هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند

 • 1397-02-27
 • ۱۱۱۴۹۹ بازدید
 • 310
هلیکو باکتر عامل عفونت معده

تعدادی از میکروارگانیسم های بیماری زا می توانند معده را تحت تاثیر قرار دهند. عفونت معمولا علاوه بر معده به بافت های مجاور، یعنی مری و دوازدهه گسترش می یابند. هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین عفونت ها در انسان می باشد.

عفونت H. pylori چیست؟

تقریبا نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. H. pylori هلیکو باکتر پیلوری  یک نوع باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد.  عفونت معده، زمانی اتفاق می افتد که روده شما تحت تاثیر عفونت باکتری قرار می گیرد. این عفونت باعث التهاب روده و معده می شود.  از علائم آن می توان به استفراغ، اسهال و گرفتگی های شدید شکم را نام برد. مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به عفونت معده در اثر هلیکوباکتر پیلوری همچنین دارای خطر افزایش سرطان معده هستند.

هلیکو باکتر پیلوری یک باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد. تقریبا 50 درصد از جمعیت بالغ جهان آلوده به باکتری هلیکو باکتری هستند. عفونت های هلیکوباکتر پیلوری معمولا بی ضرر هستند اما مسئول اکثر زخم معده و روده کوچک هستند.

هلیکو باکتر پیلوری اغلب در دوران کودکی شما را آلوده می کند. در حالی که عفونت با این باکتری باکتری به طور معمول نشانه ها را ایجاد نمی کند، ممکن است در بعضی از افراد زخم های گوارشی و یک بیماری التهابی در داخل معده به معنی ورم معده یا گاستریت منجر شود.

پس از ورود هیلکوباکتری به بدن، به غشای معده  حمله می‌کند،غشای معده  از شما  در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می‌کند، محافظت می‌کند. H. pylori برای زندگی در محیط اسیدی معده سازگار است. این باکتری می تواند با کاهش اسیدی محیط اطراف زنده بماند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شود و باعث بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.

علت عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنوز معلوم نیست دقیقا چگونه عفونت های H. pylori گسترش می یابد. باکتری ها هزاران سال با انسان زندگی می کنند. تصور می شود که این عفونت ها از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. همجنین رعایت نکردن بهداشت فردی امکان گسترش عفونت را دارد. H. pylori همچنین می تواند از طریق تماس با آب آلوده یا غذا گسترش یابد.

اعتقاد بر این باکتری باعث ایجاد مشکلات معده می شود. وقتی باکتری هلیکو باکتر به داخل تخریب مخاطی معده نفوذ می کنند و مواد شیمیایی را ایجاد می کنند که اسید معده را خنثی می کنند. این باعث می شود که سلول های معده  در مقابل اسید های گوارشی محافظت نشوند. اسید معده و هلیکو باکتر پیلوری با تخریب معده باعث ایجاد زخم معده یا دوازدهه می شود که اولین قسمت آن روده کوچک شما است.

علائم عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنگامی که عفونت باکتری هلیکو باکتر منجر به زخم شود، علائم ممکن است شامل درد شکمی باشد، به ویژه در شب یا در هنگام گرسنگی. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خالی است، مثلاً بین وعده‌های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می‌شود. این درد می‌تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

تعدادی از علائم دیگر ممکن است با عفونت H. pylori همراه باشد، از جمله:

 • آروغ زدن بیش از حد
 • احساس باد در معده و شکم
 • حالت تهوع
 • سوزش معده
 • معده درد
 • سوزش سر دل
 • تب
 • کمبود اشتها و یا بی اشتهایی
 • کاهش وزن نامعلوم

با این حال، این علائم می تواند با سایر بیماری ها نیز ایجاد شود. برخی از علائم عفونت معده نیز توسط افراد سالم تجربه می شود. اگر هر کدام از این نشانه ها همچنان ادامه داشته باشد یا در مورد آنها نگران هستید، همیشه بهتر است که با دکتر خود مشورت کنید اگر خون یا رنگ سیاه را در مدفوع یا استفراغ مشاهده کردید، باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

چه کسی در معرض خطر عفونت هلیکو باکتر پیلوری است؟

کودکان به علت عدم بهداشت مناسب، احتمال بیشتری دارند که به  H. pylori  مبتلا شوند.  خطر ابتلا به عفونت تا حدودی بستگی به محیط زیست و شرایط زندگی شما دارد.

علل عفونت معده

چگونه عفونت هلیکو باکتر پیلوری تشخیص داده می شود؟

پزشک شما درباره سابقه بیماری و سابقه خانوادگی بیماری خود سوال خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که در مورد داروهایی که مصرف می کنید، از جمله هر ویتامین یا مکمل، به پزشک خود توضیح دهید. اگر علائم زخم معده را تجربه کرده اید، پزشک شما به طور خاص درباره استفاده شما از مسکن ها سوال خواهد کرد. برای تشخیص دقیق تر پزشک می تواند برخی از آزمایش ها و روش های دیگر را برای تأیید تشخیص خود انجام دهد:

معاینه بدنی

در طی یک معاینه فیزیکی، پزشک شما معده خود را برای بررسی علائم نفخ، حساسیت یا درد، بررسی می کند.

آزمایش خون

شما ممکن است نیاز به نمونه های خون داشته باشید که برای بررسی آنتی بادی علیه H. pylori مورد استفاده قرار می گیرد. برای آزمایش خون، یک مقدار کوچک از خون را از دست یا دست خود بکشید. سپس خون برای آزمایش به یک آزمایشگاه فرستاده شود.

ازمایش مدفوع

برای بررسی علائم H. pylori در مدفوع شما ممکن است یک نمونه مدفوع مورد نیاز باشد.

اندوسکوپی

پزشک یک ابزار طولانی و نازک به نام اندوسکوپ را به داخل دهان و به معده و دوازدهه خود وارد می کند. یک دوربین متصل به تصاویر خود را روی یک مانیتور ارسال می کند تا پزشک شما بتواند آن را مشاهده کند. هر ناحیه غیر طبیعی بررسی خواهد شد. در صورت لزوم، ابزارهای ویژه ای که با اندوسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند، اجازه می دهند که دکتر شما نمونه هایی از این مناطق را بگیرد.

عوارض عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

عفونت معده بر اثر میکروب هلیکوباکتر پیلوری می تواند به زخم های گوارشی منجر شود، اما عفونت و یا زخم خود به تنهایی می تواند منجر به عوارض جدی تر شود که شامل:

خونریزی داخلی، زمانی رخ می دهد که زخم معده رگ های خونی را شکافته و در اغلب موارد با فقر آهن و کم خونی همراه است.

انسداد، که زمانی رخ می دهد که مواد غذایی مانند یک توده در معده شما گیر کند.

سوراخ  شدن معده، که زمانی رخ می دهد که زخم معده دیواره معده شما را سوراخ کند.

التهاب صفاق، که یک عفونت صفاق (پوشش حفره شکمی) است و باعث دردهای شدید شکمی می شود.

در حالی که میکروب هلیکوباکتر پیلوری عامل اصلی سرطان معده است، اکثر افراد مبتلا به عفونت معده هرگز به سرطان معده دچار نمی شوند.

راه درمان عفونت معده

اگر به زخم معده مبتلا شده‌اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب‌ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم‌ها می‌شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می‌کشد. پزشک احتمالاً چند نوع دارو را برای شما تجویز می‌کند. اگر شما عفونت معده دارید به تنهایی هیچ مشکلی برای شما ایچاد نمی کند و در معرض سرطان معده نیستید. و درمان آن هیچ سودی به شما نمی رساند.

سرطان معده، اثنی عشر و زخم معده با عفونت هلیکوباکتر پیلوری همراه است. اگر در بستگان شما سابقه سرطان معده یا زخم معده و اثنی عشر وجود داشته باشد دکتر حتما برای اطمینان بیشتر آزمایش های لازم را بر روی شما انجام خواهد داد. درمان زخم معده خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش خواهد داد.

هیچ شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به میکروب معده نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم معده را بدتر کرده و از درمان آن جلوگیری کند.

شیوه زندگی و رژیم غذایی

شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به H. pylori نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم گوارشی را بدتر کرده و از آن به درستی درمان شوند. در مورد درمان طبیعی برای عفونت H. pylori اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه پیشگیری کنیم؟

شما می‌توانید از ابتلا به عفونت  میکروب هلیکوباکتری معده پیشگیری کنید. روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش‌های پیشگیری از میکروب‌های دیگر است:

 • پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست‌های خود را بشوئید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.
 • از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست،خودداری کنید.
 • از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.
 • از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست‌های خود را نمی‌شویند، تهیه شده، خودداری کنید.
 • اگر چه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی‌شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم معده می‌شود. در مورد شیوه‌ها مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

اغلب زخم‌های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می‌شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می‌کنند.  در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند. درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده و یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

بر گرفته از:

علل عفونت معده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

310 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام حدود دوسال پیش دوچار هلیکوباکتری شده بودم ،دارو مصرف کردم بعد رفتم آزمایش گفتن هیچ مشکلی نداری ،ولی الان برای وقت ها دوچار سوزش معده میشم ،بیشتر وقت ها دردهای شدید شکمی دارم ،شکمم باد میکنه ،وهر بار میرم دستشویی نمی تونم به کامل دفع موفوع داشته باشم

  • سلام
   می توانید برای سوزش و نفخ شکم دارو مصرف کنید
   در صورت عدم بهبود پس از سه ماه جهت اقدامات تشخیصی بیشتر اقدام کنید

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص داخلی استفاده کنید.

 2. سلام و وقت بخیر خدمت شما
  بنده 7ماهه میکروب معده دارم چندین جلسه پیش دوتا دکتر متخصص داخلی رفتم آندوسکوپ هم شدم دکتر میگه مشکلی ندارد اما متاسفانه اصلا میل به غذا ندارم و کمی هم که غذا میخورم حالت تهوع دارم و بعضی وقتا تهوع هم دارم انتی بیوتیک و امپرازول و غیره زیاد مصرف کردم با نسخه پزشک اما خوب نشدم و حدودا 20کیلو کاهش وزن دارم لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام من کیست مویی داشتم که هنوز به علت کرونا مراجعه نکردم و عفونت می کنه گه گاهی. الان هم مشکل معده دارم اروغ زیاد و احساس تورم معده و درد قفسه سینه و بالا اومدن اسید بسیار زیاد که هر لحظه مجبورم تف کنم میخواستم بدونم میتونن اینا مربوط باشن؟ چه انتی بیوتیک هایی مناسب هیلکوباکتری هستش؟

  • سلام
   شما باید از داروهای انتی اسید استفاده کنید

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص داخلی استفاده کنید.

 4. ممنونم لطف کردید

 5. سلام یه تست آندوسکوپی شدم گفتن اچ پیلوری دارم تتراسایکلین250وبیسموت ساب ومترونیدازول250تجویزکردن هر12ساعت ازهرکدام 2عدد آیامی تونم هر6قرص روباهم بخورم ممنون از راهنمایی شما

  • سلام بهتره فاصله نيم ساعت بينشون بديد چون اذيتتون ميكنه

 6. باسلام من چندسال پیش همین باکتری رو داستم و انتی بیوتیک مصرف کردم خوب شدم فقط تواین چارسال یبار بازم درد گرفت ایا لازمه بازم برم اندوسکوپی و اینکه خیلی استرس دارم ک این باکتری باعث سرطان معده میشه

  • سلام
   صرف یک بار درد شکم نیاز به بررسی بیشتر نیست

 7. سلام خسته نباشید.
  بنده مدتی ابسه مقعدی دارم و الان در حال خوب شدن و تقریبا داره خوب میشه. الان چهار روز نفخ شکم بدون درد، حالت تهوع و… دارم. اضهال خفیف هم دارم و تخلیه معده هم در روز خیلی کم شده. شاید نهایت دوبار. اشتها خوبه و خون در مدفوع مشاهده نکردم. به نظرتون مشکل من مربوط به ابسه؟

  • سلام
   خیر ربطی نداره
   مگر اینکه آنتی بیوتیک مصرف کرده باشین برای آبسه و سبب این علایم شده باشه

 8. من زبانم حدود هشت ماه شده زخم میشه و سفید شده آیا علتش اج پایلوری است چون دوکتورا میگن اج پابلوری داری

 9. با سلام وسط زبان من سفید شده اخر زبانم هم پر از جوش های قرمزه روی زبانم هم همیشه خیس ابه بزاق دهانم زیاده از چی میتونه باشه

 10. هلیکوباکترم درمان شده میخواستم بدونم که درد پشت کمر از اسید بالای معده میتونه باشه الان سه ماهه که دارم قرص میخورم خوب نشدم

 11. با سلام من میکروب هلیکو باکتر داشتم حدود سه ماهه که از بین رفته من دارم سه ماهه که قرص پنتوپرازول ۴۰ ناشتا میخورم من وقتی صبح ها از خواب بیدار میشم پشت کمرم قسمت بالا درد میکنه بعضی وقتا هم در حین غذا خوردن درد دارم میخواستم بدونم از چیه با تشکر

  • سلام
   پنتوپرازول هلیکوباکتر را درمان نمیکند فقط درمان آنتی بیوتیکی چند دارویی میخواهد و اگر عود علایم رخ داد ازمایش جهت تایید ریشه کنی عفونت باید انجام شود

 12. میکروب معده تا چند دوره خوب میشه ؟

 13. سلام دخترم۶سالشه هراز گاهی حالت تهوع میگیره غذا نمیخوره ممکن عفونت معده داشته باشه؟

 14. سلام
  مشکل روده دارم با علائم
  مدفوع شل و زرد رنگ
  دلپیچه
  صدای شکم
  دو تا پهلوم درد میکنه
  درد دور ناف
  شبا بعد از شام حس میکم همه‌چیز توی شکمم مونده و حرکت نمیکنه حس میکنم میخواد بالا بیاد
  آزمایش کامل دادم همه چیز نرمال بود جز
  هیلکو باکترم ک مثبت بود
  سنو کامل دادم مشکلی نبود!
  اینا مربوط به هیلکو باکترمه؟
  دکتر گف مشکل خاصی نداری ولی این مشکلات باهامه ، هر روز شکل عوض میکنه
  میشه بگید چی ممکنه باشه هر روز گریه میکنه اصن زندگی ندارم

  • سلام
   بنظر هلیکوباکتر بعلاوه سندرم روده تحریک پذیر مطرح است
   باید داروی مناسب تجویز شود

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوارش استفاده کنید.

 15. سلام مردی 30ساله ام ازافغانستان بیشترازهشت سال است خونریزی صاف قرمزبعدازمدفوع دارم که فقط زمستون کم میشه .وزن کم کردم دایم اسهال بادفعات مکررمدفوع دارم هرجادکتررفتم درمان نشدم .قبلن درایران اندوسکوپی وکلونوسکوپی کردم گفتند هموروییدداری.وبایدآزمایش هلیکوباکتری بدی که بخاطرتمام شدن پولم آزمایش ندادم الان چهارسال گذشته خونریزی شدیدترشده

  • سلام
   با توجه به علایمتان کولیت التهابی مطرح است، بعید است همورویید باشد

 16. خانم دکتر سلام. از بین تست مدفوعی و تست تنفسی کدوم دقیق تره. شما کدوم رو تجویز می کنید . میترسم بعد این همه قرص خوردن نتیجه دقیق رو نگیرم. تو رو خدا راهنمایی کنید . یک ساله گرفتار معده دردم

  • سلام تست انتي ژن مدفوعي تحت تاثير آنتي بيوتيك قرار نميگيرن

  • سلام خانم دکتر من قبلا این میکروب را در معدم داشتم الان دوباره همون دردا دارم حالا هر شب سرکه سیب میخورم ایاضرر داره

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر