نشانه ها و علائم گرفتگی عروق

 • 1397-05-09
 • ۱۶۴۸۴۱ بازدید
 • 230
علائم گرفتگی عروق

گرفتگی عروق به افزایش چربی ها، کلسترول و سایر مواد داخل و خارج دیواره شریانی (پلاک) اشاره دارد که می تواند جریان خون را محدود کند. گرفتگی عروق می تواند منجر به مشکلات جدی شود، از جمله حمله قلبی، سکته مغزی، یا حتی مرگ شود. علائم گرفتگی عروق بستگی به محل گرفتگی عروق و نوع عروق درگیر شده در اثر گرفتگی دارد.

گرفتگی عروق یا آترواسکلروز که به آن تصلب شرابین نیز می گویند، بیماری است که در آن، در داخل شریان ها پلاک تشکیل می شود. شریان‌ها سرخرگ‌های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را به قلب و سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کنند. پلاک‌ها، از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد موجود در خون تشکیل شده‌اند. با گذشت زمان، این پلاک‌ها سفت شده و باعث تنگ شدن شریان‌ها می‌شود. در نتیجه جریان خون غنی از اکسیژن، به اندام‌ها و سایر قسمت‌های بدن محدود می‌گردد. گرفتگی عروق می‌تواند به مشکلات جدی از جمله حمله قلبی، سکته، یا حتی مرگ منجر شود.

بیماری های مربوط به آترواسکلروز

آترواسکلروز می تواند بر روی هر شریانی در بدن تاثیر بگذارد، از جمله شریانهای قلب، مغز، بازوها، پاها، لگن و کلیه. در نتیجه، بیماری های مختلف ممکن است بر اساس آن که شریان ها تحت تاثیر قرار دارند، توسعه یابد.

بیماری های قلبی عروقی

بیماری عروق کرونر (CHD)، زمانی رخ می دهد که پلاک در شریان های عروق کرونر ایجاد می شود. این شریان ها خون اکسیژن دار را به عروق کرونری قلب می رساند. پلاک، ناحیه عروق کرونر را کاهش می دهد و جریان خون را به عضله قلب کاهش می دهد. ایجاد لکه های پلاک باعث می شود که لخته های خون در شریان ها ایجاد شود. لخته های خون می تواند به طور جزئی یا به طور کامل جریان خون را مسدود کند. اگر جریان خون به عضله قلب شما کاهش یا مسدود شود، ممکن است آنژین (درد قفسه سینه یا ناراحتی) یا حمله قلبی داشته باشید.

بیماری عروق کاروتید

در صورتی که پلاک در شریان های کاروتید که خون را به مغز می رساند تشکیل شود، بیماری شریانی کاروتید (ka-ROT-id) رخ می دهد. اگر جریان خون به مغز شما کاهش یابد یا مسدود شود، ممکن است سکته مغزی باشید.

بیماری عروق محیطی

اگر پلاک در شریان های اصلی ایجاد می شود که خون غنی از اکسیژن را به پاها، بازو و لگن می رساند، بیماری شریانی محیطی (P.A.D.) رخ می دهد. اگر جریان خون به این قسمت ها از بدن کاهش یابد یا مسدود شود، ممکن است سوزش، درد و در بعضی موارد عفونت های خطرناک رخ دهد.

بیماری مزمن کلیوی

اگر پلاک در شریان های کلیوی ایجاد شود، بیماری مزمن کلیه ممکن است رخ دهد. این شریان ها خون را به کلیه ها می رسانند. با گذشت زمان، بیماری مزمن کلیه باعث کاهش عملکرد کلیه می شود. عملکرد اصلی کلیه ها حذف مواد زائد و آب اضافی از بدن است.

علت ایجاد گرفتگی عروق

گرفتگی عروق یک بیماری آهسته و پیشرونده است که ممکن است در دوران کودکی شروع شود. اگر چه علت دقیق آن ناشناخته است، گرفتگی عروق ممکن است با آسیب لایه داخلی یک شریان شروع شود. آسیب ممکن است ناشی از:

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • تری گلیسیرید بالا
 • سیگار کشیدن
 • مقاومت به انسولین
 • چاقی یا دیابت
 • التهاب بیماری هایی مانند آرتریت، لوپوس یا عفونت، یا التهاب علت ناشناخته

هنگامی که دیواره داخلی یک عروق آسیب دیده است، سلول های خونی و سایر مواد اغلب در محل آسیب دیده گیر می کنند و در قسمت داخلی درون شریان قرار می گیرند. با گذشت زمان، رسوبات چربی (پلاک) ساخته شده از کلسترول و دیگر محصولات سلولی نیز در محل آسیب ایجاد می شود و سخت می شود و باعث باریک شدن شریان ها می شود. اندام ها و بافت های متصل به شریان های مسدود شده پس از گرفتگی عروق خون کافی برای عملکرد مناسب دریافت نمی کنند. علاوه بر این، پلاک ممکن است باعث لخته شدن خون شود که می تواند جریان خون را به قسمت خاصی از بدن شما متوقف کند.

علائم گرفتگی عروق

عوامل تشدید کننده گرفتگی عروق

علت دقیق گرفتی عروق مشخص نیست. با این حال، مطالعات نشان می دهد که گرفتگی عروق یک بیماری تدریجی و پیچیده است که در هر سنی امکان رخ دادن دارد. عادت ها و شرایط خاصی مانند فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، بیماری دیابت، اضافه وزن یا چاقی، عدم فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و رژیم غذایی نامناسب و سابقه خانوادگی بیماری های قلبی می توانند شرایط ابتلا به گرفتگی عرق را افزایش دهند. برخی از افراد مبتلا به گرفتگی عروق هیچ نشانه ای و علائم گرفتگی عروق را ندارند تا زمانی که در آنها حمله قلبی یا سکته مغزی رخ دهد. درمان اصلی برای آترواسکلروز یا گرفتگی عروق، تغییر سبک زندگی است. همچنین ممکن است به داروها و روش های پزشکی نیاز داشته باشید. این درمان ها، همراه با مراقبت های پزشکی در حال انجام، می تواند به شما در زندگی سالم کمک کند.

علائم گرفتگی عروق

گرفتگی عروق معمولا علائم و نشانه‌های خاصی ندارد، مگر تا زمانی که یکی از عروق به شدت تنگ شده یا کاملا مسدود شود و جریان خون را مختل کند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که مبتلا به این بیماری هستند تا زمانی که دچار یک عارضه اورژانسی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شوند. البته برخی افراد ممکن است نشانه‌ها و علائم گرفتگی عروق را داشته باشند. بسته یه اینکه کدام سرخرگ مسدود شده باشد، علائم گرفتگی عروق فرق دارد. گرفتگی عروق خونی به تدریج توسعه می یابد. گرفتگی عروق خفیف معمولا علائم ندارد. علائم گرفتگی عروق متوسط تا شدید به این بستگی دارد که کدام شریان ها آسیب ببینند؛ مثلا:

اگر گرفتگی عروق در شریانهای قلب خود دارید، ممکن است علائم گرفتگی عروق مانند درد قفسه سینه یا فشار در سینه (آنژین) داشته باشید.

اگر در شریان هایی که خون به مغز می رسانند، دچار گرفتگی عروق شوند علائم گرفتگی عروق ممکن است شامل بی حسی یا ضعف ناگهانی در بازوها یا پاها، دشواری صحبت کردن یا نادیده گرفتن گفتار، از دست دادن موقت بینایی یا فلج موقت عضلات صورت باشد. این علائم یک حمله ایسکمیک گذرا (TIA) را نشان می دهند که اگر بدون درمان باقی بمانند ممکن است به یک سکته مغزی توسعه پیدا کنند.

اگر در رگ ها سینه ها و پاها شما گرفتگی عروق پیدا کنید، ممکن است علائم گرفتگی عروق شامل درد پا و عضلات پا در هنگام پیاده روی داشته باشید. در صورت وجود گرفتگی عروق در شریان هایی که به کلیه منتهی می شود، فشار خون بالا یا نارسایی کلیه ایجاد می شود.

اولین نشانه ها و علائم گرفتگی عروق می تواند از دوران نوجوانی شروع شود. اغلب تا زمانی که پلاک تشکیل شود یا جریان خون بسیار محدود شود، هیچ علائم گرفتگی عروق قابل تشخیص نمی باشد. معمولا چند سال طول می کشد تا علائم گرفتگی عروق، خود را نشان بدهند. علائم گرفتگی عروق بستگی به آن دارد که کدام شریان ها آسیب دیده باشند.

شریان های کاروتید

شریان های کاروتید خون را به مغز می رسانند. یک خونریزی محدود می تواند منجر به سکته مغزی شود و یک فرد ممکن است به علت آترواسکلروز در این منطقه علائم متعددی از جمله:

 • ضعف
 • دشواری تنفس
 • سردرد
 • بی حسی صورت
 • فلج

عروق کرونر

عروق کرونر خون را به قلب می رساند. هنگامی که خون به قلب محدود می شود، می تواند منجر به آنژین و حمله قلبی شود. علائم گرفتگی عروق در این موارد عبارتند از:

 • استفراغ
 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه
 • احساس ضعف

شریان های کلیه

شریان های کلیه خون را به کلیه ها می رسانند. اگر عرضه خون محدود شود، خطر جدی برای بیماری مزمن کلیه وجود دارد. فرد مبتلا به انسداد شریان کلیوی ممکن است در اثر تنگ شدن عروق، علائم گرفتگی عروق را نشان بدهد از جمله:

 • از دست دادن اشتها
 • تورم دست و پا
 • دشواری تمرکز

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر فکر می کنید که گرفتگی عروق دارید، با پزشک خود صحبت کنید و به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. همچنین به علائم اولیه نارسایی جریان خون مانند درد قفسه سینه (آنژین)، درد پا یا بی حسی توجه کنید. تشخیص و درمان اولیه می تواند از ابتلا به گرفتگی عروق جلوگیری کند و از حمله قلبی، سکته مغزی و یا یک اورژانس پزشکی دیگر جلوگیری کند. ما در سایت دکتر دکتر برای آسایش و راحتی شما لیست بهترین متخصص های قلب عروق را برای شما فراهم کردیم، شما می توانید از این لیست برای درمان بیماری خود کمک بگیرید.

در مقاله بعدی با نحوه تشخیص و درمان های رایج گرفتگی عروق بیشتر آشنا می شویم.

بر گرفته از:

گرفتگی عروق به چه علت رخ می دهد؟

گرفتگی عروق را بیشتر بشناسید

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نشانه ها و علائم گرفتگی عروق»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

230 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام دكتر عزيز ، ممنون بخاطر مقاله پربار ، مادر من درد در قفسه سينه ندارن ، ولي كمي كه راه ميرن به شدت عرق ميكنن و احساس ضعف و خستگي ميكنن ، ممنون ميشم پاسخ بديد به نظرتون مشكل قلبي دارن ؟؟

 2. در ناحيه بالاي قفسه سينه در سمت راست احساس سنگيني و فشار ميكنم البته بعضي مواقع آيا مرتبط با مشكل قلبي ست؟؟؟؟

 3. سلام،من دختر 22ساله ای هستم که چندسالی میشه درد قلب دارم ،تنگی نفس دارم بعضی موقع هم موقع خواب کامل نفسم قطع میشه سمت چپ قفسه سینه احساس سنگینی و گرفتگی دارم ودست چپ کتف گردنم درد داره چند بار هم نوار قلب دادم مشکلی نبوده میشه راهنمایی کنید لطفا ممنون میشم

  • سلام بهتره اسكن قلب هم بديد اين حالت بيشتر مربرط به قلب هست

 4. سلام 45 سالمه چند روزه وسط سینم درد میکنه ن چپه ن راست دقیق وسط سینمه ممکنه از قلبم باشه استرس زیاد دارم تپش قلبم هم بالاس باعث میشه فشارم بره بالا قرص فشار میخورم صبحا ی نصفه ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   اینکه درد شما به جای دیگری از بدن انتشار دارد یا خیر
   تهوع و استفراغ دارید یا نه
   درد شما با فعالیت بدتر می شود یا خیر
   همگی مهم می باشند

 5. سلام ی مدتیع تنگی نفس دارمو ناخونام کبودشده

  • سلام
   باید با مراجعه به متخصص داخلی از نظر ریوی معاینه و در صورت لزوم اقدامات تشخیصی بیشتر انجام شود

 6. باسلام ..چهل سال سن دارم ازدوران جوانی احساس سنگیتی دریک قسمت سرداشتم .احساس میکنم مغزم باز نیست .دربه یادسپاری مطلب ضعیف شدم ‌بعداز چند لحظه مطالعه حتی فکرکردن مغزم خسته میشه ..اکثرمواقع بعداز طهرها بیشتر میشود ‌وخسته ام وخواب دارم ..چربی خونم هم بالاست و قرص مصرف میکنم .ولی این وضعیت سرم خیلی خسته ام کرده

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به علایمتون و اینکه مدت زیادی هست درگیرش هستین
   باید یک چکاپ کامل بدین و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 7. سلام من امسال کرونا گرفتم بعدش دچار نفس نفس زدن درطول روز و احساس ضعف وبیحالی شدید و نوارقلب دادم گفت مشکلی نیست دکتر عمومی. ولی چون چند سال مشکل چربی خون دارم نگرانم نکنه گرفتگی عروق پیدا کرده باشم . به نظرتون چیکار کنم ؟! متاسفانه وزنم هم بالاست !

 8. سلام خسته نباشید
  22 سالمه و دو ساله که سیگار میکشم. روزی یک پاکت. اخیرا به خاطر بیماری اعضای خانواده ، فشار روانی و استرس زیادی رو تجربه کردم و هر چند هفته یک بار، قسمتی از بدنم به مدت چند روز درد مزمن پیدا میکنه. سونو و نوارقلب هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم. پزشکان گفتند از استرسه زیاده و بدنم مشکلی نداره.
  یک هفته ای هست که مثل چند ماه قبل، درد در سمت چپ سینه روی پستان و دنده ها دارم. دفعه ی قبل که نوارقلب دادم پزشک گفت مشکل قلبی ندارم و فقط استرسه. اما این بار زمانی که سیگار میکشم درد دارم و چند دقیقه بعد ، درد کمتر میشه. میخام بدونم ممکنه سیگار در لحظه تاثیر جدی روی عروقم بزاره؟ و این که ایا نوارقلب میتونه گرفتگی عروق رو هم مشخص کنه یا خیر. ممنونم ازتون

  • سلام
   دوست عزیز گرفتگی عروق با نوار قلب به طور کامل بررسی نمیشه و باید تست ورزش و اکو انجام شه
   برای اینکه ببینیم مشکل قلبیه یا خیر علایمتون باید دقیق بررسی شه

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص قلب و عروق استفاده کنید.

 9. سلام من ۲۲ سالمه ازچندین سال قبل دستام دردمیکردندولی نادیده میگرفتم الآن شش هف ماهه ک دردگردن ودستام کلافم کرده مخصوصاوقتیکه از خواب پامیشم دردشون بیشترمیشه وبی حس میشن اصلا نمیتونم کاراموانجام بدم. ساعد هردو دستم دوتاتوده کوچولوی سفت هستش دست ک میزنم تکون میخورن ولی دردی ندارن توهردوطرف گردنم هم ازاین توده هاست که ماهی یک یادوبار برجسته میشن ودردمیکن تقریبا یک ساله مشکل معده دارم ممکنه از معدم باشه یاازفعالیت زیادهستش؟ البته من درگذشته توخونه کارزیادی انجام میدادم درضمن قالیبافی هم میکردم.ببخشید که توضیحاتم طولانی شد خیلی درعذابم به دکترهم دسترسی ندارم توروخدا کمکم کنید ممنون

  • سلام عزیزم با توجه به توده هایی که ذکر کردین خصوصا اونا که تو گردن باید معاینه شین حتما
   به مرکز خدمات سلامت منطقه زندگی خود برین تا پزشک ویزیتتون کنه

 10. سلام و وقت بخیر. پسر ۱۶ ساله ای دارم که اخیرا متوجه شدیم که فشار خون بالا داره ( البته علائم فشار رو خیلی وقت هست داره اما تازه متوجه شدیم که این علائم نشات گرفته از فشار بالاش هست و فشار تا ۱۷ روی ۱۲ هم رسیده و حتی پس از مصرف چندین قرص فشار زیر زبانی تازه به ۱۴ روی ۱۰ رسید اما اغلب ۱۴ روی ۹ هست ) تنگی نفس‌ خفیف داره و بعضی اوقات هم احساس درد و بی حسی دست چپ و درد و سوزش قفس سینه داره. توی سونوگرافی کلیه و نوار قلب همچی عادی بوده. حالا با این اوصاف ایا احتمال گرفتگی عروق یا مشکل قلبی وجود داره؟ ( تری گلسیرید و کلسترول بالا هم از بچگی داشته ) ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس.

  • سلام
   دوست عزیز باید موارد دیگر مثل عملکرد غده فوق کلیه بررسی گردد

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 11. سلام خسته نباشیدخانمی هستم 51 ساله مشکل چربی خون دارم که باداروتحت کنترل امروزدچاردردقفسه سینه شدم که هنوز هم ادامه داره به طوری که نمیتونستم نفس عمیق بکشم یاازاین پهلو به اون پهلو بشم آیا مشکل قلبی دارم لطفا راهنمایی کنید. باتشکر

  • سلام بايد حتما به بيمارستان قلب مراجعه كنيد نوار قلب آنزيم هاي قلبي اكو قلب بگيريد

 12. من ۴۰ سالم هست متاسفانه دوتا از رگهای قلبم گرفتگی ۹۰ و ۹۵ درصد دارن و استنت داروی برای من گذاشتن. دوماه میگذره ولی هنوز یکم درد سمت چپ فقط دارم . داروها رو سر وقت میخورم فشار خون و ضربان قلبم کنترل میکنم . دردی که دارم طبیعی هست یا نگران کننده باتشکر …

  • سلام بهتره مجددا توسط پزشكتون معاينه شيد و از نظر گرفتگي استنت بررسي شيد

 13. سلام چندروزیه دست چپم درد میکنه بعد قفسه سینه ام درد میگیره 33 سالمه

  • سلام لطفا به متخصص قلب مراجعه كنيد و اكو قلب و تست ورزش بديد

 14. سلام خسته نباشید .دختری 26 ساله هستم.دوهفته دست چپم همش بی حس میشه قفسه سینه سمت چپ درد میکنه بعد این درد به کل قفسه سینه وگردنم میزنه خواستم بدونم مشکلم از قلبه یا چیز دیگه.ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام بيشتر به درد معدتون ميخوره
   لطفا به متخصص داخلي مراجعه كنيد تا معاينتون كنن

 15. با سلام ۳۴ ساله هستم ۳ ساله سنت چپ رو قلبم درد میگیره ی دکتر رفتم تست ورزش ازگ گرفت گفت چیزی نیس..تا چند روز پیش خیلی درد شدیدی گرفت دوباره رفتم دکتر از قلبم اکو کرد گفت ی کم سایز قلبت بزرگه و پمپاژش ی کم پایینه نسبت ب قلب طبیعی ولی چیزیت نیس
  واقعا دردش کلافم کرده باید چیکار کنم ..؟؟

  • سلام بايد تحت درمان قرار بگيريد سي تي آنژيو هم انجام بديد يا آنژيو گرافي

   • سلام خداقوت ، ۳۲ سالمه ،اکثر اوقات از مجردی تا الآن یعنی الآنا تعداد دفعات بیشتر شده ،قبلم به شدت تیر میکشه و نمیتونم تکون بخورم و نفس بکشم ، درد زیادی دارم ،نوار قلب هم دادم ولی سالم بوده ،نیازه که اکو هم بدم ؟ممنون میشم پاسخگو باشید ،خدا خیرتون بده

    • سلام دردهاي تير كشنده درد قلبي نيست عزيزم
     اما بهتره حداقل يك ويزيت متخصص قلب داشته باشيد
     لطفا

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر