نشانه ها و علائم گرفتگی عروق

 • 1397-05-09
 • 132
علائم گرفتگی عروق

گرفتگی عروق به افزایش چربی ها، کلسترول و سایر مواد داخل و خارج دیواره شریانی (پلاک) اشاره دارد که می تواند جریان خون را محدود کند. گرفتگی عروق می تواند منجر به مشکلات جدی شود، از جمله حمله قلبی، سکته مغزی، یا حتی مرگ شود. علائم گرفتگی عروق بستگی به محل گرفتگی عروق و نوع عروق درگیر شده در اثر گرفتگی دارد.

گرفتگی عروق یا آترواسکلروز که به آن تصلب شرابین نیز می گویند، بیماری است که در آن، در داخل شریان ها پلاک تشکیل می شود. شریان‌ها سرخرگ‌های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را به قلب و سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کنند. پلاک‌ها، از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد موجود در خون تشکیل شده‌اند. با گذشت زمان، این پلاک‌ها سفت شده و باعث تنگ شدن شریان‌ها می‌شود. در نتیجه جریان خون غنی از اکسیژن، به اندام‌ها و سایر قسمت‌های بدن محدود می‌گردد. گرفتگی عروق می‌تواند به مشکلات جدی از جمله حمله قلبی، سکته، یا حتی مرگ منجر شود.

بیماری های مربوط به آترواسکلروز

آترواسکلروز می تواند بر روی هر شریانی در بدن تاثیر بگذارد، از جمله شریانهای قلب، مغز، بازوها، پاها، لگن و کلیه. در نتیجه، بیماری های مختلف ممکن است بر اساس آن که شریان ها تحت تاثیر قرار دارند، توسعه یابد.

بیماری های قلبی عروقی

بیماری عروق کرونر (CHD)، زمانی رخ می دهد که پلاک در شریان های عروق کرونر ایجاد می شود. این شریان ها خون اکسیژن دار را به عروق کرونری قلب می رساند. پلاک، ناحیه عروق کرونر را کاهش می دهد و جریان خون را به عضله قلب کاهش می دهد. ایجاد لکه های پلاک باعث می شود که لخته های خون در شریان ها ایجاد شود. لخته های خون می تواند به طور جزئی یا به طور کامل جریان خون را مسدود کند. اگر جریان خون به عضله قلب شما کاهش یا مسدود شود، ممکن است آنژین (درد قفسه سینه یا ناراحتی) یا حمله قلبی داشته باشید.

بیماری عروق کاروتید

در صورتی که پلاک در شریان های کاروتید که خون را به مغز می رساند تشکیل شود، بیماری شریانی کاروتید (ka-ROT-id) رخ می دهد. اگر جریان خون به مغز شما کاهش یابد یا مسدود شود، ممکن است سکته مغزی باشید.

بیماری عروق محیطی

اگر پلاک در شریان های اصلی ایجاد می شود که خون غنی از اکسیژن را به پاها، بازو و لگن می رساند، بیماری شریانی محیطی (P.A.D.) رخ می دهد. اگر جریان خون به این قسمت ها از بدن کاهش یابد یا مسدود شود، ممکن است سوزش، درد و در بعضی موارد عفونت های خطرناک رخ دهد.

بیماری مزمن کلیوی

اگر پلاک در شریان های کلیوی ایجاد شود، بیماری مزمن کلیه ممکن است رخ دهد. این شریان ها خون را به کلیه ها می رسانند. با گذشت زمان، بیماری مزمن کلیه باعث کاهش عملکرد کلیه می شود. عملکرد اصلی کلیه ها حذف مواد زائد و آب اضافی از بدن است.

علت ایجاد گرفتگی عروق

گرفتگی عروق یک بیماری آهسته و پیشرونده است که ممکن است در دوران کودکی شروع شود. اگر چه علت دقیق آن ناشناخته است، گرفتگی عروق ممکن است با آسیب لایه داخلی یک شریان شروع شود. آسیب ممکن است ناشی از:

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • تری گلیسیرید بالا
 • سیگار کشیدن
 • مقاومت به انسولین
 • چاقی یا دیابت
 • التهاب بیماری هایی مانند آرتریت، لوپوس یا عفونت، یا التهاب علت ناشناخته

هنگامی که دیواره داخلی یک عروق آسیب دیده است، سلول های خونی و سایر مواد اغلب در محل آسیب دیده گیر می کنند و در قسمت داخلی درون شریان قرار می گیرند. با گذشت زمان، رسوبات چربی (پلاک) ساخته شده از کلسترول و دیگر محصولات سلولی نیز در محل آسیب ایجاد می شود و سخت می شود و باعث باریک شدن شریان ها می شود. اندام ها و بافت های متصل به شریان های مسدود شده پس از گرفتگی عروق خون کافی برای عملکرد مناسب دریافت نمی کنند. علاوه بر این، پلاک ممکن است باعث لخته شدن خون شود که می تواند جریان خون را به قسمت خاصی از بدن شما متوقف کند.

علائم گرفتگی عروق

عوامل تشدید کننده گرفتگی عروق

علت دقیق گرفتی عروق مشخص نیست. با این حال، مطالعات نشان می دهد که گرفتگی عروق یک بیماری تدریجی و پیچیده است که در هر سنی امکان رخ دادن دارد. عادت ها و شرایط خاصی مانند فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، بیماری دیابت، اضافه وزن یا چاقی، عدم فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و رژیم غذایی نامناسب و سابقه خانوادگی بیماری های قلبی می توانند شرایط ابتلا به گرفتگی عرق را افزایش دهند. برخی از افراد مبتلا به گرفتگی عروق هیچ نشانه ای و علائم گرفتگی عروق را ندارند تا زمانی که در آنها حمله قلبی یا سکته مغزی رخ دهد. درمان اصلی برای آترواسکلروز یا گرفتگی عروق، تغییر سبک زندگی است. همچنین ممکن است به داروها و روش های پزشکی نیاز داشته باشید. این درمان ها، همراه با مراقبت های پزشکی در حال انجام، می تواند به شما در زندگی سالم کمک کند.

علائم گرفتگی عروق

گرفتگی عروق معمولا علائم و نشانه‌های خاصی ندارد، مگر تا زمانی که یکی از عروق به شدت تنگ شده یا کاملا مسدود شود و جریان خون را مختل کند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که مبتلا به این بیماری هستند تا زمانی که دچار یک عارضه اورژانسی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شوند. البته برخی افراد ممکن است نشانه‌ها و علائم گرفتگی عروق را داشته باشند. بسته یه اینکه کدام سرخرگ مسدود شده باشد، علائم گرفتگی عروق فرق دارد. گرفتگی عروق خونی به تدریج توسعه می یابد. گرفتگی عروق خفیف معمولا علائم ندارد. علائم گرفتگی عروق متوسط تا شدید به این بستگی دارد که کدام شریان ها آسیب ببینند؛ مثلا:

اگر گرفتگی عروق در شریانهای قلب خود دارید، ممکن است علائم گرفتگی عروق مانند درد قفسه سینه یا فشار در سینه (آنژین) داشته باشید.

اگر در شریان هایی که خون به مغز می رسانند، دچار گرفتگی عروق شوند علائم گرفتگی عروق ممکن است شامل بی حسی یا ضعف ناگهانی در بازوها یا پاها، دشواری صحبت کردن یا نادیده گرفتن گفتار، از دست دادن موقت بینایی یا فلج موقت عضلات صورت باشد. این علائم یک حمله ایسکمیک گذرا (TIA) را نشان می دهند که اگر بدون درمان باقی بمانند ممکن است به یک سکته مغزی توسعه پیدا کنند.

اگر در رگ ها سینه ها و پاها شما گرفتگی عروق پیدا کنید، ممکن است علائم گرفتگی عروق شامل درد پا و عضلات پا در هنگام پیاده روی داشته باشید. در صورت وجود گرفتگی عروق در شریان هایی که به کلیه منتهی می شود، فشار خون بالا یا نارسایی کلیه ایجاد می شود.

اولین نشانه ها و علائم گرفتگی عروق می تواند از دوران نوجوانی شروع شود. اغلب تا زمانی که پلاک تشکیل شود یا جریان خون بسیار محدود شود، هیچ علائم گرفتگی عروق قابل تشخیص نمی باشد. معمولا چند سال طول می کشد تا علائم گرفتگی عروق، خود را نشان بدهند. علائم گرفتگی عروق بستگی به آن دارد که کدام شریان ها آسیب دیده باشند.

شریان های کاروتید

شریان های کاروتید خون را به مغز می رسانند. یک خونریزی محدود می تواند منجر به سکته مغزی شود و یک فرد ممکن است به علت آترواسکلروز در این منطقه علائم متعددی از جمله:

 • ضعف
 • دشواری تنفس
 • سردرد
 • بی حسی صورت
 • فلج

عروق کرونر

عروق کرونر خون را به قلب می رساند. هنگامی که خون به قلب محدود می شود، می تواند منجر به آنژین و حمله قلبی شود. علائم گرفتگی عروق در این موارد عبارتند از:

 • استفراغ
 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه
 • احساس ضعف

شریان های کلیه

شریان های کلیه خون را به کلیه ها می رسانند. اگر عرضه خون محدود شود، خطر جدی برای بیماری مزمن کلیه وجود دارد. فرد مبتلا به انسداد شریان کلیوی ممکن است در اثر تنگ شدن عروق، علائم گرفتگی عروق را نشان بدهد از جمله:

 • از دست دادن اشتها
 • تورم دست و پا
 • دشواری تمرکز

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر فکر می کنید که گرفتگی عروق دارید، با پزشک خود صحبت کنید و به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. همچنین به علائم اولیه نارسایی جریان خون مانند درد قفسه سینه (آنژین)، درد پا یا بی حسی توجه کنید. تشخیص و درمان اولیه می تواند از ابتلا به گرفتگی عروق جلوگیری کند و از حمله قلبی، سکته مغزی و یا یک اورژانس پزشکی دیگر جلوگیری کند. ما در سایت دکتر دکتر برای آسایش و راحتی شما لیست بهترین متخصص های قلب عروق را برای شما فراهم کردیم، شما می توانید از این لیست برای درمان بیماری خود کمک بگیرید.

در مقاله بعدی با نحوه تشخیص و درمان های رایج گرفتگی عروق بیشتر آشنا می شویم.

 

بر گرفته از:

گرفتگی عروق به چه علت رخ می دهد؟

گرفتگی عروق را بیشتر بشناسید

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نشانه ها و علائم گرفتگی عروق»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

132 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام.من هنگام ورزش سبک یا دوندگی خیلی کم قلبم تند تند میزنه و احساس خستگی میکنم و سر درد میشم و تنگی نفس.ت حال عادی هم همیشه بدنم خستس .ایا بیماری قلبی دارم؟

  • سلام بهتره تست ورزش بدين اونجا هم رو تردميل ميدوييد

  • سلام بهتره تست ورزش بدين اونجا هم رو تردميل ميدوييد و حركات قلب و دريچه هاي قلبتون ثبت ميشه

 2. سلام خسته نباشید.
  مادرم سن بالاست نزدیک ب ۶۴سن
  مرتب فشارخونش بالاست و تپش قلبش هم بالاست.اصلا تحمل گرما شدید رو نداره اونم گرما اهواز زود قلبش درد میگیره….ممنون میشم کمک کنید

 3. سلام عرض ادب….مدتی هست در سرم بعضی روزها صدای سوت (فیس مانند)میاد به دکتر فوق تخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم نوار مغز ام از ای و نوار قلب دادم دکترگفتندمشگل خاصی نیست قسمت کوچکی ازاعصاب مغزتون حساسیتش بیشتر از معمول هست و قرص جینکو بلا و کلونازپام دادن و در حال مصرف هستم درضمن ورزش و مصرف کم قند و نمک را پیشنهادکردن و من شدید مراعات میکنم آیا این بیماری درمان پذیر هست؟با تشکر

  • سلام بله اين مشكلتون بخاطر اصطرابه
   اضطرابتون كنترل شه اين صدا برطرف ميشه

 4. سلام ، حالتي توي سرم ايجاد ميشه كه نه درده و نه سرگيجه ، براي يكي دو ثانيه احساس عجيبي توي سرم در طي روز ايجاد ميشه كه قابل توصيف نيست ولي چيزي شبيه اينكه يك ثانيه چيزي با فشار ازمغزم رد ميشه يا حالتي شبيه انقباض توي مغزم ، مثل اين حالت كه انگار رگ مغزم يه جايي باريكه و خون از اون قسمت ميخواد رد بشه با فشار رد ميشه و اين مسئله خيلي آزارم ميده و ام ار اي هم دادم مشكلي نداشته چكاپ كلي هم دادم مشكلي نداشتم خواهش ميكنم من رو راهنمايي بفرماييد .

 5. سلام و عرض ادب خدمت شما مهربانان
  من 31سال سنمه و بچه شیرخواردارم
  حدودا هفته ای میشد حالت تهوع داشتم تا اینکه دیروز بعد نهار و کمی استراحت موقعی بلند شدم یه دفعه دلپیچه ای شدید گرفتم و مدام صورتم عرق میکرد بعد دو دقیقه صورتم گرگرفته و سرخ شد و ناگهان تپش قلبم انقد رفت بالا انگار صداش مثل طبل تو گوشم بلند بلند میومد
  اونم بعد از اینکه قرص زیر زبانی گذاشتم 2دقیقه تموم شد
  اما بعدش کلا حالت ضعف داشتم و بازو ست چپم درد میگرفت
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  اجرتون با خدا
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   با توجه به علایمی که ذکر کردید بهتر است توسط متخصص قلب ویزیت شوید و نوارقلب و اکو انجام شود

 6. سلام ..وقت بخیر ..مادر من حدود یک ماهه سرگیجه داره .به چه متخصصی مراجعه که و ایا نوار مغز بگیره یا نه؟

 7. سلام وقتتون بخیر، مدتی هست بی نهایت منگ هستم و ضعف وگاهی سر گیجه دارم.،حس ضعف و خالیبودن پا ها و درحالت دراز کش کمی حس تنگی نفس و درد زیر بغل وکتف سمت چپ دارم و دست چپم هم خیلی خواب میره، سردرد هم دارم، چه متخصصی مراجعه کنم؟

  • سلام
   باید یک‌چکاپ کامل cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3را انجام دهید
   و به متخصص قلب نیز مراجعه کنید

 8. سلام،امیدوارم حالتون خوب باشه،پهلوهام بشدت درد میکنه و معمولا خواب آلودم،به چه متخصصی مراجعه کنم؟

 9. سلام من یکسال پیس آنژیوکردم البته داروهاروادامه ندادم الان عرق زیادمیکنم البته هیچگونه دردی در قفسه سینه ندارم ۵۰سال سن دارم

  • سلام
   با توجه به آنژیو
   اولا باید داروها مرتب مصرف شود زیرا امکان گرفتگی مجدد وحود دارد
   دوما باید سالانه یا هر ۶ ماه به متخصص قلب خود مراجعه و چکاپ انجام شود

 10. سلام خدمت شما . خسته نباشيد من ٢٥ سال دارم ٤ سال پيش اي پي اس قلب داشتم چند ماهه تنگي نفس دارم اما تقريبا يه ماه ميشه وقتي فعاليت دارم تنگي نفسم شدت ميگيره سنگيني قفسه سينه و درد شديد پاي چپ دارم .گاهي وقتي ميخوابم خس خس سينه دارم و بي حسي لب و ي طرف صورت . لطف ميكنيد راهنماييم كنيد

  • سلام
   شما باید مجددا از نظر قلبی بررسی شویدو اکو و …انجام‌شود

 11. سلام،وقت بخیر،چند مدتیه که رگهای دست و پام خیلی درد میکنه،بعد از کمی کار زود خسته میشم،فرقی نداره تو خونه هم موقع استراحت رگهای دست و پام درد شدیدی میکنه،البته تنظیم خوابم هم بهم ریخته،به پزشک عمومی مراجعه کردم،آزمایش تجویز شد،جواب آزمایش عادی بود،به نظر شما به چه متخصصی مراجعه کنم؟باتشکر

  • سلام به متخصص كغز و اعصاب و نوار عصب عضله بايد بگيريد

 12. با سلام ،مطالبتان مفید بود ،سوالی دارم ؛خانمی هستم که به تازگی به ۴۱سالگی قدم گذاشته ام ،در خواب که هستم جفت دستهایم به خواب می رود معمولا دست چپ بیشتر تکرار می شود از نوک انگشتان تا آرنج و گاهی تا سر شانه ها در دست چپ گاهی حالت لختی ،سنگینی (مانند عضو مرده )،معمولا با مالش وحرکت دادن پیاپی دستم این حالت به مرور رفع می شود ،آیا این موارد نشانه خطرناکی است ،یا خبر از بیماری می دهد ؟با سپاس از شما

  • سلام
   میتواند نشانه دیسک گردن،سندرم تونل کارپ و…باشد
   جهت معاینه و اقدامات تشخیصی از جمله mri و نوار عصب عضله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 13. به نام خدا
  با سلام و عرض خسته نباشید
  من خانم و ۳۳سالمه مدتیه به فشار خون بالا مبتلا شدم به طوری که از خواب بیدار میشم پایین ترین فشارم ۱۱روی ۱۴ و غالبا ۱۳رو ۱۶ هست که با کمی هیجان روی ۱۹ تا ۲۳ حتی هنگامی که دچار دردی شدم بالا رفته. اما مطلبی که مهمتره اینکه چند روزیه از تقریبا پهلوی چپم تا باسن و از باسن تا مچ پا دچار درد انی میشم که البته دست چپمو تا مچ و کتف گویا درگیر میکنه و احساس درد شدیدی بهم میده که این درد در پام در ناحیه داخل ران تا پایین تقریبا پشت پامه و بعضا بعد از چند دقیقه دردی سمت قلبم که به صورت اسپاسم رخ میده و بعد از چند ثانیه تموم میشه ضمن اینکه۱۵ ساله سیگار میکشم این درد رو ۲الی ۳بار تا امروز به شکلی غیر منتظره تجربه کردم فکر میکنید مشکل گرفتگی عروق داشته باشم؟

  • سلام لطفا سونوگرافي داپلر از نظر تنگي شريان كليوي دهيد

 14. سلام وقت شما بخیر .
  47سال سنمه و دچار التهاب صورت به صورت گرما شده ام . امروز آزمایش خون دادم و نشانی از غلیظ شدن خون نبوده مقدار EOS در آزمایش 10 ذکر شده . نظر شما چیست ؟ آیا نیازی به انجام اکوی قلب دارم ؟(هیچ گونه ناراحتی در قفسه ی سینه وجود نداشته است )
  با سپاس از شما .

  • سلام، EOS نشون دهنده حالت آلرژي يا انگل هستش
   آزمايش مدفوع بدين تا از نظر عفونت انگلي بررسي شويد، اگر احساس تنگي نفس، درد قفسخ سينه نداريد لزومي به انجام بررسي قلبي نيست، در صورت نرمال بودن آزمايشتون توسط متخصص پوست از نظر بيماري روزاسه بررسي شويد.

   • ممنون از شما خانم دکتر . فقط اینکه فشار خونمم به شدت بالا رفته .و امروز دکتر برام قرص های متعادل کننده ی فشارخون نوشتن. این مشکلات ربطی به گرفتگی رگ های قلبی نداره؟
    متشکر از شما

    • سلام، خواهش ميكنم
     چرا فشار خون بالا ميتونه با اترواسكلروز يعني گرفتگي عروق همراه باشه

  • درود بر شما لطفا جواب بنده رو بدهید من از سه ماه پیش یکدفعه در فعالیت های روزانه دچار تنگی نفس میشدم که البته بعد از بالا رفتن از چند تا پله با ضربان قلب شدید و مقدار کمی نفس نفس زدن مواجه میشدم تا اینکه اکو گرفتن و مشکلی نبود اما در تست ورزش در مرحله سوم به شدت حالم بد شد که دکتر پس از نگاه کردن نتیجه فرمودند که بنده گرفتگی مویرگ های قلب دارم اما شک من اینجاست که گرفتگی مویرگهای قلب نباید اینقدر مرا دچار نفس نفس و ضربان شدید قلب کند و موجب شود که من نتوانم چهار پله بالا بروم و حتی دو دقیقه هم نتوانم با فرزندم مشعول بازی شوم ممکن است مشکل ریه هم باشد چون معمولااین سه ماه زیر کتف چپم جلوی سینه درد می کند و چند ماه پیش از سینه ام خلط نارنجی همراه با دانه های بسیار ریز عجیب خارج میشد ممنونم پاسخ بدید لطفا

   • سلام
    با توجه به مورد دار بودن تست ورزش توصیه میشود اسکن قلب نیز زیر نظر متخصص قلب انجام شود
    اما با توجه به علایم و سابقه خلط نارنجی بله باید از نظر ریه هم بررسی شوید

 15. سلام وقت بخیر ۴۴ سالمه و ریتم قلبم ۳ هفته است نامنظم شده. البته سال ۹۱ آنژیو پلاستی انجام دادم.الان هولتر ۲۴ ساعته انجام دادم. دکار رفتم گفت یک بار دیگه باید آنژیو انجام بدم . به نظر شما چی کار کنم.

 16. سلام مدتیه که مادرم هر چند ماه یکبار سکته خفیف مغزی میکردن تا اینکه بابررسی متوجه شدن بسته شدن عروق گردن موجب این مشگل شده میخوام بپرسم که با استناد گذاری آیا دیگه مشگلی نخواهد داشت

 17. وقت بخیر
  من دوچرخه سواری زیاد می کنم از هفته پیش موقع دوچرخه سواری در سربالایی یک دردی روی قسمت راست قلبم حس می کنم مثل گرفتگی ، خانواده مادریم اکثرا در حدود ۴۵-۵۰ گرفتگی عروق پیدا کردند و استند گذاشتند .۴۵ سالمه و کوهنوردی های بالای ۸ ساعت هم انجام دادم و تا حالا هیچ مشکلی نداشتم

  • سلام
   مراجعه به متخصص قلب و اندازه گیری فشار خون،اکو ،و ازمایشات CBC _diff,tg,chol,ldl,HDL fbs لازم می باشد

 18. سلام خدا خیرتون بده اگر راهنمایی کنید چند سالی هست میکروب معده ورم نفخ مدام باد گلو میزنم سوزش معده وتنگی نفس دارم قبلا تنگی نفسم شدت زیادی نداشت اما الان مدام ودر همه حالت نشسته ایستاده و..تنگی نفس دارم سی تی انجام دادم چند تا دکتر گفتن برونشیت هست چند تای دیگه گفتن ریه مشکلی نداره الان دوروزی میشه سمت چپ قفسه سینه درد گرفته پا هام شب ها به شدت سرده تپش قلب دارم به حدی که بدنم ناخدا اگاه به یمت عقب وجلو میره وزمانی که تنگی نفسم شدت زیادی داره تپش قلب هم شدید تر میشه ویه دردی میزنه پس سرم ممکنه مشکلم از قلب باشه؟

  • سلام
   دوست گرامی به نظر می رسد علایم شما بیشتر ناشی از اختلالات اضطرابی می باشد
   مراجعه به روانپزشک قطعا می تواند به شما کمک کند

 19. سلام
  مدتي طپش قلبم خيلي بالاست و با وجودي كه روزانه دو قرص پروپرانول ١٠ مصرف مي كنم باز فايده نداره تو أين مدت گواتر هم گرفتم و دارو مصرف ميكنم (تيروكسين٧٥ميلي) طپش قلبم زياد اذيتم ميكنه ااگر ممكنه راهنمايي كنيد چكار كنم خيلي هم رعايت ميكنم

  • سلام
   باید نوار قلب انجام شود تا تعداد ضربان قلب و همچنین نظم ضربان مشخص شود

   • سلام مادرم خانمی هست ۷۲ساله که انگشتهای پاهاش درد میکنه وهمچنین سردرد داره البته ارتروز وفشارخون بالا داره وفعالیت هم زیاد میکنه ولوزارتان ۲۵ واس امپرازول۴۰ مصرف میکنه ممکنه که تنگی عروق داشته باشه ویا به چه پزشکی مراجعه کنه

    • سلام
     با توجه به سنشان و سابقه فشار خون بهتر است جهت اطمینان خاطر از نظر قلبی ویزیت شوند.به متخصص قلب مراجعه کنید

 20. سلام وقتتون بخیر
  من خانمی ۵۴ سال هستم
  ۲۴ اردبیهشت ماه صبح بعد از سحر احساس کردم سمت چپ یعنی قلبم سنگینه و تمامی بدنم شروع به لرزیدن کرد و دهانم کاملا خشک شده بود و احساس سکته میکردم
  مراجعه کردم به اورژانس بیمارستان فشارم ۱۴ و بعد نوار قلب اولیه چندتا قرص با یو آمپول بهم دادند
  و نیم ساعت بعداز آن نوار قلب مجدد گرفتند و گفتند مشکل قلبی نیست و حمله ی عصبی
  فردای آن روز به متخصص قلب مراجعه کردم و اکو دادم و گفتند موردی ندارید قرص پروپرانول ۱۰ دادند.
  بعداز دوهفته دوباره مراجعه کردم و قرص آسنترا ۵۰ با لانزو ۳۰ دادند.
  دو روزه که استفاده میکنم اما احساس میکنم سمت چپم احساس فلجی دارد.
  آزمایش تیروئید هم نرماله و چربی خون و قند هم ندارم
  فقط تالاسمی دارم
  میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   طبق بررسی هایی که شما انجام دادید احتمالا حملات عصبی علت مشکل شماست
   حداقل باید یک ماه از داروهایی که نامبرده اید را مصرف کنید تا کم کم علائم شما برطرف شود

 21. سلام وقت بخير
  دختر ٣٢ ساله هستم كه به علت تپش بالا به بيمارستان مراجعه كردم سي تي آنژيو و نوار قلب و اكو و هولتر ٢٤ ساعته بنده سالم بود اما به خاطر تپشم قرص پروپرانول دكتر تجويز كردند بنده در حال حاضر در طول روز مشكلي ندارم اما شب ها درخواب قلبم ميلرزه و به گردنم ميرسه و با احساس خفگي بيدار ميشم توروخدا كمكم كنين اصلاً ديگه خواب ندارم دائم بي حالم
  ممنونم از زحمات شما

  • سلام
   علاوه بر پروپرانولول
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ صبح و شب یک عدد تا ۱۰ روز مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص روانپزشک مراجعه کنید

   • سلام ـ وقت بخیر
    ۳۰ سالمه الان ی هفتس جدیدان حالت استرس ـ عرق کردن پا ـ طپش قلب شدید ـ سردی عرق ـ بی اشتهایی بهم دست میده ـ خواهشن این علائم چی هستن هیچ سابقه بیماری هم ندارم

    • سلام
     دوست عزیز
     شما باید آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3 را انجام دهید

 22. سلام، من حدود 8 سال به دلیل پوکی استخوان روزی دوتا قرص کلسیم میخورم، جدیدا رگهای قلب، زیربغل سمت قلب، شانه، بعضی وقتا کتف و گردن درد میکنه حالت هوا پیچیدن تو رگ یا میله کردن تو رگ، بعضی وقتا ضعف و تنگی نفس دارم،دست چپم مخصوصا کف دست درد تیر کشیدن داره, چندتا جوش خیلی بزرگ چرکین روی ران چپم زده، به دلیل کرونا میترسم برم دکتر، نظر شما رو میخواستم، چکار کنم تو خونه حالم بهتر شه، فعلا نرم دکتر، ممنون از شما

  • سلام
   از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

   • چجوری باید تماس بگیرم، نشد

    • سلام دوست عزیز، لطفا روی لینک زیر کلیک کنید و از دو روش تماس تلفنی با پزشکان یا مشاوره متنی با پزشکان استفاده کنید.
     مشاوره پزشکی رایگان دکتر دکتر

    • سلام.چند مدتی هست که هر از گاهی،خصوصا قبل از عادت ماهانه احساس گرفتگی و درد قفسه سینه دارم.پارسال حدود یک ماه هم آریتمی داشتم که با مصرف مکمل برطرف شد و اکو هم دادم که نرمال بود.وقتی دچار گرفتگی میشم تپش هم پیدا میکنم.نوار قلبمم سالم بود.البته صربانم روی ۸۵ بود.این علایم میتونه نشان دهنده گرفتگی عروق باشه و نیاز به بررسی بیشتر؟
     البته من قرص ریفلاکس نولپازا هم مصرف میکنم

     • سلام
      با توجه به اینکه نوار قلب و اکو شما نرمال بوده و ضربان قلب شما هم در محدوده طبیعی قرار دارد به نظر می رسد علایم شما بیشتر زمینه گوارشی داشته باشد
      با این حال می توانید با متخصص داخلی مشورت نمایید

 23. سلام من یک ماه پیش خواب بودم نصف شب قلبم تیر کشید و بیدار شدم به متخصص قلب مراجعه کردم با دادن نوار قلب و اکو گفتن مشکلی نیست ولی از آن شب به بعد تقریبا هر چند شب یه بار حالت شوک بهم دست میزنه و داخل سرم موقع خواب احساس کسی که برق گرفتگی داره بهم دست میده و از خواب بیدار میشم لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  • سلام
   برای بررسی اختلالات اضطرابی به روانپزشک مراجعه کنید

 24. با سلام
  سی و نه سال سن دارم. ده روز قبل رفته بودم کوهپیمایی. شیب مسیر تند نبود. بعد از صعود و یک ساعت استراحت بدون مقدمه مسیر سربالایی با شیب کم رو حدودا ۵۰ متر دویدم که بعد از توقف٬ در بازوی دست چپم احساس درد کردم و مچش هم کمی بی حس شد. دو روز هم هست گرفتگی در ناحیه قلبم احساس می کنم
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • سلام
   جهت معاینه و اقدامات تشخیصی به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید

 25. سلام.خسته نباشید
  سلام. خداقوت. ببخشید مزاحم شدم. من از شهربیرجند هستم .پدرم حالت خاصی رو تجربه میکنه که میخوام ازتون کمک بگیرم که علتش چی میتونه باشه
  در حدود ۱۵دقیقه یا ۱۰دقیقه یه سرگیجه کوتاه میگیره وبعد بدنش بی حال میشه و انگار کرخت و دستها مورمور میشه وبعد این مدت کم کم خوب میشه.این حالت اوایل هر روز یک بار انجام میشد و الان باخوردن داروهایی هر هفته یکبار
  رفتیم دکتر ام آر آی داد. گفت رگهای مغزش اندکی رسوب داره که آمپول سیتی کولین . قرص پیراستام و ب۱۲ و ویتامین D داد. البته چون ۵سال پیش هم این حالتهارو مدتی تجربه کرده بود و قرص سیتالوپرام و آلپرازولام هم میخورده برای دوره ای و ۵سال بور قطع کرده بود من براش علاوه بر داروهای دکتر گرفتم و بهش دادم که الان این حالتش کمتر شده و و دوهفته یکبار ولی همون سستی و مورمورمیاد
  نظرتون چیه؟
  آیا به عروق مغز و تنگی آن برمیگردد( البته این مورمور وبیحالی دوطرفه هست)
  بابام دیسک شدیدگردن و کمر هم دارد که احتیاج به عمل داره
  کم خواب هم هست
  آیا این اختلال میتواند نوعی اختلال عصبی روحی باشه

  • سلام
   علایم بیان شده بیشتر مطرح کننده حملات پانیک هستند
   جهت تجویز دارو به روانپزشک مراجعه کنید

 26. سلام،من سمت چپ سمت قلبم چندین سال درد داره در سالهای اول ماهی یک بار برام اتفاق میفتاد ولی الان هروز درد دارم به دکتر مراجعه کردم،اکو و تست گرفتم همه چیز خوب بود ،ولی باز هم درد دارم

  • سلام
   مشکلات معده و ریفلاکس ،استرس و اضطراب می توانند سبب درد قفسه سینه شوند
   در صورت استرس و اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر