مجله پزشکی دکتر دکتر

علائم دیابت و عوارض آن را بشناسیم

10 آذر 1397

122

غدد
مجله دکتردکتر > تخصص > غدد > علائم دیابت و عوارض آن را بشناسیم
علائم دیابت و عوارض آن را بشناسیم

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

دیابت بیماری است که بر نحوه استفاده بدن از قند خون تأثیر می‌گذارد. علائم دیابت، بسته به نوع دیابت و جنسیت در افراد متفاوت است.

گلوکز برای سلامتی و تأمین انرژی بدن حیاتی است چون منبع مهم انرژی برای سلول‌های بدن است. گلوکز سوخت اصلی مغز است. علت اصلی دیابت بر اساس نوع آن، متفاوت است؛ اما صرف نظر از نوع دیابت که شما دارید، این بیماری می‌تواند منجر به قند اضافی در خون شما شود. قند زیادی در خون شما می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.

دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری مزمن است و زمانی رخ می‌دهد که پانکراس انسولین کافی تولید نمی‌کند یا بدن به‌طور مؤثر از انسولین تولید شده نمی‌تواند استفاده کند. انسولین هورمونی است که قند خون را تنظیم می‌کند. هایپرگلیسمی یا افزایش قند خون، شایع‌ترین علامت دیابت کنترل نشده است و در طول زمان منجر به آسیب‌های جدی به بسیاری از دستگاه‌های بدن، به ویژه اعصاب و عروق خونی می‌شود.

انواع دیابت

دیابت، یک بیماری متابولیک است که باعث افزایش قند خون می‌شود. انسولین، قند را از خون به سلول‌های شما انتقال می‌دهد تا ذخیره شود یا برای انرژی استفاده شود. با داشتن دیابت، بدن شما یا انسولین کافی تولید نمی‌کند و یا نمی‌تواند به‌طور مؤثر از انسولین استفاده کند. قند خون بالا می‌تواند به اعصاب، چشم‌ها، کلیه‌ها و دیگر اندام‌ها آسیب برساند. انواع مختلفی از دیابت وجود دارد:

دیابت نوع ۱ یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی سلول‌های پانکراس را به عنوان یک عنصر خارجی تشخیص داده و آنها را مورد حمله قرار می‌دهد و سلول‌های تولید کننده انسولین را از بین می‌برد. مشخص نیست که چه چیزی باعث این حمله می‌شود. حدود 10 درصد از افراد مبتلا به دیابت این نوع از دیابت را دارند. به این نوع دیابت، دیابت وابسته به انسولین گفته می‌شود. افراد مبتلا به این نوع دیابت می‌توانند انسولین مورد نیاز خود را به صورت تزریقات روزانه تأمین کنند.

 دیابت نوع 2 زمانی رخ می‌دهد که بدن شما در برابر انسولین مقاوم می‌شود و قند در خون شما باقی می‌ماند. دیابت نوع 2 بیشتر در افراد بالغ بالای 30 سال و چاق دیده می‌شود، به همین دلیل دیابت نوع دو به دیابت بزرگسالان معروف است. انسولین تولید شده از پانكراس در این افراد به خوبی عمل نمی‌کند. در واقع یا پانكراس به اندازه‌ی كافی انسولین ترشح نمی‌کند و یا اینکه انسولین ترشح شده، به علت وجود مقاومت سلول‌ها به انسولین مخصوصاً در افراد چاق، فاقد کارایی لازم است.

 دیابت بارداری در دوران بارداری، سلول‌های مسدود کننده انسولین که توسط جفت ایجاد می‌شوند، این نوع دیابت را ایجاد می‌کنند. این نوع دیابت معمولاً گذراست و بعد از اتمام حاملگی بهبود می‌یابد.

سایر علل دیابت از سایر علل ایجاد دیابت می‌توان به جراحی، داروها (مثل كورتیكواستروئیدها)، سوءتغذیه و عفونت اشاره كرد.علائم دیابت

علائم دیابت

علائم دیابت ناشی از افزایش قند خون است. علائم دیابت می‌تواند بسیار ملایم و خفیف باشند که در ابتدا برای تشخیص دشوار است. علائم دیابت که حالت عمومی دارد، عبارت‌اند از:

علائم دیابت در مردان

علاوه بر علائم عمومی دیابت، مردان مبتلا به دیابت ممکن است کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ (ED) و قدرت عضلانی ضعیف داشته باشند.

علائم دیابت در زنان

زنان مبتلا به دیابت همچنین می‌توانند علائمی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های پوستی و پوست خشک و خارش پوست را داشته باشند.علائم دیابت

 علائم دیابت نوع 1

علائم دیابت نوع 1 می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گرسنگی شدید
 • افزایش تشنگی
 • کاهش وزن ناخواسته
 • تکرر ادرار
 • تاری دید
 • خستگی
 • تغییرات خلق‌وخوی

 علائم دیابت نوع 2

علائم دیابت نوع 2 می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 •  گرسنگی شدید
 • افزایش تشنگی
 • افزایش ادرار
 • تاری دید
 • خستگی
 • زخم‌هایی که به آرامی بهبود می‌یابند این حالت ممکن است باعث عفونت‌های تکراری شود. این اتفاق، به این دلیل است که سطح گلوکز افزایش در بدن افزایش یافته و این حالت مانع از بهبود می‌شود.

 علائم دیابت بارداری

اکثر زنان مبتلا به دیابت حاملگی علائم دیابت مشخصی ندارند. این وضعیت اغلب در طی یک آزمون قند خون معمولی یا آزمون تحمل گلوکز خوراکی که معمولاً بین هفته‌های 24 تا 28 بارداری انجام می‌شود، تشخیص داده می‌شود. در موارد نادر، یک زن مبتلا به دیابت بارداری، علائمی مانند احساس تشنگی شدید یا تکرر ادرار را تجربه می‌کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر علائم دیابت را در خود یا خانواده خود تشخیص داده‌اید و مشکوک به دیابت هستید، با پزشک خود مشورت کنید. هرچه زودتر شرایط و علائم شما، تشخیص داده شود درمان زودتر شروع می‌شود. برای بررسی علائم و تشخیص دقیق شما می‌توانید به پزشک متخصص غدد و متابولیسم مراجعه کنید. شما می‌توانید از سامانه نوبت‌دهی دکتر دکتر، کمک گرفته و متخصص مورد نظر خود را، در سطح کشور انتخاب کنید. شما می‌توانید از اینجا، به لیست متخصصان غدد و متابولیسم کشور دسترسی داشته باشید.علائم دیابت

نقش انسولین در بدن چیست؟

انسولین هورمونی است که از غدد پانکراس ترشح می‌شود. پانکراس انسولین را به جریان خون منتقل می‌کند. انسولین، قند خون را برای ورود به سلول‌ها فعال می‌کند. انسولین مقدار قند موجود در خون را کاهش می‌دهد. همان‌طور که میزان قند خون شما کاهش می‌یابد، ترشح انسولین از پانکراس انجام می‌شود. دز صورت کم بودن ترشح انسولین (دیابت نوع 1) یا عدم کارایی انسولین بر روی سلول‌های بدن (دیابت نوع 2)، سطح قند خون بالا می‌رود و فرد از بیماری دیابت رنج می‌برد.

علل دیابت نوع 1

علت دقیق دیابت نوع 1 ناشناخته است. مطالعات نشان داده است که سیستم ایمنی بدن که معمولاً با باکتری‌ها یا ویروس‌های مضر مبارزه می‌کند به سلول‌های تولید کننده انسولین در پانکراس، حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد. این حالت باعث کاهش تولید انسولین در بدن و افزایش قند خون می‌شود. به نظر می‌رسد علت دیابت نوع یک، ترکیبی از عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی است، گرچه علت اصلی آن ناشناخته است.

علل دیابت نوع 2

در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، سلول‌های بدن به انسولین مقاوم می‌شوند و پانکراس شما قادر به تولید انسولین به اندازه کافی برای غلبه بر این مقاومت نیست. اعتقاد بر این است که عوامل ژنتیکی و محیطی نیز در ایجاد دیابت نوع 2 نقش دارند. داشتن اضافه وزن، به شدت با پیشرفت دیابت نوع 2 مرتبط است، اما همه افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارای اضافه وزن نیستند.

علل دیابت حاملگی

در طول بارداری، جفت هورمون‌هایی را برای حاملگی تولید می‌کند. این هورمون‌ها سلول‌های شما را به انسولین مقاوم‌تر می‌کند. به‌طور معمول، پانکراس با تولید انسولین اضافی، برای غلبه بر این مقاومت پاسخ می‌دهد؛ اما گاهی اوقات پانکراس نمی‌تواند به این روند ادامه دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، گلوکز بیش از حد در خون زیاد می‌شود و منجر به دیابت بارداری می‌شود.

عوامل خطر

عوامل خطر ابتلا به دیابت به نوع دیابت بستگی دارد.

عوامل خطر برای دیابت نوع 1: اگر چه علت دقیق دیابت نوع 1 ناشناخته است، اما عوامل خطر این بیماری عبارت‌اند از:

 • سابقه خانوادگی؛ اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما دارای دیابت نوع 1 باشد خطر شما افزایش می‌یابد.
 • فاکتورهای محیطی؛ شرایطی مانند قرار گرفتن در معرض بیماری ویروسی ممکن است در دیابت نوع 1 نقش داشته باشد.
 • جغرافیا؛ بعضی از کشورها مانند فنلاند و سوئد میزان بالای دیابت نوع 1 را دارند.

عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع 2: محققان به‌طور کامل نمی‌فهمند که چرا بعضی افراد، ریسک بیشتری برای ابتلا به دیابت بارداری و دیابت نوع 2 دارند. واضح است که برخی عوامل باعث افزایش ریسک ابتلا می‌شوند، از جمله:

 • وزن؛ داشتن اضافه وزن یکی از عوامل ایجاد دیابت در افراد است.
 • عدم فعالیت؛ فعالیت بدنی به شما کمک می‌کند تا وزن خود را کنترل کنید، از گلوکز به عنوان انرژی استفاده می‌کند و سلول‌های شما را نسبت به انسولین حساس‌تر می‌کند.
 • سابقه خانوادگی؛ اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما دارای دیابت نوع 2 باشد خطر شما افزایش می‌یابد.
 • نژاد؛ اگر چه معلوم نیست چرا مردم نژادهای خاص، از جمله سیاه پوست، اسپانیایی، سرخپوستان آمریکایی و آسیایی آمریکایی، در معرض خطر بیشتری هستند.
 • سن؛ با افزایش سن شما خطر افزایش می‌یابد
 • دیابت بارداری؛ اگر هنگام بارداری دیابت بارداری داشته‌اید، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در شما افزایش می‌یابد.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک؛ زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، یک بیماری شایع که با دوره‌های نامنظم قاعدگی، رشد مو و چاقی همراه است، خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.
 • فشار خون بالا؛ فشار خون بالای 140/90 میلی‌متر جیوه (mmHg) با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارد.
 • سطح کلسترول غیرطبیعی و تری گلیسرید بالا؛ افرادی که سطح بالای تری گلیسیرید دارند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهند.

عوامل خطر برای دیابت حاملگی هر زن باردار می‌تواند دیابت بارداری داشته باشد، اما برخی از زنان در معرض خطر بیشتری نسبت به دیگران هستند. عوامل خطر برای دیابت حاملگی عبارت‌اند از:

 • سن؛ زنان بالای 25 سال در معرض خطر بیشتری قرار دارند.
 • تاریخچه خانوادگی یا شخصی؛ خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، یا اگر یک عضو خانواده نزدیک، مانند یک والد یا خواهر یا برادر، دارای دیابت نوع 2 باشد، خطر شما افزایش می‌یابد.
 • وزن؛ داشتن اضافه وزن قبل از بارداری خطر شما را افزایش می‌دهد.

عوارض جانبی دیابت

عوارض طولانی مدت دیابت به تدریج گسترش می‌یابد. هرچه مدت بیماری دیابت در شما بیشتر باشد، خطر ابتلا به عوارض دیابت در شما بیشتر است. در نهایت، عوارض دیابت ممکن است، تهدید کننده زندگی باشد. عوارض احتمالی عبارت‌اند از:

بیماری قلب و عروقیدیابت به‌طور چشمگیری خطر ابتلا به انواع مشکلات قلبی عروقی، از جمله بیماری عروق کرونری، درد قفسه سینه (آنژین صدری)، حمله قلبی، سکته مغزی و آترواسکلروز را افزایش می‌دهد. اگر دیابت دارید، احتمال بیشتری دارید که بیماری قلبی یا سکته داشته باشید.

آسیب عصبی (نوروپاتی): قند اضافی می‌تواند دیواره‌های عروق خونی کوچک (مویرگ‌ها) را تحریک کند که اعصاب را به خصوص در پاها تغذیه می‌کنند. این حالت می‌تواند باعث سوزش، بی‌حسی یا درد شود که معمولاً در انگشتان دست یا انگشتان پا شروع می‌شود و به تدریج گسترش می‌یابد.

آسیب کلیه (نفروپاتی)کلیه‌ها میلیون‌ها خوشه خونی کوچک (گلومرولی) هستند که ضایعات را از خون شما فیلتر می‌کنند. دیابت می‌تواند به این سیستم فیلترینگ ظریف آسیب برساند. آسیب جدی می‌تواند منجر به نارسایی کلیه یا بیماری برگشت‌ناپذیر کلیه شود که ممکن است نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه داشته باشد.

آسیب چشم (رتینوپاتی): دیابت می‌تواند به عروق خونی شبکیه (رتینوپاتی دیابتی) آسیب برساند که به‌طور بالقوه منجر به کوری می‌شود. دیابت همچنین خطر دیگر شرایط مانند آب مروارید و گلوکوم را افزایش می‌دهد.

آسیب پا: آسیب عصبی در پا و یا فقر جریان خون به پاها باعث افزایش خطر عوارض مختلف پا می‌شود. این حالت باعث عفونت‌های جدی در پا می‌شود که اغلب به ندرت بهبود می‌یابند. در نهایت این عفونت منجر به قطع عضو می‌شود.

مشکلات پوستی: دیابت ممکن است شما را بیشتر در معرض مشکلات پوستی، از جمله عفونت‌های باکتری و قارچی قرار دهد.

اختلال شنوایی: مشکلات شنوایی در افراد مبتلا به دیابت شایع‌تر است.

بیماری آلزایمر: دیابت نوع 2 ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد، مانند بیماری آلزایمر.

افسردگی. علائم افسردگی در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 معمول است. افسردگی می‌تواند بر مدیریت دیابت تأثیر بگذارد.

عوارض دیابت حاملگی

اکثر زنان مبتلا به دیابت بارداری نوزادان سالم به دنیا می‌آورند. با این حال، سطح قند خون بدون کنترل یا کنترل نشده می‌تواند برای شما و نوزاد شما مشکلاتی را ایجاد کند. عوارضی که در کودک شما ممکن است به علت دیابت حاملگی رخ دهد، عبارت‌اند از:

 • رشد بیش از حد نوزاد؛ گلوکز اضافی می‌تواند از جفت عبور کند که باعث می‌شود پانکراس نوزاد انسولین بیشتری تولید کند. این حالت باعث می‌شود که کودک شما بیش از حد بزرگ شود.
 • قند خون پایین؛ گاهی اوقات نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری کمبود قند خون (هیپوگلیسمی) را به زودی پس از تولد ایجاد می‌کنند، زیرا تولید انسولین خودشان بالا است. تغذیه سریع و گاهی اوقات تزریق گلوکز داخل وریدی می‌تواند سطح قند خون کودک را به حالت طبیعی بازگرداند.
 • دیابت نوع 2؛ نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری در معرض خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع 2 قرار دارند.
 • مرگ؛ دیابت بارداری بدون درمان ممکن است به مرگ کودک، قبل یا بعد از تولد منجر شود.

عوارض دیابت حاملگی، بر روی مادران:

پره اکلامپسی؛ این وضعیت با فشار خون بالا در دوران بارداری، پروتئین بیش از حد در ادرار و تورم در پاها و ران‌ها مشخص می‌شود. پره اکلامپسی می‌تواند به عواقب جدی و حتی تهدید کننده زندگی برای مادر و نوزاد منجر شود.

دیابت بارداری بعدی؛ هنگامی که در یک حاملگی دیابت داشته‌اید، بیشتر احتمال دارد که با حاملگی بعدی دوباره دیابت داشته باشید. همچنین، احتمال ابتلا به دیابت نوع دو در مادر افزایش می‌یابد.

جلوگیری

دیابت نوع 1 را نمی‌توان پیشگیری کرد. با این حال، انتخاب یک شیوه زندگی سالم که به درمان دیابت کمک می‌کند، دیابت نوع 2 و دیابت حاملگی نیز می‌تواند به جلوگیری از آن کمک کند:

 • رژیم غذایی مخصوص دیابت داشته باشید. خوردن غذاهای سالم، غذاهای کم چربی و کم کالری را انتخاب کنید و فیبر غذایی بیشتری داشته باشید.
 • فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشید.
 • وزن خود را در محدوده سالم حفظ کنید.

منابع:

healthline

.mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علائم دیابت و عوارض آن را بشناسیم»

122 پاسخ به “علائم دیابت و عوارض آن را بشناسیم”

 1. مریم گفت:

  سلام و وقت بخیر…همسر من یک هفته است که کاهش اشتها همراه با ضعف دارند آزمایش تیروئید و قند خون ناشتا و ویتامین d3 دادند که tsh نرمال بود قند خون ۹۴ و ویتامین d3 ایشون ۳۱ بود ولی در آزمایش ادرارشون کتون مثبت بود می تونه از علائم دیابت باشه و اینکه سابقه دیابت در خامواده هم ندارند..ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام كتون مثبت نشان دهنده گرسنگيشون بوده نگران نباشيد
   ويتامين ديشونم لب مرز هستش
   بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 2. کوثر گفت:

  سلام من مادرم همه بدنش گاهی پاهایش بعضی وقت بدنش گرم میشه قند خون هم داره

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از نظر تیرویید و چربی خون هم بررسی شن اول اگه ازمایشا خوب بود دارو برای نوروپاتی دیابتی باید بخورن

 3. اریانا گفت:

  سلام چند روزی پشت ساق پام درد مکنه ممکن دیابت باشه چهل سالم ممون میشم راهنمای کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر ربطی به دیابت نداره

 4. ناشناس گفت:

  سلام دیابت چه علائمی داره من دیابت دارم. همیشه بدن درد دارم و خسته. و افسردگی داره

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اول که از نظر تیرویید و کم خونی و چربی خون و ویتامین د۳ بررسی شین
   اگه ازمایشا خوب بود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   و دارو برای افسردگی شروع شود

 5. ستاره گفت:

  سلام..من ۳۳ سالمه و سالهاست که همیشه خستم ..همه بدنم درد میکنه…انقد خستم که به سختی خودمو راه میبرم چه آزمایشی باید بدم ..البته جای زخمای روی بدنمم خوب نمیشه مثلا ۸سال پیش دستم تاول زد هنوز جاش به همون شدت روز اول باقیه…یا زخم پشه یا هر مدل زخمی.. جاش نمیره کلا..

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff esr crp
   Tsh
   Ast alt
   Alk.p
   تا مسخص شه علت خستگيتون چيهر

 6. مرضیه گفت:

  سلام‌وقت بخیر .ببخشید من حدود ۷ ماهه لکه های قرمز بیضی و گرد با خارش زیاد در کف دست هام و بین انگشتای دستم دارم میتونه علائم دیابت باشه .تشنه ام زیاد نمیشه .تو خانواده دیابتی نداریم

 7. ایهان گفت:

  سلام خسته نباشی من سرگیجه خشکی دهان سردرد احساس خستگی وزود زود ادرار کردن نشانه ی چیست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش ادرار بديد و آزمايش كرونا بديد

 8. Ftme گفت:

  ببخشید یک مورد دیگه هم که یادم رفت بگم،وقتی دیر غذا بخورم و گرسنه بشم یا خیلی سرپا بمونم و کار سنگین بکنم تاری دید میگیرم و بیحال میشم.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر زخم معده و كم خوني فقر آهن بررسي شيد

 9. Ftme گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من19سالمه لطفا اگر ممکنه با توجه به این علائم راهنمایی کنید که ایا ممکنه دیابت باشه یا نه.
  تشنگی ندارم و درکل خیلی کم اب میخورم اما تکرر ادرار داشتم،ازمایش دادم عفونت ادراری بود که دارو مصرف کردم.
  چکاپ هم دادم fbs=74بود و درمورد دیابت چیزی به من نگفتند.کمبود چیز دیگه ایم نداشتم فقط یک مقدار اهن،که دارو مصرف کردم
  ولی چیزی که من رو اذیت میکنه بوی بد عرق زیر بغل هست که مداومه و با هیچ‌راهکاری نتونستم رفعش کنم،ازمایش تیروئید هم دادم بخاطرش مشکلی نداشتم.تاجایی که خوندم بوی بد عرق و تنفس جز علائم دیابت بود که هردو رو دارم.
  قد و وزنم هم متاسب هست و مشکلی نداره،سابقه دیابت هم در خانواده نداریم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ديابت نيست
   از محلول كليد الومنيوم براي زير بغلتون استفاده كنيد

 10. Samira گفت:

  سلام
  ببخشید برای اینکه بفهمیم یک نفر قند داره یا نه حتما باید ی آزمایش قبل صبحانه و یک دونه بعد صبحانه انجام بشه یا لزومی نداره؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد قند ناشتا كه ٨ ساعت قبلش چيزي مصرف نشده ( بجز آب) انجام شه
   يا اندازگيري hba1c

 11. سما گفت:

  سلام وقت بخیر بنده ۲۲سالمه،پوستم بیش ازحدخشکه،خیلی زیادادرارمیکنم مخصوصا شب قبل خوابیدن،یعنی ب ۵دقیقه نمیکشه میرم دسشویی دیابته ایا؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش fbs بديد و از نظر كم كاري تيروييد هم بررسي شيد
   آزمايش ادرار هم بديد ممكنه عفونت ادرار باشه

 12. Maral گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید میزان قند خون 128برای یک نوجوان 15ساله زیاده؟
  قد 164و و نشون هم 53هستش

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله زياده
   دوباره fbs تونو تكرار كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 13. سحر گفت:

  سلام
  من خستگی کمی دارم زیاد میرم دستشوئی
  پوست خشک هم دارم
  ممکنه دیابت باشه؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر كم كاري تيروييد بررسي شيد
   لطفا tsh تونو چك كنيد

 14. سیامک گفت:

  سلام بنده مرد۴۸ساله هستم چند وقتی ما خواسته حدود ۱۰کیلو وزن کم کردم.انگشت دست چپم هنگام خواب حالت سوزن سوزن میشه شب ادراری زیاد دارم دهانم خشک میشه شب آب زیاد میخرم تا حدودی کم خوابی دارم آزمایش دادم هر یک جواب متفاوت شنیدم طول یک هفته.اخرین آزمایش گفت لبه مرزی.ممنون میشم راهنمایی کنید .در ضمن دید نزدیک بینی چشم روز به روز کم میشه با تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عدد ازمایشهاتون رو تایپ کنید با تاریخ

 15. ayda گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه وزنم ۸۹ هست من حدود چهار ماه پیش رفتم ازمایش دادم قند خونم ۱۰۸ بود ولی دکتر گفت فقط روزی نیم ساعت پیاده روی کن خوب میشی میخواستم ببینم درسته یا نه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله درسته
   بايد وزنتونو كم كنيد
   اما بهتره دارو هم بخوريد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 16. مینا امیر غفاری گفت:

  سلام خسته نباشید دو روز وقتی اب می خورم زبانم خشک میشه احساس گس بودن در دهانم دارم فقط آب خوردنی

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   این علامت ب تنهایی نشانه دیابت نیست

 17. نسیم گفت:

  سلام پسر من از ۴ ماه پیش روی ساعد دستش یه قارچ از گربه افتاده و تحت درمان بود و خوب شده بود ولی دوباره ۲ هفته بعد اینکه داروهاش رو قطع کردم یه قارچ دیگه رو ساعدش تشخیص داده شد آیا میتونه این قارچ از دیابت باشه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه بدليل اينه كه قارچ پوستي مقاوم هست و بايد ١٢ هفته دارو مصرف كنن

 18. asal گفت:

  سلام من 15سالمه همش احساس خستگی دارم وزنمم خیلی پایین اومده اصلانم احساس گرسنگی نمیکنم ممکنه قندداشته باشم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ازمایش cbc, diff, fbs, bun, cr, ast, alt, tsh, esr, crp بدین برای بررسی کم خونی، تیرویید و قند

 19. حمید گفت:

  سلام من دیالیزمیشوم قبل از دیالیز قند ناشتا90 بود ومدتی پس از دیالیز قند ناشتا شده 50 فقط احساس خستگی میکنم تکرر ادرار هم ندارم ممکنه دیابت داشته باشم یاخستگی ام مربوط به دیالیزم میشود ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ٥٠ يا ١٥٠؟
   خستگي بدليل دياليز و افت فشار هست
   فشار خونتونو چك كنيد و fbsرا هم چك كنيد

 20. فاطمه گفت:

  سلام..دختره من دوساله نیمشه
  زیاد اب میخورع،خستگی بی حالی گاهی اوقات داره،زیادم میخوابه..
  تازگیها اشتهاشم کم شده..
  ممکنه دیابت باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید حتما چکاپ کامل بررسی کم خونی، قند، کارکرد کلیه، کبد، تیرویید و ازمایش ادرار انجام بشه

 21. امیر گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و چند روزی میشه که تشنگی و ادرارم بیشتر شده . البته پدرم هم مبتلا به دیابت نوع یک هست اگر من مبتلا به دیابت شده باشم باید انسولین تزریق کنم یا با قرص و و… میشه قند خون رو طنظیم کرد ؟. ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش fbs hba1c بديد لطفا
   درسته ژنتيك مطرح هست در ديابت اما اگه فقط پدرتون ديابت دارن احتمال اينكه شما هم مبتلا شيد زياد نيست

  • امیرمهدی گفت:

   سلام من 15 سالمه هم پدرم و هم مادرم دیابت دارن یه مدتی هست خستگی داشتم ولی زیاد شدید نبوده اخیرا یکدفعه ضعف میکنم و قبلش احساس گرسنگی ندارم و این که احساس میکنم نسبت به قبل خیلی بیشتر به دستشویی احتیاج دارم بهتره ازمایش بدم؟ البته خستگی و بی حالی یکی دوسالی هست ولی این علائم جدیدا اضافه شده

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام آزمايش fbs و hba1c بديد تا مشخص شه قند خونتون چقدر هست

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام آزمايش fbs و hba1c بديد تا مشخص شه قند خونتون چقدر هيت

 22. فاطمه گفت:

  سلام من 18 سالمه و یه هفته پیش ناخنم هلالش از قسمت ناخن شصت دستم کامل جداشده بطوریکه گوشت ناخن دیده میشه و یه چند وقتی میشه ک رون پای راستم قسمت بالاش درد میکنه میسوزه انگار که از داخل زخم باشه خواستم بدونم میشه نشانه دیابت باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر این علایم نشونه دیابت نیست

 23. Sa گفت:

  سلام ازمایش خون دادم قندم ناشتا ۴۵۳ بود، دکتر قرص متفورسام ۵۰۰ داد، چیکارکنم بخورم یانه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله حتما، قندتون بالا هست، بايد داروتونو مرتب و طبق دستور مصرف كنيد
   ترجيحا دستگاه گلوكومتر هم در منزل داشته باشيد تا قندتونو حداقل يكبار در روز چك كنيد
   رژيم غذاييتونم بايد رعايت كنيد و غذاهاي كم چرب بخوريد و مواد قندي و شيرين نخوريد

   • Milad گفت:

    سلام من شب ها ۲ بار دستشویی می رم تقریبا ۱۰ روز داره میشه این مورد البته مایعات هم میخورم ولی گفتم بپرسم میتونه خطر دیابت باشه

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     اگه اخر شب ها مایعات میخورین خیر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله حتما، قندتون بالا هست، بايد داروتونو مرتب و طبق دستور مصرف كنيد
   ترجيحا ديتگاه گلوكومتر هم در منزل داشته باشيد تا قندتونو حداقل يكبار در روز چك كنيد
   رژيم غذاييتونم بايد رعايت كنيد و غذاهاي كم چرب بخوريد و مواد قندي و شيرين نخوريد

 24. علی گفت:

  سلام، با تشکر از مطالب مفیدتون اگه امکانش هست من هم راهنمایی کنید. حدودا یک ماه و نیم هست که پای راستم نیمه لمس شده، اوایل کمتر بود و در حد خواب رفتگی، به مرور بیشتر شد و به حالت نیمه لمس درومد و الان حدود یک هفتس که تشنگی مداوم هم به علائم اضافه شده. من ۲۵ سالمه، قد ۱۷۶، وزن ۸۳ و سرباز هستم به بهداری رفتم و دکترشون گفتند که برای لمسی پا به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنم. میخواستم بپرسم بنظر شما میتونه دیابت هم باشه؟
  باتشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   به مغز و اعصاب که باید مراجعه کنید و معاینه شین
   تشنگی مداوم علل زیادی داره اگه همراه پرادراری باشه باید ازمایش fbs جهت بررسی قند بدین

 25. مژگان گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  ۲۲ سالمه با قد ۱۶۵ و وزن ۵۱
  همیشه به شدت تشنمه و ولی حجم آبی میخورم روی زیاد شدن ادرارم تاثیر نداره مراقب غذاخوردن و میزان شیرینی که میخورم هستم البته یکی دوماه اخیر یکم بیشتر از شیرینی مصرف کردم ولی نه تا حد زیاد.اصلا غذای چرب و شیرین مصرف نمیکنم
  تا پارسال هم آزمایشم نرمال بود
  وای الان چندین وقته بعد از خوردن شیرینی جات حس می‌کنم سرم سنگین میشه و الان دو سه روزه خشکی و درد چشم دارم خیلی نگرانم که دچار مشکل شدم یا نه.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بعید موردی باشه
   جهت چکاپ ازمایش fbs, tg,, chol, tsh, cbc, diff, ast, alt, alkp, bun, cr بدین

 26. نیرومند گفت:

  سلام همسرم دیابت داره چند ماهی هست که بازوش درد میکنه دکتر گفته از قندته کلسیم رسوب کرده خیلی درد داره لطفا راهنماییم کنین

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد برن متخصص ارتوپد تا درمان شن

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 27. Saba گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه و فقر اهن دارم و اینکه تیروید کم کار هم دارم من تقریبا ۵ و ۶ روزی میشه خارش پوست رو دارم این میتونه دیابت باشه خواهشا زود جواب بدید من نگرانم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ، خارش پوست علتاي مختلفي داره
   يكيش ميتونه بخاطر همين كم كاري تيروييدتون باشه
   اين آزمايشات را بديدلطفا: cbc.diff esr crp
   Ldh
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده
دیدگاه های اخیر
خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش هورمونی و آنزیم کبد بدین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه فقط خارش در سر ممکن اگزما یا قارچ سر باشه برای معاینه کامل و تج...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بعیده علل دیگر مثل اختلال هورمونی شایع ترند...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ارتباطی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام عدد alt در رنج‌ نرمال نیس و باید حتما التهاب کبد بررسی شه برای معاین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام کبدچرب گرید یک افزایش انزیم نمیده عدد بیلی روبین چند؟ بنظر بنده از...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام، با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به فوق تخصص خون مر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام آزمایش تکرار شود...

پیشنهاد سردبیر