مجله پزشکی دکتر دکتر

نشانه ها و علائم گرفتگی عروق

9 مرداد 1397

263

قلب و عروق
مجله دکتردکتر > تخصص > قلب و عروق > نشانه ها و علائم گرفتگی عروق
نشانه ها و علائم گرفتگی عروق

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

گرفتگی عروق به افزایش چربی ها، کلسترول و سایر مواد داخل و خارج دیواره شریانی (پلاک) اشاره دارد که می تواند جریان خون را محدود کند. گرفتگی عروق می تواند منجر به مشکلات جدی شود، از جمله حمله قلبی، سکته مغزی، یا حتی مرگ شود. علائم گرفتگی عروق بستگی به محل گرفتگی عروق و نوع عروق درگیر شده در اثر گرفتگی دارد.

گرفتگی عروق یا آترواسکلروز که به آن تصلب شرابین نیز می گویند، بیماری است که در آن، در داخل شریان ها پلاک تشکیل می شود. شریان‌ها سرخرگ‌های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را به قلب و سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کنند. پلاک‌ها، از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد موجود در خون تشکیل شده‌اند. با گذشت زمان، این پلاک‌ها سفت شده و باعث تنگ شدن شریان‌ها می‌شود. در نتیجه جریان خون غنی از اکسیژن، به اندام‌ها و سایر قسمت‌های بدن محدود می‌گردد. گرفتگی عروق می‌تواند به مشکلات جدی از جمله حمله قلبی، سکته، یا حتی مرگ منجر شود.

بیماری های مربوط به آترواسکلروز

آترواسکلروز می تواند بر روی هر شریانی در بدن تاثیر بگذارد، از جمله شریانهای قلب، مغز، بازوها، پاها، لگن و کلیه. در نتیجه، بیماری های مختلف ممکن است بر اساس آن که شریان ها تحت تاثیر قرار دارند، توسعه یابد.

بیماری های قلبی عروقی

بیماری عروق کرونر (CHD)، زمانی رخ می دهد که پلاک در شریان های عروق کرونر ایجاد می شود. این شریان ها خون اکسیژن دار را به عروق کرونری قلب می رساند. پلاک، ناحیه عروق کرونر را کاهش می دهد و جریان خون را به عضله قلب کاهش می دهد. ایجاد لکه های پلاک باعث می شود که لخته های خون در شریان ها ایجاد شود. لخته های خون می تواند به طور جزئی یا به طور کامل جریان خون را مسدود کند. اگر جریان خون به عضله قلب شما کاهش یا مسدود شود، ممکن است آنژین (درد قفسه سینه یا ناراحتی) یا حمله قلبی داشته باشید.

بیماری عروق کاروتید

در صورتی که پلاک در شریان های کاروتید که خون را به مغز می رساند تشکیل شود، بیماری شریانی کاروتید (ka-ROT-id) رخ می دهد. اگر جریان خون به مغز شما کاهش یابد یا مسدود شود، ممکن است سکته مغزی باشید.

بیماری عروق محیطی

اگر پلاک در شریان های اصلی ایجاد می شود که خون غنی از اکسیژن را به پاها، بازو و لگن می رساند، بیماری شریانی محیطی (P.A.D.) رخ می دهد. اگر جریان خون به این قسمت ها از بدن کاهش یابد یا مسدود شود، ممکن است سوزش، درد و در بعضی موارد عفونت های خطرناک رخ دهد.

بیماری مزمن کلیوی

اگر پلاک در شریان های کلیوی ایجاد شود، بیماری مزمن کلیه ممکن است رخ دهد. این شریان ها خون را به کلیه ها می رسانند. با گذشت زمان، بیماری مزمن کلیه باعث کاهش عملکرد کلیه می شود. عملکرد اصلی کلیه ها حذف مواد زائد و آب اضافی از بدن است.

علت ایجاد گرفتگی عروق

گرفتگی عروق یک بیماری آهسته و پیشرونده است که ممکن است در دوران کودکی شروع شود. اگر چه علت دقیق آن ناشناخته است، گرفتگی عروق ممکن است با آسیب لایه داخلی یک شریان شروع شود. آسیب ممکن است ناشی از:

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • تری گلیسیرید بالا
 • سیگار کشیدن
 • مقاومت به انسولین
 • چاقی یا دیابت
 • التهاب بیماری هایی مانند آرتریت، لوپوس یا عفونت، یا التهاب علت ناشناخته

هنگامی که دیواره داخلی یک عروق آسیب دیده است، سلول های خونی و سایر مواد اغلب در محل آسیب دیده گیر می کنند و در قسمت داخلی درون شریان قرار می گیرند. با گذشت زمان، رسوبات چربی (پلاک) ساخته شده از کلسترول و دیگر محصولات سلولی نیز در محل آسیب ایجاد می شود و سخت می شود و باعث باریک شدن شریان ها می شود. اندام ها و بافت های متصل به شریان های مسدود شده پس از گرفتگی عروق خون کافی برای عملکرد مناسب دریافت نمی کنند. علاوه بر این، پلاک ممکن است باعث لخته شدن خون شود که می تواند جریان خون را به قسمت خاصی از بدن شما متوقف کند.

علائم گرفتگی عروق

عوامل تشدید کننده گرفتگی عروق

علت دقیق گرفتی عروق مشخص نیست. با این حال، مطالعات نشان می دهد که گرفتگی عروق یک بیماری تدریجی و پیچیده است که در هر سنی امکان رخ دادن دارد. عادت ها و شرایط خاصی مانند فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، بیماری دیابت، اضافه وزن یا چاقی، عدم فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و رژیم غذایی نامناسب و سابقه خانوادگی بیماری های قلبی می توانند شرایط ابتلا به گرفتگی عرق را افزایش دهند. برخی از افراد مبتلا به گرفتگی عروق هیچ نشانه ای و علائم گرفتگی عروق را ندارند تا زمانی که در آنها حمله قلبی یا سکته مغزی رخ دهد. درمان اصلی برای آترواسکلروز یا گرفتگی عروق، تغییر سبک زندگی است. همچنین ممکن است به داروها و روش های پزشکی نیاز داشته باشید. این درمان ها، همراه با مراقبت های پزشکی در حال انجام، می تواند به شما در زندگی سالم کمک کند.

علائم گرفتگی عروق

گرفتگی عروق معمولا علائم و نشانه‌های خاصی ندارد، مگر تا زمانی که یکی از عروق به شدت تنگ شده یا کاملا مسدود شود و جریان خون را مختل کند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که مبتلا به این بیماری هستند تا زمانی که دچار یک عارضه اورژانسی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شوند. البته برخی افراد ممکن است نشانه‌ها و علائم گرفتگی عروق را داشته باشند. بسته یه اینکه کدام سرخرگ مسدود شده باشد، علائم گرفتگی عروق فرق دارد. گرفتگی عروق خونی به تدریج توسعه می یابد. گرفتگی عروق خفیف معمولا علائم ندارد. علائم گرفتگی عروق متوسط تا شدید به این بستگی دارد که کدام شریان ها آسیب ببینند؛ مثلا:

اگر گرفتگی عروق در شریانهای قلب خود دارید، ممکن است علائم گرفتگی عروق مانند درد قفسه سینه یا فشار در سینه (آنژین) داشته باشید.

اگر در شریان هایی که خون به مغز می رسانند، دچار گرفتگی عروق شوند علائم گرفتگی عروق ممکن است شامل بی حسی یا ضعف ناگهانی در بازوها یا پاها، دشواری صحبت کردن یا نادیده گرفتن گفتار، از دست دادن موقت بینایی یا فلج موقت عضلات صورت باشد. این علائم یک حمله ایسکمیک گذرا (TIA) را نشان می دهند که اگر بدون درمان باقی بمانند ممکن است به یک سکته مغزی توسعه پیدا کنند.

اگر در رگ ها سینه ها و پاها شما گرفتگی عروق پیدا کنید، ممکن است علائم گرفتگی عروق شامل درد پا و عضلات پا در هنگام پیاده روی داشته باشید. در صورت وجود گرفتگی عروق در شریان هایی که به کلیه منتهی می شود، فشار خون بالا یا نارسایی کلیه ایجاد می شود.

اولین نشانه ها و علائم گرفتگی عروق می تواند از دوران نوجوانی شروع شود. اغلب تا زمانی که پلاک تشکیل شود یا جریان خون بسیار محدود شود، هیچ علائم گرفتگی عروق قابل تشخیص نمی باشد. معمولا چند سال طول می کشد تا علائم گرفتگی عروق، خود را نشان بدهند. علائم گرفتگی عروق بستگی به آن دارد که کدام شریان ها آسیب دیده باشند.

شریان های کاروتید

شریان های کاروتید خون را به مغز می رسانند. یک خونریزی محدود می تواند منجر به سکته مغزی شود و یک فرد ممکن است به علت آترواسکلروز در این منطقه علائم متعددی از جمله:

 • ضعف
 • دشواری تنفس
 • سردرد
 • بی حسی صورت
 • فلج

عروق کرونر

عروق کرونر خون را به قلب می رساند. هنگامی که خون به قلب محدود می شود، می تواند منجر به آنژین و حمله قلبی شود. علائم گرفتگی عروق در این موارد عبارتند از:

 • استفراغ
 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه
 • احساس ضعف

شریان های کلیه

شریان های کلیه خون را به کلیه ها می رسانند. اگر عرضه خون محدود شود، خطر جدی برای بیماری مزمن کلیه وجود دارد. فرد مبتلا به انسداد شریان کلیوی ممکن است در اثر تنگ شدن عروق، علائم گرفتگی عروق را نشان بدهد از جمله:

 • از دست دادن اشتها
 • تورم دست و پا
 • دشواری تمرکز

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر فکر می کنید که گرفتگی عروق دارید، با پزشک خود صحبت کنید و به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. همچنین به علائم اولیه نارسایی جریان خون مانند درد قفسه سینه (آنژین)، درد پا یا بی حسی توجه کنید. تشخیص و درمان اولیه می تواند از ابتلا به گرفتگی عروق جلوگیری کند و از حمله قلبی، سکته مغزی و یا یک اورژانس پزشکی دیگر جلوگیری کند. ما در سایت دکتر دکتر برای آسایش و راحتی شما لیست بهترین متخصص های قلب عروق را برای شما فراهم کردیم، شما می توانید از این لیست برای درمان بیماری خود کمک بگیرید.

در مقاله بعدی با نحوه تشخیص و درمان های رایج گرفتگی عروق بیشتر آشنا می شویم.

بر گرفته از:

گرفتگی عروق به چه علت رخ می دهد؟

گرفتگی عروق را بیشتر بشناسید

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «نشانه ها و علائم گرفتگی عروق»

263 پاسخ به “نشانه ها و علائم گرفتگی عروق”

 1. آرزو گفت:

  سلام من ۴۰ ساله ام الان حدود دو ساله تابستون یا زمستان وقتی تو فضای بسته قرار می گیرم یا راه میرم شدیدا عرق میکنم خصوصا از ناحیه سر به طوری که انگار هم ک لحظه سرم رو شستم خو اهش میکنم راهنمایی کنید

 2. رامین گفت:

  با سلام وخسته نباشید جوانی هستم ۲۹ساله ومجرد حدودچهار ماه پیش در حال رانندگی دچار تنگی نفس واحساس سنگینی داشتم به صورتی که به سختی نفسم بالا میومد با انجام آزمایشات مشکلی در ریه ومغز نداشتم اما نوار قلبم مشکل داشت واسکن هسته ای وتست ورزش دادم مشکلی نبود اما اکو دادم افتادگی دریچه آئورت به صورت خفیف دارم که گفتن مشکلی نداره با گذشت چهار ماه هنوز درد در ناحیه زیر بغل سمت چپ وشانه چپ وگردن دارم دکتر گفتن سیتی آنژیو قلب برم انجام بدم آیا میتونه با وجود اسکن هسته ای که سالم بوده امکان دارد گرفتگی یا تنگی عروق داشته باشم البته گاهی اوقات سمت چپ سرم احساس سنگینی دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله باید بدین چون ارزش تشخیصی سی تی آنژیو بالاتره

 3. زهره گفت:

  سلام روزتون بخیر
  دختری ۲۲ ساله هستم ،مدتی هست حس میکنم دست چپم سنگین شده و خسته میشه و این سنگینی تا پشت کتفم کشیده میشه و حس میکنم رگهام منقبض میشه .
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 4. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید مادر بنده امروز پشت سرش سمت چپ سوزش شدید احساس میکرد این مورد 3 4 با تو تول روز اتفاق افتاد هر بار بهم بعد یک ساعت بهتر میشد ولی دوباره بعد 2 تا 3 ساعت سوزش برمیگشت با خوردن قرص پوکساید بهتر میشه مخواستم بدونم این مشکل جدی هست
  سنش هم 50 ساله

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   فشارخون و تنش و اضطراب بررسی شود

 5. عزیز خدایی استیار گفت:

  سلام من 60 سالمه یکبار آنژیو شده ام 8 ماه پیش .هر از گاهی درد خفیف در طرف چپ سینه دارم بعد عرق میکنم بعد خشکی دهان بعد سستی وبی حالی .بخی اوقات فشار 15 .تقریبا نیم ساعت طول میکشد .هفته یک با ر دوهفته یک بار رخ می نمایاند

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 6. مرادی گفت:

  سلام
  من مردی ۴۳ ساله هستم چند وقتی هست زیر طرف چپ بدنم از ناحیه پشت قلبم وباز وگاهی زیر بغلم‌درد دارم به متخصص قلب مراجعه کردم توار قلب واکو وتست ورزش دادم مشکلی نبود تشخیص دکتر مشکلات گوارشی بود دارو داد ولی الان بعد از سه هفته دوباره همان علائم دارم به نظر شما مشکل از قلب نیست خیلی استرس دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد اكو قلب و تست ورزش بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 7. زهرا یعقوب گفت:

  سلام من دختری ۳۸ ساله هستم به مدت یکسال هست حدودا شبها بیکباره صورتم مثل خون قرمز میشه و تنفسم به سختی و سنگینی انجام میشه اصلا هیچ گونه دردی ندارم بلافاصله بعد از این حالت فشارم و گرفتم ۱۴ بوده ولی بعد از چند دقیقه به حالت عادی برمیگردم میخواستم بدونم مشکلم چیه و به چه پزشکی باید مراجعه کنم

 8. نسیم گفت:

  سلام من یه مشکلی دارم . گاهی اوقات احساس میکنم قلبم میگیره به طوری که در اون لحظه نه میتونم نفس بکشم نه تکون بخورم نه حرف بزنم با هر بار تنفس کوتاهم احساس میکنم قلبم مثل بادکنکیه که هر لحظه از فشار تنفسم میترکه این اتفاق کمتر از یک دقیقه اتفاق می افته . دختری ۱۷ ساله ام
  مشکلم چیه ؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد متخصص قلب معاينتون كنن و تست ورزش بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 9. حاتم حسنی گفت:

  دکتر من همیشه پاهام دردر دارد بخصوص زانوهام وهمیشه هم خسته امح

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد معاينه شيد
   از نظر كمبود ويتامين دي هم بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 10. حمید رضا گفت:

  سلام.۳۳ سال دارم .چند روزی هست داخل قفسه سینه ام قسمت چپ.گاهی سوزش گاهی درد دارم.حس میکنم دست چپم گاهی بی حس میشه یه کم.گاهی هم درد کمی داره.گاهی پشت گردنم درد دارم.گاهی هم مقدار کمی درد کمر‌.نه تپش قلب دارم نه فشار

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين حالت بدليب رفلاكس معده به مري هست لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 11. Zhino گفت:

  سلام خسته نباشید
  دختر ۱۸ ساله هستم یک سال پیش بخاطر گرفتگی رگ های دست و پای چپم که یک هفته ادامه داشت میرفتم بیمارستان و هر بار نوار قلب میگرفتن ازم ولی مشکلی نداشت ، آخر سر هم گفتن بخاطر استرس و اضطرابه.
  خوب شدم ولی الان بخاطر تپش قلب و استرس چند شبه نخوابیدم و دست و پام خواب میرن
  و یه آزمایش هم دادن که گفتن کبدم چربه ، آیا ربطی داره؟
  مشکل چیه؟من باید چیکار کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه كبد چربتون به اين حالت ربطي نداره
   بدليل عصبي بودن اين اتفاق افتاده
   بعد از تعطيلات

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

   • Zhino گفت:

    یعنی ربطی به قلب و عروق نداره؟

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     با توجه به علائم شما خير نداره

     • Zhino گفت:

      خانم دکتر پارسال که اولین بار ایجوری شدم شب قبلش سمت چپ سینه ام تیر میکشید ؛ نوار قلب هم که دادن گفتن قلبت مشکلی نداره ، پس اون درد واسه چی بوده ؟ گفتن که اکو هم انجام بدم ولی من انجام ندادم
      لازمه که اکو یا نوار قلب انجام بدم یا چیکار کنم؟

     • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

      سلام بله لازمه اكو قلب و تست ورزش هم انجام بديد

 12. Zahra گفت:

  سلام وقتتون بخير.٢٦ساله هستم و چند ماه پيش كرونا خيلي سبك گرفتم اما همسرم خيلي شديد بود و استرس زيادي بهم وارد شد دو ماه بعدش دچار تنگي نفس شدم خيلي شديد نيس اما گاهي اوقات نميتونم نفس عميق بكشم خيلي ببخشيد اما آروغ هم خيلي زياد شده دكتر قلب رفتم بعد نوار قلب گفتن اكو بشين بهتره اكو كردم گفتن دريچه قلبت يكمي گشاده اما چيزي نيس بنظر شما پيش يه متخصص ديگه برم؟ ٢روزه بازوي چپم و كتفم و گردنم گاهي اوقات درد ميكنه..نگرانم كرده

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه نوار قلب و اکو خوب بوده بعیده مشکلی باشه و بیشتر نفخ و استرس مطرحه
   بابد برای نفخ و استرس دارو بخورین

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص داخلی استفاده کنید.

 13. الهه گفت:

  سلام پدرم ۶۰ سالشه چند روز پیش حال‌ش بد شد و بردیمش دکتر گفت تو رگای قلبش لکه خونه ک باید انژیو بشه میخاستم بدکنم ازا این مشکل جدیه یا با انژیو حل میشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه رگ اصلي قلبشون درگير نباشه با آنژيوگرافي برطرف ميشه

 14. میثم گفت:

  عالی بود

 15. حسینی گفت:

  باسلام بنده 52 سال سن دارم اخرا آزمایش دادم کلسترول 285 تریگلیسرید 239 و ال دی ال کلسترول 187 هست . پیوسته ورزش می کنم و هرجلسه ورزشی پنج تا شش کیلومتر با سرعت متوسط می دوم و از نظر نفس خیلی راحتم . اما باز به خاطر کلسترول بالا می ترسم گرفتگی عروق برام پیش بیاد . این وسواسه یا نگرانیم به خاطر کلسترول بجاست . تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام كلسترول بالا با دارو فقط كاهش پيدا ميكنه
   ورزش و رژيم غذايي روي تريگليسريد اثر دارن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 16. الهه كريمي گفت:

  سلام دكتر عزيز ، ممنون بخاطر مقاله پربار ، مادر من درد در قفسه سينه ندارن ، ولي كمي كه راه ميرن به شدت عرق ميكنن و احساس ضعف و خستگي ميكنن ، ممنون ميشم پاسخ بديد به نظرتون مشكل قلبي دارن ؟؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   ممکنه
   حتما باید از نظر قلبی بررسی شوند

 17. مهتاب پيغمبري گفت:

  در ناحيه بالاي قفسه سينه در سمت راست احساس سنگيني و فشار ميكنم البته بعضي مواقع آيا مرتبط با مشكل قلبي ست؟؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام احساس سنگيني بله ، بايد اكو قلب بديد و تست وردش انجام بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 18. Sakineh گفت:

  سلام،من دختر 22ساله ای هستم که چندسالی میشه درد قلب دارم ،تنگی نفس دارم بعضی موقع هم موقع خواب کامل نفسم قطع میشه سمت چپ قفسه سینه احساس سنگینی و گرفتگی دارم ودست چپ کتف گردنم درد داره چند بار هم نوار قلب دادم مشکلی نبوده میشه راهنمایی کنید لطفا ممنون میشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره اسكن قلب هم بديد اين حالت بيشتر مربرط به قلب هست

 19. زهرا گفت:

  سلام 45 سالمه چند روزه وسط سینم درد میکنه ن چپه ن راست دقیق وسط سینمه ممکنه از قلبم باشه استرس زیاد دارم تپش قلبم هم بالاس باعث میشه فشارم بره بالا قرص فشار میخورم صبحا ی نصفه ممنون میشم جواب بدین

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   اینکه درد شما به جای دیگری از بدن انتشار دارد یا خیر
   تهوع و استفراغ دارید یا نه
   درد شما با فعالیت بدتر می شود یا خیر
   همگی مهم می باشند

 20. ساحل گفت:

  سلام ی مدتیع تنگی نفس دارمو ناخونام کبودشده

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   باید با مراجعه به متخصص داخلی از نظر ریوی معاینه و در صورت لزوم اقدامات تشخیصی بیشتر انجام شود

 21. هدایتی گفت:

  باسلام ..چهل سال سن دارم ازدوران جوانی احساس سنگیتی دریک قسمت سرداشتم .احساس میکنم مغزم باز نیست .دربه یادسپاری مطلب ضعیف شدم ‌بعداز چند لحظه مطالعه حتی فکرکردن مغزم خسته میشه ..اکثرمواقع بعداز طهرها بیشتر میشود ‌وخسته ام وخواب دارم ..چربی خونم هم بالاست و قرص مصرف میکنم .ولی این وضعیت سرم خیلی خسته ام کرده

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز با توجه به علایمتون و اینکه مدت زیادی هست درگیرش هستین
   باید یک چکاپ کامل بدین و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 22. فاطمی زاده گفت:

  سلام من امسال کرونا گرفتم بعدش دچار نفس نفس زدن درطول روز و احساس ضعف وبیحالی شدید و نوارقلب دادم گفت مشکلی نیست دکتر عمومی. ولی چون چند سال مشکل چربی خون دارم نگرانم نکنه گرفتگی عروق پیدا کرده باشم . به نظرتون چیکار کنم ؟! متاسفانه وزنم هم بالاست !

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا به متخصص قلب مراجعه كنيد نوار قلب بديد اكو قلب هم انجام بديد لطفا

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 23. شاهین گفت:

  سلام خسته نباشید
  22 سالمه و دو ساله که سیگار میکشم. روزی یک پاکت. اخیرا به خاطر بیماری اعضای خانواده ، فشار روانی و استرس زیادی رو تجربه کردم و هر چند هفته یک بار، قسمتی از بدنم به مدت چند روز درد مزمن پیدا میکنه. سونو و نوارقلب هم دادم و هیچ مشکلی نداشتم. پزشکان گفتند از استرسه زیاده و بدنم مشکلی نداره.
  یک هفته ای هست که مثل چند ماه قبل، درد در سمت چپ سینه روی پستان و دنده ها دارم. دفعه ی قبل که نوارقلب دادم پزشک گفت مشکل قلبی ندارم و فقط استرسه. اما این بار زمانی که سیگار میکشم درد دارم و چند دقیقه بعد ، درد کمتر میشه. میخام بدونم ممکنه سیگار در لحظه تاثیر جدی روی عروقم بزاره؟ و این که ایا نوارقلب میتونه گرفتگی عروق رو هم مشخص کنه یا خیر. ممنونم ازتون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز گرفتگی عروق با نوار قلب به طور کامل بررسی نمیشه و باید تست ورزش و اکو انجام شه
   برای اینکه ببینیم مشکل قلبیه یا خیر علایمتون باید دقیق بررسی شه

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص قلب و عروق استفاده کنید.

 24. دلسا گفت:

  سلام من ۲۲ سالمه ازچندین سال قبل دستام دردمیکردندولی نادیده میگرفتم الآن شش هف ماهه ک دردگردن ودستام کلافم کرده مخصوصاوقتیکه از خواب پامیشم دردشون بیشترمیشه وبی حس میشن اصلا نمیتونم کاراموانجام بدم. ساعد هردو دستم دوتاتوده کوچولوی سفت هستش دست ک میزنم تکون میخورن ولی دردی ندارن توهردوطرف گردنم هم ازاین توده هاست که ماهی یک یادوبار برجسته میشن ودردمیکن تقریبا یک ساله مشکل معده دارم ممکنه از معدم باشه یاازفعالیت زیادهستش؟ البته من درگذشته توخونه کارزیادی انجام میدادم درضمن قالیبافی هم میکردم.ببخشید که توضیحاتم طولانی شد خیلی درعذابم به دکترهم دسترسی ندارم توروخدا کمکم کنید ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام عزیزم با توجه به توده هایی که ذکر کردین خصوصا اونا که تو گردن باید معاینه شین حتما
   به مرکز خدمات سلامت منطقه زندگی خود برین تا پزشک ویزیتتون کنه

 25. محمد گفت:

  سلام و وقت بخیر. پسر ۱۶ ساله ای دارم که اخیرا متوجه شدیم که فشار خون بالا داره ( البته علائم فشار رو خیلی وقت هست داره اما تازه متوجه شدیم که این علائم نشات گرفته از فشار بالاش هست و فشار تا ۱۷ روی ۱۲ هم رسیده و حتی پس از مصرف چندین قرص فشار زیر زبانی تازه به ۱۴ روی ۱۰ رسید اما اغلب ۱۴ روی ۹ هست ) تنگی نفس‌ خفیف داره و بعضی اوقات هم احساس درد و بی حسی دست چپ و درد و سوزش قفس سینه داره. توی سونوگرافی کلیه و نوار قلب همچی عادی بوده. حالا با این اوصاف ایا احتمال گرفتگی عروق یا مشکل قلبی وجود داره؟ ( تری گلسیرید و کلسترول بالا هم از بچگی داشته ) ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست عزیز باید موارد دیگر مثل عملکرد غده فوق کلیه بررسی گردد

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 26. سارا ناصری گفت:

  سلام خسته نباشیدخانمی هستم 51 ساله مشکل چربی خون دارم که باداروتحت کنترل امروزدچاردردقفسه سینه شدم که هنوز هم ادامه داره به طوری که نمیتونستم نفس عمیق بکشم یاازاین پهلو به اون پهلو بشم آیا مشکل قلبی دارم لطفا راهنمایی کنید. باتشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد حتما به بيمارستان قلب مراجعه كنيد نوار قلب آنزيم هاي قلبي اكو قلب بگيريد

 27. غلامی گفت:

  من ۴۰ سالم هست متاسفانه دوتا از رگهای قلبم گرفتگی ۹۰ و ۹۵ درصد دارن و استنت داروی برای من گذاشتن. دوماه میگذره ولی هنوز یکم درد سمت چپ فقط دارم . داروها رو سر وقت میخورم فشار خون و ضربان قلبم کنترل میکنم . دردی که دارم طبیعی هست یا نگران کننده باتشکر …

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره مجددا توسط پزشكتون معاينه شيد و از نظر گرفتگي استنت بررسي شيد

 28. فاطمه گفت:

  سلام چندروزیه دست چپم درد میکنه بعد قفسه سینه ام درد میگیره 33 سالمه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا به متخصص قلب مراجعه كنيد و اكو قلب و تست ورزش بديد

 29. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید .دختری 26 ساله هستم.دوهفته دست چپم همش بی حس میشه قفسه سینه سمت چپ درد میکنه بعد این درد به کل قفسه سینه وگردنم میزنه خواستم بدونم مشکلم از قلبه یا چیز دیگه.ممنون میشم راهنمایی کنین

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بيشتر به درد معدتون ميخوره
   لطفا به متخصص داخلي مراجعه كنيد تا معاينتون كنن

 30. mehdi nafar گفت:

  با سلام ۳۴ ساله هستم ۳ ساله سنت چپ رو قلبم درد میگیره ی دکتر رفتم تست ورزش ازگ گرفت گفت چیزی نیس..تا چند روز پیش خیلی درد شدیدی گرفت دوباره رفتم دکتر از قلبم اکو کرد گفت ی کم سایز قلبت بزرگه و پمپاژش ی کم پایینه نسبت ب قلب طبیعی ولی چیزیت نیس
  واقعا دردش کلافم کرده باید چیکار کنم ..؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد تحت درمان قرار بگيريد سي تي آنژيو هم انجام بديد يا آنژيو گرافي

   • زهره گفت:

    سلام خداقوت ، ۳۲ سالمه ،اکثر اوقات از مجردی تا الآن یعنی الآنا تعداد دفعات بیشتر شده ،قبلم به شدت تیر میکشه و نمیتونم تکون بخورم و نفس بکشم ، درد زیادی دارم ،نوار قلب هم دادم ولی سالم بوده ،نیازه که اکو هم بدم ؟ممنون میشم پاسخگو باشید ،خدا خیرتون بده

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام دردهاي تير كشنده درد قلبي نيست عزيزم
     اما بهتره حداقل يك ويزيت متخصص قلب داشته باشيد
     لطفا

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده
دیدگاه های اخیر
خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش هورمونی و آنزیم کبد بدین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه فقط خارش در سر ممکن اگزما یا قارچ سر باشه برای معاینه کامل و تج...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بعیده علل دیگر مثل اختلال هورمونی شایع ترند...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ارتباطی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام عدد alt در رنج‌ نرمال نیس و باید حتما التهاب کبد بررسی شه برای معاین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام کبدچرب گرید یک افزایش انزیم نمیده عدد بیلی روبین چند؟ بنظر بنده از...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام، با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به فوق تخصص خون مر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام آزمایش تکرار شود...

پیشنهاد سردبیر