کما چیست و به چه دلایلی رخ می‌دهد

علت کما

کما وضعیت ناخودآگاهی و بیهوشی طولانی است. علت کما می‌تواند ناشی از آسیب یا ضربه به سر، سکته مغزی، یا موارد مشابه باشد.

کما یک حالت طولانی مدت از بیهوشی است. در طول این حالت فرد به محیط اطراف خود واکنش نشان نمی‌دهد. شخص زنده است و به نظر می‌رسد که او خواب است. با این حال، بر خلاف خواب عمیق، فرد نمی‌تواند از طریق تحریک، از جمله درد، بیدار شود. این حالت یک اورژانس پزشکی است.

اقدام سریع برای حفظ زندگی و عملکرد مغز ضروری است. پزشکان معمولاً با آزمایش خون و سی تی اسکن مغز سعی می‌کنند، علت این رخداد را تعیین کنند تا درمان مناسب شروع شود.

کما چیست؟

کما یک وضعیت عمیق ناخودآگاه همراه با بیهوشی است. علت این رخداد می‌تواند در نتیجه یک تصادف، آسیب به سر یا یک وضعیت پزشکی، به عنوان مثال، برخی از انواع عفونت باشد. کما با خواب متفاوت است، زیرا فرد قادر به بیدار شدن نیست. این رخداد مرگ مغزی نیز نیست. شخص زنده است، اما نمی‌تواند به محیط طبیعی خود پاسخ دهد.

این که آیا افراد در این حالت، آگاه هستند یا نه و یا اینکه چگونه بسیاری از مردم در طول این حالت یا بیهوشی آگاه هستند، یک سوال است که دانشمندان در حال بررسی آن هستند. سطح آگاهی و پاسخگویی بستگی به میزان عملکرد مغز دارد. کما اغلب چند روز یا چند هفته طول می‌کشد. به ندرت کما می‌تواند چندین سال طول بکشد.

اگر فرد وارد این حالت شود، این یک اورژانس پزشکی است. برای حفظ زندگی و عملکرد مغز اقدام سریع لازم است. در یک فرد به کما رفته، کارهایی مانند تنفس و گردش خون، به طور معمول انجام می‌شود، اما توانایی تفکر فرد سرکوب می‌شود.

انواع کما

آنسفالوپاتی سمی متابولیک. این وضعیت حاد اختلال مغزی با علائم سردرگمی است. شرایط معمولاً برگشت پذیر است. علل آنسفالوپاتی سمی-متابولیکی متفاوت هستند که شامل بیماری سیستمیک، عفونت، نارسایی اندام و سایر شرایط می‌شود.

آسیب مغزی یا سکته مغزی: این نوع از کما ناشی از کمبود اکسیژن در مغز است. عدم وجود اکسیژن برای چند دقیقه باعث مرگ سلول‌ها در بافت‌های مغزی می‌شود. آسیب مغزی ناشی از انسداد ناشی از حمله قلبی (توقف قلب)، آسیب یا ترومای سر، غرق شدن، مصرف بیش از حد مواد مخدر یا مسمومیت است.

حالت نباتی پایدار: این حالت یک بیهوشی شدید است. شخص از محیط اطراف خود بی اطلاع است و قادر به حرکت داوطلبانه نیست. در حالت نباتی پایدار تنها سیستم‌های تنفسی، گردش خون و چرخه خواب و بیداری قادر به فعالیت هستند.

سندرم قفل شدگی: این حالت یک بیماری عصبی نادر است. به جز عضلات چشم سایر عضلات فلج می‌شوند. در سندرم قفل شدگی فرد بیدار و هشیار است و ذهنی سالم و طبیعی دارد.

مرگ مغزی: توقف غیر قابل بازگشت عملکرد مغز را مرگ مغزی می‌گویند. مرگ مغزی علل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

علائم کما

در طی این حالت، فرد نمی‌تواند با محیط اطراف ارتباط برقرار کند، بنابراین تشخیص از طریق نشانه‌های بیرونی است. علائم و نشانه‌های این بیماری شامل موارد زیر می‌شود:

 • چشم‌های بسته
 • اندام‌ها به جز حرکات رفلکس حرکت نمی‌کنند و به طور داوطلبانه حرکت نمی‌کنند
 • عدم پاسخ به محرک‌های دردناک، به جز جنبه‌های رفلکس

علت کما چیست؟

علت، می‌تواند آسیب به مغز، به ویژه کورتکس نیمکره‌ها مغز باشد. از علل و عوامل دیگری که می‌توانند علت این حالت باشند می‌توان به صدمات سر، از دست دادن اکسیژن، خونریزی یا فشار در مغز، عفونت، مشکلات متابولیکی و عوامل سمی اشاره کرد. برخی از نمونه‌های خاص علت این رخداد عبارت‌اند از:

آسیب‌های مغزی. آسیب‌های مغزی که اغلب ناشی از تصادفات و یا اعمال خشونت آمیز هستند که یکی از عوامل اصلی هستند.

سکته مغزی کاهش خونریزی یا قطع جریان خون به مغز (سکته مغزی) که ممکن است ناشی از عروق مسدود شده باشد.

علت کما

تومورهای مغزی می‌تواند باعث و علت این رخداد در فرد شود.

دیابت. در افراد مبتلا به دیابت، سطح قند خون که بیش از حد بالا می‌رود (هیپرگلیسمی) یا بیش از حد کم (هیپوگلیسمی)می‌شود، می‌تواند این حالت را ایجاد کند.

کمبود اکسیژن. افرادی که از غرق شدن نجات یافته اند یا کسانی که پس از حمله قلبی احیا شده‌اند ممکن است به علت عدم رسیدن اکسیژن کافی به مغز دچار این حالت شوند.

عفونت‌ها عفونت‌هایی مانند انسفالیت و مننژیت باعث تورم (التهاب) مغز، نخاع یا بافت‌هایی که مغز را احاطه کرده‌اند می‌شود. موارد شدید این عفونت‌ها می‌تواند منجر به آسیب مغزی یا کما شود.

تشنج‌های مزمن و پی در پی ممکن است به این حالت منجر شود.

 قرار گرفتن در معرض سموم، مانند مونوکسید کربن یا سرب، می‌تواند موجب آسیب مغزی و کما شود.

مصرف مواد مخدر و الکل تجویز بیش از حد داروها یا الکل ممکن است باعث ایجاد این حالت در فرد شود.

عدم تعادل الکترولیت در بدن نیز می‌تواند از علت این رویداد در افراد باشد.

آیا درمان موثری برای کما وجود دارد؟

درمان کما به علت این حالت بستگی دارد. افراد خانواده بیمار باید تمام اطلاعاتی که در مورد بیمار می‌دانند را به پزشک بگویند. این اطلاعات می‌توانند در تعیین علت این حالت تأثیر چشم‌گیری داشته باشد. اگر نوع آن برگشت پذیر باشد، اقدامات فوری پزشکی الزامی است. ب

ه عنوان مثال اگر این حالت به علت عفونت بروز کرده باشد ممکن است آنتی بیوتیک ها موثر باشند یا اگر این حالت به علت شوک دیابتی رخ داده باشد، گلوکز می‌تواند در درمان آن موثر باشد. در برخی موارد نیز عمل جراحی برای کاهش فشار مغز ناشی از ورم مغز یا تومور مغزی الزامی می‌شود و می‌تواند موثر باشد.

علت کما

برخی داروها نیز می‌توانند به کاهش یا برطرف کردن ورم مغز کمک کنند. برخی از داروها نیز به جلوگیری از تشنج کمک می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت که درمان این رخداد حمایتی است. افرادی که به کما می‌روند به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل می‌شوند و تا تعیین وضعیت وی از آنها مراقبت و حمایت می‌شود.

نتایج بلندمدت کما

کما معمولاً بیش از چهار هفته طول نمی‌کشد. با این وجود برخی از افراد ممکن است برای مدت طولانی در این حالت باقی بمانند. نتایج بلند مدت بستگی به این دارد که کدام ناحیه و محل و میزان آسیب مغز را ایجاد کرده است.

عوارض جانبی کما

عوارض این حالت در برخی از افراد با مشکلات فیزیکی، فکری و روانی ظاهر می‌شود. بیمارانی که بیش از یک سال در کما باقی می‌مانند بعید است از این وضعیت بیرون بیایند. عوارض احتمالی یک دوره کما شامل عفونت، لخته شدن خون، عفونت بدن و اندام‌ها و زخم‌های تحت فشار باشد.

منابع:

mayoclinic

medicalnewstoday

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

188 دیدگاه در “کما چیست و به چه دلایلی رخ می‌دهد

 • سلام من دوستم ۱۰۰تا قرص خورده و الان ۳,۴روزه تو کما هستش تحرکی نداره فقط بعضی وقتها که باهاش حرف می زنیم یا دست بهش می زنیم یکم تکون میخوره و یکم سرش رو میاره بالا و میوفته خواستم ببینم امیدی هست برگرده سطح هوشیاریش نسب به روزای اول یکم بهتر شده الان تقریبا ۶ هستش🌹🤲

  پاسخ
  • سلام
   اینکه سطح هوشیاریش بهتر شده نشونه خوبیه

   پاسخ
 • سلام
  دادشم ۸ روز میشود تو کما است دکترا میگوید مغزش عفونت کرده و عملی جراحی را هم انجام داده برای رفع عفونت دراین روزها دارویی انتوبیوتیک تزریق میکند ضریب هوشی دادشم ۴و۵ است.
  خیلی نگرانم .
  آیا قابل درمان است؟

  پاسخ
  • سلام
   شرایط پیچیده ای هست عزیزم
   با توجه به توضیحاتتون احتمالا ایشون مننژیت کردن و بستگی به شدت آسیب و نوع مننژیت باکتریال یا ویروسی داره

   پاسخ
 • سلام
  شخصی بودن که بعد از عمل ریه توسط لیزر به کما منتقل شدن
  میشه بگید آیا امیدی به بازگشت هست یا نه

  پاسخ
  • سلام
   بستگی به علت کما رفتن داره
   عفونت خون و کارکرد اعضا مثل قلب و کبد و کلیه مهمه

   پاسخ
 • درود برادرم سال ۹۸ تصادف و به پیشانی وسمت مایل به چپ دچار ضرربه ویارگی پوست وشکستگی شدو جاهای دیگرش زخمی شده بود ولی بدونه رسیدگی عصر مرخص با بهبود نسبی میشه حال بعد تصادف اول از نکلت زبان وبی خوابی شروع وبه حال که سایکز مزمن هست دچار شده ایا تصادف عامل این هست چون برادرم کاملا سالم بود ودر خانواده درجه ۱و۲ ژنتیکی نداریم ممنونم اگر جواب بدین

  پاسخ
  • سلام
   اگه بعد تصادف ایجاد شده و جوان هستن باید بررسی بشن
   بله ممکن در اثر ضربه باشه

   پاسخ
 • سلام لطفا جواب دهید ممنونم بابام ساعت ده شب تو سی سیو کلمه خودشو داد وحالت مرگ وبیهوشی داشت بنظرم تمام کرداما سریع ب ای سیو بردن وگفتن خواب پزشکی هرروزگفتن ضریب هوشی پایین بدنش ورم کردوخودم ی لوله فقط ب بینی وصل ودهان با پارچه بازنگه داشتن بعد پنج روز گفتن فوت کرده من شک دارم ک الکی گفتن کما ک نگهش دارن دوماه قبل دکترا جوابش کردن میخوام بدونم چرا الکی خواب پزشکی کردن خیلی ناراحتم

  پاسخ
  • سلام
   خواب پزشکی برای ایجاد تنفس هست و ایشون رو به ونتیلاتور وصل کردن که تنفس برقرار شه
   اقدام درستی انجام شده ناراحت نباشین

   پاسخ
 • درود

  آیا کند شدن تنفس در خواب و کمبود اکسیژن و یا کند شدن و نامنظم شدن ضربان قلب در خواب ممکنه باعث کما بشه؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   بررسی میخاهد اول از نظر قلبی

   پاسخ
 • سلام
  برادرم با موتور تصادف کردند
  دچار شکستگی فک و قسمتهایی از صورتشون شدند
  واینکه دکترشون میگفتن هوا وارد مغزشان شده
  باید صبر کنیم هوا جذب بشه بعد عملش کنیم
  تو این مدت هم تو ای سی یو بستری بودن و هوشیاریشون از ۳ رسید به ۹
  ۲ ساعت بعد از عمل هم به هوش اومدن
  ولی دوباره تو ای سی یو بستری شدن
  بعد ۳ روز اومدن تو بخش
  یک شب تو بخش بودن
  شب بعد حالشون ب شده دوباره برگشته ای سی یو
  هوشیاریشون اومده پایین
  گفتن که ریه ش عفونت کرده
  الان بعد از چند روز میگن عفونت وارد خونش شده و دچار شوک شده
  ایا خطرناک هست،اگر نه درمانش چقد طول میکشه

  پاسخ
  • سلام
   متاسفانه شرایط پیچیده و سختی دارند
   با آرزوی بهبودی ایشان

   پاسخ
 • سلام
  مامانم ۳۰ روز پیش میخوره زمین و ضربه مغزی میشه بعد این مدت الان یه چشمشو باز میکنه وقتی پاهاشو ماساژ میدیم تکون میده
  دهانشو تکون میده
  میخواستم بدونم امکان داره ب زندگی نباتی رفته باشه؟؟؟🥺

  پاسخ
  • سلام
   خیر بعیده خصوصا ک تنفس خودبخودی هم داره

   پاسخ
 • وقت بخیر
  بخشید سوال اینجا مطرح میشه. افرادی که دچار بی خوابی دایمی میشن، (و توی اخبار گاه گاهی ازشون می شنویم) میشه به کمک داروهای بیهوشی اونا رو به خواب تحریک کرد یا این کار فایده ای نداره؟ ممنون برای وقتتون

  پاسخ
  • سلام
   بستگی به اون قسمت از مغز داره که آسیب دیده
   در برخی موارد خیر نمیشود

   پاسخ
 • باعرض سلام من به علت شوک شدیدی که دیدم در آب غرق شدم و مدت بیست روز کما بودم الان چهار سال شده نمیتوانم به تنهای یعنی بدون کمک بقیه راه برم باید یکی حتمن کنارم باشه تا راه برم بنظرتون چه موقع میتوانم ترسم را از بین ببرم از لحاط فزیکی هیچ مشکلی ندارم ولی تحت درمان دکتر مغز و عصابم

  پاسخ
  • سلام
   برای ترس، باید مشاوره روانپزشکی و روان درمانی بشین عزیزم

   پاسخ
 • داداشم تصادف کردش الآن هم از کما که از کما در امده حالت افسردگی داره چی کار کنیم؟؟

  پاسخ
  • سلام
   باید مشاوره روانپزشکی بشن

   پاسخ
 • سلام دکتر ببخشید درسته ۱۰/۲۰تا قرص خاب بخوری به کما بری طرفی که قرص میخورع به کما میرع به هوش میاد

  پاسخ
  • سلام
   خیر خطرناکه و ممکن منجر به مرگ شه

   پاسخ
 • سلام مادر بنده با سن ۷۶ سالعفونت مغزی گرفته و مدت یک ماهه مه در کماست به نظر جنابعالی امیدی به برگشت و عملکرد مجدد مغز هست؟

  پاسخ
  • سلام
   بستگی به میزان آسیب به مغزشون و همینطور Gcs الان داره

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  میشه فرد از سرطان معده ب کما برود

  پاسخ
  • سلام
   بله

   پاسخ
 • سلام دخترم دوسالش بود تشنج میکرده ولی ما متوجه نشدیم ورفت تو کما بعد دو رو زم فوت کرد

  پاسخ
  • سلام
   بله ممکن عفونت مغزی یا تومور داشته

   پاسخ
 • سلام مادر من کرونا گرفته بود ده روز توی حالت کما بود الان در اومده ولی نمیتونه راه بره باهاش یکم حس داره ولی کمرش اصلا چیکار باید کرد؟

  پاسخ
  • سلام مكمل منيزيم و ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم مصرف كنند
   و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • امروز مادر دوستم تو تصادف به کما مطلق رفت بنظرتون بهوش میاد

  پاسخ
  • سلام بايد فعلا منتظر باشيد بستگي به سنشون و شدت آسيب و محل آسيب داره

   پاسخ
 • سلام اگه شخصی بعد دو هفته از کما بیرون بیاد ، فراموشی کامل یا موقت میگیره نسبت ب همه چی؟

  پاسخ
  • سلام موقتي هست عزيزم

   پاسخ
 • سلام پسرعموی من ۱۳ سالشه به علت تصادف وضربه ای که به سرش وارد شده رفته تو کما سرش ورم کرده دکترا کاری انجام نمیدن میگن نمیتونیم عملش کنیم بنظرتون حالش خوب میشه؟

  پاسخ
  • سلام بايد فعلا صبر كنيد

   پاسخ
 • سلام دختر خاله من چند روزه به خاطر توموری که تو هیپوفیزش بوده عمل کرده یه بار دیگه ام عمل کرده بود ولی الان رفته تو کما و امروز تیک داشت که دکتر گفت عادیه و پیش میاد
  به نظرتون امیدی هس یعنی می‌تونه از کما در بیاد ؟

  پاسخ
  • سلام فعلا بايد منتظر باشيد

   پاسخ
 • سلام‌خسته‌نباشید
  پدر من به علت کمبود اکسیژن الان حدود ۵۰روز به کما رفته الان دیگه از تنفس خودش استفاده میکنه هر وقت نفس کم بیاره اکسیژن براش وصل میکنن جواب آزمایشاتش هم خوبه هوشیاریش ۶ هست اعلام هم نشان میده
  ولی به هوش نمیاد علتش چه میتونه باشه آیا به هوش میاد؟
  امکان برگشت کامل وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام الان نميشه پيش بيني كرد
   بهتره صبوري كنيد عزيزم

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید .مادربزرگم ریه اش درگیر شده و بعد از دو روز تو بخش ایست قلبی میکنن و احیاش میکنن ولی از اون موقع به کما رفته و چشماش بسته اس و هوشیاری نداره الان دو روز میگذره و تغییری نکردن ..نظر شما چیه؟؟ ..ما کاری میتونیم بکنیم برای بهبودشون ..

  پاسخ
  • سلام
   مراقبت های لازم در icu انجام میشه و شما اقدام خاصی نمیتوانید انجام بدین

   پاسخ
 • سلام‌ خسته نباشید
  عموی من به علت تشنج رفته کما میگن ۶۰درصد از نفس خودش استفاده میکنه
  الان اکسیژن رو ازش جدا میکنن وقتی دیگه نفس خودش جواب نمیده باز اکسیژن رو وصل میکنن این کار رو به چه منظور انجام میدن؟
  خطری نداره
  ممنون میشم راهنمای کنید

  پاسخ
  • سلام
   خیر خطر نداره و کمک به تنفسش هست

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
با این وجود که درمانی برای کلانژیت صفراوی اولیه (pbc) وجود ندارد،...
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
هیپوترمی یا افت دمای بدن نوعی بیماری است که به رسیدگی سریع...
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
به احتمال زیاد در تاریک ترین و مرطوب ترین فضاها، کپک در...
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
بثورات پوشک یک بیماری شایع و تحریک کننده پوست است. این وضعیت...