مهم ترین علت اسهال و استفراغ در تابستان چیست؟

 • 1397-05-21
 • 0

اسهال و استفراغ می توانند سلامت بدن را به خطر بندازند، زیرا در اثر آنها بدن آب خود را از دست می دهد و بدن دهیدراته می گردد. از دست دادن آب بدن زمانی رخ می دهد که بیش از حد مایعات را از دست می دهید. بچه های کوچک و سالمندان می توانند سریعا دچار کم آبی بدن شوند، اما در هر سنی و هر زمانی ممکن است مبتلا به اسهال و استفراغ شویم. علت اسهال و استفراغ در تابستان و شیوع بیشتر آن نسبت به فصول دیگر افزایش فعالیت باکتری ها و ویروس ها و هم چنین مسمویت غذایی است.

اسهال و استفراغ و مسمومیت ‌های غذایی را از شایع ‌ترین بیماری ‌های فصل گرم سال است. وارد شدن میكروب و ویروس به دهان از طریق غذا، منجر به عفونت دستگاه گوارش می ‌شود كه معمولا به صورت اسهال و گاهی به صورت درد شكم، تهوع، ضعف و بی‌ حالی خود را نشان می ‌دهد. استفراغ و اسهال ممکن است در هر زمان سال و هر سنی اتفاق بیفتد. اگر چه اسهال و استفراغ اغلب با هم اتفاق می افتند، ولی ممکن است شما تنها مبتلا به یکی از آنها شوید. شایعترین علت اسهال و استفراغ عفونت ناشی از ویروس است. استفراغ و اسهال منجر به کم آبی بدن می شود که می تواند باعث عواقب جدی سلامتی شود.

استفراغ و اسهال

استفراغ یک واکنش عادی معده است تا محتویاتی را که باعث تحریک معده می شود را از بین ببرد. این حالت می تواند ناگهان رخ دهد و ممکن است همراه با اسهال و تب باشد. استفراغ معمولا توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می شود. اسهال افزایش فرکانس و تغییر قاعده مدفوع (مدفوع مایع) است. اکثر افراد مبتلا به استفراغ و اسهال می توانند با موفقیت در خانه درمان شوند. هدف درمان این است که فرد تا زمانی که عفونت ویروسی از بین می رود، به خوبی آب به بدنش برسد. می شود. در موارد استثنایی، کودک شما ممکن است دچار خشکی شود. اسهال و استفراغ در بزرگسالان، کودکان و نوزادان رایج است. آنها معمولا توسط یک اشکال معده ایجاد می شوند و چند روز طول می شکند.

علت اسهال و استفراغ چیست؟

علت اسهال و استفراغ می تواند ناشی از ویروس ها، باکتری ها، انگل ها، داروهای خاص یا شرایط خاص پزشکی باشد. غذاهایی که سخت است برای هضم  و گوشت یا ماهی ناقص (خام یا نیمه خام) نیز می توانند علت اسهال و استفراغ باشند. مسمومیت غذایی نیز می تواند علت اسهال و استفراغ باشد. از دیگر علت اسهال و استفراغ می توان به مصرف خوراکی ها، نوشیدنی ها یا داروهای تحریک کننده اشاره کرد.

از دیگر عوامل و دیگر شرایطی که علت اسهال و استفراغ هستند می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • بارداری
 • پر خوری یا نوشیدن زیاد (به ویژه الکل)
 • استرس و اضطراب
 • مصرف آنتی بیوتیک ها

علت اسهال و استفراغ در کودکان

عفونت ها، به ویژه عفونت های ویروسی، یکی از شایع ترین علل اسهال و استفراغ در کودکان است. اغلب اوقات کودکان مبتلا به اسهال و استفراغ هستند که منشا ویروسی دارند. سایر علل احتمالی که علت اسهال و استفراغ در کودکان می شود عبارتند از:

علائم اسهال و استفراغ:

علائم ممکن است شامل درد شکم، تهوع، استفراغ، اسهال و تب باشد. شخص مبتلا ممکن است چندین بار در روز احساس درد و استفراغ کنند. اکثر مردم در عرض سه روز بهبود می یابند. با این حال، گاهی اوقات مردم دچار کم آبی بدن می شوند و به درمان پزشکی نیاز دارند. Dehydration یا کم آبی بدن یکی از عوارض جانبی استفراغ و اسهال است. برخی از علائم شاخص مربوط به استفراغ و اسهال عبارتند از:

در اغلب موارد، استفراغ و اسهال باعث ناراحتی می شود و بسیاری از افراد بعد از سه روز بهبود می یابند.

علت اسهال و استفراغ

انتقال اسهال و استفراغ به شخصی دیگر:

علت اسهال و استفراغ اگر ویروسی باشد، می تواند به راحتی از فرد به فرد انتقال یابد. فرد مبتلا از زمانی که شروع به احساس درد می کنند تا حداقل سه روز پس از بهبودی، انتقال دهنده ویروس اسهال و استفراغ است. در فصل تابستان به علت مساعد بودن محیط و دما مناسب برای گسترش عوامل ویروسی باکتریایی شیوع اسهال و استفراع در جوامع بشری بیشتر می شود. یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به اسهال و استفراغ رعایت بهداشت فردی می باشد. روش های خاص انتقال  اسهال و استفراغ عبارتند از:

 • داشتن ارتباط نزدیکی با شخص که آلوده است، برای مثال ارائه مراقبت های بهداشتی و یا به اشتراک گذاشتن غذا یا ظروف
 • لمس اشیاء آلوده و سپس لمس دهانی دست ها
 • خوردن غذاهای آلوده یا نوشیدنی های آلوده

آیا باید دارو را برای متوقف کردن استفراغ و اسهال مصرف کنم؟

احتمالا نه. استفراغ و اسهال معمولا طولانی مدت نیست. اگر علت اسهال و استفراغ شما از عفونت باشد، سیستم ایمنی بدن به تنهایی کافی است و بعد از گدشت چند روز بعد از مبتلا شدن علائم خود به خود از بین می روند. دادن داروهایی که باعث توقف استفراغ و اسهال می شوند، ممکن است در تلاش برای بهبود زخم های بدن در اثر عفونت باشند. آنتی بیوتیک ها هم معمولا لازم نیست. اگر فکر میکنید که شما یا فرزندتان به دارو نیاز دارید، با پزشک خانواده خود صحبت کنید.

چه وقت باید به دکتر مراجعه کنید؟

اگر به نظر می رسد که استفراغ و اسهال شما بهبودی نداشته است یا کماکان اسهال و استفراغ دارید باید جهت تشخیص علت اسهال و استفراغ به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. ما در سایت دکتر دکتر لیستی از بهترین و مجرب ترین متخصص های گوارش را برای آسایش و راحتی شما تهیه کرده ایم، شما می توانید از این لیست متخصص و پزشک مخصوص خود را انتهاب کنید تا روند درمانی را آغاز کنید.

بر گرفته از:

شیوع اسهال و استفراغ در تابستان به چه علت است؟

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «مهم ترین علت اسهال و استفراغ در تابستان چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر