چه زمانی باید به دکتر پوست و مو مراجعه کرد؟

وضعیت پوست و مو نشانه‌ای از وضعیت سلامت درونی ما است. گاهی مراجعه به دکتر پوست و مو ضروری می‌شود چون نشانه‌هایی در بدن ظهور می‌کنند که خبر از نیاز به پیگیری جدی را با ما درمیان می‌گذارند. درماتولوژی شاخه‌ای از پزشکی است که به پوست، ناخن، مو و بیماری‌های مربوط به آن می‌پردازد. اگر مشکل و مورد مشکوکی را در پوست و موهای خود می‌بینید، باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. در این مقاله هم درباره مواردی صحبت کرده‌ایم که زنگ خطر به صدا درمی‌آید و نیاز به پیگیری جدی وضعیت پوست یا موها پیش می‌آید. با ما همراه باشید.

چه زمانی باید به درماتولوژیست مراجعه کنید؟

اگر موارد مشکوکی روی پوست و مو یا ناخن می‌بینید، باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. در موارد زیر، لزوم مراجعه پیش می‌آید:

 • خال یا تغییرات پوستی
 • بروز آکنه سرسخت
 • کهیر و بثورات پوستی
 • جای زخم و جوش
 • تحریک پوستی
 • اختلالات ناخن
 • ریزش مو
 • زخم دهان
 • خارش چشم
 • تغییرات پابرجا روی پوست
 • تعریق زیاد

مراجعه به دکتر پوست و مو

۱.خال یا بخشی از پوست که تغییر کرده است

اگر خال یا بخشی از پوست شما در رنگ، اندازه یا شکل تغییر کرده، بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید. چنین تغییراتی می‌توانند نشانه‌هایی از ابتلا به سرطان پوست باشند.

اگر سرطان را به موقع شناسایی کنید، درمانش بسیار شدنی، مقدور و ساده می‌شود. سرطان پوست یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در جهان است و در لایه‌های بالایی پوست ایجاد می‌شود.

این موضوع می‌تواند به دو شکل رخ بدهد؛ سرطان پوست غیرملانوما و ملانوما. سرطان پوست غیرملانوما بسیار شایع‌تر از ملانوما است که معمولا مشکل جدی‌تری به حساب می‌آید.

سرطان غیر ملانوما

سرطان غیرملانوما اغلب در نواحی از پوست رخ می‌دهد که به طور منظم در معرض نور خورشید هستند، مانند صورت، دست‌ها، شانه‌ها، سینه و گوش‌ها. اولین علامت این نوع سرطان بروز یک توده یا تغییر رنگ پوست است.

توده‌ها و بخش‌های سرطانی پوست قرمز و سفت یا مسطح و پوسته پوسته می‌شوند. اگر هر گونه ناهنجاری پوستی دارید که در عرض ۴ هفته از اولین مشاهده شما بهبود نیافته، باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

ملانوما

ملانوما نوع دیگری از سرطان پوست است که احتمال انتشار آن به سایر اندام‌های بدن بیشتر است. باید مراقب ظاهر یک خال جدید یا تغییر در خال موجود مانند تغییر اندازه، شکل یا رنگ باشید.

با اجتناب از آفتاب‌سوختگی، استفاده از کرم ضدآفتاب، پرهیز از آفتاب‌گرفتن و بررسی منظم پوست می‌توان از آن پیشگیری کرد. اگر تغییری در خال‌های خود می‌بینید، به متخصص پوست مراجعه کنید تا بتواند بیوپسی انجام دهد.

۲. بروز آکنه‌های سرسخت روی پوست نیاز به پیگیری دارد

محصولات بدون نسخه، رژیم‌های غذایی و پاک‌کننده‌ها را امتحان کرده‌اید، اما آکنه‌هایتان همچنان بی‌تغییر و پابرجا هستند؟ برای بررسی این وضعیت نیاز به مراجعه به دکتر پوست و مو دارید.

 متخصص پوست می‌تواند با کمک به شما در طراحی یک برنامه مراقبت از پوست و ارائه درمان‌هایی مانند دارو، لیزر، لایه‌برداری شیمیایی یا برداشتن کیست‌های بزرگ در درمان این وضعیت کمک کند.

شش نوع اصلی از لکه‌های ناشی از آکنه وجود دارد:

 • جوش‌های سرسیاه
 • جوش‌های سرسفید
 • پاپول
 • پوسچول
 • ندول
 • کیست

مراجعه به متخصص پوست می‌تواند به شما کمک کند تا دقیقا نوع لکه‌ها را شناسایی و درمان مناسب را پیگیری کنید.

۳. کهیر یا بثورات خارش‌داری که از بین نمی‌روند

آیا واکنش آلرژیک دارید؟ در پوست خود عفونت احساس می‌کنید؟ به یک متخصص پوست مراجعه کنید و جواب بگیرید. علت بروز مشکلات پوستی خارش‌دار و غیرخارش‌دار را شناسایی کنید تا امکان درمان پیش بیاید.

برای مثال شاید دچار اگزما باشید که از مشکلات رایج پوستی است. این وضعیت یک بیماری پوستی است که باعث خارش، خشکی و ترک خوردن پوست می شود و می‌تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند. اگزما با تکنیک‌های خودمراقبتی، درمان‌های مرطوب‌کننده یا کورتیکواستروئیدهای موضعی برای کاهش تورم و خارش درمان می‌شود.

۴. اسکار آکنه، لک، یا بریدگی و خراش که روی پوست جا مانده است

اگر جای زخم‌ها و جوش‌هایتان با گذر زمان از بین نمی‌رود، نیاز به مراجعه به دکتر پوست و مو دارید. تکنیک‌های پزشکی مانند لیزردرمانی، میکرودرم ابریژن و سایر روش‌های مشابه می‌توانند جای زخم را کاهش بدهند.

با گزینه های درمانی موجود امروزه، نیازی به نگرانی باقی نمی‌ماند و می‌توانید راهی برای بهبود وضعیت پوستتان پیدا کنید. گاهی دلایلی جدی و وجود بیماری‌هایی در درون بدن مانع از بهبود سریع جای زخم و جوش می‌شوند. متخصص پوست با معاینه و بررسی وضعیت به مشکلتان پی خواهد برد.

مشکلات پوستی

۵. پوستی که مدام تحریک می‌شود

دچار خارش، قرمزی، پوسته پوسته شدن پوست هستید و مصرف کرم‌ها و لوسیون‌های بدون نسخه کمکی به شما نمی‌کنند؟ ممکن است فکر کنید که علت خشکی پوست شما آب و هوا، حساسیت به محصولات مراقبت از پوست یا حتی ژنتیک است.

اما در واقعیت، گاهی پای یک بیماری مزمن پوستی در میان است. پس در چنین موقعیت‌هایی باید به پزشک متخصص پوست مراجعه و وضعیت را به طور دقیق ارزیابی کنید.

۶. اختلالات ناخن، قارچ یا موارد مشابه را پیگیری کنید

ناخن‌ها می‌توانند نشانه‌هایی از سایر اختلالات بدن مانند بیماری کبد، بیماری‌های قلبی، کم‌خونی یا دیابت را نشان بدهند. برای همین لازم است که هرگونه مشکل در آنها را پیگیری کنید.

برای درمان زگیل، فرورفتگی ناخن و مشکلات ناشی از عفونت‌های قارچی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اوضاع را ارزیابی و داروهای مناسب را تجویز کند.

۷. موهایی که دچار ریزش شده‌اند

صبح‌ها، بالشتان پر از موهای ریخته‌شده است؟ شاید دچار اختلال پوست سر شده باشید یا پای مشکلات دیگری به میان باشد که نیاز به پیگیری جدی دارند.

 متخصص پوست با ارزیابی وضعیت به علت ریزش پی می‌برد و بعد روند درمانی مناسب را شروع می‌کند. گاهی کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد مغذی باعث ریختن موها می‌شود. برای رفع مشکل ریزش از روش‌های گوناگون از جمله لیزردرمانی یا تجویز داروهای مختلف استفاده می‌شود.

۸. بخش‌هایی از دهان که زخم می‌شود

 زخم‌هایی در دهان که به طور مکرر عود می‌کنند هم نشانه‌ای از مشکلات در دستگاه گوارش هستند. اگر زخم‌های دهانتان خوب نمی‌شود و بعد از بهبود دوباره برمی‌گردند، نیاز به پیگیری و مراجعه به دکتر پوست و مو دارید.

بزرگ‌شدن زخم‌ها یا خون‌ریزی آنها نیاز به مراجعه به پزشک دارد. شاید این نشانه‌ها خبر از بروز وضعیت‌های خطرناک‌تر و جدی‌تری در بدن دارند.

۹. چشم‌ها دچار خارش شده‌اند

اگر قرمزی یا خارش چشم دارید، شاید دچار ملتحمه شده‌اید. این وضعیت ناشی از التهاب غشایی است که پلک شما و قسمت سفید کره چشم را می‌پوشاند. علائمی مانند قرمزی، خارش، احساس وجود شن در چشم یا ترشح از آن نیاز به پیگیری دارند.

در حالی که بسیاری تصور می‌کنند که این مشکلات چشمی نیاز به مراجعه به چشم‌پزشک دارند، اما در واقع مشکلاتی پوستی هستند. برای درمانشان هم باید به متخصص پوست مراجعه کنید. چنین وضعیت‌هایی روی پوست ظریف دور چشم اثر می‌گذارند و معمولا در اثر واکنشی آلرژیک یا عفونت ویروسی /باکتریایی ایجاد می‌شوند.

۱۰. بروز هرچیزی روی پوست که از بین نمی‌رود

به طور کلی هر مشکل پوستی که با گذشت زمان از بین نمی رود، نیاز به بررسی دارد. چرا؟ زیرا احتمالا مشکلی وجود دارد که می‌تواند منجر به عواقب جدی‌تری شود. حتی اگر مشکلی وجود نداشته باشد، جستجوی درمان به عنوان یک اقدام پیشگیرانه ایده خوبی خواهد بود.

۱۱. زیاد و مداوم دچار تعریق هستید

تعریق روندی طبیعی در انسان است. به این ترتیب بدن خنک می‌شود و سموم را دفع می‌کند. با‌این‌حال، گاهی تعریق بیشتر از حد لازم است. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی در بدن باشد.

برای نمونه، تعریق زیاد گاهی در اثر ابتلا به مشکلات تیروئیدی رخ می‌دهد. مراجعه به دکتر پوست و مو به شما کمک می‌کند تا مشکل واقعی را شناسایی و راه مناسب برای آن را پیدا کنید.

نیاز به مراجعه به متخصص پوست و مو

به نشانه‌ها توجه و به مراجعه به دکتر پوست و مو دقت داشته باشید

حواستان به نشانه‌هایی باشد که روی پوست و مو یا ناخن‌هایتان ظاهر می‌شوند. گاهی توجه و پیگیری زودهنگام از بروز مشکلات جدی جلوگیری می‌کند.

برای دریافت نوبت ملاقات با بهترین متخصصان پوست و مو و زیبایی هم می‌توانید به سایت دکتردکتر مراجعه کنید. در این سایت، نوبت دهی دکتر به طور اینترنتی و آنلاین انجام می‌شود.

درباره لزوم مراجعه به دکتر پوست و مو سوال دیگری ذهنتان را مشغول کرده است؟ از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم.

منابع:

healthcare.utah.edu

drdivyasharma.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر