گاستریت یا ورم معده را چگونه درمان کنیم

 • 1397-07-12
 • ۱۶۴۲۱۳ بازدید
 • 504
علت پانکراتیت

گاستریت یا ورم معده حالتي است كه در اثر افزایش اسيد معده، معده دچار التهاب، آزردگي، زخم سطحي يا عفونت در لايه مخاطي می‌شود.

گاستریت در واقع جزئی از يك طيف بيماری است كه شامل زخم سطحی معده نيز می‌شود. گاستریت حاد ناگهانی رخ می‌دهد و اغلب به درمان مناسب پاسخ می‌دهد در حالی که ورم معده مزمن به آرامی رشد می‌کند. ورم معده اغلب توسط یک باکتری به نام H. pylori ایجاد می‌شود. گاستريت يا ورم معده خود به خود يك بيماري نيست اما موجب التهاب بافت‌های معده شده و زمانی اتفاق می‌افتد كه بافت درون معده تحريك پذير می‌شود.

ممكن است ورم معده در كوتاه مدت و يا به تدريج و در مدتي نسبتاً طولاني فرد را مبتلا كند كه معمولاً درمان گاستریت آسان و بدون دردسر است.درمان گاستریت

 انواع گاستريت یا ورم معده

گاستریت یا ورم معده ممکن است حاد یا مزمن باشد، گاستریت حاد به صورت یک حمله ناگهانی رخ می‌دهد، ورم معده مزمن تدریجاً در طول زمان پیشرفت می‌کند. علت ورم معده حاد بیشتر به خاطر مصرف غذاهای تند و پر ادویه است. در برخی موارد، ورم معده می‌تواند منجر به زخم معده و افزایش خطر سرطان معده شود. با این حال، برای اکثر افراد، ورم معده جدی نیست و به سرعت با درمان بهبود می‌یابد.

چه وقت برای دیدن یک دکتر

تقریباً همه افراد مبتلا به اختلالات گوارشی و معده به ورم معده مبتلا می‌شوند. اکثر موارد سوء هاضمه کوتاه مدت هستند و نیازی به مراقبت های پزشکی ندارند. در مقاله قبلی به بررسی علائم و علت ورم معده پرداختیم، اگر شما علائم و نشانه‌های گاستریت را بیش از یک هفته یا بیشتر دارید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.


متخصص گوارش و کبد و صفرا

تشخیص گاستریت

برای تشخیص علائم و نشانه‌ها و به طبع آن درمان ورم معده، پزشک بعد از معاینات فیزیکی و گرفتن شرح حال بیمار و بیماری‌ها و داروهای مصرفی، جهت تشخیص بهتر و دقیق‌تر ورم معده ممکن است روش‌های زیر را تجویز کند:

آندوسکوپی مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین روش برای تشخیص و درمان گاستریت یا ورم معده استفاده از آندوسکوپی است.

تست‌های H. pylori. پزشک شما ممکن است آزمایش‌هایی برای تعیین اینکه آیا باکتری H. پیلوری را بدهد (علت اصلی ورم معده و گاستریت باکتری به نام هیلکو باکتر پیلوری است). اینکه کدام نوع آزمایش را انجام می‌دهید بستگی به وضعیت شما دارد. H. pylori ممکن است در یک آزمایش خون، در آزمایش مدفوع یا با آزمایش تنفسی تشخیص داده شود.

اشعه X از دستگاه گوارش فوقانی. اشعه ایکس تصاویری از مری، معده و روده کوچک را برای جستجوی ناهنجاری‌ها را می‌دهد.درمان گاستریت

درمان گاستریت

علت ورم معده، ضعف در پوشش مخاطی معده است که منجر به گاستریت می‌شود. داشتن پوشش معده نازک یا آسیب دیده که خطر ابتلا به گاستریت را بیشتر می‌کند. علت دیگر ورم معده، عفونت باکتریایی دستگاه گوارش است که می‌تواند باعث ایجاد ورم معده شود. درمان ورم معده بستگی به علت خاص آن دارد. به خاطر داشته باشید:

 • ورم معده حاد: بر اثر عفونت یا یک عامل محرک ایجاد می‌شود و باعث بروز ناگهانی ناراحتی و در معده می‌شود؛ اما با از بین بردن عامل التهاب نیز این درد و ناراحتی به سرعت از بین می‌رود و درد تسکین می‌یابد.
 • ورم معده مزمن: وضعیتی است که در آن مخاط داخلی معده در بلند مدت در معرض آسیب قرار می‌گیرد. عامل التهاب و آسیب معمولاً میکروب هلیکوباکتری است. گاستریت مزمن معمولاً باعث درد یا سوءهاضمه نمی‌شود اما بروز آسیب‌های شدید به مخاط معده می‌تواند باعث فقر ویتامین B12 و کم‌خونی شدید شود.

گاستریت حاد ناشی از مصرف مواد غذایی تند، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا مصرف بیش از حد الکل است، درمان گاستریت در این حالت متوقف کردن مصرف این مواد است. داروهای مورد استفاده برای درمان ورم معده مزمن عبارت‌اند از:

داروهای آنتی‌بیوتیک برای کشتن H. pylori. برای هلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش شما، پزشک ممکن است ترکیبی از آنتی‌بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین (بیسین) و آموکسی سیلین (آموکسیل، اوگوتیمین، دیگران) یا مترونیدازول (Flagyl) را برای کشتن این باکتری پیشنهاد کند.درمان گاستریت

داروهایی که تولید اسید معده را مسدود می کنند، نیز در صورتی که علت گاستریت اسید معده تشخیص داده شود برای درمان گاستریت کاربرد دارد. مهارکننده‌های پمپ پروتون، با مسدود کردن فعالیت قسمت‌هایی از سلول‌هایی که اسید تولید می کنند، اسید را کاهش می‌دهند. این داروها عبارت‌اند از: امپرازول (Prilosec)، لنسپروزول (Prevacid)، رابپرازول (Aciphex)، اسموپرازول (Nexium)، دکسلانوسپارازول (دگزیلانت) و پنتورپازول (پروتونیک).

استفاده طولانی مدت از مهارکننده‌های پمپ پروتون، به ویژه در دوزهای بالا، ممکن است خطر ابتلا به شکستگی‌های ران، مچ دست و ستون فقرات را افزایش دهد. در مورد مصرف این داروها برای درمان گاستریت با پزشک معالج خود صحبت کنید.

آنتی اسیدها که اسید معده را خنثی می کنند نیز در درمان ورم معده به صلاح دید پزشک معالج تجویز می‌شوند. آنتی اسید ها اسید معده موجود را خنثی می کنند و می‌توانند باعث تسکین درد شوند. عوارض جانبی می‌تواند شامل یبوست یا اسهال باشد.

درمان ورم معده به شیوه خانگی

علاوه بر درمان ورم معده با داروها شیمیایی، شما می‌توانید یا انجام برخی از کارها و اقدامات قدم مهمی در درمان گاستریت بردارید، ازجمله:

 • خوردن وعده‌های کوچک‌تر غذا. اگر شما در دچار سوء هاضمه هستید، خوردن وعده‌های کوچک‌تر و بیشتر غذا می‌تواند به کاهش اثرات اسید معده کمک کند.
 • اجتناب از خوردن غذاهای محرک. اجتناب از غذاهایی که معده شما را تحریک می کنند، به خصوص آنهایی که تند، اسیدی، سرخ شده یا چرب هستند.
 • اجتناب از خوردن الکل. الکل می‌تواند لایه مخاطی معده را تحریک کند. پس از خوردن آن جدا خودداری کنید.
 • تغییر در مصرف نوع داروها. اگر از داروهای ضد درد استفاده می‌کنید که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهند، از پزشک خود در مورد گزینه‌های دارویی دیگر که اثرات جانبی کمتری دارند، سؤال بپرسید.
 • خوردن برخی از میوه‌ها برای درمان گاستریت مفید هستند، مصرف زنجبیل (خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد)، توت فرنگی (خاصیت ضد اکسیدانی و حاوی مواد فنلی جهت درمان التهاب معده)، بابونه؛ ریحان، نعنا و … برای درمان ورم معده به روش طب سنتی مفید است.درمان گاستریت

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهد عبارت‌اند از:

عفونت باکتریایی. گرچه عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یکی از رایج‌ترین اختلالات گوارشی در سراسر جهان است، تنها برخی از افراد مبتلا به اختلالات دستگاه گوارش هستند. پزشکان معتقدند آسیب‌پذیری باکتری ممکن است ژنتیکی باشد یا ناشی از انتخاب بد شیوه زندگی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی باشد.

افزایش سن سالمندان دارای خطر بیشتری برای ابتلا به ورم معده می‌شود.

مصرف الکل بیش از حد الکل می‌تواند باعث تخریب و تخریب معده شما شود که باعث می‌شود معده شما به اسید گوارشی آسیب پذیرتر شود. الکل بیش از حد، احتمال دارد علت ورم معده حاد باشد.

استرس. استرس شدید ناشی از جراحی عمده، آسیب، سوختگی یا عفونت شدید می‌تواند علت ورم معده حاد باشد.درمان گاستریت

عوارض

گاستریت بدون درمان، ممکن است به زخم معده و خونریزی معده منجر شود. به ندرت، بعضی از انواع گاستریت مزمن ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند. اگر علائم و نشانه‌های شما بهبود نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید. انواع خاصی از ورم معده، از جمله ورم معده آتروفیک اتوایمیون و ورم معده H. pylori، می‌تواند اثر بخشی توانایی بدن برای جذب آهن از خون را کاهش دهد. در گاستریت آتروفیک اتوایمیون، این حالت می‌تواند بر جذب ویتامین B12 تاثیر بگذارد. هر دو نوع می‌توانند فرد را مبتلا به کم خونی کند.

پیشگیری از عفونت H. pylori

مشخص نیست که چگونه H. pylori پخش می‌شود، اما شواهدی وجود دارد که می‌توان آن را از فرد به فرد یا از طریق مواد غذایی و آب آلوده انتقال داد. شما می‌توانید با شستن دست‌های خود با آب و صابون و خوردن غذاهایی که به طور کامل پخته شده‌اند اقدام به محافظت از خود در مقابل عفونت‌ها، مانند H. pylori کنید.

منابع:

mayoclinic

healthline

سوالات پزشکی و مشاوره رایگان

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «گاستریت یا ورم معده را چگونه درمان کنیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

504 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام.حدود یکساله در وسط معده ام درد دارم.دردش طوری هست که وقتی معده ام رو با دستام فشار میدم
  یکم آرومتر میشم
  مشکل من چیه
  چه دستوری میفرمایید

  • سلام وقتتون بخیر ببخشید بنده التهاب معده دارم و یکمی هم ترش میکنم و دهانم حالت اسیدی میشه و زبانم باردار میشه آندوسکوپی کردم گفتن گاستریت داری و دریچه های معدمم سالمه و سوزش سر دل ندارم ایا میشه حالت اسیدی دهان مربوط به همون گاستریت باشه

   • سلام بله عزيزم ربط داره بايد معدتون درمان شه تا حالت اسيدي دهانتونم برطرف شه

 2. سلام
  از دی ماه رفلاکس معده و زیادی اسید معده داشتم اسمپرازول و کلیدینیوم سی دکتر بهم داد اوایل بهمن ماه به سردرد شدید و گرم و سرد و ضربانهایی از پایین معده به بالا و تپش قلب دچار شدم .دکتربهم آموکسی کلاو و لانزوپرازول داد سردردم برطرف شد و وزنم کم شد اما وضعیت معده‌م خوب نشد! گفتن معده‌ت میکروبی شده و لانزو و کلیدینیوم سی دادن. اسفندماه دارو محلی خوردم و معده‌م خوب شد اما دکتر مصرف لانزو رو گفت ادامه بده الان باز التهاب معده‌م شدید شده و لانزو و آموکسی سیلین داده،وزنم خیلی کم شده نمیخوام آنتی بیوتیک بخورم. چیکار کنم؟

  • سلام
   جهت انجام اندوسکوپی اقدام کنید

  • از اول اردیبهشت دچار رفلاکس معده شدم الان چند روزه معدم ورم میکنه و گاهی میسوزه یبوست هم دارم درمانش چیه خسته شدم

   • سلام،ورم معده بارعایت کامل، باداروی پزشک چقدرمدت طول میکشه که بهبهودپیداکنه، باتشکر

    • سلام
     اگر بعد از ۴ تا ۶ هفته بهبودی حاصل نشد مجددا مراجعه کنید

 3. سلام دکتر خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم داروی پنتوپرازول برای درمان ورم معده استفاده میشه

 4. سلام
  من معده ام در قسمت چپ بدنم ورم میکند بعضی مواقع کمی درد یا سوزش دارد در ظمن بعضی مواقع ترش هم میکنم چه داروی مصرف کنم 2 سال پیش سر معدم درد میکرد ترش هم زیاد میکردم رفتم دکتر گفت هلیکوپتری باکتری داری دارو زیادخوب شد میخواستم بدونم دوباره همون بیماری

 5. سلام وقت بخیر،متخصص گوارش برام کلیدینیوم سی و اس اومپرازول تجویز کردن بخاطر رفلاکس و درد معده الان این دوتا دارو تداخل دارویی ندارن باهم دیگه؟چون خونده بودم کلیدینیوم سی با ضد اسید ها تداخل داره. دکتر گفته نیم ساعت قبل غذا هردو بخور
  الان چیکار کنم؟
  ممنونم بابت پاسخ گوییتون

 6. سلام دکتر‌.خسته نباشید.من چندساله مشکل معده دارم.هرچی دکتر میرفتم اول خوب میشدم دوباره شروع میشد.هفت ماه پیش آندوسکوپی کردم.ورم مزمن عفونت شدید تشخیص دادن.دارو داد به محض اینکه داروها تموم شد دوباره مشکلات برمیگرده.الان هفت ماهه دارو میخورم ولی به محض تموم شدن شون شروع میشه.کلیدینیوم سی و دومپریدون و پنتوپرازول ۴۰میخوردم.ممنون میشم راهنمایی کنین…

  • سلام
   بررسی از نظر ریشه کن شدن عفونا هلیکوباکتر نیاز است
   به متخصص داخلی مجددا مراجعه کنید

 7. سلام روزتون بخیر پدر بزرگ بنده حدود ۲ماهه ک متاسفانه به شدت معدشون گاز تولید میکنه بعد بادگلوشون نمیتونن خارج کنن به خاطر کرونا نتونستیم ببریمشون دکتر تا هفته پیش اندوسکوپی شدن که دکتر گفتن ورم معدس و فقط امپرازول دادن ایشون خیلی اذیت میشن میشه راهنماییم کنید چی کار کنیم

 8. با سلام خدمت دکتر عزیز
  حدودا 4 5 روز ست که ابتدا در وسط و بالای شکمم درد داشتم،،، که این درد بصورت ناپیوسته مثلا هر 8 9 ساعت یکبار، اتفاق میفتد،، همراه با تیرکشیدن….
  بعد سه روز این درد خوب شد و حالا طرف چپ یا معده ام، شروع به درد کردن کرده،،،، یعنی بعد از هر وعده غذا خوردن، شروع به درد بدی میکند و این درد الان هم زده به پشت یا کمرم،،، ،(دردش مشابه وقتی ست که بعد از دویدن و آب خوردن و دویدن در بالای شکم اتفاق میفتد،، مشابه آن اتفاق میفتد)…
  دکتر لطفا میشه دلیل این اتفاق رو توضیح بفرمایید و ثانیا آیا مشکل حادی ست و برای درمان آن چیکار باید کنم؟
  (البته فکر میکنم این مساله بعد از مراجعه به دندانپزشکی و عصب کشی دندان شماره 7 بالا اتفاق افتاد…. ذکر شد گفتم شاید ارتباطی باشه)

  با تشکر فراوان

 9. سلام. 15روز روزه گرفتم الان 4روز هست که دچار عدم دفع شدم ولی یبوست ندارم و برای رفع این مشکل از ملین های گیاهی کشی گلیسرین استفاده کردم وکمی موقطنا مشکل حل شد ولی بعدش با درد معده و سوزش معده دچار شدم لطفا مرا راهنمایی فرمایید

 10. سلام. من از اول سال تا الان انقده دکتر رفتم باورکنید مردم اندو دادم گفت گاستریت با اسید و بعد ازمایش خون دادم انواع دواها برام دادن احساس خفگی و دلتنگی و سوزش سردل دارم دکتر میگفت استرس داری برام نوروتریپیلن و قرص باریج بابونه و فاموتیدین داده انقده شکمم قاروقور داره و سوزش میگیره منو دیونه شدم ممنون میشم راهنماییم کنید

 11. با سلام وادب عذر میخوام دکتر مزاحم شدم من یه مدت یبوست داشتم و معده ام هم کمی درد خفیف دارم رفتم دکتر هم کولونوسکوپی شدم وهم آندوسکوپی که گفت فقط معده ات هم ورم داره هم چند تا زخم کپسول اس امپرازول بهم داده و مبورین که مصرف کنم، حقیقتش نگرانم واسترس گرفته ام چکارکنم مسأله خواصی هست یا با داروها انشااله درست میشه ممنون اگه راهنمایی کنید؟

 12. سلام ، من ۲۸ سالمه و قبل از سال جدید به دلیل استرس بیماری کرونا دچار ورم معده شدیدی شدم، الان اوضاعم خیلی داغون شده، چون که برای تنفس کردن خیلی بهم فشار میاد، سردرد دارم ،تپش قلب شدید،دست درد ، بدنم خسته شده، خودم خسته شدم، و بخاطر این بیماری تا الان ب دکتر مراجعه نکردم، بهم میگید چکار کنم، چ دارویی مصرف کنم موقتا خوب بشه

 13. با عرض سلام دکتر خانوم, من کپسول امپرازول استفاده میکردم , الان حدود 10 روز شده وقتی کپسول را استفاده میکنم , نفس تنگی , سردردی یا سرم دور میخورد , طرف راست سینه درد میکند و قلب ام همچنان درد میکند .
  آیا نظرتون بعد از این امپرازول را استفاده کنم یا نی ?, کدام عوارض جدی خو ندارد داکتر خانوم , صحتم کمی بهتر شده حالا

 14. با عرض سلام خدمت دکتر محترم بنده بیست سال سن دارم چند سال قبل بدلیل مشکل رفلاکس معده پزشک مراجعه کردم و باتجویز ایشان قرص پنتوپرازول و دمپریدون مصرف کردم و از درد معده ام کاسته شد الان مجددا همان مشکلات رفلاکس و سوزش در سر معده را احساس میکنم علاوه بر آن حس میکنم یک توده ای در راه گلویم گیر کرده که نه پایین میرود و نه بالا ، در بلع مشکلی ندارم ولی سوزش و احساس تنگی گلو بشدت برایم آزار دهنده است دو مرتبه به پزشک عمومی ومتخصص داخلی مراجعه کرده ام بدلیل بیماری کرونا بدون معاینه بالینی برایم آموکسی کلاو و پنی سیلین تجویز کرده اتد که ثمری نداشته ممنون میشوم مرا راهنمایی فرمایید

 15. سلام از یک ماه دو ماه پیش با سر درد و گرفتگی گلو به دکتر مراجعه کردم پس از معاینه دکتر و اندسکوپی دکتر تشخیص ورم شدید معده را داد و یه سری دارو شامل قطره پلامید گاتولنزاکتو۳۰ و فرومیلید ۵۰۰و بیسمدت سیتراترا تجویز کرده پس از مصرف این داروها دهانم در طول روز کاملا تلخ میشه و کلیه هام شروع به درد میکنه میخواستم ببینم دارو ها را باید قطع کنم یا ادامه بدم

  • سلام خانم دکتر الان 3ساله که ورم معده دارم نه درد آنچنانی داره نه سوزش فقط ورم شدید داره که هم تنگی گلو دارم هم نفسم میگیره وبعضی موقعه هم احساس ضعف میکنم ووسط قفسه سینه ام هم درد میگیره دو مرتبه آندوسکوپی کردم دفعه اول میکروب معده بود که بادارو رفع شد ودفعه دوم ورم معده شدید گفتن دارم واقعا خسته شدم لطفاً راهنمایی کنید ممنون

 16. با سلام
  من تو جریان کرونا باشگاه نزفتم معده ام دچار مشکل شده یک اینکه گاز به شدت تولید میکنه و بخاطر بواسیرم سخت خارج میشه
  در حال غذا خوردن به شدت گشنمه و دلم ضعف میره ینی اگه الان ۲ پرس غذا بخورم یک ساعت بعد غذا بذارن جلوم همشو میخورم شب قبل خوابم سر جناق سینم ینی سر دلم درد میکنه البته این درد فکر میکنم بعد خوردن تیاریگس شروع شد و ربطی به زیاد شدن اشتهاع نداره ممنون میشم راهنماییم کنین چی بخورم تا از دست این اشتهاع زیاد و این گاز های معده راحت بشم

 17. سلام
  من از اوایل فروردین به دلیل استرس کرونا معدم داغون شده حس میکنم روده و معده م ورم داره احساس پر بودن در معده میکنم قرصای سوکرالفیت و امپرازول چهل هم خوردم فایده نداشت
  احساس درد در سمت راست شکم و خوده معده میکنم و به طور معمول سمت چپ پشتم قسمت معده درد دارم و دقیقا سر معده م هم درد میکنه اویل درد قفسه سینه داشتم الان هر چند وقت ی بار درد میکنه روی صندلی هم زیاد بشینم سرگیجه و حس بدی قسمت روده هام دارم

 18. با عرض سلام خانوم دوکتور من 25 سال ام است , حدود چهار ما میشود مشکل معده دارم و داکتر با اولین دیدنش نتونسته بود مریضی را مشخص کند , پس از مرخص شدن از بیمارستان درد شدت گرفت و اصلاً توالت نمیتوانم و هفته دو بار یا سه بار با خیلی سختی توالت میکنم و مدفوع که میاد بسیار زیاد گرم است و مس از مدتی دفعتاً آروغ زدن زیاد شروع شد , دوباره به داکتر رفتم اندوسکوپی کرد چیزی نتونست تشخیص کند . گفت باید ده روز بستر شوی خودتون میدانید نمیتونم در این شرایط بستر بمانم , پنج روز در بیمارستان بستر بودم خیلی ترسیده خود را مرخص ساختم , الان خواهش میکنم راهنمایی کنید خیلی در رنج ام داکتر خانوم.
  هر روز کاهش وزن دارم درچهار ماه 6 کیلو وزن کم.کردم
  مدفوع هیچ نمیاید , توالت نمیتوانم نمیدانم سوء هاضمه است چی است مدفوع نمیاد
  آروغ خیلی زیاد دارم .
  رنگ تف دهن نیز تغییر است مثل اینو که خون آلود باشد .
  راتستش داکتران تایید کرده بودن من گاستریت دارم کمی نان بخورم شکم پر از هوا میشود
  نتوانستن توالت آزارم میدهد زیاد زیاد
  سپاسگذارم

  • سلام دکتر جان عذر میخوام مزاحم شدم، من چند ماهی یبوست داشتم، رفتم دکتر هم کولونوسکوپی شدم وهم آندوسکوپی که بعد از جواب بهم گفت چند تا زخم معده داری و ورم معده هم داری، قرص اس امپرازول بهم داده و مبورین، دکتر جان حقیقتش میترسم، یه کم نگرانم کرده، آیا ورم معده چیزی حادی هست باید چکار کنم ممنون از راهنمایی تون؟

 19. امپرازول را به جای پنتوپرازول استفاده کنیم امکان دارد

  • سلام خانوم داکتر , من بخاطر گاستریت کپسول امپرازول استفاده میکردم حدوداً 12 روز شد , اکنون کم کم نفس تنگی , درد مچ دست شدد و احساس قلب دردی بعد از استفاده هر بار

 20. با عرض سلام خدمت شما داکتر خانوم حدوداً یک ماه یا بیشتر از آن میشود زمانی تخم مرغ را با روغن و رُب پخته کرده خوردم بعد از خوردن یک دفعه احشاش کردم که باد از دهن خارج کنم و از همان زمان هر چی بخورم باد از دهن خارج میشود , ناگفته نماند پیش از ان تقریباً چهار ما میشود سو هاضمه داشتم یعنی غذا بخورم بعد از 24 ساعت هضم شده به توالت میرفتم اکنون غذا خیلی به آهسته گی هضم میشود یعنی امروز غذا بخورم بعد از دو سه روز به توالت میروم خیلی آزار ام میدهد. به بیمارستان بستر شدم آنها تشخیص کرده نتوانسته بودند , اندوسکوپی کردم نیز هیچی تشخیص کرده نتوانستند , اکنون چهار روز پیش دوباره بیستر شده بودم بعد از پنج روز از بیمارستان تازه مرخص شدم . داکتران گفتند که من گاستریت یا ورم معده دارم . الان کم کم مشکل تنفسی را احساس میکنم وقتی نفس بگیرم مستقیم به معده میرود احساس میکنم , درد قلب را احساس میکنم و شکم درد میکند . حدود یک ماه 5 کیلو وزن من کم شده زمانی غذا بخورم درست هضم نمیشود .
  سه چیز است
  1زمانی غذا بخورم یا نخورم باد از دهن خارج میشود .
  2 غذا را نمیتوانم درست هضم بکنم
  3 بعضی وقت ها گلو سوزش میکند مثل اینکه اسیدی باشد .
  4 احساس در ناحیه قلب دارم
  5 توالت نمیتوانم
  6 وزن ام حدوداً 5 کیلو کم شده
  7 تازه مشکل نفس را دارم

  خیلی رنج میبرم داکتر صاحب پاسخ دهید مدیون و ممنون تان هستم

 21. سلام ۔اگر بمدت ۱۸ ماه دردرمان گاستریت ناشی از شلی دریچه پیلور وترشح اسید در بخش انتروم معده کپسول لانزوپرازول مصرف کرده وبهبودی نسبی حاصل۔شود ۔ایا باید مصرف کپسول را قطع نماییم وبارژیم غذایی کنترل کنیم۔۔باسپاس

 22. سلام دکتر عزیز حداکثر چند روز می توان از قرص دوپریدون استفاده کرد. من روزی یکی میخورم. چند روز بخورم مشکلی نداره؟

 23. سلام خانم دکترمن حدود۴۴ساله هستم حدود۱۰ساله اسیدمعده دارم.اندوسکوپی هم رفتم فوق تخصیص گفته اعصاب معده هست.الان بعضی وقتهااسیدیابرگشت غذایه جوری بالا می ایدکه تاگلومی سوزندچندبارضداسیددکترداده ولی بعدازچندمدتی بازشروع می کندوسوزش سردل زیاددارم.نفخ زیا د.بادمعده زیاددارم باتشکر

 24. سلام من ۴_۵روزه معده ام ورم کرده پریروز رفتم دکتر .گفتن میکروب و ورم معده داری و قرص پنتوپرازول ۴بار در روز و موتیدون ۲بار و بیسموت ۴بار قبل از غذا و مترونیدازول صبح و شب یه دونه تجویز کردند.۳روزه دارم قرص میخورم ولی اثری نکرده.به نظرتون همین نسخه رو ادامه بدم یا برم یه دکتر دیگه.میشه نظرتون رو بدونم؟

  • سلام
   طبق دستور پزشک تا دو هفته از داروها استفاده کنید

 25. سلام خانوم دکتر من بیست روز پیش یکهو دچار تهوع شدید حالت آروغ زدن شدید که منجر به تنگی نفس میشه و ضعف و بی حالی شدید شدم که تا صبحش یکم بهتر شد و ظهر دوباره گرفت رفتم پزشک یه چنتا دارو برای دردم داد و هی چن روز یه بار اینجوری میشدم تا حالا که کلا حالت تهوع دارم و نمیتونم غذا بخورم متخصص سنو نوشت گفت گاستریت هستش الانم دارو دومپریدون و لانسوپرازول داد سه روزه مصرف کردم غذا هم فقط ماست میخورم ولی بازم حالت تهوع و ضعف دارم حتی نمیتونم اب هم بخورم
  چیکار کنم؟
  چ رژیم غذایی رعایت کنم؟
  قبلا هم سابقه سوزش معده داشتم
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام وقتتون بخیر
   بنده مدت 2 سال بود که هر از گاهی دچار سردرد شدید میشدم و فقط بعد از برگردوندن غذا سردردم خوب میشد، تا اینکه شروع کردم ورزش کردن و آب ولرم خوردن و بعد از آب ولرم خوردن آروغ میزدم و سردردم خوب شد اما از دوماه پیش یک دفعه دچار مشکل شدم که مجبور بودم نفسم رو با حالت خمیازه پایین بدم و در شب شروع مشکل به شدت رفلاکس داشتم و اسهال
   و بخاطر همزمانی با بیماری کرونا استرس هم داشتم که مبادا کرونا باشد اما با مراجعه به پزشک برای من شربت تئوفیلین جی، قرص اکتولوکاست 10، رانیتیدین و دیکپوکساید 5 تجویز شد که وقتی مصرف میکردم نفسم بهتر بود اما اسید معده ام باز اذیتم می‌کرد به متخصص مراجعه کردم و آزمایش خون دادم که میزان اچ پیلوری 88 بود و دکتر برای من قرص اس پرازول 40، دمپریدون ظهر و شب و سوکرالفیت 500 ظهر و شب تجویز کردن
   و البته خودم مصرف نمک و ادویه به طور کامل برای یک ماه قطع کردم همچنین غذاهای سرخ کرده، شیرینی‌جات، کافئین دار، آبکی و مرکبات و گوجه
   صبح ها ماست مصرف میکنم. و غذاها معمولا گوشت آب پز یا سیب زمینی بدون ادویه
   خوشبختانه اسید معده ام کنترل شده اما
   هنوز مجبورم هر چنددقیقه نفس عمیق با دهان بکشم مثل خمیازه که زمانی که در جمع هستم آزار دهنده شده
   و نمیدونم مشکل چیه چون اصلا سرفه ندارم و موقع خواب هم دیگه این حالت رو ندارم
   ممنون میشم راهنمایی کنید

   • سلام
    داروهای تجویز شده توسط پزشک مصرف گردد
    جهت بررسی از نظر اختلال وسواسی جبری به روانپزشک مراجعه گردد

 26. سلام دکتر عزیز من به خاطر تهوع زیاد و کم اشتهایی پزشک مراجعه کردم هلیکو باکتری داشتم دو هفته آنتی بیوتیک مصرف کردم وپنتو پرازول بهتر بودم اما حالا که داروها تموم شدن دوباره تهوع دارم چکار باید کنم خیلی نگرانم

 27. با سلام
  حدود سه سال هست که مشکل معده دارم و طبق نظر پزشک امپرازول مصرف میکنم،دوبار آندوسکوپی کردم که در اولی زخم تشخیص واده شد ولی باکتری نبود و عصبی بود چند ماه بعد مجددا آندوسکوپی شدم و هیچ چیز مشاهده نشد،معمولا با خوردن امپرازول خوبم و مشکلی ندارم اما گاهی مثلا ماهی یکبار دو سه روزی درد دارم و بعد خوب میشم،نمیدونم مشکلم چیه؟ لطفا کمک کنید.

  با سپاس

 28. سلام خدمت شما من چند هفته میشه سوزش سینه واحساس فشار خفیفی در مرکز قفسه سینم دارم همینطور احساس سوزش معده ام میکنم به علت کرونا میترسم برم دکتر راهکار پیشنهادیتون چیه

  • سلام ممنون بابت وقتی که گذاشتین
   من چند روز پیش به علت کمر درد امپول متوکاربامول زدم چند ساعت بعد استفراغ داشتم و بعدش درد شدید معده دارم انگار معده ام سنگ شده یه وقتهایی تیر میکشه ممنون میشم راهنمایی کنین و ایا دارو خاصی مصرف شود مرسی

 29. سلام
  مدت دوساله که درد معده به سراغم آمده و هر شش ماه اود میکنه.؛ دو بار آندوسکوپی دادم و دکتر فوق تخصص من تشخیص گاستریت داده ؛ یک هفته قبل درد شروع شد و یک هفته ادامه داشت که کم کم خوب شد.؛ بعد از یک هفته دوباره شروع به درد کرده موقع درد هیوسین و کلیدنیوم سی مصرف میکنم؛ دکترم گفت اگه بهتر نشدی باید بستری بشی ؛ لطفا راهنمایی فرمائید ؛ در این موقعیت کرونا نمیتونم بستری بشم ؛ به نظر شما مصرف یک دوره آنتی بیوتیک را تایید میفرمایید؟ شاید معده من میکروبی شده ! اگه تایید میفرمایید چه آنتی بیوتیکی؟ یا هر نظری که دارید ‌؛ برای تسکین درد و درمان چکار کنم الان نمیتونم بستری بشم ؛ بینهایت ممنونم

 30. سلام
  ممنون میشم پاسخ بدید
  بمدت دو هفته است که درد معده و سمت راست شکم دارم بیشتر دردم در قسمت جناغ سینه است. شبها و در حالت درازکشیده درد بیشتره . گاهی اوقات حالت آروغ و تهوع دارم و درد مداومه . دو سال پیش آندوسکوپی انجام دادم هلیکوباکتر و گاستریت گزارش شد . درمان 4 دارویی برای اچ پیلوری شدم و بهتر شدم و الان دوباره همان درد و شرایط رو دارم. میخواستم بپرسم آیا امکان عود وجود داره و الان که شرایط آندوسکوپی نیست باید چکار کنم ؟ نیاز هست دوباره داروهای قبل رو مصرف کنم ؟ یه وقت تبدیل به کنسر نشه نگرانی همیشگیه منه . مننون از سایت و دکترهای خوبتون.

  • سلام خدمت شما
   من چند ماهی میشد که احساس سوزش در معده و جناغم داشتم دکتر رفتم برام آزمایش هلیکو باکتر تجویز کرد که منفی بود وبعد از اون برام داروهای پنتوپرازول ،کلیدینیوم سی وآلومینیوم ام جی اس تجویز کرد چندروزی خوب بودم اما دوباره علائم بانسبت کمتر برگشتن آیا لازمه برم دکتر یادوره درمانم رو کامل کنم

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر