عوامل و علل فشار خون پایین چیست؟

 • 1397-05-16
 • ۳۱۴۶۹۱ بازدید
 • 234
انواع فشار خون

علت فشار خون پایین چیست؟ احتمالا شما هم تاکنون دچارافت فشار خون شده‌اید؛ اما آیا با فشار خون پایین آشنایی دارید؟ در این مقاله به بررسی کامل علل فشار خون پایین می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

فشار خون برخی افراد به طور طبیعی پایین است و هیچ علامتی ندارد. با این حال، هنگامی که فشار خون بالا به طور ناگهانی پایین می‌آید؛ باعث نگرانی می‌شود. توجه داشته باشید که اگر فشار خون بیش از حد کم باشد؛ می‌تواند بر روی جریان خون در سراسر بدن اثر بگذارد.

فشار خون پایین

افرادی که فشار خون پایین‌تری دارند خطر کمتری آنها را برای ابتلا به بیماری‌های کلیوی، سکته و بیماری‌های قلبی تهدید می‌کند. ورزشکاران، افرادی که وزن مناسبی دارند و افرادی که سیگار نمی‌کشند اکثراً فشار خون پایین‌تری دارند. فشار خون پایین تا زمانی که علائمی ایجاد نکند و به اندام‌های بدن آسیب نرساند بی‌خطر است.

اصطلاح فشار خون پایین معمولاً به فشار خون سیستولیک کمتر از ۹۰ میلی‌متر جیوه و فشار دیاستولیک کمتر از ۶۰ میلی‌متر جیوه گفته می‌شود. البته به شرط آنکه فرد علائم یا مشکلاتی نظیر ضعف و گیجی داشته باشد.

بعضی از بزرگسالان به طور مرتب دارای فشار خون در محدوده فشار خون پایین هستند؛ اما هیچ علامتی ندارند و نیازی به درمان ندارند. با این حال، در موارد جدی، زمانی که فشارخون به حدی پایین باشد که اکسیژن و مواد مغذی به ارگان‌های مختلف مثل مغز، قلب، کلیه و … نرسد؛ در عملکرد طبیعی اندام‌ها خلل ایجاد می‌شود.

فشار خون پایین در بعضی از افراد ممکن است مطلوب باشد و هیچ مشکلی ایجاد نکند. با این حال، برای بسیاری از افراد، فشار خون غیرمعمول (فشار خون پایین) می‌تواند موجب سرگیجه و غش کردن شود. در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند خطرناک باشد. علل فشار خون پایین ممکن است از کمبود آب تا اختلالات جدی پزشکی یا جراحی باشد.

علائم فشار خون پایین

برای برخی افراد، فشار خون پایین نشانه یک مشکل اساسی است؛ به ویژه هنگامی که به طور ناگهانی دچار افت فشار خون شوند. علائم و نشانه‌های افت فشار خون عبارتند از:

 • سردرد یا سرگیجه (مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید)
 • غش
 • تاری دید
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • عدم تمرکز
 • شوکه شدن

فشار خون پایین در حالی که بسیار شدید باشد؛ می‌تواند تهدیدکننده زندگی شود. نشانه‌ها و علائم آن عبارتند از:

 • سردرگمی، به خصوص در افراد مسن
 • پوست رنگ پریده، سرد و مرطوب
 • تنفس سریع و کم‌عمق
 • نبض ضعیف و تند
خستگی نشانه فشار خون پایین

علل فشار خون پایین

در طول روز، فشار خون وابسته به موقعیت بدن، ریتم تنفسی، سطح استرس، وضعیت فیزیکی، داروهایی که مصرف می‌کنید، آنچه که می‌خورید و می‌نوشید متغیر است. فشار خون معمولا در شب‌ها پایین است و در بیداری بالا می‌رود.

کاهش ناگهانی فشار خون می‌تواند خطرناک باشد. تغییر فقط 20 میلی‌متر جیوه در فشار خون، می‌تواند باعث افت فشار خون و همچنین سرگیجه و غش کردن شود. از جمله علل فشار خون پایین از دست دادن خون زیاد از بدن است. همچنین از دیگر علل فشار خون پایین می‌توان عفونت‌های شدید یا واکنش‌های آلرژیک را نام برد که تهدیدکننده زندگی هستند.

شرایط پزشکی که می‌توانند از جمله علل فشار خون پایین باشند

 • بارداری: از آنجا که سیستم گردش خون به سرعت در طول حاملگی گسترش می‌یابد، فشار خون به احتمال زیاد کاهش می‌یابد. این حالت طبیعی است و پس از تولد، فشار خون معمولا به سطح قبل از بارداری بازمی‌گردد.
 • مشکلات قلبی: برخی از بیماری‌های قلبی می‌توانند به فشار خون پایین منجر شوند. مثل: ضربان قلب بسیار کم (برادی کاردی)، مشکلات دریچه های ​​قلب، حمله قلبی و نارسایی قلبی.
 • مشکلات غدد درون‌ریز: بیماری پاراتیروئید، نارسایی آدرنال (بیماری آدیسون)، قند خون پایین (هیپوگلیسمی) و در برخی موارد دیابت می‌تواند احتمال فشار خون پایین را افزایش دهد.
 • کم آبی بدن: از جمله علل فشار خون پایین کم آبی بدن است که می‌تواند موجب ضعف، سرگیجه و خستگی شود. تب، استفراغ، اسهال شدید، مصرف بیش از حد دیورتیک‌ها و ورزش‌های شدید می‌تواند منجر به کم‌آبی شود.
 • از دست دادن خون: یکی دیگر از علل فشار خون پایین است. یک آسیب شدید یا خونریزی داخلی، سبب کاهش مقدار خون در بدن می‌شود؛ که کاهش شدید فشار خون را به دنبال دارد.
 • عفونت شدید: از دیگر علل فشار خون پایین می‌توان به عفونت شدید (سپتیکمی) اشاره کرد. هنگامی که عفونت وارد جریان خون می‌شود؛ می‌تواند منجر به کاهش خطرناک فشار خون به نام شوک سپتیک شود.
 • واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی): نیز از جمله علل فشار خون پایین است. منشاء مشترک این واکنش شدید و حتی تهدیدکننده زندگی عبارت است از غذاها، داروهای خاص، نیش حشرات. آنافیلاکسی می‌تواند باعث مشکلات تنفسی، خارش، گلودرد و کاهش خطرناک فشار خون شود.
 • کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی: کمبود ویتامین‌های B 12 و فولات در بدن نیز می‌تواند از علل فشار خون پایین باشد.
 • مصرف بعضی از داروها: گاهی فشار خون پایین از عوارض برخی داروها است.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر فشار خون پایین قرار دارند؟

فشار خون پایین (افت فشار خون) می‌تواند در هر کسی رخ دهد. هرچند انواع مختلفی از فشار خون پایین، بسته به سن و سایر عوامل وجود دارد؛ اما عوامل زیر باعث افزایش خطر و ایجاد عوارض در افراد می‌شود:

 • سن. افت فشار خون در هنگام ایستادن یا بعد از خوردن غذا عمدتاً در بزرگسالان بالای ۶۵ سال اتفاق می‌افتد. فشار خون پایین به طور غیرمستقیم بر روی کودکان و نوجوانان تأثیر می‌گذارد.
 • داروها. افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند. مانند داروهای ضد فشار خون مثل مسدودکننده‌های آلفا، خطر ابتلا به فشار خون پایین‌تر را دارند.
 • برخی بیماری‌ها. بیماری پارکینسون، دیابت و بعضی از بیماری‌های قلبی شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به فشار خون پایین قرار می‌دهد.

انواع فشار خون پایین

پزشکان افت ناگهانی فشارخون یا هیپوتانسیون را با توجه به یک سری علل و عوامل مرتبط به دسته‌های مختلف تقسیم می‌کنند. برخی از انواع فشارخون پایین را با هم مرور می‌کنیم.

فشار خون پایین وضعیتی (orthostatic)

این افت فشار خون ناگهانی، هنگام تغییر وضعیت بدن شما بروز می‌کند، مثل وقتی که به شکل ناگهانی از حالت ایستاده به حالت نشسته تغییر وضعیت می‌دهید یا بلافاصله دراز می‌کشید.

به طور معمول وقتی بدن در حالت ایستاده است نیروی جاذبه خون را به سوی قسمت‌های پایینی پا می‌کشاند. بدن برای جبران کمبود خون در قسمت‌های بالایی سعی می‌کند ضربان قلب را بالا ببرد تا مطمئن شود مغز به اندازه‌ کافی خون دریافت می‌کند. این مکانیسم جبرانی در افراد دچار فشارخون وضعیتی با شکست مواجه می‌شود و فرد دچار افت ناگهانی فشارخون می‌شود در نتیجه سرگیجه، سبکی سر و تاری دید را تجربه می‌کند و حتی ممکن است غش کند.

افت فشار وضعیتی ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. از دست دادن آب بدن، دراز کشیدن‌های طولانی، بارداری، دیابت، مشکلات قلبی، سوختگی، گرمازدگی شدید، واریس پیشرفته (که در آن رگ‌ها به شدت گشاد می‌شوند) و اختلالات عصبی خاص از جمله دلایل افت فشار خون هستند.

دراز کشیدن طولانی عامل افت فشار وضعیتی

فشار خون پایین پس از غذا خوردن (postprandial hypotension)

افت فشارخون بعد از غذا، در واقع افت ناگهانی در فشارخون بعد از خوردن است و معمولاَ در بزرگسالان پیر دیده می شود. همان‌طور که گفته شد وقتی بدن در حالت ایستاده قرار دارد به دلیل وجود نیروی جاذبه، خون در پا جمع می‌شود. از طرف دیگر بعد از خوردن غذا باید مقدار زیادی خون به دستگاه گوارش بدن برسد. بدن برای رساندن خون به دستگاه گوارش، معمولاَ ضربان قلب را بالا می‌برد. از طرف دیگر توانایی رگ‌های خونی در انتقال خون محدود است به همین دلیل این مکانیسم در برخی افراد مختل می‌شود. به این ترتیب این افراد دچار سرگیجه و غش می‌شوند.

فشار خون پایین ناشی از سیگنال‌های مغزی معیوب (افت فشار عصبی)

این اختلال باعث افت فشار خون بعد از ایستادن‌های طولانی می‌شود. سرگیجه، تهوع و غش کردن از جمله علائم و نشانه‌های این اختلال هستند. علت وقوع عارضه افت فشار عصبی، ایجاد اختلال در رابطه قلب و مغز است و بیشتر در جوانان دیده می‌شود.

فشار خون پایین ناشی از آسیب دیدگی سیستم عصبی

تشخیص فشار خون پایین

هدف از  انجام آزمایش‌های مربوط به فشار خون پایین ، شناخت عوامل زمینه‌ای و نهفته است. علاوه بر گرفتن سابقه‌ی پزشکی، انجام معاینه‌ی بالینی و اندازه گیری فشار خون، پزشک انجام روش‌های زیر را پیشنهاد خواهد داد. 

شما می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر فایل عکس برگه‌ی آزمایش را برای پزشک ارسال کنید، تا در کمترین زمان بتوانید از پزشکان معتبر مشاوره در خصوص درمان فشار خون پایین بیابید.

آزمایش خون: این روش تشخیصی باعث به دست آوردن اطلاعاتی در مورد وضعیت کلی سلامتی شخص خواهد شد. با آزمایش خون احتمال ابتلای فرد به قند خون بالا یا دیابت   و قند خون پایین  و تعداد کم گلبول‌های قرمز خون یا کم خونی (anemia) بررسی خواهد شد. همه‌ی موارد ذکر شده روی فشار خون فرد اثر گذاشته و باعث کاهش آن خواهند شد. 

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلبی : این روش تشخیصی بدون درد و غیر تهاجمی است و برای انجام آن الکترودهایی روی قسمت سینه، بازوها و پاها قرار می‌گیرند. این پدها سیگنال‌های قلبی را دریافت کرده و دستگاه آن‌ها را ضبط کرده و روی کاغذ و یا صفحه نمایش نشان می‌دهد. 

نوار قلب می‌تواند  ناهنجاری‌های موجود در ریتم قلبی و ضربان قلبی نامنظم را نشان خواهد داد. اگر ساختاری غیر طبیعی در قلب وجود داشته باشد و یا اگر خون و اکسیژن مورد نیاز عضلات قلبی به درستی تامین نشود با این روش قابل تشخیص خواهد بود. علاوه بر این سابقه داشتن حمله قلبی در نوار قلبی قابل مشاهده است. 

ضربان قلب نامنظم ممکن است  گذرا  باشد و شاید نوار قلب قادر به تشخیص آن نباشد.به همین علت  از شخص خواسته می‌شود یک مانیتور هولتر را برای 24 ساعت با خود به همراه داشته باشد، این دستگاه سیگنال‌های قلبی را در طی یک روز ضبط می‌کند. 

اکوکاردیوگرام یا اکوی قلبی: در اکوی قلب از امواج صوتی برای سونوگرافی سینه استفاده می‌شود. تصاویر حاصل، می‌توانند عملکرد و ساختار قلب را با جزئیات خوبی نشان بدهند

تست استرس: برخی از مشکلات قلبی که باعث افت فشار خون می‌شوند،زمانی که  قلب سریع‌تر از حد ممکن کار می‌کند، تشخیص داده می‌شوند. در طی انجام تست استرس از فرد خواسته می‌شود که روی تردمیل راه برود یا یک حرکت ورزشی را انجام دهد. اگر فرد قادر به ورزش نباشد، به او دارویی داده می‌شود که باعث کارکردن سریع‌تر قلب می‌شود. 

زمانی که قلب سریع‌تر از حالت طبیعی کار می‌کند، نوار قلب یا اکوی قلب از شخص گرفته می‌شود. همچنین میزان فشار خون فرد هم به صورت دقیق اندازه‌گیری می‌شود. 

مانور والسالوا: در این روش بعد از چندین دور تنفس عمیق همراه با زور زدن، ضربان قلب و فشار خون آنالیز می‌شود تا عملکرد سیستم عصبی خودگردان  بررسی شود. در این روش ابتدا فرد با یک دم عمیق هوا را وارد ریه‌های خود می‌کند و بعد در حالی که یک بازدم عمیق می‌کشد یک بادکنک را باد می‌کند.

تست سطح شیب‌دار: اگر فرد در هنگام ایستادن و یا به علت سیگنال‌های مغزی معیوب دچار افت فشار خون می‌شود، آزمون سطح شیب‌دار یا آزمون تیلت، نشان می‌دهد که بدن چگونه به تغییر موقعیت واکنش نشان می‌دهد. 

در جریان این آزمایش فرد روی یک تخت مخصوص دراز می‌کشد که این تخت قسمت بالا تنه را در سطح بالاتری قرار داده و تغییر وضعیت از حالت افقی به حالت ایستاده را تحریک می‌کند. 

درمان فشار خون پایین

اگر افت فشار خون باعث بروز علایم خاصی نشود و یا نشانه‌ها و اثرات آن خفیف باشد، نیازی به درمان خاصی ندارد. 

اگر فرد علائم بیماری را نشان دهد، درمان به نوع عوامل زمینه‌ای بستگی دارد. برای مثال اگر مصرف دارویی خاص باعث افت فشار خون شده باشد، مصرف دارو متوقف و یا نوع دارو و میزان مصرف آن تغییر می‌کند. 

اگر دلیل کاهش فشار خون مشخص نباشد و روش درمانی خاصی وجود نداشته باشد، هدف نهایی بالا بردن فشار خون و کاهش علائم و نشانه‌ها خواهد بود. بسته به سن فرد، وضعیت سلامتی و نوع فشار خون پایین، راه‌های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد. 

استفاده از نمک بیش‌تر: پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که نمک زیاد مصرف نشود، چرا که سدیم موجود در این ماده می‌تواند فشار خون را تا حد زیادی بالا ببرد. اما استفاده از نمک زیاد برای افراد مبتلا به فشار خون پایین کمک کننده خواهد بود. 

اما از آن‌جایی که مقدار زیاد سدیم به نارسایی قلبی به خصوص در افراد مسن منجر خواهد شد، قبل از افزایش میزان نمک مصرفی در رژیم غذایی حتماً با پزشک مشورت کنید. 

نوشیدن مقدار آب بیش‌تر: مایعات حجم خون را بالا خواهد برد و از دهیدراته شدن بدن جلوگیری خواهد کرد. هر دوی این عوامل به درمان افت فشار خون کمک خواهد کرد. 

پوشیدن جوراب‌های متراکم مخصوص: جوراب‌های پلاستیکی مخصوصی که معمولاً برای تسکین درد واریس از آن‌ها استفاده می‌شود به درمان افت فشار خون هم کمک شایانی می‌کنند. 

داروها: داروهای زیادی برای مدیریت افت فشار خون در حالت ایستاده  وجود دارد. برای مثال داروی فلودروکورتیزون (fludrocortisone) با افزایش حجم خون به درمان این نوع از کاهش فشار خون کمک خواهد کرد. 

اگر فرد به نوع مزمن هیپوتانسیون ارتوستاتیک یا کاهش فشار خون پس از ایستادن مبتلا باشد، برای بالا بردن فشار خون در این حالت از داروی میدودرین (midodrine) استفاده می‌شود. این دارو با محدود کردن توانایی گشاد شدن رگ‌ها فشار خون را افزایش خواهد داد. 

سبک زندگی و درمان‌های خانگی برای درمان فشار خون پایین

بر حسب اینکه چه عاملی باعث فشار خون پایین شده است، فرد می‌تواند با انجام اقداماتی شدت علایم را کم کرده و یا از آن جلوگیری کند.

نوشیدن آب بیش‌تر و الکل کم‌تر: الکل باعث از بین رفتن آب بدن و یا دهیدراته شدن می‌شود و همین مسئله باعث کاهش فشار خون خواهد شد، مصرف الکل حتی در مقادیر کنترل شده هم چنین اثری به دنبال خواهد داشت. نوشیدن آب به مقدار کافی اما خطر دهیدراته شدن را از بدن دور کرده و فشار خون را افزایش خواهد داد. 

داشتن یک رژیم غذایی سالم: با مصرف مقدار کافی از مواد غذایی مختلف، مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن یک بدن سالم تامین خواهد شد. حتماً غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات و گوشت مرغ و ماهی کم چربی را در رژیم غذایی خود قرار دهید. 

ساختار قامتی درست داشته باشد: به آهستگی وضعیت خود را از حالت دمر خوابیده یا نشسته به ایستاده تغییر دهید و این کار را به سرعت و با شدت انجام ندهید. هیچگاه در حال پا روی پا انداخته، ننشینید. 

بعد از بیدار شدن از خواب شبانه، اول به مدت چند دقیقه نفس عمیق کشیده و بعد پیش از ایستادن، به آرامی روی تخت بنشینید. 

وعده‌های غذایی کوچک کم کالری مصرف کنید: برای پیشگیری از افت فشار خون بعد از غذا خوردن، سعی کنید در طول روز وعده‌های غذایی متعدد در اندازه‌های کوچک مصرف کنید. مصرف مواد غذایی پر از کربوهیدرات از جمله سیب زمینی، برنج، پاستا و نان را محدود کنید. 

درمان خانگی فشار خون پایین

همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که به صورت موقت و برای بالا بردن فشار خون به همراه وعده‌های غذایی قهوه‌ کافئین‌دار یا چای سبز بنوشید. ولی از آن جایی که کافئین ممکن است باعث بروز مشکلات دیگری شود، حتماً پیش از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار با پزشک مشورت کنید.
سر تخت را کمی بالاتر از حالت معمول قرار دهید، این کار کمک می‌کند تا با اثر جاذبه مقابله کنید. 

اگر در هنگام ایستادن علائم افت فشار خون خود را نشان می‌دهند، با پاهای خود حرکت قیچی را انجام دهید و به آن‌ها فشار وارد کنید، یا اینکه یک پای خود را روی یک لبه یا صندلی قرار داده و تا حد ممکن به جلو خم شوید. این حرکات باعث جریان خون از پاها به سمت قلب خواهد شد. 

شما می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر فایل عکس برگه‌ی آزمایش را برای پزشک ارسال کنید، تا در کمترین زمان بتوانید از پزشکان معتبر مشاوره در خصوص درمان فشار خون پایین بیابید.

آماده شدن برای ویزیت پزشک 

برای اینکه فشار خون فرد بررسی شود، نیاز به انجام هیچگونه آماده سازی قبلی و خاص نیست. بدون مشورت با پزشک مصرف داروهایی که فکر می‌کنید روی فشار خون شما تاثیر می‌گذارد را مصرف نکنید. 

برای اینکه برای ملاقات با پزشک آماده شوید، موارد زیر را حتماً در نظر بگیرید:

چه کاری باید انجام داد؟

لیست تهیه کنید 

 • علایم خود را یادداشت کنید، حتی نشانه‌هایی که به فشار خون پایین مرتبط نیستند هم باید با پزشک مطرح شوند. 
 • اطلاعات مهم شخصی، شامل سابقه‌ی خانوادگی فشار خون پایین، تغییرات بزرگ زندگی و وقایع ایجاد کننده‌ی استرس که به تازگی رخ داده‌اند را با پزشک در میان بگذارید.
 • داروها؛ ویتامین‌ها و دیگر مکمل‌های مصرفی به همراه مقدار مصرفی مهم هستند و باید به اطلاع پزشک برسند. 
 • سوالات خود را یادداشت کنید

در صورت ابتلا به فشار خون پایین، سوالات اساسی و مهمی که باید پرسیده شوند، شامل:

 • چه عواملی باعث بروز علایم بیماری من شده است؟
 • سایر عوامل ایجاد کننده‌ی مشکل چه می‌تواند باشد؟
 • چه آزمایش‌هایی باید انجام شود؟
 • بهترین درمان برای فشار خون پایین چیست؟
 • هر چند وقت یکبار باید برای فشار خون پایین چکاپ صورت گیرد؟
 • من به بیماری دیگری هم مبتلا هستم، چگونه این دو را در کنار هم مدیریت کنم؟
 • آیا پرهیز غذایی و یا محدودیت مخصوصی برای رعایت وجود دارد؟
 • آیا باید به متخصص مراجعه کرد؟
 • از چه کتابچه و یا وب سایتی برای به دست آوردن اطلاعات درست در مورد بیماری می‌توان استفاده کرد؟

اگر به جز این سوالات، ابهامات دیگری برای شما مطرح است، حتماً آن را با پزشک در میان بگذارید. 

از پزشک چه انتظاری دارید؟

پزشک احتمالاً سوالاتی از این قبیل را از شما خواهد پرسید:

 • آیا به صورت مکرر علایم و نشانه‌های بیماری را تجربه می‌کنید یا این موضوع برخی اوقات اتفاق می افتد؟
 • علایم شما تا چه حد شدید است؟
 • چه عواملی باعث بهبود و بدتر شدن علایم می‌شود؟
 • آیا سابقه‌ی خانوادگی بیماری‌های قلبی دارید؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فشار خون شما همیشه پایین است و شما هیچ کدام از علائم بالا را ندارید، معمولا هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. طبیعی است که فشار خون شما در طول زمان افزایش پیدا کند و بدن شما معمولا قادر به برگرداندن فشار خون شما به حالت عادی است.

اگر فشار خون شما به طور ناگهانی کاهش پیدا کند و علائم مانند سرگیجه را تجربه کردید، باید حتما برای تشخیص عوامل و علل فشار خون پایین به پزشک مراجعه کنید. آنها می‌توانند وضعیت شما را ارزیابی کنند و مشکلات اساسی مانند خونریزی داخلی، عفونت جدی یا واکنش‌های آلرژیک را رد کنند.

منابع:

mayoclinic

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عوامل و علل فشار خون پایین چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

234 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام فشار خون بالی من۱۲وفشار خون پایین من ۹ میباشد ایا این وضعیت خطرناک است

 2. سلام من ۲۴ سالمه و حدود یک سال هست که مرتب فشارم میاد ۸ به روی ۵ و حالت تهوع شدید و سردرد و سرگیجه میگیرم و ضربان قلبمم تند میشه و مایعات و غذاهای شور و شیرین زیاد مصرف میکنم کم خون نیستم ازمایش دادم.میخواستم بدونم چیکار کنم؟ مشکل از غده فوق کلیوی ایا دارم؟ و چه ازمایشی باید انجام بدم ؟

 3. سلام من 27 سال سن دارم
  جدیدا بعد از رابطه جنسی احساس تهوع بهم دست میده و تنم مخصوصا پاهام سرد میشه فشارم افت میکنه شدید و بیحال میشم
  لطفا راهنمایی بفرمایید مشکل از چیست و برای حل این مشکل باید به چه پزشکی مراجعه کنم

 4. سلام وقت به خیر
  بنده 6 سال هست که پیوند کلیه شده ام قبل از پیوند حدود دو سال فشار خون در حد 15–13 بر 10–8 داشتم پس از پیوند فشار خونم تنظیم شد تا اینکه چند ماه قبل فشار خونم یک شب تا حدود 16 روی11 هم بالا رفت و بعد از آن فشارم حدود 13-14 روی 8.5-10 بود پزشک معالج برای من داروی هیدرو کلوتیازید البته در مواقع فشار بالا تجویز کرد که البته زیاد نیاز نشد مصرف کنم . البته کلسترول خون من هم بالا بود که شروع به خوردن آتورواستاتین کردم با ورزش و اصلاح تغذیه فشار من تقریبا کنترل شد و در حد نرمال بود . در ماه رمضان وعده ناهار رو ترک کردم همزمان با این قضیه فشار خون من هم به 10-11 روی 6-7 کاهش یافته و سحرها در حالت ناشتا حتی مثلا به 9 روی 5 هم میرسد حتی با خوردن نمک و غذای نمک دار هم فشارم بالای 11.5 نمیره میخواستم ببینم این مشکل خاصی حساب میشه یا نه ؟ دچار سرگیجه و علایم افت فشار نمیشم فقط رنگم کمی پریده هست وقتی فشارم پایینه. سنم 30 سال هست روزه نمیگیرم فقط وعده ناهار رو ترک کردم ولی مایعات به اندازه کافی میخورم

  • سلام
   به نظر نمی رسد مشکلی وجود داشته باشد
   البته حذف وعده های غذایی کار درستی نیست بهتر است به جای حذف وعده های غذایی از حجم غذا و کالری ان کم کنید

 5. سلام دکتر …من 36سالمه و تو دوران شیردهی هستم الان 4ساله با مشکل فشار خون پایین مواجه م ، همش دکتر میرم میگن باید شیردهی رو قطع کنیم تا مشکل رو حل کنیم تپش قلب هم از گذشته دور داشتم تا الان ولی باز بخاطر اینکه پروپرانولول فشارمو پایین میاره نخوردم،فشارم وقتی میاد پایین از 6:4شروع میشه تا 8:4دیگه تو این رنج متغیره معمولا با نمک بالا میاد فشارم،هیچ دارویی هم مصرف نمیکنم وقتی سرگیجه شدید دارم و دیگه نمیتونم راه برم میفهمم فشارم پایینه الان دو روزه بالرز بدنم مواجه شدم البته چندباری هم این اتفاق افتاده مخصوصا تو شب وقتی خوابم، ممنون از مقاله تون …

 6. سلام دکتر من۱۸سالمه روزه میگیرم فشارم میادروی ۶افطارو سحریم هیچی نمیخورم خیلی کم اشتهاندارم انگارمیخوام بالابیارم روزه نگیرم دیگه؟

  • سلام
   دوست عزیز باید معاینه شوید و فشار خون و ضربان قلب و…بررسی شود
   همچنین چکاپ از نظر کم خونی و تیرویید انجام شود

 7. با سلام خدمت شما و ممنون از اطلاعات مفیدتون
  پدر من مسن هستن و قبلا اصلا سابقه فشار خون نداشتن ولی الان حدود ۱۰روزه که سردرد شدید دارن (میگیره ول میکنه) بعد این موقع فشارشون رو که میگیریم یا بالا هست (حدود ۱۶) یا پایین(۹) پیش متخصص قلب هم رفتیم نوار که گرفتن گفتن که مشکلی نداره، ممنون میشم که اگه من رو راهنمایی کنین.

  • سلام
   دوست عزیز
   فقط نوار قلب کافی نیست
   باید اکو و تست ورزش و همچنین آزمایش خون انجام شود
   اگر بررسی ها از نظر قلبی نرمال بود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 8. با عرض سلام من ۱۷ سالمه و یک سب تو ماه رمضون من تخمه شور زیاد خوردم و بعد دو عدد زولببیا خوردم بعد نیم ساعت تپش قلب گرفتم و تنگی نفس و وقتی هم که میخوام بخوابم تپش یلب با تنگی نفس میگیرم حالا جه کار کنم ؟

 9. سلام خسته نباشید پدر من نزدیک ۸۰ سنش هست چند روزه فشار خونش ۸/۴ هست حالا ی دونه کمتر یا بیشتر.از ریه عکس گرفته مشکلی نداره از نظر عفونتی میخوام بدونم چه دلیلی میتونه داشته باشه ایا قلبش مشکل داره چطور باید حلش کنم این موضوع را نگرانش هستم

 10. سلام من خیلی از روزها افت فشار شدید میگیرم بحدی که سرگیجه و حالت تهوع هم به همراه داره و اکثر اوقات مجبور میشم سِرُم بزنم و این چند ماهه فشارم که افت پیدا میکنه میاد روی سیستولی ۶۰ و دیاستولی ۴۰ و واقعا اذیت میشم و حالت منگی شدید و بی‌حالی بهم دست میده طوری‌که به زور سر پا وامیستم.
  نوار قلب و و حتی نوار مغزی و آزمایشات هورمونی و خیلی آزمایشات دیگه انجام دادم ولی نتایج همه آزمایشاتم نرمال بوده،ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست عزیز
   اگر توسط متخصص قلب ویزیت نشده اید حتما مراجعه کنید زیرا نوار قلب کافی و باید بررسی بیشتری صورت گیرد
   آزمایشات انجام شده شما باید بررسی شود زیرا ممکن است آزمایش فوق کلیه و ….انجام نشده باشد
   توصیه میشود فعلا از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص داخلی استفاده کنید

  • منم دقیقا?

 11. سلام. وقت بخیر
  من اصولا فشار خون پایینی دارم بدون اینکه مشکلی داشته باشم (فشار سیستولی حدودا 100 و دیاستولی 50)
  با شروع ماه رمضان بعد از افطار سرگیجه و سر درد میگیرم و دچار افت فشار شدم(سیستولی85 و دیاستول 60) و ضربان قلبم هم در حدود 96 میشه… آیا مشکل جدی وجود داره؟! باید حتما به پزشک مراجعه کنم؟

 12. سلام خانم دکتر. وقت بخیر. ببخشید بنده 30 سال دارم. حدود 20 روزه سردرد دارم گاهی شدید و گاهی کمتر. معمولا طرف چپ سرم بالای گوش درد شدیدی دارم بخصوص موقع تکون دادن سر و یا خم و راست شدن. زود خسته میشم و بی تاب هستم. کم کاری تیروئید دارم و حدود 5 ماه هست بخاطر کم کاری تخمدان ال دی مصرف میکنم. چند روزه فشارمم میگیرم روی 8 و 9 هست. منشأ این سردردها چی میتونه باشه؟

  • سلام
   سر درد علت های متفاوتی دارد
   محل درد،نوع درد،داشتن با نداشتن تهوع و استفراغ و … همگی در تشخیص مهم هستند
   بهتر است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه فرمایید

 13. سلام من ۲۴ سالمه تقریبا یساله فشارم همش رو ده هستش… یذره ورزش کنم یاکارکنم خیلی زود میشه نه روی پنج …اولش تب میکنم و عرق شدید وبیحالی بهم دست میده ..واقعاخسته شدم هرروز اینجوری میشم ….

 14. من ٢٨ سالمه وقتي فشارم مياد پايين روي ١٠ سر درد و حالت تهوع بهم دست ميده خيلي و قرص يا امپول كترولاك مصزف ميكنم بهتر ميشم ولي خب در طول ماه حداقل يكي دو باري اينجوري ميشم اگه اون موقع كه درگير ميشم قرص نخورم سر درد خيلي خيلي اذيتم ميكنه استفراغ هم ميكنم از روي درد

  • سلام
   دوست عزیز
   علایم شما(سردرد و تهوع)که حدود یکی دوبار در ماه اتفاق میفتد به نفع میگرن است
   جهت تشخیص دقیق به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

  • با سلام،
   بنده سی و سه سالمه و به مدت یک ماهه که اغلب دچار افت فشار خون میشم ده روی هفت نه روی شش و تنها علائمی که دارم تنفسی هست نمی تونم نفس عمیق بکشم سی تی اسکن از ریه هم انجام دادم و مشکلی از بابت کرونا نداشتم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید!در ضمن مدتی است گوارشمم دچار مشکل شده بود از اسفند ماه و یبوثت داشتم!ممنون

 15. سلام
  37 سال سنم حدود یک ماهه که سرگیجه و خواب رفتگی سر دارم و فشارم 9 روی 6 یا 10 روی 6 همیشه به نظزرتون مشکل خاصی هست که تو این شرایط برم پیش دکتر یا خیر

 16. سلام
  وقتتون به خير
  من هميشه فشار خونم ١٤روي ٨:٣٠و ٩ بود و قرص لوزارتان اچ ٥٠ ( روزي يك عدد) ميخوردم
  قبل از عيد مريض شدم و ٢هفته اي علائم سرماخورگي داشتم، ٥كيلو وزن كم كردم، و الان كاملا حالم خوبه و مشكلي ندارم ولي فشار خونم اومده پايين و الان ١٢روي ٧شده و يه كم سرگيجه دارم و نميدونم چه اتفاقي افتاده ، بيزحمت راهنمايي ميفرماييد؟

 17. سلام من ۳ ساله پراپرانول میخورم نخورم تپش اذیتم میکنه دریچه قلبم یکم شل هست یه مدتی هست همش حالت تهوع و سردرد دارم فشارم هم خیلی پایینه پشت گردنم هم سفت میشه و درد میزنه به سرم چیکار کنم

 18. سلام من همسرم فشارش پایین هست الان باید چیکار کنم

  • سلام
   اب و مایعات بنوشند
   در صورت همراهی با علایمی نظیر سردرد،سرگیجه،و… به اورژانس جهت بررسی و در صورت لزوم تزریق سرم مراجعه کنید

 19. سلام چند وقتیه یه سر دردی دارم جوری نیست که خیلی بهم فشار بیاره ولی بیشتر روزها دارم وقای فشار میگیرم ۱۰ یا ۹ بر روی ۶ یا ۵ هست بین اینا متغییره بعصی اوقاتم ۱۱روی ۷ هست بخاطر کرونا نمیتونم برم دکتر بنظرتون مشکلی هست یا باید قرصی بخورم؟؟

  • سلام
   این که کدوم منطقه از سر درد دارد،ماهیت درد چگونه است،چه مدت طول نی کشد تا خوب شود،با مسکن بهتر می شود یا خیر
   سابقه بیماری یا مصرف دارو دارید یا خیر
   تهوع استفراغ و سرگیجه همراه با سردرد وجود دارد یا خیر
   و….
   همگی در تشخیص علت سردرد مهم هستند
   جهت بررسی به پزشک مراجعه کنید

 20. سلام من ۲۰ سال دارم دست و پام همیشه سرده، همیشه هم احساس خستگی دارم و بیشتر اوقات هم فشارم پایینه مثلا ۱۰ رو ۵ اینا میخواستم بدونم چه دارویی مصرف کنم با توجه به اینکه الان نمیشه دکتر رفت به خاطر کرونا میترسم میشه راهنمایی کنید. ممنون میشم

 21. سلام من چند روز پیش پشت سرم درد می‌کرد و نمی‌تونستم بخوابم و ضعف داشتم رفتم دکتر و فشارم پایین بود و یه سرم زدم. الان دوباره چند روزه که همونطور پشت سرم درد میکنه و امروز علاوه‌بر اون دست و پاهامم گزگز میکنه و سرگیجه دارم. باید چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   مجددا به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی بیشتر صورت گیرد

 22. سلام وقت بخير
  من فشارم ١٠ روي ٦ خيلي سردم بالا ميارم پشت سرم يه جوريه
  بخاطر كرونا نميخوام برم دكتر ميترسم چي كار كنم خوب شم
  ٢٩ سالم هستش هيچ مريضي ندارم قرصم مثرف نميكم
  الا چي كار كنم بهتر شم

 23. باسلام
  چندروزی است فشارم که همواره درحدطبیعی بوده، تا۹ونیم برروی ۶ونیم افت کرده وغیراز احساس ضربان بالا، مشکل دیگری ندارم.
  تواین شرایط، این وضعیت برام ایجاداسترس می کنه.لطفاراهنمایی بفرماییدچه کنم؟

 24. سلام من معمولا فشارم ۱۱ روی ۷ هست وقتی رژیم میگیرم ۹ رو ۵ میشه و همش سردرد و سرگیجه دارم و گاهی غش میکنم، آیا چیزی هست که وقتی رژیم فشارم بالا ببره بدون اینکه چاق کنه؟

 25. سلام.وقت بخیر.
  مدتیه که دچار سردرد میشم و فشار خونم معمولا ۹ روی ۵ هستش.
  ضربان قلبم هم بین ۴۵ تا ۶۰ هستش.
  سنم هم ۳۳ ساله.
  بنظرتون احتیاجی به پیگیری داره یا همچنان موقع سر دردم ژلوفن بخورم؟
  لطفا راهنمایی کنین.
  ممنونم

  • سلام
   اگر سردرد به تازگی بروز کرده و با فواصل کوتاه تکرار میشود بله مراجعه کنی
   با توجه به ضربان قلب کمتر از ۶۰ حتما نوار قلب انجام شود

  • سلام از اول کم خونی داشتم همیشه فشارم پایین هست راه درمانش چیه .(فکر کنم کم خونی ارثی)

   • سلام
    دوست عزیز
    باید علت کم خونی مشخص شود
    اگر فقر آهن یا فقر ویتامین ب ۱۲ باشد که داروهای مخصوص آن
    و اگر تالاسمی مینور باشد اسیدفولیک تجویز میشود
    یک چکاپ کم خونی (cbc,diff, ferittin, TIBC, vit B12, BillT ,bill D ، lDh ) بدهید و با متخصص داخلی مشورت کنید

 26. سلام دکتر.من الان ۵ روز است که افت فشار پیدا کردم و همش رو ۱۰ و ۵ هست و اینکه لرز به پشت کمرم میاد و بیشتر وقتها احساس سردی دارم.درضمن مشکل گوارش هم دارم که چند سال است.فصد خون انجام دادم ۱ماه پیش به خاطر غلظت خون بالا.چند شبی هم شبها بدنم بیخودی عرق سرد داشتم.خیلی نگرانم چه کنم؟؟؟

 27. سلام سرکارخانم دکترمن یه هفته هست که وقتی ازجابلندمیشم چشام تاریکی. میکنه وسرم گیج میره وازدیروز یک دفعه افت فشارداشتم. جوری که فقط سرم گیج بود اگرامکان داره منوازنگرانی دربیارید ممنون میشم

  • سلام
   اگر فقط هنگام بلند شدن رخ میدهد میتواند ناشی از افت فشار خون لحظه ای باشد.مایعات فراوان و غذای مقوی مصرف کنید.در فرصت مناسب چکاپ کامل بدهید

 28. سلام ببخشید من مدتی هست فشارم پایینه یعنی موقع بلند شدن سرم گیج میره و اینکه پرکاری تیرویید دارم می تونن علتش از تروییدم باشه ؟

  • سلام
   آزمایش کم خونی هم بدهید
   تیرویید نیز باید با دارو در رنج نرمال قرار گیرد

 29. سلام من چن ماهی شایدم بیشتر وقتی که دراز می کشم و بعد می خوام بلند شم سرم گیج میره چشام سیاهی میره و رنگ صورتم سیاه میشه علتش چیه ؟؟عادیه یا نه ؟؟؟ هر روز صبح هم که از خواب بیدار میشم این مشکلو دارم البته چیزی دورو بر ۹ ساعتم می خوابم علتش می تونه باشه!و همچنین لاغرم هستم.

  • سلام
   آزمایش کم خونی و تیرویید انجام شود
   اگر آزمایشات نرمال بود میتواند به علت کاهش فشار خون ناشی از بلند شدن ناگهانی باشد

 30. سلام وقت بخیر،مادرم دو ماه پیش عمل قلب باز داشتن،فشارش معمولا 11،ولی بعد از عمل ۸ و ۹هست،امروز از صبح فشارش ۷ وبالا نمیاد،دکترش در دسترس نیست که ویزیتش کنه!خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام
   دوست گرامی شرایط فوق اورژانسیت.به مرکز درمانی مراجعه کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر