساس‌تر از دیگران هستیم.

منابع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «حالت آزاردهنده صدای تودماغی و دلایل علمی و پزشکی آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

49 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من حدود دو ماه هست که صدام تو دماغی شده و مدام خلط پشت گلو دارم وموقع صحبت کردن باید گلومو صاف کنم و این خلطه نه بیرون میاد و نه پایین میره ممنون میشم در این زمینه بنده رو راهنمایی بفرمایید ؟

  • سلام
   سینوزیت مطرحه دوست عزیز، باید دارو تجویز شود ،

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 2. سلام من توی ویسام تودماغی حرف میزنم چرا چیکارکنم خوب شه؟؟😭

  • سلام
   اول باید معاینه شین ببینیم انحراف بینی، پولیپ و…دارین یا خیر

 3. ببخشید دختر ۱۰ ساله میتونه صدا تد دماغیشو درست کنه

 4. سلام اساتید و دکتران گرامی
  بنده در حال حاضر صدام هم تو دماغی شده هم اینک حس میکنم ک ودماغم پره
  ۲۹ سالمه
  دوبار تو این ماه عفونت و ورم لثه داشتم که با انتی بیوتیک ودارو ورمش خوابید
  چیکار کنم که این تو دماغی حرف زدنم خوب شه
  آیا باید جراحی بینی داشته باشم یا …

 5. سلام من ۱۸ سالمه بچگی عمل شکاف کام انجام دادم الان صدام تو دماغیه چیکار کنم ، ممکنه با جراحی صدام خوب بشه؟

  • سلام كلا كساني كه سابقه شكاف كاف دارن تكلم هيپرنازال يا همون تو دماغي دارن
   بهتره براي مشورت و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 6. سلام،من به فعالیت های گویندگی و اجرا علاقه مندم،و چند وقتیع که شروع کردم یکم فعالیت کنم و صدا بفرستم توی رادیو تا پخش کنن،ولی مشکل اینجاست که وقتی صدای خودمو میشنوم یه تو دماغی بودن ریزی رو متوجه میشم که خانواده و دوستامم قبلا یه اشاره هایی کردن ولی من محل ندادم که پرو نشن خخخ،من خداروشکر اعتماد به نفس خوبی دارم و مثلا یه ویس که به یه نفر میدم خودم چند بار گوشش میدم و لذت میبرم و مشکلی نیست اما وقتی میخوام یه متنی بخونم به جای اینکه بهتر بشه بدتر میشه،دلیلش چیه؟لطفا راهنمایی کنید،و یه نکته اینکه من بچه بودم تصادف کردم و مشکل انحراف بینی رو دارم میتونه از اون باشه؟در مورد خوندن متن هم اگه میشه یه راهنمایی کنید هر کی میدونه چرا اینطور میشه:'(ممنون.

 7. سلام خسته نباشید من وقتی صحبت میکنم مثلا در ابتدا صدام طبیعی هست اما بصورت ناخودآگاه صدام تو دماغی میشه و دوستام بهم میگن چرا صدات تو دماغی شد یا چرا تو دماغی حرف میزنی یعنی یه دفعه ای و ناخودآگاه تو دماغی میشه چه کنم؟ من ۲۶ سالمه

 8. سلام من ۱۷ سالمه اواز کار میکنم وقتی صدای ظبط شده خودمو میشنوم خودم حس میکنم که صدام تو دماغی هست ولی بقیه میگن نیست مشکل کجاست؟

 9. سلام خسته نباشید من ۳۰ سالمه و زن هستم ولی صدایم مثل صدای بچه های شش یا پنچ ساله است آیا درمانی برای این نوع صدا است ممنون می شوم پاسخ بدهید .

  • سلام نه عزيزم درمان نداره
   ميتونيد براي دوبلري ازش استفاده كنيد😌👌🏼

 10. سلام پسرم ۵سالشه تو دماغی صحبت میکنه موقعی که با صدای بلند حرف میزنه هیچ چیزی را متوجه نمیشیم در ضمن به بو ها خیلی حساسه و همیشه بینی اش رو میخوارونه

  • سلام گرافي لترال گردن از نظر بزرگ بودن لوزه سومش بگيريد
   در صورتي كه بزرگ بود بايد جراحي شه

 11. سلام من مادرزاد شکام لب و کام داشتم همه حراجی های لازم رو انجام دادم اما صدام همچنان تو دماغیه آیا درمان میشه؟ به چه نوع دکتری باید مراجعه کنم

 12. سلام و خسته نباشید بنده ۳۰ سالمه و از بچگی لوزه ۳داشتم ک قرار بود بچگی عمل کنم ک پدر و مادرم از عملش ترسیدن عمل نکردن چند سالی بود پیش هر دکتری میرفتم لوزه ۳ تایید میکرد ولی گرفتگیه دیگه ای هم بود ک میگفتن اینو نمیدونیم چیه ک یکطرف بینتون کاملا بستس ک بعد اون یکسال یکسال عقب انداختیم تا الان ک انقدر گرون شده عملها ک بهش فکر نمیکنیم موندیم با یه صدای نخراشیده ک دوسش نداریم و خروپفی ک شبا بقیرو اذیت میکنه میشه راهنمایی کنید چیکار کنم با تشکر

 13. سلام من وقتی هوا سرد میشه صدام تو دماغی میشه و ترشحات پشت حلقم دارم باید چیکار کنم؟

 14. سلام خسته نباشید اگر کسی مشکل پولیب داشته باشه عمل کنه صداش در جا بر می گرده یا به مرور زمان صداش خوب می شه

 15. سلام من۱۷سالمه خیلی از صدام بدم میاد توی دماغی حرف میزنم خودمم متوجه توی دماغی حرف زدنم میشم از بچگی همینجوری بودم گاهی وقتا فک میکنم یچیزی شبا جلو نفس کشیدنمو میگیره و نمیزاره درست نفس بکشم و خیلی از این وضع ناراضیم و خیلی اعتماد به نفسم پایینه و دلم نمیخواد حرف بزنم
  ایا راهی داره ک بتونم از شرش اینجور حرف زدن خلاص شم؟؟؟؟

 16. سلام من دخترم ۱۳ سالش هست از بچگی تو دماغی حرف میزد هشت سالگیش لوزه هاش رو عمل کردم ولی خوب نشد خروپف میکنه و همیشه از راه دهان نفس می کشه باید چه کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 17. سلام،خسته نباشید من وقتی می خوام کتاب باصدای بلند بخوانم صدام یه لرزشی ایجاد می کنه و می پیچه تو سرم وعصابمو خورد می کنه.مشکل چیه

 18. سلام من از بچگی حالت تو دماغی صحبت میکنم دماغم هم انحراف داره از فامیل هامون هم بودن که تودماغی صحبت میکردن و اصلا از صدام خوشم‌نمیاد ایا با جراحی خوب میشه

  • سلام اگر انحراف بینی و پولیپ دارید بله احتمالاً با جراحی برطرف می‌شود

 19. سلام. چند ساله پیش دماغم شکست. ب طوری ک انحراف زیادی پیدا کرده و اکثر مواقع از ی طرفش میشه نفس کشید و گرفتگی زیادی داره و صدای تو دماغی و خفه ای دارم. ب نظرتون با جراحی حله میشه. با تشکر

 20. سلام من در دوران کودکی جنس صدای خوبی داشتم ولی با بالا رفتن سن جنس صدام بدتر میشه و انحراف بینی مادرزادی دارم اگه عمل کنم جنس صدام خوب میشه

 21. سلام تو دماغی صحبت میکنم تا جایی که خیلی وقتا دیگران صدامو متوجه نمیشن توی جمعیت صدام گم میشه،همچنین صدای خنده ام اصلا بالا نمیاد انگار خفه باشه خندم 30 سال دارم انگار یک عمر نخندیدم دارم افسردگی میگیرم بابت این موضوع لطفا راهنماییم کنید به چه پزشکی مراجعه کنم ایا قابل درمان هست؟

 22. سلام خسته نباشید همسر بنده ۴۴ سالشون هستش حدود یک هفته تو دماغی حرف میزنه هی خوب میشه ولی مجدا شروع میشه البته مشکل انحراف بینی دارند میشه از اون باشه چون شبها موقع خواب خروپف میکنه خودشون میگن شب ها از دهان نفس میکشند بینشون خشک گرفته هستش دلیلش چی میتونه باشه

 23. سلام با عمل انحراف بینی صدای تودماغی تغییر میکنه

  • سلام
   اگه علتش انحراف و پلیپ باشه بله

 24. سلام من صدام یه حالت تو دماغی سرما خوردم ولی باید چیکار کنم از این حالت خارج شم

 25. با سلام من از راه تنفس بینی مشکل ندارم ولی دوستانم می گویند که چرا تو دماغی حرف میزنی گاهی هم خودم متوجه میشم که درست نمیتونم صحبت کنم و یک چیزی که منو اذیت میکنه خارش گوش هم دارم آیا ممکن هست خارش گوش باعث این مشکلات بشه ممنون از لطفتون اگه راهنمایی کنید

  • سلام
   خارش گوش نه ارتباطی نداره
   باید معاینه شین میتونه آلرژی یا پولیپ باشه

 26. خیلی کلی و عالی بود ، همه مسائل و پوشش داده بودید ؛ عالی بود

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر