گاستریت یا ورم معده را چگونه درمان کنیم

 • 1397-07-12
 • ۱۶۳۹۰۳ بازدید
 • 488
علت پانکراتیت

گاستریت یا ورم معده حالتي است كه در اثر افزایش اسيد معده، معده دچار التهاب، آزردگي، زخم سطحي يا عفونت در لايه مخاطي می‌شود.

گاستریت در واقع جزئی از يك طيف بيماری است كه شامل زخم سطحی معده نيز می‌شود. گاستریت حاد ناگهانی رخ می‌دهد و اغلب به درمان مناسب پاسخ می‌دهد در حالی که ورم معده مزمن به آرامی رشد می‌کند. ورم معده اغلب توسط یک باکتری به نام H. pylori ایجاد می‌شود. گاستريت يا ورم معده خود به خود يك بيماري نيست اما موجب التهاب بافت‌های معده شده و زمانی اتفاق می‌افتد كه بافت درون معده تحريك پذير می‌شود.

ممكن است ورم معده در كوتاه مدت و يا به تدريج و در مدتي نسبتاً طولاني فرد را مبتلا كند كه معمولاً درمان گاستریت آسان و بدون دردسر است.درمان گاستریت

 انواع گاستريت یا ورم معده

گاستریت یا ورم معده ممکن است حاد یا مزمن باشد، گاستریت حاد به صورت یک حمله ناگهانی رخ می‌دهد، ورم معده مزمن تدریجاً در طول زمان پیشرفت می‌کند. علت ورم معده حاد بیشتر به خاطر مصرف غذاهای تند و پر ادویه است. در برخی موارد، ورم معده می‌تواند منجر به زخم معده و افزایش خطر سرطان معده شود. با این حال، برای اکثر افراد، ورم معده جدی نیست و به سرعت با درمان بهبود می‌یابد.

چه وقت برای دیدن یک دکتر

تقریباً همه افراد مبتلا به اختلالات گوارشی و معده به ورم معده مبتلا می‌شوند. اکثر موارد سوء هاضمه کوتاه مدت هستند و نیازی به مراقبت های پزشکی ندارند. در مقاله قبلی به بررسی علائم و علت ورم معده پرداختیم، اگر شما علائم و نشانه‌های گاستریت را بیش از یک هفته یا بیشتر دارید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.


متخصص گوارش و کبد و صفرا

تشخیص گاستریت

برای تشخیص علائم و نشانه‌ها و به طبع آن درمان ورم معده، پزشک بعد از معاینات فیزیکی و گرفتن شرح حال بیمار و بیماری‌ها و داروهای مصرفی، جهت تشخیص بهتر و دقیق‌تر ورم معده ممکن است روش‌های زیر را تجویز کند:

آندوسکوپی مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین روش برای تشخیص و درمان گاستریت یا ورم معده استفاده از آندوسکوپی است.

تست‌های H. pylori. پزشک شما ممکن است آزمایش‌هایی برای تعیین اینکه آیا باکتری H. پیلوری را بدهد (علت اصلی ورم معده و گاستریت باکتری به نام هیلکو باکتر پیلوری است). اینکه کدام نوع آزمایش را انجام می‌دهید بستگی به وضعیت شما دارد. H. pylori ممکن است در یک آزمایش خون، در آزمایش مدفوع یا با آزمایش تنفسی تشخیص داده شود.

اشعه X از دستگاه گوارش فوقانی. اشعه ایکس تصاویری از مری، معده و روده کوچک را برای جستجوی ناهنجاری‌ها را می‌دهد.درمان گاستریت

درمان گاستریت

علت ورم معده، ضعف در پوشش مخاطی معده است که منجر به گاستریت می‌شود. داشتن پوشش معده نازک یا آسیب دیده که خطر ابتلا به گاستریت را بیشتر می‌کند. علت دیگر ورم معده، عفونت باکتریایی دستگاه گوارش است که می‌تواند باعث ایجاد ورم معده شود. درمان ورم معده بستگی به علت خاص آن دارد. به خاطر داشته باشید:

 • ورم معده حاد: بر اثر عفونت یا یک عامل محرک ایجاد می‌شود و باعث بروز ناگهانی ناراحتی و در معده می‌شود؛ اما با از بین بردن عامل التهاب نیز این درد و ناراحتی به سرعت از بین می‌رود و درد تسکین می‌یابد.
 • ورم معده مزمن: وضعیتی است که در آن مخاط داخلی معده در بلند مدت در معرض آسیب قرار می‌گیرد. عامل التهاب و آسیب معمولاً میکروب هلیکوباکتری است. گاستریت مزمن معمولاً باعث درد یا سوءهاضمه نمی‌شود اما بروز آسیب‌های شدید به مخاط معده می‌تواند باعث فقر ویتامین B12 و کم‌خونی شدید شود.

گاستریت حاد ناشی از مصرف مواد غذایی تند، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا مصرف بیش از حد الکل است، درمان گاستریت در این حالت متوقف کردن مصرف این مواد است. داروهای مورد استفاده برای درمان ورم معده مزمن عبارت‌اند از:

داروهای آنتی‌بیوتیک برای کشتن H. pylori. برای هلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش شما، پزشک ممکن است ترکیبی از آنتی‌بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین (بیسین) و آموکسی سیلین (آموکسیل، اوگوتیمین، دیگران) یا مترونیدازول (Flagyl) را برای کشتن این باکتری پیشنهاد کند.درمان گاستریت

داروهایی که تولید اسید معده را مسدود می کنند، نیز در صورتی که علت گاستریت اسید معده تشخیص داده شود برای درمان گاستریت کاربرد دارد. مهارکننده‌های پمپ پروتون، با مسدود کردن فعالیت قسمت‌هایی از سلول‌هایی که اسید تولید می کنند، اسید را کاهش می‌دهند. این داروها عبارت‌اند از: امپرازول (Prilosec)، لنسپروزول (Prevacid)، رابپرازول (Aciphex)، اسموپرازول (Nexium)، دکسلانوسپارازول (دگزیلانت) و پنتورپازول (پروتونیک).

استفاده طولانی مدت از مهارکننده‌های پمپ پروتون، به ویژه در دوزهای بالا، ممکن است خطر ابتلا به شکستگی‌های ران، مچ دست و ستون فقرات را افزایش دهد. در مورد مصرف این داروها برای درمان گاستریت با پزشک معالج خود صحبت کنید.

آنتی اسیدها که اسید معده را خنثی می کنند نیز در درمان ورم معده به صلاح دید پزشک معالج تجویز می‌شوند. آنتی اسید ها اسید معده موجود را خنثی می کنند و می‌توانند باعث تسکین درد شوند. عوارض جانبی می‌تواند شامل یبوست یا اسهال باشد.

درمان ورم معده به شیوه خانگی

علاوه بر درمان ورم معده با داروها شیمیایی، شما می‌توانید یا انجام برخی از کارها و اقدامات قدم مهمی در درمان گاستریت بردارید، ازجمله:

 • خوردن وعده‌های کوچک‌تر غذا. اگر شما در دچار سوء هاضمه هستید، خوردن وعده‌های کوچک‌تر و بیشتر غذا می‌تواند به کاهش اثرات اسید معده کمک کند.
 • اجتناب از خوردن غذاهای محرک. اجتناب از غذاهایی که معده شما را تحریک می کنند، به خصوص آنهایی که تند، اسیدی، سرخ شده یا چرب هستند.
 • اجتناب از خوردن الکل. الکل می‌تواند لایه مخاطی معده را تحریک کند. پس از خوردن آن جدا خودداری کنید.
 • تغییر در مصرف نوع داروها. اگر از داروهای ضد درد استفاده می‌کنید که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهند، از پزشک خود در مورد گزینه‌های دارویی دیگر که اثرات جانبی کمتری دارند، سؤال بپرسید.
 • خوردن برخی از میوه‌ها برای درمان گاستریت مفید هستند، مصرف زنجبیل (خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد)، توت فرنگی (خاصیت ضد اکسیدانی و حاوی مواد فنلی جهت درمان التهاب معده)، بابونه؛ ریحان، نعنا و … برای درمان ورم معده به روش طب سنتی مفید است.درمان گاستریت

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهد عبارت‌اند از:

عفونت باکتریایی. گرچه عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یکی از رایج‌ترین اختلالات گوارشی در سراسر جهان است، تنها برخی از افراد مبتلا به اختلالات دستگاه گوارش هستند. پزشکان معتقدند آسیب‌پذیری باکتری ممکن است ژنتیکی باشد یا ناشی از انتخاب بد شیوه زندگی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی باشد.

افزایش سن سالمندان دارای خطر بیشتری برای ابتلا به ورم معده می‌شود.

مصرف الکل بیش از حد الکل می‌تواند باعث تخریب و تخریب معده شما شود که باعث می‌شود معده شما به اسید گوارشی آسیب پذیرتر شود. الکل بیش از حد، احتمال دارد علت ورم معده حاد باشد.

استرس. استرس شدید ناشی از جراحی عمده، آسیب، سوختگی یا عفونت شدید می‌تواند علت ورم معده حاد باشد.درمان گاستریت

عوارض

گاستریت بدون درمان، ممکن است به زخم معده و خونریزی معده منجر شود. به ندرت، بعضی از انواع گاستریت مزمن ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند. اگر علائم و نشانه‌های شما بهبود نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید. انواع خاصی از ورم معده، از جمله ورم معده آتروفیک اتوایمیون و ورم معده H. pylori، می‌تواند اثر بخشی توانایی بدن برای جذب آهن از خون را کاهش دهد. در گاستریت آتروفیک اتوایمیون، این حالت می‌تواند بر جذب ویتامین B12 تاثیر بگذارد. هر دو نوع می‌توانند فرد را مبتلا به کم خونی کند.

پیشگیری از عفونت H. pylori

مشخص نیست که چگونه H. pylori پخش می‌شود، اما شواهدی وجود دارد که می‌توان آن را از فرد به فرد یا از طریق مواد غذایی و آب آلوده انتقال داد. شما می‌توانید با شستن دست‌های خود با آب و صابون و خوردن غذاهایی که به طور کامل پخته شده‌اند اقدام به محافظت از خود در مقابل عفونت‌ها، مانند H. pylori کنید.

منابع:

mayoclinic

healthline

سوالات پزشکی و مشاوره رایگان

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «گاستریت یا ورم معده را چگونه درمان کنیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

488 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من رفتم دکتر فوق تخصص گوارش اندوسکپی کردم گفت التهاب معده دارم فقط نولپزا 40 داد نمیشع بیسموتم باهاش بخورم ؟؟

  • سلام نولپازا كافيه عزيزم
   نميشه بدون تجويد پزشك دارويي مصرف كنيد

 2. سلام خسته نباشید من بعد از ازمایش دکتر گفت میکروب معده داری قرص امورازول.مترونیدازول وفاموتدین نوشت.ایا مترونیدازول به تنهایی مبکروب رو از بین میبره نیاز به انتی بیوتیک دیگه نیست…سپاسگذارم

  • سلام درمان تك دارويي اصلا مناسب نيست و منجر به مقاومت انتي بيوتيكي ميشه

 3. سلام معنی این جمله را میشه لطف کنید بگین؟
  helicobacter associated active chronic gastrits,severe activity with regenerative atypia

  • سلام يعني التهاب مزمن معده داريد كه علتشم هليكوباكتر هست
   باعث شده مخاط رودتون تحليل بره
   به متخصص گوارش مراجعه كنيد تا درمانتون كنن با درمان برطرف ميشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 4. سلام خواهرزاده ام 6ساله هست یبوست داره تکه های مدفون سیاه هست وبدبوع میده بیشترمواقع معده دردداره بایدچیکارکنیم خوب بشه

  • سلام به متخصص اطفال مراجعه كنيد ، آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي بديد براش
   آزمايش از نظر كم كاري تيروييد هم بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اطفال مراجعه کنید.

 5. سلام خسته نباشید امروز رفتم دکتر ،اندوسکپی انجام دادم ،دکتر میگفت مایع صفرا زیاده تو معدت ،بو همچنین التهاب داره معده
  نمونه برداری هم انجام داد برای بیوپاسی گاستریک
  داروهایی هم ک دادازراین قراره
  شربت ام جی
  نولپازا ۲۰
  میترونیدازول
  جسارتا استرس دارم این التهاب خطرناکه ؟؟؟
  خدای نکرده نمونه برداری برای تشخیص سرطان مری و معده هستش؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. سلام من چند ساله که ورم معده دارم اندوسکوپی هم کردم دوا هم زیاد خوردم ولی بازم خوب نشدم به نظر شما باید چکار کنم که خوب بشم

  • سلام بايد به متخصص گوارش مجددا مراجعه كنيد و از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 7. تشکر از زحماتتون باعث بروز ویروس اچ پیالور.وورم معده چی میتونه باشه وطرف چیو رعایت نکردن بیمار شده.لنفاوی چیه تشکر

 8. با سلام خسته نباشید بنده هشت ماهه سوزش سر معده دارم متخصص گوارش رفتم و اندسکوپی شدم فرمودند التهاب نوع یک سر معده دارین دارو ایمزول و کلدنیوم سی و فاموتیدن تجویز کردن ولی تاثیر چندانی نداره ضمنا سیگاری هستم روزی یک بسته واسترس هم دارم راهنمایی بفرمایید

  • سلام شما خب وعايت نكرديد كه دردتون برطرف سه
   مثلا نبايد سيگار بكشين
   از طرف ديگه بابد از نظر هليكوباكتر معده هم بررسي شيد

 9. سلام
  من تازه رفتم اندوسکوپی دکترعلاوه برانتی بیوتیکها بهم ایمی پرامین دادن نمیخوام داروی ضدافسردگی بخورم میخواستم ببینم این قرص برامعده هم مفیده؟

 10. سلام خانوم دکتر عزیز، راستش من مشکل بوی بد دهان دارم مدت زیادیه، علائم خاصی هم ندارم دکتر مراجعه کردم آندوسکوپی انجام دادم به گفته ی دکتر التهاب معده دارم و مشکل میکروب معده هم ندارم آیا همین باعث بوی بد دهان میشه؟ و اینکه راهکار چیه؟

  • سلام بله التهاب معده و همينطور رفلاكس معده ميتونه منحر به بوي بد دهان شه
   بهتره تحت درمان قرار بگيريد

 11. سلام ببخشید کسی که یک بار و به مدت چند روز دچار ورم معده شده ، آیا ممکنه تا آخر عمرش درگیر مشکلات معده باشه؟

  • سلام نه عزيزم
   زماني كه درمان انحام شه بيماري برطرف ميشه

 12. سلام من هشت روزه که دچار حالت تهوعم و بزاق در دهنم جمع میشه و مزه ی دهنم ترشه ، قبلا سابقه ی بیماری معده نداشتم ، آیا مشکل من ورم معده ست؟ آیا من تا آخر عمرم دچار محدودیت غذایی خواهم بود؟

  • سلام
   ریفلاکس است عزیزم نگران نباشید
   قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای چرب است
   شب ها خصوصا نان سنگک و حجیم مانند باگت نخورید و شام رو زود بخورید، تا یک ساعت بعد غذا دراز نکشید
   هنگام خوابیدن سرتون رو روی سطح بالاتری نسبت ب همیشه بزارین
   اگه با موارد فوق خوب نشدین باید داروی آنتی ریفلاکس با نظر پزشک بخورید

 13. سلام خانم دکتر من معدم درد میکرد رفتم اندوسکوپی گفتن ورم معدس و از اعصابه و قرص بیسامین و تتراکیم و امپرازول مصرف کردم خوب شد اما بعد چند ماه دوباره معدم درد میکنه و تا وقتی که استفراغ نکنم دردش نمیفته چه مسکنی باید مصرف کنم؟

  • سلام محددا بايد اندوسكوپي كنيد و از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد همينطور از نظر زخم معده

 14. سلام خانم دکتر،من معدم بعضی موقع ها درد میکنه ولی وقتی قرص فاموتیدین میخورم دردش میفته تا ۳یا۴روز بنظرتون معده من التهاب داره؟؟؟

  • سلام اگه هر ٣-٤ روز ميخوريد نه، ولي بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد
   آزمايش آنتي ژن مدفوعي هليكوباكتر بديد

 15. سلام ببخشید دکتر گاستریت فعال معده یعنی زخم معده؟؟

 16. سلام. همسرم زخم معده و ورم معده دارد. و پزشک قرص دمپریدون تجویز کردن. دلیلش چیه؟

 17. سلام خانم دکتر من هم سوزش معده وهم و رم معده دا رم بعضی وقتا هم دهانم ترش میشه چه دارویی باید مصرف کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید باتشکر

 18. سلام نشانه های عفونت معده چه هستند؟

  • سلام ، تهوع، بي اشتهايي، سنگين بودن سر دل
   احساس اينكه غذاتون هضم نشده
   دد زسر دنده سمت چپ يا وسط

 19. سلام نشانه های عفونت معده چه هستند

 20. سلام مدت دوماه است دوتا پهلو وبالای شکمم واطراف نافم می سوزد وخارش دارد.بعضی وقت ها قطع می شود مشکل معده ام نفخ ویبوست دارم .کبدم کمی چرب است.مشکل صفرا ندارم .این سوزس وخارس مربوط به کدام قسمت بدنم هست؟

  • سلام
   اگه خارش دارین باید ازمایشات مربوطه انجام شود
   ازمایش انزیم کبدی،تیرویید و خون و .

 21. سلام
  روزبخير قبلا خيلي اشتها داشتم الان غذاي من يك سوم شده و بعد از خوردن غذا بالاي دل و شكم سنگين ميشه و درد و سوزش داره و احساس ميكنم سنگ توي معده ام هست

  • سلام لازم هست كه اندوسكوپي انجام بديد و بصورت حضوري معاينه شويد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 22. سلام من قبلا بین جناق سینم بعضی وقتی یه تیر کوچولو میکشیدپنتو پرازول میخوردم خوب شده بود ولی الان بعد یه مدت هر چیز خام میخورم معدم یکم درد میگیره مثلا سیب یا کلم سالاد میشه راهنماییم کنید ممنون میشم؟؟؟

  • سلام
   مواد را خوب بجوید و در حجم کم استفاده کنید
   می توانید از مکمل هایی که به هضم غذا کمک می کنند استفاده کنید

 23. سلام حدود یک سال است ورم معده دارم واسید معده هم دارم وروده بزرگم عصبی است الان صبحهاقرص اس امپرازول وقبل از نهار قرص دمپریدون 10 وکلدسینیم وبعد ازشام فاموتیدین 40میخورم دوبار دریک سال آندوسکوپی کردم هنوز خوب نشدم لطفا بگویید چکار کنم

 24. سلام .چند سال پیش و رم معده داشتم با مراجعه به دکتر و انجام آندوسکوپ و آزمایش و تجویز داروهای مختلف خوب شدم ولی دو هفته ای هست دوباره مع دم بعد از غذا سنگین میشه و درد میکنه ومفهوم معده دارم خواستم نظر تو نو بدونم و ببینم شما چه دارویی پیشنهاد میدیم ممنون

  • سلام لادمه كه مجددا اندوسكوپي انجام دهيد href=”https://drdr.ir/search/expertise-78/?q=*&telVisit=1&utm_source=mag&utm_medium=txtlink&utm_campaign=transferring_comment_audience_phone&utm_content=Dige-spe”> متخصص گوارش استفاده کنید.

  • سلام خسته نباشید
   راستش من حدود دو ماه پیش یه رژیم خیلی شدید گرفتم و حدود ۱۰ کیلو در ۱ ماه کم کردم از اون موقع خیلی دل درد میکردم گاهی اوقات هم معده درد شدید میکردم وقتی رفتم دکتر بهم چند تا دارو دادن و گفتن ورم معده دارم و اگه مصرف کنم این دارو ها رو خوب میشم و الان دو هفته هست من این داروها رو مصرف کردم درد دل دیگه نمیکنم ولی معده دردم بیشتر شده قبلا گاهی بود ولی خیلی درد میکرد الان بعد غذا درد میگیره ولی شدت دردش کمتره آیا این علائم عادیه یا دوباره باید به پزشک مراجعه کنم

   • سلام كاهش وزن شديد گاهي منحر به سنگ كيسه صفرا ميشه
    لطفا سونوگرافي كبد و كيسه صفرا انجام بديد
    همچنين بهتره اندوسكوپي هم انجام دهيد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر