گاستریت یا ورم معده را چگونه درمان کنیم

گاستریت یا ورم معده حالتي است كه در اثر افزایش اسيد معده، معده دچار التهاب، آزردگي، زخم سطحي يا عفونت در لايه مخاطي می‌شود.

گاستریت در واقع جزئی از يك طيف بيماری است كه شامل زخم سطحی معده نيز می‌شود. گاستریت حاد ناگهانی رخ می‌دهد و اغلب به درمان مناسب پاسخ می‌دهد در حالی که ورم معده مزمن به آرامی رشد می‌کند. ورم معده اغلب توسط یک باکتری به نام H. pylori ایجاد می‌شود. گاستريت يا ورم معده خود به خود يك بيماري نيست اما موجب التهاب بافت‌های معده شده و زمانی اتفاق می‌افتد كه بافت درون معده تحريك پذير می‌شود.

ممكن است ورم معده در كوتاه مدت و يا به تدريج و در مدتي نسبتاً طولاني فرد را مبتلا كند كه معمولاً درمان گاستریت آسان و بدون دردسر است.

 انواع گاستريت یا ورم معده

گاستریت یا ورم معده ممکن است حاد یا مزمن باشد، گاستریت حاد به صورت یک حمله ناگهانی رخ می‌دهد، ورم معده مزمن تدریجاً در طول زمان پیشرفت می‌کند. علت ورم معده حاد بیشتر به خاطر مصرف غذاهای تند و پر ادویه است. در برخی موارد، ورم معده می‌تواند منجر به زخم معده و افزایش خطر سرطان معده شود. با این حال، برای اکثر افراد، ورم معده جدی نیست و به سرعت با درمان بهبود می‌یابد.

چه وقت برای دیدن یک دکتر

تقریباً همه افراد مبتلا به اختلالات گوارشی و معده به ورم معده مبتلا می‌شوند. اکثر موارد سوء هاضمه کوتاه مدت هستند و نیازی به مراقبت های پزشکی ندارند. در مقاله قبلی به بررسی علائم و علت ورم معده پرداختیم، اگر شما علائم و نشانه‌های گاستریت را بیش از یک هفته یا بیشتر دارید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تشخیص گاستریت

برای تشخیص علائم و نشانه‌ها و به طبع آن درمان ورم معده، پزشک بعد از معاینات فیزیکی و گرفتن شرح حال بیمار و بیماری‌ها و داروهای مصرفی، جهت تشخیص بهتر و دقیق‌تر ورم معده ممکن است روش‌های زیر را تجویز کند:

آندوسکوپی مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین روش برای تشخیص و درمان گاستریت یا ورم معده استفاده از آندوسکوپی است.

تست‌های H. pylori. پزشک شما ممکن است آزمایش‌هایی برای تعیین اینکه آیا باکتری H. پیلوری را بدهد (علت اصلی ورم معده و گاستریت باکتری به نام هیلکو باکتر پیلوری است). اینکه کدام نوع آزمایش را انجام می‌دهید بستگی به وضعیت شما دارد. H. pylori ممکن است در یک آزمایش خون، در آزمایش مدفوع یا با آزمایش تنفسی تشخیص داده شود.

اشعه X از دستگاه گوارش فوقانی. اشعه ایکس تصاویری از مری، معده و روده کوچک را برای جستجوی ناهنجاری‌ها را می‌دهد.درمان گاستریت

درمان گاستریت

علت ورم معده، ضعف در پوشش مخاطی معده است که منجر به گاستریت می‌شود. داشتن پوشش معده نازک یا آسیب دیده که خطر ابتلا به گاستریت را بیشتر می‌کند. علت دیگر ورم معده، عفونت باکتریایی دستگاه گوارش است که می‌تواند باعث ایجاد ورم معده شود. درمان ورم معده بستگی به علت خاص آن دارد. به خاطر داشته باشید:

 • ورم معده حاد: بر اثر عفونت یا یک عامل محرک ایجاد می‌شود و باعث بروز ناگهانی ناراحتی و در معده می‌شود؛ اما با از بین بردن عامل التهاب نیز این درد و ناراحتی به سرعت از بین می‌رود و درد تسکین می‌یابد.
 • ورم معده مزمن: وضعیتی است که در آن مخاط داخلی معده در بلند مدت در معرض آسیب قرار می‌گیرد. عامل التهاب و آسیب معمولاً میکروب هلیکوباکتری است. گاستریت مزمن معمولاً باعث درد یا سوءهاضمه نمی‌شود اما بروز آسیب‌های شدید به مخاط معده می‌تواند باعث فقر ویتامین B12 و کم‌خونی شدید شود.

گاستریت حاد ناشی از مصرف مواد غذایی تند، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا مصرف بیش از حد الکل است، درمان گاستریت در این حالت متوقف کردن مصرف این مواد است. داروهای مورد استفاده برای درمان ورم معده مزمن عبارت‌اند از:

داروهای آنتی‌بیوتیک برای کشتن H. pylori. برای هلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش شما، پزشک ممکن است ترکیبی از آنتی‌بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین (بیسین) و آموکسی سیلین (آموکسیل، اوگوتیمین، دیگران) یا مترونیدازول (Flagyl) را برای کشتن این باکتری پیشنهاد کند.درمان گاستریت

داروهایی که تولید اسید معده را مسدود می کنند، نیز در صورتی که علت گاستریت اسید معده تشخیص داده شود برای درمان گاستریت کاربرد دارد. مهارکننده‌های پمپ پروتون، با مسدود کردن فعالیت قسمت‌هایی از سلول‌هایی که اسید تولید می کنند، اسید را کاهش می‌دهند. این داروها عبارت‌اند از: امپرازول (Prilosec)، لنسپروزول (Prevacid)، رابپرازول (Aciphex)، اسموپرازول (Nexium)، دکسلانوسپارازول (دگزیلانت) و پنتورپازول (پروتونیک).

استفاده طولانی مدت از مهارکننده‌های پمپ پروتون، به ویژه در دوزهای بالا، ممکن است خطر ابتلا به شکستگی‌های ران، مچ دست و ستون فقرات را افزایش دهد. در مورد مصرف این داروها برای درمان گاستریت با پزشک معالج خود صحبت کنید.

آنتی اسیدها که اسید معده را خنثی می کنند نیز در درمان ورم معده به صلاح دید پزشک معالج تجویز می‌شوند. آنتی اسید ها اسید معده موجود را خنثی می کنند و می‌توانند باعث تسکین درد شوند. عوارض جانبی می‌تواند شامل یبوست یا اسهال باشد.

درمان ورم معده به شیوه خانگی

علاوه بر درمان ورم معده با داروها شیمیایی، شما می‌توانید یا انجام برخی از کارها و اقدامات قدم مهمی در درمان گاستریت بردارید، ازجمله:

 • خوردن وعده‌های کوچک‌تر غذا. اگر شما در دچار سوء هاضمه هستید، خوردن وعده‌های کوچک‌تر و بیشتر غذا می‌تواند به کاهش اثرات اسید معده کمک کند.
 • اجتناب از خوردن غذاهای محرک. اجتناب از غذاهایی که معده شما را تحریک می کنند، به خصوص آنهایی که تند، اسیدی، سرخ شده یا چرب هستند.
 • اجتناب از خوردن الکل. الکل می‌تواند لایه مخاطی معده را تحریک کند. پس از خوردن آن جدا خودداری کنید.
 • تغییر در مصرف نوع داروها. اگر از داروهای ضد درد استفاده می‌کنید که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهند، از پزشک خود در مورد گزینه‌های دارویی دیگر که اثرات جانبی کمتری دارند، سؤال بپرسید.
 • خوردن برخی از میوه‌ها برای درمان گاستریت مفید هستند، مصرف زنجبیل (خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد)، توت فرنگی (خاصیت ضد اکسیدانی و حاوی مواد فنلی جهت درمان التهاب معده)، بابونه؛ ریحان، نعنا و … برای درمان ورم معده به روش طب سنتی مفید است.درمان گاستریت

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهد عبارت‌اند از:

عفونت باکتریایی. گرچه عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یکی از رایج‌ترین اختلالات گوارشی در سراسر جهان است، تنها برخی از افراد مبتلا به اختلالات دستگاه گوارش هستند. پزشکان معتقدند آسیب‌پذیری باکتری ممکن است ژنتیکی باشد یا ناشی از انتخاب بد شیوه زندگی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی باشد.

افزایش سن سالمندان دارای خطر بیشتری برای ابتلا به ورم معده می‌شود.

مصرف الکل بیش از حد الکل می‌تواند باعث تخریب و تخریب معده شما شود که باعث می‌شود معده شما به اسید گوارشی آسیب پذیرتر شود. الکل بیش از حد، احتمال دارد علت ورم معده حاد باشد.

استرس. استرس شدید ناشی از جراحی عمده، آسیب، سوختگی یا عفونت شدید می‌تواند علت ورم معده حاد باشد.درمان گاستریت

عوارض

گاستریت بدون درمان، ممکن است به زخم معده و خونریزی معده منجر شود. به ندرت، بعضی از انواع گاستریت مزمن ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند. اگر علائم و نشانه‌های شما بهبود نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید. انواع خاصی از ورم معده، از جمله ورم معده آتروفیک اتوایمیون و ورم معده H. pylori، می‌تواند اثر بخشی توانایی بدن برای جذب آهن از خون را کاهش دهد. در گاستریت آتروفیک اتوایمیون، این حالت می‌تواند بر جذب ویتامین B12 تاثیر بگذارد. هر دو نوع می‌توانند فرد را مبتلا به کم خونی کند.

پیشگیری از عفونت H. pylori

مشخص نیست که چگونه H. pylori پخش می‌شود، اما شواهدی وجود دارد که می‌توان آن را از فرد به فرد یا از طریق مواد غذایی و آب آلوده انتقال داد. شما می‌توانید با شستن دست‌های خود با آب و صابون و خوردن غذاهایی که به طور کامل پخته شده‌اند اقدام به محافظت از خود در مقابل عفونت‌ها، مانند H. pylori کنید.

منابع:

mayoclinic

healthline

سوالات پزشکی و مشاوره رایگان

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
801 نظرات
 1. amir می گوید

  با سلام من حدود 3 هفته پیش آندوسکوپی دادم، جواب پاتولوژی این بود:
  – Chronic gastritis with erosion in surface epithlium. : معده بادي بيوپسي -١
  – No intestinal metaplasia / No dysplasia / No atrophia
  – Chronic gastritis with erosion in surface epithlium. : معده آنتروم بيوپسي -٢
  – No intestinal metaplasia / No dysplasia / No atrophia
  – Positive for H. pylori
  -٣ بيوپسي دئودنوم : .duodenitis Mild –
  – No giardiasis / No increased in IELs

  میشه لطفا دقیقا بگید چه مشکلی دارم؟ نگرانم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   چیزی که ذکر شده عفونت اچ پیلوری بهمراه زخم های سطحی هست
   زیر نظر پزشک معالج خودتون درمان دارویی رو شروع کنید

   1. amir می گوید

    قابل درمان هست؟ یعنی من زخم معده دارم؟ نگرانم خیلییی

 2. حسین علی آبادی می گوید

  سلام من 17 سالمه دو شب قبل ترشم کرده بود و شبش مشروب استفاده کردم الان دست به شکمم میزنم کمی درد داره حس سیری دارم و نفخ دارمو معدم قرقر می‌کنه بعضی اوقاتم حس سوزش دارم خیلی کم ولی حس میکنم شکمم باد کرده از فاموتدین و شربت ام جی استفاده کردم حالت ترشی از بین رفت آیا نیاز به پزشک هست بعد این دو روز ؟

 3. سجاد می گوید

  سلام آزمایش آندوسکوپی من جوابش این بوده.یک ساله درگیره این مشکلاتم.چه آب چه غذا رو بالا میارم.تمام شکمم از زیر جناغ تا زیر شکمم درد میکنه.دو هفته ست شکمم کار نمیکنه
  Antral Gastritis(Mild)

 4. لیلا می گوید

  من از دوره ای که کرونا شروع شده معدم این مشکل داره دریچه تعالی باز و شل است و بفلاکسی را تسهیل میکند Esmahain Normal

  معده مخاط اریتماتوز بود

  دوازدهه طبیعی

  تشخیص نهایی

  مری از وفاژیت رفلاکس درجه A

  گاستریت اریتماتوز (هیپرمی)

  دوازدهم طبیعی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درمان دارویی برای شما شروع شده؟
   علاوه بر دارو از دسته ppi مثل پنتو یا امپرازول
   چای و قهوه و ادویه و غذای سرخکردنی و سنگین خصوصا شب ها نخورید
   بعد از خوردن غذا تا یک ساعت دراز نکشید و همراه غذا آب و مایعات نخورید

 5. امیرحسین فرزو می گوید

  سلام
  من اندوسکوپی انجام دادم و تشخیص گاستریت مزمن moderate دادن و زخم مری هم داشتم به خاطر رفلاکس. در ازمایش پاتولوژی وجود باکتری منفی بود. دکتر پنتوپرازول و فاموتیدین تجویز کردن به مدت دو ماه. الان دو هفته است که میخورم یکم بهترم ولی کامل خوب نشدم. چقدر درمان این بیماری ها طول میکشه؟

 6. محسن می گوید

  سلام
  من میکروب معده داشتم به مدت دو هفته دارو مصرف کردم آزمایش دادم میکروب خوب شده بود
  ولی هنوز علاعم نفخ شدید و آروغ زدن زیاد داشتم
  دکتر گفت معدت عصبیه داروی اس امپرازول قبل
  صبحانه وکلیدنیم سی قبل صبحانه ناهار وشام
  دوهفته مصرف کردم ولی علاعم نفخ شدید وآروغ زدن دارم آیا تشخیص درست بوده فک کنم ورم معده دارم آیا ورم معده دارمان میشه یا تا آخر عمر این علاعم دارم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله دارو ها رو مصرف کنین
   دایمتیکون جویدنی بعد غذا هم جهت کاهش نفخ کمک کنندس

 7. زهرا می گوید

  سلام من ۲۷ ساله هستم از وقتی که ۱۵ ساله بودم مشکل معده داشتم آندوسکوپی هم دادم ی سال پیش زخم معده و اسید معده و باکتری معده هم تشخیص دادن خوب بودم تا اینکه الان ی هفته است ورم معده دارم اول با درد قفسه سینه شروع شد و سرگیجه که فشارم همش پایین الان حالت تهوع و سنگینی معده دارم با اینکه نمیتونم چیز زیادی بخورم و همش باد گلو میزنم بدم میاد رفتم دکتر برام فاموتیدین ۴۰
  سوپرمینت باریچ۲۰ و پنتوپرازول۴۰ وبرای حالت تهوع ام دمپریدون۱۰.دی سیکلومین ۱۰ نوشتن الان حالم اصلا خوب نمیشه ی هفته است

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش مجدد جهت بررسی اچ پیلوری زیر نظر پزشکتون انجام شود

 8. مهرناز اصغری می گوید

  سلام. آزمایش خون من اچ پیلوری نشون داد.اما یک هفته بعد از اون آندوسکوپی کردم و اچ پیلوری مشاهده نشد و جوابش این بود، ورم معده مزمن خفیف غیر اختصاصی. معنی این جمله چیست؟ و اینکه بالاخره باکتری اچ پیلوری دارم یا ندارم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عفونت اچ‌پیلوری ممکن است با مصرف داروهای ppi منفی کاذب شود
   اگر نمونه ازمایش مخصوص اچ پیلوری مثبت بوده کفایت میکند

  2. رضوانی می گوید

   با سلام ؛ بنده ۴۵ سالمه و مشکل ریفلاکس معده دارم و چندساله موقعی که غذا میخورم و نشسته‌ام و به شکمم و سمت کبد بیشتر فشار وارد میشه ، پشت سرم تیر میکشه و با رها شدن فشار از روی شکمم دردش ساکت میشه یا اینکه موقع دولا راست شده و کارهاییکه باید بشینمو بلد بشم پشت سرم تیر میکشه با احساس ترس و اضطراب و تعریق و یا مثلا بعضی روزها موقع سجده رفتن حتی با شکم خالی هم مغز سرم تیر میکشه و حال بدی پیدا میکنم و حس میکنم میخوام از دنیا برم دور از جونتون! تا اینجوری میشم چند روزی ناهارو ترک میکنم و مقداری بهتر میشم حدود ۲۰ روز خوبم ولی دوباره با شروع ناهارخوری و خوراک روزمره بازم دچار این مشکل میشم !! آیا من مشکل خاصی دارم مثلا روده یا کبد یا اثنی‌عشر چون تقریبا تو همین محدوده‌ی شکم تا فشار میارم روش ، نمیدونم چرا پشت سرم بسمت مرکز مغز تیر میکشه لحظه‌ای هستش و بعد چند ثانیه برطرف میشه عرق میکنه بدنم و اضطراب و ترس میاد سراغم!! به هر کسی هم که میگم همه تعجب میکنن ازین مشکل من!! حدود ۱۰ ساله این مشکلو دارم و میترسم برم دکتر و دستم بند بشه!! لطفا کمکم کنید… ممنونتونم

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    از نظر ستگ صفرا و ورم معده بررسی لازم است
    به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 9. مهیا می گوید

  برا معدم ک درد شدید دارم چی خوبی شیاف استفاده میکنم ضرر نداره اندوسکپی هم دادم گفت اسید معدت بالاس و ورم معده و التهاب دارم پاتالوژی هم سالم بود.دو هفتس درد شدید دارم امپرازول سی میخورم ناشتا

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   امپرازول رو نیم ساعت قبل از شام هم مصرف کنید

 10. افسانه می گوید

  سلام ۲۵ سالمه تقریبا یک ساله معده درد داشتم ک ب پشتم میزد همراه با ورم معده کاهش وزن نفخ بی اشتهایی دو بار ازمایش مدفوع پیلوری منفی شد اما اندوسکپی تشخیص گاستزیت مزمن فعال با اچ پیلوری مثبت بود دکتر ۲هفته متونیدازول تتراسایکلین بیسموت و امپرازول دادن
  یک هفته گذشته علایم بهبودی ندارم چیکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درمان رو به طور کامل ادامه بدین و درصورت عدم بهبود ازمایش ریشه کنی اچ‌ پیلوری بدین

   1. محمد می گوید

    سلام خسته نباشین من ۲۰ سالمه و به معده دوسال ورم شدید معده و سوزش که به پشت کمرم میزنه د چندین ماه دارو خوردم خوب نشدم
    آزمایش دادم گفت اچ پیلوری دارم
    چندین هفته هم انواع آنتی بیوتیک هارو باهم برام نوشتن خوب نشدم
    هر روز هروز دارم درد میکشم فشار سنگینی رو سینمه
    نمیدوم چیکار کنم راحلش چیه
    ن چیز چربی میخورم ن اسیدی یا شور وزنم به شدت افت کرده

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     آندوسکوپی انجام شده؟

 11. اقایی می گوید

  باسلام درد معده داشتم جواب نمونه پاتولوژی این بوده ممنون میشم بگید چیه جوابش
  -moderate chronic nodular gastritis with mild activity
  -positiv for helicobacter pylori
  -negative for intestinal metaplasia, dysplasia or melignancy

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   التهاب مزمن متوسط و عفونت اچ پیلوری ذکر شده

 12. اذری می گوید

  سلام وقت بخیز ببخشید با علائم ضعف در پا و بدن و رنگ پریدگی به دکتر فوق تخصص خون مراجعه کردیم که در ازمایش ها هموگلوبین 5 و فقر اهن و ب12 بود.سونو شکم و لگن انجام شد خوب بود.اندوسکوپی کردیم التهاب مزمن معده بود.ایا ممکنه دلیل کم خونی این باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   التهاب مزمن به تنهایی همچین کم خونی ایجاد نمیکنه

 13. نفیسه می گوید

  سلام.وقتتون بخیر.من چند وقته صبحها بعد خواب حالت تهوع دارم.به خصوص اگه شب پیاز خام خورده باشم یا غذای سنگین.جدیدا هم گاهی بعد از غذای سنگین و چرب حالت تهوع دارم.فلفل، گوجه، قهوه و …هم بخورم باز اذیتم می کنه.پزشک عمومی تشخیص ورم معده داد.و قرص های فاموتیدین ۴۰ و کلدینیوم سی تجویز کرر.همینها کافیه یا برم متخصص گوارش؟به نظرتون تشخیصشون درست بوده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ۲ هفته داروها رو مصرف کنید و درصورت عدم بهبود به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 14. علی تقی تبار می گوید

  سلام .بنده۲۴ سال سن دارم ۳ ماه که درد معده دارم آندوسکوپی کردم ودکتر گفت ورم معده ورفلاکس معده و خراش معده داری تا الان نزدیک چهار ماه شد و قرص لانزو ۱۵ و کلیدینیوم سی برام نوشت دردش کم تر شد ولی خوب خوب نشد لطفا راهنمایی کنین این قرص ادامه بدم یا نه قرص عوض کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش اچ پیلوری منفی بوده؟

 15. سمانه نعمتی می گوید

  سلام وقتتون بخیر من ۳۸ سالمه ۳سال هست که در ناحیه شکم درد دارم چندین بار به متخصص داخلی و فوق تخصص گوارش مراجعه کردم اما داروهای که تجویز کردن از درد من کم نکرده صبح ها با درد خیلی زیاد از خواب بیدار میشم در طول روز درد دارم درد به پشتم میزنه و همچنین به پهلوها قسمت چپ شکم بالا هم درد دارم چند روزی هست که حالت تهوع هم دارم درد کلافم کرده و واقعا نمیدونم چی کار کنم به چپ که میخوابم سمت راست درد میگیره و به راست که میخوابم سمت چپم. داروهای که مصرف کردم و هیچ تاثیری برای من نداشته
  کلیدینیوم سی
  فاموتیدین
  دایمیتکون
  پنتو پرازول
  دمپریدون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی و اندوسکوپی انجام شده؟

 16. فرزانه می گوید

  سلام وقت بخیر من از وقتی یادمه همیشه درگیر معده درد بودم که در کودکی بخاطر عوارض یک دارو برام ایجاد شده بود ، الان بیش از 15 ساله اچ پیلوری دارم و با هیچ دارویی از بین نرفته ، گاهی مدت طولانی اصلا مشکلی ندارم . الان یک ماه هست بمحض خوردن هر چیزی معدم ورم میکنه اسید معدم بشدت زیاده و گاهی حتی موقع خواب گلومو زخم میکنه ، مرتب باید بادگلو بدم ک یکم یکم سبک شه معدم شش ماه پیش اندوسکوپی دادم فقط کمی التهاب و اچ پیلوری تشخیص داده شد .دکتر مدام آرامبخش میده و میگه معدت عصبیه ولی من نمیخوام آرامبخش بخورم از عوارض و وابستگیش میترسم ، لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ایا زیر نظر فوق تخصص گوارش هستین؟ نام داروهای تجویز شده رو ذکر کنید

   1. نادر می گوید

    درود من سال 96 اندوسکپی کردم گاستریت مزمن خفیف داشتم ورم معده خواستم ببینم تو این 6 سال که گذشته ممکن دچار سرطان معده شده باشم درضمن هرزگاهی قفسه سینه و گیری گلو دارم اذیت میشم منتها مرداد 1402 ازمایش خون چکاب کامل دادم همه چی نرمال بود گلبول سفید وگلبول قرمز وهموگلوبین وهموتکرویت و…. خواستم ببینم اگر سرطان معده باشه از طریق ازمایش خون میشه فهمید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     سرطان معده در موارد ابتدایی فقط با آندوسکوپی قابل تشخیص هست و در ازمایش خون مشخص نمی شود

  2. علی گندمی می گوید

   سلام این باکتری نسبت به آنتی بیوتیکهامقاومت نشون میده منم سه ساله درگیربودم ولی خداروشکرالان حالم بهتره داروهاتونوسرموقع بخورین نگرانی واسترس هم ازخودتون دورکنین غذاهای چرب وسرخ شده وکافعین دارمصرف نکنین انشاالله که هرچه زودترحالتون خوب بشه

 17. Sh می گوید

  سلام. خانمی 34 ساله هستم. ورم معده و نفخ و احساس پری و سنگینی دارم با اینکه کم میخورم ولی همیشه احساس سنگینی دارم گاهی درد قفسه سینه دارم معده و شکم بزرگی دارم والان احساس تنگی نفس دارم خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   علایمی که مطرح کردین اگر مزمن شده باشه باید از نظر ورم معده و عفونت اچ پیلوری بررسی بشن
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 18. امیر می گوید

  سلام من ۲۳ سالمه و الان ۳ ساله که ورم معده دارم بعد باعث شده که گوارشم خراب بشه واینکه حتی یه خورده غذا میخورم انگار یه دیس غذا خوردم و درد هم دارم می خواستم بدونم ورم معدم رو چجور درمان چون واقعا دیگه داره زجرم میده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید از نظر اچ پیلوری بررسی شین
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 19. علیرضا می گوید

  با سلام و خسته نباشید من اندوسکوپی انجام دادم و گاستریت خفیف دارم چه دوزی از نکسیون و چه زمان هایی باید مصرف کنم ،و سوال دوم اینکه ایا دوزه نکسیون چهل در دو نوبت مصرف آن صحیح میباشد برای منی که خفیف را دارم ممنون از اینکه به سوال من جواب میدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر عفونت اچ‌پیلوری ندارین.
   نکسیوم ۴۰ صبح ناشتا تا ۶ هفته

 20. صبا می گوید

  سلام بنده ۱۴ سالمه یک ماهی میشه که معده ام درد میگیره و یکم سوزش داره و هر روز این مشکل هست رفتم دکتر عمومی گفت ورم معده دارم و امپرازول داد ۲۰روزی میشه میخورم ولی تغییری ای ایجاد نشده
  خیلی نگرانم و استرس دارم میشه راهنمایی ام کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   نگران نباش، جهت معاینه به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 21. فرهنگ عبدالی می گوید

  سلام من همیشه درد شکم دارم و اکثراً مخاط سفید وژله ای مانند خارج میشه زیر دنده های سمت چپم احساس سنگینی وفشار میکنم رفتم دکتربایه سونوگرافی گفتن گاستریت معده و روده داری قرص پنتو پرازول وcolguardتجویز کردند ولی اثری نداشت ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت معاینه و تشخیص دقیق به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 22. behnam می گوید

  سلام
  معده من اسیدش خیلی زیاده احساس سنگینی بعد غذا دارم احساس سوزشم دارم معدم و رودم ورم داره همیشه .گاهی احساس چسبندگی معده و روده میکنم بدترین مشکلم نفس کشیدن هست برام که وقتی داروی امپرازول بخورم تنگی نفسم بهتره نخورم خفه میشم اندسکوپی این چیزام انجام دادم چیکار کنم تا اخر عمر که نمیتونم مصرفش کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در برخی موارد بعلت شل بودن دریچه معده یا فتق هیاتال بهبود کامل ریفلاکس ممکن نیست و باید دارو مصرف شود

 23. zahra می گوید

  سلام من همیشه ریفلاکس اسید و بدهضمی و احساس سنگینی در گوارشم دارم نفخم دارم چندین بار اندسکوپی شدم هیچ مشکلی نبود داروی نکسیوم ناشتا هم همیشه میخورم ولی فایده ای نداره ممکنه خود ایمنی باشه خیلی میترسم آخه یه روز خوش ندارم از دست این معده و روده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر اندوسکوپی و تست اچ پیلوری خوب بوده نگران نباشین
   برخی اوقات ممکن ریفلاکس به درمان دارویی جواب نده
   نکسیوم رو علاوه بر ناشتا، نیم ساعت قبل شام بخورین

 24. ناصر می گوید

  سلام اندوسکوپی انجام دادم 37 سالمه وقتی غذا میخورمویا حتی نخورم احساس پری میکنم وشکمم بزگ میشه اینم جواب اندوسکوپی بهشرح زیر :ممخاط انتریال وبدن گاستریت مزمن خفیف وعفونت هلیکو باکتر پمیپیلوری خفیف دیده میشود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ورم‌‌معده و عفونت اچ‌پیلوری مطرحه و نیاز به درمان دارویی داره

 25. یونس سجودی می گوید

  سلام بنده دل پیچه دارم حدودا ۴ ماه پیش سونی گرافی رفتم آزمایش رفتم .گفتن هیچی نیست طوری بود که از خواب بیدار میشدم تا این که امرو،ز درد شدید سمت راستم گرفت رفتم متخصصی داخلی گفت میکروب و ورم معده داری مترونیدازول تتراکیم کیلدنییم لانزو بیسموتان مترونیدازول ایا بااین ها بهبود میشم یا نه لطفا راهنمایی کنیین تا دیر نشده بنده خیلی نگرانم هرلحظه هم دردم زیاد میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   اصلا جای نگرانی نداره، درمان رو زیر نظر پزشکتون انجام بدین و استرس نداشته باشین
   چون استرس بدترش میکنه

 26. مهدی فتحی می گوید

  سلام
  من یک سال هست که معده ام اذیت می‌کنه ابتدا فکر میکردم که قلب هست ولی نبود و متخصص گوارش آندو نوشت ترشح زیاد اسید معده و ورم معده داشتم…لانزو استفاده کردم ناشتا خوب نشد یه مدت داروی گیاهی استفاده کردم بهتر شد…باد گلو باید بدم تا سبک سه سینه ام…۳۸ سالمه و هفته ای ۱۰ ساعت ورزش میکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   قرص نکسیوم صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام بخورین
   اگر عفونت اچ پیلوری هم مثبت بوده نیاز به آنتی بیوتیک چند دارویی هست

 27. جوادطاهری پور می گوید

  سلا خسته نباشید ببخشید من ورم معد عفونت معده میکروب معده دارم واینکه دارویی مصرف نمیکردم بعداز 3ماه سردردشدید وحالت تهوع گرفتم واینکه زودضعف میکنم الان دارواستفاده میکنم ولی جوابگو نیست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چه داروهایی مصرف میکنین و به چه مدت؟

 28. ابراهیم می گوید

  سلام جوانی۳۴ساله هستم چندوقتی هست درد معدداشتم دکترمراجعه کردم گفتن وروم معدیامیکروب معده داری دارو داده میخورم بازم درد دارم البته دارو کلدینیوم هم داده مطالعه کردم این دارو عوارض زیادی داره لطفا راهنمایی کنی چکارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   کلیدینیوم سی داروی ساده ای هست و برای کسایی که معده درد استرسی دارن داروی موثری هست

 29. حمید ناصری می گوید

  سلام،من،بمدت یک سال نیم درگیرمکیروب معده هستم دوبار آندوسکوپی شدم جواب میکروب بوده قرص مترونیدازول ،اموکسی سیلین ،کلاریترو مایسین
  تاونکس،وقرص پنتوپرازول 40,مصرف کردم اما بهتر نشدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   یک ماه پس از پایان داروها تست ریشه کنی اچ پیلوری ( uBt)
   بدین و اگر همچنان پایدار بود نوع آنتی بیوتیک باید عوض شه
   به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

 30. رها می گوید

  سلام،پدرم به خاطر جراحی ابسه کمر،مدت بیست و یک روز داخل بیمارستان انتی بیوتیک تزریقی(میترونیدازول،ونکوماسین) و حدود یک ماه و نیم بعد مرخصی انتی بیوتیک های میترونیدازول،سفالکسین و گاهی اموکسی کلاو مصرف کردن ، الان معده درد شدید دارن،یبوست و بی اشتهایی ،به دستور پزشکشون یک هفته ست دارو ها قطع شده ولی معده درد هنوز پابرجاست قرص های فاموتیدین ،لنزوپرازول و کلیدینیوم سی هم بی تاثیره… لطفا راهنمایی کنید 🙏🏻

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بجای لانزوپرازول گاهی نکسیوم ۴۰ خارجی بهتر جواب میده
   شربت آلمینیوم ام جی هم یک قاشق بعد ناهار و شام ( درصورت نداشتن یبوست، چون ممکن یبوست ایجاد کنه) کمک کنندس
   همچنین میتونن با نظر پزشکشون پنتوپرازول تزریقی بگیرن
   جهت مشاوره بیشتر میتونین از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot; داخلی استفاده کنید

   1. محمدباقرعبدی می گوید

    خواهش میکنم جواب بدید من به خاطر این بیماری از درد بعضی مواقع از خواب بیدارم میشم آیا طبیعیه…

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     ممکن بیدار شدن از خواب بده ولی باید حتما درمان شه و به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

 31. فتانه می گوید

  سلام من 48 ساله هستم و هرگز مشکلات گوارشی نداشتم ولی چند هفته ست گاهی درد در ناحیه سمت چپ شکم قسمت وسط ، دارم که البته شدید نیست نیاز به مسکن هم نیست و گاهی بعد از خوردن غذای زیاد یا سنگین ، درد در ناحیه بالای شکم و احساس پری دارم . اسهال ، کاهش وزن ، کاهش اشتها ، خونریزی و هیچ علامت دیگه ای ندارم . البته از شهریور ماه سه بار مبتلا به سینوزیت شدم و آنتی بیوتیک‌های خیلی قوی برام تجویز شد دفعه آخر یعنی دو ماه قبل دکتر برام آنتی بیوتیک لووفلوکساسین تجویز کرد و گفت چون معده رو اذیت میکنه و احساس تلخی در دهان ایجاد میشه پنتوپرازول بصورت ناشتا بخور که من چون اون علائم رو نداشتم مصرف نکردم ولی مدتی بعد این علائم کنونی رو پیدا کردم . الان مبتلا به ورم معده هستم یا خیر ؟ و چه دارویی استفاده کنم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   پنتوپرازول رو که براتون تجویز کردن به مدت ۲ هفته صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام بخورید و درصورت عدم بهبود به متخصص” داخلی مراجعه کنید

 32. مائده می گوید

  با سلام، من امروز آندوسکوپی انجام دادم تو جوابش نوشته آنتروم اریتماتوز که ازش نمونه برداری شده
  این یعنی چی؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   یعنی پرخونی مخاط ( این اصطلاح به تنهایی مسیله مهمی نیست و جای نگرانی ندارد)

   1. مائده می گوید

    اون نمونه برداری ای که ازش انجام دادن برای چیه؟ جوابش گفتن یه هفته طول میکشه بیاد

    1. مشاور سلامتی می گوید

     اغلب برای همه انجام میدن برای بررسی التهاب و عفونت اچ‌پیلوری و نوع سلول ها

 33. R می گوید

  سلام
  من گاستریت معده دارم ،چند تا دکتر رفتم داروی رابپیرزول تجویز کرد ،یه ماه هست که درگیرش هستم ،فوق تخصص گوارش برام کلونوسکوپی تجویز کرد که هنوز انجام ندادم ،بهم گفت اندوسکوپی لازم ندارم،57سال دارم،همه نوع دارو گیاهی هم مصرف کردم ولی خوب نشدم،سی تی اسکن،سونو گرافی،انجام دادم چیزی نبوده،دکتر قلب وریه هم رفتم چیزی نبوده،لطفا بفرمایید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   با توجه به سن شما که بالای ۴۵ سال هست و عدم بهبود با داروها بنظر بهتره کولونوسکوپی و آندو رو با نظر پزشکتون انجام بدین

 34. امیرحسین رضایی می گوید

  سلام مادرم چند روزه پشت سرهم از درد میناله سه بار بردیمش دکتر ولی جواب نگرفتیم مشکلشم سوزش بالای معدس میخام بدونم با داروی گیاهی درمان میشه یا ببرمش
  نشون متخصص بدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مشخصه که نیاز به ویزیت متخصص دارن و بررسی از نظر سنگ صفرا و ورم معده
   با توجه به علایمشون به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر