عفونت لگن در زنان و علائمی که نشان‌دهنده‌ نیاز به درمان هستند

 • 1397-08-02
 • 83
علائم عغونت لگن

بیماری التهابی لگن (PID) عفونت اندام‌های تولید مثل در زنان است. از علائم عفونت لگن در زنان می‌توان به درد شکمی و تب اشاره کرد.

لگن قسمت پایین شکم است که شامل لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، دهانه رحم و رحم می‌شود. عفونت لگن در زنان شایع است و سالانه هزاران نفر در سراسر جهان به این عارضه مبتلا می‌شوند. چندین نوع باکتری می‌توانند عامل عفونت لگن در نان شوند، از جمله باکتری‌هایی که باعث عفونت‌های منتقله از راه جنسی( بیماری مقاربتی) مثل گونوره و کلامیدیا می‌شوند.

آنچه معمولاً اتفاق می‌افتد این است که باکتری‌ها ابتدا به واژن وارد می‌شوند و باعث عفونت می‌شوند. با گذشت زمان، این عفونت می‌تواند به اندام‌های موجود در لگن منتقل شود. اگر عفونت به خون شما گسترش پیدا کند، عفونت لگن در زنان می‌تواند بسیار خطرناک و حتی تهدید کننده زندگی باشد.

عفونت لگن در زنان

بیماری التهابی لگن، عفونت ارگان‌های تولید مثل زن است. این حالت معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌های منتقل شده از رابطه جنسی، خود را به رحم، لوله‌های فالوپی یا تخمدان‌ها برساند. سپس علائم عفونت لگن در زنان آشکار می‌شود. معمولاً علائم عفونت لگن در زنان، به طور مشخص قابل شناسایی نیست، در نتیجه اغلب افراد مبتلای بدون علائم عفونت لگن، از بیماری خود خبر ندارند.

علائم عغونت لگن

علائم عفونت لگن در زنان

برخی از زنان مبتلا به التهاب و عفونت لگن نشانه‌ای ندارند. علائم عفونت لگن در زنان در صورت شناسایی، اغلب شامل موارد زیر است:

 • درد شکمی (شایع‌ترین علامت)
 • تب
 • رابطه جنسی دردناک
 • ادرار دردناک
 • خونریزی نامنظم
 • بوی بد واژن
 • خستگی
 • ترشحات واژن

بیماری التهابی لگن می‌تواند درد ملایم یا متوسط را ایجاد کند. با این حال، برخی از زنان درد و نشانه‌های شدیدی مانند درد شدید در شکم، استفراغ، غش و تب بالا را تجربه می‌کنند. اگر علائم شدید دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. این عفونت ممکن است به جریان خون یا سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد. عفونت لگن در زنان می‌تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد.

عفونت لگن در زنان

علل عفونت لگن در زنان

بسیاری از انواع باکتری‌ها می‌توانند علل عفونت لگن در زنان باشند، اما عفونت‌های گونوره یا کلامیدیا شایع‌تر هستند. این باکتری‌ها معمولاً در طول رابطه جنسی محافظت نشده انتقال پیدا می‌کنند.

تشخیص عفونت لگن

پزشکان معمولاً بر اساس نشانه‌ها و علائم عفونت لگن، معاینه فیزیکی لگن، تجزیه و تحلیل ترشحات واژن و کشت سرویکس یا آزمایش ادرار، عفونت لگن در زنان را تشخیص می‌دهند. در طول معاینه فیزیکی لگن، دکتر برای اولین بار در مورد علائم عفونت لگن در شما، سؤالاتی را می‌پرسد.

ممکن است پزشک شما از سواب پنبه برای نمونه برداری از مهبل و دهانه رحم استفاده کند. نمونه‌ها در یک آزمایشگاه برای تعیین ارگانیسمی که باعث عفونت می‌شود، تجزیه و تحلیل می‌شوند. برای تائید تشخیص یا تعیین اینکه عفونت گسترده است، پزشک سایر آزمایشات را توصیه می‌کند:

آزمایش خون و ادرار: این آزمایشات، گلبول‌های سفید را که ممکن است عفونت را نشان دهند و نشانگرهای التهاب را اندازه‌گیری می‌کنند. پزشک همچنین ممکن است آزمایش‌های HIV و عفونت‌های منتقله از راه جنسی را پیشنهاد کند که گاهی اوقات با عفونت لگن مرتبط هستند.

سونوگرافی: این آزمایش با استفاده از امواج صوتی، برای ایجاد تصاویر ارگانیسم‌های تولید مثل انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی در طی این روش، پزشک شما یک ابزار نازک و روشن را از طریق یک شکاف کوچک در شکم وارد می‌کند تا اندام‌های لگن شما را ببیند.

اشعه ایکس

عفونت لگن در زنان

درمان عفونت لگن

درمان‌های بیماری التهابی لگن عبارت‌اند از:

آنتی بیوتیک ها: پزشک شما ترکیبی از آنتی بیوتیک ها را بلافاصله تجویز می‌کند. پس از دریافت نتایج آزمایشگاه، پزشک ممکن است نسخه شما را دوباره تنظیم کند تا کنترل عفونت را بهتر مدیریت کند. درمان آنتی بیوتیک می‌تواند به جلوگیری از عوارض جدی کمک کند، اما نمی‌تواند آسیب را از بین ببرد.

درمان برای شریک زندگی شما: برای جلوگیری از عفونت مجدد با بیماری‌های مقاربتی، شریک جنسی شما باید مورد آزمایش قرار گیرد و درمان شود. شریک جنسی آلوده ممکن است نشانه‌های قابل توجهی نداشته باشند. اکثر زنان مبتلا به التهاب لگن فقط نیاز به درمان سرپایی دارند. با این حال، اگر شما به طور جدی بیمار یا باردار باشید یا به داروهای خوراکی پاسخ ندهید، ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشید.

جراحی: به ندرت ضروری است با این حال، اگر یک آبسه در ناحیه لگن تشکیل شده باشد، پزشک ممکن است آن را با جراحی تخلیه کند. اگر به درمان آنتی بیوتیک پاسخ ندهید، مثلاً زمانی که یک یا چند نشانه یا علائم عفونت لگن وجود نداشته باشد یا یک تشخیص مشکوک داشته باشید، نیاز به جراحی بیشتر می‌شود.علائم عفونت لگن

عوامل خطر

تعدادی از عوامل ممکن است خطر ابتلا به التهاب لگن را افزایش دهد، از جمله:

 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • داشتن یک رابطه جنسی با فردی که دارای بیش از یک شریک جنسی است
 • داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم
 • سابقه بیماری التهابی لگنی یا عفونت منتقله از راه جنسی

معرفی تخصص و بهترین دکتر زنان و زایمان

عوارض جانبی

بیماری التهابی لگن درمان نشده ممکن است بافت اسکار ایجاد کند. همچنین ممکن است در لوله‌های فالوپ خود، آبسه ایجاد کنید که می‌تواند به اندام‌های تولید مثل آسیب برساند. عوارض دیگر عبارت‌اند از:

حاملگی خارج رحمی: عفونت و التهاب لگن یکی از دلایل اصلی بارداری خارج رحمی است. در حاملگی خارج رحمی، بافت اسکار ناشی از عفونت لگن مانع از تخمک گذاری از طریق لوله فالوپی می‌شود. حاملگی خارج از رحم می‌تواند خونریزی گسترده و تهدید کننده زندگی را به وجود آورد و به مراقبت اورژانس نیاز داشته باشد.

ناباروری: عفونت لگن ممکن است به اندام‌های تولید مثل شما آسیب برساند و باعث ناباروری شود. تأخیر در درمان عفونت لگن به طور چشمگیری خطر ابتلا به ناباروری را افزایش می‌دهد.

درد مزمن لگن: بیماری التهابی لگن می‌تواند درد لگن را ایجاد کند. این درد ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. عفونت در لوله‌های فالوپ و دیگر اندام‌های لگن می‌تواند درد را در هنگام مقاربت و تخمک گذاری ایجاد کند.

آبسه تخمدان عفونت لگن ممکن است یک آبسه را ایجاد کند که در لوله رحمی و تخمدان‌ها ایجاد می‌شود.

لیست پیشنهادی پزشکان متخصص زنان و زایمان

لیستی از پزشکان متخصص زنان و زایمان را آماده کرده‌ایم تا ادر صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر پزشک کلیک کنید(یا لمس کنید)

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عفونت لگن در زنان و علائمی که نشان‌دهنده‌ نیاز به درمان هستند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

83 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام .من 3 روزه که درد مثانه دارم البته در روز یکم درد میگیره بعد خوب میشه بعد مجدد درد میگیره.و ترشح زرد هم دارم. درد در ناحیه راست لگن هم دارم و کمی کمر و پاهام هم درد میکنه.و 10 روز دیگه هم عادت ماهیانه میشم.وقبلا هم چند ماه پیش گاهی درد مثانه میگرفتم به همین صورت.تشخیص شما چیه دکتر؟ممنون میشم جوابمو بدین

  • سلام بهتره آزمايش ادرار بدين و از نظر عفونت ادراري بررسي شويد.

 2. سلام .من۳۰ساله هستم و مدتیه که ترشحات سبز مایل به زرد دارم و بارها به پزشک متخصص مراجعه کردم و مترونیدازول و آزیترو و حتی سفیکسیم تزریقی هم دریافت کردم اما هنوزهم رنگ ترشحاتم همونطوریه.باید چکار کنم؟
  ممنون

 3. سلام من حدود دوسال پیش کورتاژ شدم به دلیل ماندن جفت وسقط ودقیقا بعد کورتاژروزهای تخمکگذاری درد زیر شکم وورم رحم به مدت یک روز دارم وبعد پریودی ترشحاتم زرد رنگه ولی بعد تخمکگذاری رنگ ترشحاتم سفید میشه کمر درد ودرد لگن هم دارم به دکترزیادی مراجع کردم که همش مترونیدازول وآزیتروما.. جنتامایسی.. دادن ولی خوب نشدم ممکن به خاطرکورتاژعفونت لوله ولگن گرفتم که روز تخمکگذاری دردزیرشکم دارم؟؟ واگه عفونت یازخم لوله دارم چه کارکنم؟

  • سلام
   اینکه بعلت کورتاژ ۲ سال پیش همچنان دچار عفونت باشید بعید است
   آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی انجام دهید

 4. سلام. من لگنم درد میکنه گاهی سمت چپ تقریبا یه روز درد می کنه و بعد سمت راستم. ترشح واژون هم همراشه رنگش سفیده.ولی بوی بد نمی ده ..دلیلش عفونته؟

  • سلام
   جهت معاینه از نظر واژینیت به متخصص زنان یا ماما مراجعه فرمایید

 5. سلام بنده درد در ناحیه لگن دارم و زیر شکمم سمت راست خیلی درد میکنه و موقع نزدیکی دردم بیشتر میشه سمت راست واژنم هم درد میکنه و ترشحات رحمم گاهی اوقات پنیری و گاهی رقیق هست و سفید رنگ و الان بعد از چند روز درد زیر شکمم گسترده تر شده

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت دو عدد تا یک هفته مصرف کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر