بهترین پوزیشن رابطه جنسی برای باردار شدن

بارداری می‌تواند یکی از تجربه‌های جذاب و ماجراجویانه برای زندگی هر زوج باشد؛ دوره‌ای که هر روزش با تغییرات و اتفاقات هیجان‌انگیز و لذت‌بخش همراه است. در این مسیر، هر زوج باید آگاهی‌هایی لازم را به‌دست بیاورند تا به موفقیت برسند؛ نتیجه‌ای که با بهترین موارد در زمینه پوزیشن رابطه جنسی برای باردار شدن به‌دست می‌آید.

امتحان کردن پوزیشن‌های مختلف رابطه جنسی شانس بارداری را افزایش می‌دهد. البته که بدیهی است پیش از این اقدام‌، باید با دکتر زنان مشورت کرده و معاینات و آزمایش‌های پزشکی لازم را انجامم دهید.

در ادامه این مطلب از مجله دکتر به قصد پیش‌آگاهی قصد داریم تا به سوال‌هایی همچون بهترین حالت قرار گرفتن زن در رابطه جنسی برای باردار شدن چیست؟ یا این که آیا تعداد دفعات رابطه جنسی می‌تواند احتمال بارداری را افزایش دهد؟ و سوالاتی از این قبیل پاسخ دهیم، با ما همراه باشید.

پوزیشن رابطه جنسی برای باردار شدن؛ لطفا لذت کافی ببرید!

یادتان باشد که هر وضعیت رابطه جنسی که برای باردار شدن انتخاب می‌کنید باید از انجام آن لذت کافی را ببرید. این توصیه کارشناسان از این‌روست که طبق پژوهش‌های علمی، هرچه زن و مرد معاشقه طولانی‌تر و انگیختگی جنسی بیشتری پیش از نعوظ داشته باشند، به تعداد اسپرم‌های مرد اضافه می‌شود.

از طرفی هنوز هیچ مستند علمی تایید شده‌ای در این مورد وجود ندارد که کدام یک از انواع پوزیشن‌های جنسی بیشترین تاثیر را روی بارداری زن می‌گذارد.

البته پژوهش‌ها می‌گویند که پوزیشن‌های ضد جاذبه مثل نشستن یا ایستادن حین رابطه جنسی ممکن است مانع حرکت درست اسپرم به سمت بالا و ورود به رحم زن شود.

با این اوصاف پوزیشن رابطه جنسی برای باردار شدن پس از در نظر گرفتن انگیختگی بیشتر برای هر دو طرف مخصوصا زن، وابسته به نیروی جاذبه زمین است تا همه اسپرم‌ها با سرعت حرکت کنند و بیرون نریزند.

آیا واقعا نوع پوزیشن در باردار شدن تاثیری دارد؟

تنها دلیل حاملگی، رابطه جنسی و پوزیشن‌های آن نیست بنابراین برای زودتر باردار شدن باید به مولفه‌های مختلفی دقت شود.

تغذیه هدف‌مند به‌منظور کمک به افزایش قدرت باروری ازجمله این موارد است.

بنابراین در پاسخ به این پرسش که «آیا نوع پوزیشن در باردار شدن موثر است؟» می‌توان گفت «بله اما تنها در شرایطی خاص!».

درواقع اما و اگرهایی هم وجود دارد مانند تعداد دفعات رابطه، نوع دخول و لزوم به ارگاسم رسیدن در حاملگی دخالت دارند.

آیا واقعا نوع پوزیشن در باردار شدن تاثیری دارد؟

معرفی پوزیشن رابطه جنسی برای باردار شدن

در ادامه این مطلب قصد داریم تا درباره پوزیشن های مناسب برای باردار شدن و انواع آن‌ها برایتان بگوییم:

میشنری و تماس چشمی و بدنی

در پوزیشن کلاسیک یا میشنری، زن با پاهایی باز شده به پشت می‌خوابد و هر دو زانوی خود را خم می‌کند و کف پاها را محکم روی زمین قرار می‌دهد، سپس مرد روی او می‌خوابد.

این پوزیشن جز اولین و معمول‌ترین پوزیشن‌هایی است که هر زوجی امتحان می‌کنند. تماس چشمی و بدنی زیادی در این حالت وجود دارد پس صمیمانه‌تر است.

همچنین، دستان زوجین برای لمس بدن یکدیگر آزاد است. دخول ملایم و عمیقو با کنترل مرد انجام می‌شود.

از دیگر مزایای این پوزیشن، مهارت و آمادگی بدنی خاصی لازم نیست و ساده است.

نکته دیگر درباره پوزیشن کلاسیک این است که زن بهتر است برای شیب و دخول راحت‌تر و فشار کمتر به کمر خود، یک بالش زیر باسن خود بگذارد.

در این شرایط اسپرم راحت‌تر به داخل بدن زن رفته و از گردنه رحم می‌گذرد.

در این پوزیشن بهتر است حدود نیم ساعت، در حالتی بمانید که زیر باسن شما یک بالش وجود دارد و پاهایتان به سمت بالا روی دیوار یا هر تکیه‌گاهی است. به عبارت دیگر، وضعیت شما به‌گونه‌ای باشد که پایین تنه در سطحی بسیار بالاتر از سر و سینه شما باشد.

در این میان برخی افراد متذکر می‌شوند که با بلند شدن زن از جای خود، کمی از مایع انزال شده از واژن بیرون می‌ریزد اما این اتفاق، باعث کاهش احتمال باروری او نمی‌شود.

در این نقطه بیشتر اسپرم‌هایی که در واژن مانده‌اند، زنده نیستند. به همین دلیل، به پشت خوابیدن زن بیشتر از ۳۰ دقیقه احتمال بارور شدن زن را بیشتر نمی‌کند.

خواب پهلو به پهلو و آغوش

پوزیشن دیگری که می‌تواند منجر به بارداری شود پهلو به پهلو نام دارد. در این روش دخول عمیق است و می‌تواند روند رسیدن اسپرم به دهانه رحم را تسریع کند.

این مدل بیشتر برای زوج‌هایی مناسب است که یکی از آن‌ها اضافه‌وزن یا کمردرد دارد. در این وضعیت دو طرف به پهلو کنار یکدیگر می‌خوابند و مرد از پشت زن را در آغوش گرفته و آلت خود را از پشت وارد واژن زن می‌کند. البته این کار را می‌توان رو در رو هم انجام داد.

زن می‌تواند روی شکم دراز بکشد یا روی زمین زانو بزند. همچنین این امکان وجود دارد که به پهلو دراز بکشد. مرد پشت او می‌ایستد یا او نیز زانو می‌زند. این روش باعث می‌شود که اسپرم در گردنه رحم ذخیره شود.

داگی و امکان لقاح

به‌طور کلی هر پوزیشنی که موجب نفوذ عمیق شود، می‌تواند به اسپرم کمک کند تا آن‌جا که ممکن است به دهانه رحم نزدیک شود و لقاح را ممکن کند. داگی یکی پوزیشن های مناسب برای باردار شدن معرفی شده است.

در پوزیشن داگی، زن باید بر روی زمین در حالت چهار دست و پا قرار بگیرد. مرد پشت سر زن زانو می‌زند و آلت تناسلی خود را وارد واژن زن می‌کند. در این وضعیت، دهانه رحم باز است و باعث می‌شود اسپرم سریع‌تر به تخمک برسد.

پوزیشن CAT و یک امتیاز مضاعف

مدل CAT در به ارگاسم رسیدن زنان موثر است که البته این قضیه عاملی برای حاملگی نیست اما یک امتیاز مضاعف به‌شمار می‌آید چون باعث تسریع حرکت اسپرم به سمت دهانه رحم خواهد شد.

موقعیت قرارگیری در پوزیشن گربه به این شکل است که زن زانوها را خم می‌کند تا پایین‌تنه مرد بین او قرار بگیرد. بعد، به جای ضربه زدن، زن و مرد باید لگن خود را با سرعت بالا حرکت بدهند.

پوزیشن کوه جادو

پوزیشن کوه جادو مشابه سبک داگی است. چگونگی قرارگیری زوجین به این صورت است که مرد روی زن خم می‌شود، سینه و شکم او روی کمر و پشت زن قرار می‌گیرد.

برای تسلط و حمایت بهتر، زن می‌تواند از بالش یا تکیه‌گاهی برای زیر بالاتنه استفاده کند.

این پوزیشن از این جهت توصیه می‌شود که به حرکت سریع و عمیق اسپرم کمک می‌کند، به‌منظور رسیدن به نقطه ارگاسم موثر است و بروز حاملگی را افزایش می‌دهد.

موقعیت سندانی

در حالت قرارگیری سندانی که مانند حالت میشنری کلاسیک است، مرد باید ایستاده و زن مقابل او روی تخت خوابیده باشد.

همچنین، زن باید پاهای خود را درحالت ۹۰ درجه بلند کند درحالی که در زیر کمر او بالش وجود دارد. در این وضعیت، مرد در حالت ایستاده، آلت خود را وارد واژن زن می‌کند.

پوزیشن سندانی با ایجاد نفوذ عمیق، فرصت خوبی را برای بارداری فراهم می‌کند. ضمن اینکه پاهای بالارفته نیز به تحریک نقطه جی زن کمک می‌کند.

روش قاشقی

حالت دیگری که برای افزایش احتمال بارداری پیشنهاد می‌شود قاشقی نام دارد که یک سبک عاشقانه و کارآمد است.

در این حالت زن و مرد به صورت دو قاشق که درون هم قرار گرفته‌اند به پهلو خوابیده، زن جلوی مرد قرار گرفته و مرد از پشت زن را در آغوش می‌گیرد.

حالت قاشقی باعث می‌شود دهانه رحم زن نسبت به آلت مرد 90 درجه باشد و اسپرم سریع‌تر وارد آن شود.

پوزیشن مثلث درخشان

مثلث درخشان پوزیشنی است که در عین شباهت به میشنری، تفاوت‌های جزئی با آن دارد. در این روش زن به پشت خوابیده و مرد بالای او قرار می‌گیرد، مرد روی دو زانو می‌نشیند در حالی که لگن زن روی پاهای او قرار می‌گیرد.

پاهای زن در حالی که آن‌ها را از زانو تا کرده در دو طرف کمر مرد قرار دارد. این پوزیشن موجب نفوذ عمیق‌تر آلت مرد در واژن می‌شود و شانس باروری را در زن افزایش می‌دهد.

پوزیشن شخم زدن

در پوزیشن شخم زدن دو اتفاق می‌افتد؛ علاوه‌بر افزایش احتمال حاملگی زن، کیفیت رابطه جنسی نیز بالا می‌رود. در این حالت، زن آرنج و زانوهای خود را روی زمین قرار می‌دهد، مرد پشت سر او می‌ایستد و مچ پای زن را بالا می‌آورد. این سبک نیز جاذبه باعث نفوذ عمیق‌تر اسپرم می‌شود.

گاوچران معکوس

پوزیشن گاوچران معکوس حالت مناسب دیگر برای زوج‌هایی است که می‌خواهند بچه‌دار شوند. از هر پنج زن، یک نفر دارای رحم نوک‌تیز و عقب‌گرد است. اگر شما جز این دسته هستید، این سبک ممکن است بهترین پوزیشن جنسی برای باردار شدن شما باشد.

در این حالت مرد به پشت دراز کشیده و زن نشسته و پشتش به مرد و رو به پاهای او قرار دارد. در این حالت کنترل و عمق نفوذ دست زن است.

اگر تا الان در بارداری ناموفق بوده‌اید، به احتمال زیاد اطلاع ندارید که رحم شما برگشتی است یا نه، پس امتحان این پوزیشن ضرری ندارد.

معرفی پوزیشن های مناسب برای باردار شدن

تعداد دفعات رابطه جنسی برای باردار شدن

پس از معرفی پوزیشن‌های مناسب بارداری، نوبت پاسخ به این پرسش است که آیا تعداد دفعات رابطه جنسی می‌تواند احتمال بارداری را افزایش دهد؟

طبق اطلاعات منتشر شده، وجود یک الگو و برنامه‌ریزی منظم برای رابطه جنسی، احتمال حاملگی زن را افزایش می‌دهد.

اگر به‌دنبال پاسخ دقیق‌تر هستید که مثلا دفعات نزدیکی برای بارداری باید چند بار در هفته، روز یا ماه باشد، باید گفت شما باید یکی از این دو راه را انتخاب کنید.

نخست این که با تعیین روز تخمک‌گذاری و پنجره باروری، فقط در همان روزها رابطه جنسی داشته باشید. این روش اگرچه علمی است، اما از آن‌جا که برخی از خانم‌ها چرخه‌های قاعدگی منظمی ندارند، ممکن است باعث سردرگمی این دسته از افراد شود. همچنین، این زمان‌بندی و تلاش برای تشخیص روز تخمک‌گذاری، می‌تواند استرس زیادی را برای زوجین به‌همراه داشته باشد.

هر هفته رابطه جنسی داشته باشید

اما در راهکار دوم، آزادی عمل وجود دارد به این معنا که شما می‌توانید با توجه به میل خود برای رابطه جنسی‌تان برنامه‌ریزی کنید. اما نکته این است که شما در هر هفته باید رابطه داشته باشید.

با این رویه بدون اینکه خودتان متوجه شوید، حداقل برای یک بار هم که شده در روز تخمک‌گذاری و روزهای حوالی آن رابطه جنسی خواهید داشت.

در انتخاب یکی از این دو راه، وسواس نداشته باشید چون هر دو مورد، خوب و موثر هستند. تنها نکته‌ای که باقی می‌ماند این است که فاصله رابطه جنسی باید یک روز در میان باشد تا اسپرم‌ها فرصت کافی برای بالغ شدن داشته باشند و از قدرت باروری آن‌ها کم نشود.

تهیه چک‌لیست آمادگی پیش از بارداری

با این وجود، زن و مرد پس از تصمیم به بچه‌دار شدن باید سلامت خود را بررسی کنند و آن را کم‌اهمیت ندانند. بنابراین به پزشک مراجعه کنید تا از وضعیت بدنی و سلامت خود مطمئن شوید و دریابید که آیا آماده بارداری هستید یا نه.

اگر فرض را بر این بگیریم که شاخص توده بدنی (BMI) شما در محدوده سالم قرار دارد، نکته بعدی این است که آیا در رژیم غذایی، اسید فولیک کافی را دریافت می‌کنید یا نه. همچنین باید اصلا الکل مصرف نکنید.

وقتی این موارد را در چک لیست خود تیک زدید شما آمادگی پیش از بارداری را کسب کرده‌اید که شامل دانستن زمان تخمک‌گذاری با حفظ تقویم تخمک‌گذاری و آگاهی از علائم تخمک‌گذاری در اولویت بعدی است.

با این توضیح که در روزهایی باروری که معمولا پنج روز تا زمان تخمک‌گذاری و 24 ساعت پس از آن است شما باید یک روز در میان رابطه جنسی داشته باشید.

این نکته را هم نباید فراموش کنید که همه زنان در نیمه چرخه قاعدگی خود تخمک‌گذاری نمی‌کنند. از این‌رو، اگر برای حاملگی به مشکل برخورد کرده‌اید و دقیقاً نمی‌دانید در این چرخه، زودتر یا دیرتر تخمک‌گذاری می‌کنید بهتر است با پزشک زنان خود مشورت کنید تا به شما روش دیگری را برای تخمک‌گذاری پیشنهاد کند.

تعداد دفعات رابطه جنسی برای باردار شدن

برای بارداری روش‌های زیادی وجود دارد، عجله نکنید!

برای بارداری راه‌های مختلفی وجود دارد. واقعیت این است که هر راهی که باعث جذب اسپرم به داخل تخمک و رحم زن شود، باعث بارداری می‌شود. گرچه روش‌هایی که در این مطلب معرفی کردیم، بیشترین تاثیر را در این رابطه دارند.

البته همانطور که گفتیم، این مطلب به قصد آگاهی‌رسانی به رشته تحریر درآمده و بهتر است برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید. برای گرفتن نوبت دکتر هم می‌توانید از دکتردکتر کمک بگیرید.

در انتهای این مطلب از شما می‌خواهیم که اگر سوالی در این رابطه دارید، از مشاور سلامتی مجله پزشکی دکتردکتر بپرسید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. راضیه ظفری می گوید

    سلام من ۳سال ازدواج کردم تا الان طبیعی جلوگیری کردیم اما الان تقریبا 1/5ماه ک اقدام ب بارداری کردیم …خواستم بدونم برای بارداری موفق باید چ روزایی دقیقا باشه ؟!؟
    چرخه قاعدگی 29 روزه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر