به چه علت یائسگی زودرس در زنان اتفاق می افتد

 • 1397-08-13
 • 34
علت یائسگی زودرس

یائسگی زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که دوره‌های تخمک گذاری قبل از سن 45 سالگی متوقف شود. علت یائسگی زودرس متنوع است.

برای اکثر زنان، یائسگی بین سنین 45 تا 55 سالگی شروع می‌شود. اگر شما زیر 45 سال سن دارید و متوجه شده‌اید که دوره‌های شما کم و بیش یا کاملاً متوقف شده است، باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. یائسگی که پیش از سن 40 سالگی رخ دهد، یائسگی پیش‌رس است. یائسگی که بین 40 تا 45 سال اتفاق می‌افتد، در یائسگی زودرس نامیده می‌شود. حدود 5٪ از زنان به طور طبیعی مبتلا به یائسگی زودرس می‌شوند. سیگار کشیدن و مصرف بعضی از داروها یا درمان‌ها می‌تواند علت یائسگی زودرس باشند.

یائسگی چیست

یائسگی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ها ساختن استروژن، هورمون ای که چرخه تولید مثل را کنترل می‌کند را متوقف کنند. یک زن در زمانی یائسه گفته می‌شود که بیش از 12 ماه قاعدگی نداشته اما علائم مرتبط با یائسگی را داشته باشد. هر موردی که عملکرد تخمدان را مختل یا تولید استروژن را متوقف کند می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. مانند شیمی درمانی برای سرطان یا oophorectomy (حذف تخمدان‌ها).علت یائسگی زودرس

تفاوت بین یائسگی پیش رس و یائسگی زودرس

یائسگی زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ها تولید هورمون‌ها را متوقف کنند و دوره‌ها در سن جوان‌تر از حد معمول متوقف شود (میانگین سن یائسگی 52 است). یائسگی زودرس می‌تواند به علل طبیعی یا پزشکی (مانند زمانی که هر دو تخمدان در هیسترکتومی برداشته می‌شود) رخ دهد.

یائسگی زودرس و یائسگی پیش رس علل مشابهی ددارند. تنها تفاوت سن وقوع آنها است. یائسگی که پیش از 45 سالگی اتفاق می‌افتد، در یائسگی زودرس نامیده می‌شود. یائسگی که پیش از سن 40 سالگی رخ می‌دهد، یائسگی پیش رس است. زناني که در معرض ابتلا به يائسگی زودرس هستند، نمی‌توانند باردار شوند.

علائم یائسگی زودرس

در اوایل یائسگی ممکن است دوره‌های نامنظم یا دوره‌هایی به طور قابل توجه طولانی‌تر یا کوتاه‌تر از حد معمول داشته باشید. سایر علائم یائسگی زودرس عبارت‌اند از:

 • خونریزی شدید
 • لکه بینی
 • دوره‌های طولانی‌تر از یک هفته
 • پس از یک سال یک دوره بدون خونریزی

در این موارد، به پزشک خود مراجعه کنید تا مسائل دیگر بررسی شوند. سایر علائم معمول یائسگی عبارت‌اند از:

 • تغییر خلق و خوی
 • تغییر در احساسات یا میل جنسی
 • خشکی واژن
 • مشکل خواب
 • گر گرفتگی
 • عرق شبانه
 • از دست دادن کنترل مثانه

علت یائسگی زودرس

علت یائسگی زودرس

چند دلیل شناخته شده برای علت یائسگی زودرس وجود دارد، هر چند گاهی اوقات علت یائسگی زودرس مشخص نمی‌شود.

ژنتیک: اگر علت مشخصی برای علائم یائسگی وجود نداشته باشد، علت آن احتمالاً ژنتیکی است. سن شما در شروع یائسگی به احتمال زیاد به ژنتیک وابسته است. دانستن اینکه یائسگی مادر شما، در چه سنی شروع شده، می‌تواند سر نخ‌هایی را درباره زمانی که یائسگی شما شروع می‌شود، ارائه دهد. اگر مادر شما یائسگی زودرس داشته است، احتمال بیشتری برای آن دارید. با این حال، ژن‌ها تنها نیمی از داستان هستند.

شیوه زندگی برخی از عوامل سبک زندگی ممکن است در هنگام شروع یائسگی تأثیر داشته باشند. سیگار کشیدن اثرات آنتی استروژن دارد که می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. مطالعات متعدد نشان داده که افراد سیگاری یائسگی زودرس دارند. زنان سیگاری نسبت به زنان که سیگار نمی‌کشند، ممکن است یک یا دو سال زودتر یائسگی را شروع کنند.

شاخص توده بدنی (BMI) می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. استروژن در بافت چربی ذخیره می‌شود. زنان بسیار لاغر دارای ذخایر استروژن کمتری هستند که زودتر از بین می‌روند. برخی تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که یک رژیم گیاهخواری، عدم تمرین و عدم وجود آفتاب در طول زندگی، می‌تواند باعث ایجاد یائسگی زودرس شود.
نقص‌های کروموزومی برخی از نقایص کروموزومی می‌تواند منجر به یائسگی زودرس شود. به عنوان مثال، سندرم ترنر (که همچنین مونوزومی X و دیسژنز گنادیک نامیده می‌شود) شامل کروموزوم ناقص می‌شود. زنان مبتلا به سندرم ترنر دارای تخمدانی هستند که به درستی عمل نمی‌کند. این پدیده اغلب باعث می‌شود تا آنها به دوره یائسگی زودرس برسند.

بیماری‌های خود ایمنی یائسگی زودرس می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های خود ایمنی مانند بیماری تیروئید و آرتریت روماتوئید باشد. در سیستم ایمنی بدن، سیستم ایمنی بخشی از بدن را به‌عنوان یک مهاجم اشتباه گرفته و به آن حمله می‌کند. التهاب ناشی از برخی از این بیماری‌ها می‌تواند تخمدان‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. یائسگی زمانی شروع می‌شود که تخمدان‌ها کار تولید هورمون را متوقف کنند.

صرعصرع یک ​​اختلال عصبی ناشی از تشنج در مغز است. زنان مبتلا به صرع بیشتر به نارسایی زودرس تخمدان مبتلا می‌شوند که منجر به یائسگی می‌شود. یک مطالعه سال گذشته از سال 2001 نشان داد که در گروهی از زنان مبتلا به صرع، حدود 14 درصد از افراد مورد مطالعه، یائسگی زودرس داشتند.

شیمی درمانی یا پرتو درمانی برای سرطان. این درمان‌ها می‌توانند به تخمدان‌ها آسیب برسانند و دوره‌های تخمک گذاری را برای همیشه یا فقط برای مدتی متوقف کنند. همچنین ممکن است فرد دچار اختلال در بارداری شود یا دوباره قادر به باردار شدن نباشد. البته همه زنان که شیمی درمانی یا پرتودرمانی می‌شوند، یائسه نمی‌شوند.

جراحی برای تخریب تخمدان یا جراحی حذف هر دو تخمدان، به نام oophorectomy دو طرفه (OH-fuh-REK-tuh-mee)، ممکن است علائم یائسگی را ایجاد کند. بعد از این عمل، دوره‌های شما متوقف خواهند شد و سطح هورمون شما به سرعت کاهش خواهد یافت. ممکن است علائم یائسگی قوی داشته باشید، مانند گرگرفتگی و میل جنسی کمتر.علت یائسگی زودرس

 تشخیص یائسگی زودرس

در طول مراحل اولیه یائسگی زودرس، ممکن است دوره‌های نامنظم و علائم دیگر یائسگی را داشته باشید. اگر به مدت 12 ماه قاعدگی بدون خونریزی داشته‌اید شما در معرض یائسگی هستید. آزمایشات معمولاً برای تشخیص یائسگی مورد نیاز نیستند. اکثر زنان می‌توانند بر اساس علائم خود، یائسگی خود را تشخیص دهند.

اگر فکر می‌کنید که در معرض ابتلا به یائسگی هستید، می‌توانید پزشک خود کمک بخواهید. پزشک شما می‌تواند آزمایشات هورمون را برای تعیین اینکه آیا علائم شما به علت پری مونوپوز یا یکی دیگر از بیماری‌ها است، تجویز کند. پزشک ممکن است سطوح استروژن شما را که استرادیول نیز نامیده می‌شود، بررسی کند. در دوره یائسگی سطح استروژن کاهش می‌یابد.

 مدیریت و درمان مراحل اولیه یائسگی

مراحل اولیه یائسگی به طور کلی نیاز به درمان ندارد. با این حال، گزینه‌های درمان برای کمک به مدیریت علائم یائسگی یا شرایط مرتبط با آن وجود دارد که می‌توانند به راحتی به تغییرات در بدن یا شیوه زندگی کمک کنند. برخی از درمان‌های معمول عبارت‌اند از:

درمان جایگزینی هورمون (HRT): درمان هورمون‌های سیستمیک می‌تواند علائم یائسگی معمولی را از بین ببرد. این داروها معمولاً در دوزهای پایین، برای کمک به علائم یائسگی مصرف می‌شود.

هورمون درمانی یائسگی (MHT): مکمل‌های استروژن و پروژسترون می‌توانند به کاهش علائم یائسگی کمک کنند. این درمان‌ها می‌تواند شانس داشتن بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، یا سرطان سینه را افزایش دهد. قبل از انجام HRT یا MHT با پزشک خود درباره این خطرات صحبت کنید. دوزهای پایین هورمون ممکن است خطر شما را کاهش دهد.علت یائسگی زودرس

آیا می‌توان یائسگی را تغییر داد

معمولاً در دوران اولیه یائسگی نمی‌توان آن را معکوس کرد، اما درمان می‌تواند به تأخیر یا کاهش علائم یائسگی کمک کند.

عوارض یائسگی زودرس

ناباروری اغلب بیشترین نگرانی در هنگام شروع یائسگی است. با این حال، دیگر نگرانی‌های بهداشتی نیز وجود دارد. جریان ثابت استروژن به بافت‌های شما دارای کاربردهای فراوانی است. استروژن باعث افزایش کلسترول خوب HDL می‌شود و LDL یا کلسترول بد را کاهش می‌دهد. همچنین رگ‌های خونی را شل می‌کند و مانع از رسیدن به استخوان‌ها می‌شود. از دست دادن استروژن زودتر از حد طبیعی می‌تواند خطرات زیر را افزایش دهد:

منابع:

healthline

womenshealth

لیست پزشکان متخصص زنان و زایمان

لیستی از پزشکان متخصص زنان و زایمان را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر زیر کلیک کنید(یا لمس کنید).

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

همین الان می‌توانید سوالات و دغدغه‌های خود را از دکتر متخصص زنان و زایمان بپرسید.

پرسیدن سوال

دکتر مهدیه کمالی

متخصص زنان و زایمان، برد تخصصی از دانشگاه تهران

پرسش و پاسخ درباره «به چه علت یائسگی زودرس در زنان اتفاق می افتد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

34 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانم دکتر من ۳۷سالمه fsh=4.2
  Lh3.4
  سونو انجام دادم تخمک دارم کامل خوب بوده
  Prolactin=amh=3.5

 2. سلام خانم دکتر وقتتون بخیر.۲۲سالمه مجردم ۴ماهه پریودنشدم ی خورده زعفران خوردم الان چندهفتهس فقط لکه میبینم خیلیم عرق میکنم و گرمم میشه میتونه ازعلائم یائسگی زودرس باشه؟خیلی نگرانم دکترم نرفتم

  • سلام ممكنه كيست تخمدان داشته باشيد
   سونوگرافي رحم و تخمدان بدين fsh lh prl tsh را هم چك كنيد

 3. سلام خسته نباشید من ۴۰ سالمه یک سال هست نامنظم هست پریودیم رفتم متخصص سونو گرفت گفت سالمه ازمایش خون از لحاظ هورمون گرفت گفت یائسگی زود رس گرفتی اما قرص داد دو دفعه پرپود شدم تموم شد دیگه پریود نشدم چکار کنم ؟ ممنون

 4. سلام من خانومی 31 ساله هستم الان دوسه ساله قاعدگیم نامنظم یعنی تادارونخورم پریودنمیشم قرص ال دی که بخورم پریودمیشم دکتررفتم میگه تنبلی تخمدان دارم بایدچکارکنم

  • سلام بايد ورزش كنيذ
   قرص سيپروترون كامپوند هر شب يك عدد تا ٦ ماه
   قرص اسپرينولاكتون هر روز نصف
   قرص متفورمين ٥٠٠ ميلي گرم ( گلوكوفاژ) هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٦ ماه

 5. کسیکه ۴۰سال سن دارد و ۴سال است یایسه شده آیا نیاز به خوردن مکمل برای جلوگیری از عوارض ان دارد؟چه مکمل های

  • سلام بله بايد روزي ١٠٠٠ ميلي گرم كلسيم و ١٠٠٠ واحد ويتامين دي بخورد

   • سلام خسته نباشید من ۲۱سالمه و اصلا هم چاق نیستم و دقیق نمیدونم مشکلم چیه با آمپول و قرص دوفاستون پریود میشم اما پریودی که در حد لکه اس مشکل من تنبلی تخمدان هست یا یائسگی؟

    • سللم تنبلي تخمدان هست بايد سونو بدين تا از نظر كيست تخمدان بررسي شويد

 6. سلام من خانم 37 سالم هست اول اردیبهشت که پریکد شدم دیگه پریود نشدم هیچ وقت هم سابقع نداشته.به پزشک مراجعه کردم گفتن تخمک ندارم.قرص مدروکسی پروژسترون تجویز شد.بعد ده روز پریود شدم وروز دوم آزمایش هورمون انجام دادن.جواب آزمایش هم گفت که درآستانه یائسگی هستم وتخمک خیلی کم دارم.آیا درمانی وجود داره؟من این مدت استرس شدیدی داشتم آیا به هم مربوط میشه ؟

  • سلام كم شدن مقدار تخمك ها و استرس در يائسگي زودرس نقش داره
   راهي كه بتونيد جلوشو بگيريد نيست فقط بايد تحت نظر متخصص زنان باشيد و هومون جايگزين بگيريد براي پيشگيري از پوكي استخوان

 7. باسلام،‌۴۳‌سال‌سن‌دارم‌ولی‌پریودم‌به‌عقب‌افتاده،نگران‌یائسگی‌هستم‌لطفاراهنمایی‌بفرمایید

  • سلام
   دوست گرامی شما اول باید آزمایش بارداری بدهید تا از عدم بارداری مطمئن بشید همچنین همراه آزمایش بارداری آزمایش fsh و lh و tsh هم بدهید تا اختلالات هورمونی هم بررسی شوند
   انجام سونوگرافی رحم و تخمدان و ضمایم نیز برای بررسی وضعیت کیست انجام بشود

 8. سلام، ‍4۲سالمه‌چندی‌پیش‌به‌علت‌سفتی‌زیر‌شکم‌به‌دکتر‌مراجعه‌کردم‌سونوگرافی‌نوشتند‌وجواب‌سونو‌یک‌میوم‌به‌ابعاد۶۵در۵۵و‌دوتا‌کوچکتر‌به‌قطر‌۱۷‌‌‌‌‌و۱۴‌دیده‌شدباین‌حال‌وقتی‌جواب‌رو‌نشون‌دادم،دکتر‌هیچ‌دارویی‌ننوشت‌‌‌‌وفقط‌گفتندبعداز‌یائسگی‌کوچیک‌میشه

  • سلام
   اگر قصد بارداری ندارید و خونریزی های قاعدگی شدید و بسیار دردناک نیست نیاز به اقدام بیشتری نیست

 9. سلام خسته نباشید من ۳۱ سالمه تنبلی تخمدان دارم حدود یسال قرص ال دی مصرف کردم تحت نظر دکتر بعد یسال تنبلی تخمدانم کم شد ولی پریود بازم نشدم دکترمو عوض کردم شش ماهم امپول هر ماه که پریودم عقب میافتاد میزدم بازم هرماه سونو گرافی میدادم تنبلیم کم میشد من حدود یساله بدون قرص وامپول پریود نمیشم دکترم میرم میگه همه چی نرمال تنبلی تخمدان داری اونم بمرور کم میشه اما من نگرانم بدون قرص وامپول پریود نمیشم حامله هم یساله تلاش میکنم نمیشم

  • سلام، شما بايد وزن كم كنيد ورزش كنيد
   قوص متفورمين ٥٠٠ هر ١٢ ساعت مصرف كنيد همراه با قرص اسپرينولاكتون هر شب يك عدد مصرف كنيد تا ٣ ماه
   اين به تحريك تخمك گذاريتون كمك ميكنه

 10. سلام
  من ۲۶ سال دارم حدود یکسال دوره های پریودم ۳ روزه شده و در روز ۴ ام و ۵ ام لکه بینی دارم و خونریزیم خیلی کم شده قبلا حدود ۷ سال پیش از قرص یاسمین استفاده می کردم آیا باید نگران باشم؟

 11. سلام,من ۳۱سالمه ومجردم,حدود یک سال ونیم هست که قرص اسپرینولاکتون وسیپروترون کامپاند مصرف میکنم به دلیل ریزش مو شدید,چند ماهی خون ریزی شدید داشتم که خونریزیم قطع نمیشد قرص ترنسید میخوردم,و پنج ماهم قرص تیرویید مصرف میکنم,الان حدود ۵ماه دیگه پریود نشدم ودکتر غددم بهم داروی پروژسترون استات تجویز کرد شبی دوعدد تا خونریزی ولی من سه ورق خوردم خونریزی ندارم میشه راهنماییم کنید؟

 12. سلام من۲۶سالم هست و۵ماه هست که پریود نمیشم ازماه دومی ک پریود نشدم به متخصص مراجعه کردم و تقریبا هرماه برام آمپول وآزمایش نوشت..آزمایشاتم کاملاسالم بودن ولی هربارکه آمپول رو تزریق میکنم درحدیک قطره لکه بینی داشتم فقط..
  تمام علائم یائسگی مثل خشکی واژن و بی میلی به رابطه و تغییر خلق و خوی رو دارم…
  برای جلوگیری ازیائسگی به این زودی چیکارمیتونم بکنم راهکاری هست؟؟ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام، شما بايد از نظر تخمدان پلي كيستيك بررسي شويد، سونوگرافي رحم و تخمدان بدين درصورت پلي كيستيك بودن بايد ٣-٦ ماه دارو مصرف كنيد تا تخمك گذاريتون منظم شه

 13. ۴۲سالمه یک ساله اصلا پریودنشدم سال گذشته دوبارشدم ان هم بادارو ازمایش وسنو گرفتم سالم بود چکارکنم ؟لازمه دوباره پریودبشم

  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام دهيد: FSH -LH-Tsh-PRL تا مشخص شه تخمدانتون عملكرد داره يا نه

 14. سلام من خاطره ۳۹ ساله هستم این دومین ماه که من با فاصله۱۸ روز دارم پریود میشم درحالی که قبلا ۲۸ روزه بودم چون مادرم یائسگی زیر ۴۰ سال داشته ممکن این علائم برای من هم مربوط به یائسگی بشه البته من کم کاری تیروئید هم دارم واز دیگر علائم یائسگی زود رس کم شدن کنترلم برای ادرار رو هم دارم

  • سلام
   یک هفته پس از تمام شدن پریودی از قرص مدروکسی پروژسترون روزانه یک عدد تا دو هفته استفاده کنید
   البته قبل از استفاده از دارو شرایط عدم استفاده از دارو را مطالعه کنید
   و در صورت دارا بودن شرایط از مصرف ان خودداری کنید
   یا با متخصص زنان مشورت نمایید

 15. سلام. ممنون از پاسخگوییتون
  من 34ساله هستم، اندرومتریوز دارم قبلا هم جراحی کردم و یاسمین مصرف میکنم. اخیرا دوران پریودم از 5روز ب 3روز رسیده. آیا باید نگران یائسگی زودرس باشم؟

  • سلام
   اگر فاصله بین دوره های پریودی زیاد نشده است جای نگرانی نیست
   با این حال می توانید ازمایش LH,FSH بدهید

 16. سلام من یائسه شدم 50 سال دارم درد پهلو دارم درد زیر شکم دارم چیکار کنم فشارم هم بالا میرود

  • سلام
   دوست عزیز جهت انجام ازمایش و کشت ادرار
   سونوگرافی از کلیه ها،رحم و تخمدان ها اقدام فرمایید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر