کاهش سطح هوشیاری یکی از شایع‌ترین نشانه‌های بیماری مغز

 • 1397-07-21
 • 94
علل آتروفی مغز

کاهش سطح هوشیاری حالتی است که در هوشیاری عادی فرد اختلال ایجاد می‌شود. این حالت ممکن است از خواب آلودگی تا بیهوشی کامل متغییر باشد.

کاهش سطح هوشیاری زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به طور ناگهانی قادر به پاسخ به محرک‌ها نیست و به نظر می‌رسد خواب باشد. یک فرد ممکن است برای چند ثانیه – مثل غش کردن – یا برای دوره‌های طولانی‌تر این حالت را تجربه کند. افرادی که به دچار کاهش سطح هوشیاری می‌شوند به صداهای بلند یا تکان دادن واکنش نشان نمی‌دهند. حتی ممکن است تنفس در آنها متوقف شود یا ممکن است ضربان قلب آنها ضعیف شود. این موارد به مراقبت اضطراری فوری نیاز دارند.

کاهش سطح هوشیاری چیست

ویژگی‌های اصلی آگاهی عبارت‌اند از هوشیاری و آگاه بودن به مکان و زمان. آگاهی به این معنی است که شما قادر به پاسخ مناسب به مردم و چیزهای اطراف خود هستید. آگاه بودن به محل و زمان به این معنی است که شما می‌دانید که چه کسی هستید، جایی که هستی، کجا زندگی می‌کنی و چه زمانی است. هنگامی که آگاهی کاهش می‌یابد، توانایی شما برای بیدار شدن، آگاه شدن و تمرکز کردن، دچار اختلال می‌شود. آگاهی ضعیف می‌تواند یک اورژانس پزشکی باشد.کاهش سطح آگاهی

آگاهی و مغز

مغز در نهایت مسئول حفظ هوشیاری است. مغز شما نیاز به مقدار مشخصی از اکسیژن و گلوکز دارد تا بتواند به درستی عمل کند. بسیاری از مواد مصرفی شما می‌تواند روی مغز شما تأثیر بگذارد. این مواد می‌توانند به حفظ یا کاهش آگاهی کمک کنند. به عنوان مثال، کافئین یک محرک است، به این معنی که سطح فعالیت مغز شما را افزایش می‌دهد. کافئین را می‌توان در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌هایی که هر روز مصرف می‌کنید، مانند قهوه، نوشابه و شکلات پیدا کنید.

از سوی دیگر، مسکن و آرامش بخش باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شود. بیماری‌هایی که به سلول‌های مغزی شما آسیب می‌رساند نیز می‌توانند موجب آسیب دیدگی شوند. کما سطح شدید اختلال آگاهی است.

علائم کاهش سطح هوشیاری

علائمی که ممکن است با کاهش سطح هوشیاری همراه باشد عبارت‌اند از:

 • تشنج
 • از دست دادن عملکرد روده یا مثانه
 • تعادل ضعیف
 • افتادن یا سقوط
 • اختلال در راه رفتن
 • غش کردن
 • سرگردانی یا سبکی سر
 • ضربان قلب نامنظم
 • ضربان سریع قلب
 • فشار خون پایین
 • تعریق
 • تب
 • ضعف در صورت، دست‌ها و یا پاها

کاهش سطح آگاهی

انواع کاهش سطح هوشیاری

سطوح آگاهی ضعیف عبارت‌اند از:

 • گیجی
 • سردرگمی
 • هذیان
 • بی حالی
 • بی حسی
 • کما

 گیجی

با عدم وجود تفکر روشن مشخص می‌شود و ممکن است فرد در تصمیم گیری ضعیف شود.

سر در گمی

Disorientation یا سر درگمی ناتوانی در درک چگونگی ارتباط شما با افراد، مکان‌ها، اشیاء و زمان است. مرحله اول تمرکز معمولاً در اطراف آگاهی از محیط فعلی شما است (به عنوان مثال، چرا شما در بیمارستان هستید). مرحله بعدی با توجه به زمان (سال‌ها، ماه‌ها، روزها) است. از دست دادن حافظه کوتاه مدت ناشی از عدم توجه به مکان است. شکل افراطی ترین تمرکززدایی زمانی است که شما حافظه خود را از دست می‌دهید.

هذیان

اگر شما هذیان گو هستید، افکار شما اشتباه و غیرمنطقی هستند. افرادی که هذیان می‌گویند اغلب سردرگم هستند. پاسخ‌های عاطفی آنها به محرک‌ها متفاوت بوده و با ترس و خشم همراه است. افرادی که هذیان گو هستند اغلب بسیار آشفته هستند.

بی حالی

Lethargy یک وضعیت کاهش آگاهی بوده که شبیه خواب آلودگی است. اگر بی حال هستید، ممکن است به محرک‌ها مانند صدای ساعت زنگ‌دار پاسخ ندهید.

بی حسی

بی حسی سطح عمیق‌تر کاهش سطح هوشیاری از اختلال است که در آن پاسخ فرد به هر گونه تحرک، به جز درد، بسیار دشوار است.

کما

کما عمیق‌ترین سطح کاهش آگاهی است. اگر فردی در کما باشد، نمی‌تواند به هيچ محرک و حتي درد پاسخ دهد.کاهش سطح هوشیاری

علل کاهش سطح هوشیاری

از رایج‌ترین علل کاهش سطح گاهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش سطح آگاهی

علائم کاهش سطح هوشیاری

علائم احتمالی کاهش سطح هوشیاری عبارت‌اند از:

 • اختلال ناگهانی برای پاسخ دادن سؤالات
 • لکنت زبان
 • ضربان قلب سریع
 • گیجی
 • سرگیجه یا سبکی سر

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم

تشخیص و درمان کاهش سطح هوشیاری با یک تاریخچه کامل پزشکی و معاینه فیزیکی شروع می‌شود که شامل ارزیابی عصبی دقیق است. پزشک در مورد هر گونه مشکلات پزشکی که دارید، مانند دیابت، صرع  یا افسردگی از شما سؤال می‌پرسد. او همچنین در مورد داروهای مصرفی از شما سؤال می‌پرسد. برای تشخیص بهتر و دقیق‌تر پزشک علاوه بر تاریخ کامل و جسمی شما، می‌تواند آزمایشات زیر را انجام دهد:

شمارش کامل خون (CBC): این آزمایش خون نشان می‌دهد که آیا سطح هموگلوبین کم است یا نه که نشان دهنده کم خونی است. شمارش گلبول‌های سفید (WBC) بالا نشان می‌دهد که عفونت‌هایی مانند مننژیت یا پنومونی وجود دارد.

آزمایشات سم شناسی: این آزمایش از نمونه خون یا ادرار برای تشخیص حضور و سطوح داروها، مواد مخدر غیر قانونی و سموم در سیستم شما استفاده می‌کند.

بررسی الکترولیت بدن: این آزمایشات خون، سطح سدیم، پتاسیم، کلرید و بی کربنات را اندازه گیری می‌کند.

معرفی تخصص و بهترین دکتر مغز و اعصاب
آزمایش عملکرد کبد: این آزمایش ها با تعیین سطح پروتئین، آنزیم‌های کبدی یا بیلی روبین در خون شما، سلامت کبد را تعیین می‌کند.

الکتروانسفالوگرام (EEG): این آزمون با استفاده از الکترودهای پوستی برای ارزیابی فعالیت مغز استفاده می‌شود.

الکتروکاردیوگرام (EKG): این آزمون فعالیت‌های الکتریکی قلب شما را اندازه گیری می‌کند (مانند ضربان قلب و ریتم).

اشعه ایکس قفسه سینه: پزشکان از این آزمایش تصویربرداری برای ارزیابی قلب و ریه استفاده می‌کنند.

سی تی اسکن سر: CT اسکن با استفاده از رایانه و چرخش اشعه ایکس برای ساخت تصاویر با وضوح بالا از مغز است. پزشکان از این تصاویر برای پیدا کردن ناهنجاری استفاده می‌کنند.

MRI سر: یک MRI با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی هسته‌ای برای ساخت تصاویر با وضوح بالا از مغز مورد انجام می‌شود

درمان کاهش سطح هوشیاری

درمان کاهش سطح هوشیاری بستگی به علت آن دارد. ممکن است لازم باشد داروهای مصرفی را تغییر دهید. برای مثال، برای درمان خونریزی مغزی، نیاز به درمان اورژانسی و احتمالاً جراحی دارید. از سوی دیگر، هیچ درمان برای آلزایمر وجود ندارد. به محض این که فکر می‌کنید ممکن است سطح آگاهی کمتری دارید، با دکتر خود صحبت کنید. آنها می‌توانند درمان شما را در اسرع وقت شروع کنند.

برای درمان و شروع روند درمانی شما باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید، شما می‌توانید از لیست موجود در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر نسبت به اقدام پزشک متخصص خود اقدام کنید.


متخصص مغز و اعصاب

عوارض کاهش سطح هوشیاری

عوارض احتمالی کاهش سطح هوشیاری برای مدت زمان طولانی شامل آسیب به مغز و کما می‌شود. شکستگی سر و سایر نقاط بدن در اثر سقوط نیز در طی کاهش سطح هوشیاری در افراد دیده می‌شود. ممکن است خفگی نیز رخ دهد. این مورد به خصوص خطرناک است و می‌تواند منجر به مرگ شود.

لیست پیشنهادی پزشکان متخصص مغز و اعصاب

 

لیستی از پزشکان متخصص مغز و اعصاب را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر پزشک کلیک کنید(یا لمس کنید)

 

 

منابع:

medindia

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «کاهش سطح هوشیاری یکی از شایع‌ترین نشانه‌های بیماری مغز»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

94 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام وقت بخیر. دخترم 8روز پیش از پشت سر خورد زمین بعد یکم گریه کرد بعد گذاشتم رو پام یکم گریه کرد بعد دیدم نه حرف میزنه نه تکون میخوره و چشماش یکم به بالا نگاه کرد و یکی از دستاش یکم خشک شد و فرداش یه لحظه نگاهم به اون دستی که خشک شد بوده از آرنج سیاه شده افتاد.اما کل بدنش هم سفت نشد همش تقریبا چن ثانیه شد.بعد فورا حالش خوب شد بازی کرد غذا خورد 3ساله و 8 ماهش هست. الان از 8 روزپیش تا به الان هیچیش نشده مث همیشه هست میخوره بازی میکنه خوب هست مث همیشه. هیچ بیماری خاصی هم نداره. به نظر شما مشکلی نداره.. خیلی نگرانش. ممکنه شوکه شده. البته نمیدونم ترسیده یا نه. البته چن ساعت قبلش غذا خیلی کم خورده بود.لاغر هم هست.ممنون

  • سلام
   دوست عزیز
   با توجه به علایم ممکن است شوک یا تشنج به دنبال ضربه رخ داده باشد
   لازم است توسط متخصص اطفال ویزیت شود

 2. سلام ببخشید من یه مادر بزرگ دارم ۶۰ سالشه ب علت فشار خون سکته مغزی کرد و خونریزی داره مغزش الانم بدنش طبیعی کار میکنه نفس راحت میکشه دست و پا هم تکون میده چشمشم نیم بازه و کمم حرف میزنه و حافظش سره جاشه فقط سطح هوشیاریش ۸ بنظرتون چی میشع تورو خدا بگین?

  • سلام
   در این مورد فقط پزشک ایشون که در جریان کامل بیمار شما هستند می توانند اظهار نظر کنند

 3. سلام
  پدرم81 ساله هستند
  دیابت دارند
  متاسفانه یک ماهه بیمارستان بستری هستند
  سابقه سکته و فشار خون دارند
  بیمارستان نارسایی قلبی تشخیص دادند و اینکه یکی از ربه ها آب برداشته ازمایش از آب ریه هم گرفتند مشکلی نداشت
  خواهش میکنم به من بگویید برای هوشیاری پدرم چه کار میشه کرد
  ما نمیخواهیم از دستشون بدیم

  اول بهتر بودند اما الان هوشیاریشون پایین هست
  گاهی وقتی صدا میکنیم در حد باز کردن چشم
  پرستاران گفتن درجه هوشیاری ده است

  • سلام
   دوست عزیزم
   شرایط ایشان با توجه به سن و بیماری زمینه ای پیچیده است
   لازم است ابتدا مشکلات زمینه ای قلبی و دیابت و ریوی تحت کنترل قرار گیرد و همچنین توسط متخصص مغز و اعصاب ویزیت شوند

 4. سلام خسته نباشید دایی من۷۵ سالتونه دیابت نوع دو دارن .. ۲ هفته است که ب علت عفونت ریه بستری شدن و الان چند روزی هست که سطح هوشیاری ایشان اومده پایین به ۹ رسیده .. ممنون میشم بگید آیا امیدی به بهبودی هست و سطح هوشیاریشون بالا میره ؟؟ ممنون میشم زودتر جواب بدید

  • سلام
   بستگی به شرایط کنترل بیماری و علت عفونت ریه دارد
   سطح هوشیاری ۹ متوسط است و احتمال بهبودی هست
   با آرزوی سلامتی ایشان

 5. با سلام.پدرشوهر ۹۴ ساله ای دارم که از ۵ روز پیش تا الان از خواب بیدار نمیشن.ده سال پیش سکته مغزی داشتن و یک طرف بدنش به سختی حرکت می کنه.و تقریباً حالت نیمه فلج داره.پزشک تشخیص عفونت دادن.و از همون ۵ روز پیش داروهای آنتی بیوتیک رو به صورت وریدی براشون شروع کردن. نسبت به ضربه به بدنش واکنش نشون میده.دستش رو بالا میاره و بینیش رو تمیز می کنه.با سرنگ بهش آب و غذا میدیم ومیتونه قورت هم بده.ولی نه چشماش رو باز می کنه و نه حرفی میزنه.میخواستم ببینم تا کی ممکنه به وضعیت باشه و ما چه کاری باید انجام بدیم.

  • سلام
   پدر همسر شما دچار کاهش سطح هوشیاری است و باید تحت مراقبت ویژه و در بیمارستان باشد
   شما کار بیشتری نمیتوانید در منزل انجام دهید
   ترشحات تنفسی باید ساکشن شود تا دچار عفونت ریه نشوند

 6. سلام مادربزرگ 76 ساله من چهار ماه پیش دچار سکته مخچه شدند که بعد از بستری و گذشت پنج روز به دلیل خونریزی مغزی فشار مغزشون بالا میره و با سطح هوشیاری 5 عمل شنت گذاری میشن و بعد از یک ماه با هوشیاری 12-13 از بیمارستان مرخص میشن ایشان هم اکنون خیلی بی قرار هستند و به مکان و زمان آگاهی کامل ندارند و حافظه بلند و کوتاه مدتشان از بین رفته و گاهی دچار هذیان گویی میشوند و دچار احتباس ادرار هستند و از سوند استفاده میکنند و نمیتواننتد بدون کمک مستقل راه بروند و به دلیل شیوع کرونا نتوانسته ایم ایشان را برای ویزیت پیش دکترش ببریم سوال من این است که بنظر شما شرایط ایشان قابل برگشت هستش ؟ ممنون میشم جواب سوال من را بدهید ما خیلی نگران هستیم

  • سلام
   ایشان باید مرتبا توسط متخصص مغز و اعصاب ویزیت شوند و دارو مصرف کنند
   بهبودی نسبی است
   اگر امکان مراجعه حضوری ندارید
   از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص مغز و اعصاب استفاده کنید

 7. سلام برادر من الان چهارده روز هست که به بیماری کرونا مبتلا شده و هفته پیش بدحال شد و دستگاه تنفس مصنوعی بمدت دو روز بهش وصل کردن و با سه مرحله فیلتر کردن خون اوضاعش بهتر و رو به بهبود شد تا اینکه از دیروز مجددا اوضاعش بدخیم شد و درصد جذب اکسیژن حدود 60 و فشار خونش پایین اومد و الان در حالت بیهوشی هست البته ایشون سابقه بیماری دیابت جزیی هم دارند، خواستم بپرسم احتمال بهبودی ایشون چند درصد خواهد بو!؟

  • سلام
   دوست عزیز
   در جریان کرونا ممکن است آسیب به مغز و یا قلب و کلیه ایجاد شود که هنگی سبب کاهش سطح هوشیاری میشود
   باید بررسی شود علت کدام یک از اینهاست و چقدر آسیب جدی وارد شده
   ان شاالله بهبودی هرچه سریع تر حاصل شود

 8. با سلام
  دختر من هجده سال سن داره طي ده روز اخير دو بار دچار كاهش هوشياري شده بطوري كه چشم هاش باز هستند ولي وقتي با او صحبت ميكنيم جواب نمي دهد و دست و پايش سرد ولي پيشاني گرمي دارد و زماني كه بعد از حدود نيم ساعت به حالت عادي برميگرده اصلاً چيزي يادش نمي آد و وقتي از او شرايطش را مي پرسيم ميگه زير قفسه سينه ام درد ميگيره و حالت تهوع و سرگيجه دارم و سپس سطح هوشياريش كاهش پيدا مي كنه.
  لطفاً راهنمايي بفرماييد ممنون

 9. سلام و خسته نباشید
  پدر من 63سال سن دارن ، و بیماری زمینه ای دیابت نوع دو
  ایشون به علت خونریزی هموگلوبین خودشون 7.9شد و به ایشون واحد خون زدن
  چون دچار کم کاری کلیه هم هستند ، کراتین ایشون پس از تزریق واحد خون به 6رسید و پتاسیم به 5
  که ایشون رو دیالیز کردن
  فشار ایشون ، با وجود اینکه پرفشاری داشتن به 8رسید
  الان سطح هوشیاری 13دارن و هذیان می گویند
  دکتر ایا بهبود پیدا می کنند تو رو خدا راهنمایی فرمایید

 10. سلام
  ببخشید که مزاحمتون میشم
  امکان برگشت کامل هم هست بعداز عمل
  لطف میکنید اگه یه توضیح مختصر بدید
  تشکر از لطفی که میکنید وآرزوی سلامتی شما

  • سلام
   بله احتمال برگشت هست
   دوست گرامی متوجه اضطراب و نگرانی شما هستم
   اما به جهت عدم دسترسی به پرونده مادر شما و عدم اطلاع از جزییات متاسفانه راهنمایی دقیق تری نمیتوان کرد
   نگران نباشید همینقدر که این خطر عبور کرده و وضعیت رو به ثباتی دارد جای بسی امیدواری است

 11. سلام پدر من 47 سال دارن بیماری صرع داره پارسال افت هوشیاری پیدا کرد و بردیمش بیمارستان اول متوجه نشدن مشکل چیه ولی با دادن انتی بیوتیک قوی خوب شدن انگار گفتن عفونت مغزی بوده قرص اسیک لویل انگار داده بودنند چند ماه بعد دوباره این اتفاق افتاد باز با انتی بیوتیک خوب شدن ولی گفتن از ریه هست الان دوباره بعد از6 ماه علائم افت هوشیاری را دارند مثل خواب زیاد و انگار خلط تو گلوشون و بی حال هست
  (البته برای پدر من اینطور هست) حالا به دلیل کرونا موندیم چیکار کنیم دکترشونم نیستن بهترین کار چیه؟

 12. سلام پدر من الان دو باره که ناگهان غش می کنه بمدت یکی دو ثانیه و زمانیکه به هوش میاد یادش میره که کجا بوده ایشون 46 سالشونه و ریه وشش هاشون به علت سیگار کشیدن به شدت آسیب دیده ازتون خواهش می کنم هر چه زودتر جواب منو بدید
  به قرآن قسم الان دو روزه که نخوابیدم تا ببینم پدرم چیزیشون نشه تو رو خدا جوابمو بدید من خیلی می ترسم

  • سلام
   دوست گرامی اگر ناگهان بیهوش میشوند باید به متخصص داخلی یا مغز و اعصاب جهت معاینه مراجعه کنید

  • سلام خسته نباشید مادر من ۷۳ سالشه ۴ روز پیش خونریزی مغزی کرده در ساعت های اولیه هوشیاری داشتند اما بعدا هوشیاری ندارند ما نگران هستیم دکتر لطفا راهنمایی کنید امید به بهبودی هست و چقدر ممکنه این حالت طول بکشه ممنونم.

   • سلام
    دوست عزیز
    متوجه نگرانی و اضطراب شما هستم
    خونریزی مغزی شرایط پیچیده ای دارد که نیاز به بررسی دقیق سی تی و mRi و بررسی وضعیت هوشیاری ایشان است
    بهبودی بسته به اینکه میزان خونریزی و آسیب چقدر است و اینکه با جراحی یا خودبخودی جذب شده یا خیر متفاوت است.
    ان شاالله بزودی بهبودی حاصل میشود?

 13. سلام ممنون از وقتی ک میزارید من دو روز پیش هم مزاحمتون شدم
  خانم دکتر یعنی بعد از عمل هم باید زمان بگذره تا خونریزی جذب بشه
  یه سوال دیگه مشکل عروق چقدر طول درمان داره
  ممنون

  • سلام
   بله بعد از جراحی تورم و خونریزی جذب میشود
   طول درمان مدت زمان مشخصی نمیتوان‌مشخص کرد

 14. سلام همسر من مدتی هست تماما استرس و اظطراب و دلهره داری به حدی که از فشار روانی حالت بیهوشی بهش دست میده میخواستم بدونم پیش چه دکتری باید ببریمش

 15. سلام وقت بخیر
  من حالتی مثل خاموش و روشن شدن صفحه گوشی برام پیش امده که زمان خاموش شدنم زیر یک ثانیه بوده که هیچ چیز نفهمیدم و حتی تعادلم بهم نخورد و دوباره به حالت عادی برگشتم این برای سال 85 بود بعد 10 سال دوباره این اتفاق افتاد (خاموشی) 2بار پشت سر هم ، MRI و نوار مغز گرفتم دکتر فقط MRI نگاه کرد گفت مشکلی نداری ولی نوار مغز نگاه نکرد الان چند ساله گیج میشم وخیلی خیلی خفیف تعادل خودمو از دست میدم نکته جالبش اینجاست بیشتر زمانی که برای ناهار خوردن میشینم رو زمین (هر روز) این گیج شدن میاد سراغم . ممنون

  • سلام
   لازم است mri و نوار مغز مجددا توسط متخصص مغز و اعصاب بررسی شود
   گاهی حتی با نرمال بودن بررسی ها نیاز است دارو مصرف شود

 16. سلام وعرض ادب مادرم چند روز پیش دچار سردرد شدید شد وخیس عرق بعد از انتقال دادن به بیمارستان معلوم شد فشار ش رفته بالا و خونریزی مغزی داشته سنش هم 56سال هست یک عمل کردن سمت راست تقریبا بالای چشم دکتر میگفت ک یک رگش بادکنکی شده و به یک عمل جراحی دیگه نیاز داره بعد از عمل اول تا 2روز سطح هوشیاریش خوب بود وصحبت می‌کرد ولی الان سطح هوشیاریش اومده پایین فقط چشهاش باز میکنه دکتر هم تصمیم گرفته داروها رو عوض کنه الان دو روز گذشته هنوز هم همونطور هست
  لطفا شما کمک کنید به مادرم

  • سلام
   دوست عزیز
   بهبود پس از خونریزی مغزی و جراحی های متعاقب آن نیازمند حوصله و تحمل است.اصولا زمان میبرد تا خونریزی باقی مانده جذب شود و بهبود حاصل شود‌.میتوانید شرایط مادرتان را و سی تی اسکن و داروها را با یک متخصص مغز و اعصاب یا جراح مغز و اعصاب مشورت کنید.میتوانید از ویزیت تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر استفاده کنید

 17. سلام خسته نباشد.من۱۵سال پیش تشج کرده بودم ولی بعد شش سال دارو خوردن درمان شدم. دیروز تحت فشار عصبی و استرس بودم و برای چند دقیقه هوشیاریمو از دست دادم و از من سی تی اسکن گرفتن و گفتن چیزی نشون نمیده ولی دکتر تشخیص تشنج گذاشت و برام لوتیراستام ۵۰۰ واسه صبح و عصر نوشت و برای استرسم پروپرانولول ۲۰،سرترالین۵۰ و امی تریپتیلین ۲۵مصرف میکنم.ایا این این داروها با لوتیراستام تداخل ندارند که؟و تشخیص شما چی هست و با نوار مغزی میشه تشخیص قطعی داد تشنج کردم؟

  • سلام
   حتی اگر در نوار مغز کانون تشنج دیده نشد داروها طبق دستور مصرف‌شود
   بنظر تداخلی ندارد.

 18. سلام چندسالی هست که حواس پرتی دارم و اصلا تمرکزندارم،هیچ کاری رو نمی تونم به نحو احسن انجام بدم،هوشیاریم خیلی پایینه،موقع صحبت کردن نمی تونم صحبت کنم کامل وواضح اززیرمعده ام می رود به سمت داخل وروده ی بزرگم بیشتروقتاکارنمی کنه، دکتر متخصص هم رفتم آزمایش خونم بهش نشون دادم می گه سالمی به اضافه ی سونوگرافی که نشانه ی بیماری درآن نبوده،لطفا راهنمایی کنید،ممنون.

 19. سلام خسته نباشين يك حفتست تا من به خواب عميق فرو برم همين كه ١٥.٢٠ دقيقه چشامو ميبندم پشت سر هم يه حس خيلي بدي ميگيرم كه توصيفشم نميشه كرد انگار دستو پاهام رو هوا ن عصبي و اشفته ميشم هر شب تا خود صبح اينجوري ميشم تا چشامو باز نكنم درست نميشه ترس مردن ميگيرم و كاملا هوشيار ميشم و دوباره كه چشامو ميبندم بعد ١٥ فكرو… همينجوري ميشم

  • سلام
   لازم‌است توسط روانپزشک ویزیت شوید درحال حاضر با توجه به شیوع کرونا اگر امکان ویزیت ندارید فعلا عصرها قرص کلرودیازپوکساید ۱۰ میلی گرم یک عدد مصرف شود تا در فرصت مناسب ویزیت شود

 20. سلام خسه نباشین یکی از آشنایان ما الکل مصرف کرده دکترا میگن سکته قلبی کرده هم تشنج کرده الانم سطح هوشیاریش 4هسش سن بیمار هم 40هسش ایا امیدی هس لطفا زود جواب بدین خیلی ممنون???

  • با سلام
   وضعیت پیچیده ای است و سطح هوشیاری پایین
   ان شاالله بهبود یابند

   • اقای دکتر از دیروز هوشیاریشاز4 رفته به 6 ایا امیدی هس. ممنون

    • سلام
     بله

     • سلام، فامیلمون الکل مصرف کرده 2روزه رفته کما سکته قلبی وتشنج کرده ولی مغزش سالمه روز اول هوشیاریش4وفشارش8بود روز2وم هوشیاریش شده6فشارش هم10 سن بیمار هم قبلن اعلام کردم که40 هس چند درصد امید هس باید هوشیاریش چند باشه تا برگرده ممنون با تشکرات فراوان ???

     • سلام
      همینکه وضعیت رو به بهبود است نشانه خوبیست
      با امید بهبودی زودتر

 21. سلام من چند سال پیش الکل مصرف کردم و هوشیاری من از همان زمان خیلی کم‌شده ک
  گیجی.سردرگمی.بی‌حالی.وبی حسی رو دارم پیش دکترهاهم ک میرم دارو تجویز میکنند ولی خوب نمیشوم ب نظرتان چ آسیبی ب مغز من زده است ومن بیشتر پیگیر چی باشم…. باتشکر

 22. سلام؛ من ۳۲ سال بود ؛ قرص فنی تویین کمپاند مصرف میکردم؛ صرع بزرگ داشتم؛ خسته شدم ، ارام ارام قطع کردم؛ الان ۳ سال است ؛ هیچ اثری از تشنج را اصلا ندارم؛ نکردم؛ ایا نیاز دارد به پزشک مراجعه کنم ه نوار مغزی بگیرم؛

  • با سلام
   بله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   • با سلام مادر بزرگم کلیه های مشکل داشت سطح اوره و‌پتاسیمش بالا رفته بود اواخر خیلی بد حال شده سر گیجه داشت و‌نمیتونس رو پاهاش واسه بردن دکتر و یکبار دیالیز شده بعدش رفته ای سی یو کم‌خونی شدید داشته که بهش خون‌زدن سطح هوشیاریش شده ۱۱باز امروز بهش خون زدن و اوره و پتاسیم اومده پایین بنظرتون حالش خوب میشه؟

    • سلام
     سن ایشان را ذکر نکرده اید
     اما سطح هوشیاری خوب است

 23. با سلام یکی از اقوام ما بعد از عمل جراحی حدود یکی دو هفته بعد سطح هوشیاری ایش خیلی پایین اومده
  دائما زمین میخوره و تعادل نداره و نمیتونه کامل محیط اطراف رو درک کنه چند مورد تشنج هم داره آیا امکان داره به خاطر دارو های بیهوشی توی اتاق عمل باشه؟
  و اینکه باید به چه دکتری مراجعه کنه؟

 24. سلام پدرم فشارش این چند روز بالا رفته بود و به خاطر مشکلاتی که داشت دست به یسری کار های غیر عقلانی زده بود کلی ارام بخش تو این چند روز خورده بود و کمی هم مواد مصرف کرده بود. امروز فشارش کلی رفت بالا به گفته خودش انگار چشمش رو اتیش زده بودن الان رفته دکتر اومده بهش سرکه دادم درلز کشید استراحت کنه اما وقتی دیدم نمیتونه خوبه کلامات رو بیان کنه ازش جدول ضرب پرسیدم و فقط ۲×۲ رو درست جواب داد ایشون چه مشکلی پیدا کردن امکان بهبود دارن و چی کار باید بکنم.
  ممنون??

  • با سلام
   دوست گرامی جهت بررسی و معاینه به اورژانس بیمارستان یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.همراه مطمین نیز با پدرتان پزشک مراجعه کند

 25. مامانم بحاطرشیمی درمانی ضعیف شدن و تمام فاکتورهای خون اومده پایین الانم هوشیار نیستن امیدی هست بتونن زنده بمونن ازکمبود اکسیژن اینجوری شدن و بادستگاه نفس میکشن

  • با سلام
   بستگی به شدت کاهش سلول خونی،بروز عفونت و فاکتورهای انعقادی و آسیب به مغز دارد.پرونده ایشان باید بدقت مطالعه شود تا بتوان نظر داد.ان شاالله بهبودی بزودی حاصل شود

 26. سلام.چندسالی هست که احساس میکنم نمیتونم محیط اطرافمو خوب درک کنم یاواضح درک کنم .احساس میکنم کامل اینجا نیستم.حتی یه سری تصوراتم روهم دیگه نمیتوتم درک کنم.احساس میکنم دارم خواب میبینم .زندگی برام واضح نیست.ازچی اینجوری شدم؟

  • با سلام
   توضیحات خود را با مثال ذکر کنید….اگر سابقه استرس شدید یا افسردگی و یا بروز حادثه ناراحت کننده ای دارید میتواند ناشی از آن باشد.به روانپزشک مراجعه کنید

 27. سلام من ۱۸ سال سن دارم و بعضی وقتا حس خواب آلودگی شدید دارم و چشام یه لحظه سیاهی میره و حس سبکی سر دارم و در اون زمان صدای اطرافیانم رو میشنوم اما حرفشون رو درک نمیکنم ولی بعده چند دقیقه به حالت نرمال برمیگردم
  این حالت دلیل خاصی میتونه داشته باشه؟

  • با سلام
   دوست گرامی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.ممکن از ناشی از کم خونی و ضعف و یا حالتی شبیه تشنج باشد که نیاز به بررسی دارد

 28. سلام..پدرم بر اثر زمین خوردن در بیمارستان بستری است و پتاسیم بدنش پایین است..حالا سطح هوشیاری ایشان پایین است.. MRاز سرش نگرفتند دکترا گفتن چون پلاتین در پا دارد نمیتونن MRبگیرند..آیا امیدی هس هوشیاریشون برگرده?

  • با سلام
   سطح پتاسیم‌ که اگر علل زمینه ای خاصی نداشت باشد با سرم درمانی قابل حل است.بجای mri میتوان از سی تی کمک گرفت.ان شاالله بهبودی حاصل میشود.

 29. سلام..پدرم بر اثر زمین خوردن در بیمارستان بستری است و پتاسیم بدنش پایین است..حالا سطح هوشیاری ایشان پایین است.. MRاز سرش نگرفتند دکترا گفتن چون پلاتین در پا دارد نمیتونن MRبگیرند..آیا امیدی هس هوشیاریشون برگرده

  • با سلام
   سطح پتاسیم‌ که اگر علل زمینه ای خاصی نداشت باشد با سرم درمانی قابل حل است.بجای mri میتوان از سی تی کمک گرفت.ان شاالله بهبودی حاصل میشود

 30. سلام من چند ماهه که فک میکنم سطح هوشیاریم کم شده یعنی خیلی وقتا نمیدونم خوابم یا بیدار یا اطلاعات سطحی مثل زمان و مکان تو ذهنم نیس
  من سابقه افسردگی دارم و الانم چند ساله شدید ترین افسردگیو دارم
  اما این مورد خیلی آزارم میده
  بنظر شما این یه خطر جدیه آیا درمان میشه یا نه؟

  • با سلام
   دوست گرامی مشکل ذکر شده حتما نیاز به بررسی دارد.لازم است توسط متخصص روانپزشکی ویزیت شوید و دوره درمان طی کنید.بهتر است ct اسکن نیز درخواست شود

   • سلام وقتتون بخیر راستش به دکتر مراجعه کردم اما هرچی براش توضیح دادم نمیدونم نفهمید یا اهمیت نداد فقط گفت دارو های افسردگی مینویسم بخور خوب میشی اونارو خوردم ولی اصلا خوب نشدم

    • با سلام
     دوست گرامی در مصرف داروهای افسردگی یک ماه طول میکشد تا پاسخ به درمان حاصل شود.در صورتی که درمان حاصل نشد جهت تغییر داروها اقدام کنید.با توجه به شدت افسردگی ذکر شده دوره درمان طولانی تر است ،در صورتی که با تغییر داروها هم اصلا علایم بهبود پیدا نکردید به متخصص مغز و اعصاب نیز مراجعه کنید

   • سلام مادر من مادر من سالهاست بیماری اعصاب دارند و داروهای اعصاب مصرف میکردن و دپار مشکلات زیادی در زندگی بوده ان طلاق از شوهر اول و اکنون هم پدر من که شوهر دومشون بودن دو سال فوت کردن و باعث شده مریضیشون تشدید شود مادرم دیشب حالشون بد شد و هوشیاریشونو از دست دادن و بردیمشان بیمارستان دکتر میگه تشنج کردن و هوشیاریشون برمیگرده اما هنوز که ۱۲ ساعت گذشته هیچ تغییری نکردن بچه هاشونو نمیشناسن اصلا باهاشون صحبت میکنیم نمیفهمن میخواستم ببینم چقدر طول میکشه هوشیاریشون برگرده خدایا شکرت اما چرا باید یک نفر اینهمه مشکلات تو زندگیش داشته باشه

    • با سلام
     دوست گرامی لازم است تصویربرداری مثل سی تی اسکن از سر انجام شود.اگر سی تی خوب باشد و علل مغزی مطرح نباشد و فقط مسایل روانی مطرح باشد میتوان از روش هایی همچون شوک درمانی استفاده کرد

     • سلام وقت بخیر. دخترم 8روز پیش از پشت سر خورد زمین بعد یکم گریه کرد بعد گذاشتم رو پام یکم گریه کرد بعد دیدم نه حرف میزنه نه تکون میخوره و چشماش یکم به بالا نگاه کرد و یکی از دستاش یکم خشک شد و فرداش یه لحظه نگاهم به اون دستی که خشک شد بوده از آرنج سیاه شده افتاد.اما کل بدنش هم سفت نشد همش تقریبا چن ثانیه شدشاید15 یا 20 ثانیه.بعد فورا حالش خوب شد بازی کرد غذا خورد 3ساله و 8 ماهش هست. الان از 8 روزپیش تا به الان هیچیش نشده مث همیشه هست میخوره بازی میکنه خوب هست مث همیشه. هیچ بیماری خاصی هم نداره. به نظر شما مشکلی نداره.. خیلی نگرانش. ممکنه شوکه شده. البته نمیدونم ترسیده یا نه. البته چن ساعت قبلش غذا خیلی کم خورده بود.لاغر هم هست.ممنون

     • سلام
      دوست عزیز پاسخ داده شد
      باید جهت معاینه و بررسی از نظر شوک یا تشنج به متخصص اطفال مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر